مطالب مرتبط:
تا حوالی سال 1415 به نرخ رشد صفر می رسیم!
افزایش نرخ تورم تولیدکننده بخش معدن در سال 99
ایستگاه بعدی طلا پس از ثبت بزرگترین رشد هفتگی سال
صدور گواهینامه دریانوردی سال 99 در بنادر هرمزگان13درصد رشد داشت
نرخ تورم تولیدکننده بخش معدن در سال 99 چقدر بود؟
-23 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 15:002021-05-09اقتصادي

تا 15 سال دیگر به نرخ رشد صفر می رسیم


اخیراً نقدی غیرعلمی و غیرمنصفانه بر یادداشت جمعیتی دکتر محمد اسماعیل اکبری، پدر پزشکی جامعه نگر ایران در رسانه ها منتشر شده است؛ صالح قاسمی، - اخیراً نقدی غیرعلمی و غیرمنصفانه بر یادداشت جمعیتی دکتر محمد اسماعیل اکبری، "پدر پزشکی جامعه نگر ایران" در رسانه ها منتشر شده است؛ صالح قاسمی، پژوهشگر حوزه جمعیت به تبیین، توضیح و اثبات آمارهای ارائه شده و وضعیت حال حاضر جمعیت کشور پرداخته است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازو حمایت از خانواده" اشاره شده بود.

در بخشی از این یادداشت آمده: "در رابطه با طرح جوانی جمعیت، بعید می دانم تا امروز هیچ مصوبه ای در مجلس، حتی مصوبه های سخت اقتصادی تا این حد تحت ذره بینی انواع مختلف تخصص ها، انواع مختلف گروه های سیاسی، گروه های گاهی علمی، گروه های شبه علمی و .

که به بهانه های مختلف تشکیل می شوند، قرار گرفته باشد اما نکته ای در میان همه اظهار نظرها مشترک است؛ کسانی که دلسوزان نظام معرفی می شوند و کسانی که بی تفاوتند و خدای ناکرده گاهی عناد هایی دارند، همگی در یک نکته مشترکند و آن اینکه بر اصل مطلب دلسوزی ندارند و همه به دنبال حاشیه ها هستند! حواشی به معنی اینکه اگر گاهی هم حق باشد، "کَلِمَهُ حَقٍّ یُرَادُ بِهَا بَاطِلٌ" است.

اتفاق های اعجاب آوری در مورد جمعیت در کشور افتاده است! واقعاً قابل قبول نیست که آنها را مشاهده کنیم و نسبت به آن بی تفاوت باشیم، چه برای افراد متعبد و مذهبی، چه برای افراد قانونمند و حقوقدان و چه برای کسانی که تخصصی دارند و علمی هستند؛ در زمان حاضر میزان باروری در کل کشو رما به حدود 1.

6 فرزند نزول کرده است، این تقریباً حدود 70 درصد میزان موالید مورد نیاز کشو ر است، یعنی حتماً جمعیت رو به افول است! رشد جمعیت به 0.

6 درصد نزول کرده است و به زودی به صفر می رسد؛ سالمندی در 20 سال آینده دو برابر می شود و باید جوانان و کارکنان پاسخگوی نیازهای بزرگواران سالمند باشند.

" بعد از انتشار این مطلب، طی یادداشتی نقدی غیرعلمی و غیرمنصفانه بر صحبت های وی انجام شد؛ در این رابطه می توان به دو محور مختلف پرداخت؛ بخش اول در مورد آمارهایی است که در نقدها به آنها خدشه وارد شده است و بخش دوم در مورد رویکرد و گفتمانی است که متأسفانه باعث می شود حقایق به نقد کشیده شوند.

دکتر صالح قاسمی، نویسنده مجموعه کتاب "جنگ جهانی جمعیت"، پژوهشگر و فعال حوزه جمعیت در پاسخ به نقد غیر علمی به یادداشت مذکور، طی یادداشتی به تبیین، توضیح و اثبات آمارهای ارائه شده و وضعیت حال حاضر جمعیت کشور پرداخت: نگارنده محترم در نقد خود نوشته اند، نرخ باروری 1.

6 فرزند مورد اشاره دکتر اکبری، موثق و مستند نیست! در پاسخ باید عرض کنم که مطلب دکتر اکبری کاملاً درست و این نرخ باروری در سال 1398 محقق شده است؛ اگر تاکنون این نرخ کاهش بیشتری پیدا نکرده باشد، مسلماً اضافه نشده است! پس سال 1399 هم نرخ باروری 1.

