موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - باشگاه استقلال - سرمربي استقلال - رتبه بندي معلمان - فرهاد مجيدي - رييس سازمان - مجلس شوراي اسلامي - كارگزار باشگاه استقلال - سازمان برنامه و بودجه - شوراي اسلامي - فدراسيون كوه نوردي - كودكان بي سرپرست - تروريست هاي سنتكام - فرمانداري شهركرد - دوران مشروطه - سايت مركز سنجش آموزش پزشكي - فم تور - قانون بازنشستگي - كوين پرينس بواتنگ - فاينورد - پليس مشهد - باشگاه استقلال - مديركل فرهنگ و ارشاد

مطالب مرتبط:
صدور مجوز استخدام 10 هزار قبولی کارنامه سبزها در آموزش و پرورش
توضیحات آموزش و پرورش درباره حذف حق نوار مرزی فرهنگیان و طرح تمام وقت
فروردین: علت عدم جذب داوطلبان کارنامه سبز در آموزش و پرورش چیست؟
فروردین: علت عدم جذب داوطلبان کارنامه سبز در آموزش و پرورش چیست؟
خبر برگزاری دو آزمون استخدامی جدید آموزش و پرورش در سال جاری
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 18:352021-05-09اجتماعي

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم سحر خیز، معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش در سومین سلسله نشست های روشنگری انتخاباتی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی با عنوان پازل انتخابات معلم ابزاری برگزار شد، - " معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش گفت: معلمی که 30 ساعت در هفته کار می کند، دیگر نمی تواند معلم موفقی باشد.

به خاطر همین است که به رتبه بندی معلمان بیشتر تاکید می کنیم و می گوییم استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش محدود کنید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، ابراهیم سحر خیز، معاون اسبق وزیر آموزش و پرورش در سومین سلسله نشست های روشنگری انتخاباتی که از سوی بسیج دانشجویی دانشگاه فرهنگیان آذربایجان شرقی با عنوان پازل انتخابات معلم ابزاری برگزار شد، گفت: معلمین از جمله اقشاری هستند که مورد وثوق و اعتماد مردم قرار دارند یعنی هرچه در سال های اخیر شاهد کاهش جایگاه و ارزش معنوی و اقتصادی معلمان بودیم، اما هنوز معلمین در رتبه اول توجه قرار دارند و به عنوان یک گروه مرجع برای جامعه شناخته می شوند.

سحر خیز مطرح کرد: در چند بحث اخیری که در وزارتخانه، عنوان شد این بود که آموزش و پرورش نتوانسته است از ضریب نفوذ اجتماعی خودش بهره ببرد؛ بالعکس مجلس استفاده معکوسی از این ضریب کرده است و بیش از حد در موضوع آموزش و پرورش ورود و دخالت داشته باشد که یکی از مصداق های بارز آن دخالت در استخدام ها است که از بین 550 هزار معلم، 350 هزار معلم فقط دستپخت مجلس است و به طرق مختلف جذب آموزش و پرورش شده اند.

استفاده ضریب نفوذ اجتماعی معلمان در انتخابات معاون سابق وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: دولت تدبیر و امید از این ضریب نفوذ اجتماعی بالا در شب انتخابات به نفع خودشان استفاده کردند، ولی در 8 سال اخیر آموزش و پرورش مورد بی مهری های بسیار قرار گرفت.

دلیلش هم این است که ما معلمین را به عنوان گروه مرجع قبول داریم و معتقدیم که آموزش و پرورش به عنوان پیش نیاز توسعه پایدار در کشور است، مستلزم توجه بیشتر از این بوده و هست.

علی رغم کمک معلمان به رییس جمهور در انتخابات هشت سال پیش، ه نوز رتبه بندی معلمین درطی این چند سال به سرانجام نرسیده است! چیزی که ما الان میبینیم، علی رغم اینکه می گویند حقوق معلمان 64درصد افزایش یافته است، هنوز هم معلمان جزو ردیف های آخر حقوق بگیران هستند و هنوز در تنگنای معیشتی قرار دارند.

در دولت تدبیر و امید، به لحاظ سهم آموزش و پرورش از تولید ناخالص داخلی، و سهم آن از بودجه هزینه ای کشور، رو به افول بوده و روند کاهشی داشته است.

