مطالب مرتبط:
ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد
فوت 307 بیمارکرونا؛تزریق یک میلیون و882هزار و725 دُز واکسن
تاکنون بیش از 48 هزار دُز واکسن کرونا در کرمانشاه تزریق شده است
پس لرزه ادعای تزریق واکسن 30 میلیون تومانی و آمریکایی کرونا به احمدی نژاد
پس لرزه ادعای تزریق واکسن 30 میلیون تومانی و آمریکایی کرونا به احمدی نژاد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 05:002021-05-12اقتصادي

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد


سخنگوی وزارت بهداشت ضمن ارائه توضیحاتی پیرامون روند تزریق واکسن کرونا در کشور، تولید واکسن ایرانی کرونا، تخلفات حوزه واکسن و.

در عین حال بر اهمیت افزایش سرعت واکسیناسیون تاکید کرد و گفت: - جلوگیری از هر یک مرگ با تزریق واکسن برای ما اهمیت بالایی دارد.

دکتر سیما سادات لاری ضمن حضور در خبرگزاری ایسنا، در بخش دیگری از گفتگوی تفصیلی خود در جمع خبرنگاران درباره واکسنهای کرونا و واکسیناسیون علیه این بیماری، با بیان اینکه در کشورهایی که واکسیناسیون کرونا به بالای 50 درصد رسیده است، آمار بستری و فوتی کاهش یافته است، گفت: این موضوع نقطه امیدی برای افزایش سرعت واکسیناسیون ما است تا بتوانیم از موج های بعدی بیماری جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه واکسن های کرونایی که تاکنون به کشور وارد شده و تزریق می شود دو دُزه است، اظهار کرد: بنابراین اگر می گوییم مثلا 3 میلیون و 200 هزار دُز واکسن وارد کشور شده است بخشی از این تعداد مربوط به دُز اول و بخشی دُز دوم است.

تمام ناظرین طرح شهید سلیمانی موظف هستند بر روند دقت و سرعت واکسیناسیون نظارت دقیق داشته باشند.

از طرفی شخص وزیر بهداشت هفته ای دو بار جلسه ای در این زمینه دارند و درصد پیشرفت واکسیناسیون هر استان به دقت رصد می شود.

سامانه ای طراحی شده است که به زودی رونمایی خواهد شد و به این ترتیب روند واکسیناسیون در هر مرکز بهداشت مشخص می شود.

علت تجمع در برخی مراکز واکسیناسیون سخنگوی وزارت بهداشت در رابطه با انتقاداتی که در مورد کندی واکسیناسیون وجود دارد، با اشاره به اینکه گاهی محموله های واکسن با تاخیر به دستمان می رسد، ادامه داد: زمانی که محموله ها به دست ما می رسد یک یا دو روز روند کد گذاری به طول می انجامد و سپس با ماشین های حمل مخصوص، واکسن به استان ها و مراکز بهداشتی می رسد و به این شکل مثلا ممکن است مرکزی تعداد واکسن هایش موقتا به اتمام رسیده و منتظر رسیدن واکسن برای ادامه روند واکسیناسیون است.

از طرف دیگر ما اطلاعات همه افراد مسن را در سامانه ثبت نداشتیم و این موضوع بیش از هر جایی در تهران و برخی شهرهای بزرگ نمود پیدا کرد و مردم نگران این بودند که از واکسن جا نمانند و این موضوع سبب بروز تجمع در برخی مراکز شد.

این درحالیست که حتی وقتی فراخوان واکسیناسیون 75 سال به بالا را آغاز کنیم همچنان کسانی که از طیف بالای 80 سال واکسن دریافت نکردند، همچنان می توانند واکسن تزریق کنند و سهمیه آنها محفوظ است.

الان در شرایط بحرانی قرار داریم و یکی از تاکیدات ما از دست ندادن زمان است.

ورود 10 میلیون دُز واکسن کرونا تا آخر خرداد وی درباره آخرین اخبار از واردات واکسن کرونا، تصریح کرد: تا آخر هفته قرار است 2 محموله واکسن یکی از چین و یکی از سبد کووکس (واکسن آسترازنیکا) به دستمان برسد.

