مطالب مرتبط:
موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون ممنوع در خیابان
موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون، ممنوع در خیابان
اجرای کامل قانون، مشکلات فعالان اقتصادی مناطق آزاد را رفع می کند
فروش آزاد انسولین قلمی در استان مرکزی ممنوع است
ضلع غربی خیابان سپه ساماندهی می شود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 15:002021-05-12اقتصادي

موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون ممنوع در خیابان


موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون ممنوع در خیابان ناگفته نماند تلاش اخیر زنان برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت درحالی انجام می شود که این مسئله مسبوق به سابقه است.

- ناگفته نماند تلاش اخیر زنان برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت درحالی انجام می شود که این مسئله مسبوق به سابقه است.

زنان در ایران می توانند سوار موتورسیکلت شوند، این را آشکارا می شود در خیابان ها مشاهده کرد.

اما آن ها اجازه موتورسیکلت رانی ندارند؛ بنابراین کمتر در خیابان ها می بینیم که زنی به عنوان راکب یا همان راننده مسئولیت هدایت یک موتورسیکلت را به عهده گرفته باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازروز نو :البته گاهی در ساعات پایانی روز در خیابان هایی به دور از شلوغی مرکز شهر، زنانی هستند که برای تفریح یا احساس انجام دادن یک توانایی با موتورسیکلت تردد کنند یا مانند روز گذشته زنی برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری سوار بر موتورسیکلت به ساختمان وزارت کشور برود؛ ولیکن تمام مطالبه زنان برای برخورداری از حق گواهی نامه موتورسیکلت بر سر تفریح یا صرفاً دورزدن با موتور در خیابان های شهر نیست، گاهی مسئله معیشت، ایاب و ذهاب و شلوغی شهری مانند تهران است که زنان را بیشتر از هر زمانی به پیگیری مطالبه داشتن گواهی نامه موتور و اجازه قانونی استفاده از موتورسیکلت قانع کرده است.

از آن جایی که موسم انتخابات در ایران موقع بیان مطالبات است، حالا گروهی از زنان با توجه به این که می دانند طبق قانون اساسی تنها مجلس شورای اسلامی مرجع قانونگذاری و تغییر قانون است، سعی کردند با راه انداختن یک کارزار اینترنتی و جمع آوری امضاء از قوه مقننه درخواست کنند با اصلاح قوانین از حق داشتن گواهی نامه موتورسیکلت دفاع کند.

این که چقدر مجلس یازدهم پیگیر مطالبات آن ها شود کمی نزدیک به صفر است، اما آن ها در این درخواستِ جمع آوری امضا که تا لحظه تنظیم گزارش به 6 هزارو 480 نفر رسیده است، ضمن اشاره به رای صادر شده توسط دیوان عدالت اداری در سال 1398 که در پی شکایت یک خانم اصفهانی رای به صدور گواهینامه برای او داده بود، به افزایش قیمت سرسام آور خودرو و عدم توانایی مالی بسیاری از زنان برای تهیه ماشین جهت تردد اشاره کرده اند.

در بخشی از متن این درخواست اینترنتی که قرار است تا 23 اردیبهشت ادامه داشته باشد، خطاب به محمدباقر قالیباف، رییس مجلس یازدهم شورای اسلامی نوشته شده که ما بانوان این سرزمین خواستار تحقق یکی از ابتدایی ترین حقوق شهروندی خویش که استفاده از وسایل نقلیه، چون موتور هستیم؛ در تاریخ اسلام نیز زنان عفیف بسیاری به امر سوارکاری می پرداختند و هیچ نفی فقهی در اساس این عمل وجود نداشته است.

در راستای تأیید این ادعا، رأی مرتبطی به تاریخ 14/05/1398 در شعبه 31 دیوان عدالت اداری صادر شده لیکن اجرایی نشده است.

همچنین با عنایت به افزایش قیمت سرسام آور خودرو و عدم تمکن مالی قشر کثیری از بانوان در تهیه آن و از طرفی وجود پیش نیازِ دارا بودن گواهینامه موتوررانی جهت صدور بیمه نامه های مربوطه آن، از شما و نمایندگان مجلس شورای اسلامی خواستاریم که در راستای انجام وظیفه نظارت بر حسن اجرای قوانین و مقررات، رسیدگی های مربوطه را جهت اهدای هرچه سریع تر گواهینامه موتوررانی به بانوان متقاضی آن، در دستور کار قرار دهید.

ناگفته نماند تلاش اخیر زنان برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت درحالی انجام می شود که این مسئله مسبوق به سابقه است.

