مطالب مرتبط:
خاطرات آیت الله هاشمی از وقایع جنجالی سال 1377؛ شانزدهم آذر: از پیام سید محمد خاتمی به سعودی ها در مورد نفت تا تلاش اسراییلی ها برای جلوگیری از سفر بیل کلینتون به خاورمیانه و محکوم شدن عزت الله سحابی
افشای جزییات جدیدی از ترور سردار شهید قاسم سلیمانی/ رژه نظامی بزرگ روسیه همزمان با افزایش تنش ها با غرب/ برگزاری بزرگترین رزمایش نظامی تاریخ رژیم اسراییل/ آماده باش حزب الله لبنان همزمان با تحرکات نظامی اسراییل
آماده باش کامل رزمندگان حزب الله پس از هشدار سید حسن نصرالله
عربستان| حزب معارض سعودی: رژیم های عربی شریک جنایات اسراییل علیه فلسطینیان هستند
آماده باش 100 درصدی حزب الله لبنان در مقابل تحرکات رژیم صهیونیستی
-231 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 20 اردیبهشت 1400 ساعت 00:552021-05-09بين الملل

چرا دلارهای نفتی سعودی ها علیه حزب الله نتیجه نداد؟


عربستان سعودی از دو دهه گذشته طی 3 مرحله به مداخله در امور داخلی لبنان پرداخته که در همه این مراحل یک هدف را دنبال کرده است: تضعیف و در نهایت از بین بردن حزب الله.

- 0 تسنیم منبع: را ندارد و یک کشور دوست و خیرخواه برای لبنان است.

این درحالی است روابط ریشه دار خاندان حریری با عربستان سعودی بر کسی پوشیده نیست و رفیق حریری نخست وزیر فقید لبنان و پس از آن پسرش سعد، که از نظر سیاسی و فرقه ای نفوذ بالایی در لبنان دارند مهره اصلی محور سعودی- فرانسوی -آمریکایی در لبنان محسوب می شود.

مهره های عربستان موفق شدند بزرگترین نقشِ سیاسی را که یک کشور منطقه ای می تواند داشته باشد با استفاده از دلار و طلا در لبنان اجرا کرده و این اقدامات را به گونه ای انجام دهند که خود را خیرخواه مردم لبنان معرفی کنند.

دروازه عربستان برای نفوذ منطقه ای در لبنان، سیاستمداران ذینفع این کشور و نیز بازرگانان و پیمانکاران لبنانی است که روابط عمیقی با سعودی ها دارند .

اما بعد از سال 2005 که خاورمیانه به دو محور منطقه ای تقسیم شد عربستان تا امروز نتوانسته از استراتژی سنتی خود را حفظ کند.

اما با این وجود ریاض برای ادامه و گسترش نفوذ خود در لبنان شروع به تشکیل یک تیم وابسته به عربستان در لبنان کرد.

بدین ترتیب دیپلماتهای سعودی در لبنان یکی پس از دیگری تیم های ضد گروه های مخالف خود در این کشور تشکیل دادند و سیاست های عربستان به این صورت در لبنان اجرا شد.

پس از آن هم زمان با آغاز بحران سوریه در سال 2011 و ورود سیل تروریست های تکفیری به این کشور ، عربستان سعودی که از حامیان تروریسم" ضد سوریه محسوب می شد، پروژه ای برای نفوذ گروه های تکفیری به لبنان و تحت تاثیر قرار دادن امنیت این کشور طراحی کرد.

تیم سیاسی مورد حمایت ریاض در لبنان نیز به شکل آشکار یا پنهان به روش های مختلف از تروریست ها حمایت کردند.

اما با همه این وجود اغلب لبنانی ها سعی کردند نقش کشورهای حوزه خلیج فارس در حمایت از تکفیری ها و تامین بودجه مالی آنها را نادیده بگیرند.

بعد از آن نیز عربستان سعودی همچنان به اقدامات محتاطانه خود در قبال لبنان ادامه داد؛ اما استراتژی و دستور کار عربستان در سال 2015 تا 2012 در لبنان نتیجه نداشت.

بنابراین سعودی ها به فکر طراحی یک استراتژی جدید از سال 2012 تا 2016 افتادند.

