مطالب مرتبط:
دیدار جمعی از مردم استان تهران با دکتر احمدی نژاد
وزیر کاپشن پوش احمدی نژاد قصد پاستورنشینی دارد
دکتر احمدی نژاد: به زودی صحبت می کنم!
امام جمعه همدان: حرکت به سمت عدالت، نیاز اصلی و کنونی جامعه و انقلاب است
کیهان به نقل از الویری:در انتخابات88 صدهامیلیاردتومان صرف خرید رای برای احمدی نژاد شد/علیرضا بهشتی:نتیجه انتخابات،محصول رای مردم نیست
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 09:552021-05-10سياسي

«عدالت» کلیدواژه اصلی گفتمان احمدی نژاد شد/مسیر ناتمام!


احمدی نژاد در زمان تبلیغات انتخابات سال 84 اعلام کرده بود که به هیچ حزب و گروهی تعهد ندارد و قصد دارد کابینه 70 میلیونی تشکلیل دهد.

- "، امید فعال؛ از دیدگاه میشل فوکو، گفتمان ها موضوعاتی را که در مورد آن ها سخن می گویند شکل می دهند و آن را می سازند.

پس از پایان دولت اصلاحات، انتخابات ریاست جمهوری ایران (1384) نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در ایران بود؛ که طی دو مرحله در تاریخ 27 خرداد و 3 تیر همان سال برگزار شد و در جریان آن محمود احمدی نژاد به عنوان ششمین رییس جمهور ایران انتخاب شد.

او در زمان تبلیغات انتخابات سال 84 اعلام کرده بود که به هیچ حزب و گروهی تعهد ندارد و قصد دارد کابینه 70 میلیونی تشکلیل دهد.

در مقاله ای با عنوان بررسی نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از منظر تحلیل گفتمان (دوفصلنامه مسائل اجتماعی، چاپ 1387)، در این باره آمده است: در انتخابات نهم ریاست جمهوری ولایت فقیه دال مرکزی گفتمان احمدی نژاد و دولت اسلامی ، توسعه اقتصادی اسلامی ، تهاجم فرهنگی ، عدالت اجتماع ، رشد سیاسی دقایق گفتمان او را تشکیل می دادند.

گفتمان احمدی نژاد از نشانه های گفتمان انقلاب و گفتمان سنتی دهه 70 حاصل شده است و در میان سایر نامزدها او بر ولایت فقیه تأکید بیشتری دارد و تهاجم فرهنگی را جدی می گیرد.

این گفتمان را این چنین می توان ترسیم کرد: 1.

معرفی اسلام به عنوان بهترین راهکار در تمام حوزه های زندگی.

2.

تشکیل حکومت و دولت اسلامی.

3.

برپایی مردم سالاری دینی.

4.

برقراری عدالت، مهرورزی، عشق، عاطفه، همدلی و محبت.

5.

توجه به خواست جوانان و استفاده از آنان در سمت های مدیریتی.

6.

برقراری توسعه اقتصادی به گونه ای که آثارش در سفره های همه ملت مشاهده شود.

7.

یکدست بودن جامعه و نبود طبقه ای خاص میان مردم.

بخش اول: سفرهای استانی از ابتکارات احمدی نژاد در دولت نهم و دهم، راهبرد سفرهای استانی متعدد بود، البته پیش تر نیز این سفرها در دولت های قبل برقرار بود اما در دولت احمدی نژاد با سازوکار جدیدی جنبه عملیاتی تری به خود گرفت؛ سفرهای استانی با سیاست هایی همچون تمرکززدایی، اصلاحات اداری، عملیـاتی ساختن مردم سالاری دینی، پیش رفتن به سوی عدالت اجتماعی و آمایش سرزمینی مرتبط است.

محمود احمدی نژاد از شروع به کارش نزدیک به 110 سفر استانی انجام داد با این هدف که حضور مقام های دولتی در مناطق مختلف حاضر شوند و باعث می شود ارتباط مردم و مسئولان بیشتر شود.

با این حال سفرهای استانی احمدی نژاد مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی بود.

