موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - انتخابات شوراي شهر - سازمان اداري و استخدامي كشور - دانشگاه آزاد اسلامي - سازمان اداري و استخدامي - هواداران استقلال - تولد لاكچري - دانشگاه آزاد - سازمان اداري - افزايش حقوق - هيجانات منفي - سردار سيد كمال هاديان فر - مديرعامل تسلا - يلدا در تهران - پرندگان آبزي - پارچه پنبه اي - فاطمه اكرمي - تهاجم فرهنگي - قانون جامع ايثارگران - تمديد قرارداد مسي - سقوط بهمن در ارتفاعات توچال - گل احمد نوراللهي - خودروهاي دوگانه سوز

مطالب مرتبط:
مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است
جبهه اصلاحات ایران: رییس جمهور به شورای نگهبان اخطار نقض قانون اساسی بدهد/ وزارت کشور مصوبه خلاف قانون اساسی شورای نگهبان را اجرا نکند
رحمانی فضلی: مبنای عمل وزارت کشور تفسیر معاونت حقوقی رییس جمهوری از ابلاغیه انتخابات شورای نگهبان است
موضع وزارت کشور درباره ابلاغیه انتخاباتی شورای نگهبان
توضیحات رحمانی فضلی در خصوص مصوبه جدید شورای نگهبان در خصوص انتخابات ریاست جمهوری؛ وزارت کشور بدنبال اجرای قانون است
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 03:502021-05-09سياسي

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟


وزارت کشور از حالا خود را آماده کرده که داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بدون درنظر گرفتن شروط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات نام نویسی کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: 5 روز پیش بود که هادی طحان نظیف در قامت حقوقدان شورای نگهبان در ادامه سلسله یادداشت های اینستاگرامی خود از مصوبه ای جدید در شورای نگهبان پرده برداشت.

مصوبه ای که بر مبنای آن شروطی جدید چون سابقه وزارت و شهرداری، مدرک کارشناسی ارشد و البته حضور داوطلبان در حد فاصل 40 تا 75 سال به مصوبه شورای نگهبان در سال 96 افزوده شد.

همان سال 96 هم البته انتقادات بسیاری به حد و حدود اختیارات شورای نگهبان و ورود این نهاد به روند قانون گذاری وارد شد اما سیاست های کلی انتخابات ابلاغی از سوی عالی ترین مقام جمهوری اسلامی و درخواست او برای روشن سازی معیارهای در نظر گرفته شده در قانون اساسی برای کاندیداتوری در انتخابات ریاست جمهوری به نوعی حکم حکومتی تلقی می شد و ضامن اقدامات شورای نگهبان.

این شورا بر مبنای همان اجازه شنبه هفته جاری 11 اردیبهشت ماه شروط جدید خود را ابلاغ کرد؛ شروطی که همان هایی بود که مجلس یازدهم در اصلاحیه قانون انتخابات ریاست جمهوری گنجانده بود و پس از انتقادات بسیار فعالان سیاسی با ایراد هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام که اتفاقا مبنای فعالیتش باز هم اختیارات رهبری است، مواجه شده و از دستور کار خارج شد.

حالا وزارت کشور مانده و ابلاغیه ای جدید که در هر صورت اجرا خواهد شد اما مشخص نیست محل اجرایش وزارت کشور باشد یا شورای نگهبان.

موضع رسمی روزه سکوت وزارت کشور از روز شنبه تاکنون و انفعال آنان سبب شده بود تا انتقادها به دولت و وزیر کشور و البته حسن روحانی به عنوان رییس جمهوری بیش از پیش شود.

سرانجام عبدالرضا رحمانی فضلی که از آبان 98 به بعد و با توجه به نوع برخوردهای تلخ صورت گرفته با معترضان با انتقاداتی دوچندان مواجه است در اظهاراتی به مصوبه شورای نگهبان واکنش نشان داد.

واکنش وزیر کشور همراه با محافظه کاری بود.

