موضوعات داغ: - باشگاه استقلال - علي اصغر ملكيان - هيات مديره استقلال - كريستيانو رونالدو - فرهاد مجيدي - پايگاه خبري تحليلي - پايگاه خبري - هيئت مديره استقلال - كميسيون اصل 90 مجلس - رژيم صهيونيستي - مدرسه اوتيسم - يك سوم - اقتصاد مقاومتي توليد - نشست كرونا - نخست وزير تيمور شرقي - ولادمير آلكنو - ميرزاخليل - ناگلسمان - حسن دادشكر - هفته بيست و سوم - انتخابات شوراي ششم - آزادسازي زندانيان - شركت كارت اعتباري ايران كيش

مطالب مرتبط:
نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی
نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی
نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث و تحولات جاری در قدس اشغالی
نامه هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس اشغالی
نامه اسماعیل هنیه به رهبر انقلاب درباره حوادث قدس
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 20:302021-05-09سياسي

نامه تاج زاده به رهبر انقلاب درباره قانون اساسی


نامه تاج زاده به رهبر انقلاب درباره قانون اساسی اصلاحات نیوز: مصطفی تاجزاده فعال اصلاح طلب در نامه ای به رهبر انقلاب خواستار بازنگری رد قانون اساسی شد.

- اصلاحات نیوز: مصطفی تاجزاده فعال اصلاح طلب در نامه ای به رهبر انقلاب خواستار بازنگری رد قانون اساسی شد.

متن نامه به این شرح است:  به نام خداحضور محترم آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایرانبا سلام و آرزوی قبولی طاعات و توفیق بندگی بیانات جنابعالی در روز 12 اردیبهشت ماه درباره قانون اساسی مرا ترغیب کرد فرصت گفتگوی مستقیم با شما را در این باره مغتنم بشمارم و این نامه را خطاب به جنابعالی بنویسم.

امیدوارم این اقدام فتح بابی برای گفتگوی صریح و صمیمانه با شخص اول کشور باشد و امکان گفتگوی دو سویه با وی درمورد مهمترین مسائل میهن و مردم فراهم شود.

نحوه اشاره جنابعالی به قانون اساسی و انتخابات این ذهنیت را در گروه هایی از مردم ایجاد کرده است که مخاطب شما من بوده ام و این که مقرر است به جرم عدم اعتقاد به قانون اساسی پیشاپیش صلاحیتم برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری 1400 رد شود.

البته امیدوارم چنین نشود و شورای نگهبان طبق اصل نهم قانون اساسی که مقرر می دارد، هیچ مقامی حق ندارد با وضع قوانین و مقررات حقوق مردم را سلب کند ، اینجانب را از حق کاندیداتوری محروم ننماید و قانون اساسی را نقض نکند.

رهبر محترم استناد به قانون اساسی امر مبارکی است که هرچه بیشتر مورد اهتمام قرار گیرد، می تواند راه های مناسب تری برای برون رفت از مشکلات بی شماری ارائه کند که امروز سبب فقر و فلاکت قشرهای وسیعی از مردم عزیز ما شده است.

به همین دلیل از ورود شما به این مقوله خوشحالم و امیدوارم سخنان جنابعالی مقدمه حاکمیت قانون و اجرای بی تنازل قانون اساسی باشد که باوجود کاستی ها و تناقضاتش، گام بزرگی در جلب رضایت مردم به شمار می رود.

 مستحضرید که قانون اساسی به عنوان میثاق ملی، حقوق و تکالیف ملت و حکومت را مشخص کرده است.

همچنان که به خوبی می دانید اعتقاد و التزام به امری دو مقوله جداگانه است.

به نظر می رسد که خود جنابعالی نیز به همه اصول قانون اساسی اعتقاد ندارید، کما اینکه در شورای بازنگری قانون اساسی در سال 1368 حضور داشتید و به تغییر برخی اصول آن رای دادید.

همچنان که چند سال پیش، از امکان تغییر نظام ریاستی به پارلمانی سخن گفتید که تحقق آن مستلزم حذف انتخابات ریاست جمهوری و تغییر قانون اساسی است.

جنابعالی بهتر از من می دانید که قانون اساسی امکان اصلاح خود را میسر دانسته و به همین دلیل نحوه بازنگری و تغییر اصول خود را مشخص کرده است.

