مطالب مرتبط:
تلاش جاکارتا برای ایجاد بهترین مرکز مطالعه قرآن در جهان
ترابی، بهترین بازیکن مرحله گروهی لیگ قهرمانان
بانک سپه با تمام ظرفیت در خدمت توسعه و پیشرفت کشور قرار دارد
عواقب بی تفاوتی در رعایت شیوه نامه های بهداشتی
ترابی، بهترین بازیکن مرحله گروهی لیگ قهرمانان
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 06:302021-05-10سياسي

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت


براساس آموزه های حدیث، آماده کردن لوازم استراحت بیمار، تهیه خوراک مناسب و رسیدگی به امور فرزندان ازجمله مسئولیت هایی است که در زمان بیماری یکی از زوجین برعهده دیگری قرار می گیرد.

- در گفت وگویی که با دکتر فاطمه محبی، استاد حوزه و دانشگاه و کارشناس مسائل خانواده، انجام داده به بررسی اهمیت پرستاری از همسر در شرایط کسالت و بیماری پرداخته است.

آن طور که این محقق دینی توضیح می دهد، بهترین شیوه خدمت به همسر در شرایط سخت و بیماری را می توان در سبک زندگی امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مشاهده کرد.

در روایت ها نقل شده زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به دلیل آزار و ضرب و شتم دشمنان، مجروح شده و زمان ارتحالش فرارسید، مطالبی را در مورد شیوه غسل دادن، نحوه تشییع و محل دفن کردن به همسرش، امام علی علیه السلام، وصیت کرد و آن حضرت هم طبق سفارش رفتار کرد.

حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در دوران بیماری همسر خود مانند پرستار دلسوزی از ایشان مراقبت می کرد.

در همین مورد امام سجاد علیه السلام از پدر بزرگوار خود، امام حسین علیه السلام، روایت کرده است که: زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیمار شد، به امام علی علیه السلام سفارش کرد تا این قضیه را به کسی خبر ندهد.

امام علی علیه السلام هم چنین کرد و به این ترتیب خود آن حضرت پرستاری و رسیدگی به همسر را بر عهده گرفت و در این کار اسماء نیز کمک می کرد.

پرستاری از زنگاهی اوقات اتفاق می افتد که خانمی دچار کسالت و بیماری می شود.

در چنین اوضاعی طبیعی است که از همسرش انتظار داشته باشد که به کمک او بیاید و از او پرستاری کند.

در این شرایط مسئولیت آقایان در قبال همسر خود چیست؟در شرایط بیماری است که زن بیشتر از هر زمانی به حضور همسرش نیاز دارد و همدردی ها و مراقبت های او را از نشانه های محبت و دوستی او می داند.

در حقیقت مرد وظیفه دارد که وقتی همسرش بیمار شد بیشتر از زمان سلامتی در خانه حضور داشته باشد و به او خدمت کند.

چون زن در خانه مرد زحمت کشیده و تا حد توان خود به او خدمت کرده، پس مرد هم موظف است در زمان ناخوشی و بیماری برای درمان او تلاش کند.

در این شرایط پرداخت هزینه های درمانی همسر هم از جمله نفقه هایی است که پرداخت آن بر مرد واجب است.

در کتاب وسائل الشیعه در این مورد نوشته شده که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله در جمع عده ای از مردم فرمودند: هر کسی که برای برآوردن حاجت بیماری تلاش کند، چه در این کار موفق شود یا نه، از گناهان خارج می شود مانند روزی که از مادر متولد شده است.

یکی از افراد حاضر در جمع پرسید: ای رسول خدا! اگر بیمار یکی از افراد خانواده او باشد، آیا ثواب بیشتری نخواهد برد؟ آن حضرت پاسخ فرمود: بله.

بنابراین پرستاری از همسر بیمار علاوه بر اینکه یکی از مسئولیت های شوهر به حساب می آید، خیر و ثواب بسیاری هم برای او به همراه دارد.

یکی از پاداش های دنیایی این خدمت آن است که زن محبت و پرستاری شوهر خود را در زمان بیماری از یاد نخواهد برد و اگر بعدها مرد دچار کسالت شود، او بهتر از آن خدمت خواهد کرد.

بی وفایی در شرایط بیماریالبته گاهی دیده می شود که بعضی از مردان در مواقع ناخوشی همسر خود به او توجهی نمی کنند.

این افراد در زمان سلامتی زن، از او بهره برده و از دست پخت و خانه داری او فیض می برند، به محض اینکه زن بیمار می شود نه تنها هیچ خدمتی به او نمی کنند بلکه گاهی از پرداخت هزینه های درمان او هم خودداری می کنند.

گاهی این اتفاق آن قدر دامنه دار می شود که اگر بیماری زن ادامه پیدا کند، شوهر او را ترک کرده و به یوفایی می کند.