در مجموع پیش بینی شده است تا آخر خرداد 10 میلیون دُز واکسن به دستمان برسد و امیدواریم تا زمانی که واکسن ایرانی در دسترس قرار میگیرد، با همین واکسن های وارداتی، سالمندان 65 سال به بالا و افراد 16 تا 64 سال دارای بیماری خاص و زمینه ای را واکسینه کنیم.

البته فعلا نمی توان زمان دقیق اعلام کرد اما برنامه ریزی ما اتمام واکسیناسیون گروه مذکور در فاز دوم تا تیر ماه است.

واکسن کرونا اختیاری است لاری با تاکید بر اینکه تزریق واکسن اختیاری است، ادامه داد: اقدام دیگر ما این است که تا پیش از به اتمام رسیدن واکسیناسیون 80 سال به بالا و مثلا زمانی که 20 درصد از گروه هدف باقی مانده است به سراغ سنین 75 سال به بالا می رویم زیرا ممکن است افرادی از رنج سنی بالای 80 سال وجود داشته باشند که تمایلی برای دریافت واکسن نداشته باشند.

واکسیناسیون سنین 75 سال به بالا؛ هفته آینده وی افزود: روند واکسیناسیون 75 سال به بالا از هفته آینده آغاز خواهد شد.

البته برخی مناطق و مراکز ممکن است واکسیناسیون این افراد را آغاز کرده باشند چون بستگی دارد چه مقدار واکسن برایشان باقی مانده باشد و با اعلام دکتر رییسی (معاون بهداشت وزارت بهداشت) مشخص شد که اگر جایی واکسیناسیون 75 ساله ها را هم از این هفته آغاز کرده باشد مشکلی نیست اما عملا از هفته آینده واکسیناسیون این افراد آغاز خواهد شد.

پیگیری جدی تخلفات حوزه واکسیناسیون سخنگوی وزارت بهداشت درباره تخلفاتی که در زمینه واکسیناسیون اتفاق افتاده و نحوه برخورد وزارت بهداشت با متخلفان نیز بیان کرد: در هر پروسه ای و در هر مجموعه ای امکان بروز تخلف وجود دارد.

تمام هدف ما به حداقل رساندن تخلفات است.

با آغاز هر کاری هم ممکن است برخی موارد شفاف نباشد و افراد خودشان هم اندکی بلاتکلیف باشند و اشرافی بر دستورالعمل ها نداشته باشند و خودشان تصمیم بگیرند و.

و.

که همگی امکان دارد، رخ دهد.

وی درباره تخلفات احتمالی در مجموعه های بهداشتی و بیمارستانی نیز گفت: برخورد وزیر بهداشت با این موضوع کاملا قاطع است و یکی از اقدامات ایشان انتصاب بازرس ویژه برای این امر است و تیم بازرسی با حضور حراست، تیم بهداشت محیط، نماینده سازمان غذا و دارو.

تشکیل شد.

تمام کدهای 20 رقمی واکسن ها باید به ثبت برسد و پوکه ها مشخص باشد.

تخلفات بررسی و رسیدگی می شود و حتی در این حین معاون درمانی در یک دانشگاه علوم پزشکی با این که 14 ماه در کرونا فعال بود، به دلیل تخلف عزل شد یا مثلا رییس شبکه ای داشتیم که عزل شد.

از عزل تا معرفی به دادگاه تخلفات برخورد صورت گرفته است.

لاری ادامه داد: آن دسته تخلفات که در حوزه وزارت بهداشت رخ نمی دهد و مثلا مربوط به استانداری، شهرداری و.

است را به همان نهاد مربوطه اطلاع می دهیم، ولی پیگیری جدی صورت می دهیم تا برخورد قضایی شکل گیرد.

چک لیست هایی نیز طراحی شده است که در مراکز واکسیناسیون بر اساس آن باید روند انجام شود تا تخلفی صورت نگیرد؛ کد باید ثبت شود و دستورالعمل شفافی برای گروه هدف وجود داشته باشد، زنجیره سرد رعایت شود و .

تخلف فقط این نیست که واکسن رابه فرد بدون اولویت تزریق کنیم؛ بلکه عدم رعایت زنجیره سرد و.

هم جزء تخلفات است.

با برخودهای قاطعی که صورت می گیرد قطعا روند تخلفات هم کاهشی خواهد بود.

