مطالب مرتبط:
سهام عدالت از مهمترین جلوه های اقتصاد مردمی است/ اجازه نمی دهیم به سرمایه های مردم خسارت وارد شود
سهام عدالت از مهمترین جلوه های اقتصاد مردمی است/ اجازه نمی دهیم به سرمایه های مردم خسارت وارد شود
ویروس کرونا از طریق چشم می تواند وارد بدن شود
مشکلی در تأمین ارز واکسن کرونا نداریم / بانک ها می توانند به شرکت های سرمایه گذاری وام بدهند
هشدار ایلان ماسک به سرمایه گذاران در بازار رمز ارزها
-57 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 04:102021-05-09اقتصادي

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟


آمار های «سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه» نشان می دهد جریان ورودی سرمایه خارجی به کشور های G20 در این دوره 28 درصد کاهش داشته است.

- اما از آنجا که سرمایه گذاری خارجی از دو جز جریان ورودی (inflow) و جریان خروجی (outflow) تشکیل می شود، ورود و خروج سرمایه خارجی در سال 2020 را نیز بررسی کرد.

در این قاب، حجم جریان ورودی سرمایه خارجی 1011 میلیارد دلار است که به دلیل افت 519 میلیارد دلاری، در سال گذشته به شدت تضعیف شده است.

از این میزان افت، چیزی بیش از 400 میلیارد دلار به کشور های OECD تعلق دارد که 265 میلیارد دلار از این میزان افت به کشور های اروپایی برمی گردد.

از بین کشور هایی که همچنان جریان ورود سرمایه خارجی به آن ها مثبت است، چین و آمریکا با اختلاف پیش هستند و در رتبه های بعدی، هند، لوکزامبورگ، آلمان، ایرلند، مکزیک، سوئد، برزیل و رژیم صهیونیستی قرار دارند.

استرالیا، کانادا، انگلستان و روسیه از دیگر کشور هایی هستند که جریان ورود سرمایه خارجی برای آن ها در سال 2020 کماکان مثبت بوده است.

اتریش، سوییس، هلند و ایتالیا هم وضعیت بسیار بدی را در این زمینه تجربه کرده اند.

بازخوانی گزارش OECD از زاویه آمار آمار های گزارش تازه این سازمان مشهور حاوی نکات جالبی است.

این سازمان که در شصتمین سالگرد خود، وظیفه اش را ارائه گزارش های بهتر برای سیاستگذاری بهتر در راستای زندگی بهتر اعلام کرده در آخرین گزارش خود روایت تلخی از ضربه پاندمی کرونا به جریان سرمایه گذاری خارجی ارائه کرده است.

گزارش این سازمان از جریان سرمایه گذاری مستقیم در جهان نشان می دهد سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) در سال گذشته میلادی 38 درصد کاهش یافته و از حدود 1150 میلیارد دلار به سطح 846 میلیارد دلار رسیده است.

وضعیتی که گویای کمترین رقم از پایان سال 2005 تا امروز است.

بر اساس آخرین گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه (OECD) همه گیری کرونا روند نزولی در سرمایه گذاری مستقیم خارجی را تسریع کرده و به کاهش سرمایه گذاری خارجی به پایین ترین سطح خود از سال 2005 کمک کرده است؛ به طوری که در سال 2020 جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی تنها یک درصد از تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل داده است.

عددی که در مقایسه با نرخ 4 درصدی سال 2000، کمترین میزان از نسبت سرمایه گذاری خارجی به GDP جهان را طی دو دهه اخیر نشان می دهد.

کاهش جدی آمار FDI در سال 2020 نشان دهنده اثر پاندمی بر چشم انداز اقتصاد جهانی است.

نزول ارقام گزارش شده در بین کشور های عضو OECD به پایین ترین سطح ممکن از سال 2005 که بیشتر ناشی از خروج سرمایه از کشور های سوییس و هلند بوده، قاب دیگری از فشاری است که کرونا بر بخش های خاصی از جهان وارد کرده است.

سازمان همکاری و توسعه اقتصادی دلیل این موضوع واگذاری بخش بزرگی از سهام نمایندگان شرکت های آمریکایی حاضر در این دو کشور است که در سال 2020 شدت گرفته است.

