مطالب مرتبط:
​رای شورای شهر به تحقیق و تفحص از سازمان املاک شهرداری تهران/ میرلوحی خبر داد: حذف ناگهانی 1700 میلیارد تومان!
رای شورا به تحقیق و تفحص از سازمان املاک شهرداری | میرلوحی: تاراج سرمایه شهر از سال 94 آغاز شده است
گزارش تحقیق و تفحص از تخلفات هلدینگ رسا تجارت و سه شهید
قرائت گزارش تحقیق و تفحص از قراردادهای شرکت رسا تجارت و سه شهید
تصویب گزارش حسابرسی سال94سازمان املاک شهرداری تهران/وظیفه شهرداری وشورابرای پیگیری قضایی تخلفات
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 16:102021-05-09سياسي

نتایج گزارش تحقیق و تفحص از دو قرارداد پرحاشیه شهرداری تهران در سالهای 88 تا 95


رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در جلسه علنی شورا در ارائه گزارش تحقیق و تفحص از قراردادهای شرکت "رسا تجارت و سه شهید"، گفت: با محدودیت های فراوانی در اجرای این تحقیق و تفحص روبرو بودیم.

- رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در جلسه علنی شورا در ارائه گزارش تحقیق و تفحص از قراردادهای شرکت "رسا تجارت و سه شهید"، گفت: با محدودیت های فراوانی در اجرای این تحقیق و تفحص روبرو بودیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، بررسی تقاضای تحقیق و تفحص پیرامون مبانی حقوقی و گزارش عملکرد قراردادهای شرکت "رسا تجارت" و واگذاری املاک موسوم به طرح "3 شهید" در دویست و نود و دومین جلسه شورای شهر تهران در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت که در همین راستا سید محمود میرلوحی رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران در ارائه گزارش این تحقیق و تفحص گفت: طرح تحقیق و تفحص در تاریخ 11 آبانماه سال 1398 به تصویب شورا رسید و قرار شد این تحقیق و تفحص در چندین بند شامل؛ بررسی توافقنامه و قراردادهای شهرداری تهران که سقف آن بالای 500 میلیارد تومان است، بررسی انطباق این قراردادها با برنامه دوم توسعه، بررسی اختیارات قانونی و وظایف شهردار و شهرداری تهران در عقد توافقنامه ها و بررسی قراردادهای منعقده فیمابین شهرداری، رسا تجارت و انطباق با تفاهمنامه ها و قراردادها، تطبیق عملکرد این قراردادها با قانون منع مداخله کارکنان دولت و تعارض منافع و بررسی موانع حقوقی همکاری و گزارش عملکرد رسا تجارت، هولوگرام های صادره، برآورد خسارت های ناشی از آن به شهرداری از حیث انحراف در اجرای مفاد قراردادها و آثار مالی و اقتصادی و بررسی عملکرد کمیته راستی آزمایی در زمینه هولوگرام ها و میزان هولوگرام های تایید و ابطال شده در دو سال گذشته عملیاتی شود.

وی افزود: با محدودیت های فراوانی در اجرای این تحقیق و تفحص روبرو بودیم.

دو توافقنامه تحت عنوان "فاینانس یک و دو" برای قراردادهای بالای 500 میلیارد را شامل می شد که هر دو مورد محرمانه ذکر شده بود و به این دلیل مدت های زیادی برای بررسی آن با محدودیت در دسترسی به مدارک و اسناد روبرو بودیم.

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با بیان اینکه از مدیران وقت برای بررسی پرونده ها دعوت شد، گفت: اما آن ها به بهانه های مختلف از حضور استنکاف کردند.

قراردادهای فاینانس یک و دو در دامنه تحقیق و تفحص بررسی شد که یک قرارداد دو هزار میلیارد تومانی و یک قرارداد 20 هزار میلیارد تومانی بسته شده است.

یعنی دو برابر بودجه شهرداری تهران در آن زمان توافقنامه بسته شده است.

وی با بیان اینکه قرار بود این توافقنامه پنج ساله اجرا شود گفت: الحاقیه ای به توافقنامه اول معروف به فاینانس یک زده شده است و از 2000 میلیارد تومان به 2600 میلیارد تبدیل شده است.

در قرارداد دوم قرار بوده است که 10 هزار میلیارد تومان آن نقدی باشد و 10 هزار میلیارد تومان به صورت غیرنقدی ملک به تعاون سپاه در یک قرارداد چهار ساله داده شود.