اگرچه نیروی انتظامی باتوجه به ماده بیستم رسیدگی به تخلفات رانندگی هیچ مسئولیتی درباره اعطای گواهینامه به زنان قبول نمی کند، اما بسیاری معتقدند ماده بیست به معنای منع زنان از داشتن گواهینامه موتورسیکلت نیست.

در تبصره ماده بیست قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی آمده که صدور گواهینامه رانندگی موتورسیکلت برای مردان برعهده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است.

، اما سال 98 که یک زن برای دریافت گواهینامه موتورسیکلت به دیوان عدالت اداری شکایت کرد، در رای صادر شده توسط دیوان قید شده قید مقرر در ماده 20 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی که بیان نموده: صدور گواهینامه برای مردان بر عهده نیروی انتظامی است نافی صلاحیت آن مرجع مبنی بر اختیارات و وظایف صدور گواهینامه برای زنان نیست.

همچنین در ادامه رای صادر شده دیوان نوشته شده: رانندگی موتورسیکلت برای بانوان می بایست تحت نظر یک مرجع نظارتی جهت احراز صلاحیت تخصصی آن ها باشد و اگر این مرجع را نیروی انتظامی تلقی نکنیم کدام مرجع را می توان ذیصلاح تلقی نمود؟ لهذا با توجه به این که رانندگی موتورسیکلت قائم به جنسیت نبوده و طرف شکایت تنها ارگان نظارتی موجود در کشور جهت احراز صلاحیت متقاضیان صدور گواهینامه رانندگی است و اصل بر صلاحیت آن مرجع جهت صدور گواهینامه بوده و قید مقرر در تبصره ماده 20 قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی نیز دادنامه دیوان عدالت اداری به معنای محرومیت زنان از رانندگی موتورسیکلت نیست.

وضعیت حاکم بر شهرنشینی بخصوص کلانشهر ها و عدم امکان مالی جهت تهیه خودرو برای همه اقشار و سهولت رفت وآمد با موتورسیکلت جهت رتق و فتق امور زندگی (که بعضا زنان جامعه با توجه به وضع شخصی و خانوادگی خود شخصا مجبور به حل آن هستند) ضرورت صدور گواهینامه را برای آن ها بیشتر نمایان می سازد.

لهذا با استناد به اصاله الاباحه و مستند به مواد 11 و 58 و 60 قانون تشکیلات و آیین دادرسی دیوان عدالت اداری حکم به ورود شکایت و الزام طرف شکایت (پلیس راهنمایی و رانندگی محل اقامت شاکیه) به تشکیل پرونده و رسیدگی به تقاضای صدور گواهینامه در صورت احراز صلاحیت، صدور گواهینامه موتورسیکلت در حق شاکی صادر می شود.

اگرچه همان روز ها نیروی انتظامی اعلام کرد رای صادر شده قائم به فرد است و قابل تسری نیست و با نظر دادگاه تجدید نظر رای صادر شده متوقف شد، اما سبب شد یک بار دیگر مسئله گواهینامه موتورسیکلت برای زنان مورد توجه قرار بگیرد.

یک بار دیگر هم جریمه بهناز شفیعی، قهرمان موتور ریس ایران به دلیل سوار شدن به عنوان راکب موتور درحالی که وی گواهینامه بین المللی موتوررانی دارد، به حواشی منع زنان از داشتن گواهینامه موتورسیکلت اضافه کرد.

این درحالی ست که زنان اجازه نشستن روی موتورسیکلت را دارند.

پیش تر محمدتقی فاضل میبدی، استاد حوزه و دانشگاه درباره دوگانه نشستن روی موتورسیکلت، اما منع رانندگی آن برای زنان به رسانه ها گفته بود: اگر به دنبال بعد دینی و شرعی موتورسواری زنان باشیم بر این باورم که این موضوع هم مانند ترک موتور نشستن و راندن ماشین است و بالنفسه هیچ مشکل شرعی ندارد.

نشستن بر یک مرکب چه ماشین باشد، چه موتور و دوچرخه تفاوتی ندارد؛ اگر در پی اثبات حرمت شرعی آن باشید باید دلیل شرعی هم برایش داشته باشید و اگر شک داشته باشید، اصل بر برائت است و حلیت.

برخی حقوقدانان مانند نعمت احمدی هم معتقد هستند: هیچ منع قانونی ای برای زنان درباره استفاده از هیچ وسیله نقلیه ای وجود ندارد و برای استفاده از موتورسیکلت هم صحبتی از جنسیت راننده نشده است.