در واقع فروش سهام موجود در شرکت های ساکن در این کشور ها به وسیله سرمایه گذاران خارجی، و کاهش شدید در جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به ایالات متحده آمریکا و سایر کشور های عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی بوده است.

جریانات منفی بدهی های درون سازمانی نیز در کاهش جریان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 دخیل بوده اند.

بازگشت فعالیت های ادغام و تملیک (M&A) فرامرزی که در نیمه دوم سال 2020 آغاز شده است و در نیمه اول سال 2021 نیز در کشور های پیشرفته ادامه یافته، می تواند ارزش سرمایه گذاری مستقیم خارجی را افزایش داده و جریان کلی را در سال 2021 افزایش دهد.

در عین حال این وضعیت، تقویت جریان خروج سرمایه جدید و بزرگ در سال 2021 را در پی خواهد داشت و به پایین نگه داشتن جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی منجر می شود.

نمودار بالا جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی سالانه از سال 1999 تا سال 2020 و روند های فصلی و نیم سالی را از سال 2016 تا 2020 نشان می دهد.

نگاهی به ارزش سرمایه گذاری ها در نیمه سال نشان می دهد جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی در نیمه اول سال 2020 حدود 37 درصد کاهش یافته و به کمترین سطح نیم سال از سال 2013 رسیده است.

حتی قبل از اینکه در نیمه دوم سال 17 درصد دیگر کاهش پیدا کند.

از سوی دیگر نگاهی به ارزش های سرمایه گذاری فصلی نیز نشان می دهد جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی به جز در سه ماه سوم سال که 11 درصد افزایش یافته است در سراسر سال 2020 کاهشی بوده است.

سقوط جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در 2020 جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال 2020 در بیشتر کشور ها سقوط کرده است؛ در کشور های عضو سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی با 51 درصد کاهش به 398 میلیارد دلار رسیده که کمترین میزان از سال 2005 بوده است.

گفتنی است ورودی سرمایه گذاری خارجی به کشور های عضو این سازمان تنها 38 درصد از سرمایه گذاری مستقیم خارجی جهانی را در سال 2020 تشکیل داده است.

این در حالی است که این سهم در سال 2019 حدود 52 درصد و در سال 2018 حدود 58 درصد بود.

بخشی از این افت را می توان به کاهش قابل ملاحظه در ورود سرمایه گذاری خارجی به ایالات متحده آمریکا و جریان ورودی سرمایه منفی قابل ملاحظه کشور هلند نسبت داد؛ در مورد هلند جریانات ورودی منفی به سرمایه گذاری های بورسی همچون فروش سهام شرکت های ساکن هلند و سوییس توسط سرمایه گذاران خارجی و تغییرات در بدهی های درون سازمانی، مربوط است.

از سوی دیگر علاوه بر کشور های آمریکا و هلند، جریان ورودی سرمایه گذاری خارجی به ایرلند (48 میلیارد دلار)، انگلستان (26 میلیارد دلار) و کانادا (24 میلیارد دلار) کاهش داشته است.

از سوی دیگر با وجودی که بسیاری از کشور های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه با کاهش در ورودی سرمایه گذاری خارجی در سال گذشته مواجه بوده اند کشور های اتریش، نروژ و سوییس با جریان ورودی سرمایه منفی مواجه بوده اند.

با این وجود جریانات ورودی سرمایه گذاری خارجی در لوکزامبورگ و سوئد 10 میلیارد دلار افزایش داشته است.

در کل و مطابق گزارش سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی به کشور های 27 گانه اتحادیه اروپا حدود 70 درصد کاهش داشته است که عمدتا به دلیل خروج سرمایه از کشور هلند (112 میلیارد دلار) و افت بیش از 10 میلیارد دلاری در سرمایه گذاری خارجی در برخی از کشور های اروپایی است.

از آنجا که از 37 عضو اصلی OECD، 25 کشور اروپایی هستند، اروپا را باید بزرگ ترین قربانی پاندمی سرمایه گذاری خارجی دانست.