وی گفت: ما در حوزه انتخاباتی باید سه مورد را برای مطالبه از دولت جدید در نظر بگیری؛ اول اینکه رویکردشان را در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش شفاف کنیم.

الان مدارس غیرانتفاعی که در پشت پرده آن ها مدیران و وزیران وجود دارند، کاری کرده اند کسانی که دستشان به دهنشان می رسد، دیگر راضی به تحصیل فرزندشان در مدارس دولتی نیستند و به سمت مدارس غیر دولتی سوق پیدا می کنند که این اتفاق عملا باعث دو قطبی شدن مدارس می شود.

سحر خیز بیان کرد: دوم اینکه تکلیف خودمان را با کمبود 300 هزار معلم روشن کنیم؛ دولتی که 8 سال دست روی دست گذاشت و هر سال 70 هزار معلم بازنشسته شدند و امروز ما به یک اَبَر چالشی رسیدیم که آن را به یک سونامی تشبیه می کنیم که تاچند سال دیگر کلاس های ما را خالی از معلم می شود.

این حداقل ارثی است که دولت تدبیر و امید از خودش به یادگار می گذارد! نتیجه اش هم این می شود که کسانی که در بخش بودجه هستند، وقتی می بینند که در طول این 8 سال دولت فقط داد می زند که ما معلمان اضافی داریم، دیگر دست و دلش به دادن بودجه برای خدمات فرهنگی معلمان و معیشت آن ها و دانشگاه فرهنگیان و .

نمی رود! اگر این مدیران طی 35 سال گذشته یک آینده نگری و یک برنامه ریزی طولانی مدتی را درخصوص آموزش و پرورش و معلمان انجام می دادند، الان مجلس آموزش و پرورش را وادار به جذب نیرو های نهضتی و خرید خدمات ها نمی کرد که بخواهیم با مازاد نیروی انسانی زن مواجه شویم؛ چون اکثرا نیرو های زن در نهضت ها جذب می شوند و آن ها را هم نمی توان سر کلاس پسرانه در مدارس فرستاد.

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: وقتی وزیر دولت می گوید که مدارس نمونه و تیزهوشان را از رده خارج کنید و فقط مدارس غیر انتفاعی بولد باشند، یعنی در مدارس دولتی، با معلمان خرید خدمات آموزشی، بلایی سر مدرسه های دولتی می آوریم که از حیز انتفاع خارج است.

دولت آینده اجازه چرخش نخبگانی به ما بدهد وی ادامه داد: بحث سوم هم این است که ما مطالبه داشته باشیم که دولت آینده اجازه چرخش نخبگانی به ما بدهد که دیگر شاهد قیافه های تکراری به عنوان مدیران ارشد نباشیم و کسانی آموزش و پرورش را راهبری کنند که خودشان ذی نفع در مدرسه داری نباشند و اصل تعارض منافع را جدی بگیرند.

امیدوارم که معلمان ما به حدی از آگاهی رسیده باشند که من بعد ابزار و وسیله ای برای گروه های سیاسی آزمون داده قرار نگیرند.

سحر خیز بیان کرد: معلمان ما، چون در تنگنای معیشتی هستند معلمی که 30 ساعت در هفته کار می کند، دیگر نمی تواند معلم موفقی باشد.

به خاطر همین است که ما به رتبه بندی معلمان بیشتر تاکید می کنیم.

ما با این کار فقط به دنبال احقاق افزایش حقوق معلمان نیستیم بلکه دنبال احیای توانمندی های معلمان هستیم.

وقتی ما می گوییم استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش محدود کنید، به خاطر افزایش جایگاه و منزلت خود معلمان است.

همانطور که گفته می شود، حرمت امامزاده به متولی آن است.

ما معلمان هستیم که خودمان باید برای جایگاهمان حرمت قائل باشیم.

ما باید سنجش و ارزشیابی را ملاک کار خود قرار دهیم که صلاحیت ها به غربت گرفته نشوند! اگر قرار باشد که همه به صورت یکسان افزایش حقوق داشته باشند و رتبه بندی همه مثل هم باشد، دیگر ارزشیابی چه نتیجه ای دارد؟ این کار ها که ارزشی ندارد، این کار ها برای تعیین صلاحیت معلمان در نظر گرفته شده است.

وی افزود: در فرایند استخدام معلمان باید این سه عامل را انجام دهیم؛ گزینش، جذب، نگهداری.

ما باید در مرحله گزینش و جذب تماما دقت کنیم که دانش و سواد معلمانمان بروز باشد.