هر دو در یک روز نوشته شده است که یکی به مبلغ 3000 میلیارد تومان و دیگری به مبلغ 4000 میلیارد تومان بوده است که علت آن را نمی دانیم چرا در یک روز چنین اقدامی رخ داده است.

؟، وی تاکید کرد: دو فقره قرارداد در بهمن 93 و مرداد 95 با سازمان املاک و موسسه اعتباری ثامن منعقد شده است که موضوع آن تملک املاک واقع در طرح ها به نام شهرداری و تسویه مطالبات طلبکاران بوده است.

بحث بر این بوده است که طرف های قرارداد پول تزریق کنند و پول پیمانکاران و طلبکاران طرف ما را پرداخت کنند و شهرداری به صورت نقد و نسیه معوض را به آن ها بدهد.

میرلوحی با بیان اینکه در کنار آن قرارداد واگذاری موسوم به طرح سه شهید نیز مطرح است، گفت: در این قراداد 34 فقره املاک شهرداری واگذار شده است.

ارزیابی کلی قراردادهای تامین مالی موسوم به "فاینانس یک" نشان می دهد اسم آن ها توافقنامه است اما از هر قراردادی قراردادتر بوده است.

در صورت جلسات هیات مدیره سازمان املاک وقتی شماره "فاینانس 2 " ذکر می شده است یعنی از هر مصوبه شورا محکم تر بوده است.

جالب است توافقنامه ای که بین شهرداری و آنها امضا می شده، روی سربرگ آن ها بوده است و کارگزار روی سربرگ خود متن را آماده می کرد و زیر آن شماره توافقنامه را می نوشت و قراردادها امضا می شد و در حالی که باید براساس اساسنامه سازمان دو امضا انجام می شد اما با یک امضا به اجرا می رسید.

این عضو شورای شهر تهران تاکید کرد: اسم آن توافقنامه بود اما در اسناد حقوقی و مدارک، منجر به انتقال منابع شهرداری شده و 12 هزار و 900 میلیارد منابع شهرداری قربانی این امضا شده است.

اسم آن فاینانس بوده اما رسم آن فاینانس نبوده است.

براساس توافقنامه سه طرف شامل شهرداری، قرارگاه خاتم و بنیاد تعاون است، اما موافقتنامه تامین منابع مالی شامل چهار قسمت شده است و موسسه انصار نیز در مرحله بعدی وارد کار شده است.

در مقدمه موافقتنامه آمده است که این توافق بین شهرداری تهران و سپاه منعقد می گردد، اما در ماده یک بعد از معرفی شهرداری تهران به عنوان طرف اول، بنیاد تعاون نیز حضور دارد و یک آشفتگی حقوقی عظیمی را می بینیم.

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر افزود: واقعیت این است که قراردادهای فاینانس یک و دو با توجیه استفاده از ظرفیت های عظیم اجرایی و مالی سپاه جهت بهبود و توسعه شهر تهران و تحت عنوان تامین مالی پروژه های عمرانی شهرداری تهران منعقد شده است، اما این تامین مالی رخ نداد.

بنیاد متعهد بوده از طریق بانک عامل به ایجاد خط اعتباری در سقف مقرر مبادرت کند؛ اما ذیل تبصره یک مقرر شده است منابع مذکور تامین پرداخت های بنیاد به صورت غیرنقدی به عنوان آورده نقدی رخ دهد اما برعکس آن شده است و شهرداری 12 هزار و 900 میلیارد هم پول داده است و بعد از شش سال نتوانسته آن را پس بگیرد.

گفتند آورده نقدی در خرید ملک و تراکم و مجوزهای صادره آورده ایم اما تخفیف هم گرفته اند.

به رغم آنکه براساس قرارداد مقرر شده بود بانک عامل در هر مرحله به میزان مجوزهای تراکم و پروانه به صورت قطعی در قالب پرداخت اقساط نسبت به تامین مالی پروژه های شهرداری اقدام کند اما در پرتو چنین سازوکاری بانک عامل و بنیاد تعاون تسهیلاتی عملا در اجرای پروژه های عمرانی در اختیار شهرداری قرار نمی دهند تا مشمول سود شوند.

وی ادامه داد: همچنین مقرر شده بود هرگونه پرداختی به پروژه ها از طریق بانک عامل، مشمول 25 درصد سود تسهیلات شود.

این قرارداد ویژگی های قرارداد تامین مالی را ندارد.