این استراتژی نیز با وجود هزینه های فراوان مالی که به ریاض تحمیل کرد باز هم نتوانست اهداف عربستان را تحقق بخشد.

عملکرد عربستان در این استراتژی به سه بخش خلاصه می شد: - در وهله اول عربستان همه تلاش خود را متمرکز بر این موضوع کرد که حزب الله را در محاصره خود قرار داده و مسیر مقاومت لبنان را در مبارزه با دشمن صهیونیستی و تروریسم تکفیری به سمت چالش های داخلی تحریف کند.

همزمان با افزایش توانایی های حزب الله و و گسترش دامنه نفوذ منطقه ای این جنبش در کشورهایی همچون سوریه، عراق و یمن موجب شد تا عربستان انگیزه بیشتری برای مقابله با حزب الله داشته باشد.

- ریاض با تسلط بر خاندان حریری در لبنان تلاش کرد تا به شکل غیر مستقیم در تصمیمات سیاسی لبنان مداخله کند که از جمله مهمترین این مداخلات جلوگیری از افزایش نفوذ حزب الله و همپیمانان آن در صحنه سیاسی لبنان بوده است.

- عربستان سعودی در سومین هدف اصلی خود در لبنان تلاش کرد تا این کشور را به بستر اصلی برای سرنگونی بشار اسد رییس جمهوری سوریه تبدیل کند.

با وجود سرو صدای فراوان رسانه ای و هزینه های هنگفت مالی که عربستان در این مسیر صرف کرد اما هیچ یک از این اهداف به نتیجه نرسید.

در این میان سایر هم پیمانان عربستان در لبنان همچون سمیر جعجع رییس حزب نیروهای لبنانی و اشرف ریفی وزیر دادگستری سابق لبنان به این نتیجه رسیدند که مسئول ناکامی های ریاض در لبنان را می توان به تنهایی متوجه یک نفر کرد: سعد حریری.

در واقع سمیر جعجع و متحدان آن معتقدند که انداختن توپ در زمین حریری و معرفی کردن او به عنوان مقصر اصلی شکست عربستان در لبنان می تواند جایگاه آنها را در پروژه سعودی در لبنان ارتقا بخشد.

اما با این وجود ریاض همچنان به سعد حریری همچون سنگ بنای پروژه خود در لبنان نگاه می کرد.

اما سعودی ها زمانی که به این نتیجه رسیدند تکیه کردن به حریری در لبنان بی فایده است به دنبال یافتن جایگزین برای او گشتند و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی تصمیم گرفت استراتژی خود در قبال لبنان را تغییر دهد.

در حالت طبیعی کشوری که به دنبال نفوذ در یک کشور دیگر باشد در مرحله اول به هم پیمانان خود در آن کشور و نیز منافع امنیتی، نظامی، مالی و اقتصادی خودش فکر می کند.

اما محمد بن سلمان نظر دیگری دارد.

او معتقد است که عربستان همه تلاش خود را در لبنان به کار بست و همه روش ها را امتحان کرد اما نتوانست به اهداف خود برسد.

در واقع ولیعهد سعودی بر این باور است که ریاض نمی تواند در لبنان پیروز شود بنابراین دست کم باید از پیروزی مخالفان خود در این کشور جلوگیری کند.

همانطور که گفته شد عربستان با استراتژی اول و دوم خود در لبنان به جایی نرسید.

مرحله سوم پروژه عربستان در لبنان به این صورت است که همه مشکلات این کشور از جمله سقوط بخش بانکی و بی ثباتی و بن بست سیاسی و به طور کلی فروپاشی لبنان را متوجه مقاومت این کشور کند.

این در حالی است که عربستان خودش کنار آمریکا در حال نابود کردن زیرساخت های لبنان است اما می خواهد به همه بگوید همه این مشکلات لبنان نتیجه به قدرت رسیدن حزب الله است.

بنابراین دور جدید روابط عربستان و لبنان را می توان از سال 2017 تا کنون و پس از ربوده شدن سعد حریری در عربستان و به دنبال آن قطع انواع حمایت های مالی و سیاسی از زیرساخت های لبنان و سپس فسخ قرارداد ها با بزرگترین پیمانکاران لبنانی که از اواخر دهه 1960 نمایندگی در عربستان داشته اند بررسی کرد.

