مطالب مرتبط:
یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران
یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران
احتمال بازگشت خارجی ها به آزادراه تهران-شمال
واکنش سفارت ایران در ترکیه به ادعای خبرگزاری آناتولی علیه تهران
آیا خارجی ها به آزادراه تهران-شمال برمی گردند؟
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 15:302021-05-09اقتصادي

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران


طبق آمارها، مصرف تهرانی ها 40درصد بالاتر از میانگین کشوری بوده و بدتر از آن، مصرف شمال شهر تهران 58درصد بالاتر از میانگین شهر تهران است.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، در هفته های اخیر انتشار گزارشی از کاهش شدید ذخایر آب های زیرزمینی کشور حسابی در رسانه های کشور خبرساز شد.

موضوع از این منظر حائز اهمیت است که درکنار این اتفاق، حجم بارندگی کشور نیز به طور قابل توجهی در سال جاری کاهش یافته است، به طوری که براساس آمارهای وزارت نیرو، در سال آبی 1400-1399 به رغم اینکه طی اردیبهشت بارش های پراکنده ای صورت گرفته اما تا 18اردیبهشت مقدار بارندگی کشور نسبت به میانگین دوره بلندمدت 52ساله حدود 35درصد و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته 53درصد کاهش نشان می دهد.

درکنار کاهش بارندگی، وضعیت ذخایر سدهای کشور نیز چنگی به دل نمی زند و حکایت از افت حجم ذخایر آب نسبت به سال قبل است.

همچنین تا 20فروردین سال جاری میزان بارندگی در برخی استان ها همچون سیستان وبلوچستان نسبت به میانگین 52 ساله خود، کاهش 94درصدی را نشان می دهد.

این کاهش در استان هرمزگان حدود 89درصد، در خراسان جنوبی 60درصد، در کرمان 57درصد، در خراسان رضوی 51درصد و در استان فارس 51درصد بوده است.

با توجه به شاخص های بلندمدت وضعیت اقلیمی کشور، جبران بارش ها در 40روز آتی بهار امری بعید به نظر می رسد مگر اینکه الگوی اقلیمی کشور رفتار متفاوت تری نسبت به وضعیت دوره بلندمدت از خود نشان دهد؛ بنابراین در سال جاری وقوع خشکسالی، بحران کم آبی و تبعات ناشی از آن در بیشتر نقاط کشور مورد انتظار است.

پرواضح است که بدون اتخاذ اقدامات به موقع و بدون آمادگی لازم برای سازگاری با خشکسالی در بخش های مختلف کشور، تبعات این وضعیت می تواند تنش هایی اجتماعی را به دنبال داشته باشد.

ن کته قابل تامل اینکه براساس آنچه در گزارش پیش رو آمده، سیستم اجرایی کشور کمترین اقدامی را برای اصلاح وضعیت مذکور حداقل در بخش هایی همچون مدیریت مصارف شهری و روستایی انجام نداده است.

برای مثال در کل کشور نزدیک به 25درصد از آب تولیدی بدون درآمد بوده و در سیستم توزیع (لوله ها و تجهیزات و.

) از بین می رود.

این مقدار در برخی استان ها 30 تا 50درصد است.

مورد دیگر، مصرف بی رویه در شهرهایی همانند تهران و به ویژه در مناطق شمالی شهر است.

طبق آمارها، مصرف تهرانی ها 40درصد بالاتر از میانگین کشوری بوده و بدتر از آن، مصرف شمال شهر تهران 58درصد بالاتر از میانگین شهر تهران است.

کاهش 90 درصدی بارش در 2 استان براساس آخرین گزارش وزارت نیرو از وضعیت بارندگی کشور در سال آبی جاری ارتفاع کل ریزش های جوی از اول مهر تا 18 اردیبهشت سال آبی 1400-1399 بالغ بر 140 میلی متر بوده است.

این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره های مشابه درازمدت(215 میلی متر) 35 درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته(298 میلی متر) 53 درصد کاهش نشان می دهد.

همچنین حجم بارش اول مهر تا پایان 18 اردیبهشت معادل 230.

742 میلیارد مترمکعب است اما در سطح حوضه های آبریز نیز، بیشترین کاهش بارندگی مربوط به حوضه مرزی شرقی(حوضه آبریز استان های سیستان وبلوچستان و خراسان جنوبی) است.

