موضوعات داغ: - ابراهيم رييسي - بازنشستگان تامين اجتماعي - انتخابات رياست - نقل و انتقالات - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - رياست جمهوري - انتخابات رياست جمهوري - باشگاه استقلال - سازمان برنامه و بودجه - طوفان يزد - مصرف آب - شلاق - معاون بهبود توليدات گياهي - احمد غلامي - خلافي خودرو - رييس كنفدراسيون فوتبال آسيا - درياي سياه - مربي نفت مسجدسليمان - ناتو - معصومه آقاپورعليشاهي - الزامي - قيمت گذاري خودرو

مطالب مرتبط:
کارگران هفت تپه، بازگشت شرکت به دولت را جشن گرفتند
خصوصی سازی نافرجام هفت تپه
هفت تپه نماد رانت و فسادی بود که عاملانش تا عالی ترین سطوح دولت نفوذ داشتند
دائمی شدن متناسب سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی همانند کشوری و لشکری باید در اولویت باشد/ هنر نیست که از محل منابع خود به دستور دولت کاری انجام دهیم
واگذار ی 4/6هکتار از اراضی بند دره به شهرداری بیرجند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 14:552021-05-09اقتصادي

رهایی هفت تپه از بند خصوصی سازی / مالکیت شرکت به دولت واگذار می شود


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری دانشجو، شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه جزو مجموعه هایی بود که در سال 1394 به بخش خصوصی واگذار شد و واگذاری آن از ابتدا با مخالفت های بسیاری از سوی برخی مسئولان استان خوزستان و مقامات کشوری همراه بود، - " با توجه به اینکه تخلفاتی در نحوه قیمت گذاری و واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه به بخش خصوصی صورت گرفته بود، قوه قضاییه به ابطال این قرارداد رأی داد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار خبرگزاری دانشجو، شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه جزو مجموعه هایی بود که در سال 1394 به بخش خصوصی واگذار شد و واگذاری آن از ابتدا با مخالفت های بسیاری از سوی برخی مسئولان استان خوزستان و مقامات کشوری همراه بود، اما سازمان خصوصی سازی، بدون توجه به نظر مخالفان این امر، هفت تپه را به امید اسدبیگی و مهرداد رستمی چگنی که هیچ سابقه فعالیتی در عرصه شکر و نیشکر نداشتند، واگذار کرد.

تلاش چندساله کارگران برای خلع ید واگذاری این شرکت به افراد فاقد اهلیت موجب شد سرنوشت شومی برای هفت تپه و کارکنان و کارگران آن رقم بخورد؛ به طوری که در طی 5 سال گذشته، حتی یکبار هم نشده که کارکنان این مجموعه عظیم تولیدی بدون برگزاری اعتراضات، حقوقی دریافت کنند و هر بار باید تجمعاتی برگزار می کردند تا صدایشان به گوش مسئولان استانی و کشوری می رسید و به دادشان می رسیدند.

یکی از اصلی ترین و پر سر و صداترین اعتراضات کارگران هفت تپه که منجر به دیده و شنیده شدنشان شد، در آبان ماه 1397 برگزار شد که به موجب آن برخی از فعالان کارگری شرکت بازداشت و زندانی و حتی اخراج شدند و با اینکه وعده هایی برای بازگشت به کارشان داده شد؛ اما هنوز پنج نفر از آنان به کار بازنگشتند و بیکار هستند.

در طول این سال ها، بارها شاهد بودیم که به بهانه های مختلف، کارفرمای شرکت اقدام به اخراج کارگران و تحت فشار قراردادن فعالان کارگری هفت تپه می کرد و حتی به تازگی هم (اواخر اسفندماه 1400) هشت نفر از کارگران این شرکت اخراج شدند و تاکنون فقط سه نفر از آنان به کار بازگشتند.

جدای از آن، کارفرما اقدام به کاهش زمان قراردادکاری فعالان کارگری از یکسال به شش ماه کرده بود و با اینکار سعی داشت آنان را از مبارزه علیه خصوصی سازی منصرف کند.

اما هیچکدام از این سنگ اندازی های اسدبیگی ها و حامیانشان نتوانست کارگران را از پیگیری مطالباتشان منصرف کند و آنان همچنان خواستار بازگشت به کار کارگران اخراجی، محاکمه و اشد مجازات غارتگران بیت المال، بازداشت امید اسدبیگی، قطع همکاری و بیرون رفتن تمامی مدیران بازنشسته از شرکت و پرداخت مزایای عرفی برابر به تمامی پرسنل هستند.

