مطالب مرتبط:
بیانیه دانشجویان بسیجی استان تهران در محکومیت حمله تروریستی کابل
جشنواره بین المللی اختراعات دانشجویان در استان گلستان برگزار می شود
امضای تفاهم نامه بین کمیته امداد و صندوق ذخیره بسیجیان
برگزاری دربی در شب؛ پای تبلیغات در میان است؟
سرنوشت مملکت با حضور در پای صندوق های رای رقم می خورد
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 15:502021-05-12دانش

اعداد ریاضی شعبده بازان قهاری هستند/ امضای دانشجویان پای معادلات دیفرانسیل


دکتری تخصصی ریاضی محض با بیان اینکه اعداد ریاضی شعبده باز قهاری هستند، خاطره ای از کلاس های خود را یادآور شد و عنوان کرد: دانشجویانم را با امضا به درس معادلات دیفرانسیل علاقه مند کردم.

- "مسئله ای ریاضی که استاد صبور را جان به لب کرد دکتری تخصصی ریاضی محض با بیان اینکه اعداد ریاضی شعبده باز قهاری هستند، خاطره ای از کلاس های خود را یادآور شد و عنوان کرد: دانشجویانم را با امضا به درس معادلات دیفرانسیل علاقه مند کردم.

خبرگزاری آنا" به مناسبت روز جهانی زن در ریاضیات سراغ یکی از محبوب ترین استادان گروه ریاضی رفته و گپ و گفتی درباره این رشته داشته است.

الهام تفضلی عضو هیئت علمی تمام وقت دانشگاه آزاد اسلامی واحد بجنورد دارای دکتری تخصصی ریاضی محض (گرایش آنالیز تابعی) از دانشگاه صنعتی امیرکبیر و دانشگاه فردوسی مشهد بوده که با صبر و حوصله همیشگی و لبی خندان به سؤالات خبرنگار آنا پاسخ داده است.

مشروح گفت وگوی آنا با تفضلی در پی می آید: آنا: برای ایجاد انگیزه یادگیری ریاضی چه روش هایی را در پیش گرفته اید؟ تفضلی: دانشجویان برای اینکه بتوانند با موضوع درس ارتباط بگیرند باید بدانند آنچه می آموزند به چه کارشان می آید که در دروس ریاضی پاسخ شایسته ای برای این سؤال وجود دارد.

شاید دم دست ترین آن آموختنِ مهارتِ یافتنِ استراتژی درست و راه حل مناسب برای نگارشِ پایانی خوش بر داستان های ریز و درشتی است که هر روز در زندگی همه ما اتفاق می افتد.

همدلی و صداقت در آموزش ریاضی بسیار مهم است برای دانشجویان توضیح می دهم که نباید این فرصت ناب برای تجربه یک خوشیِ متفاوت را از دست بدهند.

خوشیِ حاصل از آموختن از اعماق جان یا یک امتحان خوب بعد از یک تلاشِ بی امان با سایر خوشی ها تفاوت دارد.

همان ترم نخست با دانشجویان صحبت می کنیم.

باهم فکر می کنیم و برای یافتن یک نقشه تمیز که نجاتمان دهد، همفکری می کنیم و معمولاً نقشه های ما خیلی خوب جواب می دهد، آنقدر خوب که اگر دستِ دزدان دریایی بیفتند، حتماً گنج های بی شمار در جزیره های ناشناخته عایدشان می شود.

ما هم به جزیره های دور سفر می کنیم و حتی فراتر از آن.

فقط ریاضی نمی آموزیم؛ بلکه در کنار آن اعتماد به نفس و جسارت، تلاش و تکاپو، همدلی و صداقت لازم است.

موارد مهم دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه تلاش می کنم کلاس با همراهی دانشجویان پیش برود، هر لحظه که احساس کنم توجه و اشتیاقشان را ندارم اندکی تأمل می کنم، سخنی کوتاه از بازی فوتبال دیشب یا برفی که غافلگیرمان کرده، پرنده های پشت پنجره یا خاطرات قدیمی و دوباره به درس بازمی گردیم، اما این بار همه باهم.

اصلی ترین عامل موفقیت تدریس در دروس ریاضی چیست؟ تفضلی: ایجاد اعتماد به نفس لازم؛ دانشجویان می توانند توانایی خود را بشناسند و به هیچ وجه خودشان را دست کم نگیرند، به طوری که ما با گروه متفاوتی از دانشجویان مواجه هستیم .