6 را داشته ایم اما این آمار از کجا نقل شده است؟ باید گفت که این آمار دقیقاً مستند به آمار سازمان ثبت احوال کشور است؛ لازم به توضیح است که چهار واقعه تاریخی داریم؛ تولد، وفات، ازدواج و طلاق ؛ اعلام آمار این چهار واقعه برعهده سازمان ثبت احوال کشور است و لذا هر سال، آمار آن از سوی این سازمان منتشر می شود و براساس آن نرخ رشد جمعیت و نرخ باروری محاسبه می شود؛ در واقع این وظیفه ذاتی سازمان ثبت احوال است.

نکته دوم؛ ادعای دیگری که نقاد محترم مطرح و روی آن اصرار کرده این است که حتی اگر نرخ باروری 1.

6 باشد، تغییری نسبت به سال های قبل نکرده است! ای کاش نگارنده این مطلب، حوزه دید خود را کمی بازتر می کرد و پژوهش های ملی و بین المللی را در این باره مطالعه می کرد، ما در سال 1365 نرخ باروری حدود 6.

5 فرزند را به ازای هر زن داشتیم، این نرخ در سال 1398 و 1399 به 1.

6 فرزند سقوط کرده است؛ ضمن اینکه از سال 1365 کاهش نرخ باروری آغاز شد و اینکه در سال 1379 و حوالی 1380 نرخ باروری از 2.

1 فرزند پایین تر آمد و به زیر نرخ جانشینی رسید یعنی از بیش از 6 فرزند به ازای هر زن، به کمتر از 2 فرزند در طول 15 سال سقوط کرد! این یک سرعت و رکورد در کاهش نرخ باروری است؛ از سال 1380 به این طرف نرخ باروری زیر نرخ جانشینی است یعنی کمتر از 2.

1 است.

این نرخ گاهی نوساناتی داشته اما از سال 1380 زیر سطح جانشینی بوده است؛ براساس اعلام سازمان ثبت احوال سال 1398 نرخ باروری جمعیت کشور 1.

6 بوده است، سال 99 هم قطعاً کمتر از این مقدار است؛ متاسفانه نگارنده محترم به این مورد هم اصلا توجه ندارند که پژوهش هایی در سطح بین المللی داریم که نسبت به تحولات جمعیت احساس خطر کرده اند؛ آقای دکتر نیکولاس ابراشتات از موسسه "امریکن انستیتو اینترپرایز"، "AEI" پروژه ای را بر روی نرخ باروری 49 کشور با جمعیت اکثریت مسلمان انجام داده است.

وی در مورد ایران می گوید: با کمال حیرت ایران در یک بازه زمانی حدودا 20 ساله شاهد کاهش بیش از 70 درصد نرخ باروری بوده است و این میزان کاهش در طول تاریخ بشریت بی سابقه است؛ یا اینکه آقای دکتر "مایکل کوت" از پژوهشگران حوزه اجتماعی در مورد ایران می نویسد، آینده بسیار تاریکی در انتظار ایران است چرا که در نسل آینده خانواده ایرانی به شدت تضعیف شده و جمع کثیری از جوانان سالمند می شوند و جمعیت کافی برای اداره کشور وجود نخواهد داشت و بسیاری از پژوهش های دیگر؛ متاسفانه نگارنده محترم چشمان خود را بر روی این حقایق بسته است و شاید به این موضوعات دسترسی ندارد.

نکته سومی که منتقد محترم مطرح کرده این است که آیا نرخ باروری 1.

6 افول جمعیت به حساب می آید یا نه!؟ اینکه هر کشوری نرخ باروری اش کمتر از نرخ جانشینی باشد این حتماً به معنی افول جمعیت است و هر چقدر این میزان کمتر از نرخ جانشینی باشد به معنی سرعت این افول است؛ توجه کنید ما در کاهش نرخ باروری در دنیا رکورد زده ایم و حالا با نرخ باروری 1.

6 فرزند به ازای هر فرزند در آستانه ورود به تله باروری هستیم، حتما ما نرخ رشد جمعیتی صفر درصدی را تجربه خواهیم کرد؛ با توجه به تأثیر کرونا بر روی جمعیت و مسائل دیگر مثل عدم امنیت روانی تصور این است که روند کاهش نرخ باروری همچنان ادامه پیدا کند؛ این در واقع افول جمعیتی کشور را تسریع خواهد کرد، نمی دانم نگارنده نقد مذکور از زود یا دیر محقق شدن افول جمعیتی چه منظوری داشته است! چون این آمار در تمام دنیا با ادبیات دلسوزانه جامعه شناسی و جمعیت شناسی" یعنی زنگ خطر بحران جمعیت.