بیشتر بخوانید: هفت تپه 1000 میلیارد تومان بدهی دارد / تولیدات شرکت به شدت کاهش یافته" افت تولید؛ حاصل خصوصی سازی هفت تپه جدای از اینکه این شرکت به افرادی فاقد اهلیت واگذار شده بود، شائبه های بسیاری درباره نحوه قیمت گذاری آن در زمانی که به بخش خصوصی واگذار شده وجود دارد و شواهد نشان می دهد که هفت تپه در سال 1394 به قیمتی که سال 1393 تعیین شده بود (یعنی 290 میلیارد تومان) واگذار و این رقم تقسیط شده و در پرداخت اول، اسدبیگی 6 میلیارد تومان در اختیار سازمان خصوصی سازی قرار داده است.

نکته جالب این واگذاری اینجاست که در همان ابتدای راه، تسهیلات 10 میلیارد تومانی به اسدبیگی اهدا شده بود.

هفت تپه 24 هزار هکتار وسعت دارد و دارای 16 هزار هکتار زمین مرغوب درجه یک است، اما واگذاری آن به افرادی فاقد اهلیت باعث شد روند تولید آن تحت تاثیر قرار گیرد؛ به نحوی که از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی، میزان تولید سالانه شکر آن از 45 هزار تن به 31 هزار تن رسیده و سطح زیرکشت آن از 8500 هکتار به 7200 هکتار کاهش یافته است و سطح برداشت نیشکر آن از متوسط 8400 هکتار به کمتر از متوسط 6700 هکتار تقلیل یافته و بدهی های شرکت از حدود 400 میلیارد تومان به بیش از 1000 میلیارد تومان رسیده است.

ورود نهادهای نظارتی و مطالبه گران به جریان خصوصی سازی هفت تپه از اواسط آبان 1397 که اعتراضات کارگری هفت تپه به دلیل عدم پرداخت حقوق معوقه و بی توجهی مسئولان شرکت به مطالبات کارگران به اوج خود رسید و کارگران و کارکنان این شرکت به خیابان ها آمدند، توجه ها به سمت این مجموعه که حاصل شکست خصوصی سازی است بیشتر از قبل شد و حتی قوه قضاییه نیز به این جریان ورود کرد.

جدای از قوه قضاییه که به این جریان ورود کرد، فعالان دانشجویی و مطالبه گران هم پیگیر ماجرای هفت تپه و تحقق مطالبات کارگرانش شدند؛ به طوری که دانشجویان استان خوزستان با اوج گیری اعتراضات کارگری این شرکت اواسط سال 1398 در جمع معترضان آمدند و پای درد دل های کارگران نشستند.

بعد از این دیدار هم دانشجویان انقلابی دانشگاه های تهران، شهید بهشتی و شریف برای همصدایی با کارگران هفت تپه عازم خوزستان شدند و با همراهی دانشجویان بسیجی دانشگاه های خوزستان اعلام کردند که به مدت سه روز در اهواز و منطقه هفت تپه حضور پیدا می کنند و با امام جمعه اهواز و سایر مسئولان استانی برای حل مشکلات کارگران دیدار می کنند و در جمع کارگران معترض هفت تپه حاضر و صدای آنها را می شنوند.

بیشتر بخوانید: توجه رهبر انقلاب به اقدامات تاثیرگذار دانشجویان در شنیده شدن صدای کارگران ناگفته نماند که دانشجویان مطالبه گر در بازه های زمانی مختلف و با برگزاری تجمعات و مطالبه گری از مسئولان بارها به حمایت از کارگران هفت تپه و اعتراضات مسالمت آمیز آنان پرداخته بودند و شنیده شدن صدای آنان نقش داشتند و رهبر انقلاب اسلامی در دیدار رمضانی سال 1398 با دانشجویان هم به آن اشاره کردند و فرمودند: در یکی دو سال اخیر، تشکل های دانشجویی کارهای خوبی کردند؛ چه در مسائل کشوری و چه در مسائل بین المللی.

مثلاً دانشجویان در مسئله کارخانه های نیشکر هفت تپه و ماشین سازی رفتند و مشکل را حل کردند؛ این ها نه پول دارند و نه قدرت قانونی اما حضورشان مشکل را حل کرده است؛ حضورشان در پیگیری مطالبات کارگران بر دستگاه های نظام اثر داشته و این کار خوبی بوده است.