هیچ واکسنی از مجموعه وازرت بهداشت نشت نمی کند هنوز واکسنی از سوی بخش خصوصی وارد نشده است وی افزود: واکسن های وارداتی همگی کد گذاری شده و در سامانه تیتک ثبت می شود.

در مورد بخش خصوصی نیز علی رغم اینکه با واردات واکسن کرونا توسط بخش خصوصی موافقت شده اما هنوز هیچ بخش خصوصی موفق به واردات واکسن نشده است که بگوییم این واکسن ها وارد بازار سیاه شده است.

واکسن هایی که تاکنون وارد کشور شده است به شکل رایگان به افراد تزریق شده است و باید به اسم هر فرد ثبت شود و ادعای نشت واکسن از مجموعه وزارت بهداشت به بازار سیاه ادعایی واهی است؛ چراکه واکسن های ما قابل رهگیری هستند.

مردم فریب افراد سودجو را نخورند.

تزریق واکسن از سوی نیروهای بهداشتی آموزش دیده لاری درباره کسانی که کار تلقیح واکسن را انجام می دهند، بیان کرد: همه کسانی که کار واکسیناسیون را انجام می دهند آموزش دیدند و بر اساس چک لیست های نظارتی کار می کنند.

تمام محموله های واکسن ابتدا به سازمان غذا و دارو می رود و در سامانه تیتک ثبت می شود سپس واکسن به مراکز می رسد.

کسی که واکسیناسیون را انجام می دهد مشاوره پزشکی با فردی که برای دریافت واکسن آمده است انجام می دهد بیماری های زمینه ای یا اوتو ایمیون بررسی شود.

پس از تزریق واکسن، کد 20 رقمی پوکه باید ثبت شود.

افرادی که واکسیناسیون را انجام می دهند نیروهای بهداشتی کارکشته هستند که شیوه کار را آموخته اند و دستورالعمل های هر واکسن را رعایت می کنند.

تمهیدات دیگر ما استفاده و به کارگیری از نیروهای داوطلب هلال احمر و بسیج برای روند واکسیناسیون است که هم مراقبت های بهداشتی دیگر مغفول نماند و هم کار واکسیناسیون به درستی پیش رود.

جلوگیری از هر یک مرگ با تزریق واکسن برای ما اهمیت بالایی دارد.

وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره افرادی که روند تزریق واکسیناسیون را بر عهده دارند، افزود: فعلا تاکنون تنها از نیروهای بهداشتی استفاده می شود.

اگر قرار باشد از نیروهای بسیج و هلال احمر استفاده شود در گام پنجم طرح شهید سلیمانی این موضوع و استفاده از این افراد هم پیش بینی شده است.

در مورد پرداخت به این عزیزان نیز،   پرداخت حق الزحمه هایی مانند گذشته که پرداختی هایی در رهگیری و نظارت بیماران به این عزیزان داشتیم، صورت می گیرد.

بر این اساس نیروهای اضافه تری به جز نیروی بسیج و هلال احمر نیاز نداریم.

البته باید بررسی کنیم که این عزیزان واکسیناسیون را انجام دهند یا همچنان کار رهگیری بیماران را ادامه دهند.

پیش از این هم سیستم بهداشتی تجربه واکسیناسیون در مقیاس های وسیع را داشته است و نگرانی نداریم.

تفاوتی میان واکسیناسیون پزشکان و پرستاران نیست لاری درباره واکسیناسیون کرونا برای پرستاران نیز گفت: پرستاران از سیستم درمانی جدا نیستند و همه باهم واکسینه می شوند و چه پزشک چه پرستار واکسن دریافت کردند و به این صورت نبوده که گروه پزشکان نسبت به پرستاران در اولویت باشند.

روند واکسیناسیون کادر بهداشتی درمانی تا 90 درصد پیشرفت داشته است مگر آنکه کسی خودش تمایلی به دریافت واکسن نداشته است.

از طرفی پرستاران شاغل در بخش هوم کر(مراقبت در منزل) و همچنین پرستاران بخش خصوصی هم در لیست ما قرار داشتند.

بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دستمان میرسد وی افزود: در مورد حواشی که پیرامون انتخاب نوع واکسن به وجود آمده است، اظهار کرد: بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دستمان می رسد.

