موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - عضو جديد هيات مديره استقلال - هيات مديره استقلال - كم كاري تيروييد - ايران خودرو - فرهاد مجيدي - محصولات ايران خودرو - پايگاه خبري تحليلي - جمهوري آذربايجان - پايگاه خبري - ردمي K30 - گلزار شهداي قزوين - ميدان مشترك گازي - حساب هاي بانكي - همسر رييس جمهور - حذف تيم ملي فوتبال ساحلي - برنامه روزانه - پخش فرآورده هاي نفتي - پيشكسوت فوتبال - بوكس زنان - برده رشان - دربي فوتبال تبريز - معاون استاندار گلستان

مطالب مرتبط:
اقدام شورای شهر و مدیریت شهری در نام گذاری معابر بی سابقه است
ایستگاه های برداشت آب شهر یزد مجدداً راه اندازی شد
تغییر غیرمجاز مراتع و اراضی ملی در سایه کم کاری دستگاه های اجرایی است
بذل و بخشش عوارض شهرداری به کارگزاران/ پیش خور شدن ظرفیت شهر در مدیریت سابق
سیستم مدیریت یکپارچه سازی منابع انسانی اجرایی شد
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 14:052021-05-12اجتماعي

ضایعاتی ها چهره شهر یزد را در سایه نبود مدیریت اجرایی مناسب آلوده کرده اند


این روزها چهره شهر یزد به دلیل مشکلاتی از جمله نبود مدیریت اجرایی مناسب در حوزه ضایعاتی ها با آلودگی های بصری و زیست محیطی همراه شده است.

- از یزد، چندین سال قبل اگر می خواستیم از خیابان ها و کوچه ها گذری داشته باشیم با زباله های منازل، مغازه ها و سایر مکان ها رو به رو می شدیم که نمای زشت و آلوده ای را به سیمای شهری داده بود، نمایی که رغبت پیاده روی و گذر از خیابان ها را سلب کرده و ذهن را به سمت مسببان این ناهنجاری اجتماعی می کشاند.

این روزها دیگر خبری از آن زباله ها نیست ولی مشکلی حادتر به نام زباله گردهای غیرمجاز پیدا شده که رشد قارچ گونه آن ها در مناطق مختلف نگرانی های زیادی را برای شهروندان و ضایعات فروشان مجاز به وجود آورده است.

نگران هایی که اگر جدی گرفته نشوند آینده تاریکی برای شهر یزد رقم خواهد خورد چرا که جمع آوری ضایعات گویا تنها بهانه ای برای زباله گردان های غیرمجاز است بهانه ای که پای آن ها را بیشتر به فعالیت های سرقتی، ناامنی و مواد مخدر باز کرده است، فعالیت هایی که اگر بدین گونه ادامه پیدا کنند تیشه به ریشه خانواده ها و صنف مجاز ضایعاتی وارد می شود.

سید صادق مدرسی رییس اتحادیه آهن آلات استان یزد در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: از نظر قانونی اتحادیه آهن فروشان موظف است برای هر شخص ایرانی که شرایط لازم و مندرج در آیین نامه برای کسب پروانه کار ضایعاتی دارد، پروانه کسب ضایعات فلزی صادر کند.

وی با اشاره به اینکه هرگز نیروی کار ایرانی حاضر به زباله گردی نیست، بیان کرد: 99 درصد ضایعاتی های غیرمجاز اتباع خارجی هستند و به دلیل جذابیتی که کار ضایعاتی برای اتباع خارجی دارد، یکی از کارهای پرطرفدار بین آنها است تا جایی که حاضر هستند از کوچکترین اعضای خانواده خود و حتی همسرانشان برای جمع آوری ضایعات و کسب درآمد بهره ببرند.

رییس اتحادیه آهن آلات استان یزد با بیان اینکه اگر ضایعاتی ها نباشند همه شهر پر از زباله می شود، چه ایرادی دارد تا این صنف هم ساماندهی شود، گفت: اینکه شهرداری برای جمع آوری ضایعاتی ها مزایده بگذارد و شرکت هایی با به کارگیری نیروی کار اتباع خارجی وارد عمل شوند نمی توان ضایعاتی را ساماندهی کرد.

مدرسی با اشاره به اینکه اتحادیه تنها مسئول اشخاصی است که برای آن ها پروانه صادر شده است، بیان کرد: وضعیت به گونه ای شده که درآمد کار ضایعاتی از کارگری بیشتر شده و همه با یک گونی به دنبال ضایعات مختلف هستند و ساماندهی ضایعاتی های غیرمجاز دست اتحادیه نیست.

