مطالب مرتبط:
از هرج و مرج تا تحریم
هلال احمر در یک قرن؛ از هرج و مرج تا تحریم
تحریم کنفرانس های خبری/ ظرفیت شما همین قدر بود؟
لغو تحریم‎ها چه تاثیری بر اقتصاد ایران دارد؟
ایزدی: روحانی مدام مذاکره می کند و تحریم هم مدام افزایش می یابد/ سه دلیل برای علاقه آمریکایی ها به مذاکرات وین
-103 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 16:152021-05-09سياسي

از هرج و مرج تا تحریم


هلال احمر در یک قرن از هرج و مرج تا تحریم از هرج و مرج کشور در اوایل قرن 1300 تا تحریم ها و حواشی سیاسی پایان قرن، چالش هایی است که جمعیت هلال احمر کشورمان در عمر یک قرنی اش با آن دست و پنجه نرم کرده است.

- از هرج و مرج کشور در اوایل قرن 1300 تا تحریم ها و حواشی سیاسی پایان قرن، چالش هایی است که جمعیت هلال احمر کشورمان در عمر یک قرنی اش با آن دست و پنجه نرم کرده است.

  هرج و مرج داخلی، آشفتگی اوضاع اجتماعی و سیاسی و عدم امنیت، فقر و قحطی، پراکندگی نیروهای اجتماعی، سیاسی و.

از جمله مسائلی است که پس از جنگ جهانی اول گریبانگیر جامعه و مردم ایران شده و این مسائل گرچه ریشه در ساختار اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشور داشت ولی با کشیده شدن ناخواسته ایران به جنگ بین الملل اول رشد یافت و به دلیل دخالت های آشکار قدرت های خارجی نظیر انگلستان، روسیه تزاری، آلمان و عثمانی در امور داخلی ایران تشدید شد.

این روایتی است از اوضاع ایران در سال های 1300 و 1301 خورشیدی که در پایگاه جامع تاریخ معاصر ایران آورده شده است.

روایتی از سالی که در آن جمعیت هلال احمر فعلی یا همان شیر و خورشید سرخ در کشور پایه گذاری شد و به بهانه هفته هلال بازخوانی می شود.

جمعیت شیروخورشید سرخ متولد شدسال 1859 یک تاجر سوییسی به نام هانری دونان در سفر خود با صحنه های فجیع از جنگ سربازان مصدوم زخمی رها شده مواجه شده  و به کشور خود بازگشت و کتابی نوشت و در آن پیشنهاد کمیته بین المللی صلیب سرخ را مطرح کرد.

این کتاب سرآغاز تشکیل کمیته بین المللی صلیب سرخ در سال 1863 میلادی شد و حدود 60 سال پس از آن نیز، پای جمعیتی مردم نهاد و مشابه آنچه که در سوییس فعالیتش را آغاز کرده بود، به ایران هم باز شد.

جمعیتی خیریه و مردم نهاد که با پیشنهاد دکتر امیرخان امیراعلم در سال های پایانی حکومت قاجارها در ایران تاسیس شد اما نه تحت تاثیر غربی ها نام صلیب سرخ برایش انتخاب شده و نه متاثر از ابتکار عثمانی ها، هلال احمر نامیده شد.

ایران، نام  شیر و خورشید سرخ برای این جمعیت انتخاب کرد.

 چهارم بهمن 1301 بود که پس از موافقت شاه وقت با تشکیل سازمان شیر و خورشید سرخ، آخرین ولیعهد قاجارها یادداشتی را ضمیمه نظامنامه این جمعیت کرد و ریاست افتخاری آن را پذیرفت؛ نظامنامه تشکیلات جمعیت شیر و خورشید سرخ ایران را ملاحظه کردم، ریاست افتخاری این جمعیت نوع پرور را با کمال مسرت می پذیرم و امیدوارم در زیر سایه و با توجهات بندگان اعلیحضرت اقدس شاهنشاهی روحنا فداه جمعیت خیریه مذکور موفقیت کامل در خدمت به نوع حاصل نمایند.

