موضوعات داغ: - عادل فردوسي پور - استقلالي ها - عادل فردوسي - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - حقوق بازنشستگان - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - كارشناسي ناپيوسته - متناسب سازي - بهاره كيان افشار - بازنشستگان تامين اجتماعي - نيروهاي ارتش سوريه - سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور - استريل - آبشار ويكتوريا - حكمتيان - مصطفي آجرلو - تبريك سال نو ميلادي - شهر شعر و هنر - شركت فولاد - فرماندار جوانرود - طلادر - جعبه - قيدار نبي

مطالب مرتبط:
طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟
پوتین: طرح نقشه تجاوز علیه روسیه دیگر مشمول بخشش نخواهد شد
استان کرمانشاه جز استان های برتر در طرح ملی آجر به آجر پویش من مادرم، بچه های ایران فرزند من
توضیحات آموزش و پرورش درباره حذف حق نوار مرزی فرهنگیان و طرح تمام وقت
طرح توسعه بیمارستان تامین اجتماعی سقز تا تیرماه تکمیل می شود
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 02:502021-05-09سياسي

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟


طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟ ایسنا: قتل عام و کشورگشایی، خوی سلسله پادشاهان حاکم بر سرزمین پهناور ایران بود و آغامحمدخان قاجار و شاهان پس از او نیز از این قاعده تبعیت کردند اما دومین شاه قاجار آنقدر خوش شانس نبود که بتواند همانند عمویش بر قوای .

- ایسنا: قتل عام و کشورگشایی، خوی سلسله پادشاهان حاکم بر سرزمین پهناور ایران بود و آغامحمدخان قاجار و شاهان پس از او نیز از این قاعده تبعیت کردند اما دومین شاه قاجار آنقدر خوش شانس نبود که بتواند همانند عمویش بر قوای اجنبی مسلط شود و مانع از شکل گرفتن طرح گربه ای نقشه ایران شود.

امروز 20 اردیبهشت ماه، نود و چهارمین سالگرد الغاء یا فسخ قرارداد قضاوت کنسولی اتباع روس در ایران موسوم به کاپیتولاسیون به دست رضا شاه پهلوی و مجلس شورای ملی در سال 1306 بعد از یک قرن تسلط سیاسی، قضایی، اقتصادی و نظامی همسایه شمالی کشورمان است.

عمق تلخی کاپیتولاسیون واژه کاپیتولاسیون از نظر حقوقی به مجموعه قراردادهایی گفته می شد که دولت های استعمارگر از قرن نوزدهم به نفع خود و بر ضرر کشور میزبان به اجرا گذاشتند.

آنان با تسلط بر آب و خاک دولت های ضعیف، برده داری مدرن را در مقیاس کشوری و منطقه ای به اجرا در آوردند.

اتباع و شهروندان دولت استعمارگر اجازه انجام هر کار قانونی و غیرقانونی در کشور هدف را به خود می دادند و در صورت ارتکاب هر نوع بزه، جرم یا تخلفی از سوی اتباع شان، قوانین قضایی دولت میزبان را فاقد صلاحیت رسیدگی به تخلفات و جرمهای شهروندان خود می دانستند و فرد خاطی پس از مراجعه به کشور خود محاکمه و مجازات می شد که معمولا هم به دلیل متفاوت بودن قوانین کشور میزبان و کشور استعمارگر چنین اتفاقی نمی افتاد.

جالب اینجاست که این ستم آشکار را به دست حکام کشور میزبان و در قالب قانون رسمی به انجام می رساندند.

طبق قانون قرارداد قضاوت کنسولی یا همان کاپیتولاسیون، کشور قدرتمند از نظر نظامی، سیاسی و اقتصادی اتباع خود در کشور میزبان را از حیطه قوانین جزایی و مدنی کشور میزبان خارج می کرد.

این رفتار از کشورهای استعمارگر و سلطه طلب از قرن نوزدهم میلادی دیده شد.

