مطالب مرتبط:
«چگونگی رشد فرهنگ سیاسی در انتخابات» بررسی می شود
رشد چشمگیر خودروسازی توسط ایران خودرو و سایپا
رژیم غذایی افراد روزه دار از افطار تا سحر چگونه باید باشد؟
کودکان فربه حاصل فرهنگ نحیف خانواده ها
اسامی سهام بورس با بالاترین و پایین ترین رشد قیمت امروز 1400/02/19
-221 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 14:152021-05-09بين الملل

رشد دادن کودکان با روزه گرفتن


ماه رمضان با همه برکت هایش فرا می رسد و بسیاری از کودکان دوست دارند مانند والدین شان روزه بگیرند.

برخی از کودکان هم به اندازه کافی از روزه و روزه گرفتن اطلاعات کافی ندارند و برای روزه گرفتن تشویق نشده اند و شاید علاقه ای به روزه گرفتن ادامه.

- ماه رمضان با همه برکت هایش فرا می رسد و بسیاری از کودکان دوست دارند مانند والدین شان روزه بگیرند.

برخی از کودکان هم به اندازه کافی از روزه و روزه گرفتن اطلاعات کافی ندارند و برای روزه گرفتن تشویق نشده اند و شاید علاقه ای به روزه گرفتن رکسانا خوشابی - کارشناس ارشد مشاوره تحریریه زندگی آنلاین : ماه رمضان با همه برکت هایش فرا می رسد و بسیاری از کودکان دوست دارند مانند والدین شان روزه بگیرند.

برخی از کودکان هم به اندازه کافی از روزه و روزه گرفتن اطلاعات کافی ندارند و برای روزه گرفتن تشویق نشده اند و شاید علاقه ای به روزه گرفتن در آنها شکل نگرفته باشد.

در این میان والدین هم سوالات زیادی درباره روزه گرفتن فرزندانشان دارند.

برای مثال: آیا کودکم قدرت دارد روزه بگیرد؟ آیا روزه گرفتن باعث بیماری کودکان نمی شود؟ آیا باید کودکم را مجبور کنم که روزه بگیرد؟ اگر کودکم دوست نداشته باشد روزه بگیرد چه کنم تا تشویق شود؟ قابل ذکر است روزه گرفتن مانند سایر فروع دینی قواعد و قوانینی دارد که متخصصان فروع دین بدان می پردازند.

آنچه که در این جا می خواهم به شما بگویم این است که آیا از نگاه علم روانشناسی هم روزه گرفتن مزایایی برای کودکان دارد یا خیر؟ بالا بردن سقف توانمندی شاید برایتان جالب باشد که بدانید اگر انسان بتواند در هر سن و موقعیتی که باشد کاری را انجام بدهد که کمی (نه زیاد) بیشتر از حد طاقت و تحمل عادی او باشد، میزان توانمندی اش در آن کار افزایش پیدا می کند.

برای مثال این موضوع در زمینه هایی مانند برداشتن بار سنگین، در ورزش ها، در مطالعه و درس خواندن و بسیاری از کارها موثر است و بسیاری از ورزشکاران یا علم جویان از همین روش برای تخصص در ورزش خود، در دانش مورد نظر خود و در بسیاری از کارها استفاده می کنند.

همین طور هم اگر میزان صبر و تحمل ما برای گرسنگی یا تشنگی مثلا هشت ساعت باشد، اگر کمی بیش از هشت ساعت، مثلا هشت ساعت و نیم گرسنگی یا تشنگی را تحمل کنیم (البته در حدی نباشد که دچار بیماری یا فشار بیش از اندازه بشویم) میزان توان مان در دفعات بعد که به گرسنگی یا تشنگی دچار شده باشیم، هشت و نیم ساعت خواهد شد، نه هشت ساعت، بنابراین اگر فرزندان ما بتوانند از کودکی به صورت معقول روزه داری کنند (مانند روزه کله گنجشکی، که البته با توجه به سن و طاقت کودک مدت زمان این روزه متفاوت است) قدرت و طاقت آنها بر خوردن و آشامیدن افزایش می یابد.

در عین حال همان طور که می دانیم گرسنگی کشیدن سلول های بدن آثار بسیار مثبتی دارد که از آن جمله می توان به درمان برخی بیماری ها و پیشگیری از بسیاری از بیماری ها اشاره کرد.