 حدود هفت سال بعد از تاسیس نیز در شرایطی که حکومت پهلوی در کشور به روی کار آمده بود، کنفرانس ژنو نشان شیروخورشید سرخ را به عنوان نماد سوم مورد حمایت بین المللی و در کنار صلیب سرخ و هلال احمر به تصویب رساند.

نشان شیر و خورشید سرخ تا زمان پیروزی انقلاب اسلامی ایران به عنوان نماد سوم و البته نماد اختصاصی کشورمان برای فعالیت های بشردوستانه شناخته می شد، اما پس از سخنرانی حضرت امام خمینی (ره) که در اسفند 57 در مدرسه فیضیه قم انجام شده و در جریان آن تاکید کردند که بیرق ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد، آرم های ایران نباید آرم های شاهنشاهی باشد؛ باید آرم های اسلامی باشد.

از همه وزارتخانه ها، از همه ادارات، باید این شیر و خورشید منحوس قطع بشود.

استفاده از این نام و نماد نیز برای این جمعیت به پایان رسید و  دولت جمهوری اسلامی ایران که طی نامه ای کتبی به دولت سوییس به عنوان امین و نگاهدارنده قراردادهای چهارگانه ژنو، اعلام کرد که استفاده از نماد شیر و خورشید سرخ از سوی ایران به حالت تعلیق درآمده و ایران نیز همچون دیگر کشورهای اسلامی از نشان هلال احمر استفاده می کند.

این نماد همچنان در حالت تعلیق بوده و هیچ کشوری از آن استفاده نمی کند.

شیر و خورشید سرخ؛ نشان قدیمی جمعیت هلال احمر امداد و نجات اولین اقدام مهم جمعیت سرخ نشان ایرانگرچه صلیب سرخ در ابتدا با هدف ارائه مراقبت های بهینه به سربازان مجروح در زمان جنگ تشکیل شد، اما به مرور زمان نقش های میدانی تر نیز به خود گرفت و به یک میانجی بی طرف در میان طرف های متخاصم بدل شد.

به طوری که در جریان جنگ جهانی اول کمیته بین المللی صلیب سرخ بر اساس تجاربی که از درگیری های دیگر کسب کرده بود آژانس مرکزی اسرای جنگی را در ژنو افتتاح کرد و رابطی میان سربازان اسیر و خانواده های آنان بدل شد.

یکی از نخستین اقدامات این جمعیت در ایران با امداد و نجات و هماهنگی برای دریافت کمک های مردمی گره خورده و در پی وقوع زلزله های نسبتا شدید که در خرداد ماه سال 1302 در تربت حیدریه و سه ماه بعد در سیرجان و کرمان رخ داد، وارد عمل شد.

مدتی بعد امدادگران در سیلاب های گسترده همان سال در استان های گیلان، مازندران، آذربایجان شرقی و اصفهان نیز حضور پیدا کرد و به واسطه همین حضور نیز اقدام به استمداد ملی برای کمک به آسیب دیدگان در سطح کشور کرد.

بیمارستان سیار جمعیت شیروخورشید/ زلزله بویین زهرا 1341 تجربه نسبتا موفق از این اقدامات سبب پیگیری ها برای ایجاد تشکیلات امدادونجات در این جمعیت ملی شده و از آن تاریخ به بعد امدادگران در رسیدگی به حوادث و بلایای طبیعی نقش موثری داشتند.

تا جایی که سرانجام آیین نامه خدمات امدادی سازمان امداد و نجات جمعیت شیروخورشید در سال 1347 نگارش شده و مسئولیت ارائه خدمات امدادی درمانی به آسیب دیدگان سوانح و بلایای طبیعی در زمان صلح با تصویب هیات مرکزی جمعیت رسما به این سازمان واگذار شد.

سازمان امداد و نجات،  یکی از اولین تشکیلات رسمی و سراسری امداد به صورت منظم در کشور است که با استخدام نیروهای تمام وقت برای ادارات سازمان مرکزی امداد کل در سال 1350 رسما فعالیت خود را آغاز کرد.

مکتب سازمان جوانانیکی دیگر از سازمان های وابسته به جمعیت هلال احمر، سازمان جوانان است.

