مطالب مرتبط:
دعای روز بیست و ششم ماه رمضان / علت سلب توفیق نماز شب
دهمین مراسم شب وداع با ماه رمضان در قزوین برگزار می شود
اجرای 133 برنامه در خراسان شمالی توسط سفیران مشارکت انتخابات
واکسینا سیون 280 بیمار خاص در خراسان شمالی
حل مشکل تورم بالا در خراسان شمالی 10 سال زمان نیاز دارد
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 16:052021-05-09سياسي

آیین های قوم ترکمن خراسان شمالی در ماه رمضان/از مراسم «یا رمضان» تا نماز عیدفطر


در ماه رمضان، ماهی که فضایل بسیاری دارد وسراسر خیر و ثواب است در بین مسلمان اهل سنت نیز این ماه باشکوه قدر دانسته و اهتمام بیشتری جهت برگزاری عبادات آن صورت می گیرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از رازوجرگلان، در ماه رمضان، ماه مهمانی خدا ماهی که فضایل بسیاری دارد و هر آنچه در این ماه انجام شود سراسر خیر و ثواب است.

در بین مسلمان اهل سنت نیز این ماه باشکوه قدر دانسته و اهتمام بیشتری جهت برگزاری عبادات آن صورت می گیرد.

 قبل از شروع این ماه به مدت سه روز و همچنین در زمان افطاری ها هر خانواده مخصوصاً در روستاها با پخت غذاهای سنتی و نان های محلی از مهمانان این ماه در مساجد پذیرایی می کنند.

آیین یا رمضان ترکمن ها در شب چهاردهم ماه مبارک رمضان مراسمی تحت عنوان یا رمضان دارند که به شکرانه نیمه شدن این ماه و نعمتی که از آن برخوردار بوده اند آن را برگزار می کنند.

این مراسم بدین ترتیب است که بعد از نماز عشاء و تراویح گروهی از جوانان و نوجوانان به رهبری پیش نماز مسجد بر در خانه ها رفته و رهبر این گروه اشعاری را در ستایش این ماه می خواند و دیگران الله می گویند صاحب خانه نیز مبلغی پول یا شیرینی می دهد که در پایان بین گروه این مراسم تقسیم می شود و پیام کلی یا رمضان این است که ماه نیمه شد و برای نیمه دیگر همت کنید.

همچنین در این ماه ادای فطریه با عنوان باش پیطره مرسوم است که تا قبل از فرارسیدن عید فطر مبلغی از قوت غالب از سوی بزرگان دین اعلام می شود که برای هر فرد از اعضای خانواده به یک نیازمند و یا به برگزارکنندگان نمازها و عبادات ماه مبارک پرداخت می شود.

شب قدر در بین مردم ترکمن ازنظر اهل سنت شب قدر بعد از بیستمین روز از ماه مبارک رمضان است و همه بر این باورند که هر شبی از این شب های بعد بیستم، می تواند شب قدر باشد اما شب 27 ماه رمضان از اهمیت و احترام خاصی در بین اهل سنت و ترکمن ها برخوردار است که در این شب با سفره های رنگارنگ از هم پذیرایی کرده و در شب زنده داری همت بیشتری می کنند.

در میان اهل سنت دو رسم مهم باهدف قیام داشتن یا شب زنده داری در این ماه پربرکت انجام می شود که برگزاری نماز تراویح و ختم قرآن است که به صورت تکی و یا به صورت دسته جمعی برگزارشده که این دو سنت از صدر اسلام به عنوان سنت پیامبر (ص) به جا آورده می شود.

نماز تراویح، نماز رایج در شب های ماه رمضان خال محمد آخوند سرفراز، مدیر حوزه علمیه هدایتی روستای کلاته ابریشم و یکی از علمای برجسته اهل سنت شهرستان رازوجرگلان درباره برپایی نماز تراویح در بین مسلمانان اهل سنت در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهار کرد: برپایی نماز  تراویح و ختم قرآن را پیامبر اسلام حضرت محمد (ص) از صدر اسلام آغاز کرده و در ماه رمضان سه شب نماز تروایح را به همراه مسلمانان برگزار کرده اند.

وی گفت: یاران پیامبر هر شب بیست رکعت نماز تراویح و ختم قرآن را به عنوان سنت پیامبر خدا شروع کردند و اکنون در بین اهل سنت ادامه دارد.

آخوند سرفراز ادامه داد: پیامبر اسلام حدیثی دارد که می فرماید، اگر آدمی روز ماه رمضان را روزه بدارد و شب ها را به قیام و شب زنده داری بگذراند مورد مغفرت خداوند قرار می گیرد که برپایی نماز تراویح و ختم قرآن نیز برای شب زنده نگه داشتن است.