در مورد برخی واکسن ها احتیاط می دیدیم که مثلا ممکن است در یک مورد در هر 200 هزار مورد تزریق به افراد زیر 40 یا 50 سال ایجاد لخته خون کند که برای این موضوع حق انتخاب گذاشتیم که اگر محموله واکسن دیگری داشتیم بین دو واکسن انتخاب کنند که کدام را تزریق کنند.

یا حتی به برخی دانشگاه ها اعلام کردند که کدام گروه سنی چه واکسنی تزریق کنند که بازهم برای این انتخاب تفاوتی میان پزشک و پرستار قائل نشدیم.

شرایطی هم وجود دارد که ممکن است فردی از کادر درمان بگوید می خواهد تا زمان رسیدن واکسن ایرانی صبر کند که بازهم حق انتخابش محفوظ است و می تواند بعدا واکسن را تزریق کند.

از واکسن های ایرانی کرونا چه خبر؟ سخنگوی وزارت بهداشت درباره تولید واکسن ایرانی و زیرساخت های تولید انبوه این واکسن ها، بیان کرد: واکسن های ایرانی در چند پلتفرم در حال ساخت هستند و دو مورد از واکسن هایی که خیلی جلو هستند و احتمالا اوایل تیر ماه در دسترس قرار می گیرند که یکی واکسن تولید مشترک انستیتو پاستور و کشور کوبا به شیوه پروتیین نوترکیب است و در حال انجام فاز سوم کارآزمایی بالینی است و دیگری واکسن بنیاد برکت است.

برنامه ریزی ها برای این واکسن ها و تولیدشان دقیق است و ما سبدی از واکسن ها را در کشور خواهیم داشت.

ضمن اینکه تکیه اصلی ما بر واکسن داخلی است.

البته اگر مشکلات تحریم گریبانگیر ما نبود احتمالا زودتر از اینها واکسن را تولید می کردیم.

وی درباره اینکه آیا واکسن های ایرانی با توجه به جهش های ویروس کرونا قابلیت تغییر در ساختار را خواهند داشت یا خیر؟، گفت: واکسن های نوترکیب، آدنوویروس ها، MRNA ها و.

را بیشتر می توان تغییر داد و مهندسی کرد تا بر ویروس های جدید اثرگذار باشد.

واکسن کوو برکت در مقابل ویروس جهش یافته انگلیسی بررسی شد و مشخص شد پاسخ دهی مناسبی دارد.

ایمنی زایی واکسن؛ دو هفته بعد از تزریق دُز دوم لاری در بخش دیگری از صحبت هایش، درباره زمان ایمنی بخشی واکسن نیز گفت: بلافاصله بعد از تزریق دوز اول واکسن کرونا، ایمنی حاصل نمی شود؛ بلکه دو هفته بعد از تزریق دُز دوم فرد ایمن می شود.

باز هم در این افراد هم کسانی بودند که مبتلا شدند و در عین حال در این صورت می توانند ناقل هم باشند.

زیرا ویروس در مخاط تنفسی باقی مانده و به دیگران سرایت می کند.

بنابراین افرادی هم که واکسن می زنند، همچنان باید پروتکل را رعایت کنند.

وی گفت: نکته مهم این است که با واکسیناسیون میزان مرگ و میر کاهش می یابد.

البته گزارش مرگ بعد از واکسیناسیون به صورت اندک بوده است و تاکید می شود که میزان آن را بسیار اندک می کند.

در مجموع اینطور نیست که فرد بلافاصله بعد از تزریق واکسن ایمن شود.

انتهای پیام
کلید واژه ها: واکسیناسیون - واکسن - کرونا - تزریق واکسن - واکسن کرونا - تزریق - سخنگوی وزارت بهداشت - واکسیناسیون کرونا - تزریق واکسن کرونا - سیما سادات لاری - کشور - افزایش - بیماری - واکسن ایرانی - سخنگوی وزارت - وزارت بهداشت - تولید واکسن - اهمیت - سادات لاری - خبرنگاران - خبرگزاری - سرعت - کرونایی - تخلفات - میلیون - سخنگوی - بالایی - بهداشت - ایرانی - گفتگوی