در این مورد باید توجه این دسته از مردان را به حدیثی که در کتاب وسائل الشیعه نوشته شده جلب کرد که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرموده اند: بهترین شما کسی است که برای اهل بیتش خوب تر باشد و من نسبت به خانواده ام از همه بهتر هستم.

پرستاری از شوهردر شرایط بیماری وظایف خانم ها نسبت به همسران خود چیست؟در کتاب بحارالانوار نوشته شده که پیامبر اسلام صلی الله علیه و آله فرموده است: جهاد زن این است که به خوبی شوهرداری کند.

یکی از زمینه های خوب شوهرداری کردن برای زن زمانی است که همسر او دچار بیماری و کسالت می شود.

در این زمان است که زن بیشتر از گذشته در معرض آزمایش قرار می گیرد، چون بیمار احتیاج دارد که کسی با او هم دردی و مدارا کند و به امورش رسیدگی کرده و از او دلجویی نماید.

از طریق پرستاری، دلداری و تقویت روحیه است که زن می تواند زمینه بهبود حال همسر خود را فراهم کند.

زن وظیفه دارد که در زمان ناخوشی و بیماری همسرش بیشتر از همیشه با او مهربان باشد، اظهار همدردی کند و با آرام نگه داشتن محیط خانه زمینه آرامش و بهبود همسر خود را فراهم کند.

آماده کردن لوازم استراحت بیمار، تهیه خوراک مناسب و رسیدگی به امور فرزندان هم از دیگر مسئولیت هایی است که در زمان بیماری مرد بر عهده زن قرار می گیرد.

در این شرایط خوب است زن شب ها تا اندازه ای که می تواند در کنار بستر همسر بیمار خود باشد و اگر خوابش برد، بعد از بیداری فوراً به او سر زده و از احوالش جویا شود.

این نوع کارها نشانه محبت و دلسوزی زن نسبت به همسرش است و این کار مسئولیت مرد را در زمان ناخوشی زن پررنگ تر جلوه می دهد.

بحران های خانوادگیگاهی خانواده ها به بحران ها و امتحان های گوناگون مورد آزمایش قرار می گیرند.

به نظر می رسد شرایط بیماری برای یکی از اعضای خانواده هم از این قاعده مستثنا نیست.

در این اوضاع بهترین نوع برخورد با مشکل چیست؟صبر و گذشت یکی از الزامات زندگی خانوادگی است و این موضوع به خصوص در شرایط سخت و بیماری اهمیت بیشتری پیدا می کند.

در عین حال این نکته در مورد ارتباط با خانواده همسر هم بسیار مهم و قابل توجه است.

مشخص است که همه زن ها و مردهای مسلمان، مسئولیت خود را درباره ارتباطات فامیلی با خانواده همسر می دانند و رعایت می کنند.

اما گاهی اوقات اتفاق می افتد که پدر یا مادر خانم بیمار می شود و شوهر تمایلی ندارد که زن به خانه پدری رفته و از والدین بیمار خود پرستاری کرده و به امور آن ها رسیدگی کند.

در عین حال خودش هم وظیفه مهم صله رحم را از یاد می برد و به عیادت پدرزن یا مادرزن بیمارش نمی رود.

این اتفاق در مورد خانه مرد هم مصداق دارد.

به هر حال احتمال اینکه والدین یکی از زن و شوهر دچار بیماری شوند، کم نیست.

در چنین شرایطی چه مسئولیتی بر عهده خانواده است؟به هر حال ناخوشی و کسالت برای هر کسی امکان دارد و این اتفاق به خصوص در مورد والدین مسن احتمال بیشتری دارد.

گاهی اوقات مخالفت های زن یا شوهر برای رسیدگی طرف مقابل به امور خانواده همسرش تا اندازه ای است که با حرف ها یا کارهای خود باعث رنجش دیگری می شود و طرف مقابل برای دفاع از خودش جوابی می دهد و این کار آن قدر ادامه پیدا می کند که طرفین از کوره در می روند و یا مدام به یکدیگر توهین می کنند و یا صله رحم را فراموش کرده و فرار را بر قرار ترجیح می دهند.

به مرور مشکل آن قدر ریشه دار می شود که رفتن به خانه پدرزن یا پدرشوهر منتفی می شود.

در این شرایط بحرانی است که صفت صبور بودن و گذشت جلوه می کند و به عنوان راه حل مشکل مطرح می شود.

بیماری والدین و دستور قرآنیدر اینجا مطرح می شود که آیا زن یا مرد حق دارد با والدین همسر خود که در شرایط بیماری است، قطع رابطه کند؟بر اساس دستورات قرآن کریم و سیره پیامبر اسلام و ائمه اطهار علیهم السلام، انسان در هیچ شرایطی اجازه قطع کردن صله رحم را ندارد.

