مطالب مرتبط:
نتانیاهو: مخالف فشار ها برای عدم ساخت و ساز در قدس هستیم
لزوم تسریع تحولات دیجیتالی در زمانهای چالش برانگیز
اینترنت، بستر تحول اقتصادی روستاهای بوشهر
عباس غزالی و همسرش فیلم ساز شدند
لالیگا| تساوی خانگی رئال مادرید مقابل سویا در بازی سرنوشت ساز کورس قهرمانی/ فرصت صدرنشینی از چنگ کهکشانی ها پرید
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 05:002021-05-10فناوري

ابررایانه «سیمرغ» زمینه ساز تحول دیجیتالی و ثروت آفرینی است


ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی آورده است: ابررایانـه «سیمرغ» بزودی از سوی رییس جمهـوری راه اندازی می شـود.

راه اندازی چنین رایانه ای با ظرفیت بسیار بالا، - ابررایانه سیمرغ زمینه ساز تحول دیجیتالی و ثروت آفرینی است" تهران- ایرنا- روزنامه ایران در گزارشی آورده است: ابررایانـه سیمرغ بزودی از سوی رییس جمهـوری راه اندازی می شـود.

راه اندازی چنین رایانه ای با ظرفیت بسیار بالا، چه تحولی را در کشور و در حوزه کلان داده ها، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و حتی در اقتصاد دیجیتالی و جایگاه جهانی کشور ایجاد خواهد کرد.

روزنامه ایران دوشنبه 20 اردیبهشت در گفت وگو با کارشناسان نوشت: ابررایانه ای که به گفته وزیر ارتباطات با ظرفیت پردازشی پتافلاپسی جزو 100 ابررایانه جهان خواهد بود که انحصارش در اختیار چند کشور است و با این ظرفیت امکان پردازش کلان داده ها، حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و.

فراهم می شود.

اما راه اندازی چنین رایانه ای با ظرفیت بسیار بالا، چه تحولی را در کشور و در حوزه کلان داده ها، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و حتی در اقتصاد دیجیتالی و جایگاه جهانی کشور ایجاد خواهد کرد.

یک زیرساخت ضروری محمد خالویی استاد هوش مصنوعی معتقد است، نبود ابررایانه ای با قدرت پردازش بسیار بالا در کشور بشدت احساس می شد، چرا که امروزه هوش مصنوعی توان تحلیل بالا و خوبی دارد ولی به توان پردازشی و تجهیزاتی که در اختیارش قرار می دهیم، وابسته است.

خالویی گفت: طبق آخرین رصدی که در هسته 52 طرح شهید احمدی روشن بنیاد ملی نخبگان در سال گذشته انجام شد، کمبود یا فقدان زیرساخت پردازشی مناسب برای استفاده در تحلیل های مبتنی بر هوش مصنوعی در حوزه های متنوع پردازش صوت، تصویر، ویدئو، متن، سری زمانی و.

در کنار کمبود داده مناسب چالش و دغدغه اصلی شرکت های دانش بنیان هوش مصنوعی و همچنین آزمایشگاه های برتر دانشگاهی کشور بود.

وی افزود: این کمبودها خود باعث می شد دانشگاه ها و شرکت های دانش بنیان نتوانند با دنیا در هوش مصنوعی رقابت کنند و این کار را بسیار دشوار کرده بود ولی با راه اندازی چنین ابررایانه بسیار قدرتمند و با ظرفیت پردازشی بسیار بالا هم در بعد دانشگاهی و هم در بعد شرکت های دانش بنیان، شاهد شکوفایی دوچندانی خواهیم بود.

به عبارتی با فراهم کردن مراکز پردازشی توانمند، گام بسیار مؤثری در توسعه و پیشرفت کشور در این زمینه برداشته خواهد شد.

این استاد دانشگاه درباره اینکه این اقدام چه تحولی در حوزه پردازشی کلان داده ها و.

ایجاد می کند، نیز گفت: اگر سامانه مدیریت منابع این مرکز توانمند پردازشی، با زمان بندی مناسب و دقیق بهینه عمل کرده و منابع را بدرستی تخصیص دهند و شرایط را برای استفاده مفید پژوهشگران خلاق شرکت های دانش بنیان و همچنین دانشگاهیان فراهم کنند و دغدغه این قشر رفع شود به طور قطع فکر آنها متمرکز ایده ها و شناسایی رویکردهای نوین مبتنی بر هوش مصنوعی خواهد شد و امکان حل مسائل روز کشور مبتنی بر هوش مصنوعی نیز دوچندان می شود.