یا در زمینه فعالیت های بین المللی درباره یمن، نیوزلند، نیجریه و.

دانشجوها اعلام حضور کردند.

حضور جلوی سفارت ها خوب است؛ همین نشان دادن تجمع شما تأثیرگذار است، البته متانت و عقلانیت لازم است.

در همه جا از دیوار بالا رفتن خوب نیست هرچند در یک جاهایی مثل لانه جاسوسی خوب است.

حضور نمایندگان مجلس در جمع معترضان هفت تپه جدای از دانشجویان، چند تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی (سیدنظام الدین موسوی و علی خضریان، از اعضای کمیسیون اصل 90 و احمد نادری، رییس فراکسیون مقابله با آسیب های اجتماعی) هم مردادماه 1399 در جریان اعتراضات کارگری هفت تپه عازم استان خوزستان شدند و حتی در جمع کارگران معترض حضور پیدا کردند و قول هایی برای رسیدگی به مطالباتشان دادند و اعلام کردند: ما نه برای نمایش و نه برای وعده از مجلس آمده ایم؛ بلکه برای حل مشکلات هفت تپه بین شما کارگران حاضر شدیم .

بعد از آن هم در کمیسیون اصل 90 اقدام به برگزاری جلساتی با حضور مسئولان دولتی و نظارتی کردند و در این جلسات که با حضور فعالان کارگری در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، به وزارت اقتصاد و سازمان خصوصی سازی اولتیماتوم هایی دادند تا زودتر به فسخ قرارداد واگذاری هفت تپه بپردازند و به دلیل کارشکنی هایی که از سوی وزارت اقتصاد صورت گرفت، حتی اقدام به فراخواندن وزیر امور اقتصادی و دارایی به صحن علنی مجلس هم کردند.

بعد از این جریان هم دیوان محاسبات کشور به مسئله واگذاری شائبه دار هفت تپه ورود کرد و شهریورماه 1399 بود که جمعی از نمایندگان مجلس (از جمله احمد نادری و سیدنظام الدین موسوی) برای بار دیگر به همراه هیاتی از دیوان محاسبات کشور عازم شهرستان شوش شدند و در جمع کارگران معترض حضور پیدا کردند و به اعتراضات هفتاد روزه کارگران مقابل فرمانداری شهرستان شوش پایان دادند و هیات اعزامی دیوان هم با حضور در شرکت به تحقیق و تفحص از وضعیت این مجموعه پرداخت.

بیشتر بخوانید: حضور نمایندگان مجلس و هیاتی از دیوان محاسبات در هفت تپه / اعتراضات 70 روزه کارگران پایان یافت" قاطعیت دیوان محاسبات در رسیدگی به پرونده هفت تپه در نهایت و با توجه به اینکه تخلفات محرزی در روند واگذاری و قیمت گذاری هفت تپه صورت گرفته بود و چندین نهاد نظارتی و قضایی در گزارشات متعددی عدم مخالفت خود با لغو قرارداد واگذاری این شرکت را اعلام کرده بودند، دیوان کل محاسبات کشور به عنوان نخستین نهاد نظارتی به موضوع تخلفات شرکت ورود کرد و خواهان خلع ید مالک این شرکت و بازگشت آن به دولت شد.

پس از آن شورای عالی امنیت ملی، سازمان بازرسی کل کشور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، رییس سابق سازمان خصوصی سازی و چندین نهاد و مقام مسئول دیگر در گزارشات متعددی خواستار خلع ید مالکان این شرکت شدند.

بر این اساس، پس از کش و قوس های فراوان و با فشارهای دیوان محاسبات و گزارش تحقیق و تفحصی که در این باره تقریر کرد، سازمان خصوصی سازی اواسط آبان ماه 1399 درخواست خلع ید از کارفرمای این مجموعه را به هیأت داوری ارسال کرد.

بعد از اینکه هیأت داوری بررسی فسخ قرارداد واگذاری شرکت هفت تپه رأی نهایی خود مبنی بر رد فسخ قرارداد را به سازمان خصوصی سازی و این شرکت ابلاغ و این سازمان به رأی مربوطه اعتراض کرد، جلسه دادگاه بررسی ابطال قرارداد واگذاری در مجتمع قضایی شهید بهشتی تهران برگزار شد.

