موضوعات داغ: - پارلمان رژيم صهيونيستي - رژيم صهيونيستي - هيئت مديره استقلال - هيئت مديره باشگاه استقلال - بهنوش بختياري - انتخابات رياست جمهوري - دستگاه استخراج رمزارز - باشگاه استقلال - يك چهارم نهايي - وزارت اطلاعات - دكتر عليرضا بيگلري - ترويج چند همسري - خاييز - جنگ عليه غزه - اوقاف فارس - چانه زني - مريم منظمي - زندانيان زن - محيطي - فرودگاه بين المللي پيام - خط حمله - چرا دلار گران - رييس جديد سازمان سينمايي

مطالب مرتبط:
اثر گران قیمت کاندینسکی حراج می شود
نرخ گذاری نان، چشم به راه تصمیم کارگروه استانی خراسان رضوی
استخدام کارشناس فروش خانم در تحلیل گران آمارد در شهرستان آمل
اثر گران قیمت کاندینسکی حراج می شود
نان در مدار اصلاح قیمت
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 07:002021-05-12اقتصادي

نان، غیررسمی گران شد


با وجود آنکه نانوایان درخواست خود را برای اصلاح قیمت ها از تیر ماه سال گذشته ارائه داده اند اما تعیین نرخ نان همچنان معطل تصمیم وزارت کشور است، - این تعلل موجب افزایش 40تا 70درصدی قیمت انواع نان، عرضه چند نرخی و کاهش حجم و کیفیت انوان نان سنتی در برخی نانوایی های تهران شده است.

افزایش قیمت یا اصلاح نرخ نان به چالشی بین تشکل های صنفی، نانوایان و متولیان تنظیم بازار نان تبدیل شده است.

رشد هزینه تمام شده تولید انواع نان سنتی به دلیل افزایش نرخ دستمزد، حامل های انرژی، حمل ونقل و خمیر مایه موجب شده با وجود اقدامات دولت برای تثبیت نرخ آرد، دخل و خرج نانوایی ها در 2 سال گذشته همخوانی نداشته باشد.

سابقه افزایش نرخ اتحادیه نانوایان سنتی تهران پارسال مستندات افزایش 70درصدی قیمت تمام شده تولید نان سنتی را به ستاد تنظیم بازار ارائه کرده، قرار بود نرخ اصلاح شده و جدید نان در بهمن ماه پارسال تعیین و به نانوایان ابلاغ شود اما به گفته مسئولان تشکل های صنفی ذیربط متولیان تنظیم بازار فعلا به پاسکاری مشغولند.

اتحادیه نانوایان در شرایطی از انتظار نانواخانه ها برای ابلاغ نرخ جدید نان خبر می دهد که چندی پیش صدیف بیک زاده مدیرکل دفتر امور بازرگانی وزارت صنعت، گفت: دولت تصمیمی برای اصلاح و قیمت نان نگرفته است.

ناصر مدیحی، رییس گشت تعزیرات حکومتی تهران نیز گفت: ستاد تنظیم بازار در استانداری تهران جلساتی برای تعیین قیمت جدید نان برگزار کرده و تصمیماتی در این خصوص گرفته است اما هنوز مصوبه ای اعلام نشده است و بنابراین افزایش نرخ نان توسط برخی نانوایی ها غیرقانونی است.

آخرین افزایش قیمت نان سنتی مربوط به رشد 45درصدی قیمت ها در سال 98است، حالا نانوایان با استناد به رشد شدید هزینه تمام شده تولید نان سنتی از ابتدای امسال، درخواست افزایش 100درصدی قیمت ها را دارند.

در این شرایط، تنور گرانی نان داغ شده و نانوایان نرخ های جدیدی را برای عرضه نان به مشتریان تحمیل می کنند، تعلل در افزایش رسمی نرخ نان، موجب تعجیل نانوایان در گرانی خودسرانه این خوراک استراتژیک در سبد مصرفی خانوارها شده است.

نان، غیررسمی گران شد مشاهدات میدانی خبرنگاران همشهری در برخی نانوایی های استان تهران حاکی از گرانی غیررسمی نان، تعیین نرخ های دلبخواه و افت کیفیت و وزن چانه خمیر یا جبران هزینه تمام شده از طریق افزایش بیشتر قیمت انواع نان با استفاده از افزودنی های مجاز مانند کنجد، سیاه دانه، سبوس، سبزیجات و.

است.