در این منطقه میزان بارندگی سال آبی 1400-1399 نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 72 درصدی و نسبت به میانگین بلندمدت 52 ساله کاهش 55 درصدی داشته است.

پس از این منطقه، حوضه آبریز قره قوم در رتبه دوم قرار دارد.

در این حوضه آبریز حجم بارندگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش 63 درصدی و نسبت به دوره 52 ساله کاهش 47 درصدی داشته است.

سومین حوضه آبریز با کمترین بارش، فلات مرکزی است که بارندگی در این حوضه نیز نسبت به سال گذشته کاهش 60 درصدی و نسبت به دوره 52 ساله کاهش 36 درصدی داشته است.

خلیج فارس و دریای عمان چهارمین حوضه است که بارندگی آن نسبت به سال گذشته کاهش 55 درصدی و نسبت به دوره بلندمت کاهش 42 درصدی داشته است.

دریای خزر و دریاچه ارومیه هم به ترتیب پنجمین و ششمین حوضه آبریز کشور هستند که به ترتیب نسبت به سال گذشته 34 و 14 درصد و نسبت به دوره 52 ساله 16.

1 درصد کاهش بارندگی داشته اند.

اما نگاهی به استان ها نیز آمار و ارقام قابل تاملی را نشان می دهد.

گرچه آخرین آمارهای مربوط به بارندگی اردیبهشت ماه در سطح استانی هنوز منتشر نشده، اما براساس آخرین آمارها که مربوط به دوره اول مهر 99 تا 20 فروردین سال جاری است، میزان بارندگی در استان سیستان وبلوچستان نسبت به میانگین بارش 52 سال کاهش 94 درصدی را نشان می دهد.

استان هرمزگان در رتبه دوم قرار داشته و کاهش بارندگی در این استان نسبت به میانگین بلندمدت حدود 89 درصد است.

همچنین کاهش میزان بارش در سال آبی جاری نسبت به دوره بلندمدت 52 ساله در استان خراسان جنوبی 60 درصد، در کرمان 57 درصد، در خراسان رضوی 51 درصد، در فارس 51 درصد، در خراسان شمالی 34 درصد، در کرمانشاه و در استان های چهارمحال وبختیاری و سمنان 31 درصد بوده است.

در مجموع تنها بارش 4 استان منفی نبوده و 27 استان دیگر همگی با کاهش قابل توجه بارندگی نسبت به میانگین بلندمدت مواجه شده اند.

البته این وضعیت را اگر با سال گذشته مقایسه کنیم، اعداد و ارقام بسیار وحشتناک تر و ترسناک تر خواهد بود.

در مورد وضعیت سدها و ذخایر آبی کشور نیز، طبق آنچه وزارت نیرو منتشر کرده(در گزارش مرکز پژوهش ها)، ذخایر آبی استان سیستان وبلوچستان کاهش 46 درصدی نسبت به سال گذشته دارد.

این میزان در سدهای هرمزگان 51 و 83 درصد است.

در سدها و ذخایر آبی استان اصفهان این مقدار 32 درصد کاهش نشان می دهد.

در سدهای خراسان رضوی 18 درصد کاهش، در سدهای فارس حدود 14 درصد، در اردبیل 10 درصد و در استان مرکزی این میزان 15 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال گذشته است.

5 چالشی که کم آبی رقم خواهد زد آثار و پیامدهای کاهش بارندگی در کشور، در بخش های مختلف می تواند مشکلاتی را به وجود آورد که برخی از آنها عبارتند از: 1- در بخش شرب و بهداشت شهرهایی که تامین آب شرب آنها از منابع آب سطحی(مخازن سدها) تامین می شود، با تنش تامین آب شرب مواجه خواهند بود و در این شهرها احتمالا قطعی آب شرب و جیره بندی وجود خواهد داشت.

2- در بخش کشاورزی با توجه به اهمیت تولید دیم محصولات استراتژیک کشاورزی، کاهش بارندگی در سال آبی 1400-1399 به کاهش تولید این محصولات منجر خواهد شد.

این وضعیت منجر به کاهش ذخایر کالاهای استراتژیک و غیراستراتژیک شده و نیاز به واردات اقلام اساسی و نیاز به منابع ارزی را بیشتر می کند.