پس از آن بازرگانان و پیمانکاران لبنانی در عربستان در شرایط بسیار نامطلوبی قرار گرفتند و موسسات و رسانه های مختلف حق حمایت از آنها را ندارند.

همچنین مقامات سعودی کارگران لبنانی که در عربستان ساکن هستند را مجبور می کنند تا با عضویت در تیم مگس های الکترونیکی محمد بن سلمان به دفاع از سیاست های سرکوبگرانه سعودی پرداخته و حتی به کشور خودشان توهین کنند وگرنه از عربستان اخراج می شوند.

همچنین حضور دیپلمات های سعودی در سفارت عربستان در لبنان نیز به پایین ترین سطح ممکن رسیده و حتی ولید البخاری سفیر ریاض در بیروت همواره به مدت طولانی ماموریت خود را ترک می کند.

اما محتوا و نوع سرمایه گذاری استراتژی جدید عربستان در لبنان در دو مسیر اصلی صورت می گیرد: -یک کارگروه جدی رسانه ای با هدف مانور دادن علیه حزب الله و متهم کردن این جنبش و هم پیمانان آن در همه مشکلات داخلی لبنان باید تشکیل شود به طوری که همه پرونده های فساد مالی در این کشور نادیده گرفته شده و همه چالش های لبنان متوجه حزب الله گردد.

- عربستان در مسیر دوم خود علیه لبنان مناسبات گسترده ای با آمریکا و فرانسه و مصر با هدف جلوگیری از هر تلاشی که به لبنان اجازه نفس کشیدن می دهد برقرار کرده است.

هدف هر دوی این مسیر یکسان است: باید مسئولیت سقوط مالی و اقتصادی و هر آنچه که ممکن است در لبنان رخ دهد از اپیدمی کرونا گرفته تا حمله ملخ ها و انفجار بندر بیروت و تولید و صادرات کپتاگون و هر نوع اتفاق ریز و درشت در این کشور متوجه حزب الله گردد؛ در نتیجه تنها کاری که لبنانی ها باید برای رهایی از این وضعیت انجام دهند قیام علیه حزب الله و دست کشیدن از حمایت آن است.

درست است که مسیر های دنبال شده توسط عربستان در لبنان به ساختار اقتصادی -مالی -اجتماعی و نیز موقعیت سیاسی متحدان خودش در لبنان آسیب فراوانی رسانده؛ اما هدف سعودی ها در این مرحله نیز هرگز محقق نخواهد شد.

پیش از این اقدامات عربستان نتوانسته از جایگاه حزب الله میان لبنانی ها بکاهد و مانورهای ریاض علیه مقاومت لبنان هنگام انفجار بندر بیروت نشان داد که رسانه های وابسته به سعودی توانایی تأثیرگذاری بر افکار عمومی را از دست داده اند.

علاوه بر آن آمریکا و فرانسه به منافع خود در لبنان فکر می کنند و هنگامی که موقعیت خود را در این کشور در خطر ببینند با عربستان همراه نخواهند شد.

به طور کلی سیاست عربستان از طریق دلارهای نفتی گرفته تا فعال سازی تروریسم تکفیری و جنگ رسانه ای علیه لبنان که طبیعتاً بعد از این نیز ادامه خواهد داشت سودی برای سعودی ها نداشته است و سایر کشورهای هم پیمان عربستان دیگر نمی توانند با بن سلمان همگام شوند؛ چرا که بی فایده بودن سیاست های وی در لبنان را درک کرده اند.


کلید واژه ها: لبنان - عربستان - عربستان سعودی - سعودی - حزب الله - خیرخواه - کشور - سیاستمداران - حریری - از بین بردن - منطقه - سیاسی - رفیق حریری - بازرگانان - نخست وزیر - نفوذ - دلار - مهره - بزرگترین - الله - سعودی ها - اقدامات - فرانسوی - استفاده - مداخله - بالایی - دروازه - معرفی - روابط - داخلی