آموزش ضمن خدمت یک ضرورت برای معلمان است سحرخیز ادامه داد: مثلا در همین مسئله ضمن خدمت، وقتی آموزش و پرورش بحث ضمن خدمت معلمان را خصوصی سازی می کند، معلمان می توانند با یک مدرک جعلی در فضای مجازی یا چندصد تومان پول، این مدرک را تهیه کنند در حالی که شاید واقعا چیزی بلد نباشند؛ پس ما چگونه می توانیم انتظار داشته باشیم که توانمندی معلمان ما بروز شود؟ آموزش ضمن خدمت یک ضرورت برای معلمان است و نباید آن را به سخره گرفت.

معاون سابق وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: قبلا قرار بر این بوده که به ازای هر سه نفر بازنشسته، یک نفر نیروی جوان و تازه نفس جذب بشود؛ که آن هم الحمدالله به سرانجام نرسید، ولی ما باید یک نکته برای دولت آینده و سازمان برنامع و بودجه جا بیندازیم و آن هم این است که از سال جدید، به ازای هر یک نفر بازنشسته، یک نفر نیروی تازه نفس و جوان داشته باشیم.

اما این امکان وجود ندارد که بتوانیم همه نیرو ها را از طریق دانشگاه فرهنگیان تامین کنیم، ولی می توانیم با یک آزمون استخدامی و چند شرط ویژه اعم از تحصیلات و سن و تعهد به خدمت و گذراندن دوره ضمن خدمت با نمره بالا و .

نیرویی غیر از دانشگاه فرهنگیان نیز استخدام کنیم.

وی یادآور شد: متاسفانه تغییرات در ساختار تشکیلاتی در طول زمان فقط به صورت اسمی بوده است؛ مثلا اسم معاونت فنی و حرفه ای، قبلا معاونت نظری و مهارتی بوده و فقط اسم آن تغییر کرده است.

ما باید آموزش و پرورش را برون سپاری کنیم و کاهش تصدی گری دولت را شاهد باشیم.

شما وقتی برنامه دوم توسعه را در زمان اصلاحات بررسی کنید تنها جایی که به آن گیر می دهند، آموزش و پرورش است و به آن ها می گویند شما باید کاری کنید که هرسال، بخشی از مدارس دولتی تان به مدارس غیردولتی تبدیل شود.

سحرخیز ادامه داد: این یک شاخص برای سنجش میزان توفیق وزیر و مدیران آموزش و پرورش است! مشارکت مردم در برنامه درسی و اداره مدرسه و .

می تواند مفید باشد و حتما لازم نیست که مشارکت در قالب برون سپاری به ظهور و بروز برسد.

این سختار از نظر رهبری نیز خط قرمز آموزش و پرورش است و آموزش و پرورش یک امر حاکمیتی است.

متاسفانه نظام جامع هدایت تحصیلی در کشور ما ایجاد نشده است؛ الان در روستا های ما پذیرش دانشگاه ها در رشته کشاورزی کمترین استقبال را دارند و هیچ گونه کمکی به رشته های فنی و حرفه ای از سوی دولت نمی رسد.

بحث آموزش پیشتاز نبوده ایم از همه ارگان ها و همه دستگاه ها و رسانه ها و وزارتخانه های دیگر، معلم را در راس امور قرار بدهند به علت اینکه معلم جایگاه منی و والایی دارد.

بحث تعلیم و تربیت بحث خطیری است ما داریم سرمایه برای تمام دستگاه های دیگر تربیت می کنیم.

متاسفانه ما الان در بعضی نقاط ایران دسترسی به آموزش نداریم و در بحث آموزش پیشتاز نبوده ایم.

کرونا نشان داد که ما چقدر در این زمینه آسیب پذیر هستیم و اتفاقا اگر در این زمینه کار می کردیم، می توانستیم خیلی از خلأ ها را پر کنیم.

لازمه این ها این است که یک وزیر مقتدر از خود آموزش و پرورش و از جامعه فرهنگیان و کسی که کلاس رفته باشد، باشد.

تحول فقط با خود آموزش و پرورش اتفاق نمی افتد.

همه باید وارد عمل شوند.

معاون اسبق آموزش و پرورش در مورد سند تحول بیان کرد: راهبردی ترین و استراتژیک ترین دانشگاهی است که می تواند از عهده تامین منابع انسانی آموزش و پرورش در حد تراز جمهوری اسلامی ایران بربیایید به شرط ها و شروطها.