ما باید این موضوع را برای کودکان مان توضیح دهیم و از آنها بخواهیم علاوه بر روزه داری، این روش را در عرصه های دیگر هم به کار بگیرند و آثار مثبت آن را مشاهده کنند.

افزایش صبر و تحمل یکی از ویژگی های کودکان، کم صبر و کم طاقت بودن آنها است.

صبر کردن برای اکثر کودکان کار سختی است، خصوصا اگر پای نیازهای اولیه (مانند خوردن و خوابیدن) در میان باشد.

متاسفانه اگر افراد از کودکی آموزش نبینند، این کم تحمل و کم طاقت بودن با آنها به بزرگسالی شان منتقل می شود.

نمونه این بزرگسالان را در بین اقوام و آشنایان مشاهده می کنیم.

افرادی که با اینکه بالغ هستند، اما در شرایط سخت و بحرانی مانند یک کودک عمل می کنند.

در نتیجه اگر بخواهیم بزرگسالانی تربیت کنیم که بالغ باشند و بالغانه زندگی کنند، باید صبر و طاقت را از کودکی در آنها پرورش دهیم.

متاسفانه خیلی از ما بزرگسالان فقط ظاهرمان بزرگ شده و از بسیاری از ابعاد، بالغانه رفتار نمی کنیم.

برای بالغ شدن لازم است از قوه تعقل و فکرمان استفاده کرده، کودک درون را مهار کنیم و بتوانیم تاب سختی ها را بیاوریم.

یکی از راه های موثر برای پرورش صبر و تحمل، روزه گرفتن است.

در واقع باید به کودکمان (خصوصا بعد از 7 سالگی) یاد بدهیم به جای توجه بیش از اندازه به لذت ها (مانند لذت خوردن و آشامیدن ) و خصوصا برطرف کردن آنی لذت ها، لذت بردن را کمی (نه زیاد) به تعویق بیندازد.

گاهی خود را مشغول و سرگرم کند، کمی بازی کند، کمی بخوابد و مدیریت گرسنگی و تشنگی را یاد بگیرد.

کم نیستند بزرگسالانی که نمی توانند جلوی لذت خود را بگیرند یا آن را کمی به تعویق بیندازند.

روزه گرفتن در کودکی کمک می کند که این به تعویق انداختنِ آگاهانه از همان کودکی، در فرد تثبیت شود و کودک یاد بگیرد که قرار نیست همیشه به فکر رفع آنی نیازها باشد و می تواند با صبر و تعقل، خواسته هایش را مدیریت کند.

روانشناسان معتقدند در سنین 6 سالگی به بعد، بهتر است خواسته های کودک را برآورده کنیم، اما با کمی به تعویق انداختن زمان! یعنی اگر کودکمان بستنی خواست به او بدهیم، اما ابتدا بگوییم کمی صبر کن تا من اول تلفنم را بزنم و بعد به تو بستنی خواهم داد.

این به تعویق انداختن، صبر و تحمل فرزندمان را به شدت افزایش می دهد.

منتها یادمان باشد که بعد از سپری شدن زمان، حتما باید به قول مان عمل کنیم تا کودک بتواند اعتماد خود را به ما حفظ کند.

چگونه کودک را به روزه داری تشویق کنیم بهترین شیوه برای تشویق کردن کودکان به هر کاری و از جمله روزه داری، این است که خودِ والدین، همان کاری را انجام بدهند که مایلند فرزندشان انجام دهد.

به همین دلیل، روانشناس ها می گویند حتی اگر هزاران بار به فرزندانتان بگویید دروغ بد است یا دروغ نگو، اما خودتان دروغ بگویید و فرزندتان متوجه شود که دروغ گفته اید، عمل دروغ گفتن شما، برای او الگو خواهد شد، نه تکرار جملات درباره منع دروغ! کودکان اغلب با والد (یعنی مادر یا پدر) هم جنس خود همانندسازی می کنند (که البته استثناهایی دارد) و همان کاری را انجام می دهند که والد انجام می دهد، بنابراین اگر می خواهید کودکتان به روزه داری یا هر کار خوب یا حتی بد دیگر، علاقه مند شود، کافی است که آن کار را انجام بدهید.