آخرین اخبار سرویس:
مینو محرز: اثربخشی واکسن ایرانی بیشتر از واکسن چینی است

شکایت رسمی محمدرضا گلزار از پوریا ذوالفقاری

حداقل هزینه های زندگی به 10 میلیون تومان رسید

سوت زنی در بازار سرمایه

زمان واریز مابه التفاوت فروردین بازنشستگان اعلام شد

پرداخت مابه التفاوت فروردین بازنشستگان در تیرماه | جزییات وام 7 میلیونی بازنشستگان

ثبت نام وام ودیعه مسکن آغاز شد +شرایط ثبت نام

واریز 76 هزار میلیارد ریال سهم آورده متقاضیان مسکن ملی

همسر سابق جف بزوس با 60 میلیارد دلار ثروتش چه می کند؟

قیمت طلا، سکه و دلار در بازار امروز 1400/03/26

حضور دانش بنیان ها در نمایشگاه روسیه با حمایت صندوق نوآوری

اجرای ابیاری کم فشار

معرفی بهترین گوشی های یک میلیون تومانی+جدول

از کجا ساعت مچی مردانه اصل بخریم؟

هشدار باند سگ دزدها/مراقب سگهایتان باشید ما آنجا هستیم

تصفیه خانه قدیم بندرشهید رجایی پس از 15 سال راه اندازی می شود

مابه التفاوت فروردین بازنشستگان تیرماه پرداخت می شود/ جزییات پرداخت وام هفت میلیون تومانی به بازنشستگان

آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن/ رقم وام برای کلانشهر اصفهان 40 میلیون تومان

اخطار استاندار خوزستان به وضعیت منفعلانه امور اقتصادی استان

پرداخت تسهیلات ارزان قیمت به کارگران نمونه + جزییات

ثبت نام بیش از ده هزار نفر در طرح مسکن ملی دزفول

لزوم توجه به ایمنی کارگران در معادن استان سمنان

نشست هم اندیشی مدیران برنامه ریزی مناطق آزاد در کیش

قیمت مسکن در تهران - 26 خرداد 1400

حداقل هزینه های زندگی به 10 میلیون تومان رسید

حذف واسطه ها از فروش سیمان محقق شد

حریم و بستر زاینده رود از تصرف متخلفان تا پایان سال آزادسازی می شود

رانت هزاران میلیاردی و جهیزیه 10 میلیون تومانی

قانون مالیات بر خانه های خالی در چه کشورهایی اجرا شده است؟ + اینفوگرافیک

آغاز ثبت نام تسهیلات ودیعه مسکن در فارس

نیازهای رونق تولید در البرز احصا شد

پرونده ویژه| بلای خانمان سوزی که قلب اقتصاد گیلان را هدف قرار داد/ رییسی منجی کارگران رشت الکتریک می شود

امروز، آخرین مهلت ثبت نام پنجمین مرحله اقدام ملی مسکن

چرا باید هاست و سرور مجازی از هلند بخریم؟

48 درصد صادرات به افغانستان؛ از مرز خراسان جنوبی

راه اندازی حمل ونقل دریایی منظم برای ارتقای صادرات از طریق بنادر شمالی

حمل 280 هزار تن گندم در کشور طی دو ماه اول سال

آغاز ثبت نام وام ودیعه مسکن+ شرایط ثبت نام

رشد اقتصادی سال 99 معلوم شد

چقدر تسهیلات برای کشاورزان خسارت دیده از خشکسالی نیاز است؟

به چند نفر کارگر فنی جهت کار در پرسکاری نیازمندیم

چرخکار

** فرصت شغلی ** کارواش

واکنش نظام پزشکی به صدور مجوز استفاده اضطراری از واکسن برکت

یورو 2020| گل های برتر دور نخست مرحله گروهی انتخاب شدند + فیلم

استخدام در شرکت خودرویی

اثربخشی واکسن «کووبرکت» بیشتر از «سینوفارم» چینی است

ترکیب بیمه شدگان تامین اجتماعی اعلام شد

جذب سرباز-امریه در جهاد کشاورزی خراسان شمالی

225 دستگاه تراکتور سبک و نیمه سنگین در هرمزگان جذب شد

یک برنامه برای گذر از خاموشی تهران

حداقل هزینه های زندگی به 10 میلیون تومان رسید/ مزد سالی یکبار و خرج زندگی روزی یکبار افزایش می یابد