سازمانی که به موجب اساسنامه مصوب سال 1326 فعالیتش آغاز شده و به موجب آن گروه هایی از دانش آموزان مقاطع مختلف تحصیلی، دانشجویان، ورزشکاران، هنرمندان و تمام افراد به شرط آنکه سنشان از سن قانونی جوانی فراتر نرفته باشد، امکان عضویت در این جمعیت را پیدا کردند.

در واقع هدف از تاسیس سازمان جوانان، تبدیل آن به مبدایی برای ورود به این جمعیت و ایجاد مکتبی برای تقویت سجایای پسندیده نوع پروری و بشردوستی در کودکان و جوانان کشور بود.

سازمان جوانان جمعیت را به نوعی می توان یکی از اولین سازمان های منسجم و هدف دار جوانان در کشور دانست.

طی بیش از هفت دهه از فعالیتش توسعه مشارکت جوانان در تصمیم گیری ها و تربیت و آموزش جوانان حضورشان در انجام خدمات امدادی و عام المنفعه را دنبال کرده است.

بزرگترین نهاد کار داوطلبانه در کشورجمعیتی که روز به روز در حال گسترش در سطح کشور بود، به نیروی انسانی هم نیاز مبرمی داشت، از این رو پس از تشکیل سازمان جوانان، نیاز به ساماندهی داوطلبانی که خارج از سنین جوانی قرارداشته و تمایل به همکاری با جمعیت را داشتند، منجر به تشکیل سازمان داوطلبان شد.

سازمانی که با هدف احیا و تحقق اصل خدمات داوطلبانه، حمایت از اقشار آسیب پذیر از طریق سازماندهی و بهره گیری از توان و مساعدت افراد و اقشار توانمند در سال 1338 هجری شمسی تشکیل شد.

 سازمان داوطلبان با حفظ ماهیت و ماموریت های اصلی خود که کاملا منطبق با نیازهای موجود و قابلیت های ساختار اجتماعی بوده، سعی کرده تا نقش حلقه واسطی میان توانمندان و نیازمندان جامعه را ایفا کند و طی شش دهه از فعالیتش خدمات متنوعی چون کمک به درمان بیماران محروم، حمایت از کودکان آسیب دیده و باقیمانده از حوادث و سوانح، کمک به آسیب دیدگان باقیمانده از زلزله، سیل و بلایای طبیعی، مشارکت در جذب کمک های مردمی برای جبهه های جنگ، حوادث و سوانح و .

را ارائه کرده و امروز به یکی از بزرگترین نهادهای کارداوطلبانه در کشور بدل شده است.

اهداف اولیه تشکیل صلیب سرخ که همان حفاظت در سربازان در جنگ ها و .

بود از یک سو و تجربیات به دست آمده در دو جنگ جهانی و آنچه که در جریان به امدادرسانی به حادثه دیدگان رخ داده بود از سوی دیگر، سبب شد تا جمعیت شیر و خورشید سرخ به فکر ایجاد سازمانی برای تامین دارو و تجهیزات پزشکی بیفتد و در نهایت سازمان تدارکات پزشـکی با هدف تأمین دارو و تجهیـزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها و مراکز درمانی فعالیت خود را از سال 1334 آغاز کرد.

سه حکومت و یک جمعیتپس از پیروزی انقلاب اسلامی، این جمعیت بر پایه تمرکز بر اموربشردوستانه و مردم یاری تاسیس شده بود، با تغییر نام به هلال احمر به فعالیت خود ادامه دارد، تا این جمعیت جزو معدود نهادها در کشور باشد که در زمان سه حکومت در یک کشور فعالیت داشته است.

جمعیت هلال احمر در طول هشت سال جنگ تحمیلی میان ایران و عراق نیز نقش پررنگی در امدادرسانی به مصدومان جنگی، یافتن مفقودشدگان و پیگیری امور مربوط به اسرا و جنگ زدگان برعهده داشت و ارتباطات بین المللی این جمعیت که بر پایه اصول بشردوستانه بنا شده است، ایرانیان بسیاری را به کشور و جمع خانواده هایشان بازگرداند.

