مطالب مرتبط:
بازار خودرو از مشتری خالی شد/ شمارش معکوس برای کاهش بیشتر قیمت
بازار خودرو از مشتری خالی شد/ شمارش معکوس برای ای کاهش بیشتر قیمت
قیمت محصولات ایران خودرو در 19 اردیبهشت 1400/ کاهش نرخ پژو پارس اتوماتیک
رییس کل بانک مرکزی: روند بازار ارز رو به کاهش است
رییس بانک مرکزی: نرخ ارز باز هم کاهش می یابد| تزریق پول به بورس تا 2 روز دیگر
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 04:302021-05-10اقتصادي

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟


گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اینکه روند کاهشی نرخ ارز ماندگار خواهد بود یا موقتی است موضوع مهمی است که قطعا بر چشم انداز های فعالیت های اقتصادی تاثیر گذار است و فعالان اقتصادی و بسیاری از سرمایه گذاران منتظر این موضوع هستند که آیا تصمیم قطعی در مذاکرات .

- " استاد اقتصاد گفت: اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران تا انتخابات اتفاق بیفتد، شاید بتوان انتظار داشت تا حدودی تعدیل در نرخ ارز صورت بگیرد و کمی از نرخ کنونی پایین تر بیاید، ولی به دلیل کسری بودجه بسیار سنگین، کاهش نرخ ارز و قیمت کالاها در بازار منتفی است.

گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، اینکه روند کاهشی نرخ ارز ماندگار خواهد بود یا موقتی است موضوع مهمی است که قطعا بر چشم انداز های فعالیت های اقتصادی تاثیر گذار است و فعالان اقتصادی و بسیاری از سرمایه گذاران منتظر این موضوع هستند که آیا تصمیم قطعی در مذاکرات وین اتخاذ شده که خوش بینی ناشی از آن، آینده اقتصاد و لغو برجامی تحریم ها را روشن کرده که دلار ها برای فروش روانه بازار شده اند یا ارزانی دلار ناشی از اهداف تبلیغاتی انتخاباتی دولت با توسل به موضوع نشست وین است؟ اصغر بالسینی؛ اقتصاددان و استاد دانشگاه در این باره توضیحاتی را ارائه کرده که در ادامه آمده است.

با کاهش محسوس قیمت دلار در بازار آزاد و رسیدن قیمت دلار در حدود 21 تا 22 هزار تومان، ابهاماتی درباره این موضوع ایجاد شده، از نظر شما مهمترین عاملی که منجر به کاهش نرخ ارز شده چیست؟ سه عامل کلیدی بر کاهش نرخ دلار موثر است.

اولین عامل را می توان به شرایط سیاسی و بین المللی یعنی نشست های برجامی ایران نسبت داد، چرا که این موضوع موجب کاهش انتظارات تورمی در نرخ ارز و در اقتصاد ایران شده است.

کاهش انتظارات تورمی اثر خود را بر کاهش نرخ ارز در بازار آزاد به جا گذاشته است.

عامل دوم این است که اساساً اگر سیکل و رفتار نرخ ارز را در بحران های مختلفی که در چند دهه اخیر در اقتصاد ایران شکل گرفته مورد بررسی قرار دهیم، متوجه می شویم تقریبا در تمامی بحران های ارزی، به مانند آنچه که در سال 1397 در اقتصاد ایران شکل گرفت و تا کنون نیز تداوم داشته، اینگونه بوده است که به دلیل تصمیم گیری غلط سیاست گذاران یا به دلیل منافع ناشی از سیاست گذاریِ این چنینی، نرخ ارز با یک جهش بسیار قابل توجهی مواجه شده است، لذا جهش نرخ ارز آثار و تبعات خود را بر نرخ تورم و گرانی کالا های مختلف بر جای گذاشته است.