بیشتر بخوانید: هفت تپه در آستانه رهایی / آخرین تلاش های اسدبیگی ها برای تاراج منابع شرکت" شاهکار قوه قضاییه اکنون با گذشت بیش از 90 روز از برگزاری این جلسه، قوه قضاییه رأی نهایی خود مبنی بر ابطال قرارداد واگذاری شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه را رسما اعلام کرد.

بر اساس رأی صادره، مالکیت این شرکت باید به دولت واگذار شود.

طبق اعلام دستگاه قضا، علت تاخیر در اعلام حکم این دادگاه، تمهید شرایط انتقال مالکیت توسط دولت و جلوگیری از بوجود آمدن مشکلات کارگری بوده است.

با این اوصاف، باید منتظر برنامه های دولت برای احیای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه ماند؛ هر چند که اسدبیگی ها در دوران مدیریت بر هفت تپه خسارات بسیاری به این مجموعه وارد کنند و آن را در آستانه نابودی قرار دادند، اما هنوز هم می توان به احیای این مجموعه استراتژیک امید داشت.


کلید واژه ها: واگذار - نیشکر هفت تپه - هفت تپه - کشت و صنعت - بخش خصوصی - استان خوزستان - خصوصی - مقامات کشوری - واگذاری - نیشکر - خصوصی سازی - شرکت - خبرگزاری - خبرنگار - مسئولان - خوزستان - صنعت - مخالفت - مقامات - هایی - کشوری - گزارش - استان - همراه - قیمت گذاری - قوه قضاییه - سازی - مخالفان - قرارداد - مالکیت

آخرین اخبار سرویس:
آپارتمان میلیون دلاری جایزه واکسن زدن+عکس

رشد چشمگیر ورود مردم به بورس در دو سال گذشته

تاکید تهران و دمشق بر تقویت روابط اقتصادی

واردات خودرو آزاد خواهد شد؟

رییسی: برای ایجاد یک میلیون شغل در سال برنامه ریزی کرده ایم

فروش بیش از 560 هزار کتاب به ارزش 22 میلیارد تومان در طرح بهارانه

نیاز بذری سال زراعی جاری کردستان 95 هزار تن است/تولید 20 هزار تن بذر در استان

برنامه های اقتصادی ابراهیم رییسی

خرید بیش از 55 هزار برگ سبز چای از چایکاران

کار در منزل به صورت دورکاری با سرمایه

نیازمند فروشنده و صندوقدار میدان کوثر

بازاریاب خانم

منشی خانم با حقوق و فن بیان قوی

نیازمند فروشنده آقا

نیازمند نیروی صندوقدار خانم

استخدام مشاور املاک(براصلی بلواراباذر) پاخور

وام ضروری بازنشستگان فقط 7 میلیون تومان!

رشد 45 درصدی طرح های عمرانی ملی در استان فارس

پرداخت مابه التفاوت حقوق فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی در تیر ماه

گزارش بورس 26 خرداد / هفته ای که با روند ریزشی به پایان رسید

استخدام حسابدار با محیط کار

استخدام شرکت بروکس

کارشناس فروش . خانم

نیروی برق کار ماهر و نیمه ماهر

استخدام در انبار فوشگاه کامپیوتر

استخدام کار در منزل تایپ دور کاری

استخدام خانم جهت عکاسی از لباس زنانه

کارشناس فروش و منشی

رکورد مصرف 60 هزار مگاوات برق شکست

تجهیز شدن 3 هزار و 400 هکتار از اراضی بشرویه به سیستم آبیاری نوین

نگاهی به برنامه های اقتصادی ابراهیم رییسی

سهام عدالت خود را چقدر می توانید بفروشید؟

اصلی ترین مشتری خشکبار ایران چه کشوری است؟

قیمت کدام رمزارز در یک ماه 8 برابر شد

برنامه ای برای گذر از خاموشی تهران

مصرف برق استان کرمانشاه به بیشترین میزان در سال جاری رسید

برنامه های اقتصادی ابراهیم رییسی

تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن به 250 میلیون تومان رسید

​معاون اشتغال خبر داد: کمک فنی – اعتباری وزارت تعاون،کار و رفاه اجتماعی به طرح های توسعه ای خوزستان

رییسی: حل مشکلات اقتصادی با تشکیل دولت مردمی

آغاز به کار سامانه ثبت فروش ریالی صادرات به سایر کشورها

به نام ایران به کام دیگران!