آخرین اخبار سرویس:
ببینید | رم کردن شتر و فرار خنده دار سربازان آمریکایی

چین نفت ایران را می خرد تا هزینه ارتقای توانایی هسته ای آن فراهم شود

رییس دفتر سیاسی حماس با رییس جمهور موریتانی دیدار کرد

صنعاء: ملت یمن صلح زیر تحریم و محاصره را نمی پذیرد

تأکید مجدد سناتور آمریکایی بر ناکارآمدی تحریم ها علیه ایران

انصارالله یمن: دومین پهباد جاسوسی آمریکا در مارب سرنگون شد

سالن کار وصندوق دار رستوران سه روز در هفته

وقوع سیل در شبه جزیره کریمه

صدور 4 حکم اعدام برای قاضی داعش در عراق

اردوغان: جهان تنها در کنترل پنج کشور نیست

درگیری ها به دروازه های مزار شریف رسید

روزنامه های اقتصادی 1 تیر 1400

آخرین اخبار از تنش در افغانستان

حمله پهبادی به پایگاه نظامی آمریکا در بغداد

دیدار وزیر خارجه عربستان با مدیرکل آژانس اتمی

شهر بلخ در افغانستان به دست طالبان سقوط کرد

حمله به پایگاه نظامی ویکتوریا در نزدیکی فرودگاه بغداد

ببینید | خرمگس مزاحم وسط برنامه و واکنش خنده دار مهران مدیری

سرمایه گذاری دوباره آمریکا بر تروریست های داعش

روزنامه اسپورت| هشدار دمبله

طالبان بلخ افغانستان را تصرف کرد

خبر بد یک رسانه آمریکایی درباره روند توقف تحریم های ترامپ علیه ایران

آمریکا جواب رییسی را داد

تعداد پهپادهای آمریکایی ها در منطقه فاش شد

بهترین و بدترین شهرهای جهان از نظر پایداری | جده در عربستان پایین ترین جایگاه شهرهای زیست پذیر را دارد

قائدی: چرا حمایت نمی شویم؟

خروج کشورهای اروپایی از فهرست کشورهای پرخطر کرونایی

استخدام فروشنده در جلفا منطقه آزاد ارس

تصاویر | عجیب ترین و شگفت انگیزترین تسلیحات نظامی جهان

زخمی شدن 20 فلسطینی در حمله نظامیان صهیونیست به شیخ جراح

قاضی شرعی داعش به چهار بار اعدام و حبس ابد محکوم شد

روزنامه های صبح کشور سه شنبه 1 تیر

سرنگونی دومین پهپاد جاسوسی آمریکا توسط انصارالله ظرف 2 روز

ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکا را در مأرب سرنگون کرد

از بادهای فصلی تا فریاد عدالتخواهی استقلال + تصاویر

آمریکا در واکنش به اظهارات رییسی: قرار نیست بزودی رابطه ی دیپلماتیکی با ایران داشته باشیم که حالا سران دو کشور هم بخواهند بایکدیگر دیدار کنند

سرنگونی دومین پهپاد جاسوسی آمریکا توسط انصارالله ظرف 2 روز

ببینید | لحظه حمله وحشیانه نظامیان صهیونیست به فعال زن فلسطینی

ایران برخلاف آمریکا حتی در زمان جنگ نیز انتخابات را متوقف نکرد

دور هفتم مذاکرات وین طی روزهای آینده آغاز می شود

در این چهارراه موی سر افراد سیخ می شود!+ویدئو

اولین پرواز تاکسی پرنده در فرانسه

آمریکا منازعه با روسیه را در پنج سطح تشدید می کند/ واشنگتن توان انسداد خط لوله «نورداستریم» را ندارد

رصد خانه چوگان و کامو کاشان می تواند نبود رصد خانه در دنیا را جبران کند

مقام های آمریکا هنوز برنامه ای برای دیدار با رییس جمهوری جدید ایران ندارند

آفتابگیر سنتی و زیبای نگین معتضدی /عکس

پولیتیکو: بایدن بسیاری از تحریمهای ترامپ علیه ایران را قانونی می داند

ند پرایس: توافق هسته ای با ایران کافی نیست!

