مطالب مرتبط:
حذف موازی کاری آماری/ آمار محرمانه را تعیین تکلیف کنید
حذف موازی کاری آماری/ آمار محرمانه را تعیین تکلیف کنید
قرارگاه پدافندهوایی باید دفاع یکپارچه و بدون موازی کاری ایجاد کند
سرلشکر باقری: قرارگاه پدافند هوایی باید دفاع یکپارچه و بدون موازی کاری ایجاد کند
قرارگاه پدافند هوایی باید دفاع یکپارچه و بدون موازی کاری ایجاد کند
-244 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 16:102021-05-09سياسي

حذف موازی کاری آماری/ آمار محرمانه را تعیین تکلیف کنید


رییس مرکز آمار ایران با اعلام حذف موازی کاری آماری، از دستگاه ها خواست همکاری خود را جهت تبادل داده و رشد کیفیت آمار افزایش دهند؛ در این رابطه جریان تعیین تکلیف آمار محرمانه و ضرورت کد یونیک کسب و کار نیز مورد تاکید قرار دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازمملکت آنلاین، جواد حسین زاده ضمن تشریح مصوبات اخیر جلسه شورای عالی آمار و اهمیت آن به بیان چالش های پیش روی آمارگیری در کشور پرداخت.

5 مصوبه مهم شورای عالی آمار رییس مرکز آمار ایران گفت که در شصتمین جلسه شورای عالی آمار و طی پیگیری های صورت گرفته آیین نامه تشکیل شورای راهبردی پژوهش و آموزش نظام آماری کشور، اولین فهرست آمارهای رسمی ایران، آیین نامه کیفیت آمارهای رسمی ایران، سامانه جامع آماری و اطلاعات آبادی های کشور و همچنین طرح آمار حوادث شغلی به پیشنهاد وزارت کار مصوب شده است.

وی در رابطه با این مصوبات به اهمیت تصویب اولین فهرست آمارهای رسمی ایران اشاره کرد و گفت: با توجه به ماده 10 احکام دائمی برنامه توسعه، باید مرکز آمار با همکاری دستگاه های اجرایی نسبت به یکپارچه سازی و ساماندهی آمارهای رسمی اقدام می کرد که در این رابطه، یکی از مهم ترین اقداماتی که در کشورهای دنیا وجود دارد، تهیه فهرستی است که آمارهای رسمی در آن مشخص باشد.

براین اساس، طی جلسات و پیگیری های صورت گرفته با دستگاه های مربوطه و همچنین بررسی فهرست آمارهای رسمی 15 کشور دنیا، در نهایت فهرست آمارهای رسمی ایران با 497 قلم تدوین شد که شامل 109 قلم آمار جمعیتی و اجتماعی، 117 قلم اقتصادی و 71 مورد آمار زیست محیطی و فرابخشی است، که البته این فهرست پویا بوده و هرساله به روز خواهد شد.

حسین زاده با بیان این که در رابطه با فهرست آمارهای رسمی، برای دستگاه های مربوطه شرایطی از جمله روش تولید، دوره زمانی، سطح انتشار و شناسنامه شاخص مشخص شده است، اظهار کرد: فهرست آمارهای رسمی می تواند موجب افزایش کیفیت آمار، افزایش سرمایه اجتماعی، ایجاد و ترویج فرهنگ آماری و امکان مقایسه پذیری آمارهای تولید شده بین داخل و خارج شود.

پایان موازای کاری آماری وی از ویژگی های مهم فهرست آماری را حذف موازی کاری ها عنوان کرد و افزود: در این فهرست برای هر یک از آمار رسمی، یک متولی مشخص شده است؛ بنابراین می تواند به حذف موازی کاری های آماری در تولید آمارهای رسمی منتهی شده و بسیار در این رابطه موثر باشد.

سرشماری ثبتی مبنا تا 90 درصد هزینه ها را کم می کند در ادامه این گفت و گو موضوع اهمیت مصوبات شورای عالی آمار در خصوص سرشماری ثبتی مبنا مورد بحث قرار گرفت و رییس مرکز آمار ایران با بیان این نکته که سرشماری نفوس و مسکن به روش ثبتی مبنا در سال 1405 اجرایی خواهد شد، به اهمیت این موضوع اشاره کرد و گفت که سرشماری ثبتی مبنا در قیاس با سرشماری سنتی، مزایای قابل توجهی از جمله صرفه جویی مالی تا 90 درصد را به همراه خواهد داشت.