البته در یک چارچوب دقیق تر باید قربانی بزرگ این وضعیت از نظر جذب سرمایه خارجی را کشور های صنعتی بلوک دانست.

آمار های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه نشان می دهد جریان ورودی سرمایه خارجی به کشور های G20 در این دوره 28 درصد کاهش داشته است.

با این وجود در سال 2020 جریانات ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی نه تن ها در کشور های چین و هند کاهشی نبوده است، به طوری که این کشور ها به ترتیب افزایش 14 درصدی و 27 درصدی در سال 2020 ثبت کرده اند.

موردی که بنابر این گزارش، تا حدی به دلیل افزایش در فعالیت های ادغام و تملیک در نیمه دوم سال در این کشور ها بوده است.

چین برای دومین بار ایالات متحده را به عنوان اصلی ترین مقصد سرمایه گذاری مستقیم خارجی پشت سر گذاشته است.

کشور های چین و آمریکا در سال گذشته به ترتیب 212 و 177 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرده اند.

هند و لوکزامبورگ نیز پس از چین و آمریکا بیشترین میزان ورودی سرمایه گذاری مستقیم خارجی را در سال گذشته داشته اند.

کاهش در جریان خروجی سرمایه گذاری خارجی کل جریان خروجی سرمایه خارجی جهان 682 میلیارد دلار بوده است.

بر اساس گزارش OECD خروجی سرمایه گذاری از کشور های عضو این سازمان در سال 2020 حدود 48 درصد کاهش داشته و به 425 میلیارد دلار رسیده که کمترین میزان از 2005 بوده است.

به طوری که این میزان 62 درصد از جریانات خروجی سرمایه گذاری در جهان را تشکیل داده است.

درحالی که در سال 2019 این نسبت 70 درصد بوده است؛ این کاهش عمدتا به دلیل جریانات خروجی منفی از هلند و کاهش قابل ملاحظه جریان خروجی سرمایه از کشور های آلمان و ژاپن نسبت به سال 2019 بوده است.

18 کشور دیگر عضو سازمان همکاری و توسعه اقتصادی نیز کاهش در جریانات خروجی ثبت کرده اند به طوری که این کاهش در کانادا 30 میلیارد دلار بوده است.

شواهد این گزارش نشان می دهد خروجی سرمایه در کشور ایرلند منفی بوده است.

کشور های اتریش، نروژ و انگلستان نیز جریانات خروجی سرمایه منفی داشته اند.

ولی جریان خروجی سرمایه در لوکزامبورک در سال گذشته رکورد زده است، در سوئد دو برابر شده و در سوئد از منفی به مثبت تغییر کرده است.

با این وجود جریان خروجی سرمایه از ایالات متحده آمریکا حدودا ثابت بوده است.

از سوی دیگر بنابر این گزارش، جریانات خروجی از کشور های اروپایی EU27 در سال گذشته میلادی حدود 77 درصد کاهش یافته؛ به طوری که تنها 13 درصد از جریانات خروجی سرمایه گذاری مستقیم خارجی در جهان مربوط به این کشور ها بوده درحالی که این سهم در سال 2018 و 2019 حدود 30 درصد بوده است.

جریان خروجی سرمایه گذاری مستقیم خارجی از کشور های G20 نیز در این دوره 43 درصد کاهش یافته است.

با این وجود جریان خروجی سرمایه در کشوری نظیر اندونزی 33 درصد افزایش داشته است.

اصلی ترین کانون جذب سرمایه گذاری مستقیم خارجی در سال 2020 کشور های لوکزامبورگ، ایالات متحده آمریکا، ژاپن و چین بوده اند.

درحالی که کشور های ژاپن و چین در سال گذشته همچنان به عنوان سرمایه گذاران ارشد خارجی باقی مانده اند، ولی جریان خروجی سرمایه از این کشور ها در سال 2020 کاهش داشته است.