فرهیختگان در گزارشی به بررسی هزینه سفرهای استانی دولت احمدی نژاد پرداخت؛ در بخشی از این گزارش آمده است: محمود احمدی نژاد اگرچه طی هشت سال، دولت خود را به سفرهای استانی معروف ساخت اما با همه تبلیغاتی که برای آن ها صورت گرفت، از دید منتقدان دولت های نهم و دهم سفرهای استانی در ردیف یکی از بزرگ ترین نقاط ضعف عملکرد این دو دولت به شمار می رود زیرا به اعتقاد آنان تصمیمات کارشناسی نشده بسیاری در زمانی کوتاه (چند صد مصوبه در چند ساعت) و بدون تأمین اعتبار به تصویب می رسید.

بخش دوم: اقتصاد در دولت احمدی نژاد *افزایش قیمت بنزین از تیرماه 1386 هر لیتر بنزین سهمیه ای با نرخ 100 تومان و بنزین آزاد 400 تومان عرضه شد.

مرحله بعدی افزایش قیمت بنزین در 28 آذر 1389 با اجرای هدفمندسازی یارانه ها در ایران کلید خورد و هر لیتر بنزین سهمیه ای به 400 تومان و بنزین آزاد 700 تومان افزایش یافت.

عبدالرضا مصری وزیر اسبق کار و رفاه اجتماعی در تشریح نحوه عملکرد دولت وقت در سال 86 برای اقناع جامعه در زمینه سهمیه بندی و افزایش قیمت بنزین اظهار کرد: بنده در خاطر دارم آن شبی که بنزین و گازوییل گران و یارانه به حساب سرپرستان واریز شد، تمام بانک ها برای شارژ کردن عابر بانک ها تا نزدیک های صبح روز بعد باز بودند و افراد زیادی از سرپرستان در صف عابر بانک ها یارانه خود را همان شب دریافت کردند.

*هدفمندی یارانه ها طرح هدفمندسازی یارانه ها با هدف ایجاد عدالت بین افراد جامعه اجرا شد و در تاریخ 27 آذر 1389، محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری وقت با حضور در تلویزیون، آغاز اجرای قانون هدفمند کردن یارانه ها را رسماً اعلام کرد.

این طرح نیز، مانند دیگر پروژه ها اقتصادی موافقان و مخالفان خود را دارد اما آنچه مسلم است اینکه اگر اصولی و با برنامه ریزی اجرا می شد، می توانست تأثیرات بسزایی بر اقتصاد کشور بگذارد و یک گام مهم در مسیر تحقق عدالت اجتماعی برداشته شود.

عدم اجرای مراحل بعدی حمایت ویژه از اقشار آسیب پذیر و عدم پرداخت بخشی از درآمدهای حاصل از آن در تولید داخلی از جمله نواقص این طرح بود.

رهبر انقلاب در این باره فرمودند: یک مصداق از این جهاد اقتصادی، همین طرح تحول اقتصادی است که دولت دو سه سالی است این را مطرح کرده.

یک بند از طرح تحول اقتصادی، هدفمندی یارانه ها بود؛ که خب، بحمدالله قانونش تصویب شد و عملیاتی شده.

البته من در زمینه ی کمک به تولید سؤال دارم.

حالا آقایان در گزارش گفتند؛ لیکن آن چیزی که مصوبه ی قانونی بود برای کمک به تولید، تحقق پیدا نکرده.

باید به تولید کمک کنید.

1390/6/6 *مسکن مهر مسکن مهر یکی از جنجالی ترین پروژه های بعد از انقلاب است و تاکنون نیز حواشی زیادی با خود به همراه دارد؛ بر اساس این طرح، بنا بود که سالانه تعداد یک میلیون و پانصد هزار واحد مسکونی یا زمین در سطح کشور واگذار و اقشار کم درآمد خانه دار شوند.

بسیاری از ایرانیان که حتی فکرش را هم نمی کردند که روزی خانه دار شوند، صاحب خانه شدند اما این طرح با چند اشکال همراه بود؛ واگذاری اراضی نامناسب برای احداث مسکن مهر، ضعف خدمات زیربنایی و روبنایی لازم از جمله آب، فاضلاب، بیمارستان، مدرسه و فضای سبز، ضعف فنی و اجرایی در عملکرد پیمانکاران و مجریان طرح مسکن مهر و گاهی پایین بودن کیفیت ساخت و سازها از جمله مشکلات طرح مسکن مهر است.