رزم حسینی: دولت آینده ارز را تک نرخی کند

برداشت انگور نوبرانه در بیرجند

هشدار به مشترکان تهرانی؛ آب پرمصرف ها از شنبه قطع می شود

استخدام فروشنده ایستگاه سلامت

جذب کارشناس فروش حضوری در کارگزاری بیمه مرکزی

استخدام اداری حقوق ثابت 5300

استخدام راننده بدون خودرو جهت پخش محصولات

استخدام نیروی کار جهت تکمیل کادر فروش خود

شروع ساخت تونل محور الشتر به بروجرد

خبر خیلی خوب درباره فوق العاده ویژه فرهنگیان خرداد 1400

شهرسازی مشارکتی، راهکاری مهم برای توسعه شهر

رییسی: حل مشکلات اقتصادی در دولت مردمی

اجرای فیبر نوری حد فاصل بروجرد و اشترینان

ایجاد 2 هزار شغل خانگی در رودبار جنوب

سرپرست رنج با مشاور

استخدام خانم جهت کار دفتری و گرافیکی

دعوت به همکاری در دپارتمان املاک ایران (2)

صندوقدار خانوم جهت کار در امیوه گیری

صدور مجوز سرمایه گذاری در کمتر از یک روز/ صنایع تبدیلی در اولویت حمایت قرار دارد

رشد 7.2 درصدی صنعت در دو ماه امسال/ دولت آینده ارز را تک نرخی کند

بازاریاب ویزیتور مواد غذایی بسته بندی

طرز تهیه دامپلینگ میگو، غذای چینی خوشمزه

تجلی مهر و کرامت در خراسان جنوبی

صدور مجوز سرمایه گذاری در کمتر از یک روز/ صنایع تبدیلی در اولویت حمایت قرار دارد

ایرانی ها چقدر کار می کنند؟

بانک مرکزی ج.ا.ایران قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی را ابلاغ کرد

فعالیت انجمن بلاکچین متوقف شد

کشف میلیاردی انواع کالای قاچاق در سمنان

به چه کسانی تسهیلات سهام عدالت تعلق نمی گیرد؟

راه اندازی یک هزار و 170 صندوق قرض الحسنه مردم یار و 40 تعاونی در استان کرمان

همتی: باید حکمرانی اقتصادی اصلاح شود

بیش از 7000 میلیارد از آورده متقاضیان مسکن ملی واریز شد

بیش از 200 هزار میلیارد اوراق بدهی منتشر شد

قیمت مسکن، اجاره بها و خودرو در آگهی های آنلاین امروز 26 خرداد 1400

نگهداری نصف جهان، روزی چقدر آب می خورد؟

خدمات آرایشگری

استخدام غیرحضوری تایپیست و مترجم مبتدی و حرفه ای

به یک بنا کاربلدنیازمندیم

نیازمند دریول و اروانه کش خلاته

افزایش 40 هزار تومانی نرخ سکه

بسته حمایت کرونایی کدام شغل ها تمدید شد؟

چین برای اولین بار از میزان بالای تشعشع در نیروگاه هسته ای «تایشان» خبر داد

سقف تراکنش های یک بانک زیاد شد

ایجاد2هزار شغل خانگی در رودبار جنوب

فرمول یک | گرندپری انگلیس با حضور تماشاگران

جزییات حمایت از خانوارها در زمینه اجاره املاک مسکونی

شروع به کار عملیات ساخت تونل محور الشتر به بروجرد

اجرای طرح های نوآورانه در جزیره کیش با پشتوانه علمی

مصرف برق رکورد بی سابقه را شکست

تسهیلات طرح اقدام ملی مسکن از 100 به 250 میلیون تومان رسید

حکمرانی هوشمند نیاز امروز

آمادگی ایدرو برای مشارکت در طرح بازیافت هواپیما

یک تجارت در زمینه آرایشی و بهداشتی

استخدام جوشکار و پرسکار فوری

بازاریابی در زمینه فروش اسانسور

نیازمند پیک موتوری در لابراتوار دندانسازی

راننده آقا با خودرو جهت پخش دیجی کالا

تاثیر سوء مدیریت در افزایش قیمت ها و کمبود کالا

رهایی هفت تپه از بند خصوصی سازی / مالکیت شرکت به دولت واگذار می شود

رهایی هفت تپه از بند خصوصی سازی / مالکیت شرکت به دولت واگذار می شود