مطالب مرتبط:
موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند
لزوم افزایش سواد سلامت روان مردم در بحران کرونا
فرمانداران زمینه مشارکت حداکثری مردم در انتخابات را فراهم کنند
حضور حداکثری مردم در انتخابات، اثبات مقبولیت نظام اسلامی است
مهمترین راهبرد انتخابات، تقویت عوامل مشارکت حداکثری مردم است
-208 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 20:452021-05-09سياسي

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند


سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، مهم ترین رویداد یک ماه آینده ایران است و متاثر شدن بسیاری از موضوعات از آن اجتناب ناپذیر است اما گره زدن سلامت مردم و رفع تحریم ها، - مذاکرات وین و واکسیناسیون به انتخابات، آرامش جسم و روان مردم را تهدید می کند.

انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم به لحاظ موضوعات متنوع و البته حیاتی پیشاانتخاباتی، از خاص ترین دوره های انتخاباتی در چهاردهه گذشته محسوب می شود.

این انتخابات روز 28 خردادماه در حالی برگزار می شود که مردم ایران همچنان با ویروس کرونا و تحریم در حال نبردی نابرابر هستند اما امیدها به شکست این دو ویروس مهلک هم بیش از هر زمان دیگری افزایش یافته است.

واکسیناسیون پرشتاب عموم مردم و رفع سریع تحریم های آمریکا می تواند این امید را تداوم بخشیده و تا پای صندوق های رای گسترش دهد.

علی ربیعی سخنگوی دولت در یادداشتی سال هایی را که بر مردم ایران گذشت، این گونه روایت می کند: ما چهار سال دشوار را در مواجهه با بی رحمانه ترین تحریم هایی که تاریخ متأخر به خود دیده، پشت سر گذاشتیم و زیر تیغ این مشقت، روزهای تلخ تری را در مقابله با همه گیری کرونا که تحریم به دردآوری آن افزود، سپری کردیم.

اما هیچ کدام از اینها به دست نمی آمد اگر مردم با متانتی که سزاوار ملت متمدن و شکیبای ماست، آن درد و رنج را تحمل نمی کردند.

البته مردم این همراهی را نمی داشتند اگر به کوشش وقفه ناپذیر دولت منتخب در اداره امور به بهترین وجه میسر، واقف نبودند و رنج مقاومت را بر خود آسان نمی کردند، اگر به آینده ای بهتر پس از عبور از طوفان مشکلات، امید نداشتند.

به نظر می رسد امیدها برای عبور از این توفان قوت گرفته و این رویداد مثبت و مبارکی برای مردمی است که بیش از سه سال زیر شدیدترین تحریم های آمریکا مقاومت کردند و بیش از یک سال است که با ویروس کرونا در تقابلی سخت می جنگند؛ با این وجود چرا موضوع واکسیناسیون و رفع تحریم ها باید به دستاویزی برای عده ای تبدیل شده و با هر بهانه و ترفندی درصدد به تاخیر انداختن این دو مهم باشند؟ تلاشی که گاهی در تریبون های شب های قدر و با حمله به وزیر امورخارجه انجام می گیرد و گاهی با سنگ اندازی در مسیر تامین واکسن.

این اقدامات هم از سوی دولت مورد انتقاد است و هم بسیاری از تحلیلگران آن را در شرایط فعلی موجب یاس و دلسردی بیشتر مردم می دانند.

رییس جمهوری درباره به بی اخلاقی تریبون داران در مجالس شب های قدر گفته است: لحنی که امروز ما در جامعه می بینیم، مورد پسند امیرالمومنین نیست، همه باید برای تغییر این وضعیت و اخلاق تلاش کنیم.

با هر بهانه کوچکی مساله را بزرگ نکنیم.

در کنار بزرگ کردن مسائل با دست خودمان، بذر کینه در جامعه نیفشانیم.

بذرهای کینه ای که در اثر اختلافات سیاسی و انتخاباتی در کشور ایجاد شده و می شود؛ دست کم در دو زمین سلامت مردم و رفع تحریم ها نباید کاشته شود که میوه تلخ آن جز ناامیدی در داخل و سواستفاده در خارج نخواهد بود.