احمدی نژاد طرح هایی را هم به طور مستقیم برای اجرای پروژه عدالت محوری اجرا کرد؛ اجرای طرح سهمیه بندی بنزین، اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در سال 89، پرداخت سهام عدالت و مسکن مهر از جمله این طرح ها بود.

مدیریت نادرست منابع ارزی، علاج نکردن تورم، علاج نکردن تعطیلی برخی کارخانجات و صنایع، ضعف در مدیریت واردات و نبود اهتمام ویژه به مسئله اشتغال زایی و بهره وری از جمله مشکلات اساسی اقتصاد در دولت محمود احمدی نژاد بوده است.

دلار در مجموع 8 سال احمدی نژاد از حدود 900 تومان به حدود 3500 تومان رسید که به معنای رشد 280 درصدی در 8 سال است.

بخش سوم: سیاست خارجه محمود احمدی نژاد در هشت سال ریاست جمهوری مجموعاً 119 سفر خارجی به 45 کشور جهان داشته که در این میان نیویورک و ونزوئلا بیشترین سهم را داشته است.

از نمونه های موفق در حوزه سیاست خارجه می توان به سفر رسمی او به لبنان روز چهارشنبه 21 مهر 1389 اشاره کرد؛ رییس جمهور وقت در مسیر پنج کیلومتری فرودگاه بیروت تا کاخ ریاست جمهوری لبنان مورد استقبال بی نظیر مردم لبنان قرار گرفت.

با نگاه به تغییر و تحولات رخ داده در سطح منطقه و جهان، می توان پی برد که سیاست گذاران ایران در سال 1384 احساس کردند که آمریکا و کشورهای اروپایی غیرقابل اعتماد بودنشان به اثبات رسیده است و ایران به منظور رهایی از این انزوای سیاسی، نظامی و اقتصادی باید متحدانی در آسیا، آمریکا لاتین و آفریقا پیدا کند؛ زیرا این کشورها در روابط اقتصادی خود مسائلی مانند صلح با اسراییل و پرونده هسته ای را ایران را دخالت نمی دهند و بر اساس اصل بده و بستان اقتصادی حاضر با همکاری با ایران هستند.

در سال 85، سفر سه روزه محمود احمدی نژاد رییس جمهوری کشورمان به منطقه آمریکای لاتین که به منظور تقویت روابط دوستانه و گسترش همکاری های چندجانبه صورت گرفت، بازتاب گسترده ای در رسانه های سراسر جهان داشت.

روزنامه روسی راسیسکایا گازتا در این خصوص نوشت: در شرایطی که خصومت در روابط تهران و واشنگتن تشدید شده و تهدیدهای مقامات عالی رتبه آمریکایی علیه ایران رو به افزایش است، احمدی نژاد تصمیم به اقدامی گرفت که در گذشته هیچ یک از سران جمهوری اسلامی ایران به آن دست نزدند.

رهبر انقلاب در این باره فرمودند: در زمینه ی ارتقاء جایگاه کشور در عرصه ی سیاست خارجی و مسائل بین المللی هم همین جور است.

امروز در عرصه ی سیاست خارجی، ثقل و وزنه ی کشور با چند سال قبل تفاوت دارد؛ ما در مسائل، تأثیرگذاریم؛ اینها مهم است.

در حوادثی هم که پیش آمده، ما تأثیرگذار بوده ایم - که آن، داستان جداگانه ای دارد - به نظر ما آن هم خیلی مهم است.