قانون صرفا شرایط فرد را برای راننده اتوبوس، موتورسیکلت، کامیون و ماشین سواری ذکر کرده است.

منع زنان از موتوررانی درحالی انجام می شود که امروز زنان خلبانی در ایران وجود دارند که مسئولیت هدایت هواپیما را به عهده می گیرند.

وجود این تناقض سبب شده که بسیاری به آن اعتراض کنند و خواستار دریافت گواهینامه موتورسیکلت شوند.

با این وجود به نظر می رسد ماجرای موتورسیکلت رانی برای زنان همانند ماجرای دوچرخه سواری آن ها شده است.

شاید تنها فرقی که دارد برای دوچرخه نیاز به گواهینامه نیست و زنان علی رغم برخی مخالفت ها دوچرخه سواری می کنند.

از طرفی حضور زنان موتورسوار در برخی مراسم های رسمی مانند راهپیمایی خودرویی روز قدس و موارد دیگر مانند آن سبب شده که عده ای بپرسند اگر زنان اجازه رانندگی موتورسیکلت را دارند، چرا نباید این اجازه برای همه زنان و در همه ایام سال باشد.


کلید واژه ها: موتورسیکلت - خیابان - خیابان ها - زنان - انتخابات ریاست جمهوری - موتورسواری - گواهینامه - ثبت نام انتخابات - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - ممنوع - سابقه - قانون - گزارش روز - آزاد - تلاش - انتخابات - در ایران - توانایی - ثبت نام - مشاهده - جمهوری - راننده - گزارش - احساس - تفریح - گذشته - ایران - ریاست - شلوغی

آخرین اخبار سرویس:
برداشت انگور در جهرم

کمک میلیاردی خیر نیک اندیش برای خرید تبلت دانش آموزی

کاهش 90 درصدی مصرف آب در کشت گلخانه ای

اقتصاد دیجیتال و دولت آینده/ 10 پیشنهاد برای استفاده از فرصت های حوزه فناوری اطلاعات

معاون توزیع توانیر: مردم ما را چوپانِ دروغ گو تلقی نکنند

علت حوادث صنعت گاز چیست؟

اجرای فیبر نوری بروجرد و اشترینان

آیا واسطه ها از بازار مرغ حذف می شوند؟

کاهش 90 درصدی مصرف آب در کشت گلخانه ای

استخدام کارشناس فروش با پورسانت و بیمه در محدوده میدان ولیعصر تهران

استخدام دستیار فروش در شرکت آرمان داده پویان در تهران

خرید تضمینی گندم در فارس

تصویب اعطای وام یک میلیارد دلاری بانک جهانی به مغرب

پیش بینی روند قیمت ها در بازار مسکن در دولت سیزدهم

اخطار به یک هزار واحد صنفی متخلف در البرز

قاسمی: دولت سیزدهم باید دولت نجات ساختار جمعیتی کشور باشد/ یک پنجم زوج های ایرانی به طور طبیعی نابارورند

حضور 75 شرکت از 12 استان کشور در نمایشگاه قطعات خودرو اصفهان

قرارداد مهم در «خاور»

استخدام مهندس فروش و بازاریابی در بنیان کالای ایرانیان در البرز

استخدام کارمند فروش تلفنی مستقر در دفتر در ایتاکیت در تهران

استخدام منشی جهت کار در مطب روانشناسی(ترکمن باشند)

استخدام کارمند اداری در شرکت تیام صنعت در تهران

اعلام شرایط بازنشستگی پیش از موعد

نصاب کابینت

استخدام کارشناس فروش با بیمه و پورسانت در ایده پردازان ایلیا پارس در شیراز

استخدام تدوینکار آشنا به تدوین تبلیغاتی در تهران

قیمت مرغ در 2 ماه آینده تک نرخی می شود

استخدام مدیر فروش در شرکت هرا گشت پارسه در تهران

استخدام حسابدار ارشد در شرکت کیمیا پلی استر در شهرک شکوهیه قم

آخرین مهلت ارائه مدارک جهت ایفای تعهدات ارزی سال 97 اعلام شد

استخدام بازاریاب تلفنی با حقوق 5000000 تومانی، بیمه و پاداش در تهران

کاهش 20 درصدی تولید محصولات باغی در چهارمحال و بختیاری

کاهش 28 درصدی حجم آب مخازن کل کشور

چند دوز واکسن تا امروز توزیع شده است؟

تداوم ریزش قیمت ها در بازار ارزهای دیجیتال

کمک مونالیزای تقلبی به شاهکار داوینچی

آخرین آمار کرونا در جهان

قیمت ها در بازار خودرو 2 روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری

معامله 111 میلیون دلار در سامانه نیما

نیازمند پیک موتوری

راه آهن استان تهران استخدام می نماید.

