موضوعات داغ: - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - ميزان مشاركت - باشگاه استقلال - جمهوري آذربايجان - انتخابات رياست - نقل و انتقالات - فرهاد مجيدي - محمدحسين كنعاني زادگان - شجاع خليل زاده - توماس برولين - تمرين بدني - ميدان رسالت - آمار گردشگري - رييس ستاد انتخابات خراسان رضوي - شهربان و حريم بان - طيور بومي - چكاپ - شوراي نظارت و ارزشيابي - فرمانده انتظامي شهرستان تبريز - پيست اتومبيلراني - هخامنشي - شهر بخشايش

مطالب مرتبط:
طراحی شبکه حمل و نقل درون شهری با درخواست و نیاز شهروندان
فرمانده نظامی عراقی: امنیت در کربلا و اطراف کنسولگری ایران برقرار شد
چهره سرشناس فوتبال ایران استقلالی می شود؟
آشوبگران کیوسک های اطراف کنسولگری ایران در کربلا را آتش زدند
سفیر جدید ایران در سوریه معرفی شد
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 06:152021-05-10اقتصادي

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟


در سال های اخیر حمل و نقل پایدار شهرها مورد توجه کارشناسان و گردانندگان حمل و نقل و ترافیک قرار گرفته چرا که بی شک نداشتن برنامه ‎ریزی راهبردی در این حوزه باعث اتلاف سرمایه ها برای تأمین زیرساخت های شهری خواهد شد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، حمل و نقل پایدار شهری یکی از مسائل مهم پیش روی شهرهای بزرگ کشور به عنوان مهمترین ابزار توسعه شهرها، ترافیک ایمن و آرام و افزایش کیفیت زندگی شهری شهروندان است.

بروز یا تشدید برخی اثرات منفی و زیان بار حمل و نقل شهری به عنوان یکی از اساسی ترین بخش های کشور در سال های اخیر در کانون توجه اکثر کارشناسان و برنامه ریزان قرار گرفته است؛ به عنوان نمونه تراکم فراوان وسایل نقلیه در معابر شهری و مصرف بالای سوخت های فسیلی معادل نزدیک شدن به آستانه اتمام این منابع غیر جایگزین و انتشار آلاینده های مخرب محیط زیست ناشی از آنها را تداعی می کند.

بررسی آمارها نشان می دهد که تا سال 2025 مصرف انرژی در بخش حمل و نقل و انتشار گازهای گلخانه ای نسبت به سال 2000 تا دو برابر افزایش یابد و علاوه بر این به طور میانگین سالانه حدود 500 هزار نفر در کشورهای در حال توسعه دچار مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا و حمل و نقل می شوند.

در برنامه ریزی از دیدگاه توسعه پایدار برای شهر ناگزیر باید سامانه حمل و نقل نیز به گونه ای طراحی شود که با ملاک های توسعه پایدار هماهنگ باشد؛ به کارگیری سامانه های مدرن و روش های جدید حمل و نقل شهری در شهرهایی که ترافیک و آلودگی شدید دارند دارای جایگاهی ویژه و با اهمیت است.

راهبرد حمل و نقل پایدار؛ تضمین کننده توزیع عادلانه امکانات محمدرضا رضایی دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد در این باره می گوید: برنامه ریزی حمل و نقل پایدار شهری، حوزه مطالعاتی میان رشته ای و تقریباً حرفه ای تخصصی جدیدی است که بنیان های نافذ تئوریک، ابزار روش شناسانه و حوزه وسیعی از تداوم فعالیت بخش های دولتی و خصوصی را کسب کرده است.

وی تصریح می کند: اهمیت بالای حمل و نقل و تأثیرگذاری آن بر بسیاری از حوزه های اقتصادی اجتماعی توسعه راهبردی سیاست گذاری محیط زیست باعث شده که در تمام دنیا مدیران و مسئولان تلاش کنند حمل و نقل را در قالب مدیریت جامع حمل و نقل ساماندهی کنند و با استفاده از جدیدترین روش های طراحی و برنامه ریزی و با در اختیار گرفتن تمام ابزارهای ممکن و فراهم آوردن زمینه همکاری بین متخصصان رشته های مختلف راه را برای رسیدن به یک راه حل پایدار و متعادل در زمینه مسائل حمل و نقل شهری هموار کرده و با توجه به عواملی که باعث عدم پایداری در حمل و نقل شهرداری می شود زمینه افزایش کارایی و اثربخشی این بخش را نیز فراهم کنند.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد ادامه می دهد: در کشور ما حمل و نقل یکی از مهمترین دغدغه های مدیریت کلان شهری است؛ بدون هیچ گونه اغراق از ابتدای ورود وسایل نقلیه موتوری به ایران در دوره قاجاریه و ایجاد توسعه در شهرها تاکنون مدیریت حمل و نقل شهرهای ما به دلایل زیادی همچون وارداتی بودن ابزارها و نبود فرهنگ استفاده از آن، ورود مداوم فناوری های جدید، تغییر عادت ها و مطالبات اجتماعی و فرهنگی مردم با چالش های بسیاری روبرو بوده است.