سوخت افزایش نرخ ارز یعنی موتوری که سوخت آن با افزایش نرخ ارز روشن شده، مدت زمان طولانی همچنان افزایش قیمت کالا ها و خدمات در اقتصاد را به دنبال دارد.

بعد از گذشت مدتی که به نسبت رکود و سکون در بازار اتفاق می افتد شاهد رفتار معکوسی در بازار ارز خواهیم بود، به این معنا که در حال حاضر به دلیل رسیدن به نقطه اوج افزایش نرخ ارز، عملا سوخت موتور افزایش نرخ ارز در این مرحله تا حدودی کاهش یافته، به همین دلیل نرخ ارز در سطح کنونی متوقف شده است، اما از این به بعد همانند بحران های گذشته که شاهد آن بودیم، تورمی که در اقتصاد به وجود می آید، بعد از مدتی مجدد اثر خود را بر نرخ ارز بر جای خواهد گذاشت.

به هر حال تصمیم گیری های غلط منجر به افزایش نرخ ارز می شود، افزایش نرخ ارز قیمت کالا ها و خدمات را افزایش می دهد، اما سوخت موتوری که نرخ ارز را افزایش داده متوقف می شود، اما بعد از یک مدت، به دلایل دیگری که با تورم در اقتصاد به وجود می آید، نرخ تورم مجددا آثار خود را روی نرخ ارز سرشکن می کند.

عامل سوم را اینگونه می توان توضیح داد؛ اساسا در اقتصاد ایران سه سال متوالی است که رشد اقتصادی منفی است، اقتصاد ایران در سه سال اخیر نزدیک به 15 درصد کوچک شده و به دلیل کرونا و مضیقه اقتصادی عملا سطح تجارت خارجی شامل واردات به نحو محسوسی کاهش پیدا کرده و سفر های خارجی وجود ندارد، به همین دلیل نیاز به ارز در بازار آزاد سرکوب شده و به حداقل ممکن رسیده است، در چنین شرایطی وقتی تقاضا بنحو مصنوعی کاهش پیدا کرده و کنترل شده و عملا به دلیل شرایط رکود اقتصادی نیاز زیادی به ارز برای واردات وجود ندارد، لاجرم نرخ ارز به صورت موقت پایین نگه داشته می شود، بنابراین این سه عامل، عوامل اصلی است که باعث شده نرخ ارز در چند هفته اخیر روند نزولی خود را طی کند.

اثر این مساله بر تولید و تجارت کالا ها چیست؟ به دلیل اینکه اقتصاد ایران به نحو محسوسی وابسته به واردات کالا های مختلف، اعم از کالا های سرمایه ای، واسطه ای و نهایی مصرفی است لذا نیاز ارزی همیشه وجود دارد، بخش قابل توجهی از نیاز های بخش های مختلف از طریق واردات تامین می شود.

بر اساس آمار های رسمی حدود 87 درصد واردات کالا ها در اقتصاد ایران، مربوط به کالا های سرمایه ای و واسطه ای است، یعنی کالا هایی که در نهایت در فرآیند تولید کالا های داخلی مصرف می شود.

در چنین شرایطی اگر نرخ ارز افزایش بیابد طبیعی است تولیدکننده داخلی که در ظاهر کالای ایرانی تولید می کند، اما در باطن امر به دلیل اینکه کالای سرمایه ای و واسطه ای مورد نیاز خود را از خارج وارد می کند؛ افزایش نرخ ارز، اثر خود را بر قیمت کالا ها بر جای خواهد گذاشت، همیشه اینگونه بوده که به دلیل بحران های ارزی تولید و تجارت در داخل کشور دچار چالش جدی شده، چرا که وابستگی مستقیم و غیرمستقیمی به ارز وجود دارد.

کالا های مصرفی نهایی به صورت مستقیم از ارز تاثیر پذیری دارند و کالا های واسطه ای و سرمایه ای از طریق غیر مستقیم از نرخ ارز تاثیر پذیری دارند.

