مطالب مرتبط:
برنامه اختصاصی 4 پرسپولیسی در روز تمرین سبک سرخپوشان
یادداشت کارگردان مشهور سینما برای شهادت دختران افغان| مجید مجیدی: کاش می مردیم و چنین سکوت نکبت باری را شاهد نبودیم
دیدار مسئولان چهارمحال وبختیاری بارییس سازمان برنامه وبودجه کشور
لزوم برنامه ریزی و استفاده از ظرفیت تعاونی های توسعه عمران شهری و روستایی
نشست تصویری تشکل های دانشجویی با رهبر معظم انقلاب اسلامی
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 06:202021-05-12دانش

برنامه شورا برای رونق ازدواج دانشجویی/در ایجاد نشاط موفق نبودیم


دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها آخرین وضعیت اجرایی شدن «سند دانشگاه اسلامی» را تشریح کرد و گفت: ما نتوانستیم مصادیق مجاز نشاط و شادی در دانشگاه ها را به وفور و به صراحت و شفافیت بیان کنیم.

- دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها آخرین وضعیت اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی را تشریح کرد و گفت: ما نتوانستیم مصادیق مجاز نشاط و شادی در دانشگاه ها را به وفور و به صراحت و شفافیت بیان کنیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازتشکیل شد.

بر اساس آیین نامه شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی، مصوب جلسه 424 مورخ 13 مرداد 77‬ شورای عالی انقلاب فرهنگی، تدوین و پیشنهاد سیاست ها و راهبردهای مرتبط با اسلامی شدن اولویت اصلی شورا قرار گرفت.

برای تحقق این منظور، شورا به نقد و ارزیابی دقیق اقدامات و فعالیت های گذشته در مورد اسلامی شدن دانشگاه ها پرداخته و با شناسایی نقاط قوت و ضعف، زمینه های فکری و مطالعاتی لازم برای سیاستگذاری دقیق و اصولی و برنامه ریزی جامع و واقع بینانه را فراهم آورد که نتیجه آن تدوین سند دانشگاه اسلامی در سال 77 شد.

این سند اولین سند مدون ملی در راستای تحقق آرمان انقلاب اسلامی است که با مشارکت صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی، تدوین شد.

پس از گذشت بیش از یک دهه از تصویب سند فوق و تلاش و تدبیر مدیران و مجریان وزارتین علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دانشگاه آزاد اسلامی در اجرای سیاست های مصوب سند مذکور و بررسی آسیب شناسانه مفاد و محصول سند در بازه زمانی سال های 89-77 و برخورداری از بلوغ و بالندگی علمی- مدیریتی کشور در عرصه تدوین اسناد کلان ملی، ضرورت به روزسازی سند و تعیین نسبت و مناسبات آن با اسناد فرادستی و پیرامونی جهت استفاده بهینه از ظرفیت ملی برای دستیابی به اهداف، در مسیر اسلامی سازی دانشگاه ها بر متولیان امر محرز شد.

بر همین اساس دبیرخانه شورا در سال 91 مأموریت بازنگری و به روزرسانی سند را با نگرشی نظام واره به ابعاد (فرهنگی- تربیتی، آموزشی، پژوهشی، فناوری و مدیریتی) دانشگاه اسلامی به انجام رساند و این سند در سال 1392 به دانشگاه ها ابلاغ شد.

بر همین اساس گفتگویی با حجت الاسلام روح الله شاطری دبیر شورای اسلامی شدن دانشگاه ها درباره آخرین وضعیت اجرایی شدن سند دانشگاه اسلامی داشتیم که متن کامل آن به شرح زیر است: *از زمان ابلاغ سند دانشگاه اسلامی تاکنون چه میزان از اهداف این سند عملیاتی و اجرایی شده است؟ همانطور که می دانید سند دانشگاه اسلامی در سال 92 به دانشگاه ها ابلاغ شده است.

برای اجرای بهتر سند در دور جدید، اولین اقدام دبیرخانه تدوین مدل و نقشه راه مسیر اجرای سند دانشگاه اسلامی بود.

برای این منظور و با هدف ارتقای مشارکت دستگاه ها در اجرای سند، در جلسه 262 شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و مراکز آموزشی، کمیته های تخصصی نظامات چهارگانه سند دانشگاه اسلامی به تصویب رسید.

بر اساس این مصوبه اجرای هریک از نظامات چهارگانه سند دانشگاه اسلامی به یکی از دستگاه ها محول شد: مسئولیت کمیته نظام آموزشی به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، مسئولیت کمیته نظام فرهنگی- تربیتی به نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری" در دانشگاه ها، مسئولیت کمیته نظام پژوهش و فناوری به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و مسئولیت کمیته نظام مدیریت به دانشگاه آزاد اسلامی واگذار شد که با هدف هماهنگی و انسجام فعالیت های انجام شده در کمیته های چهارگانه، کمیسیون تلفیق هم تشکیل و جلسات خود را برگزار کرده است.