بر این اساس می گویم باید به قانون اساسی به عنوان یک متن تاریخی که در گذر زمان حتما قابل تغییر و اصلاح است، نگریست و از اعتقاد به آن که شایسته متون مقدس و لایتغیر است، دم نزد، زیرا نه فقط تغییر آن ممکن است، بلکه بررسی مستمر و نقد آن و تلاش برای اصلاحش متناسب با تحولات ملی و جهانی امری پسندیده و گاه لازم است.

  مقام محترم رهبری  ما به تجربه دریافته ایم که وقتی حکومت از اجرای کامل قانون اساسی خودداری می کند، یا تمام 177 اصل قانون اساسی را به یک اصل یعنی اصل ولایت مطلقه فقیه تقلیل می دهد، حق حاکمیت ملی و انتخابات آزاد از یک طرف و حقوق قانونی شهروندان از طرف دیگر به محاق می رود و پایه های مشروعیت نظام تضعیف می شود.

افزون بر آن ناکارآمدی و فساد و تبعیض و بی عدالتی افزایش می یابد و نارضایتی مردم اوج می گیرد.

  از جانب دیگر همگان و به ویژه جنابعالی باید به آنچه بنیان گذار نظام در نطق تاریخی خود در بهشت زهرا در سال 57 اعلام کرد، و بعد به صراحت در اصل 56 قانون اساسی درج گردید، ملتزم باشند که حاکمیت مطلق بر جهان و انسان از آن خداست و هم او انسان را بر سرنوشت اجتماعی خویش حاکم ساخته است.

هیچ کس نمی تواند این حق الاهی را از انسان سلب کند یا در خدمت منافع فرد یا گروهی خاص قرار دهد.

به باور من اوضاع نابسامان کنونی حاصل کنار گذاشتن قانون اساسی و اداره کشور بر اساس سلایق شخصی و راهبردها و مصلحت جویی های نادرست بوده و توسط کسانی انجام شده است که بیشترین اختیارات را داشته اند و متاسفانه کمتر پاسخگو بوده اند.

رهبر محترم جمهوری اسلامی  شوربختانه باید بگویم عمده انحرافات از قانون اساسی توسط نهادهایی صورت گرفته است که مستقیما تحت نظر جنابعالی بود ه اند و به هیچ مرجعی هم پاسخگو نیستند.

قوه قضاییه غیرمستقل و جانبدار، فرماندهان نظامی مداخله گر در امور سیاسی/اقتصادی/فرهنگی/انتخاباتی/رسانه ای/امنیتی، شورای نگهبان که اخیرا قانون گذاری می کند و با حربه نظارت استصوابی به حذف شایستگان می پردازد، نظام گزینش عقیدتی و سیاسی بخش اطلاعاتی و امنیتی کشور که سبب خالی شدن ارکان حکومت از بسیاری از شهروندان کاربلد در همه سطوح شده است، صداوسیمای انحصاری و تک صدا که در نقد و تخریب هر آن کس که نظرش با نظر شما تفاوت دارد و غیرخودی می شمارد همه اصول قانونی و اخلاقی را زیر پا می گذارد، دخالت های رهبری در وظایف نهادهای انتخابی از تعیین وزرا تا نام گذاری خیابان ها، اعطای قدرت قانون گذاری به شورای انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی و تداوم فعالیت دادگاه غیرقانونی ویژه روحانیت از مصادیق بارز نقض قانون اساسی محسوب می شوند.

تصدیق می فرمایید که با این وضع اداره کشور توسط دولت و مجلس و شوراهای منتخب اکثریت بسیار دشوار و طاقت فرسا بوده و با بازده کم و استهلاک فراوان منابع مادی و سرمایه های انسانی همراه است.

در چنین شرایطی اگر شهروندی بر مبنای مطالعات و تجربیات 42 ساله بر کاستی های قانون اساسی انگشت گذارد و خواستار اصلاح آنها با روشهای پیش بینی شده در همین قانون شود، به نظر جنابعالی باید از حقوق مسلم خود محروم شود، یا به عنوان شهروندی متعهد و مسئول که خواهان اصلاحات قانونی و مسالمت آمیز است و بر گفت وگو و تفاهم و آشتی ملی تاکید می کند، مورد استقبال قرار گیرد؟ حضرت آیت الله من در صحبت ها و نوشته های خود نظریاتم را درباره مشکلات کشور و راههای حل آنها بیان کرده ام و اینک مصمم هستم بر اساس حق شهروندی و بنا به وظیفه ملی و اسلامی خود و صد البته با عنایت به توانایی و تجربه ام در اداره و اصلاح امور در چارچوب همین قانون اساسی خود را در معرض آرای مردم قرار دهم.