در چنین شرایطی افزایش نرخ ارز می تواند به شدت هزینه های تولید را بالا ببرد.

ممکن است این سوال مطرح شود که اگر از آن سمت نرخ ارز کاهش بیابد آیا می توان انتظار داشت به همان نسبت، قیمت ها کاهش پیدا می کند؟ یعنی مساله چسبندگی قیمت ها یک عامل مهم است؟ اینجاست که بحث چسبندگی قیمت ها در اقتصاد مطرح می شود.

بر اساس ادبیات اقتصادی خصوصاً در اقتصاد هایی مانند اقتصاد های در حال توسعه ای مثل ایران که عوامل غیر اقتصادی هم بر متغیر های اقتصادی اثرگذار هستند، هیچ گاه نمی توان انتظار داشت که با کاهش نرخ ارز به همان نسبت هزینه تمام شده تولید و قیمت ها کاهش بیابد، بلکه یک چسبندگی و مقاومت جدی در مقابل کاهش قیمت ها وجود دارد.

به این معناست که در حال حاضر اقتصاد ایران بخش تولید خود را با نرخ ارز 24 و 25 هزار تومان تطبیق داده لذا مقاومت جدی در مقابل کاهش نرخ ارز وجود خواهد داشت.

به نظر شما نرخ ارز در دوران قبل از انتخابات و بعد از انتخابات چه وضعیتی خواهد داشت؟ واقعیت این است که اگر آزاد سازی منابع ارزی ایران در بازه زمانی تا انتخابات اتفاق بیفتد شاید بتوان انتظار داشت تا حدودی تعدیل در نرخ ارز اتفاق بیفتد و کمی از نرخ کنونی پایین تر بیاید، ولی باید به این نکته توجه داشته باشیم که به دلیل کسری بودجه بسیار سنگینی که در اقتصاد ایران وجود دارد و بر اساس برخی برآورد ها حداقل 350 هزار و حداکثر 550 هزار میلیارد تومان کسری بودجه دولت در سال جاری است، عملاً کسری بودجه موتور بسیار پیش برنده ای برای افزایش نرخ تورم در اقتصاد است، لذا براساس مکانیزمی که قبلا شرح داده شد انتظار می رود کسری بودجه و تورم اثر خود را در یک بازه زمانی 6 ماه تا یکسال آینده بر نرخ ارز به جا بگذارد.

به طور خلاصه اینکه اگرچه به صورت کوتاه مدت شاید بتوان نرخ ارز را کنترل کرد، ولی در بلند مدت به دلیل کسری بودجه ساختاری بسیار جدی که دولت با ان مواجه است، انتظار افزایش تورم و به تبع آن افزایش نرخ ارز خواهیم داشت.

کنترل درست نرخ ارز مستلزم انضباط مالی دولت است که متاسفانه هیچ نشانه ای از آن به چشم نمی خورد و مجلس هم در مقام عمل به این ناترازی ها دامن می زند و در کنار دولت مقصر شرایط کنونی کسری بودجه است.


کلید واژه ها: اقتصادی - اقتصاد - فعالیت های اقتصادی - نرخ ارز - فعالان اقتصادی - سرمایه گذاران - کاهش نرخ ارز - کسری بودجه - قیمت کالاها در بازار - کاهش - خبرگزاری - موضوع - منابع ارزی ایران - ماندگار - سرمایه - فعالیت - فعالان - استاد اقتصاد - تا انتخابات - قیمت کالاها - سنگین - بازار - تعدیل - بودجه - منتظر - انداز - عوامل موثر - تعدیل قیمت - منابع ارزی - آزاد سازی