در کنار این کمیته ها و با هدف وضوح بخشی به مفاهیم اساسی سند دانشگاه اسلامی و ایجاد اتفاق نظر بین صاحب نظران و مدیران، کارگروه تبیین نظری و عملیاتی مفاهیم راهبردها و اقدامات سند دانشگاه اسلامی نیز با حضور نمایندگان علمی دستگاه های عضو شورا، توسط دبیرخانه تشکیل شده است.

در فاز اول اجرای سند، اقدامات به سه دسته تقسیم بندی شدند: اقدامات تأسیسی، تأکیدی و تکمیلی.

بر اساس تعریف انجام شده، اقدامات تأکیدی، آن دسته از اقدامات در حال انجام، نیازمند حمایت، ایجاد انگیزه مجدد، نیازمند ابلاغ و گزارش گیری و ارزیابی هستند.

اقدامات تکمیلی شامل اقدامات ناقص و دارای انتقاد در محتوا یا شیوه اجرا هستند که نیازمند اصلاح و تکمیل و ابلاغ مجدد هستند.

اقدامات تأسیسی هم هر اقدام بدیع با رویکرد جدید که تا کنون اجرا نشده و نیازمند مطالعات و تحقیقات پژوهشی است را شامل می شود.

در این زمینه، اقدامات تأکیدی توسط رؤسای دستگاه ها به دانشگاه ها و مراکز آموزشی ابلاغ شد و گزارشات خوبی از اجرای این اقدامات به دبیرخانه رسیده است.

در فاز بعد اقدامات پیشران سند توسط کمیته های چهارگانه تعیین شده است.

در واقع یکی از وظایف این کمیته ها شناسایی اقدامات پیشران سند دانشگاه اسلامی بوده است.

این اقدامات شامل 20 درصد اقداماتی بودند که با اجرای آنها، 80 درصد اجرای سند محقق می شود.

کمیته ها در این خصوص بودجه لازم و زمانبندی اجرا برای هریک از اقدامات را مشخص و با تقسیم کار بین دستگاهی، مجری اصلی و سازوکارهای اجرایی را تعریف کرده اند.

در این خصوص نیز دبیرخانه هر 6 ماه یکبار گزارشات دستگاه ها را دریافت و در کمیته های مربوطه ارزیابی و در نهایت به شورا گزارش می دهد.

کمیته ها نیز با بررسی اقدامات نظامات چهارگانه در مواردی که نیاز به تدوین یک آیین نامه و یا دستورالعمل باشد، دستورالعمل های مورد نیاز را تهیه کرده و به شورا پیشنهاد می کنند.

همچنین این کمیته ها، فرایندهای جاری در دانشگاه را ضمن اجرای این اقدامات بررسی می کنند، تا اگر آسیب ها و یا موانعی مقابل اجرای سند دانشگاه اسلامی وجود داشته باشد آن را شناسایی کرده و برطرف کنند.

*سند دانشگاه اسلامی چه ضعف یا آسیب هایی دارد که اجرای آن آنطور که باید پیش نرفته است؟ از جمله آسیب های سند دانشگاه اسلامی مصوب سال 1379 که زمینه ساز تدوین سند جدید در سال 1392 شد، وجود ابهام در معنا و مقصود دانشگاه اسلامی و نداشتن مدل مفهومی و عملیاتی، عدم تبیین مبانی نظری دانشگاه اسلامی در ابعاد علم دینی و فرهنگ اسلامی، فقدان تدوین شاخص های دانشگاه اسلامی، نداشتن نقشه راه و ابتلاء به بخشی نگری و روزمرگی در صف و ستاد و از همه مهمتر بی توجهی به ضمانت اجرایی مصوبات شورا به دلایلی از جمله عدم مشارکت مدیران دانشگاهی در تصمیم سازی، ابهام مفهومی در سیاست های ابلاغی، عدم رعایت مقتضیات زمان، مکان و شرایط اجرا، عدم رعایت عقلانیت و تدریج در اجرا و عدم تأمین بودجه و امکانات مورد نیاز و عدم تعیین متولی اجرا بوده است.