هلاکت قصاب داعش در دیاله عراق

پولیتیکو: آمریکا همه تحریم های اعمال شده توسط ترامپ علیه ایران را رفع نمی کند

مزار شریف در خطر سقوط توسط طالبان

آمریکا هر ضمانتی بدهد کافی نیست

نابرابری نژادی، کووید-19 و زندان های آمریکا

حمله پهپادی به پایگاه نظامیان آمریکایی در بغداد

انتقاد نتانیاهو از رویکرد نخست وزیر جدید اسراییل در قبال ایران

حماس: نشست با هیئت سازمان ملل بی نتیجه بود

شیوع بیماری مرموز در میان استفاده کنندگان از واکسن فایزر در سرزمین اشغالی

غیبت ایران از مسیرهای تجاری نوین منطقه

کاهش محدودیت های کرونایی در ترکیه

استخدام کارمند تاسیسات در مجتمع تجاری اپال سنتر در غرب تهران

انتقاد نتانیاهو از رویکرد نخست وزیر جدید اسراییل در قبال ایران

تصویر لیلا بلوکات در آینه /عکس

رایزنی مقام سعودی با رافائل گروسی درباره ایران

وزیر خارجه عربستان با مدیرکل آژانس اتمی پیرامون ایران گفتگو کرد

تلاش مذاکره کنندگان برجامی برای توافق نهایی تا قبل از 24 تیر

وزیر خارجه عربستان با مدیرکل آژانس اتمی پیرامون ایران گفتگو کرد

قدرت نمایی طالبان همزمان با خروج نیرو های آمریکایی از افغانستان

وقتی فیل گرسنه به آشپزخانه سرک می کشد

خسارات گردباد و رعد و برق در منطقه شیکاگو

وضعیت به نفع مردم تغییر خواهد کرد/ آری به ایرانیان خیر به آمریکا

عربستان چگونه با امارات و قطر رقابت می کند؟

استخدام کمک اشپزبا تجربه جهت ساندویچی و کارگرساده

وزیر خارجه عربستان و مدیرکل آژانس اتمی پیرامون ایران گفتگو کردند

ارتش یمن پهپاد ساخت آمریکایی را در مأرب سرنگون کرد

زیباترین پایتخت های جهان را بشناسیم

ارتش نیروهای یمن یک فروند پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد

چهره جدید فلور نظری + عکس

وزیر خارجه عربستان و مدیرکل آژانس اتمی پیرامون ایران گفتگو کردند

تاکید وزیرخارجه یمن بر رفع محاصره اقتصادی

قصاب داعش به دست حشد الشعبی به هلاکت رسید

سلفی ماشینی رضا بهرام در تبریز /عکس

یورش نظامیان صهیونیست به منزل یک خانواده کُرد در شیخ جراح

اخبار ضد و نقیض از اوضاع افغانستان/ مزار شریف در خطر سقوط توسط طالبان؟

ارتش نیروهای یمن یک فروند پهپاد آمریکایی را سرنگون کرد

یورش نظامیان صهیونیست به منزل یک خانواده کُرد در شیخ جراح

کارنامه 12 سال نخست وزیری نتانیاهو؛ رژیم صهیونیستی در محاصره بحران‎های مختلف

نگاهی به عوارض واکسن کرونا بعد از تزریق + اینفوگرافی

آمریکا: تصمیم نهایی با رهبر ایران است

مرگ مشکوک یک منتقد اماراتی در لندن

سرنگونی پهپاد ساخت آمریکا در مأرب

سفیر جدید انگلیس در ایران معرفی شد

آمریکا: رهبر عالی ایران درباره سیاست خارجی تصمیم می گیرد

یمن| سرنگونی هواپیمای جاسوسی آمریکا در مأرب

کاخ سفید: مذاکرات برجام تقویم زمانی خاصی ندارد

یک سوم مردم کانادا کشور خود را «نژادپرست» می دانند

آپارتاید جهانی واکسن؛ بُرد ایران در جنگ کرونا

عربستان سعودی امروز 32 بار یمن را بمباران کرد

خلاصه بازی روسیه 1 دانمارک 4

آپارتاید جهانی واکسن؛ بُرد ایران در جنگ کرونا

رایزنی وزیر خارجه سعودی و مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران

چرا دلارهای نفتی سعودی ها علیه حزب الله نتیجه نداد؟

چرا دلارهای نفتی سعودی ها علیه حزب الله نتیجه نداد؟