مطالب مرتبط:
ورود مجله مطالعات اسلامی معاصر به فرآیند ارزیابی و رتبه بندی مجلات وزارت علوم
حمایت ستاره لیورپول از مردم مظلوم فلسطین
مقام ارشد وزارت خارجه ایران: در وین به مرحله مذاکره درباره متن رسیده ایم
ببینید | جلوه هایی زیبا از منطقه حفاظت شده قمصر و برزک از توابع کاشان
افت ارزش دوج کوین با وجود حمایت دوباره ایلان ماسک
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 22 اردیبهشت 1400 ساعت 00:052021-05-11دانش

شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی


دانش آموخته دکتری عمومی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران به نحوه برتری رساله خود در جشنواره فرهیختگان پرداخت.

- "، دانشگاه ها با داشتن اساتید و دانشجویان نخبه و با انگیزه می توانند اقدامات مؤثری در حوزه علم و فناوری انجام دهند و همیشه در مسیر اعتلای علم و پژوهش ایران اسلامی گام بردارند.

اگر دانشگاه ها مسئله محور باشند، به تربیت دانشجویانی ایده پرداز، کارآفرین و با انگیزه می پردازد تا با دانش خود بتوانند علم را با تکنولوژی روز ارتقا دهند و در مسیر رشد پرشتاب علمی کشور مؤثر واقع شوند.

حضور اساتید و دانشجویان نخبه و با تجربه که دارای کارهای علمی و پژوهشی مختلف هستند، هر کدام گنجینه ای برای دانشگاه ها محسوب می شوند.

به تازگی هشتمین جشنواره علمی، پژوهشی و فناوری فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی برگزار و هزار و 856 اثر بدون احتساب آثار اعضای باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه در 27 محور به دبیرخانه جشنواره فرهیختگان ارسال شد و از این تعداد 70 اثر برگزیده و 9 اثر مورد تقدیر قرار گرفت.

این 70 اثر برگزیده از 21 استان و 37 واحد دانشگاه آزاد اسلامی بود که استان تهران با 14 اثر برگزیده رتبه اول، استان اصفهان با 13 اثر برگزیده رتبه دوم، استان آذربایجان شرقی با 7 اثر برگزیده رتبه سوم، استان یزد با 5 اثر برگزیده رتبه چهارم و استان قزوین با 4 اثر برگزیده رتبه پنجم را به خود اختصاص دادند.

در همین راستا خبرگزاری آنا" با مریم شریف، برگزیده هشتمین جشنواره فرهیختگان دانشگاه آزاد اسلامی در محور رساله برتر، دانش آموخته دکتری عمومی داروسازی دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی تهران و دستیار تخصصی داروسازی بالینی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران به گفت وگو نشسته است که مشروح آن را در ادامه می خوانید.

بیشتر بخوانید: چرا باشگاه پژوهشگران واحد تهران غرب برگزیده جشنواره فرهیختگان شد؟" 4 شاخص برتری رساله دکتری در جشنواره فرهیختگان آنا: انتخاب شما به عنوان برگزیده جشنواره فرهیختگان در محور رساله برتر بر اساس چه شاخص ها و مؤلفه هایی بوده است؟ شریف: در این جشنواره رساله ها در چهار جنبه ارزیابی و داوری شدند.

بخش اول، معیارهای روش انجام رساله اعم از فرضیه دقیق، اهداف مشخص، چارچوب نظری مشخص، انتخاب روش تحقیق مناسب، دقت، جامعیت و صحت دادها و اطلاعات، طریقه صحیح استدلال و بررسی فنی موضوع، انسجام مطالب و اجتناب از پراکنده نویسی، یکدست بودن اصطلاحات علمی و کاربرد واژه های مناسب فارسی، مرور مطالب و پژوهش های قبلی، استفاده از منابع معتبر و منابع جدید و مرتبط با موضوع تحقیق بود.

بخش دوم، محتوای رساله ها بود که اهمیت موضوع از حیث نیازهای علمی کشور، اهمیت موضوع در چارچوب رشته تخصصی، تازگی و ابتکاری بودن موضوع، نو بودن شیوه عرضه مطالب، تسلط مکلف بر تمامی مسائل مورد تحقیق، تجزیه و تحلیل داده ها و نتیجه گیری مشخص، مراعات اخلاق پزشکی و چگونگی ارائه پایان نامه در جلسه دفاعیه مورد توجه قرار گرفت.

