مطالب مرتبط:
کرونایی های هند به یک عفونت نادر مبتلا می شوند
سقوط بقایای موشک چینی در اقیانوس هند
هند و اروپا برای احیای مذاکرات تجاری توافق کردند
پرواز به فرانسه و هند برای بازگرداندن ایرانی ها / به 19 کشور ممنوعیت پروازی داریم
بیش از 400 هزار کرونایی جدید در هند برای چهارمین روز متوالی
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 15:102021-05-09پزشكي

هند در قابی از آخرالزمان


اوج گیری کرونا در هند باعث شده میزان ابتلا و فوتی ناشی از این ویروس در این کشور رکورد بزند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا"، هنگامی که در شهریور سال گذشته اولین موج کرونا سراسر هند را فراگرفت، در گزارشی مفصل (ترکش های کرونا بر حباب دموکراسی در هند 12/6/1399) به نقل از نشریه تایم، برخی تاثیرات و پیامدهای اجتماعی و اقتصادی این همه گیری و همچنین چگونگی مواجهه نظام بهداشت این کشور با آن را مورد بررسی قرار دادیم.

براین اساس تاکید شد نظام بهداشت و سلامت هند ضعف هایی دارد که عمده ترین آنها شکاف عمیق میان شهرها و روستاها به لحاظ برخورداری از زیرساخت هاست؛ چنان که نواحی روستایی به شدت از جهت کمبود امکانات و به خصوص تخت های بیمارستانی در تنگنا قرار دارند.

درعین حال این موضوع مورد تاکید قرار گرفت که وضعیت تخت های بیمارستانی حتی در سراسر هند نیز در قیاس با سایر کشورها بسیار نامناسب است، به طوری که در برابر 2.

15 و 2.

8 تخت بیمارستانی به ازای هر هزار نفر در کشورهایی همچون برزیل و آمریکا، این رقم برای هندوستان تنها 0.

55 درصد است.

تبعات و پیامدهای عمیق کرونا و در پی آن قرنطینه سراسری اعلام شده از سوی دولت مودی بر اقتصاد و ساختار اجتماعی هند، نکته دیگر مورد توجه در این گزارش بود.

اقدام دولت مودی در اعلام قرنطینه سراسری و بسیار سفت و سخت در همان ابتدای موج اول همه گیری کرونا، بسیاری را شگفت زده کرد و مشکلات اقتصادی زیادی برای طبقات و مشاغل اقتصادی و به ویژه کارگران فصلی به وجود آورد.

همه اینها در شرایطی رقم خورد که نظام تامین اجتماعی هند با مشکلات عظیمی مواجه بوده و نمی توانست جوابگوی تامین حداقل نیازهای مردم در شرایط بیکاری ناشی از قرنطینه باشد.

در این میان نکته جالب و درخور توجه این است که دولت مودی برای حل این معضلات و همچنین برای همراه ساختن مردم با قرنطینه سراسری، از حربه تحریک احساسات هندوها علیه مسلمانان و به کارگیری مخدر نفرت افکنی برای سرپوش گذاشتن بر فقر و ناتوانی اقتصادی مردم، بهره حداکثری را برد.

در این راستا گزارش تایم نشان داد دولت افراط گرای بی جی پی چگونه با نگاه سیاسی به کرونا، از اعلام وضعیت قرنطینه برای سرکوب اعتراض های گسترده اقلیت ها سوءاستفاده کرد.

درنهایت نخست وزیر مودی و حزب حاکم بی جی پی در مواجهه با موج اول کرونا، صرف نظر از نیت آنها از انجام اقدامات شان، بازخورد مثبتی از خود نشان دادند؛ امری که موجب شد دولت با تبلیغات وسیعی در باد این موفقیت بخوابد و ضعف ها و آسیب پذیری هایی که همچنان پابرجا باقی مانده بودند عملا به دست فراموشی سپرده شوند.

موج دوم کرونا درست از بستر این غفلت و بی توجهی سر برآورد و این بار همه ضعف ها و کاستی ها را در شدیدترین وجه ممکن به نمایش گذاشت.

در همین راستا رانا ایوب، روزنامه نگار و تحلیلگر هندی و نویسنده کتاب پرونده های گجرات: آناتومی یک لاپوشانی ، در شماره اخیر نشریه تایم (10 می 2021) در یادداشتی نسبتا مفصل به چگونگی خیزش موج دوم کرونا در هند و نقش دولت مودی در پدید آمدن شرایط فاجعه بار کنونی در این کشور می پردازد.