آخوند سرفراز در خصوص ختم قرآن نیز گفت: در قالب نماز تراویح ختم نیز یک سنت دیگر پیامبر است که پیامبر (ص) مسلمانان را به تلاوت و ختم کردن قرآن بخصوص در ماه مبارک رمضان بسیار توصیه کرده اند که اهل سنت در قالب نماز تراویح ختم قرآن دارندوی گفت: نماز تروایح همان طور که گفته شد بیست رکعت است که بعد از نماز عشا بجا آورده می شود که اکثراً در بین مردان وزنان مسن به صورت جماعت در مساجد خوانده می شود و در بین بانوان جوان به صورت تک نفره در منازل خوانده می شود .

مدیر حوزه علمیه هدایتی افزود: ختم  قرآن همراه نماز تراویح در بین مسلمانان اهل سنت با تعیین زمان های خاص در مساجدی که فضای آن بزرگ تر باشد و همه اهالی روستا را در خود جای دهد برگزار می شود و بعد از تعیین زمان ختم قرآن برخی افراد هر شب یک جزء قرآن همراه با نماز تروایح و به مدت سی شب برگزار می کنند و یا برخی امامان جماعت آن را به 10، 8 یا 6 شب تقسیم می کنند.

این عالم دینی اهل تسنن در ادامه بیان کرد: به عنوان مثال برای کسانی که 8 شب را برای ختم قرآن تعیین کرده اند هر شب 4 جز از قرآن کریم، توسط قاری روستا و امام جماعت خوانده می شود.

وی گفت: در زمان های گذشته به جهت کم بودن حافظ قرآن در سه یا چهار شب ختم قرآن انجام می شد و حافظان و قاری قرآن در ماه مبارک رمضان در پنج الی 6 مسجد و محل به ختم قرآن می پرداختند که به شکر خداوند امروزه حافظان کلام خدا زیاد هستند و هر روستا و محل، خود حافظان قرآن دارد لذا سنت ختم قرآن به شب های زیادتری تقسیم می شود.

آخوند سرفراز اظهار داشت : در بین مسلمانان اهل سنت بخصوص اهل سنت خراسان شمالی این دو عمل در ماه رمضان در حال اجرا است و مدت 5 سال است که در مسجد  روستای گرکز نماز تراویح همراه با ختم قرآن برگزار می شود.

آخوند رحیم استوان یکی از علمای روستای گرکز و برگزارکننده نماز تراویح و ختم قرآن در گفت وگو با خبرنگار فارس در رازوجرگلان گفت: به مدت پنج سال است که به صورت گسترده در این روستا نماز تراویح همراه با ختم قرآن برگزار می کنیم.

وی افزود:در این مسجد هرسال در ماه رمضان به مدت 6 شب ختم قرآن در قالب نماز تراویح انجام می شد که در وقت نماز عشا مردم از روستاهای مختلف ازجمله دویدخ و یکه سعود و گرکز و روستاهای اطراف حضور پیدا می کردند و بعد از آغاز نماز عشا و بعد از خواندن ده رکعت از نماز تراویح همراه با تلاوت قرآن دراین بین پذیرایی مختصری توسط خادمین مسجد صورت می گرفت.

وی ادامه داد: هر شب 12 صف 15 نفره در بین آقایان و 4 الی 5 صف 15  نفره در بین بانوان شکل می گرفت و در آخرین روز این تعداد صف ها و نفرات افزایش پیدا می کرد و آخرین روز با دعا و سخنرانی علما و مهمانی مفصل به پایان می رسید امسال به دلیل کرونا با تعداد افراد محدود این مراسم برگزار می شود و دعای امسال ما ریشه کنی این ویروس است تا دوباره شاهد همدلی و کنار هم بودن مردم در مساجد و محافل باشیم.

عید سعید فطر با نو نوار کردن لباس و خانه  در روزهای پایانی ماه مبارک رمضان  مردم تلاش می کنند زودتر از دیگران هلال ماه شوال را رؤیت کنند و به نوعی هر کس که هلال ماه شوال را رؤیت می کند، آن را به اطلاع دیگر روزه داران نیز می رساند تا بنا بر اعتقادات مذهبی با پیشوازی در اعلام ماه شوال ثواب بیشتری ببرد.

ترکمن ها در چند روز آخر ماه مبارک رمضان با انجام خانه تکانی و خرید لباس نو به استقبال عید فطر می روند و  در روز عید فطر، مردم صبح زود از خواب بیدار می شوند، لباس های جدید و پاک می پوشند و به مسجد می روند و در آنجا همه به امامت امام مسجد نماز عید می خوانند.