یکی دیگر از نقاط آسیب سند این است که به دلیل تراکم مأموریت و وظایفی که برای دانشگاه ها در بخش آموزشی و پژوهشی وجود دارد و از طرفی هیأت های امنا با توجه به اینکه در طول سال چند جلسه محدود بیشتر ندارند، در این جلسات بیشتر به مسائل اعتباری و مالی می پردازند، در حالی که شاید لازم باشد یک هیأتی در رأس دانشگاه و هیأت رییسه باشد و دغدغه اش تحقق اهدافی باشد که برای دانشگاه در نظر گرفته شده است.

قطعاً اهداف آرمانی، ارزشی، فرهنگی و علمی در حوزه صف جز اهدافی است که باید هیأت امنا به آن توجه کرده و در اولویت قرار دهد.

در حالی که در حال حاضر هیأت های امناهای دانشگاه ها این را جز اولویت های خود نمی دانند و به نظرم یکی از نقاطی که می تواند زمینه های تحقق سند را اجرایی تر کند، همین مسئله قرار دادن اولویت های فرهنگی تربیتی و سیاست گذاری این حوزه ها در وظایف پیش بینی شده برای هیأت های امنا است.

کاری که برای اجرایی شدن این مسئله به ذهن ما رسید این بود که یک الحاقیه به اساسنامه هیأت های امنا پیشنهاد دهیم که براساس آن اولویت های فرهنگی تربیتی و اجرای سند دانشگاه اسلامی ، جز اولویت های هیأت های امنا باشد و ما شاهد اجرای سند باشیم.

*چرا تاکنون برای رفع این آسیب ها اقدامی نشده است؟ در فرایند اجرای سند در دور جدید، دبیرخانه شورا تصمیم گرفته است تا به گونه ای برنامه ریزی و سیاستگذاری کند که سند مجدد دچار این آسیب ها نشود.

از جمله این اقدامات مشارکت گسترده دانشگاه ها در زمان تدوین سند در دور جدید بوده است.

به عبارتی ذینفعان سند در تدوین آن سهیم بوده اند.

همچنین در حال حاضر سه نفر از رؤسای دانشگاه ها به عنوان عضو در جلسات شورا شرکت می کنند تا شورا از نظرات مدیران صف نیز بهره مند شود.

گفتمان سازی سند و برگزاری جلسات متعدد با دانشگاه ها در خصوص اجرایی شدن سند، یکی دیگر از محورهای فعالیت دبیرخانه از ابتدای تصویب سند بوده است.

*الزام رؤسای دانشگاه ها به انطباق سند راهبردی دانشگاه خود با سند دانشگاه اسلامی به چه نحوی است؟ آیا در شرح وظایف آنها اجرای سند اسلامی شدن دانشگاه گنجانده شده است؟ بله.

یکی دیگر از اقدامات تعیین متولی اصلی اجرای سند در دانشگاه است که رییس دانشگاه قرار داده شده است تا انجام این سند را جز مأموریت ها، وظایف و دغدغه های خود بداند.

با ابلاغ سند به دانشگاه ها، تصور اولیه این بود که رؤسای دانشگاه ها آن را وظیفه خود می دانند، اما در مطالعه ای که صورت گرفت، مشخص شد در آیین نامه جامع مدیریت یک سری وظایف برای روسا و معاونانشان تعریف شده است و آنها براساس آن عمل می کنند.

از طرفی دیگر هر دانشگاه یک سند راهبردی دارد که روسا وظیفه خود می دانند که در جهت تحقق اهداف سند راهبردی که برای آن دانشگاه تدوین شده است حرکت کنند.

*میزان انطباق سند دانشگاه اسلامی با اسناد راهبردی دانشگاه ها چقدر است؟ براساس بررسی ها و مطالعه ای که بر روی اسناد راهبردی دانشگاه ها انجام شد، مشخص شد میزان انطباق این اسناد با سند بالادستی دانشگاه اسلامی در برخی موارد ناچیز است و در برخی موارد تمایزات و مغایرت هایی داشت.

برهمین اساس با مشورت وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به عنوان رییس شورای اسلامی شدن دانشگاه ها و دکتر باقری مشاور وزیرعلوم و رییس هیأت امنای دانشگاه ها توافق کردیم که یک بخشنامه به روسای دانشگاه ها ابلاغ شود که براساس آن نسبت به انطباق سند راهبردی که مأموریت مسلم رییس دانشگاه است با سند دانشگاه اسلامی اقدام کنند، تا چند صدایی در دانشگاه ها نداشته باشیم و یک انسجام ایجاد شود که این کار جز یکی از مطالبات جدی شورای اسلامی شدن دانشگاه ها است.