نکته چهارمی که نگارنده این نقد مطرح کرده این است که رشد جمعیتی 0.

6 درصد مستند نیست! اجازه بدهید برای ایشان توضیح دهم همانطور که به وقایع حیاتی اعلام شده از سوی ثبت احوال اشاره شد، بخشی از آن مربوط به موالید و بخشی مربوط به مرگ و میرهاست، البته مهاجرت که تحت نظارت بخش دیگری است و آمارهایی که در این رابطه انتشار می یابد رسمی نیست؛ ما در مورد نرخ رشد تعداد تولدها را معلوم می کنیم و در ادامه تعداد مرگ و میرها را از آن کم می کنیم؛ عدد باقیمانده بیانگر رشد جمعیت کل کشور است که در نسبت به جمعیت کل کشور درصد نرخ رشد جمعیت کشور را نشان می دهد.

در سال 1399 حدود یک میلیون و 100 هزار تولد داشتیم و حدود 550 هزار مرگ و میر، از آبان ماه سازمان ثبت احوال به دستور شورایعالی امنیت ملی از انتشار آمار مرگ و میر خودداری کرده است؛ علت آن این است که ما سالانه 400 هزار نفر مرگ و میر داشتیم، طی سال 1399 به خاطر پاندومی کرونا حدود 70 هزار مورد به این 400 هزار نفر اضافه شد به علاوه حدود 80 هزار مرگ اضافی که داشته ایم، علت عدم انتشار این آمار بوده است؛ لذا بعد از اعلام آمار 70 هزار آمار کرونا و مرگ های اضافه جلوی انتشار آن گرفته شد؛ براین اساس چه مرکز آمار و چه سازمان ثبت احوال فعلا آماری را منتشر نخواهند کرد؛ پس ما یک میلیون و یکصد هزار تولد داشتیم و 550 هزار مرگ؛ این نرخ چه درصدی از جمعیت 84 میلیونی کشور است؟ با یک تقسیم ساده عدد 0.

6 درصد به دست می آید به این ترتیب ما با محاسبه به عدد 0.

6 درصد دست یافته ایم؛ در حالی که نرخ رشد جمعیت کشور در سال 1395، 1.

24 درصد بوده است در سال 1399 به حدود 0.

6 درصد رسیده است و با سرعت زیادی در حال کاهش است.

نکته پنجم؛ نگارنده و منتقد محترم اینکه نرخ رشد جمعیت کشور به زودی به صفر درصد می رسد را انکار کرده است؛ توجه کنید ما با شیب تندی از 1.

24 نرخ رشد در سال 1395 به 0.

6 در سال 1399 رسیده ایم که با همین سرعت در حال کاهش است تا جایی که پیش بینی ها را جابه جا کرده است؛ الگوهای آینده پژوهی به ما می گفت که ما حوالی سال 1420 تا 1430 به نرخ رشد صفر درصد می رسیم اما این تغییرات فعلی به ما می گویند خیلی زودتر از آنچه که فکرش را کنیم به نرخ رشد صفر درصد خواهیم رسید، در نتیجه ما در حوالی 1410 تا 1415 به نرخ رشد جمعیت صفر درصد خواهیم رسید و بعد نرخ رشد منفی خواهد شد؛ حال اینکه ایشان اگر فکر کنند به جای 10 سال 20 سال وقت داریم چه چیزی را عوض می کند! این پاسخ به ادعای منتقدی است که سعی کرده خود را بی طرف جلوه دهد اما در پایان بنده از ایشان چند سوال دارم.

سوال اول، حالا اگر نرخ باروری امروز به جای 1.

6، 1.

8 باشد بحران کاهش جمعیت در کشور وجود نخواهد داشت و چالش سالمندی و بسیاری چالش های دیگر که به واسطه هم ریختگی هرم سنی جمعیت به وجود آمده دیگر وجود نخواهد داشت؟! سوال دوم؛ اگر نرخ رشد ما به جای 0.

6، 0.