نشان جمعیت هلال احمر پس از پیروزی انقلاب پس از پایان جنگ نیز گرچه تا سال ها فعالیت های جمعیت هلال احمر پیرامون وظایف محوله در دوران جنگ ادامه داشت، اما این جمعیت فعالیت خود را گسترش داده و نسبت به تجهیز ناوگان و توسعه خدماتش اقدام کرد.

در  طول سه دهه پس از پیروزی انقلاب، معاونت های بهداشت و درمان، پژوهش وفناوری و .

به این جمعیت افزوده شده و شرکت نساجی هلال نیز فعالیت خود را با سهامداری جمعیت هلال احمر آغاز کرد.

عضوگیری از طریق سازمان های داوطلبان، جوانان و امدادونجات ادامه یافت و میلیون ها نفر از مردم کشورمان همکاری خود با جمعیت هلال احمر را آغاز کردند، تا جایی که این جمعیت به یکی از بزرگترین جمعیت های ملی در سطح جهان بدل شد.

جمعیت هلال احمر طی این مدت در حوادثی نظیر زلزله رودبار، زلزله بم، زلزله ورزقان، زلزله سرپل ذهاب، حوادث سقوط هواپیما، سیل سال های مختلف در استان های گلستان، سیستان و بلوچستان، خوزستان و .

نقش موثری در امدادرسانی و کمک به آسیب دیدگان و جذب کمک های مردمی داشته است.

علاوه بر آن در امور مربوط به درمان و سلامت ایرانیان در اماکن مذهبی سوریه، عراق و عربستان نیز نقش اصلی را عهده دار بوده و در میلیون ها نفر از شهروندان در پادگان ها، مدارس و .

را نیز تحت آموزش همگانی قرار داده است.

این جمعیت در امدادرسانی های بین المللی نیز پیشگام بود و در جریان حوادث طبیعی و بحران های رخ داده در ترکیه، سومالی، لبنان و .

نیز حضوری پررنگ و موثر داشته است.

تغییرات چندباره اساسنامه و نیاز دوباره به اصلاحگرچه در سال های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، جمعیت شیروخورشید وقت دارای اساسنامه ای مشخص بود، اما یکی از اولین قوانین مصوب پیرامون جمعیت هلال احمر در مجلس شورای اسلامی به سال 1362 برمی گردد که بر اساس ماده واحده قانون وظایف و مسئولیت های جمعیت هلال احمر این جمعیت دارای شخصیت حقوقی مستقل شناخته شد.

همچنین در این ماده واحده تاکید شد که جمعیت هلال احمر  به کلیه تعهدات و قراردادهای مصوب بین المللی مربوط به اهداف، وظایف و مسوولیت های جمعیت هلال احمر و صلیب سرخ جهانی و مقررات اتحادیه جهانی صلیب سرخ و هلال احمر که با سیاست ها و قوانین جمهوری اسلامی ایران مغایرت نداشته باشد پای بند بوده و روابط خود را در چارچوب سیاست خارجی کشور با کلیه جمعیت های هلال احمر و صلیب سرخ در جهان محفوظ داشته و درمسائل امدادی برون مرزی و درون مرزی و تعهدات مربوطه بر طبق اساسنامه ای که به پیشنهاد جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی و با تایید وزارت بهداری به تصویب مجلس شورای اسلامی می رسد، عمل می کند.

نخستین اساسنامه قانونی جمعیت هلال احمر سرانجام در سال 1367 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و پس از آن طی سال های 74، 79، 81 و 88 موادی از آن مورد اصلاح قرار گرفت و در حال حاضر نیز اصلاح آن در دستورکار مجلس قرار دارد.

موضوعی که محمدنصیری، سخنگوی وقت جمعیت هلال احمر در تیرماه سال 99 درباره آن به ایسنا گفته بود: در حال حاضر یکی از موضوعاتی که جزء دغدغه های ما است و ما از مجلس می خواهیم که به ما کمک کند موضوع اصلاح و تغییر در اساسنامه این تشکل است البته منظور از تغییر این نیست که همه چیز تغییر کند اما در مورد ماهیت یک تشکل مردم نهاد و موارد این چنینی ما نیازمند تغییر دراسسانامه هستیم که امیدواریم مجلس جدید به ما کمک کند.