وی افزود: شهر مسئول دارد و برای ساماندهی این نوع ضایعاتی ها نیروی انتظامی و دادگستری باید وارد کار شوند چرا که ارشاد کردن ضایعاتی ها بارها امتحان شده و جوابی نداده است.

رییس اتحادیه آهن فروشان استان گفت: متأسفانه ضایعاتی های غیرمجاز در کنار کاری که دارند خلاف های دیگری را انجام می دهند که از نظر امنیتی برای سایر ضایعاتی های مجاز مسئله ساز شده است.

وی ادامه داد: این ضایعاتی های غیرمجاز در صورتی که جمع آوری هم شوند باز به مناطق تعریف شده و پروانه دار نمی روند بلکه در خانه های قدیمی و در برخی مناطق شهری به صورت پنهانی کار خود را ادامه می دهند که از نظر امنیتی و بهداشت مشکلات زیادی به وجود آمده است.

مدرسی با اشاره به مسئولیت شهروندان در این مورد بیان کرد: شهروندانی که در مناطق قدیمی یا مناطق دیگر زندگی می کنند باید با مشاهده چنین افراد و فعالیت هایی در همسایگی خود سریع آن ها را شناسایی کرده و اطلاع رسانی کنند.

وی مصرف کننده هایی که زباله های ضایعاتی های غیرمجاز را می خرند از دیگر مشکلات ساماندهی ضایعاتی ها عنوان کرد و گفت: این افراد پول خوبی به زباله گردان ها می دهند در واقع مشوق آن ها هستند بنابراین کارگران اتباع خارجی هم به انجام چنین کاری تمایل دارند و درآمد خوبی کسب می کنند و این درآمد برایشان جذابیت زیادی دارد.

رییس این اتحادیه آهن آلات استان یزد تشریح کرد: درآمد بالای این کار کم کم راه سرقت را برای آن ها باز کرده تا از حریم خود خارج شده، اقدام به سرقت از منازل، مغازه ها و مناطق مختلف می کنند و خسارت های میلیونی را به شهروندان وارد می کنند.

وی با بیان اینکه ساماندهی ضایعاتی ها در جلسات مسؤلان خلاصه شده، افزود: از سازمانی مانند شهرداری و شورای شهر انتظار همکاری بیشتری داریم، از همه مسؤلان استانداری، شهرداری، فرمانداری، دادگستری، اماکن و نیروهای انتظامی برای ساماندهی ضایعاتی ها درخواست داریم تا حرف هایشان را عملی کنند چرا که جلسات برگزاری شده تنها در جلسات باقی ماندند و تصمیمات قاطعی گرفته نشده است.

رییس این اتحادیه آهن آلات استان یزد افزود: با دادن زمین تا 80 درصد مشکلات صنف ضایعاتی ها برطرف می شود و وقتی برای زباله گردها که بیشتر در شب فعالیت دارند ناامنی ایجاد شود آن ها هم مجبور می شوند برای کار کردن از راه قانونی وارد شده و مجوزهای لازم را کسب کنند همان طور که هر شغل دیگری برای فعالیت در جامعه دارای مجوز و کارت شناسایی از واحد کاری مربوطه خود است.

مدرسی بیان کرد: باید شرایطی را ایجاد کنیم تا اتباع خارجی با مجوز فعالیت کنند و بدانند طبق قانون باید عمل کنند و اگر خلافی انجام دادند باید طبق قانون مجازات شوند.

مشکلات مربوط به ضایعات فروشان این روزها به قدری گسترده شده که می توان جرایم مختلفی از جمله سرقت ها را هم در آن جست وجو کرد؛ موضوعی که متاسفانه هنوز مسئولان نسبت به آن اقدام عملی مناسبی انجام نداده اند.

البته قول های متعددی نسبت به بررسی و رفع این مشکلات از سوی مسئولان در طول سال های گذشته داده شده ولی همه آنها در حد حرف و قول باقی مانده و به نتیجه خاصی نرسیده است.

غلامرضا کارگر رییس اتحادیه پلاستیک فروشان یزد هم در مورد مشکلات ضایعاتی ها در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در یزد اظهار داشت: کنترل کار ضایعات فروشان به دلیل کار کردن در حومه شهر سخت تر و نیاز به نظارت بیشتری دارد.

