موضوعات داغ: - عادل فردوسي پور - عادل فردوسي - انتخابات رياست جمهوري - استقلالي ها - انتخابات رياست - فوق العاده ويژه - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - رياست جمهوري - يك چهارم نهايي جام حذفي - يك چهارم نهايي - حيدر آسيابي - فاطمه داداشي - رسول فلاحتي - دروس عملي هنرستان - باكتري اسيد لاكتيك - سفير فرانسه در بغداد - روز عفاف و حجاب - گفتمان مردم سالاري ديني - استقلال الاهلي عربستان - مقابله زياده خواهي - بازار سنتي يزد - اسكيزوفرني - مسير دوچرخه

مطالب مرتبط:
میزان فطریه ماه مبارک رمضان 1442 از نظر آیت الله وحید خراسانی
قالیباف در جلسه با آیت الله رییسی چه گفت؟
خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ شانزدهم آذر: از پیام سید محمد خاتمی به سعودی ها در مورد نفت تا تلاش اسراییلی ها برای جلوگیری از سفر بیل کلینتون به خاورمیانه و محکوم شدن عزت الله سحابی
آیت الله لاری درباره ولایت مطلقه فقیه چه دیدگاهی داشتند؟
اعلام میزان فطریه از سوی آیت الله علوی گرگانی
-133 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 03:202021-05-09سياسي

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334


66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به دستور آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، - 66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به دستور آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، به انجام یک سلسله سخنرانی افشاگر در باب فرقه بهاییت دست زد که واکنش هایی گسترده را در سراسر کشور برانگیخت! به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری رسا،" 66 سال پیش در ماه رمضان، فضای دینی و فرهنگی کشور، شاهد رویدادی مهم بود.

بنا به امر آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی، خطیب نامور مرحوم حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، به انجام یک سلسله سخنرانی افشاگر در باب فرقه بهاییت دست زد که واکنش هایی گسترده را در سراسر کشور برانگیخت! همین امر موجب شد که به دستور پهلوی دوم، از پخش سخنرانی های فلسفی در رادیو جلوگیری شود! در مقالی که پیش روی دارید، در باب حاشیه و متن این رویداد، اشارات و تحلیل هایی صورت گرفته است.

امید آنکه تاریخ پژوهان معاصر و عموم علاقه مندان را مفید و مقبول آید.

سلطان واقعی ایران، یک بهایی بود! در آغاز سخن، مناسب است که قدری در باب زمینه های مواجهه آیت الله العظمی بروجردی با بهاییت سخن رود.

در نیمه دوم دهه 20 و نیز در دهه 30 هجری شمسی، پهلوی دوم در راستای سیاست شخصی یا القایی خویش، به وابستگان به فرقه بهاییت در ایران، امکان فعالیت گسترده تبلیغی و نیز سمت های متنوع سیاسی یا اقتصادی را واگذار کرد.

هم از این روی پیروان این فرقه با اتکاء به پشتوانه حکومتی خویش، به مزاحمت و آزار مسلمین در نقاط مختلف کشور می پرداختند! اخبار و شکایات مربوط به رفتار های این نحله، به آیت الله بروجردی رسید و وی تصمیم گرفت تا به مقابله با ترکتازی های این گروه بپردازد.

سید مرتضی حسینی، پژوهشگر تاریخ معاصر ایران، ماجرا را به شرح ذیل روایت کرده است: بعد از رحلت آیت الله العظمی سید ابوالحسن اصفهانی در آبان ماه 1325 شمسی و درگذشت آیت الله العظمی حاج آقا حسین قمی در سال 1326، آیت الله العظمی حاج آقا حسین طباطبایی بروجردی - که سه سال قبل به اصرار علمای حوزه و به ویژه امام خمینی، به قم آمده بود- مرجع بزرگ شیعیان شد.

در آن ایام، حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فلسفی در دهه آخر صفر، در منزل ایشان منبر می رفت و نیز به دعوت آستانه مقدسه حضرت معصومه (س)، شب ها در صحن بزرگ به ایراد خطابه های پر محتوا و روشنگر می پرداخت.