چند ماه بعد در دی ماه 1399 کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر نیز در گفت وگویی به ایسنا گفته بود: اصلاح اساسنامه این جمعیت باید براساس دغدغه ها و نیازهای هلال احمر انجام شود .

آخرین خبرها در مورد اصلاح اساسنامه جمعیت هلال احمر نیز مربوط به روزهای پایانی بهمن ماه سال 1399 است که در جریان آن نمایندگان مجلس از بررسی این موضوع و اعلام وصول طرح مربوط به آن خبر داده بودند.

 هفت اصل مهم در هلال احمر که نباید فراموش شودعلاوه بر اساسنامه که در آن مواردی چون محل درآمدهای جمعیت هلال، نحوه انتخاب رییس، وظایف و اختیارات و .

پرداخته شده است، جمعیت هلال احمر کشورمان به هفت اصل مهم نیز که به اصول هفتگانه نهضت جهانی صلیب سرخ و هلال احمر هم مشهور است، پایبند شده است.

نخستین اصل  بی غرضی  است.

یعنی نهضت هیچگونه جهت گیری نسبت به ملیت، نژاد، عقیده مذهبی، طبقه یا عقاید سیاسی ندارد و تلاش می کند تا با توجه به نیاز افراد، رنج ایشان را التیام بخشد و موارد حیاتی تر را ترجیح دهد.

اصل دیگر  بی طرفی  است، که براساس آن جمعیت هلال احمر همچون دیگر جمعیت های ملی در سراسر کشور به منظور بهره بردن از اطمینان همگانی، در درگیری ها از هیچ طرفی جانبداری نمی کند و در هیچ زمانی در مناقشه های سیاسی، نژادی، مذهبی و یا ایدئولوژی شرکت نخواهد کرد.

استقلال" ؛ اصل دیگری است که در آن تاکید شده که این نهضت مستقل است و نمایندگان محلی ضمن آنکه در خدمت انسان دوستانه دولت های خود نقش کمکی را ایفا خواهند کرد و منطبق با قوانین کشور متبوع خود خواهد بود باید همواره استقلال خود را حفظ کنند تا بتوانند منطبق با اصول نهضت عمل کنند.

اصل بعدی،  خدمت داوطلبانه  است و بر اساس آن خدمت در نهضت داوطلبانه است و در هیچ شرایطی سودآوری مشوق آن نخواهد بود.

بشردوستی  اصل دیگری است که در آن تاکید شده نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر که با ایده کمک بی طرفانه به مجروحان جنگی شکل گرفته با پشتوانه ملی و بین المللی خود تلاش می کند تا رنج را در هر کجای جهان التیام بخشد و از آن جلوگیری کند.

هدف نهضت، محافظت از جان و سلامتی نوع بشر و تضمین کرامت آن است.

نهضت درک متقابل، دوستی، همکاری و صلح پایدار را در میان ملت ها ترویج می کند.

یگانگی  اصل مهم دیگری است که طبق آن در یک کشور، تنها یک جمعیت صلیب سرخ  یا هلال احمر می تواند وجود داشته باشد.

این جامعه باید برای استفاده عموم باشد و فعالیت های انسان دوستانه را در سرزمین خود انجام دهد.

آخرین اصل نیز  جهان شمولی  است که طبق آن همه جمعیت ها در نهضت بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر از موقعیت یکسان برخوردارند و مسوولیت ها و وظایف یکسانی را در کمک به یکدیگر برعهده دارند.

 از هرج و مرج سال 1300 تا تحریم های سال 1400جمعیت هلال احمر یا همان شیروخورشید سرخ سابق که در سال 1301 تاسیس شد، حالا یک قرن از عمرش را پشت سرگذاشته است.

عمری که در میانه هرج و مرج های ناشی از بی کفایتی شاه کم سال و دخالت بیگانگان آغاز شده و حالا در شرایط ثبات به چالش تحریم ها رسیده است.

