مطالب مرتبط:
وفاقی ممکن، مبارک و بس ضرور
123 زندانی درماه مبارک رمضان در اصفهان آزاد شدند
صوت | دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان
دعای بیست و هشتمین روز از ماه مبارک رمضان / اوقات شرعی
شرح و تفسیر دعای روز بیست و هشتم ماه مبارک رمضان / فوائد به پا داشتن نوافل
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 21 اردیبهشت 1400 ساعت 05:102021-05-11سياسي

وفاقی ممکن، مبارک و بس ضرور


مراجع عظام ضمن حفظ مبنای فقهی خویش امر اعلام فطر را به یک شخصیت یا نهاد واگذار کنند و پرسش گران را به آن شخصیت یا نهاد ارجاع دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، - مراجع عظام ضمن حفظ مبنای فقهی خویش امر اعلام فطر را به یک شخصیت یا نهاد واگذار کنند و پرسش گران را به آن شخصیت یا نهاد ارجاع دهند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا،آیت الله سید ابوالقاسم علیدوست در یادداشتی پیرامون برخی اختلاف نظرها درباره رویت هلال شوال،پیشنهادهایی ارائه داد.

در این یادداشت می خوانیم: بسم الله الرحمن الرحیم مساله ای که در این یادداشت مورد اشاره قرار می گیرد، به دلیل زنده بودن و تکرارش در هر سال (تا وقتی به پیشنهاد مورد اشاره عمل نشود) مجالی موجه و موسع برای یادداشت دارد.

قبلا نیز از صاحب این قلم، یادداشتی در این پیوند منتشر شده است.

1.

در بسیاری از سال ها مراجع عظام تقلید نسبت به رویت هلال شوال (عید فطر) اختلاف پیدا می کنند.

و در حالی که بعضی از ایشان روزی را به عنوان عید فطر اعلام می کنند، گروهی دیگر فردای آن روز را عید می دانند و البته برخی هم در اواسط یا اواخر همان روز اول، عید فطر را اعلام می نمایند.

2.

منشا این اختلاف یکی از سه امر ذیل است: أ .

اعتبار رویت هلال با چشم مسلح که برخی آن را قبول دارند و جمعی آن را باور ندارند و بنابه ادله ای که برای خود دارند بر لزوم رویت با چشم عادی و غیر مسلح اصرار می ورزند.

ب .

اشتراط اتحاد افق و عدم آن.

با این توضیح که برخی از مراجع معتقدند رویت هلال در یک منطقه تنها کافی برای آن منطقه و اطراف آن است (اشتراط اتحاد افق) در حالی که جمعی از ایشان اتحاد در شب را (با اختلافی که باز، در مقدار زمان اتحاد در شب دارند) کافی می دانند؛ هرچند اتحاد در افق نباشد؛ بنابر این رویت هلال در بسیاری از مناطق دوردست از ایران (مثلا) برای ایران کافی است.

مثلا اگر در آفریقا که با ایران و عراق اشتراک در شب دارد ماه دیده شود، برای حکم به عید فطر در ایران و عراق کافی است؛ هرچند در آسمان ایران و عراق هلال ماه قابل رویت نباشد.

ج .

آیا اعلام فطر و روز اول شوال مثل سایر ایام است که صرفا تعیین مصداق است و مجالی برای دخالت فقیه به عنوان حاکم شرع ندارد یا از حوزه هایی است که حاکم شرع باید (یا می تواند) در مورد آن دخالت کند و حکم حکومی صادر نماید.

3.

برکسانی که نسبت به فرآیند اجتهاد آشنا نیستند گاه این ابهام و سوال رخ می نماید که چرا مراجع تقلید با هم نمی نشینند تا این اختلافات را حل کنند؟ در حالی که آشنایان به فرآیند استنباط می دانند که فقیهان امامیه در بسیاری از موارد سخنان یکدیگر را با دقت مطالعه می کنند حتی گاه باهم مباحثاتی دارند لکن بنا نیست همه اختلافات نظری با نشست و مذاکره حل شود همانگونه که دانشمندان و ایستادگان بر قله علم در سایر علوم هم باهم اختلافاتی دارند بدون اینکه یکی بتواند دیگری را قانع کند.