این منبرها، تأثیر ژرف و مهمی بر طلاب حوزه گذاشت و الگویی برای آنان شد و حتی بر سایر جوانان و نوجوانان آن عصر، بسیار تأثیر گذارد.

این توانایی او از چشمان تیزبین و دوراندیش آیت الله بروجردی دور نماند، چنانکه مرحوم فلسفی روایت می کند: [ایشان]با علاقه فراوان، هر روز در منزل خودشان، در ساعت منبر من حاضر می شدند و یک روز هم تخلف نمی کردند.

یک شب هم برای استماع منبرم، به صحن مطهر حرم آمدند و به من فرمودند: شما چه جور منبر می روید؟ من می بینم که آقایان مجتهدین و مدرسین و مأمورین دولت و فرماندار و کسبه و تجار می گویند: فلانی خیلی خوب صحبت کرد.

حتی خانم هایی که از منزل ما به مجلس می روند، همین نظر را دارند.

خوب است شما این روش خودتان را مبنا قرار دهید و به دیگران نیز بیاموزید.

آیت الله بروجردی همچنین از آقای فلسفی خواست، تا واسطه او برای رساندن پیام های مرجعیت شیعه به مقامات دولتی و شاه باشد.

با آشکارتر شدن شدن فعالیت بهاییان، مردم از شهر های مختلف، به آیت الله بروجردی نامه می نوشتند و از اعمال آنان شکایت می کردند.

این امر، حساسیت و ناراحتی ایشان را به دنبال داشت؛ بنابراین آیت الله بروجردی در سال 1329، طی نامه ای به آقای فلسفی اعلام کردند که با نخست وزیر رزم آرا ملاقات کند و به دنبال شکایت مردم الیگودرز، جلوی فعالیت بهاییان را بگیرد.

در سال 1334 و قبل از فرارسیدن ماه مبارک رمضان، به پیشنهاد حجت الاسلام فلسفی و تأیید آیت الله بروجردی، قرار شد در سخنرانی های مسجد شاه تهران- که به طور مستقیم از رادیو پخش می شد- مسئله بهاییت توسط این خطیب پرآوازه طرح شود.

آیت الله بروجردی در پاسخ به این درخواست حجت الاسلام فلسفی چنین فرمودند: اگر بگویید خوب است، حالا که مقامات گوش نمی کنند، اقلاً بهایی ها در برابر افکار عمومی کوبیده شوند! مرحوم فلسفی در خاطرات خود می گوید: وظیفه مذهبی حکم می کرد در مقابل تبلیغات این فرقه، بی تفاوت نباشم و با وجود وابستگی آن ها به دستگاه حاکم، در منابر خود بر ضد آن ها مبارزه تبلیغی نمایم.

یکی از چهره های شناخته شده فرقه بهاییت- که با نفوذ و صعود در مراتب بالای حکومت، توانست به یکی از نزدیکان مورد اعتماد محمدرضا شاه تبدیل شود- عبدالکریم ایادی بود.

پدر او ایادی امرالله ، از رهبران برجسته بهایی و از خواص عباس افندی (فرزند بنیانگذار این فرقه) بود.

ایادی که از سال های ابتدایی دهه 30، به عنوان پزشک مخصوص شاه وارد دربار شد، جایگاهی فراتر از این سمت یافت و نقش یک رییس، محرم اسرار و مشاور را در امور سلامت شاه ایفا می کرد.

حسین فردوست در خاطرات خود نوشته است: من که در دربار بودم، نمی دانستم که آیا شاه بر ایران سلطنت می کند یا ایادی؟ او بهایی ها را در همه جا گمارده و بر مردم مسلط کرده بود! این نقش آفرینی عیان و عمیق ایادی، با واکنش علما مواجه شد.