دنیای اقتصاد/
کلید واژه ها: سرمایه خارجی - سرمایه - میلیارد - خارجی - ورود - سرمایه گذاری خارجی - کشور - دلار - ورودی - 400 میلیارد دلار - رژیم صهیونیستی - سرمایه گذاری - چین و آمریکا - میزان - صهیونیستی - انگلستان - خروج - بیش از 400 - اقتصادی - اروپایی - آمریکا - اختلاف - همکاری - سال 2020 - برزیل - تضعیف - تشکیل - گذشته - روسیه - بررسی

آخرین اخبار سرویس:
واحد تولیدی متخلف بتن آماده در لرستان پلمب شد

قیمت محصولات سایپا ( امروز 1400/3/31 ) + جدول

افزایش بهره وری و کارایی شعب رضایتمندی مشتریان را به همراه دارد

ارزش روز سهام عدالت، امروز 31 خرداد 1400

اعلام وضعیت نارنجی برای آب در تهران

اعلام وضعیت نارنجی برای آب در تهران

حل مسائل اقتصادی امروز، ما را از آینده پژوهی غافل ساخته است

سود نقدی سهامداران فولاد خوزستان مرداد ماه واریز می شود

رکورد ملی افتتاح 300 فروشگاه تخفیفی فقط در 294 روزکاری توسط دیلی مارکت

چند درصد از سرپرستان خانوار به سیستم بانکی بدهکار هستند؟

فوق العاده ویژه تا سقف 50 درصد فرهنگیان چه شد

تعریف نزدک به زبان ساده ! 0 تا 100 شاخص نزدک + تریک ها

اصلاح افزایش 30 درصدی نرخ بلیت هواپیما/ مبالغ اضافی را چطور پس بگیرید

حل مشکل واحدهای صنعتی و بازگشت به چرخه تولید

افزایش ارزش سهام عدالت دوشنبه 31خرداد ماه

 نمای پایانی کار امروز بورس 31 خرداد +تصویر

آسفالت 525 هزار متر مربع از معابر روستایی مهاباد با قیر رایگان

یک نفر حسابدار خانم

بازاریابی محصولات لبنی

استخدام اداری و نیروی خدمات(آبدارچی)

استخدام مسئول فنی در شرکت قهوه آرام در تهران

استخدام کارشناس کنترل پروژه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام کارشناس فروش (متریال معماری)، حسابدار و مسئول دفتر در اصفهان