خراسان شمالی با جمعیتی قریب به نهصدهزار نفر، دارای قومیت های مختلف مانند کرمانج، ترک، تات و ترکمن و.

است.

قوم ترکمن در خراسان شمالی بیشتر در منطقه رازوجرگلان ساکن اند.

اقوام مختلف در این استان در کنار هم با اتحادی غیرقابل توصیف زندگی کرده و به فرهنگ یکدیگر احترام می گذارند و حقیقت این است که تنوع فرهنگ ها در خراسان شمالی رنگین کمانی از زیبایی خلق کرده است.

انتهای پیام/ر/ی
کلید واژه ها: رمضان - برگزار - برگزاری - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - ماه مبارک رمضان - اهل سنت - ماه مهمانی خدا - خبرگزاری فارس - مسلمان - باشکوه - اهتمام - خراسان شمالی - نماز عیدفطر - غذاهای سنتی - مراسم - ترکمن - ماه مهمانی - ماه مبارک - صورت - آیین - ماهی - خبرگزاری - برخوردار - روستاها - پذیرایی - خانواده - خراسان - عیدفطر - شکرانه - افطاری

آخرین اخبار سرویس:
استخدام الگو ساز لباس در تولیدی پوشاک تیری جین با مزایای عالی در باقر شهر

دولت آینده انقلاب را به مسیر اصلی خود باز می گرداند

دولت آینده انقلاب را به مسیر اصلی خود باز می گرداند

دولت دوازدهم کشور را بدون نفت اداره کرد؟

توصیه به قرائت زیارت «آل یاسین» در جمعه های انتظار

استخدام کارشناس ارتباط با مشتری و کارمند اداری در چهارمحال و بختیاری

اصرار دولت به دمیدن در روح برجام نیمه جان/ لزوم نظارت بر بازار در روزهای پایانی عمر دولت

مهم ترین دغدغه های یک بیمار پروانه ای چیست؟

استخدام پذیرشگر، آشپز حرفه ای ایرانی و فرنگی، گارسون در تهران

حدیث روز | خوبی و بدی در روز جمعه

نوروزی: رییسی می تواند دولت را به آب های آرام اقیانوس جمهوری اسلامی بازگرداند

دور آتی مذاکرات آستانه؛ 6 تا 8 ژوییه در نورسلطان

نوروزی: رییسی می تواند دولت را به آب های آرام اقیانوس جمهوری اسلامی بازگرداند

واکنش زاکانی به دو سانحه ی واژگونی اتوبوس

سفیر ایران: روابط تهران و باکو جنبه راهبردی دارد

استخدام مهندس عمران در شرکت مهندس مشاور از تهران جهت کار در مازندران

استخدام طراح گرافیست در شرکت دفتر فنی برج در اصفهان

الحوثی:مشروعیت یمن نشات گرفته از مقاومت آن است، آمریکا دست از اخاذی و تجاوز بردارد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اگر رییس جمهور موفق شود، مردم موفق شده اند

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت عالی و بیمه در اصفهان

3 هزار و 800 خدمت به خانواده های زنجانی ارائه شد

موفقیت سیاست منطقه ای در گرو انتخاب تیم مناسب روابط خارجی است

اخبار شبانگاهی (22) شبکه سه سیما؛ 3 تیر

آموزش و اشتغال تعمیرات تخصصی و فوق تخصصیvip موبایل

کارمند نمایندگی بیمه آسیا

اخبار 21 شبکه یک سیما؛ 3 تیر

اخبار 20:30 شبکه دو سیما؛ 3 تیر

بهترین سن برای حرکات اصلاحی

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 3 تیر

استخدام کارگر ساده و سالندار خانم

منشی ساده

استخدام نیروی کار هت فعالیت در دفتر املاک

نیازمند پرستار خانم

استخدام آقا و خانم در شرکت بیمه پاسارگاد

فروشنده خانم

استخدام انباردار در شرکت کار آمد ماندگار معماری نوین (کاماسیستم) در تهران

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند، اما گزینه مدنظر خود را پیدا نکردند

رابطه اختلالات شخصیتی با گرایش افراد به اعتیاد/دشواریهای رهایی ذهن از مصرف مواد

جوانی های مریم امیرجلالی در کنار مرحوم حمیده خیرآبادی / عکس

انجام رای گیری الکترونیکی در 120 شعبه اخذ رای در اهواز

(تصویر) سانسور چهره هانیه توسلی در «همرفیق»