بخش سوم، شکل رساله بود.

در این بخش به مواردی از قبیل پرهیز از عیوب نگارشی و مراعات قواعد دستور زبان، استفاده از جداول، طرح ها، اشکال و نقشه های مناسب برای تفهیم مطالب، داشتن چکیده و مقدمه جامع، زیبایی در تایپ و صفحه پرداخته شد.

همچنین در بخش چهارم به نتیجه حاصل از رساله که در قالب مقاله، کتاب، اختراع، اکتشاف یا اثر بدیع ارائه شده امتیاز داده شده است.

بررسی تغییرات سطوح سرمی GDNF در بیماران آلزایمر تحت درمان با رژیم های درمانی استاندارد آلزایمر (به روش الایزا) آنا: جزییاتی از فعالیت پژوهشی و رساله خود را که باعث انتخاب شما شد، تشریح بفرمایید.

شریف: آلزایمر جزو 10 علت اول مرگ و میر در دنیا شناخته شده و با توجه به رشد جمعیت سالمند در کشور، ایران نیز به زودی با چالش مشکلات ناشی از آلزایمر مواجه خواهد شد.

لذا هدف از انجام این تحقیق، بررسی تغییرات سطوح سرمی GDNF در بیماران آلزایمر تحت درمان با رژیم های درمانی استاندارد آلزایمر (به روش الایزا) بود که برای اولین بار در جهان با نظارت اساتیدی اعم از فرشاد هاشمیان و مریم نوروزیان انجام گرفت.

فاکتورهای رشد عصبی به علت نقش محافظتی در مقابل مرگ نورونی می توانند با آلزایمر مرتبط باشند و استفاده از GDNF به عنوان بیومارکر خونی برای تشخیص زود هنگام و ارزیابی پیشرفت بیماری می تواند گام مهمی در درمان بیماران باشد.

در این مسیر بعد از تأیید کمیته اخلاق و انتخاب بیماران زیر نظر نوروزیان، نورولوژیست، نمونه خون بیماران سانتریفیوژ و سرم ها تا زمان ارزیابی GDNF در شرایط مناسب نگهداری شدند.

همچنین سنجش GDNF سرم به وسیله کیت مخصوص به روش الایزا انجام شد و داده ها مورد آنالیز آماری قرار گرفتند.

در واقع نتایج نشان داد توزیع فراوانی GDNF در گروه بیمار و کنترل، اختلاف معنادار دارند و در ارتباط سطح سرمی GDNF با شدت بیماری آلزایمر (FAST) و شدت اختلال شناختی (MMSE) ارتباط منفی مشاهده شد، به این مفهوم که با افزایش شدت بیماری و اختلال شناختی سطح سرمی GDNF کاهش یافته است.

همچنین مشاهده کردیم که شیوع آلزایمر با جنسیت، سابقه خانوادگی و تحصیلات پایین در بیماران ارتباط نزدیکی دارد.

وجود قوانین دست وپاگیر بر سر راه پژوهشگران آنا: موانع پیش روی پژوهشگران و در مجموع فعالیت پژوهشی در ایران را چه می دانید؟ شریف: وجود قوانین دست وپاگیر و موانع اداری و مالی، هزینه های بالا و نداشتن بودجه کافی برای انجام پژوهش، سیاست های نامناسب در رابطه با اولویت بندی در فعالیت های پژوهشی از جمله موانع پیش روی پژوهشگران هستند.

لزوم برنامه ریزی های دقیق و هدفمند برای اجرای طرح های پژوهشی آنا: آیا کشور در حوزه پژوهش و فناوری در سطح ملی، بین المللی و منطقه ای جایگاه مناسبی دارد؟ شریف: باتوجه به اینکه آموزش، پژوهش و فناوری اجزای اصلی توسعه هستند و در سال های اخیر هر سه حوزه مورد توجه قرار گرفته اند، اما برای رسیدن به جایگاه مناسب لازم است برنامه ریزی های دقیق و هدفمند برای اجرای طرح های پژوهشی صورت بگیرد.

دانشجویان در کارگاه ها و دوره های آموزشی خارج از برنامه درسی شرکت کنند آنا: توصیه های شما برای موفقیت جوانان، دانشجویان و پژوهشگران چیست؟ شریف: مهم ترین اصل برای موفقیت، ارزشمند کردن پژوهشگران و افزایش مهارت ها و توانایی های فردی است تا بتوانیم از حداکثر فرصت های بالقوه در مسیر توسعه علم و دانش بهره مند شویم.