موضوعی که کریم همتی، رییس جمعت هلال احمر در گفت وگو با ایسنا، به آن پرداخته و می گوید: طی یک قرنی که از عمر جمعیت هلال احمر در کشورمان می گذرد، سرمایه معنوی این جمعیت مردمی روز به روز ارتقا پیدا کرده و امروز ما به افتخار می گوییم که همه اقشار و گروه های مردم به جمعیت هلال احمر اعتماد دارند.

کریم همتی، رییس جمعیت هلال احمر او با بیان اینکه در تمام این سال ها وضعیت انبارها و تجهیزات لجستیک جمعیت هلال احمر پیشرفت چشمگیری داشته است، ادامه می دهد: امروز شبکه مویرگی  هلال احمر در کل کشور وجود دارد.

تعداد بالگردهای ما از یکی دو فروند در اوایل انقلاب به 24 فروند بالگرد رسیده و بیش از دو میلیون نفر در جمعیت هلال احمر عضو هستند.

همتی اضافه  می کند: اما چالش هایی هم داریم که امروز با آن روبروییم.

افراد جوانی که در کنار هلال احمر هستند و امیدوارند که شرایط زندگیشان تغییر کند اما مشکلات اقتصادی بیشتر شده است و ما باید به این موضوع توجه کنیم.

بحث فرسوده شدن ناوگان و ضرورت استفاده از امکانات روز دنیا بسیار مطرح است که با توجه به شرایط تحریم ها ، امکان بهره مندی از آن برایمان دشوار شد.

به گفته همتی در بحث بالگرد، خودرو و انبار نیز نیاز به اعتبار مضاعف وجود دارد.

او در عین حال حاشیه ها را نیز چالشی برای هلال احمر می داند و به ایسنا می گوید: حاشیه های هلال احمر و ورود افراد سیاسی به هلال احمر چالش جدی است که امیدواریم این افراد سیاسی یا وارد هلال احمر نشوند یا اگر وارد شدند، سیاست را کنار بگذارند.

جمعیت هلال احمر حالا نهادی است با یک قرن تجربه، تجربه ای که در دل جنگ ها، بحران ها و سال ها فعالیت به دست آمده و امروز این جمعیت را به یکی از قدیمی ترین نهادهای مدنی در کشور بدل کرده است.

نهادی که شرط مراقبت از آن دوری از حواشی است که رییس جمعیت هم به آن اشاره کرده است؛ عدم ورود افراد سیاسی یا کنار گذاشتن سیاست از سوی افراد داخل جمعیت هلال احمر.


کلید واژه ها: جمعیت هلال احمر - هلال احمر - سیاسی - اجتماعی - کشور - تحریم - تحریم ها - ایران - کشورمان - هلال - جنگ جهانی اول - احمر - حواشی - داخلی - پایان - مسائل - اوضاع - جمعیت - مردم ایران - بین الملل - جنگ جهانی - قرنی - پنجه - چالش - هایی - اقتصادی - عثمانی - ساختار - آشفتگی - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
تأکید نماینده ایران در سازمان ملل بر رفع کامل تحریم های یکجانبه علیه سوریه