کارهای عجیب علی هاشمی برای گرفتن امکانات

تماس تلفنی امیر قطر با رییس جمهور منتخب

مسئولان عالی قضایی با خانواده های شهدای دستگاه قضایی دیدار کردند

پیام تسلیت روابط عمومی کل سپاه در پی جان باختن دو تن از خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

تشکیل کمیته ای جدید برای تحقیق درباره حمله به ساختمان کنگره آمریکا

واکنش محسن رضایی به حادثه برای خبرنگاران در ارومیه

آرای باطله یعنی افراد نظام را قبول داشتند

معاون حقوقی رییس جمهور حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران را پیگیری می کند

حفظ اصالت و بافت تاریخی سیلوی اهواز اولویت بخش خصوصی است

برگزاری جشن میلاد امام رئوف در شهر باوچی نیجریه +تصاویر

پرداخت حقوق و بیمه کارگران در ماه های 31 روزه چگونه است؟

باتفاوت های همسرمان باید چه کنیم تا زندگی به کاممان شیرین شود؟

استخدام کارشناس فنی در شرکت سامان ارتباطات نیکان در خراسان رضوی

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

دو روایت از اتوبوس مرگ: راننده فریاد زد ترمز نداریم...

مهلت ارسال آثار به همایش کتاب سال حوزه تمدید شد

نقش بی بدیل اصناف ری در فراز و نشیب های انقلاب

زاکانی: مسئولان پاسخگوی درگذشت خبرنگاران و سربازان باشند

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

زندگی امام زمان (عج) چه ابعادی دارد؟ | مهم ترین وظیفه منتظران در عصر ظهور

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

اعزام کاروان خدمت «مکتب شهید سلیمانی» شاهرود به مناطق محروم

استخدام 6 عنوان شغلی در هلدینگ عصر گفتگوی قلم در تهران

آقای خواننده در جاده ای بی انتها /عکس

فصل تازه فعالیت محمد معتمدی در عرصه بین المللی/قمصری در بیستون فرهاد شد!+فیلم

انتخابات ایران، پیروزی بزرگی برای ملت ایران و امت اسلامی است

شرکت کارگزاری بیمه مهندسان راه اندازی می شود

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

رسانه های بیگانه در تلاش بودند تا برای انتخابات 1400 ناامیدی را به مردم القا کنند

عدم بازدارندگی قانون در مورد معتادان متجاهر و قاچاقچیان مواد مخدر

دوره «مسجد الگو محور» در نجف اشرف برگزار شد + تصاویر

برگزاری جشن به مناسبت ولادت امام رضا(ع) در ملتان پاکستان

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

آیت الله یعقوبی بر اهمیت تأسیس فقه اجتماعی تأکید کرد

تیپ پروانه ای سوگل طهماسبی /عکس

کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه نباید به فراموشی سپرده شود

دستور وزیر اقتصاد درباره بیمه خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس

رسانه ها مدیران را متوجه وظایف فراموش شده کنند

باید کمک کنیم تا سید ابراهیم رییسی موفق شود

نباید اهمال و کم کاری نهادهای ذی ربط و پیگیری دقیق علل حادثه به فراموشی سپرده شود

رییسی: امنیت جمعی بخش اصلی دکترین سیاست خارجی منطقه ای دولت جدید است

مخابره خبر با سنگ قبر و حجله قبل از عروسی!

الکاظمی: روابط ما با رییسی خوب است

استخدام کارمند اداری در شرکت منشور طب کوروش در تهران

آیت الله اعرافی از بیمارستان مرخص شد

پس از تشکیل دولت جدید ایران، به تهران سفر خواهیم کرد

چگونه می توان از هک شدن مودم (Wi-Fi) جلوگیری کرد؟

ورود دادستان خاش به تخلفات انتخابات شورای شهری

خبری که به پایان نرسید و سرباز معلمی که زنگ کلاسش زود خورد!

پیام تبریک رهبر حزب سعادت ترکیه به رییس جمهور منتخب ایران

اینچه؛ جایی برای ساختن

تارنوازی در بیستون

مرد عنکبوتی که با پاپ فرانسیس دیدار کرد کیست؟

فیلم| جشن انقلابی مردم رشت در میلان امام هشتم

پخش برنامه «چتر نجات» با اجرای مجید افشاری از شبکه پنج

پیک دوباره کرونا می توانست مشارکت در انتخابات را کاهش دهد

نخستین فهرست کابینه احتمالی ابراهیم رییسی

آیین های قوم ترکمن خراسان شمالی در ماه رمضان/از مراسم «یا رمضان» تا نماز عیدفطر

آیین های قوم ترکمن خراسان شمالی در ماه رمضان/از مراسم «یا رمضان» تا نماز عیدفطر