3- در بخش محیط زیست وابستگی نزدیک میان آب و محیط زیست، به طور حتم معضلات زیست محیطی موجود را تشدید می کند.

افزایش تعداد روزهای همراه با گردوغبار و سایر مخاطرات زیست محیطی دور از ذهن نیست.

4- در بخش انرژی تامین انرژی برقابی به دلیل کاهش ذخیره مخازن سدها دچار چالش می شود.

بین 10 تا 15 درصد انرژی برق کشور از نیروگاه های برقابی تامین می شود، نیروگاه های برقابی از منظر بار پیک دارای اهمیت هستند.

این موضوع می تواند قطعی برق در تابستان را در کشور رقم بزند و آسیب های آن در بخش خانگی و صنایع قابل پیش بینی است.

5- در بخش ثبات اجتماعی با وجود کمبود بارش، در مناطق مختلف ملاحظات اجتماعی ناشی از کمبود آب احتمالا افزایش خواهد یافت و این بحران در مناطقی نظیر حوضه زاینده رود که طرح های انتقال بین حوضه ای در آن اجرا شده بیشتر خواهد بود.

این موضوع می تواند تبعات ناشی از کمبود آب را شدت ببخشد.

در بخش اجتماعی در مناطق خشک کشور که دچار بحران آبی هستند به ویژه مناطق واقع در شرق کشور مانند سیستان وبلوچستان، تامین نیاز آب شرب با مشکل بیشتری مواجه خواهد شد و از سویی به دلیل وابستگی عمده معیشت مردم محلی به کشاورزی، مشکلات انسانی نیز به وجود می آید.

با کاهش تولید محصولات کشاورزی و ایجاد مشکلات معیشتی برای کشاورزان به ویژه در مناطق روستایی، حاشیه نشینی در شهرهای بزرگ شدت پیدا کرده و تبعات انسانی ناشی از کمبود آب و مشکلات اقتصادی در مناطق روستایی و وابسته به کشاورزی بیشتر خواهد شد.

در مناطق با کشت دیم که خطر خشک شدن کامل وجود داشته، این مشکلات شدیدتر خواهد بود.

25 درصد آب شهری در لوله ها به هدر می رود در شرایط فعلی راهکارهای مختلفی برای مدیریت کم آبی در کشور در کوتاه مدت یا بهتر بگوییم در سال جاری از سوی مراکز پژوهشی و پژوهشگران مطرح می شود که این موارد را می توان به طور خلاصه در 10 مورد ذکر کرد: 1- اولویت بندی مصارف بخش های مختلف و برنامه ریزی منابع آب به ترتیب اولویت شرب و بهداشت، صنعت، محیط زیست و کشاورزی.

2- اطلاع رسانی و ایجاد آمادگی در اقشار مختلف مردم و ترویج سازگاری با کم آبی و خشکسالی.

3- خرید حق آبه کشاورزی و اجرای طرح های نکاشت با هدف ذخیره آب در پشت سدهای دارای حق آبه شرب.

4- اولویت بندی در توسعه کشت و تولید محصولات کشاورزی به خصوص محصولات استراتژیک.

5- تقویت بیمه های کشاورزی با هدف حمایت از معیشت جوامع روستایی مواجه با بحران.

6- تقویت رایزنی با کشورهای همسایه دارای حوضه آبریز مشترک و توجه ویژه به دیپلماسی آب.

7- تجهیز شبکه پایش منابع آب و پایش دقیق تمام مصارف سطحی و زیرزمینی.

8- ایجاد آمادگی در مسئولان کشوری برای مقابله و مدیریت اختلافات و ملاحظات اجتماعی به خصوص در حوضه های آبریز مرکزی و خلیج فارس و دریای عمان.

9- اقدامات عاجل برای حداقل کردن آسیب به محیط زیست و منابع آب زیرزمینی و 10- عدم ایجاد تعهدات آب بر توسط دولت و مجلس شورای اسلامی.

نگاهی به این راهکارها که به ویژه از سوی مرکز پژوهش های مجلس نیز مطرح شده، نشان می دهد در کنار بخش کشاورزی، یکی از بخش های مورد توجه و دارای اهمیت، مصارف بخش خانگی است.

درخصوص مصارف بخش خانگی دو نکته قابل تامل وجود دارد.

اول؛ حجم بالای هدررفت آب در شبکه توزیع است و دوم؛ مصارف بیش از حد مجاز برخی از مشترکان خانگی.