در همین زمینه، حجت الاسلام فلسفی در یکی از سخنرانی های خود در مسجد شاه با صراحت گفت: اعلیحضرتا! مملکت این همه طبیب مسلمان دارد، مردم ناراحت هستند از اینکه یک بهایی طبیب مخصوص شماست، او را عوض کنید! ، ولی شاه او را تغییر نداد و حتی از سخنان آقای فلسفی ناراحت شد و گفت: این ها چه کار به طبیب من دارند؟ به گفته حجت الاسلام فلسفی، ایادی با نفوذ ترین فرد دربار و به تدریج با نفوذ ترین فرد کشور شد و برای خود، در حدود 80 شغل ایجاد کرد و حتی دادن بسیاری از مقامات و درجات، به دست وی صورت می گرفت! ایادی در دوران نخست وزیری هویدا، تا توانست وزیر بهایی وارد کابینه کرد و این وزرا بدون اجازه وی، هیچ کاری نمی کردند.

به نحوی می توان گفت که سلطان واقعی ایران، یک بهایی بود و در زمان وی، بهایی ها مشاغل مهمی داشتند و در ایران، بهایی بیکار وجود نداشت و جمعیت آن ها در ایران در زمان ایادی، به سه برابر رسید! به کلی حقیر، از اصلاحات این مملکت مأیوسم! همانگونه که در بخش پیشین اشارت رفت، آیت الله بروجردی در آغازین گام از مبارزه خویش با فرقه بهاییت، خواست تا ماجرا از طریق مسئولین وقت کشور پیگیری و از این طریق، از مزاحمت ها و نیز توسعه نفوذ بهاییان جلوگیری شود.

با این همه تلگرافات آیت الله بروجردی به حجت الاسلام فلسفی، نشان می دهد که وی به مرور، از همکاری سران وقت حکومت با این مبارزه مأیوس شده و حتی آنان را، مددرسان این فرقه می داند! نخستین نامه از موارد فوق آمده، مربوط به دوره ای است که مرجع اعلای شیعیان، مرحوم فلسفی را به دیدار حاجعلی رزم آرا، نخست وزیر وقت می فرستد تا وی مانع از حمایت مسئولان محلی از بهاییت شوند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض می رساند امید آنکه وجود محترم از بلیات محفوظ بوده، موفق و مؤید باشید.

چند روز است که از اطراف به وسیله مکاتیب و تلگراف، به من شکایت از فرقه ضاله بهاییه می کنند.

از جمله مکتوبی است که از اطراف کرمان رسیده و تلگرافاتی است که از الیگودرز مخابره و رونوشت به حقیر داده اند.

مکتوبی هم امروز از جناب مستطاب ثقه الاسلام آقای شیخ محمد مصدرالاموری -که در الیگودرز است، رسیده- چنین معلوم می شود که بخشدار و سایر رؤسای ادارات، از فرقه ضاله بهاییه حمایت می کنند و قاسم فولادوند به واسطه حماقتی که دارد، بخشدار و .

را تقویت می نماید؛ بنابراین عده ای از مسلمین در تلگرافخانه متحصن شده اند.

خواهشمند است جنابعالی، جناب اشرف آقای نخست وزیر را ملاقات کنید و مطلب را به ایشان برسانید که هر چه زودتر قضیه را خاتمه دهند که منجر به نزاع و مقابله و خونریزی نشود.

در خاتمه سلامت و سعادت جناب مستطاب را از خداوند تعالی مسئلت می نماید.

نامه دوم آیت الله بروجردی به حجت الاسلام فلسفی، به نیکی نشان می دهد که وی حاکمیت وقت را با بهاییان هم دست قلمداد می کند و ادامه گفتگو با دولت را در این زمینه بیهوده می داند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض می رساند مرقوم شریف واصل گردید.

جوابی که داده اند، دال بر این است که ایجاد نفوذ و تقویت این فرقه، از روی عمد و قصد است، نه خطا و سهو.

تظاهراتی که نادرا [از سوی دولت]مشاهده می شود بر آنها، فقط و فقط تظاهر و اغفال است، نه حقیقت و این دستگاه یا آلت صرف و متحرک و بدون اراده و اختیار است، یا به غلط مصلحت مملکت را در تقویت و موافقت منویات این ها تشخیص داده، یا بعضی چرخ های آن مصلحت شخصیه خود را بر مصلحت مملکت ترجیح می دهد.