4.

سوگمندانه باید گفت:فرآیند اجتهاد هرچه باشد بازتاب منفی اختلاف در عید فطر چیزی نیست که بتوان آن را نادیده گرفت و از کنار آن، به راحتی گذشت.

ملاحظه کنید (بدون اینکه خواسته باشیم بزرگنمایی یا سیاه نمایی شود) در عید فطر سال گذشته (1441 قمری) چه ها گفته شد! اولا توده مؤمنان سرگردان بودند بدون اینکه نسبت به این اختلاف ها توجیه باشند.

ثانیا سایت ها و صداهای بیگانه و ضلال چه تبلیغاتی راه انداختند و تقابل هایی حتی گاه سیاسی را تبلیغ کردند در حالی که آشنایان به امر استنباط می دانند ذره ای از تقابل در کار نبود ولی به هر حال تبلیغات بی اثر نیست.

ثالثا گروهی از داخل هجمه هایی را به ساحت برخی مراجع لازم الاحترام داشتند حتی صحبت از عدول از مسئله تقلید را مطرح کردند.

امری که به زعم ما بدعتی بس ناصحیح است.

5.

به نظر می رسد اینکه مسئله هلال شوال و عید فطر بزرگ نمایی نشود  و هریک از متدینان در این موضوع از مرجع تقلید خویش پیروی کند (با اعلام عید فطر، روزه نگیرد و با عدم اعلام به عنوان روز آخر رمضان، روزه بگیرد) هرچند راه حلی دلسوزانه و قابل احترام است لکن جلو برخی سرگردانی ها و سوء استفاده ها را نمی گیرد.

به نظر می رسد بتوان برخی راه حل ها ارائه کرد که ضمن ممکن بودن، موجه بودن و برخوردار بودن آن از انضباط فقهی از آسیب کمتری برخوردار باشد بلکه به شرط اجرای کامل آن بدون آسیب است.

6.

راه مورد نظر این است: مراجع عظام ضمن حفظ مبنای فقهی خویش امر اعلام فطر را به یک شخصیت یا نهاد واگذار کنند و پرسش گران را به آن شخصیت یا نهاد ارجاع دهند.

با این توضیح : اگر مبنای فقهی فرد ارجاع دهنده با مبنای مرجعِ اعلام عید موافق باشد که مسئله حل است.

و اگر اختلافی هست، اختلاف در امور پیرامونی و مصداقی است که اعلام مخالفت در اینباره لازم نیست (ادامه یادداشت مطلب را بهتر روشن می سازد).

و اگر اختلاف در مبنا دارند و مرجع اعلام عید بر مبنایی اعلام کرده که شخص ارجاع دهنده قبول ندارد، در صورتی که ارجاع دهنده، اعلام عید را امری حکومتی بداند (اعلام عید را داخل در گستره حکم حکومتی بداند چنان که از برخی روایات استفاده می شود) همگان می دانیم که در این صورت تا قطع به خلاف واقع بودن نداشته باشد حق مخالفت ندارد یا مخالفت لازم نیست.

البته به شرطی که مرجع اعلام، حکم حکومتی کند (در این باره به کتب فقهی قضا مراجعه شود).

و واضح است که مسائل سه گانه اختلافی مورد اشاره در این یادداشت، یک طرف آن به قدری واضح نیست که قطع به خلاف در آن باشد.

و اگر آن را امری حکومتی نداند یا (بر فرض بعید) قطع به مخالف واقع بودن مبنای مرجع اعلام کننده عید داشته باشد یا حکم حکومتی در این باره صادر نشود، مصلحت عامه اتفاق همگان بر اعلام عید و عدم تشتت در این باره و جلوگیری از سوء استفاده هایی که متاسفانه شاهد آن بوده ایم مجوز بلکه ملزم این توافق و ارجاع است.