گره سیاسی میان وین و ستادهای انتخاباتی برگزاری همایش هایی در مذمت مذاکرات وین، به بهانه نان و معیشت مردم، از سوی نمایندگان مجلس در حالی صورت می گیرد که یکی از مهم ترین انتقادات به قوه مقننه در یک سال کاری خود، عدم تصویب قوانینی درباره معیشت و به اصطلاح نان مردم است.

گروهی در حالی نگران دل بستن مجدد دولت به وعده های آمریکا هستند که در مدت مسوولیت خود جز مجموعه ای از طرح های انتخاباتی و قوانین سیاسی، برای رفع نگرانی های مردم اقدام دیگری انجام نداده اند و این از عجایب شرایط کنونی است که گروهی که خود با کمترین رای ممکن در انتخابات چهار دهه گذشته به مجلس شورای اسلامی راه یافته اند، از محبوبیت 10 درصدی رییس جمهوری با رای 24 میلیونی سخن می گویند.

اینکه کشور در شرایط کنونی نیازی به مذاکره دارد یا نه؟ روز 25 فروردین و در جلسه مجازی انس با قرآن کریم از سوی رهبر معظم انقلاب این گونه تببین شد: تشخیص مسوولان این است که مذاکره کنیم تا این سیاست را اعمال کنیم.

ما بحثی در این زمینه نداریم ولی باید مراقبت شود که مذاکره فرسایشی نباشد و طوری نباشد که طرف ها مذاکره را کش دهند چون این برای کشور ضرر دارد.

رهبر معظم انقلاب به عنوان عالی ترین مقام سیاسی در کشور، بحثی درباره مذاکره نداشته و به مسوولان این امر اعتماد کرده اند و این می تواند الگویی برای برخی که در ایام مذاکرات و رسیدن به نتیجه مطلوب، دلواپس دلیل این اقدام هستند، باشد.

از سوی دیگر و این بار هم بر اساس تازه ترین بیانات رهبر انقلاب، وزارت خارجه و دیپلمات های جمهوری اسلامی، به عنوان کارگزار یا مجری، برنامه ها و تصمیمات نظام هستند و همانطور که عراقچی هم تاکید کرده است؛ صرفاً در راستای خطوط تعیین شده ای که از مواضع قطعی نظام است، حرکت می کند.

این حرکت قطعا با تایید تصمیم گیران عالی نظام بوده و خواهد بود؛ این اصل را منتقدان و مخالفان وزارت خارجه بهتر از هر شخص و گروهی می دانند اما جز انتقاد و هجمه به این وزارتخانه، راه دیگری برای پیشبرد اهداف انتخاباتی خود نمی یابند، در چنین مسیری حرکت می کنند.

اینکه آیا می دانند با ادامه چنین روندی، رفع تحریم ها علیه مردم ایران به تاخیر خواهد افتاد، یا نه؟ پرسشی است که همچنان در افکار عمومی بی پاسخ است.

علیرغم تمام هشدارها از سوی دلسوزان و عقلای کشور، گره زدن مذاکرات هسته ای به انتخابات، همچنان در دستور کار، برخی داوطلبان رسمی و غیررسمی انتخابات قرار دارد.

تضعیف تیم مذاکره کننده ای که در وین است یا مسئول آن ها که در تهران است، تلاش برای القای بی نتیجه بودن مذاکرات به استناد گزارش های منابع آگاه ناشناس، تقلای ناتمام برای شکستن حرمت وزیر امورخارجه، همه از مواردی است که به عنوان تاکتیک انتخاباتی به صورت گسترده از تریبون های مختلف و اشخاص متنوع اعمال می شود.

تفاوتی هم نمی کند؛ تریبون دار مداح اهل بیت باشد یا نماینده مجلس.

