مطالب مرتبط:
همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید
همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید
همتی: دو ناترازی مهم در کشور موجب ایجاد تورم می شود/ قیمت ارز پایین تر هم می آید+ فیلم
رییس بانک مرکزی: قیمت ارز پایین تر هم می آید
آخرین قیمت طلا، سکه و ارز در یکشنبه 19 اردیبهشت 1400
-144 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 08:052021-05-10اقتصادي

همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید


ناترازی صادرات غیرنفتی و واردات و ناترازی مربوط به بودجه دولت از دلایل ایجاد تورم در کشور به شمار می رود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی یکتا پرس، عبدالناصر همتی رییس کل بانک مرکزی امشب 19 اردیبهشت ماه با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری به تشریح سیاست های پولی، بانکی و ارزی کشور پرداخت.

همتی با اشاره به اینکه تورم یک بحث بسیار مهم است گفت: یک بحث ساختاری در کشور وجود دارد به طوری که در مقاطعی یک شوک هایی ایجاد شده که حالا ممکن است بنا به کرونا و یا تحریم باشد.

وی با اشاره به اینکه باید ریشه تورم را مورد بررسی قرار دهیم افزود: ریشه تورم در کشور ما مربوط به چند دهه اخیر می شود ، ناترازی در کشور چندین دهه است که وجود دارد ، دو ناترازی داریم که اگر حل نشود تورم را نمی توانیم حل کنیم .

ناترازی اول مربوط به ناترازی صادرات غیرنفتی و واردات کشور است ، لذا واردات باید با صادرات غیر نفتی تراز شود.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد : ناترازی دوم مربوط به بودجه دولت می شود ،همواره اصل بر این است که درآمدهای غیر نفتی دولت با هزینه ها باید برابر باشد.

درآمدهای غیرنفتی به اضافه درآمدهای نفتی عملاً دولت را دچار ناترازی کرده لذا در این صورت است که سیاست مالی بر سیاست پولی سوار می شود و عملاً نقدینگی در کشور رشد پیدا می کند.

همتی با اشاره به اینکه حکمرانی اقتصاد ما غلط است خاطرنشان کرد: سال های متعددی توانستیم با تثبیت نرخ ارز به عنوان یک لنگر تورم را کنترل کنیم.

مواقعی که این تثبیت از دست ما خارج شده دوباره تورم ایجاد شده است .

سال گذشته شوک های مربوط به تحریم و کرونا را دیدیم لذا شوک تحریم را نمی توانیم نادیده بگیریم، درآمدهای ارزی کشور به شدت کاهش پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه تکالیف سنگینی بر عهده سیستم بانکی است افزود: سیستم بانکی عمدتاً دولتی است ،مجموعه ای از مشکلاتی سبب ناترازی ها شده است، باید اصلاح ساختاری جدی در اقتصاد داشته باشیم و نگرش حکمرانی اقتصادی را باید تغییر دهیم.

همتی ادامه داد: وقتی درآمدها تحقق پیدا نکند و هزینه های بودجه 35 درصد در سال رشد پیدا کند و درآمدهای نفتی کاهش پیدا کند، ناترازی در اقتصاد تشدید پیدا می کند.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه دولت بعدی اگر فقط وظیفه بانک مرکزی را مهار تورم بداند وضع بدتر از این می شود گفت: منابع بانک ها محدود است لذا بیش از 40 درصد تولید به صورت فیزیکی صورت می گیرد و ما خدمات را جزو تولید در نظر می گیریم.

وی اظهار کرد: اردیبهشت سال 99 هدفگذاری تورم را 22 درصد اعلام کردیم اما متاسفانه آثار کرونا درآمدهای ارزی و درآمدهای دولتی را دچار شوک کرد و در عین حال، فشار حداکثری آمریکا بر علیه اقتصاد ایران نیز به آن اضافه شد، در حالی که ما تصورمان بر این بود که نرخ ارز از 17 هزار تومان بالاتر نرود اما به 32 هزار تومان رسیدیم.

همتی گفت: ما اکنون نرخ ارز را کنترل کرده ایم و به 20 هزار تومان رسانده ایم، اما امیدواریم از این رقم هم پایین تر بیاید.