او هیچ نوع اظهارنظری درباره این مصوبه و اثراتش بر انتخابات ریاست جمهوری نکرد ولی در عوض گفت که ما روز بعد از آنکه ابلاغیه شورای نگهبان به دست مان رسید، موارد را به استحضار رییس جمهوری رساندیم و خواستیم تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری را به ما بدهند.

این اعلام موضع به علاوه تاکید وزیر کشور بر ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری عملا بدان معناست که حداقل او و نهاد زیرمجموعه اش معیارهای اعلام شده از سوی شورای نگهبان را حاکم بر حیطه اختیارات این شورا در راستای نظارت استصوابی می داند نه نام نویسی کاندیداها.

وزیر کشور در همین راستا گفته است: قبلا شورای نگهبان طبق نظارت استصوابی، عمل نظارتی را انجام می داد اما این بار همان اقدام قبلی را براساس شاخص ها و شرایطی توضیح و آن را تبیین کرده که وزارت کشور مسوول است سن، مدرک تحصیلی و سوءسابقه داوطلبان را حین نام نویسی بررسی کند.

ما منتظر بررسی و تفسیر حقوقی معاونت حقوقی ریاست جمهوری هستیم و هر نوع برداشت حقوقی که انجام شود، آن را انجام می دهیم.

رحمانی فضلی همچنین یادآور شد: ما مجری قانون هستیم.

قانون موجود حال حاضر ماده 55 قانون انتخابات است و به آن عمل می کنیم ولی امیدواریم نتایج این اقدامات به شفافیت بیشتر و احقاق حقوق داوطلبان منجر شود.

مقاومت حقوقی همه این اظهارات به زبان ساده یعنی وزارت کشور معتقد است که ابلاغیه اخیر شورای نگهبان تعیین معیارهای نظارت استصوابی و در راستای احراز صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است و نمی تواند مانع اجرای ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری شود.

ماده 55 آورده است: داوطلبان ریاست جمهوری یا نمایندگان تام الاختیار آنها که کتبا معرفی شده باشند باید ظرف 5 روز از تاریخ انتشار دستور شروع انتخابات به وزارت کشور مراجعه کرده و پرسشنامه اعلام داوطلبی را پس از دریافت و تکمیل همراه با 4 برگ تصویر کلیه صفحات شناسنامه و 12 قطعه عکس 4 در 6 از آخرین عکس خود را که همان سال گرفته باشند به وزارت کشور تسلیم و رسید دریافت دارند.

این یعنی وزارت کشور از حالا خود را آماده کرده که داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری بدون درنظر گرفتن شروط شورای نگهبان برای حضور در انتخابات نام نویسی کنند.

البته این به معنای عدم اجرای مصوبه شورای نگهبان نیست؛ چنانکه وزیر کشور گفته است: مدارک را برای شورای نگهبان جمع آوری و ارسال می کنیم و این یعنی وزارت کشور می داند که ابلاغیه شورای نگهبان در انتخابات پیش رو اجرا خواهد شد ولی محل اجرا شورای نگهبان است نه وزارت کشور به عنوان یکی از سیاسی ترین وزارتخانه های دولت جمهوری اسلامی است.

مجری ناچار! همه اینها مشروط بر آن است که تفسیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری با اظهارات وزیر کشور همسو باشد که بعید است غیر از این باشد.

مصوبه اخیر شورای نگهبان و شرط و شروط جدیدش، ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری را نسخ نکرده و وزارت کشور نمی تواند با استناد به یک مصوبه از اجرای قانون سر باز زند؛ هر چند هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری که منصوب شورای نگهبان است از قرار معلوم خواستار تلفیق ماده 55 قانون انتخابات و مصوبه شورای نگهبان شده و در سطور ابتدایی بیانیه پنجم خود آورده است: براساس ماده 55 قانون انتخابات ریاست جمهوری و مصوبه شورای نگهبان(مصوب 08/02/1400) داوطلبان ریاست جمهوری لازم است مدارک خواسته شده را هنگام نام نویسی در وزارت کشور ارایه کنند حال آنکه امکان این مهم به لحاظ قانونی وجود ندارد.

وزارت کشور یا باید مصوبه شورای نگهبان را اجرا کند یا ماده 55 قانون انتخابات را.