کودک بلافاصله از شما الگو خواهد گرفت و به اجرا و انجام آن عمل خواهد پرداخت.

از این دیدگاه فرزندپروری صحیح، می تواند باعث رشد خود والدین هم بشود، چون هر روز ناچار می شوند خود را مراقبه کنند و ببینند در عمل چه کارهایی انجام می دهند و اگر بخواهند مادر یا پدر خوبی باشند، اعمال خود را هر روز بهینه سازی خواهند کرد.

اجبار برای روزه داری! هرگز، بله هرگز کودکان تان را وادار به روزه داری اجباری نکنید، مگر آنکه بخواهید از روزه گرفتن متنفر شوند! متاسفانه اصرار و اجبار به روزه گرفتن یا هر کار دیگری، حتی اگر آن کار بهترین کار دنیا باشد، کودک را از آن کار، دور و متنفر می کند.

جدا از وجه دینی و مذهبی این ایجاد تنفر (که قطعا برای والدین، عواقب دنیوی و اخروی خوبی نخواهد داشت) از نظر روانشناختی هم چنین اجبارهایی، کودکان را لجباز، نافرمان و عصیانگر، خشمگین و گاه افسرده بار می آورد و باعث می شود که تا کودک به سن بلوغ رسید، آن کار را کنار گذاشته و حتی موضع گیری برعکس داشته باشد.

خانواده ای را می شناسم که پدر خانواده نسبت به نماز خواندن و روزه گرفتن فرزندانش سختگیری می کرد تا جایی که شرط دادن پول و هزینه های تحصیل و .

به فرزندان این بود که نماز بخوانند و روزه بگیرند.

متاسفانه وقتی فرزندان این خانواده بزرگ شدند، جلوی پدر فقط تظاهر می کردند که نماز می خوانند و روزه می گیرند، اما در خفا روزه خود را می خوردند و وقتی پدر نبود نماز خواندنی هم در کار نبود.

در حالی که هم نماز و هم روزه، شیرینی خود را دارند و اگر به درستی برای کودکان توضیح داده شوند، اجبار در کار نباشد و خود والدین بدان عمل کنند، از جمله کارهایی خواهند بود که خود کودکان به سمت آن گرایش پیدا می کنند و نیازی به اجبار و اصرار لجوجانه نیست.

گفتن داستان هایی درباره روزه داری، گفتن مزایای آن، انجام مراسم و آداب شیرین و دوست داشتنی برای آن، می تواند کودکان را به روزه گرفتن علاقه مند کند.

برای مثال دعا کردن دسته جمعی، شکرگزاری های دسته جمعی، نماز خواندن با لباس های تمیز و زیبا، تهیه چادر و مهر و جانماز تمیز و زیبا برای هر کودک، سفره های افطاری و سحری که هر یک مورد علاقه کودکان باشد و صحبت کردن درباره مزایای روزه داری، از راه های تشویق محسوب می شوند.

برای تشویق کودکان می توانید از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها هم کمک بگیرید.

آنها فراغت بیشتری دارند و می توانند کودکان را تشویق نمایند، برایشان داستان تعریف کنند، آنها را سرگرم کنند و کمک کنند که روزه بگیرند و هر روز چند دقیقه بر زمان روزه کله گنجشکی کودک بیفزایند.

در زمان روزه داری، سعی کنید خانه بی تنش باشد، دعوا و مشاجره نباشد و کودک بتواند خاطرات شیرین و شاد از زمان روزه داری خود در حافظه ثبت و ضبط کند.

این خاطرات هر سال با فرا رسیدن ماه روزه داری زنده می شوند و کودک که اینک بزرگ شده دلش می خواهد هر سال همان خاطرات خوب را تجدید کند.

