مطالب مرتبط:
بحران کرونا در هند می تواند اقتصاد جهان را نابود کند
بحران کرونا در هند اقتصاد جهان را نابود می کند
جمعیت جوان در سراشیبی بحران/ فرزندآوری؛ سرمایه ای که نباید از نگاه مسئولان مغفول بماند
ایمنی بدن با واکسن کرونا چقدر طول می کشد؟
آیین توزیع بسته های معیشتی در راستای حمایت از خانواده های آسیب دیده از کرونا
-171 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 16:402021-05-12اقتصادي

اهالی رسانه در دل بحران کرونا


با شیوع ویروس کرونا در کشور علاوه بر کادر درمانی به عنوان ویترین تلاشگران مقابله با این بیماری منحوس، بسیاری دیگر نیز در کنار این قشر همواره در حرفه خاص خود مشغول فعالیت بودند که از آن جمله می توان به اهالی رسانه و برنامه سازان تلویزیونی اشاره کرد.

- " ـ شیوع ویروس کرونا باعث توقف در عرصه های مختلفی شد؛ از کاهش و توقف ارتباطات اجتماعی تا توقف و تعطیلی چرخ های اقتصادی.

موضوعی که اگرچه از جهتی برخی مشاغل را به توقف و تعطیلی (موقت و دئمی) کشاند، اما کار برخی دیگر از مشاغل را مضاعف نمود؛ کادردرمان که ویترین این حضور در میدان بودند و تلاش های ایثارگرانه شان فراموش نشدنی بود اگرچه بخش بزرگی از این حضور بودند، اما تنها گروه نبودند.

مشاغل متعدد دیگری هم بودند که از زمان شیوع این بیماری به صورتی خستگی ناپذیر در این حضور اجتماعی و فعالیت در پاندمی نقش داشتند؛ از مشاغل خدمات شهری گرفته تا برنامه سازان تلویزیونی از جمله آدم هایی بودند که در این ایام به فعالیت مشغول بودند و تلاش کردند تا نیاز های مادی (مواد غذایی و .

) و غیرمادی (برنامه های تلویزیونی، فیلم سینمایی و .

) مردم را تامین کنند.

بی شک رسانه و تولیدات رسانه ای از جمله نهاد هایی بود که در این ایام با فشار مضاعفی روبرو بود؛ چرا که در طول بیش از یک سال گذشته زمان های متعددی بود که مردم به قرنطینه خانگی و عدم حضور در جامعه ترغیب شدند و نیاز بود که برای آنان تولیدات تازه، با کیفیت و متناسب با شرایط جاری تولید و ساخته شود.

موضوعی که سختی های خاص خود را داشت و برنامه سازان را در این دوران با چالش های متعددی روبرو ساخت.

رسانه در بحران کرونا میدان دار بود احسان مرادی کارگردان تلویزیونی که در روز های اوج کرونا در پاییز و زمستان سال گذشته برنامه زنده دست در دست را روی آنتن تلویزیون برده است، بیان کرد: کار در این دوران بسیار سخت بود به خصوص این که در ابتدا که خیلی ها جدی نمی گرفتم و برایشان اهمیت نداشت؛ به همین دلیل در این شرایط رسانه کاری بجز این که به درون خود موضوع برود و از دل آن گزارش تهیه کند، ندارد؛ بر این اساس بسیاری از همکاران ما شهید شدند چراکه پا به پای کار کادر درمان در آی سی یو و بخش های کرونای رفتند تا بتوانند حال وهوای بیمارستان ها را منعکس کنند تا مردم بیشتر رعایت کنند، سفر نروند و.

وی افزود: زحمتی که کادر درمان در این دوران کشیده است، قابل انکار نیست، اما فکر می کنم رسانه هم در این شرایط بحرانی در میدان بود، اما کمتر به آن توجه شده و برنامه های زنده و سختی های آن ها کمتر دیده شده است.

رسانه های مکتوب، تلویزیون های اینترنتی، دوستانی که در تولید سریال فعال هستند و کسانی که در سینما کار می کنند و.