*در حال حاضر بزرگترین انتقادی که می شود به ساختار دانشگاه ها به لحاظ فرهنگی کرد چیست و سند دانشگاه اسلامی در برطرف کردن این نقص چه نقشی را ایفا می کند؟ در حوزه مباحث تئوریک سند، یک سری اقداماتی داریم که نظام های فکری و مباحث تئوریک دانشگاه اسلامی را باید تبیین کنند؛ به عنوان مثال نظام جامع فرهنگی تربیتی.

یعنی ما یک مانیفستی می خواهیم برای مدیریت و راهبری فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها.

از ابتدای تأسیس دانشگاه ها تاکنون، معاونان فرهنگی دانشگاه ها منصوب می شوند تا دانشجویان ورودی دانشگاه ها را با سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی به وضعیت مطلوب تعریف شده ای برسانند، اما متأسفانه هنوز هیچ مانیفست مشخصی برای مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها تا کنون تدوین نشده است.

ما یک مانیفستی می خواهیم برای مدیریت و راهبری فعالیت های فرهنگی در دانشگاه ها.

از ابتدای تأسیس دانشگاه ها تاکنون، معاونان فرهنگی دانشگاه ها منصوب می شوند تا دانشجویان ورودی دانشگاه ها را با سیاست گذاری و برنامه ریزی فرهنگی به وضعیت مطلوب تعریف شده ای برسانند، اما متأسفانه هنوز هیچ مانیفست مشخصی برای مدیریت فرهنگی در دانشگاه ها تا کنون تدوین نشده است طبیعی است که چون این مانیفست وجود ندارد- که ما از این مانیفست تعبیر می کنیم به نظام جامع فرهنگی تربیتی- لذا ارزیابی مناسب فرهنگی هم از وضع موجود نمی تواند صورت گیرد و آسیب شناسی دقیقی انجام نمی شود و طبیعتاً راهکارهای مناسبی را نمی توانند ارائه دهند و به صورت یکپارچه نمی توانند صف و دانشگاه ها را مدیریت و راهبری کنند، این یک اشکال است.

یک اشکال دیگر این است که ما در حوزه پژوهش در برنامه ریزی و سیاست گذاری پژوهشی تا حال حاضر، شاهد این هستیم که یک هم پوشانی، پژوهش های موازی و پرداختن به اولویت های غیر اول وجود دارد.

این در حالی است که برای مدیریت بهینه حوزه پژوهش، یک نظام موضوعات و اولویت های پژوهشی لازم است که در سازمان ها تدوین و طراحی شود.

تدوین و طراحی این نظام پژوهش نیازمند یک ساختار مدیریتی و راهبری برای هدایت فرایند پژوهش است.

یعنی باید یک مرکز باشد که کار رصد را انجام دهد که متأسفانه تا همین الان ما چیزی به اسم یک مرکز انسجام بخشی و راهبری مشخص که یک نظام سوالات و سنجه های مشخص داشته باشد که با یک عقلانیت تدریجی به سمت یک مطالعه دقیق مستمر در حوزه های فرهنگی و تربیتی دانشگاه ها پیش برود، نداریم.

همانند پیمایش سیمای زندگی دانشجویان که در وزارت علوم اجرا می شود، باید پیمایش هایی به صورت مستمر انجام شود و این گزارش های دوره ای و مستمر باید در یک مرکز علمی انجام شود که سیر سوالات دقیقاً مدیریت و طراحی شود تا محصول و نتیجه مطالعات میدانی، قابل تحلیل، ارزیابی، برنامه ریزی و سیاست گذار ی باشد تا مدیران ما را به سمت شناسایی راهکارهای این آسیب شناسی ها هدایت کند.

*برگزاری جلسات نقد و مناظره و کرسی های آزاد اندیشی نیز یکی از بندهای مهم سند دانشگاه اسلامی است اما در دانشگاه ها با اقبال خوبی مواجه نشده است.

دلیل آن چیست؟ دربحث کرسی های نظریه پردازی شورای عالی انقلاب فرهنگی، یک دبیرخانه اختصاصی دارد ولی ما اقداماتی در سند داریم و تکلیف کرده است که حتماً باید به این جلسات در دانشگاه ها پرداخت شود.

ایجاد زمینه مناسب برای توسعه آزاد اندیشی در قالب کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها جز وظایف اصلی و قطعی معاونان فرهنگی دانشگاه ها و جز اولویت های ضروری پیگیری و تحقق توسط کمیته فرهنگی است که با ترکیب معاونان فرهنگی دانشگاه ها شکل گرفته است.