وی گفت: شهروندان از طریق سامانه مزاحم شهری شهرداری یا اطلاع دادن به اتحادیه ها همچنین ضایعات فروشان مجوزدار با معرفی غیرقانونی ها و نظارت بیشتر از سوی اتاق اصناف و اتحادیه ها می توانند در شناسایی غیرمجازها کمک زیادی کنند.

رییس اتحادیه پلاستیک فروشان افزود: بعد از سال ها در تصمیمی که از سوی مسئولان اتخاذ شده قرار است زمینی برای ساماندهی ضایعاتی ها داده شود ولی تا اجرایی کردن کار و تهیه امکانات زمان زیاد و کار سختی در پیش است.

وی با اشاره به اینکه در حدود 75 ضایعاتِ پلاستیکی مجوزدار در سطح شهر فعالیت دارند، بیان کرد: بیشتر ضایعاتی ها در منطقه اکرمیه و بلوار استقلال ساکن هستند.

کارگر با امتناع از دادن شماره ضایعاتی های مجاز برای ارتباط با آن ها، بیان کرد: مشکلات بسیار زیاد است اما حدس می زنم سازمان شهرداری که متولی ساماندهی زباله ها است به دلیل ارزشمند و درآمدزا بودن زباله ها تمایل دارد این صنف را زیر پوشش خود قرار دهد.

اینکه مسئولان در چه فکری هستند که بعد از سال ها وضعیت ضایعاتی ها بی در و پیکر است، نکته مبهمی است که در این میان وجود دارد اما طرف دیگر این ماجرا شهروندان و مصرف کنندگان این ضایعاتی ها یا به طور کلی مردم با هر قشر و فرهنگی هستند که اگر در معرفی ضایعاتی های غیرمجاز به مسئولان جدی نباشند و به موقع آن ها را معرفی نکنند، آتشی به پا می شود که دود آن به چشم خود و اطرافیانشان به عنوان شهروندان این جامعه می رود و در درجه بعد مشکلاتی برایشان به وجود می آید که رفع این مشکلات بسیار سخت است.

انتهای پیام/ 785/ح
کلید واژه ها: مدیریت اجرایی - ضایعات - شهر یزد - خیابان ها - زباله - خیابان - مدیریت - مناسب - آلوده - زیست محیطی - پیاده روی - ناهنجاری - چهره - شهروندان - مجاز - غیرمجاز - اجتماعی - سال قبل - آلودگی - نگرانی - تاریکی - مناطق - آورده - مختلف - آینده - محیطی - مغازه - همراه - پیاده - بهانه

آخرین اخبار سرویس:
پیراپزشک خانم یا میکروبیولوژی یا رشته های مرتبط

درباره «خفاش» چه می دانید؟

جذب مدرس زبان کودکان و نوجوانان

افراد با انگیزه و فعال با درامد تضمینی-بازاریاب

استخدام راننده لیفتراک

چرخکار زیگزال دوز یا میاندوز کار

استخدام نیروی کار ماهر به فلافلی

فلورانس ایتالیا

امکان مشاهده سوابق تحصیلی کنکوری ها فراهم می شود

جذب مربی در آموزشگاه زبان انگلیسی فراگیر

پارکبان باتجربه خوش برخورد

استخدام مشاور نیروی فعال و کاری

راننده آژانس

اپراتور cnc برای کارگاه درب و کابینت

کارمند فروش خانم

فروشنده خانم تمام وقت فوری

دعـوت بـه همـکاری جهت رتبه بندی

استخدام آقا و خانم ظرف شور و پیک

نیازمند کارگر ساده ..برشکار و خیاط مبلمان

استخدام آشپز کمک آشپز ماهر و سالندار ماهر

ماندگاری ویروس کرونا دراین محیط ها

اوقات شرعی پنج شنبه 3 تیرماه 1400 زنجان

دفترچه ثبت نام آزمون کاردانی به کارشناسی اصلاح شد

استخدام کارگر شرکت تولیدی کیاسوی

استخدام فروشنده خانم

پیگیر برخورد با مقصران حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران هستیم

پیگیر برخورد با مقصران حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران هستیم

سامانه هوشمند محیط زیست چه اطلاعاتی را به صورت لحظه ای ارایه می دهد؟

استخدام کارگر ساده

آخرین اَبَرماه سال 1400 را به تماشا بنشینید

گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا در شرق کشور

نیازمند همکار اقا و خانم در دفتر املاک

کارگر ماهر مکانیکی

استخدام کارگر

پژمان بازغی تغییر جنسیت داد (عکس لورفته)