به رغم سختی ای که کشیده اند و این که هر آنچه را در توان داشتند بر طبق اخلاص گذاشته اند، اما کمتر دیده شده اند.

مرادی تصریح کرد: از سختی کار ما این است که از روز اول با گروه تولید مجبور بودیم به آزمایشگاه ها و بیمارستان ها و بخش های آی سی یو برویم تا برای تلویزیون تولید محتوا کنیم؛ اما ما هم خانواده و نگرانی های خودمان را داریم.

برای همین برنامه زنده ما که 90 دقیقه است دست کم 50 نفر فعالیت داشتند، کسانی که باید در ساعات منع تردد، تردد و برنامه را تولید کنند.

این که ما پس از کرونا بخواهیم به کارمان برگردیم هنر نکرده ایم و قرار است در بحران ها کاری را انجام دهیم.

پخش زنده دوران کرونا بسیار متفاوت از دوران عادی است؛ در شرایط کنونی اگر کوچک ترین بی حالی را از کسی ببینیم مجبوریم که بگوییم بر سر کار حاضر نشود و این کاهش ظرفیت نفراتی که حضورشان نیاز و ضرورت است کار را بسیار سخت می کند و آدم هایی که مانده اند را مجبور می سازد تا دو برابر توانشان کار کنند؛ ضمن این که باید ریسک حضور بر برنامه را هم به جان خرید.

رسانه تعطیل بردار نیست سعید ستوده گان مدیرکل تولیدات رسانه ای سازمان تبلیغات اسلامی هم عنوان کرد: بسیاری از حرفه ها و هنر ها در هر جایی، بسیار تحت تأثیر کرونا قرار گرفته و بسیاری تا تعطیلی رفته اند، اما رسانه جایی نیست که بتواند متوقف شود؛ چراکه رسانه اولین حلقه اول دسترسی مردم است؛ به همین دلیل ما باید در رسانه با شناختن محدودیت هایی که به دلیل کرونا ایجادشده است، توانی چند برابر توانمان را بگذاریم تا ذائقه مخاطب و نیاز او را به او برسانیم.

قطعاً کار بسیار سخت شده است؛ چرا که رسانه با حضور در جامعه و با بودن در بین مردم محتوای خودش را تولید می کند؛ ما نمی توانیم مانند بسیاری از شغل های دیگر در خانه بمانیم و دور کاری کنیم، این شدنی نیست چراکه تلویزیون رسانه ای است که باید با رعایت همه محدودیت ها و پروتکل ها کارش را انجام دهد.

وی افزود: به همین دلیل ممکن است وقفه در کار ایجاد شود، برخی از دوستان و عزیزانمان مبتلا شوند (همچنان که در این مدت دچار بیماری شدند)، ولی دچار بیماری شدن افراد تیم نباید به کار ضربه بزنند چراکه مردم منتظر هستند.

به همین دلیل کار بسیار سخت شده است، اما ما کوتاه بیا نیستیم چالش دائمی برنامه سازان در ایام کرونا سیدمحمدحسین پورفاضلی تهیه کننده برنامه پنجره باز (برنامه ای که با مشارکت مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ایام کرونا ساخته و پخش شد) با اشاره به مشکلات تهیه کنندگان و برنامه سازان در ایام کرونا، بیان کرد: اولین و ساده ترین مشکلی در این دوران مرتبط با مهمانان برنامه بود؛ داشته ایم افرادی را که به دلایل مختلف در زمانی نزدیک به شروع برنامه، تماس گرفته و برنامه را کنسل کرده اند یا به برنامه می آیند و پس از ضبط برنامه و فردای آن روز تماس می گیرند که علائم داشته ایم و وقتی تست داده ایم مثبت بوده است.

این شاید یکی از ترسناک ترین مواجهه های ما در دوران کرونا است به دلیل این که این فرد روز قبل در برنامه و در بین عوامل تولید بوده است.