استخدام حسابدار در شرکت پایا پلیمر پارس در شهرک صنعتی نصیرآباد - تهران

استخدام بازرس فروش در کارخانه بزرگ تولید کننده شیر آلات ساختمانی و بهداشتی

نیروی کارگری فاضلاب

سهم 334 میلیون تومانی آذربایجان غربی در طرح بهارانه کتاب

استخدام شرکت پخش ابزار

در تیرماه منتظر چه واریزی های نقدی باشیم؟

توسعه فروشگاه های مجاز قطعات یدکی ایران خودرو در جهت دسترسی به قطعات اصلی

رشد سرمایه گذاری آمریکایی ‍ ها در روسیه علی رغم تحریم ها

خاموشی در راه است

قیمت محصولات ایران خودرو در 1400/3/31 +جدول

واردات مرغ و تخم مرغ برای تنظیم بازار

کشور کمبودی در زمینه آفت کش ها ندارد

58 هزار و 610 تن برگ سبز چای از چایکاران خریداری شد

رشد پنج هزار واحدی شاخص کل در فضای پساانتخاباتی

75 درصد ازمایش های کرونایی مثبت می شود

افزایش ارزش سهام عدالت دوشنبه 31خرداد ماه

اصلاح افزایش 30 درصدی نرخ بلیت هواپیما/ مبالغ اضافی را چطور پس بگیرید

تولید 4 میلیون دُز واکسن برکت در تیر ماه

موج جدید خاموشی در راه است

ارزش سهام عدالت امروز 31 خرداد ماه 1400 | سهام عدالت کمی رشد کرد

در بورس امروز چه گذشت؟

تمدید مهلت پرداخت مالیات مقطوع دریافت کنندگان سکه در سال 1399

اختصاص زمین برای مسکن ملی در ایلام

توسعه فروشگاه های مجاز قطعات یدکی ایران خودرو ادامه دارد

افزایش 4 هزار و 833 واحد شاخص بورس

زمان واریزی سهمیه بنزین تیر اعلام شد

احداث بزرگترین شرکت زنجیره تولید مرغ همدان

تصویب 57 میلیارد تومان اعتبار ملی جهت تامین آب برای عشایر فارس

توسعه فروشگاه های مجاز قطعات یدکی ایران خودرو در جهت دسترسی به قطعات اصلی

کاهش 31 درصدی حجم آب مخازن سدهای لرستان

خلع ید 664 هکتار از اراضی ملی در گلستان

زنان مجرد وام اجاره دریافت می کنند

فروش 718 میلیون تومانی کتاب فروشی های خوزستان در طرح بهارانه کتاب

قیمت گوشی های سامسونگ، شیائومی، هوآوی و آیفون 31 خرداد 1400

آموزش بیش از «45هزار نفر ساعت» در بانک شهر با هدف اجرای صحیح قانون جدید چک

جاماندگان از یارانه بخوانند

دردسر سیستم تشخیص چهره برای بیکاران!

پیش بینی بورس فردا 1 تیرماه 1400+ اخبار لحظه ای

بورس بین الملل در کیش افتتاح می شود

چرا قیمت خودرو سنگاپور گران است؟

ساخت 2 مدرسه در مناطق محروم لرستان با حمایت بانک گردشگری

لطمه کم آبی به بخش معدن

قیمت طلا و سکه امروز 31 خرداد 1400+ جدول

در تیرماه منتظر چه واریزی های نقدی باشیم؟

استان تهران در وضعیت نارنجی آب / ارسال نامه هشدار به مشترکان پرمصرف و بدمصرف

توزیع مرغ دولتی در البرز متناسب با نیاز استان است/گران فروشی ممنوع

ترفندهای غیرفعال کردن اینترنت همراه با نرخ آزاد

قیمت جهانی طلا در 1400/03/31

توسعه فروشگاه های مجاز قطعات یدکی ایران خودرو ادامه دارد

تولید 4 میلیون دُز واکسن برکت در تیر

ساعت کاری ادارات در ایلام تغییر نمی کند

بزرگ ترین صرافی های ارزهای دیجیتالی جهان

حقوق خرداد ماه بازنشستگان کشوری تا ساعتی دیگر واریز می شود

با پرداخت تسهیلات و حمایت مالی صندوق کارآفرینی امید؛ 3652 طرح تولیدی و اشتغال زا در اردبیل اجرا شد

مسافران سرگردان در فرودگاه مسکو به کشور بازگشتند

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان: باید با جدیت بیشتر برای احیای صنعت نساجی در استان تلاش کرد

تقویت مرز باشماق با هدف افزایش مبادلات به 20 میلیارد دلار

اعلام وضعیت نارنجی برای آب در تهران

جدول خاموشی برق تهران امروز 31 خرداد

دومین نمایندگی کارگزاری دلیران پارس در تبریز افتتاح شد

واردات مرغ و تخم مرغ برای تنظیم بازار

آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه را ببینید

اعلام وضعیت نارنجی برای آب در تهران

بورس سبزپوش شد

عملیات مرمتی باغ هرندی کرمان آغاز شد

جذابیت پنهان محبوب ترین محله تهران

اعلام وضعیت نارنجی برای آب در تهران

پرداخت ماهانه 1 میلیون تومان به خانوار 5 نفره/ مشمولان چه کسانی هستند؟

نیروگاه اتمی بوشهر خاموش شد

مرکز پژوهش های مجلس بررسی کرد؛ رشد 48 درصدی بودجه وزارت ارتباطات در سال 1400

سوده ترین بازار یکسال اخیر

موج جدید خاموشی ها در راه است؟

پیش بینی بورس در دولت جدید

ادعایی متفاوت درباره چرایی کاهش مشارکت مردم!

حقوق خرداد بازنشستگان کی واریز می شود؟

کمبود مرغ در استان البرز نداریم/ کسبه گرانفروشی می کنند

با دستور ویدئوکنفرانسی رییس جمهور؛ 15 پروژه زیربنایی قشم افتتاح شد

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟

کرونا به جریان سرمایه چه شوکی وارد کرد؟