این رفتار نامعقول و ضدبشری دولتهای استعمارگر زمانی تلخ تر و غیرقابل تحمل تر می شد که با سفر شهروندانِ کشور میزبان به کشور استعمارگر و مورد تعدی قرار گرفتن از سوی دستگاههای اجرایی یا شهروندان عادی، از کمترین حقی برای دفاع از خود در محاکم قضایی آن کشور محروم می ماندند.

سابقه قرارداد قضاوت کنسولی در ایران سابقه قرارداد قضاوت کنسولی یا همان کاپیتولاسیون در ایران به صورت غیرمکتوب و شفاهی به دوره حکومت صفویان بر ایران بر می گردد، حقی که پادشاهان صفوی به همسایه شمالی و کشورهای اروپایی اعطا می کردند و با این کار خواسته یا ناخواسته از یک سو زمینه وابستگی ایران به دول زورگو و قدرتمند را به وجود می آوردند و از سوی دیگر موجب متزلزل و سست تر شدن پایه های استقلال" قضایی و سیاسی کشور می شدند.

البته امتیازات اعطایی شاهان عصر صوفیه شامل امتیازات کنسولی نمی شد چه اینکه شاه سلطان حسین در قرارداد سال 1087 شمسی با نماینده لویی چهاردهم پادشاه فرانسه ارفاقی در قالب دو ماده کرد.

بر اساس این دو ماده رسیدگی به اختلاف بین دو فرانسوی در ایران به عهده کنسول فرانسه بود، در صورت اختلاف فرانسویان با دیگر خارجیان، قضات ایرانی و اسلامی حق دخالت نداشتند و در صورت اختلاف بین شهروندان فرانسوی و ایرانی در خاک ایران، قاضی ایرانی مشروط به حضور کنسول فرانسه حق رسیدگی به اختلافات و تخلفات و جرائم را پیدا می کرد.

سلسله قاجار عامل تحقیر ایران بنیان کجِ قراردادهای قضاوت کنسولی در کشورمان در دوره حکومت 37 ساله فتحلیشاه بر ایران و به دست او و فرزندش عباس میرزا گذاشته شد.

عباس میرزا به فاصله 12 سال دو بار ایران را درگیر جنگ با روسیه تزاری کرد و در هر دو جنگ شکست خورد و دست از پا درازتر برگشت و حاکم و درباریان حکومت نیز برای گریز از تنبیهات سنگین روسیه تزاری از تن دادن به ننگین ترین قراردادهای تاریخ کم نگذاشتند و عهدنامه های گلستان و ترکمانچای را بر ایران و ایرانی تحمیل کردند و علاوه بر از دست دادن بخشهای وسیعی از سرزمین پهناور ایران که شامل منطقه قفقاز، آناتولی شرقی و ترکمنستان امروزی می شد، امتیازات سیاسی و اقتصادی و قضایی وسیعی را تقدیم دولت روس کردند.

رابطه ایران با روسیه در اوایل تسلطه سلسله قاجار بر ایران خصمانه و حالت درگیری همیشگی داشت.

تنش میان ایران و روسیه در دوره آغامحمدخان، بنیانگذار سلسله قاجاریه در ایران و در پی حمله سهمگین سپاه ایران به گرجستان که با تلفات بالای غیرنظامی همراه بود آغاز شد و پس از آن در زمان زمامداری فتحلیشاه ادامه یافت.

جنگ اول بین ایران و روسیه طی سال های 1184 تا 1192 شمسی اتفاق افتاد که با شکست فتحلیشاه عهدنامه گلستان به امضا رسید و جنگ دوم دو کشور طی سالهای 1204 تا 1206 شمسی اتفاق افتاد که باز با شکست طرف ایرانی عهدنامه ترکمنچای به امضا رسید.

در طول این دو جنگ بزرگ ایران بخش های وسیعی از خاک خود شامل ارمنستان، آذربایجان، گرجستان و قفقاز شرقی شامل گنجه، شروان، تالش و باکو و چچن و اینگوش را از دست داد و دولت روس سرزمین خود را پهناورتر کرد.