وی با اشاره به اینکه در اواخر سال گذشته فعل و انفعالاتی باعث جهشی شدن قیمت کالاها شد ادامه داد: تورم هم بالا رفت اما باید در نظر داشت که سال هایی بوده است که ما 100 میلیارد دلار درآمد ارزی داشتیم اما تورم هم 30 درصد بود در حالی که امسال درآمد ناشی از فروش نفت و گاز به کمتر از 20 درصد رسیده و این به معنای کاهش 80 درصدی درآمدهای ارزی است.

همتی تاکید کرد: هدفگذاری تورمی را تا پایان اردیبهشت برای سال 1400 اعلام خواهیم کرد.

پرداخت 43 هزار میلیارد تومان وام ازدواج به 900 هزار نفر رییس کل بانک مرکزی تصریح کرد: 43 هزار میلیارد تومان وام ازدواج به 900 هزار نفر پرداخت شده است لذا بانک ها وظیفه دارند که این وام را بپردازند.

ممکن است دو تا سه نفر در مراحل دریافت وام ازدواج گیر کنند؛ اما نباید کار را زیر سوال برد.

همتی با بیان اینکه مجلس وام ازدواج را به دو برابر رسانده است افزود: امسال باید بیش از 70 هزار میلیارد تومان وام ازدواج بدهیم این در حالی است که باید منابع قرض الحسنه را نیز در نظر گرفت، پس باید اقساط وام های قبلی برگشت داده شود و منابع جدیدی به عنوان منابع قرض الحسنه وارد بانک شود.

یارانه نقدی نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد وی با اشاره به اینکه از 5 سال قبل وام های بانک مرکزی قطع شده و این وام ها با سود به کارکنان پرداخت می شود خاطرنشان کرد: ما سعی می کنیم کسانی که می خواهند ازدواج کنند سریعتر وام خود را بگیرند؛ وثیقه آن هم باید یا یارانه باشد یا وثیقه، این در حالی است که 100 میلیون تومان وام ازدواج اقساط یک میلیون تومانی دارد لذا یارانه نقدی نمی تواند تضمین وام ازدواج باشد.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک ها باید 30 هزار میلیارد تومان در ماه بابت تسهیلات وام مسکن پرداخت کنند افزود: به هر حال بانک ها باید تلاش کنند تا قانون اجرایی شود.

همتی با بیان اینکه بانک ها علاقمند به کمک به بورس هستند اظهار کرد: چند تصمیم مهم درباره انتشار اوراق از سوی سازمان بورس در شورای عالی هماهنگی اقتصادی اتخاذ شده است که وضعیت بورس را بهتر می کند.

2 میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تأمین ارز شد رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه از ابتدای سال تا کنون 2 میلیارد دلار برای خرید کالاهای اساسی تأمین کردیم گفت: از این مبلغ 1.

5 میلیارد دلار برای خرید نهاده های دامی و500 میلیون دلار برای خرید دارو تأمین شده است.

وی تصریح کرد: خوشبختانه هرجور شده تأمین ارز برای مصارف اصلی کشور انجام شد لذا شرایط ارزی ما نسبت به گذشته بهتر است و بهتر خواهد شد.

همتی ادامه داد: به دستور مقام معظم رهبری باید ارزش پول ملی افزایش پیدا کند این موضوع یعنی نرخ ارز باید کاهش یابد.

بنده اعتقادی به ارزپاشی ندارم باید توجه داشت که مداخله فعلی در بازار ارز، مداخله بانک مرکزی نیست و مداخله ناشی از ارز صادرکنندگان است اما بانک مرکزی به عنوان بازارساز، موظف به ممانعت از نوسانات ارز است.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه روش مدیریت بازار ارز سه سال است که تغییر کرده افزود: روش ما ارز پاشی نیست لذا بازار متشکل ارزی ایجاد شده است.

ریزش امروز قیمت دلار به نحوی بوده که امروز بانک مرکزی یک دلار هم در نیما عرضه ندارد لذا فرآیند مذاکرات و انتظارات موجب می شود که روند بازار ارز رو به کاهش باشد.