به هر تقدیر مذاکرات در این موضوع را [با دولت]لغو و بیهوده می بینم.

و سرانجام نامه سوم، به نیکی از یأس مطلق آیت الله بروجردی از همکاری شاه و حکومت وی، در مبارزه با بهاییت نشان دارد.

او در این مکتوب، اشاره دارد که دادگاه ها در سراسر کشور، جرئت صدور و اجرای حکم، بر علیه تخلفات آشکار پیروان این فرقه را ندارند: بسم الله الرحمن الرحیم.

به عرض عالی می رساند چندی قبل از آبادان، مکتوبی از بعضی وکلای حقیر رسیده و اظهار داشته بودند که تقریباً اداره امور نفت آبادان، با فرقه بهاییه شده.

دیروز مکتوب دیگری از بعضی وکلای حقیر نیز رسید که مؤید مکتوب اول بود.

نمی دانم اوضاع ایران به کجا منجر خواهد شد.

مثل آنکه اولیای امور ایران در خواب عمیقی فرو رفته اند که هیچ صدایی هر چند مهیب باشد، آن ها را بیدار نمی کند.

عاقبت امور ایران را از این فرقه حقیر، خیلی می بینم.

به اندازه ای این ها در ادارات دولتی راه دارند و مسلط بر امور هستند که دادگستری جرئت اینکه یک نفر از این ها را که ثابت شده است، قاتل بودن او در ابرقوه، پنج مسلمان بی گناه را مجازات نمایند، ندارند.

نمی دانم با که باید صحبت کرد و با کدام ناقوس خوابیده ها را بیدار کرد.

گمان ندارم اندک فایده ای مترتب شود.

به کلی حقیر از اصلاحات این مملکت مأیوسم.

مردم ایران! هشیار باشید، این فرقه بهایی در کشور، نفوذ زیادی پیدا کرده است! زنده یاد حجت الاسلام والمسلمین محمد تقی فلسفی، پس از مشاهده عدم وجود اراده لازم در حاکمیت برای مبارزه با عقاید و کردار های بهاییان، به آیت الله العظمی بروجردی پیشنهاد می کند که در ماه رمضان سال 1334 شمسی، سخنرانی خود را در مسجد شاه سابق به تخطئه این فرقه اختصاص دهد، پیشنهادی که مورد استقبال آیت الله قرار گرفت.

استقبال گسترده مردم مسلمان ایران از این سلسله سخنرانی ها، به حدی بود که هیئت حاکمه وقت را به هراس افکند! در همین زمان اما، مرجع اعلای شیعیان طی نامه ای به مرحوم فلسفی، از ایراد این گفتار های روشنگر، تقدیر نمود.

بانو فرشته فصیحی از فرهنگیان اکنون کشور در خاطرات خود، سخنان آن دوره فلسفی و تأثیر آن را اینگونه توصیف کرده است: یادم است که غیر از صدای مرحوم صبحی و مرحوم مؤذن زاده اردبیلی، آرام آرام صدایی دیگر، مرا در بعضی از روز ها که از مدرسه به خانه می آمدم، به خود جلب و جذب می کرد! کلماتش شمرده، تن صدایش جذاب و قدرت بیانش سحرآمیز بود که کودکی 10 ساله را از بازی و درس، به پای رادیو می آورد و کف اتاق نشیمن می نشانید! گویی صدا های دیگر را نمی شنیدم؛ شش دانگ حواسم به این صدا بود که می گفت مردم ایران! هشیار باشید؛ این فرقه بهایی در ایران، نفوذ زیادی پیدا کرده است! در تمام سازمان ها و ارکان دولتی، دست نشانده هایی دارند.

این فرقه را بعد از جنگ جهانی دوم، استعمار انگلیس در دنیا علم کرده است.

این ها در مرکزشان به نام حظیره القدس در تهران، به نشر و ترویج عقاید ضاله خود می پردازند.