از پیش نیازهای قطعی این حوزه یکی بحث تعیین حقوق و تکالیف آزاد اندیشان است؛ یعنی یک آزاد اندیش در فضای دانشگاهی وقتی بر کرسی آزاد اندیشی قرار می گیرد و شروع به سخن می کند، باید وقتی از اینجا فارغ می شود، عواقبی متوجه وی نباشد تا احساس امنیت و آرامش داشته باشد؛ البته باید این صحبت بر مدار اخلاق و رعایت حقوق دیگران و منطق گفتگو باشد، یعنی باید به دور از غوغا سالاری، افترا، سطحی نگری صحبت ها و مباحث بیان شود باشد و مفاد آیین نامه موجود در این زمینه اجرا شود.

ما برای تحقق و تعیین حقوق و تکالیف آزاد اندیشان، ماده واحده ای با همفکری مجموعه های قضایی و حتی امنیتی کشور تحت عنوان لایحه مصونیت قضایی آزاد اندیشان را پیشنهاد داده و پیگیری می کنیم تا محقق شود.

یک مذاکرات اولیه ای نیز انجام شده و چند وقتی هست که به همان صورت مانده است.

امیدواریم این موضوع را جهت دفاع از حقوق آزاد اندیشی در چار چوب آیین نامه های قانونی دانشگاه ها اجرایی کنیم تا امنیت و صیانت را برای آزاد اندیشی که علمی، منطقی و قانونی حرف می زند، تأمین و شاهد رونق بازار آزاد اندیشی در دانشگاه ها باشیم.

*به نظر شما هم اکنون شاهد نشاط سیاسی و اجتماعی در میان دانشگاهیان هستیم؟ چقدر در این زمینه موفق عمل کردیم؟ جمهوری اسلامی در بحث نشاط و شادی هنوز موفق نبوده است و ما نتوانستیم مصادیق مجاز نشاط و شادی در دانشگاه ها را به وفور و به صراحت و شفافیت بیان کنیم و اکثر ابهامات و سو برداشت ها در این حوزه باعث کدورت ها و احیاناً مشکلاتی شده است و لذا تفسیر و تبیین جامعه از شادی و نشاط و ارائه الگوی مطلوب یکی از ضرورت هاست.

ما نتوانستیم مصادیق مجاز نشاط و شادی در دانشگاه ها را به وفور و به صراحت و شفافیت بیان کنیم و اکثر ابهامات و سو برداشت ها در این حوزه باعث کدورت ها و احیاناً مشکلاتی شده است و لذا تفسیر و تبیین جامعه از شادی و نشاط و ارائه الگوی مطلوب یکی از ضرورت هاست به طور حتم، وظیفه سیاست گذاران و برنامه ریزان این است که به سمت تبیین مصادیق مجاز نشاط و شادی در دانشگاه ها باشند و این فضا را پیش روی دانشجویانی که دوست دارند هم شاد و سرزنده زندگی کنند و هم سالم و حلال به شادی بپردازند ایجاد کنند، باید ما با یک نگرش مشترک دینی و علمی و با شناسایی و بهره مندی از ظرفیت های دانشگاهی و غیردانشگاهی به منظور افزایش روحیه نشاط و پویایی به این سمت حرکت کنیم.

*آیا تا کنون دسته بندی از دانشگاه هایی که بهترین عملکرد را در زمینه اجرای مصوبات شورای اسلامی شدن دارند، داشته اید؟ کدام دانشگاه ها بهترین عملکرد را داشتند؟ پیشنهاد دادیم که برخی دانشگاه ها به صورت پایلوت نسبت به اجرای سند اقدام کنند.

در یک دوره زمانی نیز مقداری جلو رفتیم که کار نهایی نشد، ولی شاید جای این هم خالی باشد.

می توان این کار را هم انجام داد، اما در مجموع در بخش تحقق و اجرای اقدامات نظری و تئوریک سند قوی عمل نکردیم که در این بخش دانشگاه ها می توانند به خوبی به ما کمک کنند.

در بخش فعالیت هایی مانند برگزاری دوره های دانش افزایی، ایجاد تنوع دروس معارف اسلامی، ایجاد زمینه ساختارمند فعالیت های فرهنگی کانون های دانشجویی، ایجاد توسعه معنویت مثل مباحث اعتکاف در دانشگاه ها و شعائر مذهبی کارهای خوبی صورت گرفته و در بخش اجرایی آن موفق عمل شده است.

یکی از الزاماتی که در مشخص شدن میزان اجرای سند دانشگاه اسلامی به ما کمک می کند، تدوین شاخص های دقیق ارزیابی میزان اجرای سند است.

گزارشات زیادی از دانشگاه ها در خصوص انجام اقدامات سند دریافت نموده ایم ولی ارزیابی دقیق این گزارشات بدون وجود شاخص های دقیق نظارت و ارزیابی میسر نیست.