اظهارات تاسف باری که به ویژه در شب های دعا و عزای قدر، از تریبون های حرمت دار کشور اعلام شد؛ نشان می دهد که شماری از منتقدان؛ حتی بر بنیان های اعتقادی و اعلامی خود نیز، در مسیر رسیدن به هدفی خاص پایبند نیستند.

شاید به همین دلیل است که حجت الاسلام محمدتقی فاضل میبدی تصریح کرده است: اینکه نشر مصاحبه ظریف به مذاق برخی خوش نیاید را حق می دهم اما حمله به ظریف با اشعار مذهبی و در لیالی قدر گناه کبیره است.

تعجب می کنم از مسئولین که هیچ برخوردی با این افراد نمی کنند.

شدت هجمه ها به مذاکرات و تیم مذاکره کننده آن اندازه افزایش یافت که سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزارت امورخارجه و رییس هیات ایرانی حاضر در مذاکرات، روز جمعه و پس از برگزاری دور تازه نشست های کمیسیون برجام بار دیگر تاکید کرد: انتخابات امر مهمی در کشور است ولی به موضوع مذاکرات و رفع تحریم ها هیچ ارتباطی ندارد.

مذاکرات ما فارغ از مسایل حاشیه ای و جانبی برگزار می شود، اهداف ملی داشته و امنیت منافع ملی را در نظر دارد.

ما صرفاً در راستای خطوط تعیین شده ای که از مواضع قطعی نظام است برای تامین منافع کشور و برداشته شدن تحریم ها حرکت می کنیم.

سیاست زدگی سلامت در روزگار کرونا موضوع کرونا یک مساله ملی، انسانی و اخلاقی است؛ خواهش می کنم هیچ کس این داستان را دستمایه ای سیاسی برای مسایل حزبی و جناحی و یا برای انتخابات قرار ندهد.

این تازه ترین درخواست رییس جمهوری از منتقدان و مخالفان دولت در بحران کروناست.

پیش از این و از همان روزهای نخست شیوع کرونا هم حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی بارها از همه جریانها و شخصیت ها و تریبون داران خواسته بود، بحث سلامت مردم را به میانه درگیری های سیاسی خود نکشانند.

هم مردم و هم دولت طی ماه های گذشته در برابر کرونا دشواری بسیاری بر دوش کشیدند و اکنون با اثربخش بودن واکسن های تولید شده و امیدها برای از میان رفتن این بیماری عجیب، تضعیف دولت به بهانه کرونا و واکسن و مسائلی از این جنس، آرامشی را که مردم به آن امیدوار هستنند؛ تهدید خواهد کرد.

گرچه کارنامه دولت خالی از اشکال نیست و کاستی هایی دارد اما هر سه این گروه ها در روزهایی که هر دولتمردی به تمام انرژی و تمرکز خود نیاز دارد با تیترها و توییت ها و گفت و گوها این انرژی و تمرکز را تا حدی از آن ها سلب می نمایند.

بخش منطقی این پیشنهادات و انتقادات مورد توجه دولت است اما سعی برای توضیح یک خبر دروغ و رقم شایعه روزانه ساعت های بسیاری از کابینه می گیرد و این در بحران تحریم- کرونا جفاست.

این در حالی است که از یکایک این خبرها و دروغ ها در رسانه های بیگانه علیه کشور خبرها و دروغ های بزرگتر و بیشتر تولید شده و با اعتماد و روان مردم بازی می شود.

27215
کلید واژه ها: انتخابات - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست - انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم - ریاست جمهوری - واکسیناسیون - تحریم - مردم - علی ربیعی سخنگوی دولت - تحریم های آمریکا - جمهوری - سخنگوی دولت - مذاکرات وین - ویروس کرونا - ویروس - ایران - ریاست - کرونا - مردم ایران - سلامت مردم - علی ربیعی - رفع تحریم - امید - دوره - سیزدهمین - مهم ترین - مذاکرات - برگزار - امیدها - سخنگوی