در این یادداشت او به خوبی نشان می دهد چگونه برخورد سیاسی نخست وزیر و حزبش با موضوع کرونا بلای جان مردم شد و اعتبار دولت را نیز در معرض چالشی جدی قرار داد.

اگر از آخرالزمان تصویری وجود می داشت، قطعا آن تصویری از بیمارستان های هند بود؛ بیماران در انتظار و جست وجوی تخت بیمارستانی درحال مرگ قرار گرفته اند، ذخایر اکسیژن درحال تحلیل رفتن است و کارکنان بخش سلامت در شرایطی خارج از درک زیرفشار قرار دارند.

وقتی من در 18 آوریل (29 فروردین) از یک بیمارستان دولتی در بمبیی بازدید می کردم، پرستاری را دیدم که روی راه پله های بیمارستان نشسته و سرش را میان دست هایش گرفته بود، درحالی که خودش به تازگی از کرونا خلاصی یافته، درخواست های متعددش برای مرخصی رد شده بود.

در این شرایط آرزو داشت که بتواند استعفا دهد، اما زندگی خانواده 6 نفره شان به درآمد او وابسته بود.

در این وضعیت خطاب به من گفت: به من بگو اینجا جهنم است؟ غیر از این است؟ به نظر می رسد راه گریزی از این فاجعه وجود ندارد.

هفته قبل از نگارش این مطلب من چهار نفر را بر اثر کرونا از دست دادم؛ یک خویشاوند دور، همسایه دیوار به دیوار و دو نفر از دوستان نزدیکم که هردو در میانه های 30سالگی قرار داشتند.

اکنون از خود می پرسم هند چطور می تواند در برابر موج دوم کرونا که بخشی از جامعه را نابود کرده است، این گونه ناآماده باشد؟ در جست وجوی ریشه یابی بحران عوامل متعددی پشت این بحران قرار دارد.

بخشی از مسئولیت متوجه وزرای چاپلوس و متملق کابینه است که نخست وزیر نارندرا مودی را به خاطر برخورد موفقیت آمیزش با کرونا بعد از موج اول در سال گذشته، موردستایش قرار می دادند؛ شرایطی که باعث شد روند تست گیری رو به کاهش گذاشته و به مردم اجازه داده شود تا خوش بینی بیشتری نسبت به ویروس داشته باشند.

این مسئولیت متوجه وزرای ایالتی نیز هست که خودشان را با بازی های سیاست مشغول کردند، آن هم در زمانی که ویروس درحال بازگشت دوباره بود.

اما بالاتر از همه اینها مسئولیت متوجه مودی است، همان کسی که خود را خادم 1.

3 میلیارد هندی می داند اما وظایف خود را به شکل مجرمانه ای رها کرده است.

کارناوال های سیاسی در شرایط کرونایی 22 آوریل (دوم اردیبهشت) و زمانی که هند دور جدیدی از آمار تصاعدی مبتلایان به کرونا را در پیش رو داشت، حزب حاکم بهاراتیا جاناتا ویدئویی از یک تجمع سیاسی را توییت کرد که در آن مودی میزبان مقامات پنج ایالتی بود که خود را مهیای رای گیری می کردند.

درکنار نخست وزیر، آمیت شاه وزیر کشور قابل اعتمادترین و نزدیک ترین فرد به وی ایستاده بود.

این درحالی است که براساس عرف معمول آمیت شاه باید در پایتخت و درحال هماهنگی با ایالت های متعددی می بود که برای مقابله با سیل ویرانگر مبتلایان کرونا به تکاپو افتاده بودند.

در چنین وضعیتی آمیت شاه با هزاران هوادار خوشحال در خیابان های شرق هند کارناوال خیابانی به راه انداخته بودند.

واقعیت این است در زمانی که هزاران نفر در شرایط مرگ قرار داشته اند، نخست وزیر و وزیر کشورمان راه دیگری در پیش گرفته و به مبارزات انتخاباتی تا 25 آوریل (پنجم اردیبهشت) ادامه دادند؛ همان تاریخی که سرانجام مودی پذیرفت پاسخ به کرونا را در اولویت قرار دهد.