برچسب ها: یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 - 14:14 تعداد بازدید: 6 تعداد نظرات: 0
کلید واژه ها: روزه گرفتن - روزه - کودکان - ماه رمضان - کافی - اطلاعات - والدین - تشویق - علاقه - رمضان - برکت - دوست - کارشناس - آنلاین - مشاوره - زندگی - ارشد

آخرین اخبار سرویس:
ادامه رایزنی های وزیر مسکن و شهرسازی ایران در سوریه

استخدام کارمند فروشگاه با حقوق مکفی و بیمه در دیلی مارکت در مازندران

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم های آمریکا

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

مسئله هسته ای ایران،نخست وزیر جدید اسراییل قصد حمله به ایران دارد؟

ادعاهای وزیر دفاع آمریکا علیه ایران در نشست کنگره

اختیار اعلام جنگ از کاخ سفید پس گرفته شد

حزب الله عراق: با سلاح هایمان آمریکا را غافلگیر می کنیم/غزه در درگیری تنها نیست

وزرای خارجه روسیه و انگلیس درباره برجام رایزنی کردند

عراقچی: مذاکرات وین پیشرفت خوبی داشته است/ روسیه: مذاکرات وین در زمینه توالی احیای برجام پیشرفت کرده است

نبردهای خونین در افغانستان؛ طالبان با خروج آمریکا حملات خود را تشدید کرده اند

گانتز: باید برای ایران روشن کنیم همه گزینه ها روی میز است

دیدار هیات های روسیه و آمریکا در وین جهت احیای برجام

دلسردی آمریکایی ها از بایدن پس از دیدار وی با پوتین/ ترامپ: نشست بایدن-پوتین برای ما هیچ دستاوردی نداشت

درکنار مردم کوبا ایستاده ایم

وزرای خارجه روسیه و انگلیس درباره برجام رایزنی کردند

جهاد اسلامی فلسطین: جنگ آینده در قدس جنگی منطقه ای خواهد بود

خزانه داری آمریکا، مبادلات کرونایی ایران را تا جمعه 27 خرداد 1401 از تحریم ها معاف کرد!

رایزنی وزرای خارجه انگلیس و روسیه

آمریکا: مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها معاف اند

واکنش وزارت خارجه به بیانیه پایانی نشست اخیر شورای همکاری خلیج فارس

خزانه داری آمریکا، مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها را تا جمعه 27 خرداد 1401 معاف کرد!

وزیر دفاع آمریکا: به حفظ توانایی بازدارندگی خود در قبال ایران ادامه می دهیم

گانتز: با آمریکا در تشدید نظارت بر برنامه هسته ای ایران همکاری می کنیم

ظریف: سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه دارد

20 سال از گل شگفت انگیز ریوالدو گذشت + ویدئو

رای مثبت مجلس نمایندگان آمریکا به لغو قانون اختیارات رییس جمهوری برای استفاده از نیروی نظامی

مسلمانان ژاپن خواستار اختصاص زمین برای ساخت قبرستان شدند

خزانه داری آمریکا مدعی معافیت مبادلات کرونایی ایران از تحریم ها شد

سخنگوی وزارت امور خارجه: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

استخدام حسابدار ارشد در به شرکت نخ سازان در شهر قدس

اسراییل در حال همکاری با آمریکا برای تشدید نظارت بر برنامه هسته ای ایران است

روسیه به سند هم پیمانی آنکارا-باکو واکنش نشان داد

تیپ افسانه پاکرو کنار دریاچه+عکس

خطیب زاده: در کنار مردم کوبا ایستاده ایم

رایزنی هیأت های ایران و روسیه در وین / استقبال روسیه از سازوکار مالی برای تجارت با ایران / امضای سند مشترک روسای جمهوری آمریکا و روسیه درباره ثبات استراتژیک / نامه سرگشاده 680 شخصیت جهانی به بایدن علیه رژیم صهیونیستی

بمباران توپخانه ای مرکز تردد نیروهای حزب الله در نزدیکی جولان توسط اسراییل

تقاضای 6ماه حبس برای رییس جمهور پیشین فرانسه

بازداشت 3 عنصر تکفیری در الانبار

اعدام جوان شیعه عربستانی اقدامی وحشیانه و غیرانسانی است

رایزنی هیأت های ایران و روسیه در وین| استقبال روسیه از سازوکار مالی برای تجارت با ایران / امضای سند مشترک روسای جمهوری آمریکا و روسیه درباره ثبات استراتژیک| نامه سرگشاده 680 شخصیت جهانی به بایدن علیه رژیم صهیونیستی

رایزنی ظریف و صلاح الدین ربانی در آنتالیا

اعدام جوان شیعه عربستانی اقدامی وحشیانه و غیرانسانی است

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اختیارات جنگی رییس جمهوری را لغو کرد

همتی: راهبرد دولت من گسترش روابط با اروپا خواهد بود

اعتراف رهبر کره شمالی: مواد غذایی افزایش قیمت چشمگیری داشته است

خطیب زاده خطاب به شورای همکاری چه گفت؟

افزایش چشمگیر قیمت مواد غذایی

رایزنی های بی نتیجه بایدن و اردوغان درباره اس400

انصارالله عربستان را تهدید کرد!