در همین این راستا، دبیرخانه تلاش کرده است به منظور ایجاد انسجام و همسویی اولویت ها و مأموریت های جاری در دستگاه های آموزش عالی با اولویت ها و مأموریت های مصوب سند دانشگاه اسلامی، نسبت به انطباق شاخص های نظارت و ارزیابی موجود دستگاه ها با شاخص های سند دانشگاه اسلامی بر مبنای نظر کارشناسی کمیته های چهارگانه اقدام نماید.

در این زمینه و پس از انتخاب اقدامات پیشران سند دانشگاه اسلامی و تقسیم کار این اقدامات با دستگاه های عضو شورا، مأموریت تدوین شاخص های دانشگاه اسلامی در سال 97 به جهاد دانشگاهی واگذار شده است.

در حال حاضر جلسات متعددی فیمابین جهاد دانشگاهی و دبیرخانه برگزار شده است تا با رایزنی و استفاده از ظرفیت دستگاه ها، شاخص های مذکور با استفاده از توانمندی و پتانسیل اعضای هیأت علمی و پژوهشگران پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات اجتماعی جهاد دانشگاهی تدوین شود.

*یکی دیگر از بندهای سند دانشگاه اسلامی به ارزیابی حجاب و عفاف در دانشگاه ها پرداخته است اجرای این بند از سند را چگونه ارزیابی می کنید؟ در سال گذشته، بسته سیاستی در باب پوشش و رفتار حرفه ای تدوین و اقدامات اجرایی سازی موضوع عفاف و حجاب در سطح ستاد و صف پس از چند جلسه کارشناسی در شورا به تصویب و جهت اجرا به دستگاه ها ارسال شده است.

اعتقاد ما این است که جامعه ما، جامعه عفیفی است به ویژه جوانان ما، منتهی عفت و عفیف بودن جامعه جوان ما منافاتی با نیازهای طبیعی و غریزی جامعه جوان ندارد.

طبیعتاً مدیران سیاست گذار در عرصه دانشگاه ها باید برای ایجاد زمینه مناسب و برای تأمین طبیعی این نیازهای جامعه جوان اقدام و برنامه ریزی کنند و به گونه ای پیش بروند که زمینه آسیب را کاهش دهند.

یکی از مباحثی که به طور جدی در دانشگاه ها با آن مواجه هستیم توسعه روابط دختر و پسران است، این یک رفتار طبیعی برای دو جنس مخالف در عنفوان جوانی است.

بخشی برای ایجاد زمینه شناخت برای شکل گیری یک زندگی مشترک است و بخشی هم شاید به خاطر برقراری زمینه انس و برخورداری از همدم و مونس است.

همه اینها در چارچوب ارزش ها و احکام دینی قابل مدیریت است.

*شورای اسلامی شدن دانشگاه ها در راستای ترویج ازدواج آسان و گسترش ازدواج در میان دانشجویان چه برنامه ای را در دستور کار دارد؟ ما در این مجموعه به دنبال این بودیم و مصوبه ای نیز داشتیم در ارتباط با اینکه ما وقتی می توانیم جوانان دانشجو را به سمت رعایت ارزش های عفاف و حجاب دعوت کنیم که حد طبیعی نیازهای فیزیولوژیک و غریزی آنها را برای تأمین ارضای معقول و مشروع آن راه را آماده کرده باشیم.

یکی از مصادیق بارز این اقدامات بحث تسهیل فرایند انتخاب فرد مناسب و ازدواج است.

بحث ازدواج دانشجویی چند سالی است مثل همه جامعه دچار یک نوع شرایط خاص شده است و باید فرایند انتخاب و ازدواج سالم و آسان تقویت شود.

یک مصوبه در شورای اسلامی شدن دانشگاه ها تصویب شده که بر اساس این ماده واحده به منظور تشریک مساعی و بهره گیری از ظرفیت نهادهای مرتبط با هدف ترویج ازدواج آسان و پایدار، کاهش طلاق، ازدیاد جمعیت و تحکیم بنیان خانواده با سبک زندگی اسلامی ایرانی برای دانشگاهیان و اجرایی سازی سیاست های ابلاغی در دانشگاه ها محول شد.

این نهاد باید ظرف دو ماه ستاد راهبری تشکیل و تحکیم خانواده را تشکیل دهد و ستاد باید با استفاده از ظرفیت ذینفعان و ذی ربطان و بهره گیری از ظرفیت های مردمی در عرصه ملی نسبت به تدوین سند تشکیل و تحکیم خانواده و برنامه عملیاتی مؤثر اقدام کند و پیشنهادی را با رویکرد شبکه ای یکپارچه بر پایه نظام مسائل این حوزه با نگرش مسئله محور در چارچوب و قالب اسناد مصوب به شورای اسلامی شدن دانشگاه ها جهت تصویب ارائه کنند.