برگزاری جشنواره مذهبی هندوها همزمان با سازماندهی اجتماعات سیاسی انبوه، مودی به رویدادهای مذهبی مثل جشنواره کومبه میلا اجازه داد تا همچنان ادامه پیدا کنند؛ آن هم علی رغم وجود شواهد غیرقابل انکاری در این زمینه که اجتماع میلیون ها هندوی متعصب برای غسل در رودخانه گنگ، ویروس را در مسافت های دور و نزدیک پخش خواهد کرد.

نکته جالب تر این است که در ماه مارس و زمانی که دومین موج کرونا در راه بود، رهبران دولت بی جی پی اخباری را در روزنامه ها انتشار دادند که به زائران و عبادت کنندگان هندو درمورد پاک و ایمن بودن شرایط برای پیوستن آنها به این مراسم، اطمینان می داد.

تنها در اواسط ماه آوریل بود که مودی اعلام کرد مشارکت در این سفر زیارتی باید به شکلی سمبلیک انجام گیرد.

ضعف اطلاع رسانی مردمی درحالی که افسانه ها و شایعات زیادی در رابطه با واکسیناسیون به وجود آمده است، از سوی سخنرانان و افراد برجسته کوشش بسیار کمی به عمل آمده تا پیام لزوم واکسیناسیون را به مردم انتقال دهند.

در نواحی روستایی که 66 درصد جمعیت هند را در خود جای داده اند، با اطلاعات غلطی که در شبکه های اجتماعی و سرویس های پیام رسان منتشر شده، عده زیادی به واکسیناسیون به دیده شک و تردید نگاه می کنند.

در شرایطی که نخست وزیر مودی برای تقویت پیام های مربوط به حوزه سلامت عمومی اقدام خاصی انجام نداده است، در مقابل ویجی چوتویال، مسئول دپارتمان روابط خارجی حزب بی جی پی، در یادداشتی متخصصان و اقتصاددانان را به عنوان بخشی از لابی ضدنخست وزیر معرفی می کند و در عین حال هندی ها را تشویق می کند تا به درمان های سنتی مثل نوشیدن ادرار گاو و مصرف زردچوبه برای بالابردن سیستم ایمنی روی آورند.

در بعد دیگری از ماجرا هنگامی که عرضه واکسن کاهش پیدا کرد، کابینه مودی به جای تلاش در راستای هماهنگ سازی ایالت ها، در بازی مقصریابی و سرزنش وزیران احزاب مخالف غرق می شود.

زمانی برای پاسخگویی امروز زمانی است که کشور به پاسخ هایی نیاز دارد.

وقتی در 20 آوریل (29 فروردین) مودی سرانجام به ملت در رابطه با خارج شدن بحران از کنترل اطلاع رسانی کرد، او فقط به دولت های ایالتی هشدار داد از قرنطینه فقط باید به عنوان آخرین راهکار استفاده کنند.

وی از جوانان نیز خواست تا خودشان کمیته هایی برای تعیین رعایت پروتکل های کرونایی تشکیل دهند.

سخنان نخست وزیر خطاب به ملت واکنش چندان مشتاقانه ای را در پی نداشت، زیرا پیشنهاد هیچ گونه کمک فوری به ملت را در بر نداشت.

درحالی که بسیاری از هندی ها ناکامی نخست وزیر در مسئولیت پذیری را فریاد می زنند، اما فعلا واضح است که پیامی در راستای انجام اقدامات فوری در راه نیست.

به نظر می رسد در این مقطع بحرانی تاریخ کشورمان، ما هندی ها رها شده ایم تا خودمان فکری به حال خودم کنیم.