در واقع دانشجویان دوران ما از نسل های متفاوتی هستند که در یک کلاس کنار هم نشسته اند، هر کدام با داستان ویژه خودشان.

سعی می کنم قصه هر کدامشان را در نظر بگیرم و پیشرفت و تغییرش را نسبت به خودش بسنجم.

آنا: معیار و شاخص رشد ریاضیات در ایران چیست؟ تفضلی: مؤلفه های متفاوتی را باید مدنظر قرار داد، مانند میزان تأثیر پژوهشگران ایرانی که بخشی از دوران علم آموزی یا پژوهش را در کشور یا پیشرفت علم ریاضی در دنیا سپری کرده اند.

چرا تعدادی از دانش آموزان و دانشجویان علاقه خاصی به ریاضی نشان نمی دهند؟ تفضلی: البته من این سؤال را قبول ندارم؛ زیرا در سال های گذشته مثال های نقض بی شمار برایش دیده ام؛ اما شاید بتوان از این نظر بررسی کرد که چرا دانش آموزان و دانشجویان زمینه مناسب و فرصت مساعد برای شناخت توانایی شان در ریاضی را پیدا نمی کنند؟ در واقع چرا آنطور که باید وارد سرزمین بیکران ریاضیات نمی شوند؟ شاید شیوه معرفی ما از همان گام های ابتدایی ایراد دارد.

حقیقت و هیجان ریاضی جذبم کرد شاید قبل از صفحه های لبریز از عدد، لازم است با جادوی ریاضی در زندگی روزمره آشنا شوند و بدانند که هر کدامشان می توانند یک شعبده باز قهار باشند.

آنا: چرا به ریاضیات علاقه مند شدید؟ تفضلی: چطور می توانستم در برابر این همه حقیقت و هیجان مقاومت کنم؟ دقیقاً همان وقتی که فهمیدم ریاضی به صورت ماهرانه در جای جای زندگی روزمره نقشی بی نظیر بازی و ذهن انسان را نقاشی می کند و همه چیز را سر جای خود قرار می دهد، به این رشته علاقه مند شدم، ذهنی که با ریاضی پرورش پیدا کند پایان خوش داستان را پیدا می کند.

آنا: چرا اسم این علم را ریاضی گذاشته اند؟ تفضلی: دو تعبیر مختلف در این مسئله وجود دارد.

نخست اینکه واژه ریاضیات از واژه ریاضت به معنای در خود فرورفتن، فهمیدن و رسیدن به رازها آمده و دیگر اینکه از واژه راز در معنای اندازه گرفتن ریشه گرفته است آنا: چقدر به تاریخچه زندگی ریاضیدانان دنیا مراجعه می کنید؟ تفضلی: زمانی که می خواهم برای دانشجویان از گنجی که بدون رنج و اصرار حاصل نمی شود، سخن بگویم، زندگی مریم میرزاخانی را مثال می زنم که مانند داستان های بلند کلاسیک مثال خوبی بر این واقعیت است .

آنا: تعامل تان با دانشجویان چگونه است؟ تفضلی: درصورتی که هر یک از ما به اندازه یک باغبان در دنیای اطراف مؤثر باشیم، آن وقت دنیا جای بهتری برای زندگی خواهد بود.

همواره به دانشجویان گفته ام که لحظه ای که از در کلاس بیرون می روید تا جلسه بعد که دوباره باز می گردید، نگرانتان هستم.

حتی حالا که کلاس ها مجازی است نگرانی ام بیشتر شده، چراکه دیگر حتی در مدت کلاس هم جلوی چشمم نیستند.

هیچ دو دانشجویی مثل هم نیستند و شرایط یکسانی ندارند، هنر من معلم است که همه توانم را به کار گیرم تا هرکدامشان نسبت به روز اولی که آشنا شده ایم، انسان بهتری شده باشند، چه از نظر علمی و چه اخلاقی.

آنا: بهترین خاطره از کلاس های درستان را بگویید.

تفضلی: هر ساعت از هر کلاس درس برایم یک موهبت الهی و خاطره ای متمایز است.

در یکی از کلاس های معادلات دیفرانسیل بیشتر دانشجویان برای بار چندم بود که این درس را گرفته بودند و هنوز حریف آن نشده بودند.