خالویی در زمینه تأثیر این امکانات جدید بر ارتقای جایگاه ما در جهان نیز گفت: اگر مراکز توانمندی مانند ابررایانه سیمرغ، وظیفه تأمین زیرساخت پردازشی را برعهده بگیرند و هسته های مدیریتی هوش مصنوعی هم چالش ها و نیازهای کشور را در قالب برگزاری مسابقه، تدوین صورت مسأله های بالقوه دانشگاهی و امثال آن را آماده کنند، مطمئن باشید نه تنها برتری خود را در منطقه حفظ خواهیم کرد، بلکه در رتبه بندی جهانی نیز جزو نفرات اول خواهیم بود.

به گفته این استاد هوش مصنوعی، این رشد و توسعه چرخ اقتصاد کشور را بیش از پیش خواهد چرخاند و با توجه به ماهیتی که محصولات هوش مصنوعی دارد، امکان رفتن به فراتر از مرزها نیز وجود دارد بنابراین این چرخه برد - برد و برای همه مفید خواهد بود.

وی در پاسخ به این سؤال که این پروژه چقدر به افزایش سهم تولید و صادرات محصولات و خدمات دانش بنیان در کشور کمک خواهد کرد نیز گفت: اگر دو حیطه تخصیص منابع (در این نوع مراکز پردازشی توانمند) و تعریف مسائل و چالش های روز (برای شرکت ها و موضوعات پژوهشی دانشگاهی) بخوبی مدیریت شود، هم نیازهای کشور در حوزه های مختلف حل خواهد شد و هم اینکه قابلیت ارزآوری و رشد و توسعه اقتصاد دیجیتالی را به همراه خواهد آورد.

این استاد دانشگاه معتقد است این امر در توانمند کردن شرکت های خلاق و استفاده از علم در عمل را بیشتر جلوه خواهد داد.

آینده از آن زیرساخت هایی هستند که مبتنی بر هوش مصنوعی است.

در آینده مدیریت تخصیص منابع این مراکز پردازشی نیز باید به سمت هوشمند شدن پیش رود تا تخصیص منابع، مبتنی بر خروجی مطلوب و بهینه ارائه شود.

تحول دیجیتالی و نوگرایی حمید بهنگار کارشناس حوزه اینترنت اشیا نیز معتقد است پیش از این به دلیل تحریم های اقتصادی شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه های هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده ها به پلتفرم های جهانی با محدودیت دسترسی داشتند و همین موضوع باعث شده بود تا هزینه های تمام شده برای آنها بسیار بالا باشد.

بهنگار با بیان اینکه ابررایانه ای با ظرفیت پردازشی بسیار بالا برای پژوهشگران و شرکت های دانش بنیان داخلی در این حوزه های گفته شده بسیار ضروری و کلیدی است، گفت: هر شرکتی که می خواست در حوزه های اینترنت اشیا و هوش مصنوعی ورود کند باید خود به صورت مستقل زیرساخت های سخت افزاری را فراهم می کرد ولی از آنجایی که این تجهیزات بسیار گرانقیمت بودند، عملاً شرکت های کمتری امکان ورود به این بخش ها را داشتند.

وی افزود: هم اکنون با راه اندازی ابررایانه سیمرغ قیمت توزیعی خواهد شد به طوری که هر شرکتی بنا به فضایی که نیاز دارد، هزینه خواهد کرد و حتی می تواند منابعی را که به آن نیاز ندارد را آزاد کند.

باید گفت نه تنها هزینه پروژه های هوش مصنوعی و اینترنت اشیا به صورت چشمگیری کاهش پیدا می کند، بلکه تمایل ورود به این صنعت را برای شرکت ها هم افزایش می دهد.

به گفته بهنگار، این اتفاق خود نیز از منظر اقتصادی و ترویجی برای کشور بسیار سودمند و باارزش است و شاهد افزایش چشمگیر در حوزه تولید محصولات و بهینه سازی در تولید و کاهش هزینه ها در بخش های مختلف مانند حمل ونقل، معدن، کشاورزی، انرژی های تجدید پذیر و.

خواهیم بود و آنچه ابررایانه سیمرغ برای کشور به ارمغان خواهد آورد، زمینه سازی تحول دیجیتال و نوگرایی و ثروت آفرینی در کشور است.

وی ابراز امیدواری کرد که ابررایانه سیمرغ فقط در اختیار شرکت های ایرانی قرار نگیرد و زمینه ساز توسعه صادرات شود و بتواند برای کشور ارزآوری نیز به همراه داشته باشد.