من در آن سن و سال، نمی دانستم بهایی کیست؟ استعمار انگلیس یعنی چه؟ حظیره القدس کجاست؟ عقیده شان چیست؟ تا آن سن فقط یادم است که وقتی معلم قرآن و شرعیات، از بعضی از همکلاس هایمان دین آن ها را سؤال می کرد، جزء مذاهب و ادیانی که ذکر می شد، بعضی از بچه ها می گفتند ما بهایی هستیم! در زنگ قرآن و تعلیمات دینی، ارمنی ها و کلیمی ها و زرتشتی ها از کلاس بیرون می رفتند، ولی بهایی ها در کلاس حضور داشتند و مانند مسلمان ها، درس دینی ما را می خواندند و امتحان می دادند، ولی نمی دانستم که چه فرقی با ما دارند! حتی در سال های تحصیل، با خیلی از آن ها دوست هم بودیم، یا روی یک نیمکت در کنار هم می نشستیم، یا تصادفاً همسایه هم بودیم.

در منزلی که در خیابان تخت جمشید (طالقانی امروز)، در کوچه زهره داشتیم، در خاطرم است در سمت چپ منزلمان، خانواده کلیمی یاشار همسایه بودند و در سمت راست، خانواده های کلیمی دارو ور و بروخیم بودند و روبه روی منزل ما، کمی دورتر، خانواده .

بهایی بودند.

خلاصه همه مذاهب و ادیان، در کنار هم زندگی می کردند.

مادربزرگ روشنی داشتم (مادر مادرم) که بسیار دنیادیده و باتجربه بود.

گاهی از بهایی ها می گفت و به ما هشدار می داد که این ها مُشرک هستند! گویا زمانی که از شیراز به تهران می آید، منزلی را اجاره کرده بوده و بی خبر بوده است که صاحبخانه اش، بهایی یا بابی بوده است.

گویا آن خانم با چرب زبانی، گاهی تبلیغ هایی می کرده و متقابلاً مادربزرگم نیز، با او زیاد بحث می کرده است! از صحبت هایش، جمله ای را که فراموش نکرده ام، این است که آن خانم بهایی می گفته است: الله ابهاء و مادربزرگم معنی می کرد یعنی: بهاء خداست! استغفرالله.

مادربزرگم آن خانه را ترک کرده و به جایی دیگر نقل مکان می کند.

به هر روی، روز های پی در پی در ساعت مخصوصی که یا قبل از اخبار ساعت 2 بعدازظهر یا بعد از اخبار بود، این ناطق زبردست به منبر می رفت و سخنرانی های آتشینی ایراد می کرد.

درست نمی دانم شاید در مسجد شاه بود و در رادیو تهران، به صورت مستقیم و زنده پخش می شد.

بار ها با بیانی پرجرئت، محمدرضا پهلوی را - که در آن زمان در اوج قدرت بود - مورد خطاب قرار می داد و او را راهنمایی می کرد و هشدار می داد که اعلیحضرتا! مراقب باشید و نگذارید این فرقه استعماری، روزبه روز بیشتر نفوذ کند و افکار نسل جوان را دستخوش تبلیغات دروغین خود سازد.

اعلیحضرتا! چرا باید پزشک مخصوص شما، یعنی یکی از نزدیک ترین افراد به شما، یک بهایی باشد (تیمسار دکتر عبدالکریم ایادی) همچنین نام خیلی از مقامات را می برد که همه بهایی بودند و من نام آن ها را به یاد ندارم و حتماً در تاریخ دوران پهلوی دوم ذکر شده است.

می خواهم بر این موضوع تأکید کنم که مرحوم فلسفی، خیلی زودتر از سایر انقلابی ها، این موضوع انحرافی و حساس را تشخیص داده بود و بر سر منابر فریاد برمی آورد و مردم و حکومت را هشیار می کرد.

اگرچه حکومت چندان وقعی نگذارد و بعد ها یکی از این بهایی ها، کارخانه پپسی کولا را به ایران وارد کرد و تلویزیون ایران را پایه گذاری کرد و رییس هواپیمایی کل کشور و رییس الوزرا، تیمسار خادمی و امیرعباس هویدا بودند که همگی دارای پست های کلیدی و حساسی بودند.