این روزها نانوایان هر قرص نان لواش با وزن چانه خمیر متغیر را به نرخ 400تا 500تومان، نان بربری ساده 2هزار، بربری کنجدی 3 هزار، سنگک ساده 2هزار و 500، سنگک کنجدی از 3تا 7هزار تومان(براساس میزان کنجد و وزن چانه خمیر) و انواع تافتون به نرخ 650تا 800تومان عرضه می کنند.

افزایش 40تا 70درصدی قیمت انواع نان سنتی در نانوایی های تهران موجب گرم ترشدن تنور عرضه چند نرخی آن شده به نحوی که قیمت یک نوع نان سنتی مشخص در یک واحد نانوایی در مناطق مختلف شهر تهران تفاوت 100تا 400تومانی دارد.

علاوه بر افزایش خودسرانه قیمت ها، وزن چانه خمیر انواع نان سنتی نیز کمتر شده و کیفیت نان نیز افت شدیدی را شاهد بوده است.

جغرافیای نانوایی ها در ایران بنابر آمارهای رسمی 83هزار واحد صنفی نانوایی در سطح ایران فعالیت می کنند که از این تعداد 24هزار واحد نانوایی آزاد پز هستند و 59هزار واحد صنفی نیز به پخت و عرضه نان با آرد یارانه ای و قیمت مصوب ملزم هستند.

سرانه کشوری گستردگی واحدهای نانوایی نشان می دهد به ازای متوسط هر هزار و 16نفر یک واحد نانوایی در ایران وجود دارد و از نظر پراکندگی نیز کمترین میزان سرانه واحدهای صنفی نانوایی مربوط به گیلان با 600نفر و بیشترین سرانه مربوط به هرمزگان با هزار و 600نفر برآورد شده و سرانه واحدهای نانوایی در تهران نیز به ازای هر هزار و 500نفر یک واحد است.

براساس این آمار به ازای هر 254خانواده ایرانی یک نانوایی در سطح کشور فعالیت می کند.

افزایش تعداد واحدهای نانوایی آزادپز نسبت به نانوایان یارانه ای پز در حالی است که میزان افزایش قیمت نان سنتی در واحدهای آزادپز به مراتب بیشتر از نانوایی های یارانه ای پز با آرد دولتی است.

گرانفروشی؛ پیامد پاسکاری اصلاح نرخ نان رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران با پذیرش افزایش خودسرانه انواع نان سنتی در تهران، گفت: با ارائه فهرست هزینه تمام شده تولید نان در تیر ماه سال گذشته مبنی بر رشد 70تا 80درصدی قیمت تمام شده و پذیرش آن در دستگاه های دولتی، متولیان تنظیم بازار وعده اصلاح نرخ نان تا بهمن ماه سال گذشته را دادند اما درنهایت در اسفند ماه 99اعلام کردند رییس جمهوری دستور داده تا قیمت کالاها ازجمله نان افزایش نیابد.

بیژن نوروز مقدم با انتقاد از سرکوب قیمت نان، افزود: در شرایطی که حقوق، مسکن، بن کارگری و سایر مزایا طی 2 سال گذشته افزایش، نرخ خمیر مایه یا کرایه حمل 100درصد رشد داشته و قیمت خوراک کارگر، برق آب و گاز افزایش یافته، مسئولان قصد تثبیت نرخ نان با پرداخت هزینه آن از جیب نانوایان را دارند.

به گفته او براساس آنالیز قیمت تمام شده نان سنتی در سال جاری، هزینه تمام شده نان قطعا بیش از 100درصد افزایش یافته اما متأسفانه این حجم از تورم هزینه تمام شده تولید به نانوا تحمیل شده و مشخص نیست که چرا ستاد تنظیم بازار توپ اصلاح نرخ نان را به زمین کارگروه ملی آرد و نان و استانداری می اندازد.

رییس اتحادیه نانوایان سنتی تهران، افزود: با گذشت 20 ماه از آخرین اصلاح نرخ نان هنوز هیچ خبری از جبران هزینه تمام شده تولید با افزایش نرخ نان نیست، این امر موجب بی اعتباری اتحادیه نانوایان نزد اعضا، محاسبه و اعمال افزایش خودسرانه نرخ نان توسط نانوایان شده، به نحوی که اکنون برخی واحدهای صنفی، نان لواش را مثلا به نرخ 500تومان عرضه می کنند و هرج و مرج قیمتی در بازار نان را شاهد هستیم.

نوروزمقدم، افزود: از بهمن ماه سال گذشته مقرر شده تا نرخ جدید نان توسط استانداری تهران استخراج و ابلاغ شود اما با وجود تعیین نرخ، نشست نهایی برای ابلاغ نرخ نان برگزار نمی شود، مسئولان اتحادیه نانوایان سرگردان شده اند و نانوایان نیز با افزایش خودسرانه قیمت ها کار خود را می کنند.