8 درصد باشد آیا در کشور مشکلی نخواهیم داشت و از منظر ایشان بحران جمعیت مدیریت شده و حل خواهد شد؟! پیش بینی من این است که نگارنده این نقد درصدد عادی انگاری تحولات است و در صدد این است که خیال مسئولان را در این رابطه راحت و آسوده کند و به طور کاذب ادعا کند که هیچ پدیده نگران کننده جمعیتی وجود ندارد! نگارنده متأسفانه با یک نگاه متوهم، مدعی، علم زده و جزم انگارانه به این موضوعات نگاه می کند، سوال مطرح این است که حتی اگر اعداد مورد نظر وی درست باشد آیا این اعداد برای کشور عزیزمان مطلوب است؟ دیگر کشورهای جهان اگر این آمار را داشته باشند، بلافاصله سیاست های قطعی جمعیتی را به اجرا می گذارند، شما چه کاری برای مدیریت جمعیت کرده اید؟ نگارنده محترمی که مطلب جناب آقای دکتر اکبری را به نقد می کشید، چه اقدام یا کاری برای بحث های جمعیتی کرده اید؟ جناب دکتر اکبری اگر به دنبال منافع شخصی و پست و مقام بودند این موارد را در تخصصی که دارند به راحتی به دست می آوردند؛ اما با دغدغه ایی پاک وارد مسائل اجتماعی" شده اند که این حواشی برایشان ایجاد شده است؛ البته من معتقدم اینها باقیات صالحاتی برای ایشان خواهد بود، با این توضیحات، اعلام می کنم برای بررسی صحت و سقم این نکات، آماده هرگونه مناظره و مباحثه علمی حتی در مقابل رسانه ها هستم.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار سرویس:
آغاز به کار سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشورها

به نام ایران به کام دیگران!

رزم حسینی: دولت آینده ارز را تک نرخی کند

برداشت انگور نوبرانه در بیرجند

هشدار به مشترکان تهرانی؛ آب پرمصرف ها از شنبه قطع می شود

استخدام فروشنده ایستگاه سلامت

جذب کارشناس فروش حضوری در کارگزاری بیمه مرکزی

استخدام اداری حقوق ثابت 5300

استخدام راننده بدون خودرو جهت پخش محصولات

استخدام نیروی کار جهت تکمیل کادر فروش خود

شروع ساخت تونل محور الشتر به بروجرد

خبر خیلی خوب درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان خرداد 1400

شهرسازی مشارکتی، راهکاری مهم برای توسعه شهر

رییسی: حل مشکلات اقتصادی در دولت مردمی

اجرای فیبر نوری حد فاصل بروجرد و اشترینان

ایجاد 2 هزار شغل خانگی در رودبار جنوب

سرپرست رنج با مشاور

استخدام خانم جهت کار دفتری و گرافیکی

دعوت به همکاری در دپارتمان املاک ایران (2)

صندوقدار خانوم جهت کار در امیوه گیری

صدور مجوز سرمایه گذاری در کمتر از یک روز/ صنایع تبدیلی در اولویت حمایت قرار دارد

رشد 7.2 درصدی صنعت در دو ماه امسال/ دولت آینده ارز را تک نرخی کند

بازاریاب ویزیتور مواد غذایی بسته بندی

طرز تهیه دامپلینگ میگو، غذای چینی خوشمزه

تجلی مهر و کرامت در خراسان جنوبی

صدور مجوز سرمایه گذاری در کمتر از یک روز/ صنایع تبدیلی در اولویت حمایت قرار دارد

ایرانی ها چقدر کار می کنند؟

بانک مرکزی ج.ا.ایران قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی را ابلاغ کرد