از این رو تفسیر معاونت حقوقی ریاست جمهوری به عنوان تفسیر اجرایی فصل الخطاب وزارت کشور خواهد بود.

پارلمان علیه پارلمان! درست در میان این کش و قوس های حقوقی میان شورای نگهبان و وزارت کشور و هیات مرکزی نظارت بر انتخابات و البته معاونت حقوقی ریاست جمهوری، نمایندگان مجلس که مصوبه پراشکال شان توسط شورای نگهبان دوم متوقف شد و مصوبه شان حالا با ابلاغیه شورای نگهبان قرار است به عنوان نظارت استصوابی اجرا شود به جای آنکه از بدعت اخیر در مسیر قانون گذاری گلایه مند باشند و خواستار رفع این نقیصه شوند، ذوق اجرای برخی از مصوبات شان توسط شورای نگهبان را دارند و در بیانیه ای با 203 امضا آورده اند: شورای محترم نگهبان بر اساس قانون اساسی و سیاست های کلی انتخابات به تکلیف قانونی خود عمل کرده و راسا اقدام به اصلاح و ساماندهی ثبت نام و شفاف سازی معیارهای داوطلبی انتخابات ریاست جمهوری کرد که این اقدام قانونی و صریح شورای نگهبان مورد استقبال نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی قرار گرفت.

عجیب آنکه مجلس حمله به منتقدان سبک و سیاق اقدامات شورای نگهبان را فراموش نکرده و در بیانیه خود آورده است: در این میان هیاهوهای رسانه ای دشمنان خارجی و برخی از منتقدان همیشگی شورای نگهبان در داخل نیز فرصت را برای تخریب نهاد ضامن سلامت انتخابات فراهم کرد تا به زعم خود خدشه ای در برگزاری پرشور انتخابات وارد کند.

از قرار معلوم پارلمان اصولگرایان پیروزی در انتخابات را ارجح بر حفظ شأن تنها نهاد دارای حق قانون گذاری در جمهوری اسلامی می داند.

کمااینکه محمدصالح جوکار، رییس کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس که همزمان یکی از اعضای هیات مرکزی نظارت بر انتخابات شوراها یعنی مهم ترین انتخاباتی که قرار است همزمان با انتخابات ریاست جمهوری 1400 برگزار شود به ایسنا گفته که فضای انتخابات به نفع جریان انقلابی خواهد بود!
کلید واژه ها: شورای نگهبان - نگهبان - انتخابات - شورای - انتخابات ریاست جمهوری - حقوقدان شورای نگهبان - وزارت کشور - داوطلبان انتخابات - داوطلبان - مصوبه - وزارت - انتخابات ریاست - روزنامه اعتماد - هادی طحان نظیف - کارشناسی ارشد - جمهوری اسلامی - جمهوری - ریاست جمهوری - قانون گذاری - قانون اساسی - قانون - طحان نظیف - نام نویسی - کشور - حضور - انتقادات - کارشناسی - جدید - اختیارات - شروط

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول لجستیک در گروه کارخانجات سیرنگ در خراسان رضوی