این که امام صادق علیه السلام در برخی روایات امر اعلام هلال را به مرجعی غیر معتبر واگذار می کنند و صریحا می فرمایند : ای والله افطر یوما من شهر رمضان احب الی من أن یضرب عنقی (به خدا قسم! اینکه در روزی از روزهای رمضان، روزه نگیرم و افطار کنم برایم دوست داشتنی تر از این است که گردنم زده شود) یا می فرمایند : کان افطاری یوما و قضاوه ایسر علی من ان یضرب عنقی و لایعبد الله (اینکه یک روز از رمضان را روزه نگیرم و آنرا قضا نمایم آسان تر از این است که کشته شوم و خداوند هم عبادت نشود) می تواند الهام بخش، در این باره باشد.

واضح است به غایت ساده اندیشی است که گفته شود: فرمایش امام علیه السلام در فرض تقیه است و مفروض در بحث، فرض تقیه نیست؛ زیرا پاسخ داده می شود: که تقیه به عنوان یک مصلحت عام، مجوز افطار شده است و عدم تشتت و اختلاف مسلمانان و عدم سوء استفاده بیگانگان از دین نیز یک مصلحت مهم است.

ضمن اینکه فرض امام علیه السلام در روز قطعی از رمضان است و چنین قطعی در مفروض کلام کنونی ما نیست.

7.

چنانکه ملاحظه کردید (به دلیل اینکه نخواسته ایم پیشنهاد خود را بر مبنایی خاص بنا کنیم) این پیشنهاد به صدد گفتگو از بحث های ماهوی راجع به اختلافات مورد اشاره نیست، در واقع پیشنهاد دهنده معتقد است توجه به عنصر مصلحت مورد نظر شارع و دفع مفسده می تواند آنچه را یک بن بست فقهی می نمایاند حل کند.

مگر نه این است که امروزه در جمهوری اسلامی ایران دادگاه ها به حق براساس برخی انظار فقهی (به عنوان فتوای معیار) به اصدار رأی می پردازند بدون اینکه درگیر نظر مرجع تقلید محکوم له یا محکوم علیه باشند و مگر نه این است که بزرگان فقه به حق با اعلام ایام عرفه، قربان و تشریق به اظهار نظر نمی پردازند و کار را به دیگران (فقهای غیر امامیه) با اینکه بدون مصلحت مورد اشاره، نظر آنها حجیت برای ایشان ندارد واگذار می کنند.

و اینکه بین این موارد تفاوت فارق گذاشته شود، به نظر قابل دفاع نیست.

البته تصمیم نهایی در این باره با بزرگانی است که زعیم این امر هستند و هر آنچه تصمیم بگیرند باید به آن احترام گذاشت  لکن زعامت این اعاظم نسبت به این امر مهم مانع بحث و گفتگوی منضبط دیگران دراین باره نیست.

8.

بسیار به جا بلکه بایسته است که رسانه ها به ویژه سیمای جمهوری اسلامی ایران با اختصاص برنامه ها و ترجیحا میزگردهایی کاملا علمی، مردم را نسبت به این امر به ویژه آنچه در امر دوم و سوم بیان شد توجیه کنند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: یادداشت - نهاد - شخصیت - مراجع - مراجع عظام تقلید - پیشنهاد - اختلاف - واگذار - گزارش - اعلام - اشاره - ابوالقاسم - مورد - هلال - پرسش - فقهی - گران - الله - پیوند - منتشر - تقلید - مبارک - ارائه - قرار - زنده - صاحب

آخرین اخبار سرویس:
مژه کار حرفه ای جهت همکاری در سالن

استخدام منشی با درامد

نیازمند به همکار دوشیفت در خرازی

تسلیت دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در پی درگذشت دو خبرنگار