آداب کار بر این است که یک فاینانسر و یا صاحب سرمایه منابعی را برای سرمایه پذیر تامین کند، اما در اینجا چنین اتفاقی رخ نداده است.

میرلوحی تاکید کرد: در موافقت نامه فاینانس یک و دو بین شهرداری و بنیاد تعاون مقرر شده است در ابتدا و ظرف مدتی محدود املاک و مجوزهای تراکم، پروانه؛ مجوزها و هولوگرام مورد درخواست بنیاد تعاون سپاه تا سقف مبلغ قرارداد به صورت قطعی از سوی شهرداری به بنیاد تعاون واگذار و سپس در دو مرحله به میزان مجوزهای صادره برای املاک واگذار شده با درخواست بنیاد تعاون، بانک عامل مبادرت به فعال کردن خط اعتباری نموده و به صورت قسطی هزینه های اجرای پروژه های عمرانی را پرداخت کند.

وی ادامه داد: یک سویه بودن قراردادها و عدم رعایت غبطه و مصلحت شهرداری مساله دیگر است و نقطه نظرات قراردادها دو سویه نیستند.

بروز انحراف در اجرای قراردادهای فاینانس، عدم پایبندی به تعهدات مذکور منجر به بروز انحرافات اساسی در اجرای این قراردادها شده است.

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری به موازات املاکی که به رساتجارت می داده به صورت مستقیم چک هایی هم به پیمانکار می داده است، گفت: آنچه مسلم است هم اقدام قرارگاه در خروج از قرارداد و پروسه تامین مالی و موافقت شهرداری با این امر و همچنین با درخواست قرارگاه خاتم جهت پرداخت مستقیم هزینه های اجرای طرح های عمرانی مغایر با مفاد قرارداد و فاقد وجاهت قانونی است.

میرلوحی افزود: طی سال های 88 تا 93 طی اجرای موافقتنامه فاینانس یک شهرداری تهران، 43 فقره قرارداد واگذاری ملک به مبلغ 2645 میلیارد تومان به بنیاد تعاون سپاه پرداخت می کند که 645 میلیارد تومان از آن مازاد بر قرارداد است.

وی ادامه داد: گزارش ها نشان می دهد، 12 هزار و 940 میلیارد تومان از منابع شهرداری شامل املاک، عوارض، هولوگرام، حواله و همچنین پرداخت های نقدی از طرف شهرداری به رساتجارت ارائه شده بوده است که این حجم از بدهی نشان دهنده ناکارآمدی و سوءمدیریت بوده است.

بدهی بنیاد تعاون سپاه به شهرداری در اسفند 99 مبلغ 4294 میلیارد تومان بوده است پس از پس گرفتن املاک هم هنوز این مبلغ از بدهی باقی مانده است.

قانون آیین نامه معاملاتی شهرداری تهران مصوبه 55 و آیین نامه مالی معاملاتی شهرداری های کشور مصوب 46، نحوه قراردادها را روشن کرده است.

شهرداری نمی توانست با رقم دو هزار میلیارد قرارداد ببندد.

میرلوحی در ادامه با اشاره به عدم اختیار قانونی شهردار و قائم مقام در انعقاد قرارداد گفت: تمام مستندات را گردآوری و بررسی حقوقی کردیم و از صدر تا ذیل این دو قرارداد دارای اشکال حقوقی و عدم توازن بین طرفین قرارداد است.

شهردار وقت تهران و آقای شریفی حق انعقاد چنین قراردادی را نداشتند و قراردادهای مذکور توسط شورا تصویب نشده است.

در قانون شهرداری ها نصاب معاملات سه قسمت شده بود و معاملات کلان باید به دولت ارجاع می شد اما پس از آن معاملات کلان به شورا داده شده است که هیچکدام از این قراردادها به شورا نیامده است.

رییس کمیته اقتصادی شورای شهر تهران با تاکید بر اینکه صرفه و صلاح شهر در این قراردادها رعایت نشده است، گفت: همچنین متن قرارداد ناپخته و نامتوازن بوده است.

در هر دو قرارداد اعلام شده که محرمانه است و به همین دلیل چند سال طول کشید تا بتوانیم قراردادها را کشف و بررسی کنیم.