خطیب زاده: بیانیه پایانی وزرای خارجه شورای همکاری خلیج فارس مردود است

تاکید ظریف در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان

همکاری اسراییل و آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران

استخدام برنامه نویس یا کارآموز آشنا به ASP.NET در تهران

اینم پایان کار آقای جنایتکار!

عراقچی: بیش از هر زمان دیگری به توافق نزدیک شدیم

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته/راهبرد دولت من گسترش روابط با اروپا خواهد بود

تصویب طرحی برای لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا

چهل نوجوان شیعه عربستانی در آستانه اجرای حکم اعدام

استخدام برنامه نویس Full stack در یک شرکت معتبر از تهران

گانتز مدعی شد:همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران

اردوغان درباره پیامدهای امنیتی اسلام هراسی و نژادپرستی هشدار داد

با قدرتمندترین آهنربای جهان آشنا شوید

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته است/اروپا اراده ای برای گسترش روابط با ایران نشان نداد

واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست کشورهای شورای همکاری خلیج فارس

کشورهای شورای همکاری خلیج فارس رویکرد خود را به سمت همکاری منطقه ای سوق دهد

وزیر دفاع آمریکا: ایران یک نیروی بی ثبات کننده است!

تصویب لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا در کنگره

گانتز: در حال همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران هستیم

استقبال ظریف از آغاز مذاکرات امنیتی منطقه ای در دیدار همتای عراقی

استخدام برنامه نویس وب در شرکت پاشازر در منطقه 12 تهران

همتی: اینستکس هیچ فایده ای نداشته است

وزیر دفاع آمریکا: ایران یک نیروی بی ثبات کننده است!

جنگ با لیز آب ها

ظریف با ربانی دیدار کرد

ارسال صندوق سیار برای افراد حاضر در قرنطینه

سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد شد

ارتش لبنان از نقض حریم آبی این کشور توسط قایق های اسراییلی خبر داد

کمبود آذوقه در کره شمالی/ رهبر کره شمالی: وضعیت غذایی مردم بسیار دشوار شده

دیدار وزرای خارجه ایران و عراق در آنتالیا

در دیدار ظریف با همتای عراقی چه گذشت؟

تل آویو: با آمریکا درباره برنامه هسته ای ایران همکاری می کنیم

ببینید | آشوب و درگیری در پایتخت آلمان

ادعاهای رییس پنتاگون علیه ایران در کنگره

در حال همکاری با آمریکا برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران هستیم

واکنش وزارت امور خارجه روسیه به بیانیه شوشا

سیاست ایران در حمایت از صلح و ثبات در افغانستان ادامه خواهد شد

چین از تأکید بایدن و پوتین بر اجتناب از جنگ هسته ای استقبال کرد

تصویب لغو اختیارات جنگی رییس جمهور آمریکا

خبر مهم سخنگوی کرملین درباره بازگشت آمریکا به برجام

خطیب زاده خطاب به شورای همکاری: هیچگونه مداخله ای را در برنامه هسته ای و موشکی خود بر نمی تابیم

چرا تحقیقات جامع سازمان بهداشت جهانی برای ردیایی منشاء کرونا در آمریکا ضرورت دارد؟

اقدامات خصمانه سعودی علیه یمنی ها در مرز

مجلس نمایندگان آمریکا طرح اختیارات جنگی رییس جمهوری را لغو کرد

تلاش های آمریکا برای برقراری آتش بس در یمن

نخست وزیر عراق: به هر خانه ای در کشور سرخواهیم زد

واکسن کرونای چین بسیاری از کشورهای آسیایی را از وضعیت اضطرار نجات داده است

همکاری آمریکا با تل آویو برای نظارت بر برنامه هسته ای ایران

واکنش ایران به بیانیه شورای همکاری خلیج فارس

رشد دادن کودکان با روزه گرفتن

رشد دادن کودکان با روزه گرفتن