منبع: روزنامه فرهیختگان انتهای پیام/
کلید واژه ها: تخت های بیمارستانی - بیمارستانی - کرونا - بهداشت و سلامت - نواحی روستایی - کمبود امکانات - قرار - کشور - بهداشت - کرونا در هند - میزان ابتلا - سایر کشورها - گزارش - آخرالزمان - برخورداری - مورد - نظام - گیری - دموکراسی - خبرگزاری - همه گیری - روستاها - امکانات - روستایی - اجتماعی - اقتصادی - نامناسب - زیرساخت - کشورها - شهریور

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش با پورسانت، بیمه و اضافه کاری در تهران

تقویت سیستم ایمنی با رابطه زناشویی

پرت کردن نوزاد معلول از پنجره بیمارستان توسط مادرش + عکس

استخدام کارشناس بهداشت حرفه ای در شرکت اطلس پمپ سپاهان در اصفهان

تولید کیت تشخیص انواع مختلف کووید 19 در کاشان

اولین گروه واکسن ایرانی از امروز در کشور توزیع می شود

کرونا در ایلام 2 قربانی دیگر گرفت

ابتلای 109 کردستانی دیگر به کرونا

سعید نمکی: ایران بزرگترین تولیدکننده واکسن جهان می شود

تحریم ظالمانه بهداشت و درمان کشور از سوی دشمنان

کاهش بیماران کرونایی در بیمارستان های گیلان

علت پیرشدن پوست انسان چیست ؟

سمی ترین مواد غذایی که هر روز مصرف می کنید

همه چیز درباره پروتز آلت تناسلی مردان / عکس

تبادلات فناورانه میان ایران و افغانستان برای بازارسازی محصولات دانش بنیان رونق می گیرد

وزیر بهداشت: توزیع واکسن های ایرانی کرونا آغاز شد

واکسن های ایرانی کرونا و مساله تایید سازمان بهداشت جهانی

میل جنسی زنان در چه سنی بیشتر است؟

آبله میمون هم از راه رسید!/ ظهور بیماری جدید در سایه کرونا

ضبط ملزومات و تعطیلی موسسه غیر مجاز زیبایی با حکم تعزیرات

مبارزه مجری سرشناس ایرانی-آمریکایی شبکه سی ان ان با سرطان تخمدان

جان باختن 3 بیمار کرونایی در آذربایجان غربی

استخدام کارمند اداری در شرکت بهرسان دارو در اصفهان

خیز آهسته ورودی بیماران کرونایی به بیمارستان ها

تاثیر زهرمار در جلوگیری از خونریزی های جراحی

ابتلای 109 کردستانی دیگر به کرونا در 24 ساعت گذشته

آسترازنکا به شکست در درمان کرونا با آنتی بادی اعتراف کرد

تزریق دُز دوم واکسن کرونا در کرمانشاه آغاز شد

همدان باید آماده مواجهه با روند افزایشی کرونا باشد

ثبت کمترین تعداد فوتی کرونا طی سه ماه اخیر در البرز

استخدام انباردار در فرآورده های غذایی نوین پروتیین برتر فردا در فارس

تداوم کاهش بستری های مشکوک به کرونا در یزد

دردسر نوشیدن مایع سفید کننده برای درمان کرونا !

یک واحد خون جان چند نفر را نجات می دهد

کفش های عجیبی که در قرون وسطا مد شده بود، پوشندگانش را به کشتن می داد

بستری کمتر از 200 بیمار کرونایی در بیمارستان های گیلان

یک بام و دو هوای مسئولان درباره واکسن ایرانی برکت | مجوز برکت بالاخره صادر شد یا نشد؟!

گیاهخوار ها کرونا ی وخیم نمی گیرند؟

رسیدگی به بیش از 90 درصد پرونده های بهداشت و درمان در آذربایجانغربی

سازمان جهانی بهداشت: سرعت کووید 19 از واکسیناسیون کرونا بیشتر است

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست

کودکان نیاز به واکسیناسیون ندارند؟

یک فوتی کرونایی در چهارمحال و بختیاری

هشدار درباره کاهش سن افراد مبتلا به کرونا

استخدام منشی پاسخگوی تلفن و کارمند در کلینیک تخصصی پوست و مو صدف در تهران

چند صد هزار نفر از اتباع افغانستانی را رایگان درمان کردیم

آیا تعدد در تولید انواع واکسن کرونا مطابق با نیاز کشور است؟

آیا کووید 19 با بیماری های شناختی از جمله آلزایمر مرتبط است؟

هشدار سازمان جهانی بهداشت: کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش است