عهدنامه ننگین جنگ دوم ایران و روسیه در سال 1206 هجری شمسی با شکست طرف ایرانی و با امضاء دو معاهده به پایان رسید.

معاهده اول معاهده ترکمانچای بود که موضوعات سیاسی و دیپلماتیک را شامل می شد که یک مقدمه و 16 فصل داشت و معاهده دوم مقاوله نامه تجارتی بود که به مسائل اقتصادی و حقوقی می پرداخت.

این عهدنامه، به امضای عباس میرزا نایب السلطنه و میرزا ابوالحسن خان ایلچی وزیر امور خارجه رسید.

فصل دهم این معاهده درباره تجارت دو کشور ایران و روس، اعلام می داشت: اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران برای دولت روس کما فی السابق این اختیار را مرعی می دارد که در هر جا مصلحت تجارت اقتضا کند، کنسولها و حامیان تجارت تعیین نماید و تعهد می کند که این کنسولها و حامیان را که هر یک زیاده از 10 نفر اتباع نخواهند داشت، فراخور رتبه ایشان مشمول حمایت و احترامات و امتیازات سازد.

اعلیحضرت امپراطور کل ممالک روسیه، از جانب خود وعده می کند که درباره کنسولها و حامیان تجارت اعلیحضرت پادشاه ممالک ایران به همین وجه مساوات کامله مرعی دارد.

در حالتی که از جانب دولت ایران نسبت به یکی از کنسولها و حامیان تجارت روسیه شکایتی محققه باشد، وکیل یا کارگزار دولت روس که در دربار اعلیحضرت پادشاه ایران متوقف خواهند بود و این حامیان و کنسولها بلاواسطه در تحت حکم او خواهند شد، او را از شغل خود بی دخل داشته، تا به هر که لایق داند، اداره امر مزبور را بر سبیل عاریه رجوع خواهد کرد.

اما فصول هفتم تا نهم این مقاوله نامه مربوط به مسائل حقوقی و رسیدگی به دعاوی جزایی اتباع روسیه در ایران بود.

بر اساس ماده 7 کلیه محاکمات و اختلافات میان اتباع روسیه در ایران منحصراً توسط نمایندگان سیاسی یا کنسولهای اعلیحضرت امپراطور روسیه (مقیم ایران) و طبق قوانین و رسوم امپراطوری روسیه صورت خواهد گرفت.

طبق ماده 8 در مواردی نظیر قتل یا جنایت، که در آن هر دو طرف اتباع روسیه باشند، حق رسیدگی به این موضوع، منحصراً جزء اختیارات وزیر مختار یا کنسولهای روسیه است اما اگر یکی از طرفین تبعه روسیه و دیگری تبعه ایران باشد، متهم را (در صورتی که تبعه روس باشد) به هیچ وجه نمی توان تعقیب یا دستگیر کرد.

مگر اینکه دخالتش در آن جنایت محرز و ثابت شده باشد و تازه پس از ثبوت تقصیر، دادگاه های ایران حق محاکمه کردن را ندارند مگر در حضور نماینده مخصوص سفارت یا کنسولگری روس.

.

هنگامی که متهم (تبعه روس)، موارد اتهام را پذیرفت و حکم علیه او صادر شد دولت ایران حق اجرای حکم را ندارد و متهم باید به وزیر مختار روسیه، کاردار سفارت روس یا یکی از کنسولهای اعلیحضرت امپراطور روسیه در ایران تسلیم شود، تا او را به روسیه بفرستند و در آنجا حکم صادر شده را درباره اش اجرا کنند.

و بر اساس مفاد ماده 9، دولتین متعاهد، دقت و مراقبت خواهند کرد که مقررات این سند کاملاً رعایت و اجرا گردد.

فرمانداران و حکام و مأموران دولتی ایران، در هیچ یک از نقاط کشور، حق تخطّی از موارد آن را نخواهند داشت و در صورت تخطی معزول و تنبیه می شدند.