نیازمند پرستار خانم

کارگر جهت کار لوله کشی گاز ساختمان

استخدام کارشناس فروش(کیف و کفش چرم) و صندوقدار(فروشگاه کیف و کفش) در تهران

استخدام نیروی سفارشات و فروش

بازاریاب فعال

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

تسهیلات نوسازی ناوگان تاکسیرانی شیراز

پیش بینی تنظیم بازار از کمبود گوشت قرمز در نیمه دوم سال

استخدام کارمند خدمات پس از فروش در شرکت زمهریر کیش در تهران

گزارش وضعیت اقتصادی کشور به رییس جمهور منتخب ارائه شود

استخدام کارشناس تحقیقات بازار و کارشناس فروش در شرکت آرتا پلاست در تهران

6 نکته طلایی در خرید لباس دخترانه، پسرانه و بچه گانه

بازنشستگی پیش از موعد شامل چه کسانی می شود؟

رونق صادرات از مرز مهران

بخش نامه های متعدد بانک مرکزی تولید را زمین گیر کرده است

گزارش بورس 30 خرداد / فردا بورس منفی می شود؟

برداشت 180 تُن سیر در بابلسر

آیا قیمت طلا هفته جاری به کف می رسد؟

حمایت از تولید و بستر سازی برای اشتغال های جدید

سازمان هواپیمایی: افزایش قیمت بلیت هواپیما، غیرقانونی است

استخدام نیروی خانم جهت کنترل کیفی

استخدام بازاریاب در شرکت توان الکترونیک کوشا در گیلان

نیازمندکارگر

به یک فروشنده خانم متعهد و حرفه ای نیازمندیم

دعوت به همکاری سالن زیبایی

نیروی کار فعال در املاک

استخدام خانم حسابدار

استخدام ویزیتور حضوری

استخدام کارشناس حسابدار صنعتی و مالی در شرکت سیما کابل رسانا در تهران

برنامه مدیریت بار اضطراری برق سی و یکم خرداد در استان سمنان

تزریق بیش از یک میلیارد دوز واکسن کرونا در چین

استخدام کارشناس بازاریابی و فروش با حقوق ثابت بالا در تهران

قوانین و نکات مهم در رهن و اجاره منزل

استخدام کارمند انبار در شرکت بازرگانی موتور کار در محدوده شورآباد

قیمت انواع گوشی شیائومی امروز 30 خرداد 1400+ جدول

فروش اقساطی جک S5 تا چه زمانی ادامه دارد؟

استخدام اپراتور CNC فرز در گروه صنعتی کاریزماتک در مازندران

در چه صورت برق در تهران قطع نمی شود؟

بازده کیفی بالای محصولات شرکت فولاد مبارکه نسبت به مشابه خارج

برق 57 سازمان پرمصرف در تهران قطع شد

منشی و بازاریاب در زرینشهر با درآمد

استخدام ویزیتور آرایشی ترجیحا محدوده غرب تهران

نیازمند به شاگرد

نیروی کار آقا مسلط به کامپیوتر جهت فروش لوازم هنری

استخدام مدیر شعبه پخش- صنایع غذایی در گروه کارخانجات سیرنگ در تبریز

به تعدادی چرخکار واتوکار ماهر نیازمندیم .

استخدام کارگر انبار، راننده لیفتراک و تعمیرکار مکانیک صنعتی در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی در شرکت جهان صادرات (راپیدو) در تهران

نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی آبادان

تزریق بیش از یک میلیارد دوز واکسن کرونا در چین

کارپرداز و مسئول خرید با وانت

قوانین و نکات مهم در رهن و اجاره منزل

آیا واسطه ها از بازار مرغ حذف می شوند؟

ادامه تزریق واکسن کرونا به بالای 70سال؛ تزریق نوبت دوم به بیش از 19هزار گلستانی

5 میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان زنجانی پرداخت شد

استخدام کارشناس ارشد شبکه های اجتماعی در هلدینگ دلتا در تهران

صندوق بازنشستگی در جایگاه «پنجم شفافیت» بین 140 دستگاه اجرایی کشور

چطور می توان نارضایتی مردم از پراکندگی نهادهای خدمت رسان شهری را کاهش داد ؟

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی، هوآوی و آیفون 30 خرداد 1400

موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون ممنوع در خیابان

موتورسواری زنان؛ آزاد در قانون ممنوع در خیابان