آقای نوبخت به شوخی گفته که دولت از بانک مرکزی استقراض نکرده است همتی در خصوص استقراض دولت از بانک مرکزی با بیان اینکه آقای نوبخت شوخی کرده که دولت از بانک مرکزی استقراض نداشته است عنوان کرد: در دو سال گذشته 13 میلیارد دلار ارز به کالاهای اساسی داده ایم که این بدهی دولت به بانک مرکزی است که باید ظرف سه سال به بانک مرکزی برگردد.

وی با اشاره به اینکه ما بیش از 100 هزار میلیارد تومان از دولت طلب داریم اظهار کرد: هر زمان که بانک مرکزی به دولت بدهکار شد، حتماً فاکتورهای اقتصادی اصلاح شده است.

مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم رییس کل بانک مرکزی افزود : هیچ مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم، در این زمینه اقدامات خوبی انجام شده و بر این اساس، پیش بینی یک میلیارد دلار برای خرید واکسن کرده ایم، هر درخواستی از طرف وزارت بهداشت باشد، فوراً ارز آن تأمین می شود.

وی با اشاره به اینکه در خرداد و تیرماه نتایج خوبی برای تولید واکسن کرونای داخلی داریم گفت: برای تأمین ارز واکسن خارجی تعللی نشده است ، همچنین محموله 9 میلیون دوز در راه است و در خرداد ماه محموله دوم کوواکس می رسد، از سوی دیگر هم از روسیه در حال خرید واکسن هستیم.

همتی بیان کرد: بانک مرکزی در حوزه بازار ارز و قیمت آن سیاسی عمل نمی کند، اگر بانک مرکزی سیاسی عمل کرده بود، حتماً ذخایر این بانک افزایش نمی یافت؛ چراکه هم اکنون ذخایر ارزی بانک مرکزی بیش از سال گذشته است.

وی با اشاره به اینکه بساط سود مرکب در نظام بانک ها بسته شده است گفت: اگر بانکی می خواهد صورت های مالی خود را به تایید بانک مرکزی برساند، حتماً باید امهال اعلام شده از سوی بانک مرکزی رعایت شود؛ در غیر این صورت صورت های مالی آنها تایید نخواهد شد.

بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند رییس کل بانک مرکزی با اشاره به اینکه بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند اظهار کرد: باید کم کم منابع را به فروش برسانیم این در حالی است که تقاضا برای ارز اکنون کم شده است، امروز هم به معاونت ارزی دستور دادم که هر چقدرکه از منابع صندوق توسعه ملی فروختند، ریال آن را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کنند.

همتی با بیان اینکه امروز هم بورس برای دامنه نوسان تصمیماتی گرفته است که این می تواند کمک کننده باشد افزود: بیش از 50 درصد سهام بورس ارزنده است و اگر اعتماد را برگردانیم، وضعیت بورس بهتر خواهد شد.

رییس کل بانک مرکزی اظهار کرد: از 377 واحد تولیدی تصرف بانکی 300 واحد قبل از اقدام بانک، غیر فعال بودند.

از مجموع 300 واحد غیرفعال تملیکی حدود 110 واحد، واحدهایی هستند که عمدتاً به دلیل عدم توانمندی مجری به بهره برداری نرسیدند و نیمه تمام هستند.

واحدی که اقتصادی نباشد هر چقدر منابع تزریق شود درست نمی شود.

وی با اشاره به اینکه 400 هزار واحد امسال فقط از بانک ها وام گرفتند گفت: سود مرکب از نظر بانک مرکزی منتفی است بر اساس مصوبه مجلس دهم و مجمع تشخیص که آن را نهایی کرد دوباره مهلت دادیم تا شهریور ماه، کسانی که سودشان به صورت مرکب حساب شده می توانند اعتراض کنند از اول سال 99 اعلام کردیم که امهال باید بر اساس حکم شرعی باشد، اگر بانکی می خواهد صورت های مالی اش به تایید بانک مرکزی برسد حتماً باید چک شود که آیا امهالی که ابلاغ شده رعایت شده است یا نه.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: تراز - صادرات غیرنفتی - کشور - تورم - واردات - صادرات - رییس کل بانک مرکزی - مربوط - غیرنفتی - صادرات غیر نفتی - عبدالناصر همتی - رییس کل - کل بانک مرکزی - همتی - نفتی - بانک - اشاره - بانک مرکزی - رییس - اردیبهشت - گفت و گوی - قیمت ارز - غیر نفتی - اقتصادی - برنامه - گزارش - تشریح - مرکزی - سیاست - تحریم