در این راستا شرکت در کارگاه ها و دوره های آموزشی خارج از برنامه درسی و دانشگاهی خیلی کمک کننده خواهد بود.

همچنین در حال حاضر که در پاندمی کووید-19 هستیم و بسیاری از کارگاه ها و دوره های آموزشی به صورت مجازی برگزار می شوند، فرصت بسیار مناسبی برای دانشجویان فراهم شده تا توانایی های خود را برای رسیدن به موفقیت های بیشتر ارتقا دهند.

مساعدت و نظارت اساتید مجرب بالاترین مشوق برای دانشجویان است آنا: برای تشویق دانشجویان به سمت شرکت در جشنواره های علمی و پژوهشی در سطح ملی و بین المللی چه راهکارهایی وجود دارد؟ شریف: برگزاری کارگروه ها و دوره های متنوع علمی در کنار واحدهای درسی به طوری که منجر به ایجاد نگرش جدید شود و راه رسیدن به اهداف پژوهشی و علمی را هموارتر کند، مفید است.

بدیهی است مساعدت و نظارت اساتید مجرب و علاقه مند به تحقیق بالاترین مشوق برای دانشجویان بوده و از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی آنا: رویکرد وزارت علوم را در خصوص حمایت کردن از دانشجویان نمونه کشوری چگونه ارزیابی می کنید؟ برخی از دانشجویان گلایه دارند.

شریف: متأسفانه همین طور است.

شاید علت اصلی این نارضایتی به هزینه های بسیار بالا در انجام پروژه های تحقیقاتی مربوطه باشد، چرا که غالباً در انجام کارهای تحقیقاتی حمایت های مالی وزارت علوم بسیار ضعیف است.

بستر لازم برای شرکت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در همایش های علمی ایجاد شده است آنا: آیا بستر لازم برای شرکت دانشجویان در مسابقات و همایش های علمی و پژوهشی و انگیزه دادن به آنان از سوی مسئولان دانشگاه آزاد اسلامی وجود دارد؟ شریف: خوشبختانه امروزه در دانشگاه آزاد اسلامی بستر لازم برای شرکت دانشجویان در همایش های علمی و پژوهشی ایجاد شده است و اساتید بسیار گرانقدری داریم که این انگیزه را در دانشجویان ایجاد می کنند.

در اینجا شایسته است که از استاد راهنمای خود فرشاد هاشمیان قدردانی کنم.

بدون شک حمایت ها و راهنمایی های ایشان مؤثرترین عامل در ایجاد انگیزه های تحصیلی و پژوهشی در دانشجویان از جمله بنده بوده است.

آنا: در پایان اگر نکته ای دارید، بفرمایید.

شریف: از شما، تمام مسئولان و دست اندرکاران برگزاری جشنواره فرهیختگان تشکر می کنم و امیدوارم که دانشگاه آزاد اسلامی روز به روز موفق تر باشد و شاهد افتخارآفرینی دانشجویان این دانشگاه در عرصه های ملی و بین المللی باشیم.

همتم بدرقه راه کن ای طایر قدس/ که دراز است ره مقصد و من نوسفرم.

انتهای پیام/4118/
کلید واژه ها: دانش - دانشگاه - دانشگاه ها - دانشگاه علوم پزشکی آزاد اسلامی - فرهیختگان - دانشجویان نخبه - دانشجویان - جشنواره - اسلامی - دانشگاه آزاد اسلامی - با انگیزه - دانشگاه علوم پزشکی - پژوهش - پژوهشی - اساتید - فناوری - علمی - انگیزه - دانشگاه علوم - ایران اسلامی - دانشگاه آزاد - علم و فناوری - دانش آموخته - رساله - علوم پزشکی - وزارت علوم - تحقیقاتی - آزاد - کارآفرین - داروسازی

آخرین اخبار سرویس:
مهلت ثبت نام اسکان تابستانی دانشجویان خوابگاهی دانشگاه شهید بهشتی تمدید شد