او افزود: فشار رشد هزینه تمام شده تولید نان بر نانواخانه ها به جایی رسیده که دیگر منتظر وعده های اتحادیه و مسئولان دولتی برای اصلاح نرخ نمی مانند زیرا نانوایان نیز قادر به جبران هزینه تمام شده تولید نیستند و چاره ای جز تعطیلی یا گرانی خودسرانه نان ندارند.

این شرایط مشکلات اتحادیه حتی پس از تصویب و ابلاغ نرخ رسمی نان را نیز دوچندان می کند زیرا نانوایانی که به دلیل رشد هزینه تمام شده تولید برای مدتی مثلا تافتون را به قیمت هزار تومان فروخته حتی درصورت اصلاح و ابلاغ نرخ جدید این نوع نان نیز حاضر به فروش آن به کمتر از این نرخ نخواهند شد.


کلید واژه ها: نانوایان - افزایش - اتحادیه نانوایان سنتی تهران - نان سنتی - تنظیم بازار - افزایش نرخ - نانوایی ها - انواع نان - قیمت - سنتی - اتحادیه نانوایان - اصلاح - ستاد تنظیم بازار - نانوایی - قیمت تمام شده - اقدامات دولت - افزایش قیمت - تهران - تولید - تنظیم - بازار - انواع - ارائه - گذشته - اصلاح قیمت - وزارت کشور - قرار بود - حمل ونقل - بهمن ماه - اتحادیه

آخرین اخبار سرویس:
اعلام دلیل جدید برای گرانی مرغ

فعالیت بیش از 35 درصد از صیادان کشور در بوشهر /در حوزه باغبانی مقداری ضعف داریم

چالش و فرصت های صنعت برق بررسی شد

استخدام طراح سایت وردپرس و کارشناس سئو

استخدام انواع ماشین های یخچالدار کامیونت و نیسان

افزایش فروش شرکت یا کارخانه با ایده های

استخدام نگهبان دایمی با موتور و بیمه

استخدام خانم در کافه بستنی

نیروی اداری فعال خانم

حداقل حقوق بازنشستگی مستمری بگیران 2 میلیون و 655 هزار تومان!

چرا بورسی ها خریدار خودرو و سیمان شدند؟

بانوان کارآفرین در توسعه کشور نقش بسزایی دارند

همتی: حداقل دستمزد باید نزدیک 6 میلیون و 500 هزار تومان باشد

زمان عرضه اولیه «ومدیر» در بورس مشخص شد

هزینه 28 میلیون دلاری فرد ناشناس برای سفر به فضا

نقش آفرینی مراکز نیکوکاری البرز در ازدواج جوانان

فرش آکریلیک را قبل از دانستن این نکات نخرید

اخبار کوتاه استان قزوین در 23 خرداد + فیلم

سهام در بورس چند نوع است؟

استاد کار مکانیک یا مکانیک ماهر خودرو سبک

شاگرد ساده یا نیمه ماهر جهت نصب آسانسور

دوزنده ماهر در مزون

استخدام ابدارچی در املاک سعادت اباد

منشی خانم اداری

کارشناس فروش آقا و خانم

کارشناس فروش با حقوق و مزایا

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می کنم

نیازمند چند نیروخانم جهت کار واموزش دردندانسازی

کدام وسایل برقی خانگی بیشترین مصرف را دارند؟

روایت عجیب بانک جهانی از رشد مثبت ایران و مصر و سقوط اقتصاد عربستان

اجرای دومیـن طرح سراسری مبارزه با قاچاق کالا و ارز

همتی: حداقل دستمزد باید 6.5میلیون تومان باشد

وضع بازار بورس را یک ماهه خوب می کنم

همتی: بار ها گفته ام که فقط برای چهار سال می خواهم رییس جمهوری بشوم

نماکاری ساختمان

شرکت خدمات نظافتی

اجاره میز ناخن

استخدام بازاریاب در ماهشهر و سربندر

به یک فروشنده خانم کیف وکفش نیازمندیم بازارفردوسی

استخدام منشی خانم با روابط عمومی بالا

فرصت و خبر خوش برای افراد جویای کار کار در فضای مجازی

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات کرونایی ابلاغ شد

استخدام نیروی پیک موتوری فست فود

شرایط طرح فروش اقساطی کرمان موتور ویژه خرداد 1400 با موعد تحویل 45 روز کاری+ جزییات ثبت نام

همتی: بار ها گفته ام که فقط برای چهار سال می خواهیم رییس جمهوری بشوم

تهدید منابع آبی بیش از یک میلیارد نفر با ذوب شدن یخچال های هیمالیا و قره قروم

با طراحی وب سایت فروش میلیونی را تجربه کنید!