آخرین اخبار سرویس:
میز صنعت برق در بورس برگزار شد

تامین مالتی مدیای سایپاشاهین از منبع داخلی سوم آغاز شد

رکورد گیشه آمریکا در پاندمی شکسته شد/ فیلمی که از 100 میلیون گذشت

چرا سرمایه های ایرانی باید از کشورهای دیگر سر درآورد؟

افزایش قیمت نفت و کاهش بهای طلا در بازارهای جهانی

برنامه ریزی برای آغاز اجرای فرآیند عملیاتی پروژه فاز دوم بوستان ملل

شرایط 9 گانه عدم تمدید قراردادهای اجاره مسکن

بورس با رشد آغاز شد

چراغ سبز بورس در معاملات 24 خرداد 1400

اسلامشهر دارای پتانسیل قوی نیروی انسانی در زمینه های مختلف است

پیش بینی بورس 24 خرداد 1400

بهره برداری از 782 هکتار سیستم نوین آبیاری در سیستان وبلوچستان

بازگشت بیتکوین با ایلان ماسک

خبر خوش ستاد ملی کرونا برای مستاجران+جزییات

چرخکار ماهر مانتو

50کارگرساده حقوق غذا جای خواب

سالن کار جهت فست فود فرودگاه مهرآباد

استخدام انواع کارگر در واحد های مختلف

بازاریاب خانم

جدید ترین اخبار کرونا در ایران| سیستان و بلوچستان در آستانه پیک جدید کرونا / کاهش شهرهای قرمز و روند افزایشی همه گیری+ نقشه و نمودار

 بازار مرغ و تخم مرغ روی آرامش را می بیند؟

خبر خوش ستاد ملی کرونا برای مستاجران

تولید بزرگ ترین گلیم کشور توسط پیشران طرح مشاغل خانگی اردبیل

کمیاب ترین گروه خونی در کشور کدام است؟

پیش بینی بورس 24 خرداد 1400

قیمت خودرو های ایران خودرو و سایپا امروز 1400/3/24

آیا گوشی ارزان قیمت سامسونگ تولید می شود؟

ملزومات تبدیل بندر کاسپین به بندر نسل سوم/ مانع تراشی ترکیه برای نقش ژئوپولتیکی ایران در تجارت

مشکلات اقتصادی کشور ناشی از مشکلات داخل کشور است

صاحبخانه ها سقف اجاره بها را شکستند

اینفوگرافیک / تاثیر کرونا بر سهم گردشگری در اقتصاد جهان

پیش بینی بورس بعد از انتخابات

صاحبخانه ها سقف اجاره مسکن را شکستند

سرنوشت لیست تبلیغاتی همتی چه شد؟

40 میلیارد تومان هزینه کرد سازمان بورس برای فرهنگ سازی و سجام

وضعیت امسال اقتصادهای بزرگ جهان چگونه خواهد بود؟

جهش بزرگ بیت کوین

لزوم فراهم شدن امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک

معرفی جک S5 و مقایسه با فیدلیتی+ مشخصات فنی و تصاویر

اصفهان پیشتاز در استاندارد سازی طلا

دست چینی زردآلو در باغ های مهاباد

افزایش بی سابقه تخلیه کالا در بندر نکا

قیمت روز گوشی موبایل در 24 خرداد

سازمان بورس پیگیر افشای اطلاعات صندوق تثبیت/ 40 میلیارد تومان هزینه کرد سازمان بورس برای فرهنگ سازی و سجام

رقبای جدید در کمین طلای سرخ ایران؛ ازبکستان به دنبال افزایش کشت زعفران

حامد کمیلی چقدر پیر شده! /عکس

تحریم ها از داخل کشور مدیریت می شود

ضرورت مشارکت در انتخابات برای تغییر سیاست های نادرست مسکن / نیازمندی ساخت 12 میلیون مسکن برای زوج های جوان

ضرورت فراهم شدن امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در ایجاد نیروگاه های مقیاس کوچک

کلاغ ها را با نردبان دزدیدند!