وی می افزاید: در طول این سال ها مدیران و برنامه ریزان مدیریت شهری تلاش کردند تا با به کارگیری متخصصان در بسیاری از زمینه های مرتبط با حمل و نقل نگاهی همه جانبه به مسائل حمل و نقل داشته باشند و با ارائه طرح های جامع و برنامه های درازمدت ضمن حل مشکلات، با در نظر گرفتن پایداری در حمل و نقل، ملاک ها و شاخص های آن در جهت مدیریت بهتر تلاش کنند.

رضایی با بیان اینکه به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی برخی از کلانشهرها پذیرایی جمعیت هایی هستند که در جستجوی کار و زندگی بهتر به آن شهرها مهاجرت می کنند، می گوید: لازم است مدیران و برنامه ریزان شهری در جهت توسعه پایدار حمل و نقل شهری طرح ها و برنامه ریزی های کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت را به مرحله اجرا بگذارند.

وی تاکید می کند: حمل و نقل پایدار مجموعه ای از سیاست ها و دستورالعمل های یکپارچه، پویا، پیوسته و دربردارنده اهداف اقتصادی اجتماعی و زیست محیطی است که توزیع عادلانه و استفاده مؤثر از منابع جهت رفع نیازهای حمل و نقل جامعه و نسل های آینده را به همراه دارد.

دانشیار گروه جغرافیا و برنامه ریزی شهری دانشگاه یزد می گوید: در گزارش بانک جهانی در سال 1996 حمل و نقل پایدار و ارکان آن این چنین تعریف شده که رکن اقتصادی و مالی آن شامل مناسب بودن ساختار سازمانی اقدامات و سرمایه گذاری برای زیرساخت های حمل و نقل، رکن زیست محیطی و اکولوژیکی شامل بررسی چگونگی سرمایه گذاری برای حمل و نقل و انتخاب اشکال مختلف حمل و نقل که بر روی کاهش مصرف انرژی و انتشار آلاینده ها اثر می گذارد و رکن اجتماعی آنکه بر کافی بودن دسترسی به خدمات حمل و نقل برای همه اقشار جامعه تاکید دارد.

وی می افزاید: راهبرد حمل و نقل پایدار، دستورالعملی چند بعدی، یکپارچه، پویا و پیوسته است که تضمین کننده توزیع عادلانه امکانات و احتیاجات در زمان ها و مکان های مختلف با در نظرگیری عوامل متغیر و مؤثر در شبکه شهری است.

راهبرد تهاجمی؛ نجات بخش توسعه حمل و نقل پایدار شهری کلانشهرها محسن تندیسه کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری معتقد است که مدیریت در حوزه حمل و نقل پایدار شهرها همواره چالشی پایان ناپذیر برای مدیران شهری در کشور ما بوده است.

وی با بیان اینکه آشفتگی و تغییرات پرشتاب و مداوم در مؤلفه های اساسی حمل و نقل در کنار مسائلی همچون سیاست های متغیر دولت ها، تعدد مؤلفه های تأثیرگذار بر حمل و نقل، جایگاه اساسی حمل و نقل در روند توسعه، نقش تأثیرگذار حمل و نقل در زندگی مردم و غیره باعث شده مدیریت حمل و نقل یکی از مهمترین و پیچیده ترین حوزه های مدیریت لقب بگیرد و همواره نیازمند توجه ویژه باشد، اظهار می کند: آنچه مسلم است برای حل مشکلات حمل و نقل در شهرها مدیران و برنامه ریزان این حوزه باید جلوتر از زمان حال حرکت کنند زیرا در این حوزه سرشار از بی ثباتی و آکنده از عدم قطعیت ها، تنها رویکرد و سیاستی که احتمال موفقیت و کامروایی دارد، تلاش برای شناخت آینده و مؤلفه های تأثیرگذار بر آن است.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری ادامه می دهد: پایداری در یک دیدگاه جامع از سه بخش اقتصاد، اجتماع و محیط زیست تشکیل شده و بر این اساس دستیابی به پایداری در حمل و نقل به معنای ایجاد تعادل بین سه بخش است؛ به عبارتی حمل و نقل پایدار سامانه ای در دسترس، دوستدار محیط زیست و قابل استطاعت است که در این مورد شهرهایی همچون سنگاپور، سئول، کوریتیبا، منهتن و ردیچ تجربیات ارزنده ای دارند.