رییس مرکز تحقیقات ژنومیک منصوب شد

طرح ساماندهی کنکور فردا با حضور «روحانی» و «رییسی» بررسی می شود

مسابقه سخنرانی علمی-ترویجی با موضوع فناوری نانو در دانشگاه پیام نور ایلام

وبینار «آشنایی با گرایش فیزیولوژی گیاهی» برگزار می شود

اجرای دو فراخوان موفق از طرح های پژوهشی مشترک دانشگاه تبریز و ترکیه

تقدیر دانشجو معلمان از مردم به خاطر حضور پرشور در انتخابات

تصاویری هیجان انگیز از راهپیمایی فضانوردان

دانشگاه ارومیه از جاماند ه های دکتری دعوت به مصاحبه کرد

تصاویر هیجان انگیز از راهپیمایی فضایی فضانوردان

دانشگاه آزاد اسلامی واحد رشت | لیست رشته ها و افتخارات

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف/ ورود دانشجویان ممنوع می شود

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف

برگزاری یک کرسی ترویجی در دانشگاه هنر

پرونده کیفری اخلال گران شرکت رشت الکتریک روی میز دادگاه / ورود دستگاه قضا به احیای واحد های بزرگ تولیدی در گیلان

انتظار دانشگاه خواجه نصیر از اعضای هیئت علمی / یزدان دوست: مشارکت در قرارداد های ارتباط با صنعت لازمه ترفیع سالانه اساتید

آمادگی دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان برای همکاری علمی با صنعت

ورود دانشجویان به دانشگاه صنعتی شریف،ممنوع!

ساخت پرنده عمودپرواز الکتریکی توسط پژوهشگر اصفهانی

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف/ورود دانشجویان ممنوع می شود

سلوک شهید چمران در حفظ ارزش ها و مبارزه الگوی رفتاری استادان قرار گیرد

تعطیلی 4 روزه دانشگاه صنعتی شریف/ورود دانشجویان ممنوع می شود

تکرار برخی خشونت های خانگی منجر به مرگ زنان می شود/ خانه امن برای زنان کجاست؟

بیوگرافی بازیگر خانم سریال «صبح آخرین روز» / تصاویر

نیازمند به فروشنده خانم با فن بیان قوی

استخدام کارمند آشنا به زبان انگلیسی در موسسه دانش گستر کوه نور در تهران

استخدام کارشناس طرح و برنامه

زمان در کوه سریع تر از روی دریا می گذرد!

زمان در کوه سریع تر از روی دریا می گذرد!

مشغول شدن فکر دانشمندان با ستاره ی چشمک زن عجیب

سبک مربیان روسی به والیبال ایران نمی خورد/ زمان نداریم اسکوچیچ باید بماند

ضرورت بازتنظیم برنامه دانشگاه ها برای ترم آتی/از تجارب ارزشنمد دوران کرونا استفاده کنیم

مشارکت حدود 2 هزار عضو هیئت علمی در مصاحبه های دکتری دانشگاه آزاد اسلامی/ 6 هزار نفر در دوره دکتری بدون آزمون ثبت نام کردند

رویکرد امتیازدهی به پژوهشگران و محققان دگرگون شود

حامد لک اهل کجاست + عکس

استخدام 7 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در قزوین

راه اندازی نخستین مرکز نوآوری رسانه کشور | حناچی: نوآوری در ذات همشهری نهفته است | سورنا ستاری: قدرت یک کشور در توسعه شرکت های فناور است

شروع مصاحبه مجازی دکتری تخصصی دانشگاه آزاد واحد بین المللی کیش

7 فوتی کرونا در هرمزگان در 30 خرداد

آغاز همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دومین دانشگاه برتر بنگلادش

آموزش ترم آینده دانشگاه ها حضوری شد/پذیرش علوم پزشکی از بهمن ماه

استخدام سرپرست حسابداری در شرکت آلستار شمال

چهارگونه مهدویت پژوهی در میان مستشرقان

استخدام 7 عنوان شغلی در یک شرکت معتبر در قزوین

اخبار 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 30 خرداد

معرفی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد

اعلام جزییات کنکور دکتری تخصصی رشته های زیرمجموعه وزارت بهداشت

تجهیز 10 کتابخانه به منابع علمی

ارزیابی بهتر خطر بیماری با آزمایشگاهی روی تراشه

افتتاحیه کنگره بین المللی امام رضا (ع)، اقتصاد، اشتغال و تولید در مشهد برگزار می شود

ثبت نام و انتخاب رشته دوره های کاردانی نظام جدید آغاز شد

مصاحبه های دوره دکتری دانشگاه آزاد اسلامی

دانشگاه علامه طباطبایی با دومین دانشگاه برتر بنگلادش تفاهم نامه همکاری امضا کرد

سایت جدید دانشگاه آزاد اسلامی میناب رونمایی شد

شکل گیری صندوقی برای حمایت مالی از رزیدنت های دانشگاه علوم پزشکی تهران

تقدیر دانشجو معلمان از مردم به خاطر حضور پرشور در انتخابات/ بار سنگینی بر دوش رییس جمهور منتخب است