فعالیت انجمن بلاکچین متوقف شد

کشف میلیاردی انواع کالای قاچاق در سمنان

به چه کسانی تسهیلات سهام عدالت تعلق نمی گیرد؟

راه اندازی یک هزار و 170 صندوق قرض الحسنه مردم یار و 40 تعاونی در استان کرمان

همتی: باید حکمرانی اقتصادی اصلاح شود

بیش از 7000 میلیارد از آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شد

بیش از 200 هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر شد

قیمت مسکن، اجاره بها و خودرو در آگهی های آنلاین امروز 26 خرداد 1400

نگهداری نصف جهان، روزی چقدر آب می خورد؟

خدمات آرایشگری

استخدام غیرحضوری تایپیست و مترجم مبتدی و حرفه ای

به یک بنا کاربلدنیازمندیم

نیازمند دریول و اروانه کش خلاته

افزایش 40 هزار تومانی نرخ سکه

بسته حمایت کرونایی کدام شغل ها تمدید شد؟

چین برای اولین بار از میزان بالای تشعشع در نیروگاه هسته ای «تایشان» خبر داد

سقف تراکنش های یک بانک زیاد شد

ایجاد2هزار شغل خانگی در رودبار جنوب

فرمول یک | گرندپری انگلیس با حضور تماشاگران

جزییات حمایت از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی

شروع به کار عملیات ساخت تونل محور الشتر به بروجرد

اجرای طرح های نوآورانه در جزیره کیش با پشتوانه علمی

مصرف برق رکورد بی سابقه را شکست

تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از 100 به 250 میلیون تومان رسید

حکمرانی هوشمند نیاز امروز

آمادگی ایدرو برای مشارکت در طرح بازیافت هواپیما

یک تجارت در زمینه آرایشی و بهداشتی

استخدام جوشکار و پرسکار فوری

بازاریابی در زمینه فروش اسانسور

نیازمند پیک موتوری در لابراتوار دندانسازی

راننده آقا با خودرو جهت پخش دیجی کالا

تاثیر سوء مدیریت در افزایش قیمت ها و کمبود کالا

توانایی یک ابررسانای نادر در تحول اساسی محاسبات کوانتومی

چین برای اولین بار از میزان بالای تشعشع در نیروگاه هسته ای «تایشان» خبر داد

آغاز به کار سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشورها در بازه زمانی 22 فروردین لغایت 16 مرداد 97

خرید 1.1 میلیون تن گندم کشاورزان توسط شبکه اتحادیه تعاون روستایی

تسهیل گری در روند مکانیسم تهاتر، تامین کالا و محصولات مورد نیاز بین ایران و سوریه

امروز اوج تفاضای مصرف برق رکورد بی سابقه را شکست/ به زودی خبرهای جدیدی از جمع آوری مراکز استخراج رمز ارز منتشر خواهیم کرد

نصب چهار الکترو موتور چرخ و فلک بوشهر

تصاویری از مراحل تولید واکسن کوو ایران برکت

چین برای اولین بار از میزان بالای تشعشع در نیروگاه هسته ای تایشان خبر داد

لزوم مبارزه به موقع با آفات محصولات کشاورزی در شرایط خشکسالی

استخدام سرایدار آقا مجرد با جای خواب

تولیدی مانتو جذب همکار

دعوت به کار استادکار یااشنا برق خودرو تعمیرکار ecu

دعوت به همکاری خدمات خودرویی تعمیر کار

فروشنده خانم پردیسان

مقایسه سود سهام شرکت های بیمه / سودآورترین شرکت بیمه کدام است؟

تامین 20 درصد گاز اروپا با توسعه میدان چالوس

ارز آوری 8 میلیون دلاری از صادرات رب گوجه فرنگی مرودشت

ابلاغ شیوه نامه حمل و نقل مسافران دارای معلولیت به شرکت های هواپیمایی

توجهات زیست محیطیِ شرکت پالایش نفت اصفهان

رشد 53 درصدی احداث نیروگاه برق حرارتی

مشاور فروش مبلمان فضای باز

اعطای نمایندگی/با درامد

برقکار صنعتی ماهر یا نیمه ماهر

استخدام نیروی فروش در موسسه ثبتی

به تعدادی زیگزال دوز وراسته دوز

به یک راننده میکسر برای کارخانه بتن نیازمندیم

اجرای طرح توانمندسازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار در مهاباد

کدام کشورها در واکسیناسیون کرونا پیشتاز هستند؟

در شورای فقهی بانک مرکزی چه گذشت؟

دولت ایران 100 میلیارد دلار به کشاورزان خارجی یارانه داده است

عرضه 95 میلیون دلار در سامانه نیما

شرایط جدید ثبت نام خودرو سایپا و ایران خودرو

افزایش حقوق کارمندان و معلمان

اصلی ترین مشتری خشکبار ایران کدام کشور است؟

خبر هایی از بهینه سازی مصرف آب کشاورزی و توسعه راه ها

تامین 20 درصد گاز اروپا با توسعه میدان چالوس

نیازمندفروشنده وحسابدار

شراکت برای کار گروه بورسی

نیازمند به سیم کش و استارد دینام کار

تا 15 سال دیگر به نرخ رشد صفر می رسیم

تا 15 سال دیگر به نرخ رشد صفر می رسیم