وی با بیان اینکه بررسی سیر تحول تدریجی تفکرات برنامه ریزی حمل و نقل در مقیاس جهانی نشان دهنده تغییر رویکرد کشورها از تاکید بر احداث شبکه بزرگراهی به سمت تمرکز بر حمل و نقل عمومی، مدیریت تقاضای سفر، مدیریت سامانه ای و مدیریت ترافیکی است، می گوید: این فرآیند در کشور ما متناسب با فرآیند جهانی دنبال نشده و شاهد ضعف جدی در زمینه برنامه ریزی حمل و نقل در کشور هستیم؛ هر چند در سال های اخیر اقدامات مثبتی نیز صورت گرفته است.

تندیسه تصریح می کند: راهکارهای دستیابی به حمل و نقل شهری پایدار با ترجمه ادبیات جهانی شامل تغییر دیدگاه مردم و مدیران در ارتباط با مفهوم و کارکرد پایدار در حمل و نقل همچنین تغییر در ساختار شهری و کاربری اراضی با افزایش تراکم و اختلاط کاربری ها، ترویج پیاده روی و دوچرخه سواری، گسترش حمل و نقل عمومی، ارتقای سطح فرهنگ ترافیک و ترویج استفاده کمتر از خودروهای شخصی و مدیریت تقاضای سفر است.

وی با بیان اینکه ایجاد حمل و نقل پایدار در کلان شهرها می تواند مؤثرترین ابزار هدایت توسعه شهری و ارتقای کیفیت زندگی شهری شود، اظهار می کند: تحقیقات کارشناسان نشان می دهد که زیرساخت های بخش حمل و نقل به طور محسوس با ضعف هایی مواجه است که در صورت برنامه ریزی صحیح می توان از شدت ضعف ها و تهدیدها کاسته و نقاط قوت و تثبیت و از فرصت های موجود بیشترین بهره برداری را به عمل آورد.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری تاکید می کند: راهبرد نهایی توسعه حمل و نقل پایدار شهری کلانشهرها یک راهبرد تهاجمی بر پایه تقویت نقاط قوت و استفاده از فرصت های موجود است و بهترین راهبرد استفاده صحیح و بهینه از بودجه تخصیصی در خصوص توسعه سامانه های حمل و نقل و استفاده از سایر روش های تأمین مالی همچون جلب سرمایه گذاری بخش خصوصی است.


کلید واژه ها: حمل و نقل - شهری - کارشناسان - پایدار - زیرساخت های شهری - سوخت های فسیلی - حمل و نقل شهری - برنامه - ترافیک - یکی از - وسایل نقلیه - کیفیت زندگی - معابر شهری - زندگی شهری - محیط زیست - قرار - کشور - ایمن - شهروندان - جایگزین - خبرنگار - آلاینده - راهبردی - زیرساخت - انتشار - سرمایه - افزایش - آستانه - توسعه - نزدیک

آخرین اخبار سرویس:
هیچ شعبه اخذ رأی در استان مرکزی با کمبود تعرفه رأی مواجه نشده است

استخدام همکار

جوشکار ماهر آرگون (شهر تهران)

بازاریاب فروش تجهیزات پزشکی

سرمایه گذاری.تضمین عقلانی ،بازده منطقی

کارشناس فروش محصولات بیمه

کارگر ساده جهت کارخانه خانم و آقا با بیمه و مزایا

کارگر ماهر و ساده .ایرانی .افغانی

فروشنده خانم جهت کار در سوپر مارکت نیازمندیم

استخدام موتورسوار جهت کار در پیک

باریستا مسلط

مشکلی در تامین برق تاکنون نداشته ایم

این روزها اطراف «گلزار» جنجال پرسه می زند

هجوم موش ها به استرالیا معضل شد+ عکس

به 100 نفر خانم و آقا نیازمندیم

تولید کنند محتوا آشنا به کالای دیجیتال (خانم)

مدل خانم ( مدلینگ ) از مبتدی تا حرفه ای

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

تایلند طرح فاصله 16 هفته ای میان دو دوز واکسن آسترازنکا را کنار می گذارد|سفارش 105 میلیون دوز واکسن برای امسال

افزایش سرمایه گذاری چین در کشورهای شرکت کننده در طرح راه ابریشم جدید

مناسب سازی خودرو برای معلولین

کمک برقکار

قصاب مرغ و گوشت

سرمایه گذاری کوتاه مدت و بلند مدت

استخدام مشاور املاک مبتدی آقا و خانم

دلیل اختلال در رای گیری الکترونیکی ، تاخیر در رسیدن کارت های الکترونیکی است

رمزگشایی از نرخ ارز بعد از انتخابات

در 1400 چقدر پسته صادر شد؟

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

در حال رسیدن به قیمتهای جذاب هستیم

رییس کنفدراسیون صادرات: محدود کردن تجارت ایران به 5 کشور، خطرناک است

پیش بینی روند افزایش دما در خوزستان

وزیر راه و شهرسازی در حرم حضرت زینب (س) در دمشق رأی داد

پلیس به حالت آماده باش درآمد

کسری تراز تجاری ایران حدود 4 میلیارد دلار شد

هشدار/ یارانه نقدی این افراد قطع می شود

رونالدو در اینستاگرام تاریخ ساز شد!