البته می تواند به شیوه معقول و متناسب با شرایط ارتباط برقرار کند، اما به هیچ وجه نباید صله رحم را با اقوام، چه اقوام خود فرد باشد و یا خویشاوندان همسر، قطع کرد.

در کتاب نهج الفصاحه نوشته شده که پیغمبر اسلام صلی الله علیه و آله درباره آسیب های ناشی از قطع ارتباط فامیلی می فرماید: سریع ترین کارهای بد که کیفرش زود به انسان می رسد، ستم کاری و قطع صله رحم است.

چه برسد به اینکه این کار در زمان ناخوش احوالی آن ها اتفاق بیفتد.

بهترین شیوه خدمت به همسرآیا در آموزه های اسلامی و سبک زندگی ائمه اطهار علیهم نمونه ای از خدمت به همسر در شرایط بیماری وجود دارد؟بهترین شیوه خدمت به همسر در شرایط سخت و بیماری را می توان در سبک زندگی امام علی علیه السلام و حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها مشاهده کرد.

در روایت ها نقل شده زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها به دلیل آزار و ضرب و شتم دشمنان، مجروح شده و زمان ارتحالش فرارسید، مطالبی را در مورد شیوه غسل دادن، نحوه تشییع و محل دفن کردن به همسرش، امام علی علیه السلام، وصیت کرد و آن حضرت هم طبق سفارش رفتار کرد.

حضرت امیرالمؤمنین امام علی علیه السلام در دوران بیماری همسر خود مانند پرستار دلسوزی از ایشان مراقبت می کرد.

در همین مورد امام سجاد علیه السلام از پدر بزرگوار خود، امام حسین علیه السلام، روایت کرده است که: زمانی که حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها بیمار شد، به امام علی علیه السلام سفارش کرد تا این قضیه را به کسی خبر ندهد.

امام علی علیه السلام هم چنین کرد و به این ترتیب خود آن حضرت پرستاری و رسیدگی به همسر را بر عهده گرفت و در این کار اسماء نیز کمک می کرد.

زمانی که زمان ارتحال حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها رسید به همسرش وصیت کرد تا خودش مراسم تجهیز و تدفین را بر عهده بگیرد، در شب او را دفن کرده و محل دفن را هم از دیگران پنهان نگه دارد.

امام علی علیه السلام مطابق همین وصیت عمل کرد.

اما پس از دفن دچار غم و اندوه زیادی شد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: حضرت فاطمه زهرا سلام الله - امام علی علیه السلام - زهرا سلام الله علیها - حضرت فاطمه زهرا - بیماری - علیه السلام - فاطمه زهرا - حضرت فاطمه - استاد حوزه و دانشگاه - همسر - سلام - علیه - امام علی - فاطمه - حوزه و دانشگاه - شیوه - السلام - زمان - بهترین - شرایط - کسالت - استاد حوزه - سبک زندگی - شرایط سخت - زهرا - خدمت - حدیث - ضرب و شتم - امام - الله

آخرین اخبار سرویس:
نامزد ها در آخرین روز های تبلیغات در صداوسیما

کار روکش زدن در منزل بانوان

استخدام فروشنده خانم قنادی

دعوت به همکاری در کلینیک پوست مو زیبایی

استخدام ویزیتور جهت پخش

نیروی کار گرافیست و طراح

استخدام منشی و مشاور املاک(خانم و آقا)

الهام پاوه نژاد: بازیگرا کلا بمیرن خیلی خوبه! + عکس

تحقق حمایت از تولید با ساخت قطار ملی در کشور

توضیح فرمانداری همدان درباره یک شبهه انتخاباتی

برهم صالح: کشور با همبستگی از تروریسم پاک شد

توجه دولت سیزدهم به کاهش کودک همسری /لزوم شناخت ماهیت طوایفی که کودک همسری در آنها رواج دارد

استخدام کادر اداری

استخدام پرسنل سالن زیبایی

استخدام مشاور املاک پونک

کنایه آشنا به توییت مدیرمسئول روزنامه جوان + عکس

مستند محسن رضایی، آن روی سکه

نماد فاجعه دموکراسی

حیدر مصلحی: به شورای نگهبان گفتم به مصلحت است که هاشمی رد صلاحیت شود

ارزیابی موفقیت مناظره های انتخاباتی با مروری بر پربیننده ترین مناظرات انتخاباتی دنیا