جدیدترین قیمت خودروهای وارداتی در بازار

یک برنامه برای گذر از خاموشی تهران

لبنان در صدرفهرست گران ترین کشور های عربی از نظر هزینه زندگی

وحدت: چشم انداز صندوق نوآوری در سال جاری، توسعه صادرات محصولات دانش بنیان است

توزیع یک هزاربسته معیشتی در مراغه

عواملی که باعث آسیب به تلویزیون صفحه تخت شما می شود؟

12 راهکار برای مقابله با بحران کم آبی در جهان

سوداگران از خلاء مالیات بر عایدی سرمایه سود می برند/ مالیات بر عایدی مانع تورم است

داستان شرکت فورد+ تاریخچه و وضعیت کنونی

برگشت قیمت بیت کوین به بالای 40 هزار دلار

قیمت روز خودرو در 26 خرداد 1400

جدول خاموشی های احتمالی اضطراری در قم 26 خرداد 1400

چرا تهاتر ارزی متوقف شد؟

تاکنون مجوز حمل گندم به خارج از استان اردبیل صادر نشده است

قیمت ارز آزاد در 26 خرداد/ ثبات نرخ ارز در بازار

قیمت ارز های دیجیتالی در 26 خرداد/ برگشت قیمت بیت کوین به بالای 40 هزار دلار

مصرف برق از تولید پیشی گرفت

عملکرد مطلوب بانک سپه در حمایت از تولید و اشتغال همگام با اجرای پروژه ملی ادغام

نوسان 2 میلیونی قیمت خودرو چهارشنبه 26 خرداد

آغاز دومین مرحله طرح دریافت تسهیلات کمک ودیعه مسکن

کاهش آمار حوادث و فوت و جرح با اجرای طرح مدیریت یکپارچه ایمنی در قائم شهر

76 هزار میلیارد ریال سهم آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شده است

سقف تراکنش های بانک مسکن افزایش یافت

کمک 500میلیون ریالی به خانواده کارکنان بیمه آسیا که در اثر کرونا فوت کرده اند

حمایت جهاد کشاورزی لرستان از پرورش 30 نوع گیاه دارویی

جرمی بنتام؛ بنیانگذار سودمندگرایی مدرن

بیش از 75 درصد آب شرب ابهر از آب های زیرزمینی تامین می شود

163 هزار تن فولاد در بورس کالا

رشد اقتصادی پارسال صفر تا 0.7 درصد

زاکانی: برای جهش تولید موانع 10 گانه را از راه برمی دارم

قیمت جهانی نفت در معاملات امروز 26 خرداد 1400/ برنت به 74 دلار و 68 سنت رسید

آران وبیدگل یکی از قطب های تولید کاشی در کشور

قیمت خودروهای ایران خودرو سایپا در بازار

خسارت چهل هزار میلیارد ریالی خشکسالی به بخش کشاورزی و منابع طبیعی

دپوی 3.5 میلیون تن کالای اساسی در بندر امام

آغاز ثبت نام تسهیلات کمک ودیعه مسکن

نوسان 2 میلیونی قیمت خودرو چهارشنبه 26 خرداد

توزیع 8 میلیارد تومان کمک مؤمنانه بین نیازمندان

قیمت ارز در بازار آزاد تهران 26 خرداد 1400/ قیمت دلار مشخص شد

افزایش 22 درصدی تعداد شعب اخذ رای در شهرستان شیراز

شکایت رسمی محمدرضا گلزار از پوریا ذوالفقاری

آغاز برداشت بیومس از دومین مزرعه بزرگ پرورش آرتمیا

پرداخت بیش از 99 درصد از مطالبات کشاورزان خوزستان+عکس

نقش اوپک در غلبه بر 2 بحران اقتصادی جهان

هنگ کنگ گران ترین خانه های آسیا را دارد

استاندار اردبیل: 50درصد سرمایه موردنیاز واحدهای تولیدی فعال از محل تسهیلات بانکی تأمین شود

هیچ بهبود اقتصادی بدون بهبود اجتماعی نخواهد بود

کارگران کارخانه کیوان در انتظارتحقق وعده های مسئولان

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد

ایمنی زایی واکسن کرونا؛ دو هفته بعد از تزریق دوم/ ورود 10 میلیون دُز واکسن تا آخر خرداد