مشکل برنامه سازان در دوران کرونا، مشکلی جدی است؛ به دلیل این که کادر درمان دست کم به صورت حداقلی تجهیزات مقابله با این ویروس ناشناخته را دارد، اما برای یک برنامه ساز، فیلم بردار و تهیه کننده حداکثر تجهیزات یک ماسک است.

وی افزود:، چون برنامه ما خارج از سازمان صداوسیما تهیه و تولید می شد، میهمانانی که در این برنامه حضور پیدا می کردند این نگرانی و دغدغه را داشتند که آیا در محیطی که قرار است برنامه تولید شود، تمهیدات لازم اندیشیده شده، ضدعفونی محیط، بحث تهویه هوا و سایر پروتکل ها رعایت شده است؟ ضمن این که ما در بودجه ای که چند ماه پیش برای این برنامه پیش بینی کردیم، هزینه تجهیزات مقابله با کرونا را لحاظ نکرده بودیم، در صورتی که امروز مجبور هستیم که مواردی، چون ماسک، ضدعفونی کننده ها را تهیه کنیم.

تهیه کننده برنامه پنجره باز در ادامه و در تشریح مشکلات متعدد برنامه سازی در دوران کرونا خاطرنشان کرد: مشکل دیگری که برای برنامه سازان در ایام کرونا وجود دارد این است که در برنامه های تولیدی همانند برنامه ما، وقتی مهمان ها را هماهنگ می کنیم و پس از آن طرح منع تردد اعمال می شود، مهمان هایی که از شهرستان هستند خودبه خود کنار می روند؛ بر این اساس عمده مهمان های ما از تهران حضور پیدا می کنند و این بازخورد را می گیریم که چرا مهمان های ما همه از تهران دعوت شده اند؟ درصورتی که ایام کرونا ما را در این شرایط قرار داده آن هم در زمانی که منع آمدوشد وجود دارد.

البته بر این مشکل باید افزود که بسیاری از مهمان ها خودشان ریسک این سفر را قبول نمی کنند و حاضر نمی شوند که در برنامه حضور پیدا کنند.

این مشکلی است که ما در پنجره باز بشدت با آن مواجه بوده ایم و چیزی حدود بیش از 30 درصد از میهمان هایمان، میهمان هایی بوده اند که به دلیل حضور نیافتن شخصی دیگر در برنامه، از تهران جایگزین شده اند.

ضمن این که میهمانانی هم که در برنامه حضور پیدا کردند با به جان خریدن ریسک های متعدد این کار را انجام دادند.

پورفاضلی در انتها یادآور شد: مشکل دیگر ما این است که به دلیل این که برنامه در حوزه سلامت و بهداشت است مهمانانی که در این برنامه حضور پیدا می کنند، مستقیماً با شرایط کرونایی در ارتباط قرار دارند.

پزشکانی که از بیمارستان ها، مطب ها و محیط هایی که با بیماران کرونایی در ارتباط است، در برنامه حضور پیدا می کنند.

این دغدغه و نگرانی را برای عوامل تولید ایجاد می کند که با افزایش ریسک ابتلا به بیماری مبادا خانواده هایشان را در معرض این بیماری قرار دهند.

البته این شرایط نکات مثبت هم داشته است؛ مثلاً همین رعایت مسائل و موازین بهداشتی باعث نوعی از آراستگی و رعایت بهداشت شده است و شاید خود این رعایت و بهداشت باعث شود در آینده این رفتار ها ملکه ذهن شود.

این تهیه کننده تصریح کرد: متأسفانه مجری برنامه ما (آرش ظلی پور) دربازه زمانی اواخر مهر ماه دچار بیماری شد و برنامه برای دو هفته به تعویق افتاد و ضبط برنامه که قرار بود اوایل آبان شروع شود، عملاً اواخر آبان شروع شد.

این مبتلاشدن افراد و نگرانی از بابت سلامتی عوامل تولید برنامه، دغدغه ای است که در این ایام همواره با تهیه کنندگان و برنامه سازان است.