عناوین روزنامه های دوشنبه 24 خرداد 1400

صنایع دستی در بسته بندی شکیل عرضه شوند/ضرورت پیوند بخش خصوصی با هنرمندان

قیمت سکه و قیمت طلا امروز 1400/3/24

تولید عسل در جهاددانشگاهی کهگیلویه وبویراحمد

ثبت 92 کرونایی جدید در استان مرکزی

جوان ترین ثروتمندان جهان را بشناسید

قیمت روز خودرو های داخلی 1400/03/24

صاحبخانه ها سقف اجاره بها را شکستند

سفته بازی بورسی عامل زیان سهامداران است/ پی بر ای بعضی سهم ها هنوز منطقی نیست

تمدید ثبت نام در سامانه املاک تا پایان مهر 1400

افزایش مجازی قیمت خودرو در عین رکود معاملات

بیت کوین با افزایش 9.8 درصدی به 39035 دلار رسید

15 هزار میلیارد ریال برای مقابله با خشکسالی تخصیص یافته است

قیمت جهانی طلا امروز 1400/03/24

مذاکرات جدی بر سر برجام در دولت بعد؟!

مغفول ماندن تبعی ها

قیمت جهانی طلا در 1400/3/24

نرخ ارز امروز 24 خرداد 1400 + جزییات

قیمت جهانی نفت امروز 1400/03/24|برنت 73 دلار شد

قیمت ارز، دلار، یورو، طلا و سکه 1400/03/24

امکان شناسایی مواد در صنایع کشور فراهم شد

اصرار بر قیمت گذاری دستوری

گرانی جهانی روغن خوراکی و اقدامات مقابله ای مصری ها

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز 1400/3/24

برای رییس جمهور آینده| کدام مطالبات شغلی مردم در دولت روحانی بی پاسخ باقی ماند؟

اولتیماتوم مالیاتی به خریداران سکه بهار آزادی

افزایش قیمت 21 ارز در بازار بین بانکی

افزایش حجم معاملات در آتی نقره

کمیاب ترین گروه خونی در کشور/سهم گروه های سنی از اهدای خون

دهنوی: ذخایر بانک مرکزی به تاراج برده شد /آقایان 18 هزار میلیارد دلار ارز 4200 تومانی را به رفقایشان دادند / رییسی عزم مبارزه با فساد را دارد

صعود مجدد بیت کوین با توییت جدید ایلان ماسک

استراتژی جدید در بازار دلار/ سکه وارد فاز احتیاطی شد

روزنامه های اقتصادی دوشنبه 24 خرداد

بازار داخلی برای 52 دارو در کشور ایجاد می شود / بیش از یک میلیارد دلار، کاهش ارزبری

دولت آینده در قبال کشاورزان چه مسوولیتی دارد؟

حواله حل مشکل گوشت و مرغ به آینده

بی توجهی مسئولین فرهنگی به بی عدالتی در توزیع کتاب و کاهش سرانه مطالعه

زیر و بم نیسان پتفایندر مدل 2022 را ببینید

قیمت خودرو های سایپا امروز دوشنبه 24 خرداد 1400 + جدول

تجارت نو در مجمع عمومی عادی سالیانه سود تقسیم کرد

صدور مجوز مصرف اضطرار برای 2 واکسن ایرانی کرونا در کدام مرحله است؟

بازگشت بیت کوین به لطف ایلان ماسک

کاهش 18 درصدی پرونده های معوق در تهران/به درخواست های حقوقی و قضایی 20 هزار نفر رسیدگی شده است

احتمال تعلیق تولید گوشی ارزان قیمت جدید سامسونگ

آیا اختلال تیک قابل کنترل است؟

800 نخل مثمر در اروندکنار در آتش سوخت

رونمایی از نسل جدید تویوتا لندکروزر

واردات دارو و واکسن در مناطق آزاد آسان می شود

عبور از پیک تابستان با همراهی و همکاری مشترکین

قیمت جهانی طلا به پایین ترین سطح یک هفته اخیر رسید

همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید

همتی: قیمت ارز پایین تر هم می آید