این موضوع با حضور نمایندگان مجلس بحث شده و حمایت های مناسبی هم از سوی مجلس انجام شده است.

اگر این حرکت صورت گیرد ما شاهد افزایش زمینه انتخاب سالم و ازدواج آسان و رونق ازدواج دانشجویی در دانشگاه ها خواهیم بود، چون ازدواج دانشجویی یکی از مصادیق ازدواج های پایدار بر اساس آمارها و بررسی ها انجام شده است.


کلید واژه ها: اسلامی شدن دانشگاه ها - شورای اسلامی شدن دانشگاه - دانشگاه ها - دانشگاه - اسلامی - شورای اسلامی - سند دانشگاه اسلامی - شورا - دانشگاه اسلامی - آخرین وضعیت - شورای - شورای عالی انقلاب - نشاط - شفافیت - مصادیق - تشریح - وضعیت - آخرین - شورای عالی - آیین نامه - وفور - عالی - دبیر - بیان - نامه - شادی - مجاز - نقاط قوت - اقدامات - شناسایی

آخرین اخبار سرویس:
18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

از سر گیری صید کیلکا در دریای خزر

اطلاعیه در خصوص اصلاحات (سری چهارم) دفترچه راهنمای ثبت نام در آزمون استخدام پیمانی دانشگاه ها، موسسات آموزشی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری سال 1400

تقویت سرمایه اجتماعی در جامعه؛ راهکار حل مشکلات

استخدام مدیر پروژه و سرپرست کارگاه در شرکت سایتال ساخت در تهران

فراخوان حمایت از طرح های نوآوری های آموزش مجازی علوم و فناوری های شناختی منتشر شد

حضور 18 نفر از اساتید دانشگاه شریف در جمع سرآمدان علمی کشور

15تیر؛ آغاز ثبت نام بخش معارفی جشنواره قرآن دانشجویان البرز

فراخوان جذب سرباز امریه در سازمان امور اراضی استان البرز منتشر شد

دانشگاه محل تضارب اندیشه ها و اجتماع عقول است

استخدام ادمین اینستا

تشکیل کنسرسیوم دانشگاه های برتر ایران در کیش

استخدام حسابدار با حقوق و مزایای عالی در یک آزمایشگاه در تهران

مسائل اقتصادی و معیشتی نتیجه اقدام ضعیف برخی مدیران است

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

درخشش دانشگاه های اصفهان در رتبه بندی موضوعی شانگهای 2021

مرکز مشاوره دانشگاه تربیت مدرس به عنوان یکی از مراکز مشاوره فعال معرفی شد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

گلچین معانی و دانشکده ادبیات مشهد

وبینار «معرفی و کاربردهای علم داده» برگزار می شود

آتش سوزی در برجی در امارات +فیلم

سازمان همکاری اسلامی 500 دانشجوی فلسطینی را بورسیه می کند

هابل به طور کامل خاموش شد

تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد سقز برگزار شد

جزییات برگزاری رویداد کمند با موضوع «کار، مهارت و نوآوری دختران دانشجو»

تجهیزات پایانه فرودگاه جدید کیش در پارک علم و فناوری البرز طراحی و تولید شد

بازدید مجازی دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

انتقاد وزیر علوم از مناظره های انتخاباتی

سیل در نپال

نشست شورای هماهنگی کانون های دانشجویی دانشگاه تهران برگزار می شود

مخالفت با فروش زمین در مناطق آزاد جدید کشور

بازدید مجازی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی از منطقه عملیاتی بانروشان

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

تلسکوپ فضایی هابل از کار افتاده است

دولت فعلی رکورد دار فساد های مالی و حقوق های نجومی است

دانشگاه امیرکبیر پنجمین همایش ملی «فناوری نانو» را شهریورماه برگزار می کند

تغییر زمان واکسیناسیون دانشجویان تا پایان آبان ماه / کاهش آمار بورسیه دانشجویان

شرایط واگذاری خوابگاه در تابستان جاری اعلام شد

اعطای بورسیه معاونت علمی به 100 نفر اول کنکور افغانستان

پلاستیک جدید گیاهی با الهام از تار عنکبوت

همراه سالمند

از بالون های استراتوسفر تا ماموریت های ماه

از بالون های استراتوسفر تا ماموریت های ماه

مرکز مشاوره دانشگاه صنعتی اصفهان برتر در کشور

کارمند اداری خانم

بورسیه دانشجو های افغانستانی در دانشگاه های ایران

اسکوچیچ برود یا بماند/ ایران در سید یک انتخابی جام جهانی 2022

شاخص های قرارگیری ایران در مرجعیت علمی

راه حل مشکلات حضور گسترده است/ اصل مشارکت، بعد نوع انتخاب است

خانم حسابدار مجرد پاره وقت (حتی دانشجو)