این کارشناس حوزه اینترنت اشیا معتقد است ابررایانه سیمرغ باعث می شود کیفیت خدمات افزایش یافته و قیمت تمام شده کاهش یابد و در نتیجه باعث افزایش شاخص رقابت پذیری ما در صنایع مذکور و افزایش تولید ناخالص ملی شود.

افزایش ارزش افزوده علیرضا هاشمی گلپایگانی دیگر استاد کامپیوتر دانشگاه نیز معتقد است که افزایش ظرفیت رایانش ها در کشور بشدت نیاز بوده و یکی از الزامات برای حوزه تحقیق و پژوهش است.

گلپایگانی با بیان اینکه راه اندازی ابررایانه با ظرفیت پردازش بسیار بالا یکی از زیرساخت های بسیار استراتژیک در حوزه های انرژی، نظامی، سلامت، مهندسی و.

است، گفت: ما در کشور ابررایانه داریم ولی راه اندازی ابررایانه با نسخه به روز شده و ظرفیت بسیار بالاتر جزو نیازهای ضروری کشور بود، چرا که نه تنها امکان پردازش با ظرفیت بالا را فراهم می آورد، بلکه استفاده از تکنیک های علمی مبتنی بر هوش مصنوعی، اینترنت اشیا و کلان داده ها را نیز فراهم می کند و تحولی در این حوزه ها ایجاد خواهد کرد.

وی افزود: امروزه بحث استفاده از اینترنت اشیا در دنیا مطرح است و وجود چنین ابررایانه هایی باعث می شود تا این بخش در کشور از دانش و تئوری به سمت عملیاتی کردن و اجرایی شدن پیش رود.

می توان با کمک آن پردازش های حجیم را روی دادگان بالای حاصل از اینترنت اشیا انجام داد.

اینترنت اشیا در حوزه های مختلفی چون انرژی، سلامت، حمل ونقل و ترافیک، محیط زیست و.

کاربرد دارد و داده هایی که در این حوزه ها تولید می شود بسیار زیاد هستند و نیاز به پردازش دارند.

این استاد دانشگاه نیز معتقد است، وقتی بستر و زیرساخت های بیشتری برای بخش آکادمیک و علمی کشور فراهم شود، محصولات مرتبط با آن زیرساخت ها نیز در قالب تکنیک ها و سامانه ها نیز گسترش خواهد یافت و امکان تولید محصولات دانش بنیان بسیاری را فراهم خواهد کرد که پیش از این به دلیل نبود امکانات زیرساختی و محدودیت در پردازش ها میسر نبود و امکان عملیاتی شدن نداشت.

به گفته هاشمی گلپایگانی، ارزش افزوده حاصل از پردازش های داده های رایانه ای حجیم بسیار بالاست و نقش شرکت های دانش بنیان در اینجا تبدیل علم تولید شده در دانشگاه ها و مراکز پژوهشی به محصول و تجاری سازی آنهاست.

وی در ادامه گفت: وجود ابررایانه ها با ظرفیت بسیار بالا کمک می کند که از تکنیک های بیشتری بهره برداری کرده و عملیاتی شوند و امکان ایجاد محصولات جدید و بکارگیری آنها را در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و.

موجب می شود؛ حتی جنبه های آزمایشی را هم که پیش از این به خاطر محدودیت های پردازشی که به آنها فکر نمی شد، می توان عملیاتی کرد؛ از این رو می بینیم جایگاه ما را هم به لحاظ علوم و دانش و بکارگیری و تبدیل به عرصه خدمات ارتقا خواهد داد.


کلید واژه ها: راه اندازی - روزنامه ایران - رایانه - ابررایانه - رایانه ای - تحول دیجیتالی - دیجیتالی - روزنامه - ظرفیت - سیمرغ - کلان داده - ایران - اقتصاد دیجیتالی - ابررایانه سیمرغ - اینترنت - وزیر ارتباطات - کشور - تحول - اینترنت اشیا - آورده - کارشناسان - ارتباطات - رییس - اردیبهشت - ثروت - کلان - داده - جهان - حوزه - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
یک نفر خانم بازنشسته امور دفتری