دعوت به همکاری در آژانس هواپیمایی و گردشگری

استخدام نیروی خدماتی برای فروشگاه مبلمان

وقف باعث پایداری زندگی انسان می شود

اهدای خون جمعی از مردم نهبندان در روز میلاد ثامن الحجج

برپایی پایگاه های مشاوره حقوقی در مترو تهران در هفته قوه قضاییه

وقف باعث پایداری زندگی انسان می شود

بسیج ارکان دولت برای انتقال بهینه قدرت

فرش آرایی 200هزار مترمربع از اماکن متبرکه رضوی در میلاد امام مهربانی ها

تبریک رییس دفتر مقام معظم رهبری به ابراهیم رییسی

 ویدئو | تحلیل ظریف از میزان مشارکت مردم در انتخابات و پیروزی ابراهیم رییسی

اخبار معارفی رسانه ها / تمدید مهلت ثبت نام دهمین دوره ارزیابی قاریان

واکنش گوترش به نتیجه انتخابات ایران

کارگاه تولیدی پوشاک خیریه حضرت زینب کبری (س) رفسنجان افتتاح شد+ تصاویر

سایه رافت امام مهربانی ها بر سر 250 مددجو زندانی در ایام دهه کرامت

اعضای ششمین دوره شورای شهر صفادشت مشخص شدند

برگزیدگان جشنواره قصه گویی قرآنی در بیله سوار تجلیل شدند

بهترین بیزینس کوچ ایران چه کسی است؟

خیرین بر ارائه خدمات سلامت تمرکز کنند

رییسی وارد مشهد شد

اجرای 1500همخوانی در بارگاه منور رضوی

حسنوند رییس کمیسیون انرژی شد/اکبری رییس کمیسیون صنایع ماند/ آقاتهرانی درکمیسیون فرهنگی ابقا شد

مسؤولان اجرایی برای احداث باغ ویلا درصد می گیرند/ «پژمان» رفتار مجرمانه داشته است

تعدادی از پرونده های پلاک ثبتی پایتخت رای باغ گرفتند

برگزاری پایگاه مشاوره حقوقی به مناسبت هفته قوه قضاییه در متروی تهران

تاریخ کشور با شهدا پیوند خورده است

اختصاص ردیف بودجه خاص محیط بانی بعد از 42 سال

پژوهش های دانشگاهی با مسائل کشور فاصله زیادی دارند/ چالش های ارتباط دانشگاه با صنعت

آغاز اجرای چهارمین دوره طرح ملی «نذر آب» در 4 استان/نیمی از واکسن های کرونا توسط هلال وارد شده است

تا پایان پاییز امسال تمامی کشور با برکت واکسینه می شوند

برنامه های هفته مبارزه با مواد مخدر در سال 1400 تشریح شد

سعید سجادی آیین افتتاح مرکز حمایت ||| از زنان آسیب دیده اجتماعی

اشتغالزایی 30 نفر در کارگاه تولیدی خیریه حضرت زینب (س) رفسنجان

دیدار فرمانده نیروی دریایی سپاه با مردم مناطق محروم شرق هرمزگان

بحران سیاسی به پایان رسید

شهریاری خطاب به نمکی: محدودیت های جدید کرونایی اعمال شود

تبریک رییس جمهوری سریلانکا به رییس جمهور منتخب

تلاش متخصصان نیروگاهی سازمان انرژی اتمی برای رفع ایراد فنی در نیروگاه بوشهر

به یک طراح وبسایت شرکتی-فروشگاهی نیازمندم

به نیروی ام دی کار نیازمندیم

سریداری پاساژ

فروشنده پوشاک زنانه

استقبال از طرح های مبتکرانه دستگاه قضایی همدان

خبر مهم درباره واکسن کرونای تولید شده توسط سپاه

شغل محیط بانی به خوبی شناسانده نشده است/توجه به مدیریت مشارکتی در حوزه محیط ضروریست

هرگونه گمانه زنی درخصوص انتصاب مدیران شهری فاقد وجاهت است

نیروهای اداری مدارس مشمول قانون رتبه بندی معلمان شدند

تدوین پیش نویس آیین دادرسی ویژه مراجع شبه قضایی تا پایان امسال

رییس جمهور سریلانکا به رییس جمهور منتخب ایران تبریک گفت

ربیعی: به یک متن روشن و فاقد ابهام در مذاکرات وین رسیده ایم / آنچه باقی مانده، بیش از آنکه به مذاکره نیاز داشته باشد، نیازمند تصمیم سیاسی آمریکاست