ابتدا به موضوع هدررفت می پردازیم.

براساس آمارهای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در سال گذشته 6 میلیارد و 262 میلیون مترمکعب آب شرب برای مصرف خانگی و غیرخانگی در شهرهای کشور تولید شده اما حدود یک میلیارد و 528 میلیون مترمکعب آن بدون درآمد بوده است.

این مقدار یعنی 24.

4 درصد از آب شرب تولیدی برای شهرهای کشور به هدر می رود.

اما سوال این است که آب بدون درآمد چیست؟ براساس استانداردهای مراجع بین المللی اعم از انجمن جهانی آب(IWA) و انجمن کارهای آبی آمریکا(AWWA) جهت سنجش سالانه هدررفت آب از واژه آب بدون درآمد یا همان(NON-REVENUE WATER) استفاده می شود.

آب بدون درآمد عبارت است از اختلاف بین حجم آب ورودی به سیستم(شبکه توزیع) و مصارف مجاز با درآمد یک سال.

براساس تعاریف، آب بدون درآمد دارای سه جزء اصلی است.

1- هدررفت واقعی: به حجمی از آب اطلاق می شود که به صورت واقعی(فیزیکی) از شبکه های توزیع هدر می رود و شامل نشت از شبکه های توزیع، نشت از خطوط انتقال، نشت و سرریز مخازن و نشت از انشعابات مشترکین می شود.

سهم هدررفت واقعی از این24.

4 درصد کل، حدود 13.

2 درصد است (5.

8 درصد نشت از شبکه توزیع، 0.

9 درصد خطوط انتقال، 0.

1 درصد سرریز مخازن، 30.

3 درصد نشت از مخازن و 6.

1 درصد نشت از انشعابات آب مشترکین).

2- هدررفت ظاهری: به حجمی از آب اطلاق می شود که مصرف شده است، ولی به دلایل متعددی ازجمله خطای کنتورهای مشترکین، اندازه گیری نشده است.

این هدررفت شامل خطای تجهیزات اندازه گیری، انشعابات غیرمجاز، خطای قرائت و انتقال داده ها می شود.

از 24.

4 درصد آب بدون درآمد، هدررفت ظاهری سهمی 10.

1 درصدی دارد(مصارف غیرمجاز 3.

7 درصد، خطای مدیریت داده ها و سیستم 1.

7 درصد و عدم دقت تجهیزات اندازه گیری 4.

7 درصد).

3- مصارف مجاز بدون درآمد: به مصارفی گفته می شود که استفاده از آن مجاز است، ولی درآمدی برای شرکت های آب و فاضلاب ندارد از قبیل: مصارف فرآیندی در تاسیسات آب و فاضلاب، مصارف آتش نشانی و.

.

مصارف مجاز بدون درآمد نیز سهمی 1/1 درصدی از 24.

4 درصد کل آب بدون درآمد دارند.

در یک جمع بندی، 13.

2 درصد آب شرب کشور در لوله ها و سیستم انتقال آب هدر می رود، 10.

1 درصد آب شرب کشور به دلیل مصرف غیرمجاز مشترکین هیچ عایدی ای برای وزارت نیرو ندارد و 1/1 درصد آب شرب کشور نیز صرف مصارف تاسیسات آب و فاضلاب، آتش نشانی و از این دست موارد می شود.

اما هزینه این مقدار هدررفت آب برای کشور نیز بسیار سرسام آور است؛ به طوری که براساس اظهارات محمدرضا بختیاری، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران در سال 1399 هزینه قیمت تمام شده آب در هر مترمکعب 2500 تومان بوده است، براین اساس هدررفت سالانه یک میلیارد و 528 میلیون مترمکعب آب در بخش های توزیع آب شرب شهری، حدود 3 هزار و 820 میلیارد تومان هزینه روی دست دولت می گذارد.

اما موضوع به اینجا ختم نمی شود؛ براساس گزارش شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور، در سال گذشته درحالی میانگین آب بدون درآمد برای کشور 24.