امام خمینی و تداوم راه آیت الله بروجردی در مصاف با بهاییت همانگونه که در بخش های فوق اشارت رفت، رژیم شاه تا مقطع رحلت آیت الله العظمی بروجردی، مانع از به نتیجه رسیدن مبارزه ایشان با فرقه بهاییت گشت.

هم از این روی امام خمینی پس از آن و بهره بردن از آن تجربه، به این رویارویی، ابعادی جدید بخشید.

زهرا رنجبر کرمانی پژوهشگر تاریخ معاصر ایران در این باره معتقد است: با ورود امام خمینی به عرصه سیاست در ابتدای دهه 40، مبارزه با بهاییت وارد مرحله جدیدی شد.

ایشان خطر بهاییان و همدست آنان اسراییل را برای اسلام و کشور جدی دانست و به روحانیون عالی رتبه، سفارش کرد تا مردم را از این خطر آگاه سازند.

امام روحانیت را به اعتراض علیه سیاست های شاه فراخواند و چنین گفت: این سکوت مرگبار، اسباب می شود که زیر چکمه اسراییل، به دست همین بهایی ها، این مملکت ما، نوامیس ما، پایمال شود.

در جایی دیگر، ایشان استقلال مملکت و اقتصاد آن را در معرض قبضه صهیونیست ها -که در ایران در قالب بهاییان فعالیت می کردند- دانست و سکوت در قبال این مسئله را جایز نشمرد.

امام بیش از هر شخص دیگری، به خیانت های بهاییان و ارتباط آن ها با اسراییل آگاه بود.

امام خمینی به درستی هدف از لایحه انجمن های ایالتی و ولایتی را حاکمیت بهاییان بر سرنوشت ایران ارزیابی کرد و علیه این لایحه، قد برافراشت.

از دیدگاه ایشان، سازمان بهاییت در ایران، جاسوس اسراییل و امریکا بود و اساساً برای درهم شکستن مذهب شیعه، به وجود آمده بود.

تأکید امام بر از دست رفتن استقلال ایران توسط استکبار و عوامل آن نظیر اسراییل و بهاییت و حکومت پهلوی، ماهیتی ضدامپریالیستی و ضدصهیونیستی به نهضت اسلامی بخشید.

امام در سال 1342 در پیامی خطاب به علمای یزد، به صراحت از تسهیلاتی که دولت علم برای برگزاری کنفرانس بهاییان در لندن منظور کرده بود، انتقاد کرد و گفت: بسیاری از پست های حساس، به دست این فرقه (بهاییت) است که حقیقتاً عمال اسراییل هستند.

ایشان برخی اصول انقلاب سفید نظیر تساوی مطلق حقوق زن و مرد را نشئت گرفته از آرای رهبران بهاییان می دانست.

باید گفت مبارزه امام خمینی با بهاییت، علاوه بر تکمیل اقدامات آیت الله بروجردی، واجد چند خصوصیت مهم بود: اول، موضع امام سبب پاسداشت عزت و کرامت حوزه علمه قم و مراجع تقلید شد.

دوم، امام تأکید داشت که بهاییت یک حزب دست نشانده است و طرف حساب مردم ایران، امریکا و اسراییل هستند و سوم، امام مردم را در این مبارزه، به صحنه آورد.


کلید واژه ها: حجت الاسلام - آیت الله - بروجردی - طباطبایی - فرقه بهاییت - کشور - رمضان - هایی - فرهنگی - بهاییت - الله - آیت الله بروجردی - سخنرانی - گسترده - شاهد - دینی - خطیب - محمد - افشاگر - حسین - سلسله - واکنش - دستور - فرقه - خبرگزاری - تاریخی - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
هر رأی در سرنوشت کشور نقش بسزایی دارد/ انتخاب اصلح از اهمیت بالایی برخودار است

توضیحات روابط عمومی فرمانداری اصفهان برای جمع آوری بنرهای یکی از لیست های انتخاباتی