کلید واژه ها: شیوع ویروس کرونا - اهالی رسانه - ویروس کرونا - مشاغل - شیوع ویروس - توقف - ارتباطات اجتماعی - کرونا - اجتماعی - تعطیلی - برنامه - شیوع - حضور - فعالیت - دیگر - ویترین - بیماری - فراموش نشدنی - کادر درمانی - بحران کرونا - اهالی - ویروس - رسانه - خدمات شهری - کادردرمان - ارتباطات - تلاش - کادر - پاندمی - مقابله

آخرین اخبار سرویس:
مهلت ارائه اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیرماه تمدید شد

خیران 600 میلیون ریال لوازم حفاظتی به بیمارستان مهاباد اهدا کردند

تورم انگلیس در قله دو ساله

16 هزار بازرسی از واحدهای صنفی سمنان انجام شده است

حدود 4 میلیون قطعه جوجه ریزی در واحد های مرغداری خراسان جنوبی

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به ایران رسید

امروز چند دُز واکسن کرونا وارد کشور شد؟

کدام آپارتمان ها در پایتخت پرتقاضا هستند؟

مشتری خشکبار ایران کدام کشور است؟

تجارت کربن 10 برابر بزرگتر از بازار جهانی نفت می شود

چراغ قرمز بورس قبل از انتخابات سبز نشد!

کلنگ زنی طرح 142واحدی اقدام ملی مسکن در شهر جلین

انیمیشن های فرانسوی رکورد 10 ساله را شکستند/ رونق در دوران کرونا

کلنگ زنی طرح 142 واحدی اقدام ملی مسکن در شهر جلین

حاشیه های ورود 184 شتری قطری به ایران

روز بد بورس های جهان

کارفرمایان برای تکلیف بدهی و اخذ تسهیلات در سامانه ثبت نام کنند

پرداخت 85 درصد از مطالبات چایکاران استان های گیلان و مازندران

برق منطقه ای گیلان آماده خدمات رسانی در روز انتخابات است

اجرای مالیات در کشور ناعادلانه است

4 واریزی مهم تیر ماه: از سود سهام عدالت تا حقوق بازنشستگان

بزرگترین محموله واکسن کرونا وارد کشور می شود

4 واریزی مهم تیر ماه: از یارانه نقدی تا حقوق بازنشستگان

فدرال رزرو بیانیه داد/سقوط طلا

تاثیر انتخابات بر قیمت نمای ساختمان!

27خرداد 17ژوئن روز جهانی مقابله با بیابان زایی و خشکسالی نامگذاری شده است

قول مساعد وزیر نیرو برای افزایش برق البرز

پیشرفت 93 درصدی پروژه بریکت سازی فولاد سفیددشت

روز بد بورس های جهان

خرید نهال گردو با بهترین قیمت در سال 1400 در نهالستان غرب نهال

نرخ رشد جمعیت اسدآبادی ها 1.6 درصد است

دستور وزارت کشور برای توقف فعالیت انجمن بلاکچین به دلیل تخلفات

آغاز فروش نقدی پیکاپ آمیکو آسنا | قیمت جدید

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 1400/03/27

ورود 2 میلیون دُز واکسن کرونا به کشور توسط هلال احمر

افزایش مستمری بازنشستگان «صندوق بیمه اجتماعی» چه زمانی پرداخت می شود؟

قطعی برق در واحدهای صنعتی البرز، تولید را با مشکل مواجه کرد

2 میلیون دُز واکسن کرونا وارد کشور شد

تولید روغن بیش از نیاز مصرف

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

بزرگترین محموله واکسن در راه تهران

قیمت ارزهای دیجیتال پنج شنبه 27 خرداد/ ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