جذب آموزگار پایه ابتدایی

زوج سرایدار بدون بچه با مزایا

کارگر باغ و دامداری

نیازمند منشی کارخانه

انتقاد رییس فراکسیون محیط زیست مجلس از عدم اتخاذ تمهیداتی برای سلامتی خبرنگاران

به تعدادی صندوق دار و فروشنده

استخدام در فروشگاه افق کوروش

سالن زیبایی واقع در سعادت آباد

جلو بندی ساز و صافکار و مکانیک وجای خواب مرتب

فروشنده خانم

اوقات شرعی امروز پنجشنبه به افق شهرکرد

نقاش اتومبیل در کیش

استخدام جهت تولید محتوا اینستا

حذف دروس عمومی از کنکور سراسری

تاثیرات مثبت اصلاح هندسی میدان نماز در کاهش بار ترافیک ورودی شهر

اوقات شرعی گرگان؛ 3 تیر 1400

پیش بینی هواشناسی ایران امروز 3 تیر 1400

اوقات شرعی سوم تیر در سمنان

رویه کوب.روکوب.نجار.خیاط ماهر مبل راحتی

اعلام سامانه ثبت نام کارت شناسایی فرهنگیان

استخدام راننده نیسان و ایسوزو در شرکت گلریز

استخدام کارشناس اداری در شرکت سامان گستر پارس در کرمانشاه

منتفی شدن موضوع جذب افراد دارای کارنامه سبز در آزمون استخدامی 99

ترافیک سنگین در خروجی های پایتخت

برخورد با مقصران حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

راهیابی دانش آموزان کاشانی به مرحله کشوری جشنواره فرهنگی و هنری

استخدام نیرو عسلویه

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان

جزییات واژگونی اتوبوس خبرنگاران | گزارش احیای دریاچه ارومیه ناتمام ماند

تسلیت شهردار تهران به جامعه رسانه ای کشور

ترافیک سنگین در خروجی های پایتخت

منشی شرکت راهسازی

ترافیک سنگین در خروجی های پایتخت

تسلیت وزیر ارشاد برای درگذشت دو خبرنگار در سانحه واژگونی اتوبوس

پیگیری واژگونی اتوبوس خبرنگاران و برخورد با مقصران

نیازمند نیروی آموزش دروس دکتری عمران زلزله

استخدام منشی با فن بیان بالا حقوق

استخدام شرکت بین المللی معتبر

ترافیک سنگین در خروجی های پایتخت

نیرو ساده کارگر ساده

اعلام علت واژگونی اتوبوس خبرنگاران

سرانجام تلخ دو خبرنگار حوزه محیط زیست در راه ماموریت

میمونی که از دیدن مترو هیجان زده شد +فیلم

تجلیل از محیط بانان نمونه کشور در گیلان

حالِ هوا چطور است؟

اطلاعیه سازمان حفاظت محیط زیست در پی حادثه اتوبوس خبرنگاران

ادامه روند وزش باد و گرد و خاک در سمنان

جزییاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست به ارومیه و واژگونی اتوبوس

اطلاعیه سازمان محیط زیست درباره سفر خبرنگاران

کارآموز در آتلیه عکاسی

زیگزال کار دوخت لباس بیمارستانی،گان جراحی،تنفسی غیره

پیگیری واژگونی اتوبوس خبرنگاران و برخورد با مقصران حادثه

پیگیری واژگونی اتوبوس خبرنگاران و برخورد با مقصران حادثه

پیام تسلیت عیسی کلانتری در پی درگذشت خبرنگار محیط زیست

استخدام دستیار زیر 30 سال مبتدی

نیروی خدماتی آقا

پیام تسلیت رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پی درگذشت 2 خبرنگار محیط زیست

جزییاتی از سفر خبرنگاران و واژگونی اتوبوس

توصیه پلیس به داوطلبان کنکور/ فیلم

مهم ترین حوادثی که در 2 تیر ماه رخ داد

سنجش سلامت دانش آموزان کلاس اولی

خبر طلایی درباره فرهنگیان/ پرداخت فوق العاده ویژه بر اساس ضوابط ابلاغی

راننده پایه یک شرکت واحد

همکار خانم (فروشگاه قهوه و کافیشاپ)

جزییاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست و واژگونی اتوبوس

ضایعاتی ها چهره شهر یزد را در سایه نبود مدیریت اجرایی مناسب آلوده کرده اند

ضایعاتی ها چهره شهر یزد را در سایه نبود مدیریت اجرایی مناسب آلوده کرده اند