رکورد شکنی دیگر CR7؛ رونالدو 300 میلیونی شد!

یارانه نقدی مالکانی که اطلاعاتی ملکی خود را ثبت نکنند، قطع می شود

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی

30ساعت سرگردانی ایرانی ها در فرودگاه روسیه

عکس های برگزیده هفته

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی

تغییر استراتژی خودروسازان در آستانه انتخاب دولت جدید (+جدول قیمت ها در بازار خودرو)

وقتی بازار ارزهای مجازی قرمز شد

ورق قیمت ها در بازار سکه و طلا برگشت

انتشار آمار تجارت ایران در سال 99

استخدام وردپرس کار و برنامه نویس

جذب فروشنده با روابط عمومی بالا جهت فروش پکیج و رادیاتور

نیاز به مشاور املاک در پردیس با مشتری حضوری

شرکت مهر(استخدام خانم و اقا جهت امورمنزل و سالمند) شرکت مهر

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

کار در منزل واقعی استخراج ارز

هنوز اوج مصرف را پشت سر نگذاشته ایم

اولین آمار از میزان مشارکت مردم در انتخابات 1400

ایمنی زایی واکسن برکت چقدر است؛ 85 یا 95 درصد؟

پیش بینی وضعیت بورس بعد از انتخابات/ شدت گرفتن کرونا ارزش پوند انگلیس را کاهش داد/ رشد قیمت مسکن در ترکیه رکورد زد/ ثبت بدترین سقوط هفتگی قیمت طلا از مارس 2020

عدم ایستادگی همتی در برابر چاپ پول بدون پشتوانه

مدرک فوق دیپلم به بالا

استخدام کمک آشپز در رستوران همراه با بیمه

کارگر نیمه ماهر و ساده ارماتوربند نیازمندیم

استخدام دونفر خانم کاردرکارگاه لبنیات

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

دیدار وزیر راه و شهرسازی ایران با نخست وزیری سوریه

گرانی این صنف پُردرآمد را به خاک سیاه نشاند

استخدام ادمین اینستاگرام و ...کار در منزل

استخدام نیرو برای افق کوروش

استخدام کارواش

خانم آشنا به کامپیوتر جهت آژانس هواپیمایی

نیازمند کارگر کارواش کار ماهر

همکار/فروشنده خانم در منطقه آزاد انزلی

هیچ مشکلی در تامین برق تاکنون رخ نداده است

قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت

افزایش دمای روزانه تا اواسط هفته آینده در لرستان

5 مزیت مهم زیاد بودن تعداد فرزندان در خانواده

چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی

چرا کسب وکار رستوران ها کساد شده است؟

پیش بینی بورس شنبه 29 خرداد 1400

قیمت محصولات سایپا در 1400/3/28 +جدول

پیش بینی قیمت طلا در هفته اول تیر

هفته ای آرام برای بورس

قیمت محصولات ایران خودرو در 1400/3/28 +جدول

انجام عملیات ژئوفیزیک هوابرد برای تامین مواد اولیه شرکت فولادمبارکه

فوری 14 ماه یارانه نقدی پرداخت نمی شود

ورق قیمت ها در بازار سکه و طلا برگشت

شمار مبتلایان کرونا در روسیه از پنج میلیون نفر گذشت

30 ساعت سرگردانی مسافران ایرانی در فرودگاه روسیه

ورق بازار خودرو برگشت

نگاهی به کارما GSe-6 | بازگشت برقی 1100 اسب بخاری

فروش خودروهای انرژی جدید چین هر سال بیش از 40 درصد رشد می کند

(تصاویر) افتتاح اولین فروشگاه فیزیکی گوگل

پیش بینی بورس فردا 29 خردادماه 1400+ اخبار لحظه ای

پیش بینی سایت آمریکایی از شانس صعود ایران به جام جهانی

کار در منزل اینترنتی با گوشی یا لپ تاپ

فروشنده خانم نیمه وقت

فروشنده پاره وقت

درخواست نیسان با راننده جهت پخش موادغذایی در استان

ادمین تلگرام

پیش بینی سایت آمریکایی از شانس صعود ایران به جام جهانی

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟

استراتژی حمل و نقل پایدار شهری در کلانشهرهای ایران چیست؟