عدم پیش بینی سازوکار نظارت، کنترل، ارزیابی و اجرا در قراردادها وجود داشته است همچنین از بنیاد تعاون سپاه ضمانت اخذ نشده و پرداخت مستقیم به قرارگاه خاتم بدون تسویه مطالبات از بنیاد تعاون بوده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: تحقیق و تفحص - شورای شهر تهران - شهر تهران - شورای شهر - تحقیق - تفحص - تهران - گزارش - شورا - قرارداد - شورای - اقتصادی - قرار - جلسه شورای شهر تهران - جلسه علنی - ارائه - کمیته - تجارت - طرح تحقیق و تفحص - اعضای شورای شهر - فراوانی - محدودیت - جلسه شورای شهر - شهرداری تهران - محمود میرلوحی - واگذاری املاک - شرکت - رییس - گزارش عملکرد - دستور کار

آخرین اخبار سرویس:
کارگران مدت موقت نفت یک گام به هدف خود نزدیک شدند/ محاسبه ریالی پرونده ها انجام شد

برگزاری اولین همایش ملی سیاست خارجی ایران در کرمان

سبک زندگی اسلامی در سطح جامعه تقویت شود

نوبخت: فوق العاده ویژه فرهنگیان باید بطور کامل اجرا شود

جشن میلاد شمس الشموس در صحن امامزاده علی صالح (ع)

نتایج انتخابات شورای شهر اهواز کی اعلام می شود؟

برترین های اولین جشنواره ملی هنرهای مفهومی رضوی (آهوان) معرفی شدند

انصارالله مسدود شدن شبکه های ماهواره ای محور مقاومت را محکوم کرد

نوبخت: فوق العاده ویژه فرهنگیان برقرار شد

لبخند بزن ؛ سالم باش...

بازاریاب خدمات دیجیتال مارکتینگ با پورسانت عالی

زاکانی و جلیلی مزد انصراف خود را می خواهند!

برنامه ده ساله توسعه صنعت پتروشیمی ایران

ماجرای اموال 200هزارمیلیاردی / چرا اموال نامشروع مسئولان اعاده نشد؟

آتش به اختیاری دانشگاه آزادی ها در کرسی های آزاداندیشی

چرا مراکز واکسیناسیون شلوغ شدند

رییسی برنامه فوری دولت خود را اعلام کرد

روایت یک شکست سنگین/ اصلاح طلبان؛ از تلاش برای راهیابی به دور دوم تا رقابت با آراء باطله

نگار دادجو جشن میلاد شمس الشموس در صحن امامزاده علی صالح (ع)

فقط 2 نفر را به مرکز پژوهش های مجلس اضافه کردم/ هزینه ای اضافه تر از آنچه متداول است انجام نمی شود

رییسی مشهد را ترک کرد

حدیث روز/ آثار شگفت انگیز عمل صالح و صدقه در زندگی انسان

آشنایی با نکات مهم در ارتباط با دعوای ابطال سند رهنی

ابراز نگرانی ایران از وضع امنیتی در افغانستان

احیای سند راهبردی قرآن چهارمحال وبختیاری در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گرفت

گام نخست دولت سیزدهم در حوزه سیاست خارجی چه باید باشد؟

جذب نیرو کار در املاک/منطقه 1/فرصتی

صندوقدار شیفت شب

گاف جدید مجری جنجالی درباره اصالت کیهان کلهر⁩

سفیر ایران: گزارش ضد ایرانی شورای حقوق بشر بر اساس دستور کار سیاسی است

دولت جدید تأثیر احزاب را در فرایندهای سیاسی کشور بپذیرد

کیهان باز عصبانی شد؛ این بار از محمد خاتمی

تسلیت روحانی برای درگذشت فرزند علیرضا محجوب

پیش بینی مطهری از کابینه رییسی

بافت های فرهنگی–تاریخی وضعیت خوبی ندارند/ برنامه ها روی کاغذ باقی می مانند

تشکیک جدی در لزوم ثبت محضری خودرو

حزب رفاه ملی افغانستان انتخاب رییسی را تبریک گفت

عکس | جشن میلاد امام رضا(ع) در فاطمیه اهواز

عکس | جشن کبوترانه دختران در اهواز

صفحه اول روزنامه های چهارشنبه 2 تیر 1400

جذب همکار خانم جهت بسته بندی وآمارگیری قطعات یدکی

استخدام بازاریاب تپسی (حقوق ثابت +بیمه)