وی توضیح داد: در سرشماری ثبتی مبنا دیگر نیازی به مراجعه حضوری به خانوارها نیست؛ بلکه سرشماری بدون مراجعه به شهروندان و صرفا براساس اطلاعات پایگاه ها ـ که باید ارتقاء یابند ـ، صورت می گیرد که در این رابطه، مصوبات شورا (به ویژه فهرست آمارهای رسمی و نشان کیفیت آمارهای رسمی) از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی با بیان اینکه با مصوبه نشان کیفیت آمارهای رسمی می توان آماری که در حوزه جمعیتی و نفوس و مسکن اخذ می شود را با طی فرآیند کنترل کیفیت آماری، با استانداردهای بالا در اختیار کاربر قرار داد.

افزود: همچنین با توجه به تصویب ایجاد سامانه جامع آمار و اطلاعات آبادی های کشور نیز آمار جمعیتی و نفوس و مسکن مربوط به مناطق روستایی و آبادی ها در سرشماری تحت پوشش قرار خواهد گرفت.

پذیرش تغییر برای دستگاه ها سخت است، دستگاه ها همکاری کنند رییس مرکز آمار ایران در ادامه در خصوص چالش های پیش روی این مرکز در انجام آمارگیری و یا سرشماری ثبتی مبنا، یکی از اصلی ترین چالش ها را پذیرش این تغییر و تحول اساسی دانست که به هر صورت با مقاومت هایی مواجه است و گفت که اگر قرار است سرشماری ثبتی مبنا صورت گیرد، باید دستگاه ها با پارادایم های جدید و متفاوتی مواجه شوند که از جمله این تغییرات این است که باید ریزداده ها را در اختیار مرکز آمار قرار دهند و یا کیفیت سامانه هایشان افزایش یافته و کد شناسه یونیک برای فرد، مکان، کسب و کار صادر و در پایگاه قرار گیرد و به نوعی رعایت استاندارد افزایش یابد و به همین دلیل، با مقاومت هایی مواجه خواهیم بود.

وی اضافه کرد: براین اساس مرکز آمار درخواست همکاری بیشتری از دستگاه ها دارد، هرچند که تا کنون همکاری های بسیار خوبی در این خصوص صورت گرفته، اما نیاز به سرعت بیشتری دارد.

جای خالی نظام حکمرانی داده حسین زاده برخی قوانین و مقررات را نیز از چالش های پیش روی مرکز آمار دانست و گفت: بعضی دستگاه ها متناسب با فعالیت خود، قوانین و مصوباتی از مجلس و دولت دریافت کرده اند که به نوعی جریان تبادل داده را تحت تاثیر قرار می دهد و آن را آمار محرمانه اعلام می کنند، بنابراین ما نیاز به یک نظام حکمرانی داده و یا یک هیئت امنای داده در کشور داریم که بتواند در مورد اینکه انتقال داده ها به چه شکلی و در چه دوره زمانی انجام شود و یا در اختیار کدام دستگاه قرار گیرد، تصمیم گیری کند و تاکید کرد که دستگاه ها باید در مسیر افزایش کیفیت داده ها حرکت کنند.

لزوم تمرکز زدایی آماری وی بر اهمیت عدم تمرکز آماری نیز تاکید کرد و گفت که در نظام سنتی آماری، تمرکز بر مرکز آمار است، در حالی که در نظام نوین و ثبتی مبنا، بحث عدم تمرکز مطرح است و باید تمامی دستگاه ها در نظام آماری سهیم باشند.

از این رو در قانون جدید ـ که قانون آمار کشور است ـ این موضوع مطرح و در کمیسیون اجتماعی دولت در حال بررسی است که امیدواریم بعد از ورود به مجلس شورای اسلامی و مصوبه آن این چالش نظام آماری برطرف شود.