135 عدد ماینر غیرمجاز در کرمانشاه کشف شد

آغاز فعالیت کارخانه صدر فولاد خرم آباد تا یک ماه آینده

مطالبات طلبکاران پرونده «موج آبی» گنبدکاووس تا یک ماه آینده پرداخت می شود

استخدام منشی مسلط به امور اداری در شرکت قرنیز نمای پارسیان در اصفهان

عدلیه و اعتماد عمومی

گفت وگوی تلفنی رییس جمهور ونزوئلا با رییسی

گفت و گوی تلفنی مادورو با رییسی

تماس تلفنی رییس جمهور ونزوئلا با آیت الله رییسی

استادان، کارکنان و جامعه نخبگانی همواره نقش مؤثری در هدایتگری جامعه داشته اند

گفت و گوی تلفنی مادورو با رییسی

ورود محموله یک میلیون دوزی واکسن کرونا به ایران

پیام مشترک امام جمعه و استاندار اردبیل به مناسبت هفته قوه قضاییه

انصارالله: عدم پاسخ دوحه به دعوت منامه بیانگر بی اهمیتی بحرین است

از مهر صحت شورای نگهبان تا تغییر نتایج انتخابات 1400

صفحه اول روزنامه های سه شنبه 3 تیر 1400

پست جدید علی دایی برای رونالدو /عکس

استخدام اتوکار و بسته بند خانم

منشی خانم جهت دفتر مدیر عامل

استخدام سرپرست حسابداری خزانه در یک شرکت بین المللی در تهران

آبدارچی

منشی و مدیر فروش

آزادی 144 نفر از مددجویان در هفته قوه قضاییه توسط دستگاه قضایی آذربایجان غربی

نماز جمعه این هفته شیراز در حرم مطهر شاهچراغ(ع) اقامه می شود

آقای روحانی! این یکی دیگر فروشی نیست!

خطر تصویرسازی فیزیکال از حزب الله/ ثمرات تقلید حوزه از دانشگاه!

کاهش 55 درصدی پرونده های مسن دادگستری یزد درسال گذشته

پیروزی حزب حاکم در انتخابات پارلمانی الجزایر

مردم خواهان دولت شعوراند نه دولت شعار!

یادداشت اعتراضی ایران به وزارت خارجه انگلیس

تماس تلفنی نیکلاس مادورو با حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی

بازدید رییس کل دادگستری استان کرمان از دو واحد تولیدی بزرگ استان

ببینید | سر به سر گذاشتن خنده دار شهاب حسینی با مهمان «همرفیق»

انصارالله: عدم پاسخ دوحه به دعوت منامه بیانگر بی اهمیتی بحرین است

تاکید آیت الله نوری همدانی بر حل مشکلات معیشتی مردم

تدفین پیکر مطهر 308 شهید گمنام در 105 نقطه خراسان رضوی

کیهان: لغو سریع تحریم یعنی دخترهایمان را به دست داعش بدهیم

238 هزار نفر رای خود را به خانه برده اند

کاروان زیر سایه خورشید مهمان انجمن اسلامی دانش آموزی ارومیه/عنایت امام رضا(ع) و چادری شدن دختر 17 ساله

حضور گسترده مردم در انتخابات موجب شکست و ذلت دشمنان شد

گزیده روزنامه های 3 تیر 1400

مدیر کارآزمایی بالینی واکسن برکت: برخی کشورها تماس می گیرند و واکسن ما را می خواهند

حل مشکلات اقتصادی اولویت جبهه انقلاب است

ضرورت توجه بنیاد مسکن به مشکلات اجرای طرح هادی در برخی روستاها

توزیع 220 سری جهیزیه بین نوعروسان تحت حمایت کمیته امداد مازندران

دانش تولید انبوه واکسن کرونا در کشور بومی شد

وضعیت جوی و دریایی آرام در هرمزگان

تسلیت سفارت کشورمان در بانکوک در پی درگذشت خبرنگار ایسنا

قرائت دعای ندبه در آستان قدس رضوی؛ جمعه 4 تیر

دعوت به همکاری مهندس مکانیک در سپاهان نیکو فراز درب زنده رود در اصفهان

قوه قضاییه در دوراهی ریاست

بررسی تخلفات انتخاباتی در هیأت های اجرایی و نظارت دماوند

رییس جمهور ونزوئلا با رییسی گفتگو کرد و از روحای تشکر کرد/عکس

آمار خودکشی در زنجان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است

مادورو تلفنی با رییس جمهور منتخب ایران گفتگو کرد

ثبت ملی هفت اثر طبیعی به استاندار سمنان ابلاغ شد

فیلم / گزارشی از همایش روز تبلیغ و اطلاع رسانی دینی در تبریز

نقش بخش خصوصی در بهداشت و درمان روشن نیست / قادر نبودیم مشکلات ناشی از کرونا را مدیریت کنیم

توصیه های آملی لاریجانی به رییسی

استخدام بازاریاب میدانی در مجموعه کارچی داری با پورسانت و بیمه در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل در یک شرکت معتبر در تهران