التهاب روده منجر به پارکینسون می شود؟

حل مشکل کمبود واکسن کرونا از هفته آینده

انتصاب دستیار ویژه جانشین وزیر بهداشت در امور واکسیناسیون

محل مراجعه بیماران خاص برای واکسیناسیون مشخص شد

سازمان جهانی بهداشت: کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش است

اثر ژنتیک بر «افسردگی» زنان/دلایل مراجعه بیشتر زنان نسبت به مردان نزد مشاور

شناسایی 460 بیمار جدید مبتلا به کرونا در اصفهان / 160 نفر بستری شدند

فروشندگان واکسن فایزر را نمی شناسیم/ کار ما پلیسی، امنیتی و شناسایی متخلفان نیست/ واکسن های پولی قاچاق است و ربطی به وارداتی ها ندارد

رعایت دستورالعمل های بهداشتی در شعبات اخذ رأی قبل از برگزاری انتخابات

به زودی واکسن آلزایمر در دسترس خواهد بود

سازمان جهانی بهداشت: کرونا سریعتر از روند واکسیناسیون در حال گسترش است

ظهور یک بیماری مرموز پوستی در سایه کرونا/ آبله میمون هم از راه رسید!

حساسیت بهداشتی کم و تعداد بیماران در فارس زیاد شده است

تاثیر زهرمار در جلوگیری از خونریزی های جراحی

استخدام ویزیتور حضوری و تلفنی(لاین غذایی و دخانیات) با مزایای کامل در البرز

1400 سفیر اهدای خون معرفی می شوند

این 10 علامت در مردان یعنی افسرده شده اند

حقایق کلن بوترول؛ دارویی خطرناک در بین ورزشکاران

ضرورت توجه به سلامت روانی مردان در پاندمی کووید 19/ مبتلایان کرونا بیشتر مردان هستند

چگونه میزان آرسنیک برنج را کاهش دهیم؟

تعطیلی موسسه غیر مجاز زیبایی در کرمانشاه

آخرین آمار کرونا در اردبیل| بستری 31 مبتلای جدید و بهبودی 34 بیمار

قارچ سیاه بیماری جدیدی نیست

جهانپور: مجوز مصرف اضطراری برای هیچ یک از واکسن های داخلی صادر نشده است | بخش خصوصی موفق به واردات واکسن نشد  

با این سبزی عفونت هایتان را کنترل کنید!

حقایق کلن بوترول؛ دارویی خطرناک در بین ورزشکاران

استخدام حسابدار، کمک حسابدار، انباردار و گرافیست در تهران

چرا واکسن برکت برای تزریق عمومی به مجوز سازمان جهانی بهداشت نیاز ندارد؟

افزایش خدمات مشاوره ای اورژانس کرونا در فارس

مبارزه مجری سرشناس ایرانی-آمریکایی شبکه سی ان ان با سرطان تخمدان

سلبریتی ها برای تزریق واکسن ایرانی پول گرفتند؟

تاثیر موزیک در ورزش کردن

شناسایی 92 کرونایی جدی طی شبانه روز گذشته در یزد

حقایق کلن بوترول؛ دارویی خطرناک در بین ورزشکاران

افزایش شمار مبتلایان به کرونا در استان ایلام به 39478 نفر

اشغال 53 درصد تخت های بیمارستان های منطقه کاشان برای کرونایی ها

سردردهای رایج و راه درمان

هشدار درباره کاهش سن افراد مبتلا به کرونا

افزایش خدمات مشاوره ای اورژانس کرونا کرونا در فارس

طرز تهیه سالاد مرغ چربی سوز با ماست ایسلندی

واکسن انستیتوپاستور به زودی وارد چرخه واکسیناسیون می شود

استخدام بازاریاب و ویزیتور مواد بهداشتی با مزایای کامل در اصفهان

گونه دلتا، 10 درصد موارد ابتلا در آمریکا را تشکیل می دهد

بیماری استخوان زایی چیست و چه علائمی دارد؟

آغاز کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی_کوبایی کرونا روی خردسالان و نوجوانان در کوبا

درمورد سرطان خانم خبرنگار چه می دانید؟

چرا «کووایران برکت» برای تزریق عمومی نیازی به مجوز سازمان جهانی بهداشت ندارد؟

دریافت دو دز واکسن شما را از بستری در بیمارستان نجات می دهد

 آبله میمون هم از راه رسید!

داوطلبان تزریق واکسن رازی باید چه شرایطی داشته باشند؟

شفافیت در سازمان غذا و دارو منافع برخی را به خطر انداخته است

هند در قابی از آخرالزمان

هند در قابی از آخرالزمان