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان در راه مجلس

تفاوت های احتمالی دولت رییسی با احمدی نژاد چیست؟

توصیه های آملی لاریجانی به رییسی/طوری عمل کنید که مردم از نتیجه انتخابات راضی باشند

پیام تسلیت فرماندار ارومیه در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

جدول برنامه های صدای مرکز چهارمحال و بختیاری

پیتزا زن و سالن کار اقا

اختتامیه همایش نشر خوبی ها

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت خبرنگاران آسیب دیده در حادثه واژگونی اتوبوس

گزارش واقعیات و وضعیت کشور به دولت جدید

پیام تسلیت مهرعلیزاده در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

ورود بیرق رضوی به آستان مقدس حضرت هاجر خاتون(س) سنندج

صحت انتخابات ریاست جمهوری تأیید شد

تسلیت دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس در پی درگذشت دو خبرنگار

نشانه های مثبت از انتقال بهینه قدرت

پیام تسلیت رییس جمهور در پی درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس/ دستگاه های مسئول به سرعت علت را گزارش کنند

رییس جمهوری جان باختن خبرنگاران ایرانا و ایسنا را تسلیت گفت

تسلیت دکتر قالیباف در پی حادثه اتوبوس خبرنگاران

واکنش علی نیکزاد به واژگونی اتوبوس خبرنگاران در نقده

معاون روابط عمومی دفتر استاندار خراسان شمالی درگذشت خبرنگاران در حادثه غرب را تسلیت گفت

دستور روحانی برای بررسی علل وقوع حادثه واژگونی اتوبوس

بغض رهایم نمی کند، کاش این چند هفته زودتر تمام شود.../من که خود فرزندم را به خاک سپرده ام، میدانم چه دردی دارد!

دستور وزیر راه برای بررسی سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

دل نوشته علی ربیعی برای خبرنگاران جان باخته محیط زیستی

پیام تسلیت مهرعلیزاده در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

رییس مجلس حادثه اتوبوس خبرنگاران را تسلیت گفت

پیام تسلیت وزیر ارتباطات در پی درگذشت دو خبرنگار

جدول برنامه های سیمای مرکز چهارمحال و بختیاری

زاکانی: مردم در انتخابات جریان غرب گرا و دنیاطلب را استیضاح کردند

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به وضعیت خبرنگاران آسیب دیده در حادثه واژگونی اتوبوس

زاکانی: بانیان وضع موجود از مردم عذرخواهی کنند

دختران خبرنگار محیط زیستی، زیستشان جاودانه شد

نامه یک طنزپرداز به حضرت آیت الله دکتر رییسی مد ظله العالی درباره یوتیوب!

تسلیت ظریف در پی جان باختن دو خبرنگار در حادثه ای غم انگیز

حل مشکلات حوزه زنان و خانواده با ورود علمی و پرهیز از کار غیراصولی

تسلیت رییس سابق ایرنا در پی درگذشت دو خبرنگار

رییس مجلس حادثه اتوبوس خبرنگاران را تسلیت گفت

دستور روحانی برای بررسی علل وقوع حادثه واژگونی اتوبوس

واکنش منتخبان شواری شهر اصفهان به خبرسازی ها و گمانه زنی ها درباره تغییر و تحولات شهرداری

دستور روحانی برای بررسی علل وقوع حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان، سوم تیر

چی می شد غصه یک لحظه ما رو تنها بگذاره...

ترتیل صفحه 131 قرآن/ هدایت به خواست خداست+فیلم، متن و مفاهیم

پیام تسلیت رییس جهاددانشگاهی برای درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

رهبر معظم انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

صف حج طولانی تر شد

ساماندهی نهضت تبلیغ در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی است

سال گذشته 200 برنامه فرهنگی در شهرستان شوشتر انجام شد

پیام تسلیت قالیباف در پی درگذشت دو خبرنگار حوزه محیط زیست

تصاویر/ بازدید مدیر حوزه های علمیه خواهران از مرکز تربیت معلم مبلغ حوزه

نتیجه انتخابات شورای شهر اهواز در انتظار تأیید هیئت نظارت است

پیام تسلیت رییس جمهور در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و درگذشت دو خبرنگار

مهدی چمران، نیامده جنجال به پا کرد!