4 درصد بوده که این میزان در استان کهگیلویه وبویراحمد حدود 49 درصد، در خراسان جنوبی 35 درصد، در کرمانشاه 34 درصد، در گلستان 33 درصد، در بوشهر و خوزستان 32 درصد، کاشان، استان کردستان و مازندران 31 درصد، در خراسان رضوی 30 درصد، کرمان 28درصد، فارس 27 درصد، در دو استان کم آب خراسان شمالی و سیستان وبلوچستان و شهر شیراز 26 درصد و در استان اردبیل، شهر اهواز، استان های سمنان، گیلان، کردستان، مازندران و زنجان نیز هر کدام بالاتر از میانگین کشور و حدود 25 درصد است.

این ارقام از این جهت نگران کننده است که اولا هزینه های هنگفتی را به کشور متحمل می سازد و ثانیا برخی از این استان هایی که بیشترین هدررفت آب را در بخش توزیع دارند، جزء استان ها و شهرهای کم آب کشور محسوب می شوند.

گرچه بخشی از هدررفت و به عبارت صحیح تر آب بدون درآمد ناگزیر است اما اگر نگاهی به آمار عملکرد برخی استان های با کمترین هدررفت آب داشته باشیم، می توان گفت هدررفت آب شرب شهری در کشور تا 50 درصد قابل کاهش است و البته اگر به عملکرد کشورهای دیگر نگاهی بیندازیم، این مقدار تا 70 درصد قابل کاهش است.

برای مثال طی سال گذشته درحالی در برخی استان ها آب بدون درآمد به 30 تا 50 درصد می رسد که این مقدار برای استان اصفهان حدود 16 درصد، برای قم 17درصد و برای قزوین و آذربایجان شرقی نیز 18 درصد بوده است.

مصرف آب تهرانی ها 40 درصد بالاتر از کشور درکنار حجم بالای هدررفت آب یا بهتر بگوییم آب بدون درآمد در کشور که ارزش ریالی آن در سال گذشته بیش از 3.

8 هزار میلیارد تومان بوده، موضوع دیگری که نیازمند مدیریت و کنترل آن در شرایط فعلی است، سرانه بالای آب مصرفی در برخی شهرها و ازجمله پایتخت است.

درخصوص مصرف بالای مشترکین آب در شهر تهران اعداد و ارقام متفاوتی ذکر شده است، اما نگاهی به آمارهای شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز نشان می دهد متوسط مصرف مشترکین خانگی در ایران طی سال گذشته درحالی برای کل کشور حدود 667 لیتر در شبانه روز بوده که این میزان در استان تهران 1344 لیتر، در البرز 1224 لیتر و در شهر اهواز 796 لیتر بوده است.

این میزان در استان مازندران 733 لیتر، در قم 700 لیتر و در استان مرکزی 683 لیتر بوده است.

همچنین کمترین میزان مصرف آب در بین مشترکین خانگی کشور مربوط به استان های خراسان جنوبی با 387 لیتر در شبانه روز، در خراسان رضوی 399 لیتر، در خراسان شمالی 407 و در کهگیلویه و بویراحمد نیز این میزان 431 لیتر است.

باتوجه به اینکه هر مشترک خانگی ممکن است شامل چندین خانوار باشد و در استان هایی همانند تهران و البرز واحدهای مسکونی بلندمرتبه نسبت به کل کشور بالاتر است، شاید این شاخص نتواند تصویر درستی از وضعیت مصرف آب شرب شهری ارائه بدهد.

برای اینکه نتایج دقیق تری از مصرف آب در شهرهای کشور به دست آید، باید به سرانه مصرف آب شرب شهری به ازای هر فرد مراجعه کنیم.

در این خصوص، براساس آنچه حسین سرایی، مدیر مرکز کنترل آب تهران در تاریخ 5 اردریبهشت سال جاری اظهار داشته، سرانه مصرف آب شرب در شهر تهران 240 لیتر بر ثانیه در شبانه روز به ازای هر نفر است که باتوجه به سرانه 170لیتر بر ثانیه کشوری، تهرانی ها 70لیتر بیشتر از سرانه کشور مصرف می کنند (این مقدار معادل 40 درصد بالاتر از میانگین کشور است).

طبق اظهارات حسین سرایی سرانه مصرف شهر تهران در تابستان تا 310 لیتر بر ثانیه در شبانه روز نیز می رسد.