اگر انتخاب شوم تلاش خواهم کرد با اجرای کامل قانون اساسی و به ویژه دو فصل درخشان سوم و پنجم آن، از یک سو به لغو تحریم های ظالمانه و خرید واکسن کرونا" و مهار گرانی و تورم و بیکاری بپردازم و از سوی دیگر به مصاف فساد و تبعیض و بی عدالتی و قانون شکنی بروم و از حقوق و آزادی های آحاد شهروندان دفاع کنم.

افزون بر آن با جلب همکاری جنابعالی به اصلاح اصولی از قانون اساسی اهتمام ورزم که رافع نگرانی ها درباره آینده ایران است و فردایی بهتر برای همه ایرانیان رقم می زند.

به نظر من کم هزینه ترین و مطمئن ترین روش برای استمرار نظم و ثبات سیاسی در خاورمیانه جنگ و ترور و داعش زده، جلب رضایت حداکثری مردم است و این راهی ندارد جز آن که من و شما و همگان طبق قانون اساسی عمل کنیم و اجازه دهیم آحاد ایرانیان در انتخاباتی آزاد بگویند چه راهبردی و چه برنامه ای را قبول دارند و چه اشخاصی را شایسته آرای خود می دانند.

  بنای من بر تعامل و گفت وگو و بازی برد برد است.

ایران بسیار متکثر است و امکان تحقق تمام مطالبات همه قشرها و طبقات و گرایش ها وجود ندارد.

بنابراین اگر زندگی مدنی و مسالمت آمیز می خواهیم، راهی جز گفت وگوی با یکدیگر و مشارکت کردن تمام مردم از هر دین و مذهب و قوم و نژاد و زبان و طبقاتی، زن و مرد، در مدیریت میهن نداریم تا ملت به راهکاری برسد که خیر عمومی در آن است.

در چنین شرایط سخت و محیط خطرخیزی تلاش برای حذف اکثریت مردم و برکشیدن اقلیت خردمندانه نیست و نه فقط گره مهمی از کار ملت و کشور باز نمی کند، بلکه بر نارضایتی عمومی می افزاید و فاصله حکومت از ملت را بیشتر می کند.

مقام محترم رهبری  از جنابعالی می خواهم همانگونه که در انتخابات پیشین فرمودید حتی مخالفان شما به پای صندوق های رای بیایند، این بار اعلام کنید حتی مخالفان روش شما در اداره کشور هم می توانند از حق کاندیداتوری خود استفاده کنند و نامزد شوند و هر نامزدی که انتخاب شود می تواند برنامه های خود را اجرا کند و همه باید به رای آزاد مردم تمکین کنند.

مطمئن باشید این اقدام برای کشور و ملت منشأ خیر و پیشرفت خواهد بود و رهبری را سربلند خواهد کرد.

 همچنین انتظار دارم همانگونه که رهبر فقید انقلاب پس از جنگ فرمود؛ تصمیم دارم در تمام زمینه ها وضع به صورتی درآید که همه طبق قانون اساسی حرکت کنیم ، با صراحت اعلام کنید همه امور باید به قانون اساسی برگردد و همه موارد خلاف آن برچیده شود و تنها یک دولت برای اداره کشور و یک مجلس برای قانونگذاری وجود داشته باشد.

به علاوه با تفسیرهای انسدادی و ضددموکراتیک از قانون اساسی مرزبندی کنید.

خواست پایانی من این است که با توجه به تجربیات 42 ساله و معلوم شدن نقایص قانون اساسی، دستور فرمایید شورای بازنگری قانون اساسی تشکیل شود و با بررسی های لازم، اصولی از قانون اساسی را که منشاء اختلاف و اختلال در اداره صحیح کشور می شود و زمینه سوءاستفاده قانون شکنان را فراهم می آورد، اصلاح کند.

در راس همه، همانگونه که در شورای بازنگری سال 68 توسط برخی پیشنهاد شد، موضوع موقت کردن دوره زمامداری ولی فقیه و انتخابی شدن آن است.