از همان روز نخست اعلام کردند که این درس به دردشان نخورده و بیهوده به کلاس آمده اند و متوجه شدم که اگر روش های نوین را به کار نگیرم، دانشجویان باورشان می شود و تصمیم گرفتم شور، امید و انگیزه ایجاد کنم.

رابطه بین ریاضی و زندگی چیست؟ دو جلسه ای مثلِ هم نشد و هر بار دیدم که دانشجویان چگونه گام به گام از تفکر روز نخست فاصله می گیرند.

آخر ترم یک تعهدنامه نوشتم به این شرح که اگر همه تلاش شان را نکنند در وظیفه شان نسبت به من کوتاهی کرده اند و وقت امضا، ناله و فغان بسیار کردند که اگر امضا کنیم مجبور می شویم بخوانیم و اگر نشد بخوانیم چه؟ دانشجویان مضطرب بودند که مبادا متعهد به حرف و امضایشان نباشند.

می دانستم جواب می دهد و همین طور هم شد.

آنا: در زمان تدریس آیا دانشجویانی داشته اید که با پرسیدن سؤالات سطح بالا شما و کلاس را به چالش بکشانند؟ تفضلی: همواره دوست داشته ام چنین باشد، چند باری پیش آمده که دانشجویانی از کاربرد یک موضوع در یک درس تخصصی پرسیده اند و من فرصت خواسته ام تا در آن بحث تخصصی مطالعه کنم.

گاهی هم مطلبی را عمداً اشتباه می نویسم و منتظر می شوم تا غلطم را بگیرند، اگر متوجه نشوند، اشاره ای می کنم و باز مطلب را از اول تا به آخر با دقت می خوانند و اگر باز پاسخ را پیدا نکردند.

در نهایت پاسخ را می یابند و من نیز خوشحال می شوم.

آنا: رابطه بین ریاضی و زندگی را تفسیر کنید.

تفضلی: ریاضی و زندگی طوری در هم تنیده اند که نمی توان از هم جدایشان کرد و دو طرف یک رابطه گذاشت.

تفکر ریاضی به طور غیرقابل باوری روی مدل زندگی آدم چه از نظر منطقی و چه احساسی تأثیر می گذارد.

بیشتر از فرمول ها و روابط ریاضی که در جای جای زندگی مان نقش دارند، شخصیت و ساختار آن ارزشمند است، به عنوان مثال در یکی از کلاس ها دو مثالِ پیاپی را حل کردم، یکی کوتاه و مختصر و آن یکی مفصل و همه چیز تمام.

مسئله نخست با اشاره ای حل شد و دومی سراسر تکنیک و تا پایان حل آن جان به لب شده و به دانشجویان گفتم که شما کدام را ترجیح می دهید؟ همه گفتند مسئله کوتاه را.

گفتم شما ترجیح می دهید من طرفدارِ همه شما باشم یا فقط آنهایی که درس خوان هستند؟ گفتند همه را.

گفتم اما بعدش شما من را ترجیح نخواهید داد.

شما پوشایی را دوست ندارید.

دلتان نمی خواهد رفتار من جامع باشد، دوست دارید جمع و جور و ساده باشد.

گفتند نه این طور نیست.

گفتم پس چرا این مثالِ پوشا را که در یک مسئله این همه تکنیک و راهکار به شما ارائه می دهد نمی پسندید؟ پس چرا قدرش را نمی دانید؟ چرا به مثالی که برای شما با فداکاری دریچه های روشن به سرزمین های جدید باز می کند بی مهری می کنید؟ کمی فکر کردند و گفتند حق با شماست.

در زندگی واقعی هم همین طور است.

کمتر قدر آدم های جامع و صبور را که بدون توقع محبت نثارمان می کنند، می دانیم.

انگار که می مانند و همواره هوای ما را دارند، غافل از اینکه به سبب گستردگیِ حضور و مهر بی شمارشان از دامنه دید ما فراتر رفته اند، در بودنشان محو شده ایم و وای از روزی که نباشند.

قدر آدم های اصلیِ زندگی مان را بدانیم، انسان هایی که همواره هستند و حواسمان به بودنِ بدون انتظارشان نیست.

انسان هایی که دوستشان داریم و فکر می کنیم که نیازی نیست یادآوری کنیم، چراکه خودشان می دانند.

مثال دیگری می گویم.