البته در همین زمینه نگاهی به آمار و ارقام مصرف آب تهران در سال گذشته نشان می دهد تهرانی ها (مجموع 6 منطقه آب و فاضلاب شهری) طی سال گذشته 1046 میلیارد لیتر (معادل یک میلیارد و 46 میلیون مترمکعب) آب مصرف کرده اند که با مدنظر قرار دادن جمعیت 9 میلیون و 846 هزار نفری این 6 منطقه، سرانه مصرف در تهران به 291 لیتر در شبانه روز می رسد.

شاید دلیل تفاوت این دو رقم مربوط به جدا کردن مصرف خانگی از سایر مصارف تجاری و اداری و.

باشد.

لازم به ذکر است سرانه مصرف آب به عوامل متعددی ازجمله شرایط اقلیمی و وضعیت آب و هوایی، نوع فرهنگ هر منطقه، تعرفه و قوانین بازدارنده، تجهیزات کاهنده مصرف، وضعیت بهداشتی و غیره بستگی دارد و در کشورهای مختلف دارای ارقام متفاوتی است.

به طور کلی در اکثر کشورهای توسعه یافته به دلیل وجود زیرساخت های مناسب و قوانین بازدارنده و تعرفه های بالای آب میزان سرانه مصرف آب در برخی از آنها از ایران کمتر است.

به عنوان مثال سرانه مصرف آب در کشور دانمارک (159 لیتر)، سوئد (164 لیتر)، پرتغال (194 لیتر)، انگلستان (153 لیتر)، اتریش (153 لیتر)، ایرلند (142 لیتر)، فرانسه (139 لیتر)، آلمان (129 لیتر)، هلند (129 لیتر)، بلژیک (112 لیتر)، لهستان (98 لیتر)، آمریکا (295 لیتر) و کانادا (326 لیتر) به ازای هر نفر در شبانه روز است.

یارانه آب شمال شهر تهران 58 درصد بالاتر از تهرانی ها براساس آمارهای اعلام شده از سوی شرکت آب و فاضلاب استان تهران مصرف آب در شهر تهران طی روزهای اخیر روزانه سه میلیارد و 100 میلیون لیتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد نزدیک به یک درصدی را نشان می دهد.

البته این میزان نسبت به سال های 97 و 98 رشد قابل توجهی داشته است، اما مساله فقط به اینجا ختم نمی شود؛ مقایسه مصرف آب در 6 منطقه آب و فاضلاب شهری تهران نشان می دهد در مناطق شمالی تهران مصرف آب 58 درصد بالاتر از سرانه مصرف کل شهر تهران و 130 درصد بالاتر از مناطق جنوبی شهر تهران است.

برای مثال طبق آنچه در جدول آمده، منطقه 1 آب و فاضلاب شهری تهران که حدود 16 درصد از جمعیت تهران را در خود جای داده و شامل محدوده دیباجی، شمیران و شهرک غرب است، 25.

4 درصد از کل آب شهری تهران در سال جاری را مصرف کرده است.

طبق این آمارها، سرانه مصرف آب در این منطقه به ازای هر فرد 461 لیتر در شبانه روز بوده است.

منطقه 2 آب و فاضلاب شهری تهران که شامل بخش عمده محدوده شهرداری منطقه 6 و کل منطقه 7 است، با داشتن 15 درصد از جمعیت تهران،21.

2 درصد از آب شهر را در سال گذشته مصرف کرده و سرانه مصرف آب به ازای هر فرد حدود 401 لیتر در شبانه روز بوده است.

سرانه آب مصرفی این منطقه نیز دوبرابر مناطق جنوبی شهر است.

منطقه 3 آب و فاضلاب شهری تهران هم شامل محدوده شهرداری منطقه 5 و بخشی از محدوده شهرداری های مناطق 2، 6 و 22 است و 16 درصد از جمعیت شهر را به خود اختصاص داده، در سال گذشته 16 درصد از آب شهر تهران را مصرف کرده است.

سرانه مصرف آب در این منطقه به ازای هر فرد 294 لیتر بوده است که حدود سه لیتر بالاتر از میانگین و 90 لیتر بالاتر از مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران است.

منطقه 4 شامل مناطق بهارستان، سلیمانیه و افسریه است.

این منطقه با سهم 14درصدی از جمعیت شهر، 11.

2 درصد از آب شرب شهری را مصرف کرده است.

سرانه مصرف آب در این منطقه 227 لیتر در شبانه روز است.

منطقه 5 شامل کل محدوده شهرداری های مناطق 9، 10، 18 و بخشی از محدوده شهرداری منطقه 11 و 17 است.