دولت روسیه با امضای این معاهده پایه و اساس قضاوت کنسولی را که از مدتها قبل در پی آن بود تأمین کرد و استقلال قضایی ایران هنگام رسیدگی به جرایم اتباع روسیه را به کلی نابود کرد.

به این ترتیب اگر یک نفر روس یکی از رجال ایران را می کشت و سپس حکم اعدام می گرفت، دولت ایران حق اجرای حکم را نداشت و محکوم برای اجرای حکم باید به روسیه فرستاده می شد که معلوم هم نبود حکم درباره اش اجرا شود یا نه.

اسناد تاریخی، قتل مرتضی قلی خان هدایت (صنیع الدوله) وزیر دارایی کابینه مستوفی الممالک را شاهد مدعای خود معرفی و اشاره می دارد: در بهمن ماه 1289 هجری شمسی دو نفر ارمنی تبعه روسیه وی را کشتند و برای مجازات تحویل مقامات روس شدند.

در تلگرافی که مخبرالملک برای مخبرالسلطنه ارسال کرد.

نوشته شد: حضرت مخبرالسلطنه.

برادر عزیزمان را به دست دو نفر قفقازی کشتند و این دو عنقریب از خاک ایران خارج خواهند شد.

در مملکتی که مجازات قاتل ممکن نیست و تمام مردم برخلاف مصلحت خودشان مشی می کنند عاقبت کسی که خدمت کند غیر از این نیست.

در مورد محاکماتی هم که توسط کنسولها در داخل ایران صورت می گرفت ذکر این نکته ضروری است که این نوع محاکمه ها، تنها جنبه تشریفاتی داشت و کار کنسول در محاکمات منحصر به یک تحقیق مقدماتی، و پرونده با مقصرش به بادکوبه فرستاده می شد که در آنجا زیر نظر قضات بصیر محاکمه شود.

فرار از تابعیت ایرانی پیامدهای اجرای این قانون در درازمدت بسیار وسیع و پر دامنه بود از جمله مخدوش شدن اصل حاکمیت و استقلال قضایی ایران، حمایت کنسولهای خارجی از منافع اتباع خود و تسری این حمایت به اتباع ایرانی تغییر تابعیت داده می شد و اصلا همین مسئله عوامل گرایش برخی ایرانیان به بیگانگان و تغییر تابعیت آنان بود.

نمونه عینی این مسئله در دوره قاجار قابل مشاهده است.

برای نمونه در قضیه توقیف املاک شعاع السلطنه و سالارالدوله توسط شوستر مستشار آمریکایی که برای اصلاح امور مالیاتی به ایران سفر کرده بود.

کنسولگری روس اعلام کرد: شعاع السلطنه و سالارالدوله تبعه روس هستند و کسی حق مداخله در املاک و اموال آنان را ندارد.

اشاعه کاپیتولاسیون کاپیتولاسیونِ قزاقها علاوه بر تاثیر بر مراودات اقتصادی و تحمیل خواسته های غیرقانونی و غیرمنطقی به تجار ایرانی، دیگر کشورها از جمله فرانسه در سال 1234، آمریکا در سال 1235 و دانمارک، بریتانیا، اتریش هنگری، هلند، سوئد، بلژیک و نروژ در سال 1236، یونان در سال 1240، ایتالیا در سال 1241، آلمان و سوییس در سال 1252 و آرژانتین در سال 1281 شمسی نیز کاپیتولاسیون را در قراردادهای خود با ایران گنجاندند.

دولت بریتانیا نیز پس از شکست ناصرالدین شاه در جنگ هرات طبق معاهده صلح پاریس در سال 1236 شمسی حقوق و مزایای کاپیتولاسیون در ایران را برای خود تخصیص داد.

دولت انگلیس طبق این معاهده از همه امتیازات تجاری و به ویژه امتیازات برون مرزی که روسیه از آن برخوردار بود، بهره مند شد.