آخرین اخبار سرویس:
509 دستگاه رمز ارز غیر مجاز در سیستان و بلوچستان کشف شده است

صادرات ایران به سوریه چقدر رشد داشت؟

42 درصد واجدین شرایط در البرز پای صندوق های رای رفتند

به حقوق معلمان چقدر افزوده می شود؟ + جدول

خرید گوسفند زنده به صورت اینترنتی

همکاری بیمه ها با استارت آپ های فاقد مجوز ممنوع شد

پیش بینی بازار مسکن بعد از انتخاب رییسی

مهمترین اخبار اقتصادی شنبه 29 خرداد 1400| قیمت طلا، دلار و سکه

وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی، شفاف ترین در بین 140 دستگاه

اجرای 34 هزار طرح عمرانی برکت در 4500 روستا

پیش بینی بازار مسکن بعد از انتخاب رییسی

بر اساس تفاهم نامه انتشارات علمی و فرهنگی و مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی نور؛ اپلیکیشن اختصاصی کتابخوان انتشارات علمی و فرهنگی عرضه می شود

خبر مهم برای بازنشستگان/ مجوز جدید برای استفاده از امکانات دستگاه ها

تحلیل بنیادی دتماد + مشخصات کامل نماد دتماد در بورس

برخورد قضایی با تانکرهای حامل آب شرب

طول عمر ربطی به جوان ماندن ندارد

لزوم برنامه ریزی مناسب برای تجارت خارجی در دولت سیزدهم/ واردات بی رویه به صنایع داخلی ضربه می زند

هندوانه گران شد | کاهش محسوس قیمت میوه های فصل بهار در بازار

هم اندیشی اتحادیه تعاونی های استان کرمانشاه با صندوق کارآفرینی امید

بررسی روند تکمیل مسکن مهر در کرمان

ریزش قیمت طلا ادامه دار شد

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

استخدام کارشناس ارشد سرامیک یا کارشناس سرامیک در اصفهان

اعلام فهرست مشاغل شامل دریافت تسهیلات کرونا

طبقه بندی مشاغل نیرو های ارکان ثالث در نفت و گاز مارون

آزمایش آنتی بادی برای رسیدن واکسن به کشورهای فقیر

استخدام حسابدار ارشد مسلط به حسابداری پیمانکاری در شرکت تحلیل گران در تهران

ترس بازار اجاره از تنبیه مالیاتی ریخت

بقایای کرگدن بزرگ کشف شد

کدام استان بیشترین چک برگشتی را دارد؟

رفتار دور از انتظار بازار ارز بعد از انتخابات

بیشترین افزایش قیمت مربوط به کدام کالا بود؟

استخدام انباردار آقا در یک شرکت معتبر در تهران

جزییات فوق العاده ویژه معلمان و کادر آموزشی

باکستر 718 مدل 2021 خودرویی اسپرت با ویژگی های کلاسیک+ تصاویر

نیمی از آلبالوهای تولیدی آذربایجان غربی در صنایع تبدیلی مصرف می شود

ارزش سهام عدالت امروز 29خرداد 1400

تولید آلومینیوم؛ علت انتشار 60 درصد از گاز های گلخانه ای در جهان

جایگاه های سی ان جی کرمانشاه برق خود را قطع می کنند

52 درصد خوزستانی های بالای 65 سال واکسینه شده اند

وام ودیعه مسکن به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بانک مرکزی باید بیش از 800 میلیارد به صندوق بین المللی پول دهد

ضرورت توسعه CNG به منظور جایگزینی با بنزین در دولت آینده

رکوردشکنی شاخص بورس بعد از 11 روز!