این منطقه با سهم 18 درصدی از کل جمعیت تهران، سهمی 12.

4 درصدی در مصرف آب دارد.

منطقه 6 شامل مناطق 17 شهریور، نازی آباد، شهرری، باقرشهر، کهریزک، حسن آباد فشافویه، قیام دشت و خاورشهر است.

این منطقه نیز با داشتن 21 درصدی از کل جمعیت شهری تهران، سهم 13.

9 درصدی از مصرف آب شرب تهران دارد.

در منطقه 5 سرانه مصرف آب 205 و در منطقه 6 حدود 194 لیتر در شبانه روز است.

آمارهای مذکور موید این نکته است که فقط دو منطقه 1 و 2 آب و فاضلاب شهری تهران با جمعیت 31 درصدی خود، حدود 46 درصد از آب شرب تهران را مصرف می کنند.

این درحالی است که دو منطقه 5 و 6 تهران که شامل نیمه جنوبی تهران (نیمه پایین تر از خیابان انقلاب) است، با داشتن 38 درصد از جمعیت شهر تهران، 26.

3 درصد از آب شهر را مصرف می کنند.

نکته قابل تامل این است که طبق آمارهای ارائه شده از سوی شرکت آب و فاضلاب شهر تهران، نرخ فروش آب در سال گذشته به ازای هر لیتر درحالی 2500 تا 2700 تومان برای دولت تمام شده که هر لیتر آن در منطقه 1، 693 تومان، در منطقه 2، 308 تومان و در منطقه 3، 401 تومان بوده است.

به عبارتی، مناطق شمالی تهران درحالی بخش زیادی از آب شرب تهران را صرف پر کردن استخر، سونا، جکوزی و سایر تفریحات خود می کنند که حدود دوهزار تومان در هر لیتر یارانه به آنها تقدیم می شود.

البته گرچه مصارف اداری و تجاری نیز در این افزایش مصرف بی تاثیر نیست، اما به هر صورت مشخص است که قیمت های اعلامی دولت هیچ بازدارندگی در مصارف بی رویه این مناطق ندارد.

منبع: روزنامه فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: کشور - میانگین - بارندگی - تهران - شهر تهران - کاهش - اردیبهشت - ذخایر - آب های زیرزمینی - سال آبی - شمال شهر تهران - گزارش - رسانه - تهرانی ها - دوره - زیرزمینی - مصرف - شمال - خبرگزاری - سال قبل - انتشار - تهرانی - کشوری - حکایت - اهمیت - برابر - موضوع - گذشته - ایران - مشابه

آخرین اخبار سرویس:
به دو نفر خانم جهت همکاری در مجتمع تجاری

فروشنده برای فروشگاه تاسیساتی

استخدام بازاریاب دخانیات کرمان

نیازمند نیرو زن و مرد جهت کار خدمات تالار

کارگر

پسیو کار شبکه فیبر نوری

استخدام فروشنده

تاکنون در هیچ شهری جیره بندی آب انجام نشده است

توجه به همسایگان؛ اولویت راهبردی دولت سیزدهم

استخدام نیرو فقط اقا شرکت دفاتر مسافرتی مهمانداری

صندقدار خانم. کارگر خانم و آقا

فراخوان جذب نیرو و اعطای نمایندگی مرکز خدمات بیمه ای سفیران

استخدام فروشنده حرفه ایی وبا سابقه

استخدام سرپرست دفتر فنی خانم

نیرو جهت انجام امورمنزل

کار در منزل (بسته بندی)

سرمایه گذاری در رستوران رباتیک

نظافتچی مرتب و کاری

واکنش عجیب جهانپور به منتقدان قیمت «برکت»