جای خالی کد یونیک کسب و کار این مقام مسئول در مرکز آمار ایران در مورد اهمیت کد انحصاری برای کسب و کارها نیز یادآور شد که در نظام ثبتی مبنا باید سه کد انحصاری برای فرد، مکان و کسب و کار وجود داشته باشد که اگر کد فرد را کد ملی و برای مکان، کد پستی در نظر بگیریم، در حال حاضر، کد انحصاری برای کسب و کار در کشور وجود ندارد، در حالی که باید برای همه کسب و کارها کد انحصاری وجود داشته باشد؛ به طوری که همه سامانه هایی که به نوعی به کسب و کارها خدمات می دهند از این کد استفاده کرده و زمینه اتصال پایگاه ها از این طریق مهیا شود.

منبع: ایسنا
کلید واژه ها: آمار - شورای عالی آمار - رییس مرکز آمار ایران - شورای عالی - مرکز آمار ایران - تعیین تکلیف - ایران - شورای - موازی کاری - مرکز آمار - آیین نامه - مصوب - محرمانه - شورای راهبردی - مصوبات - کشور - عالی - کیفیت - اهمیت - رابطه - تکلیف - اولین - موازی - حوادث شغلی - وزارت کار - حسین زاده - دستگاه ها - کسب و کار - رییس - آیین

آخرین اخبار سرویس:
انصراف زهیر متکی از کاندیداتوری شورای شهر

هر رای انتقام سخت دیگری از قاتلین شهید سلیمانی است

علیرام نورایی در کنار دریا + عکس

مکان های رای گیری ضد عفونی می شود

اسامی نهایی و کد انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

اجرای زیبای سرود ما خسته نمی شویم در میدان امام خمینی (ره) همدان

درخواست واعظی از مردم برای شرکت در انتخابات

پسر یک پرسپولیسی محبوب مهمان پژمان جمشیدی شد

کسری بودجه دولت چگونه باعث ریزش بورس شد؟

پزشکیان: رای می دهم

پذیرای بیش از 74 هزار شعبه اخذ رأی از آرای انتخابات شورا های اسلامی شهر و روستا

ستاد ملی کرونا: مردم دغدغه حضور پای صندوق نداشته باشند

چند نفرخانم وآقابرای تفکیک کیسه وپلاستیک نیازمندیم

شرکت پالار نیازمند به طراح مسلط به 3dmax میباشد

برگزاری اولین انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی در 9 شهر برای انتخاب 6 نماینده

دعوت خانواده شهید سلیمانی از ملت ایران برای حضور در میدان حساس انتخابات

تلاش خستگی ناپذیر علی هاشمی در عملیات بیت المقدس

بازبینی مسیر توزیع تعرفه های رأی

سخنگوی وزارت امور خارجه: برای 42 سال، رأی مردم از جمهوری ما حراست کرده است

اجرای زیبای سرود ما خسته نمی شویم در میدان امام خمینی (ره) همدان

حضور حداکثری در انتخابات، باطل کننده بسیاری از فتنه های دشمنان علیه کشور ماست

و اینک ما مردم...

پیگیری یک مطالبه درباره انتخابات ریاست جمهوری

جدال با اهریمن با یک بند انگشت

کمک حسابدار یا حسابدار

استخدام کار در منزل

نیازمند مراقب خانم

پیام باشگاه فولاد مبارکه سپاهان به مناسبت 28 خردادماه و انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران و شورا های اسلامی شهر و روستا

نگهبان شب در شهر جدید سهند

چرخکار وزیگزالدوز بچگانه

تعیین 228 شعبه اخذ رای در شهرستان رفسنجان/ 5200 رای اولی در شهرستان

استخدام پشتیبان پایانه های فروشگاهی در یاس ارغوانی در همدان

71 درصد جمعیت آذربایجان غربی واجد شرایط رای دادن هستند

فرق بین آراء سفید و باطله چیست؟

اعلام نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری تا پیش از ظهر شنبه