بدین ترتیب استقرار کاپیتولاسیون روسها موجب تثبیت موقعیت سیاسی، اقتصادی و نظامی تزارها و بریتانیای کبیر در ایران شد و خارج بودن از تیررس مقامات قضایی، باعث افزایش قدرت عمل و حیطه فعالیت اتباع این دول در قلمرو ایران شد و دورانی آغاز گردید که به دوران نیمه استعماری ـ استبدادی معروف شد.

هر چند که در این وضعیت مرزهای جغرافیای کشور مغموم حفظ و تثبیت می شد ولی مرزهای مصالح و منافع اقتصادی و سیاسی کشورهای ضعیف از طریق امتیازات و اعمال نفوذهای فراوان کشورهای استعماری بر باد می رفت.

لغو امتیاز کنسولی در عصر رضاخانی با افتتاح ششمین دوره مجلس شورای ملی در تاریخ 19 تیر 1305، رضاشاه پهلوی قدمهایی را در وضع قوانین اقتصادی و مالی و عقد قراردادهای سیاسی و اقتصادی برداشت.

از جمله اقدامات مهم پهلویِ پدر فراهم کردن بستر لغو کلیه قوانین کاپیتولاسیون در ایران بود.

وی در تاریخ 20 اردیبهشت 1306 از طریق سفارتخانه های کشورمان در کشورهای آلمان، ایتالیا، بلژیک، هلند، سوییس و اسپانیا فسخ عهدنامه های دولت ایران را در مورد قضاوت قنسولها و مزایای اتباع خارجه در ایران اعلام کرد و یکسال را برای بی اثر کردن تعهدات گذشته زمان تعیین کرد.

در طول این مدت دادگاههای جدیدالتاسیس و قوانین مدنی و جزایی عرضی جدید به تصویب رسید و سرانجام در 20 اردیبهشت 1307 در صدمین سالگرد امضای عهدنامه شرم آور ترکمانچای قانون کاپیتولاسیون لغو شد.

منبع: زرگری نژاد، غلامحسین-1395، تاریخ ایران در دوره قاجاریه عصر آغامحمدخان، تهران
کلید واژه ها: ایران - کاپیتولاسیون - قاجار - خوش شانس - قتل عام - مجلس شورای ملی - رضا شاه پهلوی - پهناور - نقشه - شاهکار - سرزمین - گربه - فسخ قرارداد - سلسله - شاه پهلوی - اردیبهشت - در ایران - کشورمان - اقتصادی - قرارداد - رضا شاه - سالگرد - کنسولی - همسایه - اتباع - پهلوی - قضاوت - شورای - نظامی - امروز

آخرین اخبار سرویس:
فیلم| دعوت نماینده ولی فقیه در کردستان برای حضور گسترده مردم در انتخابات

نقش و جایگاه فناوری اطلاعات و ارتباطات در دولت انقلابی آینده/ تحول دیجیتال اولویت اول در دولت آینده باشد

حل مشکلات جامعه مستلزم مشارکت حداکثری در انتخابات است

افزایش اقتدار بین المللی ایران با حضور حداکثری مردم در انتخابات

شما نظر بدهید/کدام وعده اقتصادی کاندیداهای ریاست جمهوری را باور کردید؟

خودکشی کارگر بلوچی در معدن سیرجان

رییس سازمان تبلیغات اسلامی: مشکلات اقتصادی با مشارکت حداکثری مردم و انتخاب اصلح برطرف می شود

رعایت پروتکل ها درستادهای انتخابات درسطح «قابل قبول»/ فرایند «کند» کاهش آمارهای کرونا در تهران

ایران عمق راهبردی مقاومت فلسطین است

ششمین روز پخش تبلیغات نامزدها در شبکه های استانی

زیر پرچم غیرت در میدان عمل

درخواست رییس کانون کارشناسان رسمی دادگستری تهران برای شرکت در انتخابات

رییسی: مردم باید عدالت را در عمل احساس کنند

خادمان دارالقرآن الزهرا(س) تجلیل شدند

با کامپوزیت FRP و کاربرد آن در مقاوم سازی ساختمان آشنا شوید

نامه محسن هاشمی رفسنجانی به رهبرانقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