ساخته شدن قدرتمندترین آهنربای جهان

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا 1400/03/27

کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان برای خرید واکسن

چهار رسته شغلی جدید که وام کرونایی می گیرند

خروج آرام اقتصاد از رکود عمیق

سدان چینی ایرانی فردا اس ایکس 5 + بررسی، مشخصات و فنی فردا SX5

طرح مفهومی برای ماه عسل فضایی برای زوج ها

روابط عمومی آب و فاضلاب استان کرمان: 40 درصد آب مورد نیاز استان تامین نمی شود

چگونه ایده های ماندگار بسازیم | برادران هیث از راز ایده های موفق می گویند

150 مگاوات برق به سهمیه البرز افزوده شد

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

اعتبار 450 میلیارد ریالی رفع تنش آبی تبریز تخصیص یافت

روند انتقال سردار به سری آ آغاز شد/ آزمون در تیم مورینیو

لزوم استفاده از همه ظرفیت ها برای خرید گندم و کلزای کشاورزان مازنی

اختصاص کمک 25 میلیون دلاری بانک توسعه آسیا به تاجیکستان جهت خرید واکسن

آمار کرونا جهان 27 خرداد 1400؛ 9462 فوتی و 397 هزار ابتلای جدید

سایپا سال های موفقیت آمیزی را تجربه می کند

اُفت قیمت 18 ارز در بازار بین بانکی

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

افزایش 4.6 درصدی مصرف آب در استان مرکزی/ شهرهای خنک آب بیشتری مصرف می کنند

مبلغ مستمری خرداد مددجویان بهزیستی ناقص پرداخت شد؟

(تصاویر) سیل ویرانگر در نپال

حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی از پاویون شرکت های دانش بنیان در نمایشگاه ماکس 2021 روسیه

همکاری بانک رسالت و کمیته امداد در حمایت از مشاغل خرد

آشنایی با کاربرد و مزایای اجاره اسپیس فریم

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

جزییات مهم از 4 واریزی برای مردم در تیرماه

ریزش بیت کوین به زیر 40 هزار دلار

کردستان هفتمین استان پرفروش در طرح ملی بهارانه کتاب

تکاپوی هنرمندان برای احداث بازارچه خاتم

بازگرداندن 142 غریق دریای خزر به زندگی

خرید پوشاک عمده و آنلاین

کشف 5 انبار نگهداری کالا های قاچاق

بیش از سه میلیون و 600 هزار واجد شرایط رای در خوزستان

گروه بهمن با محصولات متنوع به نمایشگاه اربیل رفت

سبد جامع خدمات ارزی بانک دی، یک مزیت رقابتی استراتژیک است

ارائه پیشنهاد افزایش 70 درصدی یارانه مراکز توانبخشی و حق پرستاری معلولان به هیات دولت

دو میلیون دُز واکسن کرونا امروز وارد کشور شد

به طور همزمان در تهران، کرمان و اصفهان یکصد و پنجاه و پنجمین جلسه تولید میدکو برگزارشد

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از گستره سومین استان بیابانی کشور

تمدید مهلت اظهارنامه صاحبان مشاغل تا 15 تیر

قیمت لوکس ترین کولرهای بازار/ جدول

بزرگترین محموله واکسن کرونا به تهران رسید

مرحله دوم سود سهام عدالت واریز می شود | چهار واریزی تیرماه 1400 کدام است؟

10 نکته که پیش از ورود به بازار رمزارزها باید بدانید

بزرگ ترین محموله واکسن کرونا به کشور رسید

کار با گوشی در حوزه تبلیغات در شبکه اجتماعی بدون محدودیت سنی

بازاریاب ویزیتور اقا با سابقه پخش لوازم آشپزخانه

کار در منزل با درآمد بالا

شرکت لوستر ارغوان جهت فروش محصولات خود در شیروان

شدت بیابان زایی خیلی شدید در نیمی از پهنه بزرگ استان سمنان

استخدام منشی و بازاریاب

جدول خاموشی برق استان زنجان در 27 خردادماه

اغلب سهام آسیا اقیانوسیه افت کردند

کارگر خط تولید

بنز e240 بهترین یا هیچ!

افت سهام آمریکا در واکنش به بیانیه پایانی اجلاس فدرال رزرو

شتران قطری مسافران پرحاشیه گمرک +عکس

اهالی رسانه در دل بحران کرونا

اهالی رسانه در دل بحران کرونا