مراسم خطبه خوانی و گلباران در حرم حضرت شاهچراغ (ع) شیراز

نام و کد انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

اسامی و کد انتخاباتی داوطلبان ریاست جمهوری

فارس طرح| آرای مردم، چک سفید امضاء است در وجه رییس جمهور آینده

71 درصد جمعیت آذربایجان غربی واجد شرایط رای دادن هستند

عکس گرفتن از برگه رای ممنوع شد

اسامی و کد انتخاباتی داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

کد داوطلبین ریاست جمهوری

مردم ایران با شوری منبعث از شعور در انتخابات حضور می یابند

اسامی و کد انتخاباتی نامزدهای انتخابات 1400

کاردرهایپرمارکت

فروشندگی گز و شیرینی

استخدام منشی خانم

انتخاباتی به وسعت ایران + فیلم

10 هزار شعبه برای کاهش تراکم جمعیت به حوزه های رای گیری افزوده شد

فیلم| دعوت بانوی المپیکی گیلانی از مردم برای شرکت در انتخابات

مردم ولایتمدار کرمانشاه در انتخابات 28 خرداد حماسه خلق می کنند

فیلم| اهل سنت تالش و انتخابات

اما و اگر ها بر سر محدودیت های سفر

به فکر ایرانم + فیلم

استخدام راننده

همکار در کارواش

استخدام فروشنده ماهر خانم و آقا(زیر30سال)

جذب چند جوان با ادب و فعال در کافه آبمیوه کاویچ

کارشناس فروش خانم

اپارتمان 110 متری با شرایط قابل مصاحبه مشارکت

فراخوان بیمه ملت

حضور حداکثری در انتخابات استقلال و امنیت کشور را تضمین می کند

تقویم روز و اوقات شرعی گیلان

عراقچی: گروسی احتمالا شناختی از دینامیزم های سیاسی در ایران ندارد/تصمیم گیری های مربوط به مذاکرات هسته ای در مراجع عالی نظام صورت می گیرد

حمایت ائتلاف کارگران عدالت خواه ایران از سید ابراهیم رییسی

تحویل اقلام انتخاباتی در زنجان

عکس گرفتن از برگه رای ممنوع شد

دست اندرکاران انتخابات از آراء مردم صیانت کنند/ تجمع در شعب اخذ رای ممنوع/ رسیدگی به تخلفات بعد از برگزاری انتخابات

پیش بینی 117 شعبه اخذ رأی در اقلید

آخرین نظرسنجی از میزان مشارکت ساعاتی پیش از آغاز انتخابات

فیلم | توصیه های آیت الله العظمی جوادی آملی برای حضور در انتخابات

صمیمیت گلزار و بازیگر مشهور در پشت صحنه گیسو / عکس

استخدام مشاور فروش

حسابدار تولید دمپایی و اوپراتور لیزر

نیروی فنی ، جوشکار ، فارغ التحصیل فنی حرفه ای

ویزیتور حرفه ای خانم و آقا

دعوت به همکاری شرکت بیمه پاسارگاد

انتخابات نباید تحت تاثیر فشارهای اقتصادی قرار بگیرد

رییس جمهور باید از جنس مردم باشد

مردم با صندوق رأی قهر نمی کنند/ رییس جمهور باید مشکلات را حل کند

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

بهاری از امید در واپسین روزهای بهار رقم خواهیم زد

مردم ولایتمدار کرمانشاه در انتخابات 28 خرداد حماسه خلق می کنند

خطیب زاده: خبرسازی ها درباره برگزاری انتخابات خارج از کشور درست نیست

فرصتی به نام انتخابات + فیلم

دانلود مولودی میلاد امام رضا علیه السلام/ محمدحسین پویانفر

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

استخدام کارشناس پشتیبانی و ارسال در شرکت لندو در نیشابور

فیلم|دعوت برخی از چهره های شهرستان بابل جهت حضور مردم در پای صندوق های رای

ائتلاف عدالت خواهان ایران اسلامی بیانیه رسمی صادر کرد

استخدام حسابدار در مهندسی ویدا گستر جوان در شهر همدان

بیشترین دغدغه امام برای محرومین بود/ صاحبان اصلی انقلاب مستضعفین هستند

هیچ رییس جمهوری بدون این سه شرط موفق نخواهد شد

حضور مردم در انتخابات به معنای کمک به حل مشکلات است

پذیرش گلایه ها و دعوت به مشارکت آگاهانه

اوقات شرعی امروز جمعه به افق شهرکرد

بازاریابی کلینیک زیبایی

همکاری با مدرس زبان انگلیسی خانم

استخدام در دفاتر پیشخوان

حذف موازی کاری آماری/ آمار محرمانه را تعیین تکلیف کنید

حذف موازی کاری آماری/ آمار محرمانه را تعیین تکلیف کنید