نوبخت: برای دولت آینده دارایی هایی گذاشته ایم/ بدهی کارکنان دولت را می دهیم

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به خبرنگاران حادثه دیده در ارومیه

روحانی درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس را تسلیت گفت

تصاویر/ حضور کاروان زیر سایه خورشید در کاشان

اندونزی و مصر راه های مبارزه با افکار انحرافی در اسلام و تقویت اعتدال را بررسی می کنند

تسلیت رییس سابق ایرنا در پی درگذشت دو خبرنگار

هنرمندان پیش قراولان مبارزه با تهاجم فرهنگی هستند

دستور روحانی در مورد حادثه واژگونی اتوبوس

پیام تسلیت مدیرکل بهزیستی استان تهران در پی درگذشت دو خبرنگار

سخنگوی قوه قضاییه خواستار بررسی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران شد

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

سجاد درویشی بازدید رییس کل دادگستری لرستان از پارسیلون و صدر فولاد

رهبر معظم انقلاب واکسن ایرانی کرونا خواهند زد

رها سازی پنج بهله پرنده شکاری در دامنه کوه آبیدر سنندج

دولت جدید مشکلات اصناف را برطرف کند

تسلیت رییس پلیس پایتخت در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

فروشنده پوشاک مردانه

نیروی مامایی و بیهوشی واتاق عمل

جذب نیرو جهت نمایندگی بیمه

پیام تسلیت استاندار تهران در پی درگذشت دو خبرنگار

پیام تسلیت واعظی در پی جان باختن دو خبرنگار

پیام تسلیت استاندار تهران در پی درگذشت دو خبرنگار

سامانه و نرم افزار قوانین و مقررات سازمان بهزیستی کشور راه اندازی شد

روستاهای بروجرد دارای ظرفیت گردشگری هستند

پیام تسلیت مدیر کل ارشاد آذربایجان غربی در پی درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا

حضور مردم در میدان انتخابات با اعتبار شهدا بود/ بعضی ها کدخدا را به جای خدا می دانند

پیام تسلیت فرمانده انتظامی آذربایجان غربی در پی در گذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا

برگزاری نهمین جشنواره بین المللی فرهنگی با حضور ایران در باکو

زاکانی: مردم در انتخابات جریان غرب گرا و دنیاطلب را استیضاح کردند

روحانی درگذشت ضایعه درگذشت دو خبرنگار در سانحه ارومیه را تسلیت گفت/دستور رسیدگی به ابعاد حادثه توسط رییس جمهور

پیام تسلیت روحانی برای درگذشت 2 بانوی خبرنگار

آماده پاسخگویی به سوالات درباره انتخابات هستیم

شروط رهبر انقلاب برای ترزیق واکسن کرونا

تسلیت سید حسن خمینی در پی درگذشت 2 خبرنگار

پولیتیکو: دموکراسی فرانسه بیمار است

شرایط استخدام مدیرفروش

چرا رهبر انقلاب از دریافت واکسن خارجی خودداری کردند؟+جزییات

روحانی درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس را تسلیت گفت

رییس جمهوری جان باختن 2 بانوی خبرنگار را تسلیت گفت

دستور روحانی برای بررسی علل وقوع حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران/ قالیباف پیام تسلیت داد

رهبر انقلاب در روز های آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

تسلیت پاک آیین در پی درگذشت خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

مردم برنده واقعی انتخابات 28 خرداد بودند

عیادت کلانتری از مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

وفاقی ممکن، مبارک و بس ضرور

وفاقی ممکن، مبارک و بس ضرور