کارگر خانم نیازمندیم

همکار خانم شرکت بارزگانی

استخدام کارشناس حسابداری در شرکت نفیس آرا در تهران

استخدام منشی برای تاکسی سرویس

فروشنده خانم یا آقا

حمله تند کیهان به بیانیه خاتمی

پیشگامی آرای باطله در انتخابات شورا ها

صفحه نخست روزنامه های کشور در روز چهارشنبه

تبریک رؤسای مشترک اتحادیه میهنی کردستان عراق

شباهت عجیب سپیده خداوردی و پسرش در این عکس

ماجرای اموال 200هزار میلیاردیِ مسئولان

خواسته یک مداح در زمان ملاقات با ارباب/مادرم گفت: تا زنده ای از حسین(ع) دم بزن

ممانعت جمهوری خواهان از تصویب لایحه انتخاباتی دموکرات ها

انصارالله مسدود شدن شبکه های تلویزیونی محور مقاومت را محکوم کرد

نیازمند تایپیست مبتدی

جذب نمایندگی فعال در حوزه ی فروش کارتخوان

استخدام خانم جهت مسئول دفتر و اپراتوری

نیروی خانم ، حقوق ثابت و بیمه ، مجموعه ای معتبر منشی

دعوت به همکاری جهت اعطای نمایندگی پست بار ارومیه در آذربایجان غربی

حسابدار و منشی خانم

نیازمند برقکار نیمه ماهر

پاک سازی درختان از نامزدهای شورای شهر!

صفحه نخست روزنامه های کشور در روز چهارشنبه

احیای عزت ملی با«خیر» گفتن رییسی

روحانی پس از پایان دوره ریاست جمهوری به کجا می رود؟ 

تعداد آرا محسن رضایی در 4 انتخابات مختلف

قانون روی قانون / قوانینی که روی کاغذ از تولید حمایت می کند

آفتاب یزد: زاکانی و جلیلی مزد انصراف خود را به صورت سهم از کابینه سیزدهم می خواهند

پیشنهاد عجیب به رییسی برای افزایش ارزش پول ملی !

روایت آخرین دیدار با شهید چمران/ به دکتر چمران بگوییم عارف،درست تر است تا عارف مسلک!

روحانی درگذشت فرزند علیرضا محجوب را تسلیت گفت

تحقق توجه به حقوق شهروندی در جامعه ایران از نگاه یک حقوقدان

انصار الله مسدود شدن شبکه های تلویزیونی شیعی را محکوم کرد

استخدام نیرو کار با حقوق قانون کار و بیمه

استخدام حسابدار در شرکت سلامت گستر پرهام در تهران

استخدام فروشنده خانم و کارگر آقا

کارشناس و مشاور امور بیمه و اعطای کد نمایندگی فعال

کارنامه «دشمن حقوق بشر» و صلاحیتی که ندارد!

طرح ساماندهی خودرو برگشت خورد

احیای واحد های تولیدی؛ مؤثرین اقدام دستگاه قضا طی 2 سال گذشته

عصبانیت کیهان از سید محمد خاتمی

به یک همکار برای کافه نیازمندیم

دعوت به همکاری در آژانس تبلیغاتی

به یک فروشنده نیازمندیم واسه کاردردکه

زیگزال دوز وراسته دوز

استخدام نیروی کار یک شرکت بازرگانی فعال

پزشک نماها را چگونه بشناسیم/دسترسی آسان به اطلاعات پزشکان

عصبانی کیهان از سید محمد خاتمی

محمدصدر هاشمی نژاد، ابربدهکار بانکی کیست؟

برتری آرا باطله بر 20 منتخب شورای شهر تهران !

شورای حقوق بشر با اطلاعات نادرست و دستور سیاسی با ایران برخورد می کند

نگاه مثبت عباس عبدی به دولت رییسی | اتفاقات دوره احمدی نژاد تکرار نمی شود | در آن دوره مغزهای گنجشک هم می توانستند امور را اداره کنند

جذب نیرو دفتری خانم تمام وقت با شرایط و

استخدام همکار خانم در آتلیه

دستیار حرفه ای دندانپزشک

پیشگامی آرای باطله در انتخابات شوراها

کهندل: اشتیاق سرمایه گذاری در تولید وابسته به حذف جاذبه های دلالی است / دولت سیزدهم برای رونق تولید و کسب و کار چه کند؟

نگاه مثبت عباس عبدی به دولت رییسی/ او حتما دولت احمدی نژاد را تکرار نمی کند

نتایج گزارش تحقیق و تفحص از دو قرارداد پرحاشیه شهرداری تهران در سالهای 88 تا 95

نتایج گزارش تحقیق و تفحص از دو قرارداد پرحاشیه شهرداری تهران در سالهای 88 تا 95