پیشنهاد ادغام دو سمت رهبر و رییس جمهور در ساختار حکومتی نیز موضوع دیگری است که می تواند در شورای بازنگری مورد بررسی جامع قرار گیرد.

مستحضرید که در دنیای معاصر به برکت انقلاب ارتباطات، امکان اداره کشور بر اساس سلایق شخصی و بستن راه های مشارکت مردم روز به روز کمتر می شود و اراده مردم دیر یا زود حاکم خواهد شد.

خوشا به حال ملتی که رهبرانش فرزند زمان خود باشند و با خواسته ها و مطالبات مردم همراهی کنند؛ علم اصلاح برگیرند و به جلب اعتماد و رضایت و مشارکت حداکثری مردم همت گمارند.

  برای جنابعالی در این ماه رحمت و مغفرت آرزوی توفیق دارم.


کلید واژه ها: قانون اساسی - رهبر انقلاب - اساسی - قانون - مصطفی تاجزاده - نامه - انقلاب - رهبر - اصلاح - گفتگوی - اصلاح طلب - زاده - تاج زاده - اصلاحات - تاجزاده - بازنگری - خواستار - جمهوری اسلامی - مصطفی - فعال - اردیبهشت - انتخابات - سلام - مردم - آیت الله - مستقیم - اسلامی - جمهوری - ترغیب - اقدام

آخرین اخبار سرویس:
اولویت های سیاست خارجی ایران در منطقه و جهان

هاشمی طبا خطاب به رییسی: به شما سیدمحرومان می گویند؛سیادت بر محرومان کجایش افتخار است؟

وقتی چشم بایدن به متن برجام می افتد!

کاروخدمات در مراکز درمانی خانم ها

اموزش متفاوت و فارکس و معرفی به کار

استخدام خانم فقط ساکن قلعه شور تفکیک کاغذ

استخدام صندوقدار

آگهی جذب تعدادی همکار خانم در فروشگاه اینترنتی

راننده یدکش

ببینید | مجازات واکسن نزدن در کشورهای دیگر چیست؟

تصاویر/ احمدی نژادِ تنها در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام

کاری که 8 سال انجام ندادند حالا یک روزه می خواهند انجام دهند، این یعنی می خواهند نسخه فروش ایران و مردمش را بپیچند

دستور واعظی درباره حادثه اتوبوس خبرنگاران

دستکاری در بودجه 1400 همچنان برای قالیباف دردسر درست می کند

ترک تحصیل 3 میلیون دانش آموز صحت ندارد

اونا آنجلینا جولی دارند، ما هم بهاره رهنما داریم!

آزادی 2852 زندانی در طرح نذر هشتم

دستور روحانی در پی درگذشت خبرنگاران

صفحه اول روزنامه های 5شنبه سوم تیر 1400

دولت سیزدهم مخالف قبیله گرایی و باندبازی است

تخصیص ارز 4200 تومانی به نورچشمی ها

2 شرط رهبر انقلاب برای تزریق واکسن کرونا | علت تاخیر در تزریق واکسن به ایشان چه بود؟

چرا روی برگه های رأی اسم عباس بوعذار بود؟

4 چالش اصلی پیش روی دولت سیزدهم

دفاع مطهری از احمدی نژاد

دولت سیزدهم مخالف قبیله گرایی و باندبازی است

فیلم افشا شده از سرکرده منافقین به روایت عضو جدا شده از این گروهک | چرا منافقین در شعبه های اخذ رای خارج از کشور به مردم عادی حمله کردند؟

تقویم و اوقات شرعی پنجشنبه سوم تیر ماه

نیازمند تدوینگر با استعداد و حرفه ای

همکاری در ارایشگاه

«تاکسیدرمی» سیاسی؛ دلائل کاهش مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری

مردم با انتخاب رییس جمهور آینده به تغییر فضای کشور امیدوارند

ویدئو و عکس | تیربار موشکی سپاه، دستاورد بی نظیر نظامی در جهان  | کدام موشک ها توانایی پرتاب از این سامانه هوشمند را  دارند؟   

چرا کاکتوس ها خراب می شوند؟

پیام تسلیت استاندار آذربایجان غربی درپی جان باختن دوتن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

1040 تحریم ایران برداشته می شود

پیام تسلیت استاندار آذربایجان غربی درپی جان باختن دوتن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

جذب نیرو شعبه مرکزی شرکت بیمه پاسارگاد

به چند همکار 17 تا 25 سال نیازمندیم فروشنده

همکاری با مهندسین دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی

استفاده از فرصت های کشور احتیاج دارد به انسان های قوی، فعّال، پُرکار، خسته نشو و قدرتمند

دستیار کلینیک فیزیوتراپی

استخدام منشی / دستیار خانم

کار با گوشی

خانم منشی آشنا به نقشه کشی

به یک کمک آشپز خانم جهت رستوران نیازمندیم

از یاسوج تا اهواز؛ چند دلیل برای برچیدن بساط انتخابات الکترونیکی تا اطلاع ثانوی!