در یکی از کلاس هایم حدِ توابع، موضوع بحث بود.

از تعاریفِ اولیه تا قضیه و مثال و توضیحاتِ ثانویه.

بخشی از درس را که مربوط به حد چپ و راست می شد دقیق توضیح دادم و بعد مثالی با چند بخش را گام به گام، از آسان به سخت حل کردم .

در هر بخش همه با هم (من و دانشجویان) مکث کردیم و با فکر جواب دادیم.

به بخشِ آخر مثال که سخت ترین قسمت هم بود رسیدیم، دانشجویان پاسخ را پیش از من با توجه به آنچه در دقایق گذشته آموخته بودند، گفتند.

با اینکه همه با هم پاسخِ درست را اعلام کردند، طوری وانمود کردم که جوابشان غلط است و با حالتی شک برانگیز پرسیدم مطمئن هستید؟ همه گفتند بله.

دوباره گفتم یعنی جواب صفر می شود؟ باز مطمئن گفتند بله.

گفتم خوب دقت کنید یعنی جوابِ این حد وجود دارد؟ به همین ترتیب از آنان اصرار و از من انکار.

در نهایت گفتم حق با شماست.

شما از همان ابتدا درست گفتید.

می دانید چرا با وجود اصرار و سعیِ من جوابِ خود را تغییر ندادید؟ چون پاسخِ خود را مبتنی بر دانش و یقین و نه از روی شانس یا احتمال بیان کردید.

زندگی واقعی هم همین طور است.

اگر هر تصمیمی چه کوچک و چه بزرگ بر روی آگاهی، تجربه و دانشِ کافی استوار باشد، دیگر جایی برای شک و تردید یا ترس وجود ندارد.

آن وقت است که می توانید جسورانه و بدون نگرانی به سوی آینده ای که آگاهانه ساخته اید با همه قدرت و انرژی گام بردارید، طوری که نه باد حریفتان شود و نه باران.

آنا: بین واژه های زیر نخستین چیزی که به ذهنتان می رسد را بیان کنید.

تفضلی: مریم میرزاخانی؟ آرامش دانشجو؟ شور کتاب؟ کم توقع استاد؟ دکتر مجید میرزاوزیری خدا؟ پوشا دکتر تفضلی؟ صبور زیباترین فصل؟ نمی دانم ریاضی؟ رفیق قدیمی بهترین رنگ؟ آبی بهترین حس؟ رضایت آنا: و سخن پایانی .

برایم بسیار مهم است که دانشجویانم چگونه ترم را گذرانده اند و پس از یک تلاش مستمر چطور به سؤالات پاسخ داده اند و چقدر تغییر کرده اند، اما مهم تر از آن پاسخِ این پرسش است که تا چه اندازه توانسته ام آنان را به ساختن آرزو، پیشرفت و در نهایت خوشبختی حاصل از رسیدن به رویاهایشان تشویق کنم.

دانشجویان باید با آموختن هر انتگرال یک گام کوچک در مسیر تصمیم سازی درست و انتخاب بهترین استراتژی بردارند و چه آموزه ای بهتر از این برای آنان که در آغاز راه هستند.

بگذارید بند آخر را به دانشجویان عزیزم عرض کنم.

عزیزانم یک روز می آیید و یک روز می روید.

خوب می دانید که در قلب من جای دارید.

بال هایتان را بگشایید و پرواز کنید به بلندترین قله ای که می توانید.

من با افتخار نگاه تان می کنم و به خود می بالم.

خدا به همراهتان.

گفت وگو: لادن لنگری انتهای پیام/4078/4062/
کلید واژه ها: ریاضی - دانشجویان - دانشگاه - معادلات - دانشگاه صنعتی امیرکبیر - دانشگاه فردوسی مشهد - دانشگاه آزاد اسلامی - دکتری - تخصصی - اعداد - دانشگاه فردوسی - دانشگاه صنعتی - امضا - عضو هیئت علمی - دانشگاه آزاد - روز جهانی زن - فردوسی مشهد - خاطره - علاقه - استاد - محبوب ترین - هیئت علمی - امیرکبیر - کلاس - بیان - خبرگزاری - ریاضیات - فردوسی - مناسبت - اسلامی

آخرین اخبار سرویس:
نگرانی دانشگاه علامه طباطبایی در خصوص قطعی برق حین امتحانات

حذف کنکور در دستور کار دولت سیزدهم قرار گیرد

مهندس عمران

استخدام رستوران شاندیز فودلند

تار عنکبوت گیاهی جایگزین پلاستیک می شود!