مردم دشتستان از وضعیت آب شاکی هستند

اصلاح طلبان امشب درباره همتی تصمیم می گیرند

بهزاد علیپور تبلیغات انتخاباتی در همدان

آمادگی بازاریان یزد برای مشارکت باشکوه در انتخابات

از آمادگی برای برگزاری انتخابات تا ترفند های مختلف داوطلبان شورا ها برای بدست آوردن آرا بیشتر

تصمیم به افزایش قیمت بنزین تصمیم حاکمیتی بود

انتخابات ریاست جمهوری ایران| استقرار دو شعبه در بلاروس

تحقق بیانیه گام دوم انقلاب با حضور در انتخابات ریاست جمهوری

برگزاری همایش حامیان رییسی در تهران

اهل سنت خراسان شمالی در انتخابات مشارکت حداکثری خواهند داشت

نگاه دوقطبی رییس جمهور بعد از پیروزی، منشأ مشکلات است

تدارک گسترده شبکه فارس برای حضور مردم در انتخابات

واکنش تند نمایندگان اصولگرای مجلس به حرف های حیدر مصلحی | به کسی که دربزنگاه ها رفتارش به نفع رقیب است نباید مشکوک باشیم؟

محسن هاشمی به رهبر معظم انقلاب نامه نوشت

رضایی: همه با هم زیر میز بزنیم

رمز موفقیت ما ، وفاداری مشتریان است

28 خرداد، جشن تکلیف سیاسی رای اولی ها

حضور اعضای هلال احمر جهت نظارت های بهداشتی در حوزه های اخذ رای

برگزاری جشن میلاد حضرت معصومه (ع) و روز دختر در امیرچقماق یزد

زنان در همه عرصه های انقلاب حضور داشتند

اظهارات دیرهنگام وزیر اطلاعات دولت دهم تامل برانگیز است/ شورای نگهبان فیلم و صوت جلسه بررسی صلاحیت مرحوم هاشمی را منتشر کند

عکس های منتخب/ زیبایی منحصر به فرد«کویر اشتهارد» از دریچه دوربین«معصومه علی اکبر»

تبلیغات انتخابات در سراسر کشور

مهار رشد بی رویه بلند مرتبه سازی در تهران

امام جمعه پاوه: انقلاب اسلامی از پشتوانه محکم مردمی برخوردار است

انتخابات سیزدهم در جمهوری آذربایجان و گرجستان

این شیر زن برای ایران مقدسه! + تصویر

نشست خبری رییس ستاد انتخاباتی رییسی در استان سمنان در دفتر تسنیم برگزار می شود

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب؛ چهارشنبه ساعت 19

مشارکت 140 هزار حامی سلامت هلال احمر در انتخابات

ماجرای کشف موجود عجیب در جاده نوق رفسنجان

محسن هاشمی به رهبر انقلاب نامه نوشت

عضو شورای شهر تهران :به حضور مافیا در میادین میوه وتره بار پایان دادیم | کارخانه های داخلی از پسِ سفارش های اتوبوس برنمی آیند

«فداییان اسلام» محور نوین کسب وکار در جنوب شرق تهران می شود

از خرید پروتز چشم دختربچه روستایی تا تامین هزینه های ناباروری یک زوج/ وقتی تبلیغات بهانه خیرین می شود

دعوت بهزاد نبوی از مردم برای شرکت در انتخابات

حضور حجت الاسلام قمی در همایش بانوان نخبه همدان

انتخابات تنها راه بهروزی ملت است/ معرفی رییسی به عنوان گزینه اصلح

با حضور گسترده در پای صندوق های رای بیعت محکم و مجدد با رهبر انقلاب خواهیم بست

گفتگو با مسئول گروه جهادی «مطاف عشق» که به زنان زندانی کمک می کنند

دعوت بهزاد نبوی از مردم برای شرکت در انتخابات

به خوش: عملکرد شورای پنجم ضعیف بود، توسعه شهر متوزان نیست/ صیفی کار: آمده ام گردشگری همدان را رشد دهم