ارتحال عالم ربانی، آیت الله علم الهدایی بروجردی در مشهد

زاکانی: به دنبال دیوارکشی بر دور کشور نیستیم

آمادگی پلیس مازندران در برقراری امنیت انتخابات

مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد/صدور مجوز واکسن پاستور؛ هفته آتی

عکس| الحاق ناوشکن دنا و ناو مین شکار شاهین به نیروی دریایی

آذری جهرمی: فیلترینگ در ایران منقرض خواهد شد، ولی در شرایط کنونی عده ای نمی گذارند با فیلترینگ خداحافظی کنیم

نامه محسن هاشمی به رهبرانقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 24 خرداد

جلسه هیأت مدیره صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

با حضور پرشور در انتخابات جواب دندان شکنی به مخالفان انقلاب می دهیم

70 درصد جمعیت کشور تا پایان سال واکسن دریافت خواهند کرد

آماده باش کامل توزیع برق تهران برای انتخابات

رفتار رسانه های دشمن برای دلسرد کردن مردم، نشان از اهمیت انتخابات دارد/مداحی؛ رسانه مختص فرهنگ تشییع

رعایت پروتکل ها درستادهای انتخابات درسطح «قابل قبول»/ فرایند «کند» کاهش آمارهای کرونا در تهران

متکی: نگران تکرار تجربه انتخابات 92 هستیم

رییس و نایب رییس جدید هیات مدیره بانک خاورمیانه انتخاب شدند

ایران به رهبری امام خامنه ای عمق راهبردی مقاومت فلسطین است

باید از تولید پرونده جرائم در آذربایجان غربی جلوگیری شود

همان زمان صحبت های مصلحی را به آقای هاشمی منتقل کرده بودند/ مصلحی گفته بود آقای هاشمی 30 میلیون رای دارد

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

عکس/ مانور ناوشکن دنا و مین شکار شاهین

با شرکت در انتخابات و انتخاب اصلح، سیلی محکمی به دشمنان زده ایم

نشست روشنگری انتخابات 1400 در بین عشایر ارسباران

بیانیه مشترک 50 هزار پایگاه بسیج مساجد و محلات برای حضور حداکثری در انتخابات

اخلاق مداری در تبلیغات انتخاباتی از اهمیت وافری برخوردار است

برنامه رییس جمهور و جوانان با محسن مهرعلیزاده

دولت آینده باید رضایت، امنیت و ایجاد شغلی را تامین کند

تغییر ساعت سخنرانی تلویزیونی رهبر معظم انقلاب در روز چهارشنبه

ربیعی: رییسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

اهتزاز پرچم حرم حضرت معصومه (س) و حضرت رضا (ع) در گرگان

کسانی که نمی خواهند رأی دهند بخوانند

جهرمی: عدم حضور در انتخابات، یعنی مُردن!

تلاوت جزء بیست و یکم قرآن کریم

اثر انگشت از انتخابات امسال حذف شد

دانشگاهیان معیارهای نامزد اصلح را به مردم متذکر شوند

ضرورت تقویت همکاریهای رسانه ای ایران و پاکستان

برنامه رییس جمهور و جوانان با سعید جلیلی

نامه محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

هفدهمین شماره  «سیاست نامه» با نگاهی ویژه به نیچه منتشر شد

تجلیل از مداحان بسیجی یزد به روایت تصویر

دام اصلاح طلبان برای اصولگرایان

ظریف: مشارکت مردم در انتخابات تحریم های آینده را خنثی می کند

1200 دستگاه موتورسیکلت برای محیط بانان خریداری شد

زالی: فرایند کاهش آمار کرونا در تهران کند است

با خلاقیت و ابزارهای نوین به دنبال ارائه تصویر واقعی فولاد مبارکه هستیم

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب درباره شورای نگهبان

ظریف: مشارکت در انتخابات تحریم های آینده را خنثی می کند

آرنو: حل مسالمت آمیز مشکل افغانستان تنها راه مورد حمایت سازمان ملل است

آغاز همایش حامیان رییسی در تهران تا چهارشنبه

قهر با صندوق رأی قطعا راه حل نیست/ مردم ما مؤثرترین ضامن آزادی، امنیت، سربلندی و پیشرفت کشورند