ورود شبیه سازها به پروتکل های آموزشی حوزه پزشکی

تراز تجاری مثبت مناطق آزاد کشور در سه سال اخیر

دعوت وزیر علوم از دانشگاهیان برای حضور پرشور در انتخابات ریاست جمهوری

نیروی کار مبتدی طلاسازی

رونمایی «سپیده خداوردی» از عشقش/ عکس

درخواست اساتید و اعضای هیئت علمی دانشگاه ها از رییس جمهور آینده

شروع بکار حدود 77 هزار دانشجو معلم از مهر ماه 1400

رویکرد علوم انسانی باید پژوهش محور و بر اساس نظریات بومی باشد

«دختران آسمان»؛ مسابقه ای ویژه دختران دانشگاه قم

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 26 خرداد

دوره آموزش دستیار دندانپزشک (برای استخدام)

ستاری: متاسفانه کشور برای پذیرش افراد نخبه برنامه ریزی نشده است /اختصاص بودجه 20 میلیاردی برای برنامه سرآمدان علمی

حمایت از اعضای هیات علمی برگزیده و برجسته در دانشگاه شریف

خروج فضانورد فرانسوی از ایستگاه فضایی برای نصب پنل خورشیدی

شاخص های قرارگیری ایران در مرجعیت علمی/ شناسایی 66 نشریه معتبر

حسابرسی خبره

عاطفه خادمی: در حوزه زنان خسارت زیادی دیده ایم/جریان انقلاب پایانی بر سیاست زدگی در حوزه زنان

اعطای بورسیه معاونت علمی به 100 نفر اول کنکور افغانستان

در ناسا چه خبر است؟

ستاری خبر داد؛ بورسیه دانشجوهای افغانستانی در دانشگاه های ایران

برترین دانشگاه های جهان در هر رشته مشخص شد

بورسیه دانشجوهای افغانستانی در دانشگاههای ایران

موسسات و سرآمدان علمی ایران معرفی شدند

پذیرش دانشجو در دانشگاه فنی و حرفه ای استان اردبیل

مدیر جدید کانون دانشجویی هلال احمر دانشگاه آزاد اسلامی دهاقان معرفی شد

اخبار دانشجو معلمان دانشگاه فرهنگیان

شروع بکار حدود 77 هزار دانشجو معلم از مهر ماه 1400

احمدی: زمینه تبادلات علمی سرآمدان با دانشمندان برتر جهان بیش از پیش فراهم شود

موسسات و سرآمدان علمی برتر معرفی شدند

فتوحی: برنامه ای برای حمایت از سرآمدان علمی در دانشگاه شریف

سرآمدان علمی و موسسات برتر ایران معرفی شدند/ دانشگاه صنعتی شریف در صدر موسسات برتز ایرانی

لاریجانی: با پیگیری معاونت علمی رصدخانه ملی به زودی وارد فاز نهایی می شود

رصدخانه ملی در پایان خرداد به پله آخر می رسد

رصدخانه ملی تا پایان خرداد به فاز نهایی می رسد

بی میلی دانش آموزان به تحصیل در رشته های علوم پایه نگران کننده است

2 انتصاب در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام خمینی(ره) شهرری

آموزش طراحی سایت با وردپرس

کسب عنوان برتر دانشجویان دانشگاه آزاد یزد در جشنواره ملی قرآن و عترت

3 تیر، دومین میزگرد تصویری (وبینار) ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

رصدخانه ملی در پایان خرداد به پله آخر می رسد

شرایط واگذاری خوابگاه در تابستان جاری اعلام شد/آغاز ثبت نام از امروز

لزوم آسیب شناسی و نیازسنجی دانشگاه ها در راه اندازی رشته های جدید

درخشش گروه مدیریت ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود

تریبون آزاد | #رای_می_دهیم_اما_درست

جذب پژوهشگر

ارزشیابی مدارک تحصیلی دانش‏ آموختگان خارج از کشور به صورت الکترونیکی

برترین دانشگاه های جهان در هر رشته مشخص شد

برگزاری تریبون آزاد دانشجویی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سقز

3 تیر، دومین میزگرد تصویری (وبینار) ملی فناوری های جایگزین حیوانات آزمایشگاهی

برنامه شورا برای رونق ازدواج دانشجویی/در ایجاد نشاط موفق نبودیم

برنامه شورا برای رونق ازدواج دانشجویی/در ایجاد نشاط موفق نبودیم