1391/6/2 انتهای پیام/4163/
کلید واژه ها: انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری ایران - انتخابات - انتخاب - انتخابات ریاست - ریاست جمهوری - تبلیغات انتخابات - احمدی نژاد - جمهور - ایران - جمهوری - گفتمان - احمدی - ریاست - رییس جمهور ایران - محمود احمدی نژاد - تبلیغات - کابینه - نژاد - تحلیل گفتمان - محمود احمدی - اعلام - گروهی - نهمین - رییس جمهور - دوره - زمان - تعهد - در ایران - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
صف حج طولانی تر شد

اولین تصاویر رندر سامسونگ گلکسی واچ اکتیو 4

به هویدا گفتم مستراح را پاک کن

پیام تسلیت واعظی در پی جان باختن دو خبرنگار

روحانی درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس را تسلیت گفت

خانه مطبوعات و رسانه ها پیگیر وضعیت خبرنگاران حادثه دیده

جلال زاده:علت حادثه فوت خبرنگاران ایسنا و ایرنا مشخص شود

هشتگ هفته از سکوت در سقوط تا نابسامانی نان

دلنوشته علی ربیعی در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

دستور وزیر کشور درمورد حادثه اتوبوس خبرنگاران

تسلیت پاک آیین در پی درگذشت خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

آخرین وضعیت مصدومان حادثه اتوبوس خبرنگاران

تسلیت و دستور رییس جمهور در پی درگذشت خبرنگاران

تسلیت و پیگیری سخنگوی قوه قضاییه در پی واژگونی اتوبوس خبرنگاران

ساماندهی نهضت تبلیغ در دستور کار سازمان تبلیغات اسلامی است

تسلیت پاک آیین در پی درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا در حادثه واژگونی اتوبوس

تسلیت روحانی در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران و درگذشت دو خبرنگار

رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن کرونا می زنند

اعلام نتیجه انتخابات شورای شهراهواز در انتظار تایید هیات نظارت

ساماندهی کولبران و رفع مشکلات آنها در مجلس شورای اسلامی

45 درصد پرونده های شوراهای حل اختلاف با سازش ختم می شود

پیام تسلیت روحانی درپی درگذشت دو خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس

دو شرط مهم رهبر انقلاب برای دریافت واکسن کرونا

پیام تبریک معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار ایلام به مناسبت هفته قوه قضاییه

دلنوشته علی ربیعی در پی درگذشت دو خبرنگار ایسنا و ایرنا

پیام تسلیت وزارت نیرو در پی جان باختن دو خبرنگار

جزییاتی از سفر خبرنگاران محیط زیست و واژگونی اتوبوس

فرماندار: نتیجه انتخابات شورای شهراهواز در انتظار تایید نهایی هیات نظارت

دستور ویژه وزیر راه برای بررسی سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

تسلیت و دستور رییس جمهور در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

رییس فرهنگستان علوم پزشکی: رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

کتابخانه گوهرشاد حرم رضوی افتتاح شد

خانم حسابدار

جذب مدرس زبان انگلیسی

نیازمند نیرو خانم جهت اشتغال در خدمات زیبایی

تکمیل نیروی کافه و رستوران

استخدام چرهکار و وسط کار خانم نیازمندیم

ضرورت حفظ اموال و تجهیزات «پارسیلون» خرم آباد

کارشناس عراقی: انتخابات ایران رفراندم تایید نظام بود

2 شرط رهبر انقلاب برای ترزیق واکسن کرونا

فوری: رهبری به زودی واکسن ایرانی کرونا می زنند

فوری| انقلاب در استقلال؛ جزییات تغییرات جدید

رییس جمهور: دستگاه های مسئول سریعا علل وقوع حادثه اتوبوس خبرنگاران را بررسی اقدام کنند

تسلیت قالیباف در پی درگذشت 2 خبرنگار

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به خبرنگاران حادثه دیده در ارومیه

خواسته یک مداح در زمان ملاقات با ارباب

حمله با سلاح سرد به دفتر نماینده جریان حکمت ملی عراق

ضرورت حفظ اموال و تجهیزات «پارسیلون» خرم آباد

آغاز بیست و چهارمین دوره ازدواج دانشجویی ، طرح ملی «همسفر تا بهشت» در مشهد

دولت ها در رشد و تعالی فرهنگ اسلامی کوتاهی کرده اند

تسلیت قالیباف به مناسبت درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت 2 خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس

تسلیت رییس مجلس در پی درگذشت 2 خبرنگار در حادثه واژگونی اتوبوس

تشکیل ستاد تنظیم بازار کشاورزی؛پشتیبانی از تولید

کارخانه صدر فولاد تا یک ماه آینده افتتاح می شود

اقامه دوباره نماز جمعه شیراز در حرم مطهر شاهچراغ (ع)