استخدام آشپز نیمه وقت برای غذا بیرون بر

استخدام مژه کار و ابرو و میکروبلیدینگ در فرمانیه

نیرو در کافه فست فود

فرش قرمز برخی از بانکها برای ابربدهکاران بانکی

نقش بخش خصوصی در حوزه ی بهداشت و درمان روشن نیست/ قادر نبودیم مشکلات ناشی از کرونا را مدیریت کنیم

فیاضی: دولت بعدی، دولتی عمومی است

ویدئو / از گونه جدید کرونا تا تأثیر موسیقی موتزارت بر بیماران صرع

به دو کارگر ساده جهت کار در سوپر مارکت

استخدام راننده پایه 1 و

استخدام مشاور اقا و خانم

امور منزل

استخدام نیروی خدماتی

شبنم مقدمی و پرویز پرستویی در ژاپن /عکس

استخدام دستیار دندانپزشک (با تجربه / بدون تجربه)

استخدام حسابدار در شرکت رایان فن کاو اندیش در البرز

انتخابات ایران سیلی محکمی به بیگانگان بود/ تیری که به سنگ خورد

عکس| تبریک تولد بهنام بانی به پدرش

یک نیرو خانوم برای شیفت بعدازظهر دفتر پیشخوان

چند نفر کارگر ساده برای کار در رستوران

مردم با انتخاب رییس جمهور آینده به تغییر فضای کشور امیدوارند

پیام تسلیت وزیر بهداشت به اصحاب رسانه

استخدام منشی

به یک نفرصندوقدار خانوم

استخدام مشاور مبتدی و حرفه ای اموزش در حین کار

انتظار می رود جایگاه ویژه ای برای حقوقدانان در دولت تعریف شود

استخدام اقا در عمده فروشی لباس زیر

شیوه خواندن نمازی مهم برای روز پنجشنبه از آیت الله بهجت

از زندگی آیت الله شهاب الدین اشراقی چه می دانید؟

حدیث روز | حسرت مندترین مردم در روز قیامت

محتوای دو نامه مهم امام به شهید محلاتی درباره سپاه چه بود؟

استخدام حسابدار خانم

استخدام همکار خانم در مزون

نیروی کار برای ظرف شستن

نظام اداری کشور به خانه تکانی نیاز دارد

انتظار می رود جایگاه ویژه ای برای حقوقدانان در دولت تعریف شود

رضاحسینی: انتخاب کابینه چالش رییس جمهور منتخب است

انتقال 20 زندانی ایرانی از باکو به کشور

رزومه گزینه های احتمالی شهردار هفدهم تهران/ قالیباف؛ مهره چین مدیریت شهری جدید

منشی خانم برای مدیرعامل

استخدام مشاور در املاک

استخدادنیروی خانم با حقوق ثابت در مشاور املاک

استخدام مشاوره املاک خانم و آقا مبتدی و حرفه ای

تضمین دولت آمریکا به ایران بعید است

نگهبانی در کوی فیروز

دعوت به همکاری(گروه موسیقی)

خانم،صندوق دار وپذیرش رستوران

استخدام منشی حسابدار در گروه مهندسی پزشکی 9 تا 2

نتایج شورای اهواز از دو روز پیش در اختیار هیات نظارت است

مادورو تلفنی با رییس جمهور منتخب ایران گفتگو کرد

باسوادی در ایران 3 درصد بالاتر از میانگین جهانی است

ارتباط میزان مشارکت مردم در انتخابات با میزان موفقیت عملکرد دولت

مادورو تلفنی با رییس جمهور منتخب ایران گفتگو کرد

معلم دبستان یا پیش دبستان

نامه تاج زاده به رهبر انقلاب درباره قانون اساسی

نامه تاج زاده به رهبر انقلاب درباره قانون اساسی