کشف سیاره ای عجیب شبیه به زمین!

راه اندازی 34 شرکت دانش بنیان در پارک پردیس از سوی محققان ایرانی خارج از کشور

صندوقدار رستوران

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد

بازگشت عادل وعده انتخاباتی شد/ عراق بازی مرگ نیست بازی زندگی است

آخرین مناظره با پایان باز/ همفکری برای افزایش مشارکت وظیفه دانشگاه است

کار کابینت سازی

لزوم آشنایی کامل کارشناسان پژوهش دانشگاه با حوزه علوم عملی

فیگور پولداری «بهرام رادان»/ عکس

موسیقی قبل از خواب چه بلایی سرتان می آورد؟

دستیابی به دانش توانبخشی با واقعیت مجازی

چهره باورنکردنی «فرزاد فرزین»/ عکس

راه های رسیدن به انتخاب درست

افتتاح مرکز نوآوری و شتابدهی پارک علم و فناوری کرمانشاه

معاون فرهنگی وزارت علوم سرپرست سازمان امور دانشجویان شد

استخدام سه نفر منشی خانم در شرکت

سرپرست سازمان امور دانشجویان ایران منصوب شد

آزادی 63 زندانی جرایم غیرعمد در فارس

آزادی 63 نفر از زندانیان نیازمند فارس

چهاردهمین جلسه شورای دانشگاه آزاد اسلامی در واحد قزوین برگزار شد

ستاره چشمک زن به اندازه 100 برابر خورشید کشف شد

دعوت رییس، معاونان و روسای استانی دانشگاه آزاد اسلامی برای حضور حداکثری مردم در انتخابات 1400

کشف ستاره چشمک زن؛ 100 برابر خورشید

آزادی 63 نفر در استان فارس

غلامرضا غفاری به عنوان سرپرست سازمان امور دانشجویان ایران منصوب شد

جدول خاموشی های تهران از 22 تا 27 خرداد

سرپرست سازمان امور دانشجویان ایران منصوب شد

ورودی های جدید دانشگاه شریف مهر به دانشگاه نمی روند

بیش از 48 هزار دوز واکسن کرونا در خراسان جنوبی تزریق شد

مراسم اهدای جوایز به نفرات اول تا سوم طرح کمند در استان تهران

طرح استاد دانشگاه تهران در میان طرح های مشترک پژوهشگران ایران و ترکیه

دانش آموخته دانشگاه آزاد قم رتبه دوم جشنواره ملی قرآن و عترت را کسب کرد

امکان شبیه سازی جریان های الکترونی ناشی از مغناطیس درون نانوذرات طلا فراهم شد

مهلت ثبت نام در آزمون استخدامی وزارت علوم تمدید شد

دانشگاه آزاد به دنبال توسعه شبکه ای با رویکرد منطقه ای و عدالت اجتماعی است

استارت آپ ملی اسباب بازی دانش آموزان در ایستگاه پایانی

آخرین رتبه بندی دانشگاه های جهان اعلام شد/ ام آی تی برترین دانشگاه جهان

پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران دانشجو می پذیرد

بازدید مسئولان از مرکز رشد و امکانات آزمایشگاهی، کارگاهی و فناوری واحد شیراز

28خرداد آخرین مهلت دانشجویان برای شرکت در مسابقه سیزده

سرمایه انسجام اجتماعی ولایت پذیری و مشارکت در ایران در مقایسه با سرمایه اجتماعی چین

فعال سازی بخش خصوصی برای رفع چالش های حوزه آب

دعوت به چالش ساخت حسگرهای شیمیایی مورد نیاز صنعت هوایی

معاون رییس جمهور: حل معضل تأمین آب شرب با استفاده از فناوری های نوین در اولویت قرار دارد

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد

زرین آمیزی: مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد/ثبت نام بیش از 20 هزار داوطلب

ترم تابستانی دانشگاه فردوسی مشهد از 26 تیر آغاز می شود

تشکیل کمیته استانی ارزیابی بخشنامه طرح (الف) و (ب) در دانشگاه آزاد اسلامی یاسوج

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد/ نام نویسی 20 هزار نفر

حضور منتخبان رویداد کتاب و کودک

نانوحفره های کنترل شده از ورود ذرات جلوگیری می کنند

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها تمدید شد/ثبت نام بیش از 20 هزار داوطلب