رهبر انقلاب واکسن ایرانی کرونا می زنند

2 شرط رهبر انقلاب برای ترزیق واکسن کرونا /علت تاخیر در تزریق واکسن به رهبری چه بود؟

طی روزهای آینده، رهبر انقلاب واکسن ایرانی می زند

پیام تسلیت وزارت نیرو در پی جان باختن دو خبرنگار

رییس فرهنگستان علوم پزشکی خبر داد؛ رهبر انقلاب در روزهای آینده واکسن ایرانی کرونا می زنند

درخواست از رییسی برای چاپ عکس سردار سلیمانی روی اسکناس ها/زاکانی در واکنش به انتقادات: فقط دو نفر را به مرکز پژوهش های مجلس اضافه کردم/محمد هاشمی: پیکره سرمایه اجتماعی کشور اکنون زخم خورده است

تحلیل ابعاد مختلف انتخابات ریاست جمهوری

تسلیت قالیباف، جهانگیری و واعظی درپی جان باختن خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

سخنگوی دولت فوت 2 خبرنگار را تسلیت گفت

قالیباف درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

تحلیلگر مسائل سیاسی: پروژه تحریم انتخابات، یک موضوع سابقه دار و تاریخی است

کارخانه صدر فولاد تا یک ماه آینده افتتاح می شود

چهره زنانه ی شورای شهر بوکان؛ چرا که نه

پیگیری مشکلات راه های روستایی بستان آباد

رییس مجلس حادثه اتوبوس خبرنگاران را تسلیت گفت

پیام تسلیت مقامات در پی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

پیام تسلیت وزارت نیرو در پی جان باختن دو خبرنگار

استخدام نیروی کاری خدماتی

دستور وزیر کشور برای بسیج امکانات جهت رسیدگی به خبرنگاران مصدوم در حادثه واژگونی اتوبوس

تسلیت عارف به مناسبت درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

کارشناس عراقی: انتخابات ایران رفراندم تایید نظام جمهوری اسلامی بود

انتخابات 1400 در استان تهران بدون حاشیه امنیتی برگزار شد

عکس| دکتر بازی مهران غفوریان

ستاد انتخابات: به همه سوالات درخصوص انتخابات با مستندات پاسخ می دهیم

پیام تسلیت وزیر میراث فرهنگی در پی درگذشت دو خبرنگار محیط زیست

دستور وزیر کشور برای رسیدگی به مصدومان واژگونی اتوبوس خبرنگاران

️تسلیت محمدرضا عارف به مناسبت درگذشت تعدادی از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

4 نفر از خبرنگاران با بالگرد به ارومیه اعزام شدند

تسلیت پاک آیین در پی درگذشت خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

کمتر از 20 درصد فعالان اقتصادی از ظرفیت های ستاد تسهیل اطلاع داشتند

توصیه های آملی لاریجانی به رییسی

سازمان محیط زیست باید پاسخگوی حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران باشد

طراح صنعتی

استخدام کارمند در دفتر نمایندگی بیمه

بازداشت شهردار صباشهر به اتهام ارتشاء

تسلیت عارف به مناسبت درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

پیام سیدحسن خمینی، جهانگیری و معزی در پی حادثه مرگبار برای خبرنگاران

موضوع سفر خبرنگاران محیط زیست به آذربایجان غربی چه بوده است؟

پیام تسلیت مرکز رسانه قوه قضاییه درپی حادثه خونین واژگونی اتوبوس

دستور واعظی برای رسیدگی فوری به مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران

نتایج گزارشات تخلف در انتخابات شوراهای خراسان رضوی 15 روز دیگر اعلام می شود

تسلیت پاک آیین در پی درگذشت خبرنگاران ایرنا و ایسنا در حادثه واژگونی اتوبوس

️تسلیت محمدرضا عارف به مناسبت درگذشت تعدادی از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

مدیرکل میراث فرهنگی خراسان رضوی استعفا داد

«عدالت» کلیدواژه اصلی گفتمان احمدی نژاد شد/مسیر ناتمام!

«عدالت» کلیدواژه اصلی گفتمان احمدی نژاد شد/مسیر ناتمام!