پیشنهاد نجومی 20 تا 25 میلیارد تومانی به محمد حسین کنعانی زادگان

خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400

زنگ خطر فساد چند ده هزار تن نهاده دامی در گمرک

منشی اداری خانم

استخدام آقاخانم،دورکاری،کار در منزل،کار آنلاین

استخدام یک راننده خانم

به تعدادی نصاب تراکت نیازمند

سالن کار و کمک آشپز کافه فست فود

استخدام بازاریاب

نگهبان وباغبان جهت باغ وپرورش ماهی

مدیریت فروش شرکت فنی مهندسی تاسیسات ساختمان

جذب ویزیتور

یورو دیجیتالی در راه است؟

ادمین اینیستاگرام

استخدام بازار یاب خانم

استخدام- کلیشه کار و شابلون زن

کمک حسابدار

شاگرد آسانسور

استخدام راننده با وانت بار مسقف

اعطای نمایندگی

هزینه بالای حمل ونقل، قیمت نهایی علوفه را تا 2.5 برابر افزایش می دهد

گیاهان مناسب محل کار و نحوه نگهداری از آن

تراکت زن در پرند

اخذ نمایندگی انحصاری دوغ

منشی خانم املاک نیاوران اطلس مال

سرمایه گذاری

بحران گرسنگی و تغذیه؛ جنبه تاریک همه گیری کرونا

نیازمند خانم برای سالمند خانم

منشی خانم اراسته جهت کار در دفتر کارخانه در گلشهر

دولت سیزدهم، کشور را در شرایط سخت و توقعات بالا تحویل می گیرد

نیروی جوان و کاری در زغال فروشی

استخدام کارگر افغانی در شهرک صنعتی بزرگ اصفهان

همکار باطریساز ماهر یا نیمه ماهر بصورت درصدی

سرویس ایاب و ذهاب

منشی خانم جهت کار در مرکز پزشکی

استخدام کارگر نجار و رنگ کار

به چند همکار خانم جهت کار درکارخانه کفش نیازمندیم

نیاز به اسپانسر برای استارتاپ بزرگ

قیمت واکسن برکت 200 هزار تومان اعلام شد+جزییات

طرز تهیه پیراشکی شکری در منزل

باریستا

همکاری بابانوان حرفه ای درلاین های آرایشی و زیبایی

نیازمند بازاریاب خانم

کارشناس توسعه بازار

کارگاه تولید درب و کابینت نیازمند برشکار ام دی اف

لیسانس / فوق دیپلم برق جهت پشتیبانی سیستم های مانیتورینگ

استخدام کارشناس فروش تور مسافرتی خارجی و داخلی خانم در تهران

تبت نام راننده اسنپ در محل با پاداش و هدیه

به 4 نیرو برای بسته بندی نان و صندوقداری نیازمندیم

الیت کار و ام دی اف کار ماهر

موتور سوار جهت فایل یابی

راه اندازی سامانه ثبت نام تسهیلات مستمری بگیران ظرف هفته آتی/افزایش مبلغ «وام» به 7 میلیون

کانون توسعه فناوری در صنعت لوازم خانگی تاسیس شد

استخدام کارگر ساده خانوم آقا کارخانه لبنی شیرانه

استخدام انتظامات و حسابدار در شرکت گسترش و نو سازی معادن خاورمیانه در سمنان

نیازمند کارمند و تعمیرکار موبایل به صورت تمام وقت

استخدام نیروی بسته بندی

استخدام مباشر،املاک

استخدام شرکت پخش باران نماینده شکلات پارمیدا

ادمین خانم تبلیغات اینستاگرام کلینیک زیبایی

تلاش عربستان برای بومی سازی صنایع نظامی

تشکیل کارگروه ویژه برای رفع مشکل کمبود واگن مترو در تهران

جسد جان مکافی خالق اولین آنتی ویروس در زندان پیدا شد

فعلا یک بانک کارت اعتباری 7 میلیونی صادر می کند

زمان احتمالی معرفی گوشی های سری آیفون 13 اعلام شد

فعلا یک بانک کارت اعتباری 7 میلیونی صادر می کند

نیاز به یک فروشنده

شاگرد میوه فروشی میخوایم

انباردار جهت صنف کامپیوتر

بازاریاب خانم با پورسانت

راننده توزیع و پخش

نجاّر ماهر ، شاگرد بردست

کارگر خانم وآقا برای کار شیفت شب

شرایط دریافت کارت رفاهی اعلام شد

استخدام نیرو جهت همکاری با بیمه با حقوق اداره کار

استخدام همکار جهت بسته بندی

تولید محتوا برای سایت خبری

استخدام مشاور املاک آقا و خانم

پیک موتوری بامزایا عالی

منشی خانم یا اقا در محدوده ونک

استخدام بسته بند در شرکت ایده نو تجارت آویژه در تهران

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران

یارانه آب شمال تهران، 2 برابر ایران