آخرین خبراز واکسیناسیون اعضای هیئت علمی و دانشجویان

استخدام نیروی حسابدار برای شرکت

واقعیت مجازی 2 / نشریه «مگیت» انجمن علمی کامپیوتر موسسه آموزش عالی ارشاد دماوند منتشر شد

استخدام تراشکار

مهلت ثبت نام آزمون استخدامی دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری تمدید شد

سازمان سنجش: کنکور در موعد مقرر برگزار می شود

اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تمدید مهلت ثبت نام و اصلاحات دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون استخدام پیمانی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال 1400

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی لرستان رتبه نخست تندیس ملی فرشته سلامت را کسب کرد

آغاز ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی ناپیوسته؛ فردا

تولد موش های سالم از اسپرم هایی که 6 سال در فضا بودند!

ثبت نام بیش از 20 هزار نفر در آزمون استخدامی وزارت علوم

کنکور طبق زمان بندی مقرر برگزار می شود

صعود پنجاه پله ای دانشگاه صنعتی شاهرود در رتبه بندی تایمز 2021

ظرفیت پذیرش دکتری کاهش یافت

دوره آموزشی «پایتون» برگزار می شود

نشست «هنر انتخاب» از سوی دانشگاه الزهرا(س) برگزار می شود

همایش ملی هزاره شیخ طبرسی برگزار می شود

زمان برگزاری گروه های آزمایشی کنکور 1400 اعلام شد

کاهش پذیرش 117 نفر در مقطع دکتری دانشگاه علامه طباطبایی

تولید 6 محصول تحریمی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اردبیل

جزییات برگزاری آزمون بسندگی زبان انگلیسی دانشگاه شریف اعلام شد

روباتی که احساسات انسان را درک می کند

بازرسان دانشگاه آزاد اسلامی استان فارس از واحد ارسنجان بازدید کردند

دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قم جزو نفرات برتر تندیس ملی فرشته سلامت قرار گرفت

ظرفیت پذیرش دکتری کاهش یافت

دانشگاه شریف؛ بهترین دانشگاه ایران در جدیدترین رتبه بندی جهانی «کیو اس»

افتتاح موسسه خیریه اکرام باران رحمت نیروی زمینی ارتش

این ربات از احساس انسان ها باخبر است

ظرفیت پذیرش دکتری کاهش یافت/ برگزاری مصاحبه مجدد در صورت قطعی برق

واکسیناسیون اعضای هیئت علمی و دانشجویان از ماه آینده آغاز می شود

ثبت نام 20 هزار نفر در آزمون استخدامی وزارت علوم تحقیقات و فناوری

دادخواهی اساتید دانشگاه آزاد در فضای مجازی

اعلام سهمیه استخدام پیمانی در دانشگاه صنعتی شریف

هواپیما و قطارهای سریع سرزمین وسیع در راه صادرات/ از سیستم حمل و نقل در روسیه چه می دانید؟

رویداد ارائه نیاز های فناورانه حوزه ابزار دقیق و اتوماسیون 28 تیر برگزار می شود

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی: حوزه های علمیه مطمئن ترین مراکز در امر تربیت معلم هستند

مطالبات مردم اصفهان از رییس جمهوری آینده / مردم: دیوار کج بردن آب اصفهان رو چه کسی پایه گذاشت؟

تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند/آموزش حضوری می شود؟

تمام دانشجویان تا پایان پاییز واکسینه می شوند/آموزش حضوری می شود؟

مشاهده ذراتی که بین ماده و پادماده تغییر می کنند!

موسیقی قبل از خواب چه بلایی سرتان می آورد؟

ایده های نوآورانه در حوزه خودمراقبتی و نگهداری از بیماران کرونایی جذب می شوند

کاندیداها برنامه ای برای مشکلات اقتصادی ندارند/ برنامه کاندیداها برای تصویب FATF و رفع تحریم ها مشخص نیست

اعداد ریاضی شعبده بازان قهاری هستند/ امضای دانشجویان پای معادلات دیفرانسیل

اعداد ریاضی شعبده بازان قهاری هستند/ امضای دانشجویان پای معادلات دیفرانسیل