آخرین اخبار سرویس:
مطالبات فرهنگیان از دولت آینده چیست؟

مقابله دولت سیزدهم با فساد و رانتخواری، اعتماد مردم به انقلاب را تقویت می کند

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

واکنش هانیه توسلی به ممیزی چهره اش در همرفیق

تعداد دانشجویان کرمانشاه به ویژه در بخش دولتی پایین است

الکاظمی: پس از تشکیل دولت جدید ایران به تهران سفر می کنم

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

تامین اعتبار همه پروژه های سفر رییس قوه قضاییه به کهگیلویه و بویراحمد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

فرماندار: نمازهای جمعه شهرستان دلگان تعطیل شد

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله سیدابراهیم رییسی

الکاظمی: روابط ما با رییس جمهور جدید ایران خوب است/ پس از تشکیل دولت جدید به تهران سفر خواهم کرد

کیانوش جهانپور، منتقدانش را مافیای واردات خواند

اولویت اصلی دیپلماسی اقتصادی با همسایگان است

ورود دادستان خاش به تخلفات انتخابات شورای شهری

جدول پخش برنامه های صدا و سیمای چهارمحال و بختیاری

تسلیت انجمن پیشکسوتان مطبوعات برای درگذشت 2 خبرنگار و طرح چند پرسش

آخرین خبرها از آیت الله اعرافی بعد از ابتلا به کرونا

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

تسلیت انجمن پیشکسوتان مطبوعات برای درگذشت 2 خبرنگار و طرح چند پرسش

تسلیت انجمن پیشکسوتان مطبوعات به ایسنا و طرح چند پرسش

مخابره خبر با سنگ قبر و حجله قبل از عروسی!

تشکر فرمانده سپاه امام رضا(ع) از مردم و بسیجیان برای مشارکت در انتخابات

مسئولان پاسخگوی جان باختن سربازان و خبرنگاران باشند

تماس تلفنی امیر قطر با آیت الله رییسی

اهمیت ثبت خاطرات جهادگران قمی در دوران کرونا

استخدام بازاریاب در شرکت پخش لوازم آرایشی و بهداشتی در خراسان رضوی

تسلیت محسن رضایی درپی سانحه رانندگی در مسجدسلیمان

گزارش توییتری سفیر ایران از گفت وگوی تلفنی امیر قطر با رییسی

گفت وگوی تلفنی امیر قطر با رییسی

61 درصد جدایی ها در همدان طلاق توافقی است

تذکر جهانگیری به وزیر بهداشت بابت فحاشی جهانپور

تسلیت محسن رضایی درپی درگذشت 5 سرباز معلم

سال گذشته 20 هزار پرونده به حوزه قضایی خواف وارد شد

فرصت ناب بندگی در مناسبت های ماه ذی القعده

توافق جدید ایران و کشورهای عضو برجام نهایی شد

ترک فعل مسئولان در مورد واکسیناسیون را پیگیری می کنیم

گزارش توییتری سفیر ایران از گفت وگوی تلفنی امیر قطر با رییسی

سیدمهدی پناهی عکس| آیین شکرانه حضور در اردبیل

ترتیل صفحه 132 قرآن/سرانجام پند ناپذیران+فیلم، متن و مفاهیم

واکنش هانیه توسلی به ممیزی چهره اش در همرفیق

مرگ تلخ 2 خبرنگار ماحصل تکلیف نانوشته مدیران!

سال گذشته 20 هزار پرونده به حوزه قضایی خواف وارد شد

اوقات شرعی به افق یاسوج

از مطالعه هزاران جلد کتاب در رویداد کرسی های آزاداندیشی تا پیشنهاد مناظره میان استادان

واکنش عطاءالله مهاجرانی و عباس عبدی به توییت توهین آمیز کیانوش جهانپور

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 3 خرداد

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

بایدن اولین نشست خبری آیت الله رییسی را فراموش نکند

وزیر نیرو درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا را تسلیت گفت

واکنش هانیه توسلی به ممیزی چهره اش در «همرفیق»

اهدای پرچم بارگاه ملکوتی امیرالمؤمنین (ع) به حضرت آیت الله صافی گلپایگانی + تصاویر