نشست خبری رییس کل دادگستری قم

تصویب فرآیند های اجرایی حج و زیارت با اصلاحاتی برای حج 1400

40 مددجوی کمیته امداد قزوین، خادم قرآن شدند

تبیین معارف با نوآوری رسالت مهم تبلیغات اسلامی است

اجرای طرح امام محله در 250 نقطه مازندران

جداول خاموشی های منتشره توسط شرکت های توزیع نیروی برق در کشور احتمالی است

افتتاح دو دفتر خدمات الکترونیک قضایی در مرکز استان سیستان و بلوچستان

رسیدگی به تخلفات انتخاباتی شورای شهر و روستا باید در چارچوب قانون باشد

هفتمین دوره اقامه کنندگان زندگی توحیدی برگزار می شود

فرماندار فیروزکوه: اعضای ششمین دوره شورای شهر فیروزکوه مشخص شدند

قدردانی از محیط بانان شهرستان حمیدیه +عکس

اساتید دانشگاه های متولی امر تربیت معلم باید چگونه باشند؟

بازدید رییس مجلس از شهرک دارویی برکت/ قالیباف: دولت آینده با رساندن واکسن کوو ایران برکت به دست مردم غم نان و جان را از این کشور بگیرد

بابک خرمدین به تلویزیون می آید

سند تحول قضایی با همکاری مردم و قوای سه گانه اجرایی می شود

جاری شدن خطبه عقد 2 زوج اروندکناری در حضور خادمان حرم رضوی

حضور مردم در انتخابات، انقلاب و کشور را بیمه کرد

جداول خاموشی های منتشره توسط شرکت های توزیع نیروی برق در کشور احتمالی است

تاکید دستگاه قضایی کرمان بر تولید آثار هنری فاخر

رمزگشایی از انصراف لحظه آخری جلیلی و انگیزه های سیاسی آراء باطله

درگیری فیزیکی دو نماینده پارلمان کویت

استخدام مسئول دفتر در شرکت آدیش اذر مهر در تهران

بیانیه بسیج اساتید دانشگاه اصفهان درباره انتخابات 1400

واکنش گوترش به نتیجه انتخابات ایران

حمیدرضا نیکومرام جشن میلاد امام رضا(ع) و پیروزی سید ابراهیم رییسی در میدان امام اصفهان

حل مشکل نیرو های اداری با تصویب لایحه نظام رتبه بندی معلمان

حاجی پور: لایحه رتبه بندی معلمان در کمیسیون آموزش مجلس بررسی می شود

«تشرف»؛ میزبان حسن سلطانی و سیدحجت بحرالعلومی در حرم رضوی

نامه شهریاری به نمکی؛محدویت های جدید کرونایی اعمال شود

استقبال از طرح های مبتکرانه دستگاه قضایی همدان

برگزاری پایگاه مشاوره حقوقی به مناسبت هفته قوه قضاییه در متروی تهران

دیدار فرمانده نیروی دریایی سپاه با مردم مناطق محروم شرق هرمزگان

تغییرات در مدیریت شبکه سه

قوه قضاییه مقتدر ضامن ارتقاء امنیت و عدالت عمومی است

تقویت شبکه تبلیغ جهت ایجاد تمدن نوین اسلامی در دستور کار است

گل آرایی حرم رضوی

دولت جدید از توانمندی های مجلس یازدهم استفاده کند

سازمان ملل: آماده همکاری با مقامات ایران هستیم

کاهش آسیب ها جزء دغدغه های مجموعه قضا است

«تشرف»؛ میزبان حسن سلطانی و سیدحجت بحرالعلومی امشب در حرم رضوی

فرماندار ورامین: اعضای ششمین دوره شورای شهر جوادآباد مشخص شدند

مقابله با سرقت دغدغه جدی مردم است

تسهیل در اعمال بخشودگی جرایم بیمه ای سال جدید در کرمانشاه

معرفی دبیران جشنواره انتخاب کتاب دفاع مقدس/ناظر: در حوزه کتاب باید جریان سازی فعال کنیم

برگزاری پایگاه مشاوره حقوقی به مناسبت هفته قوه قضاییه در متروی تهران

اولویت های سیاست خارجی در پنج سال آینده

ضرورت تدوین طرح جامع و کاربردی پیشگیری و کاهش جرایم خشن در استان ایلام

تبریک رییس جمهور سریلانکا به رییسی

پای بابک خرمدین به تلویزیون باز شد/ «سوره» از راه رسید

تقدیر از مروج نمونه فرهنگ رضوی در پاکستان

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟

وزارت کشور می تواند ابلاغیه شورای نگهبان برای انتخابات را اجرا نکند؟