تقویم آموزشی ترم تابستان دانشگاه فسا اعلام شد

مهلت ثبت نام و انتخاب رشته کاردانی به کارشناسی تمدید شد

دفتر محصولات دانش بنیان زیستی ایرانی در مالزی دایر شد

مصاحبه های مجازی دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد آغاز شد

استایل هالیوودی «لاله اسکندری» در خارج/ عکس

جزییات برگزاری آزمون دکتری وزارت بهداشت اعلام شد

مصاحبه های مجازی آزمون دکتری دانشگاه آزاد آغاز شد

استخدام بازاریاب میدانی (سنگ ساختمانی) در شرکت chalipa در تهران

بازدیدهای میدانی عاملی بر ترغیب تحقق برنامه ها و دستاوردهاست

80 طرح فناورانه به اجرا درآمد / توسعه اشتغال و فناوری در حوزه آب

نخستین ارمنی که در انتخابات ایران رأی داد + ویدئو

موفقیت دانشگاه تبریز در نظام رتبه بندی شانگهای 2021

مسکن ارزان و جذابیت شهرها از علل محتوایی حاشیه نشینی است

زمان مصاحبه جامانده های دکتری دانشگاه صنعتی شاهرود اعلام شد

مشکل تامین پارکینگ ساختمان جدید پلاسکو حل شد

همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دومین دانشگاه برتر بنگلادش

دو عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی عضو شورای گسترش زبان فارسی شدند

صف آرایی تیراندازان اهداف پروازی در مسابقات کشوری

آغاز مصاحبه مجازی دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد از امروز

تمدید مهلت ثبت نام و انتخاب رشته مقطع کاردانی به کارشناسی

دانشجوی دانشگاه آزاد قائم شهر در مسابقات تکواندوی بانوان آسیا موفق به کسب مدل شد

انجمن صنفی مجسمه سازان شکل می گیرد

این 6 جمله را به کنکوری ها نگویید

برگزاری دوره «آموزش اکسل»

مصاحبه های مجازی دکتری تخصصی سال 1400 دانشگاه آزاد آغاز شد

تلاش ناکام ناسا برای احیای هابل

افتتاحیه طرح سنجش سلامت جسمانی نوآموزان بدو ورود به تحصیل

درس اعتیاد و مدل برخورد با هیجانات تدریس شود/ حمایت از پایان نامه هایی با موضوع دخانیات

نام نویسی دوره های کاردانی نظام جدید آغاز شد/اعلام جزییات ثبت نام

پذیرش دانشگاه باقرالعلوم(ع)در مقطع کارشناسی ارشد در رشته اخلاق کاربردی

چهره ماندگار کشور، دبیر شورای آینده نگری فرهنگستان علوم شد

فردا، آخرین مهلت ثبت نام خوابگاه های متاهلی دانشگاه امیرکبیر

آغاز همکاری دانشگاه علامه طباطبایی با دومین دانشگاه برتر بنگلادش

زمان انتخاب رشته آزمون کاردانی فنی و حرفه ای و موسسات غیر دولتی تعیین شد

جذب 100 نوآوری برتر صنعتی کشور برای ورود به بازار چین

اعطای مجوز ایجاد کارشناسی ارشد نرم افزار در دانشگاه تربت حیدریه

تشریح برنامه های ارتقای علوم پایه در سال 1401

آموزش ترم آینده دانشگاه ها، حضوری می شود/پذیرش علوم پزشکی از بهمن ماه

ضرورت تقویت کنشگری و ارتقای مهارت های حرفه ای دانشجویان

برگزاری بخش مناطق بیست و سومین جشنواره بین المللی تئاتر دانشگاهی تا 15 تیرماه

آغاز مصاحبه مجازی داوطلبان دکتری تخصصی دانشگاه آزاد

دانشجویان تحصیلات تکمیلی در اولویت دریافت واکسن از مردادماه/امیدوارم ترم آینده حضوری باشد

بیایید باکتری بخوریم

یخچال ایرانی، نوآوری ایرانی

شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی

شاخص هایی که رساله آلزایمر را سرآمد جشنواره فرهیختگان کرد/ حمایت ضعیف وزارت علوم از انجام کارهای تحقیقاتی