61 درصد جدایی ها در همدان طلاق توافقی است

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

برگزاری دوره های مهارت آموزی تابستانه طلاب

سرپرست جدید فرمانداری مهران معارفه شد

رونمایی از سامانه هوشمند توپخانه ارتش/فیلم

لزوم ایجاد یک تشکل منسجم توسط جبهه انقلاب اسلامی

تولد چهره های مشهور ایرانی در 3 تیر|عکس

سازندگان سازه های حاشیه شهر مشهد با رعایت شرایط فنی تخفیف می گیرند

در نظریه جمهوری اسلامی، سهم داشتن افراد مطرح نیست/ اصلاح طلبان باید نگاهشان را تغییر دهند

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله رییسی/ تاکید بر ضرورت پایان دادن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه ای

سعید محمد: جهان بدون اسراییل زیباتر و امن تر خواهد بود

پیشنهاد متفاوت حسام الدین آشنا به شورای نگهبان برای برخورد با کاندیداهای پوششی

استخدام مشاور املاک در گروه بزرگ مشاورین املاک سناتور در تهران

آیا من شیعه ام؟

برنامه ریزی برای سفر های مطبوعاتی وظیفه کیست؟

رییس جمهور اتریش، انتخاب رییسی را تبریک گفت

لزوم ایجاد یک تشکل منسجم توسط جبهه انقلاب اسلامی

نخست وزیر الجزایر استعفا کرد

رییسی: امنیت جمعی، دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

تغییر و تحول قانون مند و دقیق شورا و شهرداری در اولویت وزارت کشور

خانمی که در شعبه اخذ رای از منافقین کتک خورد +عکس

تسلیت محسن رضایی درپی گذشت 5 سرباز معلم

اولویت اصلی دیپلماسی اقتصادی دولت جدید، همسایگان ایران خواهند بود

استخدام ادمین پیج اینستاگرام در آژانس تبلیغاتی فرتاک در اصفهان

برنامه ریزی برای سفرهای مطبوعاتی وظیفه کیست؟

حمایت تمام قدِ میثم مطیعی از بشیر حسینی

گفت وگوی امیر قطر با آیت الله رییسی/ تاکید بر ضرورت پایان دادن مداخلات بیگانگان در مناسبات منطقه ای

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

پس از ابتلا به کرونا، آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

کیانوش جهانپور، منتقدانش را مافیای واردات خواند

لاریجانی درگذشت خبرنگاران و سربازان را تسلیت گفت

سرپرست جدید فرمانداری مهران معارفه شد

برنامه ریزی برای سفرهای مطبوعاتی وظیفه کیست؟

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

محیط بانان یزد تقدیر شدند

ادای احترام خادمان امام رئوف به مادر شهید مهریزی

ساخت 5 هزار مسکن مددجویی و ایجاد 30 هزار شغل

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

تصاویر/ نشست پاسخ گویی به شبهات قرآن در مدرسه علمیه ابوتراب امامی کاشانی

جدیدترین رنگ بندی کرونایی کشور؛ از شنبه 5 تیر | اسامی شهرهای قرمز

تشکر فرمانده سپاه امام رضا(ع) از مردم و بسیجیان برای مشارکت در انتخابات

جلسه بازشماری آرای صندوق های اخذ رأی انتخابات شورای اسلامی شهر قرچک

گفتگو با احمد زیدآبادی؛ تئورسین «هیچ کاری نکردن» یا منتقد راهبردهای تکراری؟

پیش بینی بورس در هفته دوم تیر

پیام تسلیت سپاه در پی جان باختن دو خبرنگار

بازشماری تعدادی از صندوق های رأی شورای شهر ورامین آغاز شد

سعید محمد: جهان بدون اسراییل زیباتر و امن تر خواهد بود

مسئولان پاسخگوی جان باختن سربازان و خبرنگاران باشند

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند

نبرد نابرابر مردم با تحریم و کرونا/ موضوعاتی که نباید به انتخابات گره بخورند