استخدام اوستاکار بنا و اوستاکار جوشکار

همکار خانم جهت کار در مغازه سبزی خرد کنی

منشی و فروشنده با روابط عمومی بالا

به دو نفر سالن کار نیازمندیم

نصاب درب و پنجره

یک نفرکارگر ساده برای سنگ کاری نما

حسابدار با سابقه حداقل 3 سال ساکن رباط کریم

چرخکار ماهر یا نیمه ماهر

نیازمند خانم فعال پر انرژی شرکت مبلمان

کار در تولیدی کفش

کارگر نیمه ماهر خیاطی

خاندار هتل

کارگر ساده نیازمندیم

به یک شاگرد برایه کار در لوله کشی گاز نیازمندیم

استاد کار اهنگر

دوزنده شومیز

استخدام نیروی کار در رستوران لاهیجان

کارگر جهت انجام فورج کاری

فروشگاه امید ماه رخ

سالن دار کافی شاپ

استخدام نیرو جهت مدیریت سایت و منشی تلفنی

ساخت مجسمه اسب بی نظیر با ضایعات فلزی!+عکس

به یک همکار مکانیک نیازمندم

استخدام داربست بند در پروژه

نیازمند شاگرد تعمیرات ماشین الات راه سازی

به یک نفر شاگرد نیازمندیم

نگهبان ساختمان در حال ساخت

نیازمند دندانپزشک زیبایی با پروانه

استخدام منشی کلینیک رادیولوژی و سونوگرافی

حسابدار خانم

دهکده روغن شاهکار، تولید روغن های گیاهی و ارده

استخدام موشن گرافیست

چاه کن

استخدام حسابدار خانم در بازار بلور شوش

کاردانی و دیپلم مکانیک

مهندسی صنایع

کارغیرحضوری درمنزل باگوشی

پرستاری واشپزی

جذب نیروی راننده با پورسانت

قالی 32 خانه بافنده

شاگرد نوجوان وردست جهت کار در تعویض روغنی فوری

به یک کارگر ماهر جهت کار در فست فود نیازمندیم

وکیوم کار ماهرونیمه ماهر

استخدام کارشناس فروش قطعات موتور سیکلت

خانم یا اقا کار با دستگاه اتومات سری تراشی

تراکت پخش کن حرفه ای نیازمندیم

نیازمندیک نیروی جوان دارای گواهینامه رانندگی

کارگر ساده برای قهوه خانه

مزدی دوز و دوزنده تریکو با حقوق

راننده موتور (پیک) - پاره وقت

نیازمند کارگر کانالسازی

پرستار خانم جهت نگهداری پسر 6ساله

مدیر فروش برای فروش لپ تاپ استوک

دعوت بکار گوهر تراش ایلیازر

جذب 2نفر نیروی ماهر به کار اپاراتی سبک و سنگین

فروشنده خادم آباد

جهت تکمیل پرسنل زیبایی همه لاین ها

استاد کار نقاش

قصاب و مرغ کار

بازاریاب پنجره دوجداره

استخدام بازاریاب یا نماینده فروش

تراکت پخش کن میخوام

نیاز مند یک لوله کش

همکار خانم نیازمندم

کمک اشپز معمولی

فروشنده حرفه ای مبلمان و سرویس خواب

شاگرد مکانیک مبتدی

نگهداری از کودک

رزروش (پاسخگو تلفن )

استخدام نیروی خدمات . مراقب. بهیار

دعوت به همکاری در شرکت پاسارگاد

نیرو خانم آشنا با دوربین عکاسی ، فتوشاپ ، گرافیک

استخدام منشی آشنا به حسابداری

استخدام نیرو جهت کار در فروشگاه پوشاک

کمک حسابدار خانم

کار در رستوران

صندوق دار خانم

کار در مجموعه بازی

استخدام شرکت پخش

کارگر ساده تولیدی توری کباب

راننده بانوباخودروجهت همکاری در آژانس بانوان

استخدام کادر اداری آشنا به حسابداری

پرستار سالمند نیازمندیم

دوز مانتو

کارگرافقان جهت کار در آسیاب پلاستیک نیازمندیم

سرایدار و نگهبان

راننده لودرباویژه

اسکلت کاربالارو مونتاژکاربا جوش تستی تسویه هفتگی

نیازمند پرستار سالمند(آقا)

آموزش و اشتغال دوربین های مداربسته

استخدام ناخن کار و مژه کار با مشتری

تعمیر کار سخت افزار موبایل

چرخکار سوشرت دوز

پرستار مرد متاهل جهت مراقبت از معلول ضایعه نخایی مرد فوری

ویتر(سالنکار)

استخدام کارگر ساده در بسته بندی کشتارگاه مرغ

منشی شغل همکار فروشنده

گلفروشی

به یه شاگردباادب نیازمندیم

ابررایانه «سیمرغ» زمینه ساز تحول دیجیتالی و ثروت آفرینی است

ابررایانه «سیمرغ» زمینه ساز تحول دیجیتالی و ثروت آفرینی است