پست اینستاگرامی ظریف برای دعوت به حضور در انتخابات

برنامه رییس جمهور و جوانان با سید ابراهیم رییسی

بیانیه کانون وکلای مرکز درباره انتخابات

رییس جبهه اصلاحات ایران: برای نجات ایران در انتخابات شرکت کنید

رعایت پروتکل ها درستادهای انتخابات درسطح «قابل قبول»/ فرایند «کند» کاهش آمارهای کرونا در تهران

محسن هاشمی به رهبر انقلاب نامه نوشت

مبارزه با فساد خواست جدی حکومت و مردم است

دیدار سعید جلیلی با تاکسیرانان و اتوبوسرانان ترمینال غرب

90 هزار نفر در خواف واجد شرایط رای دهی

انتخابات 28 خرداد آبروی نظام است

مشارکت در انتخابات تحریم های آینده را خنثی می کند/ قهر با صندوق راه حل نیست

حدادعادل: قطعا برخی نامزدها به نفع رییسی کنار می روند

راه اندازی مرکز نوآوری همراه اول

بیانیه 273 هنرمند شاخص بسیجی درباره حضور حداکثری پای صندوق های رای

دعوت بهزاد نبوی از مردم برای شرکت در انتخابات و تشویق دیگران به رأی دادن به «لیست جمهور»

اهدای 2 هزار سری جهیزیه به نوعروسان نیازمند

بیمارستان امام خمینی (ره) به «ایستگاه مدافعان سلامت» تغییر نام یافت

فصل همراهی با سیاست های کلان و تثبیت ساختار جدید آستان قدس است

تاخیر در اتمام بیمارستان ولی عصر (عج) اراک جای سؤال دارد

ربیعی: رییسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی تغییر کرد

در انتخابات شاهد رویارویی دو قشر و تفکر مختلف هستیم

گرامیداشت هفته بین المللی سلامت مردان در کیش

ساعت سخنرانی تلویزیونی 26 خرداد رهبر انقلاب تغییر کرد

تغییر زمان اعلام نتایج آزمون استخدامی

حقِ ردصلاحیت کاندیداها را تا لحظه آخر بررسی احراز صلاحیت ها داریم

نامه محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

پاسخ وزیر ارتباطات به خبرنگان درباره رفع فیلترینگ

لازمه جهش تولید، صادرات است

پست اینستاگرامی ظریف در

ربیعی خطای دولت درباره حمله به رییسی را پذیرفت

پیام مهم «ظریف» به مردم درباره انتخابات

استخدام نیروی کار جهت فروشگاه مبلمان اداری

استخدام نیروی خدماتی در برج رویال

سخنرانی علیرضا زاکانی در دانشگاه امیرکبیر

کرکسی که نخستین پای مصنوعی دائمی را دریافت کرد

حزب الله لبنان: به تلاش ها برای خروج کشور از بحران پایبندیم

آرای مردم در انتخابات صیانت شود

نگاه سیاسی به شوراها ممنوع/ پارلمان شهری جای فامیل بازی نیست

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب

نشست تحلیلی «بحران های منطقه و امنیت ملی ایران» برگزار شد

محسن رضایی: زنان خانه دار بر مبنای تعداد فرزندان مستمری مادام العمر دریافت خواهند کرد

معرفی مرجع سایت دانلود مداحی

مدیریت بد مسئولان عامل دلسردی مردم با صندوق های رأی

همایش صاحبان سخن نافذ

متکی: شنیدم یک نامزد به رییسی گفته با گرفتن مسوولیت کنار می روم

کانون اصلی پیشرفت های اخیر چین از داشتن «رویای انسجام بخش ملی» می گذرد

مانور ناوشکن دنا و مین شکار شاهین

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334

مواجهه تاریخی آیت الله بروجردی با بهاییت در رمضان 1334