وی در مورد انتخابات 1400 بیان کرد: معلمان باید رییس جمهوری را انتخاب بکنند که آموزش و پرورش را نجات بدهد.


کلید واژه ها: آموزش و پرورش - وزیر آموزش و پرورش - انتخابات - دانشگاه فرهنگیان - وزیر آموزش - دانشگاه - آذربایجان شرقی - آموزش - بسیج دانشجویی - پرورش - برگزار - معلم - آذربایجان - فرهنگیان - دانشجویی - خبرگزاری - رتبه بندی معلمان - معاون - روشنگری - خبرنگار - ابراهیم - استخدام - وزیر - اعتماد مردم - سلسله - گزارش - معلمی - رتبه بندی - بسیج - نشست

آخرین اخبار سرویس:
آبفا خوزستان اراده تکمیل کلکتور شرق اهواز را ندارد

تمدید مهلت سفارش کتب درسی

نیازمند معلم ریاضی و مشاور تحصیلی

استخدام حسابدار در شرکت چسب رازی

کارواش ابدیس

برگزاری کارگاه آموزشی اطفاء حریق و گیاهان دارویی در شهرستان مهدیشهر

اجرای طرح پازک در چهارمحال و بختیاری

در چند سال اخیر در راستای مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز با تعدادی از دهیاران و شهرداران متخلف برخورد قانونی صورت گرفت

بهره مندی 18000 دانش آموز تحت حمایت کمیته امداد از خدمات کمک آموزشی کنکور سراسری

پیش بینی سناریوهای برای بازگشایی مدارس از مهرماه 1400

وقوع بیش از 40 آتش سوزی در جنگل ها و تالاب های خوزستان

زیر سایه درختان استراحت نکنید!

ترخیص خودروهای توقیفی در لرستان بصورت فوق العاده

 200 هزار نفر از پرسنل دانشگاهیان تا مرداد واکسینه می شوند  

فوق العاده ویژه فرهنگیان، به ویژه معلمان از مراجع ذی صلاح تعیین و برقرار شد

استخدام کارمند دفتری خانم کاردردفتر ساختمانی معتبر

بازگشایی مدارس از مهرماه 1400

جزییات بازگشایی مدارس در 1400 و زمان واکسیناسیون معلمان

برنامه های آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس

سناریوهای آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس

مدرسه ماندگار البرز صاحب موزه می شود/ مرمت ساختمان 140 ساله موزه مدرسه

برنامه های آموزش و پرورش برای بازگشایی مدارس

افزایش رطوبت در خوزستان

د

بازگشایی مدارس از مهرماه 1400

پروژه ساماندهی پهنه شمالی زاهدان در مراحل پایانی است

نرخ باسوادی در ایران 3 درصد بیشتر از میانگین جهانی

کهن ترین میراث اصفهان رو به سوی مرگ/ اجرای طرح بن - بروجن از منابع اصفهان غیرقانونی است

سوداگران دو ماشین شهرداری قم را حین خدمت، آتش زدند

استخدام برشکار چوب و mdf

استخدام نیرو جهت انجام جوش سر به سر

نرخ باسوادی در ایران 3 درصد بیشتر از میانگین جهانی

جزییات بازگشایی مدارس در 1400 و زمان واکسیناسیون معلمان از زبان حاجی میرزایی

اشتغالزایی در دل روستا

برنامه ها و فعالیت های آموزش وپرورش استثنایی برای اوقات فراغت دانش آموزان با نیازهای ویژه