حل مشکلات اقتصادی اولویت جبهه انقلاب است

پیام تسلیت ابوالفضل فاتح در پی درگذشت خبرنگاران ایسنا و ایرنا

تماس تلفنی رییس جمهور ونزوئلا با حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی

کشور برای شتاب گیری، به 10 سال دوری از دعواها و یکدست شدن قوا نیاز دارد/انتخاب مردم هوشمندانه بود

استخدام مدیر منابع انسانی و بازرس اداری مجموعه در مجموعه تشک بالینو در فارس

فتوتیتر | اسلام؛ زمینه ساز رشد همه انسان ها

رییس کمیسیون عمران مجلس: با فوریت، علل حادثه اتوبوس خبرنگاران بررسی می کنیم

وقتی هشتگ «خبرنگار» فراگیر شد/ هنرمندانی که واکنش نشان دادند

چی می شد غصه یک لحظه ما رو تنها بگذاره...

چرا اتوبوس مناسبی برای خبرنگاران در نظر گرفته نشد؟/واکنش اهالی رسانه به واژگون شدن اتوبوس حامل خبرنگاران در «نقده»

پادکست | ارتباط احوالات قلب با امورات مستحب

شروط رهبر معظم انقلاب برای ترزیق واکسن کرونا

پیام تسلیت وزیر ارتباطات در پی درگذشت دو خبرنگار

چهارمین دوره کتاب سال استان یزد برگزار می شود

فضای مجازی عرصه تاخت و تاز فرهنگ بیگانه است/ضرورت تلاش برای رشد تعالیم اسلامی

صفحه نخست روزنامه های پنجشنبه ایسنا

مهم ترین مبانی فکری رهبر معظم انقلاب

تماس تلفنی نیکلاس مادورو با حجت الاسلام سید ابراهیم رییسی

تسلیت و پیگیری سخنگوی قوه قضاییه در پی واژگونی اتوبوس خبرنگاران

جستاری بر حسن و قبح عقلی از دیدگاه نهج‎ البلاغه

برگزاری اجتماع بزرگ رضویون در دامغان

نامه ای به رییس جمهور

دستگاه قضایی یزد به بحث مهار نرخ مسکن ورود جدی کند

نامه جمعی از سفرا و دیپلمات ها به رییسی

آمار خودکشی در زنجان نسبت به میانگین کشوری پایین تر است

بررسی پرونده ارز جهانگیری و سقوط بورس در کمیسیون اصل90 مجلس

حسین شریعتمداری: روحانی می گوید به عراقچی اختیار دهید که تحریم ها یک روزه لغو شود؛ این یعنی می خواهند نسخه فروش ایران و مردمش را بپیچند

تأمین مسکن محرومان و بازسازی واحدهای آسیب دیده مأموریت بنیاد است

فرافکنی، نمی تواند خللی در روند فعالیت های بیمه سرمد ایجاد کند

استخدام مسئول دفتر (منشی) در گروه صنعتی سبط در تهران

تمدید زمان ثبت نام ازدواج دانشجویی تا 31 شهریور 1400/ برگزاری پیوسته طرح همسفر تا بهشت تا پایان سال

نگاه بسته جبهه پایداری می تواند برای کابینه سیزدهم یک تهدید باشد/ امیدوارم آقای رییسی با نگاهی فراجناحی، از حضور تندروها در کابینه جلوگیری کند

پرواز های فرودگاه رشت

حسین شریعتمداری: روحانی می گوید به عراقچی اختیار دهید که تحریم ها یک روزه لغو شود؛ این یعنی می خواهند نسخه فروش ایران و مردمش را بپیچند

تصمیم گیری مسئولان براساس دستورات اسلام شرط تحقق دولت اسلامی است

خودباوری و تقویت آن

چرا حضور مردم در انتخابات حماسه است؟ / رابطه وسیع با همسایگان؛ اولویت سیاست خارجی

دیدار مدیران قوه قضاییه خوزستان با نماینده ولی فقیه در خوزستان + عکس

اعتراض ایران به قصور پلیس انگلیس در تامین امنیت مراکز رای گیری

از هرج و مرج تا تحریم

از هرج و مرج تا تحریم