ادعای عجیب برادر حسن رعیت در دادگاه؛ از اموری که در شرکت ماریتایم می گذشت، بی خبر بوده ام

اجازه تغییر مسیر جمهوری اسلامی به حکومت اسلامی را ندهید

زاکانی: جامعه امروز ما کاریکاتوری است / مسئولیت فاجعه کرونا به عهده رییس جمهور است / آمریکا به شرط برداشتن تحریم ها، آزاد است به برجام بازگردد + فیلم

مجوز مصرف واکسن کووایران برکت صادر شد

هر رأی در سرنوشت کشور نقش بسزایی دارد

گزینه های نهایی شورای ائتلاف برای شورای شهر تهران چه سوابقی دارند؟

زنان از طریق فضای مجازی، آشنایان خود را به حضور در انتخابات دعوت کنند

روش های اعلام نظرات و شکایات به پزشکی قانونی تهران

برگزاری اختتامیه جشنواره «شراره در شمعدانی ها» در هفته قوه قضاییه

محل نزاع؟!

جزییات حضور اعضای هلال احمر در شعب اخذ رای

حضور پرشور مسیحیان در انتخابات

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب

زالی: فرایند کاهش آمارهای کرونا در تهران کند است

28 خردادماه یک رویداد مهم سیاسی و سرنوشت ساز درکشور است

زاکانی: مسئولیت فاجعه کرونا به عهده رییس جمهور است / آمریکا به شرط برداشتن تحریم ها، آزاد است به برجام بازگردد + فیلم

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

برگزاری جشن خیابانی به مناسبت دهه کرامت در یزد

سید علی علم الهدی چه می گوید؟

از طرح بیمه کارگران ساختمانی چه خبر؟

توانایی های آیت الله رییسی عامل حمایت اقشار مختلف از وی است

نقش زنان هم باید در پیشرفت و آبادانی روستاها پر رنگ شود/ جای خالی زنان موفق در شورای روستای کندلو

جهرمی: عدم حضور در انتخابات، یعنی مُردن!

صحنه انتخابات تغییر می کند؟

تاکید بر تکمیل واحدهای مسکن مهر دماوند

کرکسی که نخستین پای مصنوعی دائمی را دریافت کرد

شرکت مخابرات ایران: انحصار اینترنت برداشته شود

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب در واکنش به اظهارات مصلحی

روایتی عاشقانه از یک نامزد انتخاباتی در «یکی تونس، یکی نتونس»

وعده متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی محقق شد

هر رأی در سرنوشت کشور نقش بسزایی دارد/ انتخاب اصلح از اهمیت بالایی برخودار است

توضیحات روابط عمومی فرمانداری اصفهان برای جمع آوری بنرهای یکی از لیست های انتخاباتی

ارتحال عالم ربانی، آیت الله علم الهدایی بروجردی در مشهد

زاکانی: به دنبال دیوارکشی بر دور کشور نیستیم

آمادگی پلیس مازندران در برقراری امنیت انتخابات

مجوز مصرف واکسن «کووایران برکت» صادر شد/صدور مجوز واکسن پاستور؛ هفته آتی

عکس| الحاق ناوشکن دنا و ناو مین شکار شاهین به نیروی دریایی

آذری جهرمی: فیلترینگ در ایران منقرض خواهد شد، ولی در شرایط کنونی عده ای نمی گذارند با فیلترینگ خداحافظی کنیم

نامه محسن هاشمی به رهبرانقلاب درباره ردصلاحیت آیت الله هاشمی

اخبار جوانه ها شبکه دو سیما؛ 24 خرداد

جلسه هیأت مدیره صندوق بیمه کشاورزی برگزار شد

با حضور پرشور در انتخابات جواب دندان شکنی به مخالفان انقلاب می دهیم

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟

طرح گربه ای نقشه ایران شاهکار کیست؟