ساخت سکوی زباله جدید در ساری

تکریم 210 همسایه دو ایستگاه افتتاح شده اخیر مترو

ارزش سهام عدالت امروز 29خرداد 1400

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

استخدام طراح موشن گرافیک در تیزر مارکت در تهران

خوزستان همچنان رکورددار تامین کلزا در کشور

تلاش برای افزایش عمر مفید ساختمان ها

عروس و دامادها چگونه وام 240 میلیونی مسکن بگیرند

نظارت بر ساخت وسازها اشکال دارد؛ کاهش عمر مفید ساختمان ها به 26 سال

ببینید چه بلایی سر این خودرو های لوکس آمد

کاهش محسوس قیمت میوه های فصل بهار در بازار

ورق خودرو هفت هزار تن محصول گالوانیزه در بورس کالا فروخت

استخدام بازاریاب و ویزیتور حضوری با مزایا در همگام خودرو آسیا در تهران

اولویت های اقتصادی دولت سیزدهم

اصلاح روند و کاهش الزامات صادرات مواد و محصولات معدنی

استخدام مدیر واحد تحقیق و توسعه و مدیر یا سرپرست تولید در اصفهان

«جهرم » و «هرمز» بخریم؟

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

استخدام کارشناس تاسیسات ساختمان و کنترل مصالح در شرکت زرین رویا در ساوه

استخدام مشاور مبتدی(محدود)

استخدام ویزیتور با حقوق ثابت و مزایای عالی در شرکت تهران بوران در کرج

استخدام بازاریاب و ویزیتور، مامور پخش و توزیع، سرپرست فروش مویرگی در کرج

قالب ساز و برنامه نویس و اپراتور فرز cnc

استخدام مدیر طرح و برنامه در هلدینگ گرین وب در خراسان رضوی

استخدام مدرس زبان آنلاین

رشد 45 درصد سپرده های ریالی بانک تجارت در سال 98

تحریم های داخلی بلای جان تجهیزات پزشکی!

نیروی آقای جوان ، کار سبک ، بدون سابقه و ضامن مجموعه لوتوس

کارشناس فروش تلفنی با پورسانت و اموزش

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

ممنوعیت همکاری شرکت های بیمه با استارت آپ های فاقد مجوز

سپرده 375 هزار میلیارد تومانی بانک ها نزد بانک مرکزی در سال 99

دبیر انجمن صنفی روغن نباتی: شاهد آرامش نسبی در بازار هستیم/ برخورد با فروش اجباری کالا های دیگر در کنار روغن نباتی

استخدام کارشناس بازاریابی در همگام خودرو آسیا در اصفهان

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

قطعی برق در کشور افزایش یافت

لغو روادید عراق فعلا برای پروازهای اربعین است |مسافران ویزا بگیرند

برگزاری همایش اقتصادی ایران و سوریه در دمشق

تحولات اقتصاد کلان و اقدامات بانک مرکزی در اردیبهشت 1400

آخرین مهلت برای صادرکنندگانی که به جای دلار، ریال می آورند

مادورو منتظر مذاکره با دولت بایدن است

استخدام 6 عنوان شغلی در همگام خودرو آسیا در اصفهان

ارائه خدمات نقدی و غیرنقدی به بازنشستگان

هشدار ناسا درباره گرمای بیش از حد زمین

استخدام کارشناس ERP، کارشناس طرح و برنامه و کارشناس سیستم ها و روش ها

افزایش سرمایه صددرصدی منتظر موافقت هلدینگ

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

سقف تسهیلات قرض الحسنه ضروری بازنشستگان تأمین اجتماعی افزایش یافت

آشتیانی: 30 درصد از واحدهای اجاره ای پارچه فروش تعطیلی شده

استخدام کارشناس فروش در شرکت کوانتوم ( اسنوا) در 14 استان کشور

جذب نیرو و استخدام رستوران شاندیز الماس

استخدام حسابدار در شرکت تولید آلومینیوم نسیم گداز در مرکزی

استخدام بازاریاب با بیمه و پورسانت در شرکت مسیر گستر آرتیمان در تهران

به یک نیروی خانم جهت بسته بندی ادویه.زعفران .شکلات

ویزیتوردارویی بهداشتی جهت ویزیت داروخانه

استخدام حسابدار و مسئول خزانه در ارتعاشات صنعتی ایران در تهران

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟

بالسینی: کسری بودجه سنگین اجازه تعدیل قیمت به بازار ها نمی دهد/ عوامل موثر و کلیدی کاهش نرخ ارز چیست؟