آغاز ثبت نام الکترونیکی دانش آموزان پایه هفتم

فعال شدن خانه های محیط زیست در سراهای محلات

نگهبانی وپرستاری

گزارش تکان دهنده هواشناسی از خشکسالی در ایران

استخدام کارگر نیمه ماهر فست فود

چگونه فرزند دختر خوبی تربیت کنیم؟

شمیم رضوی به موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(ع) یزد رسید

استخدام بیش از 6 هزار معلم جدید در خوزستان طی سه سال

بهره مندی 18 هزار دانش آموز از خدمات کمک آموزشی کنکور

فعال شدن کمیته های استانی هدایت تحصیلی از 10 تیرماه

جای خالی بازی های سنتی در میان سرگرمی های کودکان

ثبت پهباد غیر نظامی الزامی شد

رونمایی از 3 طرح عمرانی و بازآفرینی شهری در فیض آباد

آتشفشان دماوند فعال شد؟ +فیلم

نیروی کار جهت کار در رستوران دریایی

استخدام سر آشپز مسلط به فست فود

استخدام نیرو خانم و آقا بدون سابقه با درآمد بالا

بررسی مشکلات و بدفهمی های دانش ­آموزان در مفهوم اعداد منفی

اعلام مهلت نهایی ثبت سفارش کتب درسی دانش آموزان

کارآفرینی در دل روستای «طارس» فیروزکوه

اعلام برنامه های تابستانه منطقه چهار شهرداری اصفهان

تصاویر| ازدحام هنگام سخنرانی رییسی در حرم رضوی

حمایت اجتماعی از کودکان کار با استفاده از ظرفیت خانواده

نیازمند همکاری مسئولان برای راه اندازی مراکز بهزیستی در دو شهرستان جدید استان قم هستیم

رهاسازی 6 بهله پرنده شکاری در دامان کوه آبیدر

طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی نوآموزان در همدان

گزارش تکان دهنده هواشناسی درباره خشکسالی شدید امسال

آموزشگاه کیسان، بهترین آموزشگاه کنکور کشور

آغاز سنگفرش صحن قبله حرم امام حسین (ع)

لیسانس / فوق دیپلم برق جهت نگهداری سیستم مانیتورینگ

ضرورت ثبت یک روز به نام محیط بان در تقویم رسمی کشور

هوای تهران در دومین روز تابستان «آلوده» است

گزارش تکان دهنده هواشناسی درباره خشکسالی شدید امسال

سناریوهای بازگشایی مدارس/معدل امتحانات نهایی دانش آموزان معیار قبولی در کنکور

پروژه ساماندهی پهنه ی شمالی زاهدان در مراحل پایانی است

علی دهقان دوازدهمین حضور «کاروان زیر سایه خورشید» در گلستان

خبر مهم درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان

به چند سه سوزنه دوز کاربلد نیازمندیم

منشی مدیرعامل

سناریوهای بازگشایی مدارس/معدل امتحانات نهایی دانش آموزان معیار قبولی در کنکور

اجرای 38هزار تن بتن غلتکی در پروژه های عمرانی شهرداری تهران

زمان بازگشایی مدارس مشخص شد

سناریوهای بازگشایی مدارس/معدل امتحانات نهایی دانش آموزان معیار قبولی در کنکور

شهرداری ها تدوین طرح جامع مناسب سازی محیط شهری را در دستور کار قرار دهند

هوای تهران در دومین روز تابستان «آلوده» است

افزایش دو برابری روزهای آلوده

لحظاتی خنده دار میان کودکان و حیوانات

وضعیت بحرانی قم با شدت پدیده ریزگردها

دستگیری 9 نفر از عوامل آتش سوزی مراتع خوزستان/آتش زدن مزارع به منابع خاکی آسیب می رساند

افتتاح و آغاز عملیات اجرایی پروژه های زیست محیطی شهرداری با حضور استاندار قم

مناسب سازی آبنماها و توسعه شبکه آبرسانی در منطقه 13

واکسیناسیون سالمندان سرعت گرفت

فعال شدن کمیته های استانی هدایت تحصیلی از 10 تیرماه

شتاب روند واکسیناسیون کرونا در اصفهان با ورود محموله جدید

آغاز ساخت مدرسه قرآنی سپهر در آبادان

سناریوهای بازگشایی مدارس از مهرماه 1400

گزارش تکان دهنده هواشناسی درباره خشکسالی شدید امسال

گزارش تکان دهنده هواشناسی درباره خشکسالی شدید امسال

استخدام چرخکار

کارگر ماهر پنچری ماشین های سنگین

پیکر 2 شهید گمنام در دانشگاه آزاد اسلامی شال آرام می گیرد

شرکت 5 هزار دانش آموز در دوره های تابستانی دارالقرآن های لرستان

محدودیت تردد شبانه درون شهری در سیستان و بلوچستان اعمال می شود

بازگشایی موزه ها از هفته آینده

ساخت فضای آموزشی در مناطق منفصل شهری سنندج در اولویت قرار گیرد

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید

سحرخیز: استخدام های فله ای را در آموزش و پرورش خاتمه دهید