استقلال بانک مرکزی را به رسمیت خواهم شناخت

راهکار سودآوری صنعت برق از نگاه رییس بورس

تغییر قیمت تاکسی های اینترنتی: افزایش تقاضای سفر، متهم ردیف اول

این هفته کدام شرکت در بورس، عرضه اولیه می شود؟

همکاری سازمان غذا و دارو با مناطق آزاد گره تحریم ها را باز می کند

همکار خانم اشنا به زبان انگلیسی

استخدام شرکت شیرین عسل(واحد لبنیات و بستنی)

اسختدام شرکت کهن شیمی(میهن)

انبار دار در انبار بسته بندی میوه و فروش اینترنتی

علت نوسانات قیمت مرغ مشخص شد

قیمت انواع کولر گازی در بازار(+جدول نرخ ها)

قدرت نمایی گل گهر با سرمایه گذاری 5 میلیارد یورویی/ گل گهر و سهم خواهی بیشتر از صنعت فولاد

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات کرونایی ابلاغ شد

دومین کارخانه فولاد در بویراحمد احداث می شود

ارزش پالایشی یکم 23 خرداد 1400 چقدر شد؟

زمان پرداخت حقوق مستمری بگیران اعلام شد

برخورداری از معافیت مالیاتی به شرط ارائه اظهارنامه مالیاتی

مهلت ثبت نام و پرداخت تسهیلات کرونایی ابلاغ شد

همتی: فقط برای چهار سال می خواهم رییس جمهور شوم

همتی: بارها گفته ام که فقط برای چهار سال می خواهم رییس جمهور بشوم/ میدانم گره های اقتصادی کجاست

نوسانات قمیتی در بازار خودرو کاهش یافت/ پژو پارس 227 میلیون تومان شد

تأیید و تکذیب گرانی مواد شوینده

همه پرسی در سوییس درباره مهار همه گیری کرونا و مبارزه با تروریسم

ارزش سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز چقدر شد؟

رییسی: مسکن سازی را از روز اول دولت کلید خواهیم زد/ خانه دار شدن تبدیل به رویا شده است

دعوت به سراب فریبنده عدالت اجتماعی در انتخابات 1400

نوسانات قمیتی در بازار خودرو کاهش یافت/ پژو پارس 227 میلیون تومان شد

تصویب طرح اقدام ملی مسکن

علت نوسانات قیمت مرغ مشخص شد

قیمت انواع کولر گازی در بازار / جدول نرخ ها

عسگری: نوسان قیمت مرغ ناشی از افزایش هزینه حمل است/ مشکل از وضعیت جوجه ریزی و کمبود نهاده نیست

کشف 60 دستگاه تولید ارز دیجیتال در خرمشهر

کالاهای بورسی مشمول قیمت­ گذاری دستوری نیستند

کارگر ساده جهت پخش مواد غذایی در شرکت شیرین عسل

ثبت نام تپسی با مزایای

دادزن و تراکت پخش کن

استخدام پرسکار باتجربه و آشنا به پرس ضربه ای

جذب نیرو در کارواش

جدب ویزیتور حرفه ای

راننده با ماشین

تهدید منابع آبی بیش از یک میلیارد نفر با ذوب شدن یخچال های هیمالیا و قره قروم

تقویت بازوهای پیمانکاری برای توسعه توانمندی فولاد مبارکه/حامی بخش خصوصی هستیم

گاز به بزرگ ترین فاز منطقه ویژه اقتصادی پیام می رسد

تجهیز و نوسازی شالیزاهای گیلان

3 میلیون واکسن کرونا وارد کشور می شود

به10نفر کارگر در دکوراسیون داخلی ساختمان نیازمندیم

پاره وقت-درامد-مشاوره و کارشناس فروش منابع

اپراتور لیزر

استخدام در لابراتوار دندانسازی

استخدام ادمین اینستاگرام

برنامه ریزی برای تولید محصولات ارگانیک صادرات محور

سفره قلمکار اصفهان

بورس صورت‎ های مالی خود را منتشر کرد | کارکنان سازمان بورس چقدر حقوق می گیرند؟

نان، غیررسمی گران شد

نان، غیررسمی گران شد