مذاکرات جدی در دولت بعد؟! /28 خرداد فرصت مردم سالاری/درباره بانیان وضع موجود

تقویت همبستگی داخلی لازمه سیاست خارجی قوی در دولت آینده است

استخدام نیروی کار

استخدام خانم جهت دفتر بیمه

مجلس از معاون اقتصادی روحانی شکایت کرد

دبیرکل جمعیت جانبازان: 4نامزد انقلابی به نفع رییسی انصراف دهند

استخدام منشی خانم در دفتر مهاجرت

استخدام در کافه

استخدام فست فود

جذب نیرو از تمامی شهرهای استان اصفهان نمایندگی از شرکت بیمه

مشاور خانم و اقا برای املاک

همکار خانم جهت کار در غرفه سبزی هایپر فامیلی

بازاریاب نبات و مواد غذایی

استخدام نیروی جوان جهت فروشندگی (خانم ، آقا)

باریستا آقا

عکس یادگاری کاندیدها کنار یکدیگر

وسطکار زیگزال وردست راسته دوز

نجار

استخدام کارمند دفتری ، منشی

همکاری در مشاور املاک

گردهمایی حامیان سیدابراهیم رییسی اردبیل

مانع تراشی کانادا برای حضور اتباع ایرانی در انتخابات

رنگ هایی که خانه تان را بزرگ نشان می دهد‎

فروشنده آقا

کارگرجهت تولیدی نایلون نیازمندیم

قانونمداری و اخلاق مداری شاخصه مهم تحقق مشارکت حداکثری در ری باشد

کار در منزل بواسطه گوشی همراه

نرجس سلیمانی از مالزی تا فهرست اصولگرایان/ فرزند پرحاشیه قاسم سلیمانی کیست؟

عراقچی: باید یک «توافقنامه خوب» داشته باشیم

به یک شاطر نان بربری و شیرمال نیاز مندم .

منشی خانم جهت شرکت خصوصی

استخدام طراح گرافیست

استخدام نیروی خانم تحصیلدار

می توانیم وضعیت کشور را متحول کنیم

محسن رضایی، آن روی سکه

تعدادی همکار جهت سفره خانه

منشی خانم

تحصیل داری و نظافت

گردهمایی حامیان سید ابراهیم رییسی در اردبیل

نوازندگی سپیده خداوردی در ارکستر البرز /عکس

بابایی: اصلاح طلبان به جای انتقاد باید پاسخگو باشند

رویکرد طرح «پرسش های گوناگون» به جای «طرح موضوع» سبب عاری شدن گفت وگوها از روح مناظره شد

بازاریاب سالن زیبایی حقوق ثابت

یک همکار منشی پاسخ گوی تلفن

اشپز.کمک اشپز.نیروی ساده

نیازمند 2نفرکمکی سندبلاست

دعوت به همکاری حسابدار پاره وقت و دور کار

منشی مطب پوست و زیبایی

بانوان نقش مهم و تاثیرگذار در گفتمان سازی در جامعه دارند

قاضی زاده: سیستان و خوزستان آینده ایران است

انتشار به روز رسانی های جدید ویندوز/ گیمرها توجه کنید

انتشار به روز رسانی های جدید ویندوز/گیمرها توجه کنید

سناریوی تکراری تعویق زمان برگزاری آزمون ها

نیازمندباریستا باتجربه جهت کافه (بارگرم و بار سرد)

نیازمند چله کش برا تابلو فرش خانم یا اقا

استخدام 10 نفر اپراتور خط تولید

واکنش دژپسند به انتشار لیست ابربدهکاران بانکی/ اسم برخی افراد در لیست نیست

نیرو کار

فوق لیسانس روانشناسی به عنوان مسول فنی مرکز مشاوره

استخدام نیرو و تولید کاروگرانول نایلون

جهت کار در کارگاه بستنی

راننده خانم با اتومبیل بادرامد

منشی و دفتر دار

افزایش حاشیه نشینی در 5 سال اخیر در همدان

نامه روحانی به پوتین

دلایل هراس سناتورهای آمریکایی از فناوری چین

نیازمند نیروی خانم جهت فروشندگی

به یک کارگر ساده(شهرستانی) با جای خواب نیازمندیم

استخدام کارگر ساده

شرکت بازرگانی پببسی

کسب درآمد تضمینی به راحتی

آقای جوان مجرد جهت فست فود

استخدام نیروی آشپزخانه، سالن دار و پیک

صیانت از آرای مردم رویکرد اصلی مجریان انتخابات است

فهرست جبهه پایداری برای شورای اسلامی شهر تهران منتشر شد + اسامی

موزه حمید سبزواری ساخته نشده، تخریب شد

برگزاری اجتماع بزرگ مردم قم با سخنرانی دکتر زاکانی

یکی از مشکلات جدی کشور فقدان شفافیت است

استخدام ناخن کار و طراح

همکار خانم و آقا صرفا با تجربه جهت چیدمان

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت

دستورات قرآن و حدیث درخصوص نگهداری همسر در بیماری/ بهترین شیوه خدمت در کسالت