مطالب مرتبط:
تردد بین شهری و برون استانی درایام تعطیلات عیدفطر؛ ممنوع
بازداشت 433 نفر در مدیریت شهری و روستایی
سبزی: سفره فساد از پارلمان شهری جمع شود/گام مهم مجلس برای شوراها
کشت 40 درصد شالیزارهای گیلان/ شالیکاران از بارش های بهاری نشا استفاده کنند
افزایش تردد در محورهای برون شهری / منع تردد در محورها
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 11:152021-05-09اجتماعي

تبعیض شهری در بهاری همین حوالی...


به میانه جاده نسیم شمال می رسم باید راهم را به سوی دروازه رشت یا همان میدان 22 بهمن در قزوین ادامه دهم، ایستگاه اتوبوس توجهم را جلب می کند که 2 خانم در آن نشسته اند، - ایسنا/قزوین به میانه جاده نسیم شمال می رسم باید راهم را به سوی دروازه رشت یا همان میدان 22 بهمن در قزوین ادامه دهم، ایستگاه اتوبوس توجهم را جلب می کند که 2 خانم در آن نشسته اند، کنار ایستگاه اتوبوس یک تابلو نصب شده است کوچه بهار ؛ درختی سرسبز از روی دیوارهای آجری انتهای کوچه بهار در باد تکان می خورد و در سمتی دیگر کانال آب روان است.

همانطور که از خیابان های بهاری شهر عبور می کنم در خبرها می خوانم که امروز 21 آوریل روز جهانی تبعیض نژادی است، می گویم چه خوب است که ما در کشورمان تبعیض نژادی نداریم، اما کمی که دقیق می شوم تبعیض های زیادی را می بنیم، عدالت هایی که از میان رفته اند و کسی نمی خواهد آن را اقامه کند، نسیم بهاری صورتم را نوازش می کند، از باغستان نصف و نیمه نسیم شمال عبور می کنم و از هوای بهاری لذت می برم.

به میانه نسیم شمال می رسم باید راهم را به سوی دروازه رشت یا همان میدان 22 بهمن ادامه دهم، ایستگاه اتوبوس توجهم را جلب می کند که 2 خانم در آن نشسته اند، کنار ایستگاه اتوبوس یک تابلو نصب شده است کوچه بهار ؛ درختی سرسبز از روی دیوارهای آجری انتهای کوچه بهار در باد تکان می خورد و در سمتی دیگر کانال آب روان است.

توجه ام جلب این کوچه می شود هنوز 700 متر با میدان 22 بهمن که دیگر اثری از آن نیست، فاصله دارم اما ترجیح می دهم قبل از عبور از تعمیرگاه های خودرو که سر تاسر خیابان را گرفته اند، چند دقیقه ای مهمان بهار شوم تا از حال و هوای اینجا استفاده کنم، اینجا انگار هیچ حصار و حائلی برای تفکیک شدن با باغستان ندارد خانه هایی در دل باغستان سنتی قزوین! پیش از این خیال می کردم که خیابان در قرق تعمیرکاران خودرو است و کسی در این محل زندگی نمی کند، اما دو سالی است که مسئولین شهری از کوی بهار که به تازگی به منطقه شهری پیوسته صحبت می کنند، منطقه ای قدیمی با بافت سنتی، احتمالاً منظورشان همین محله باشد.

محله ای که از سال 1350 مردم، آن را به عنوان سکونت گاه غیررسمی و غیرمجاز برای زندگی انتخاب کردند و تا سال 97 نیز جزو منطقه شهری محسوب نمی شد، حالا که در دل شهر به منطقه شهری تبدیل شده است کنجکاو می شوم که امکانات شهری اش را بررسی کنم تا ببینم بعد از گذشت 2 سال محله بهار چه تغییری کرده است، تبعیض در واگذاری امکانات شهری را هم شاید بشود جزویی از تبعیض نژادی دانست، تبعیض منطقه شهری برای افراد ساکن شمال یا جنوب شهر.

وارد محله می شوم، مکان آرامی به نظر می رسد، در کوچه پس کوچه ها زنان محله گعده گرفتند، از کنار تنها سوپرمارکت محل عبور می کنم، یک نانوایی لواش در کنارش قرار دارد و زنی در حال خرید است، از کوچه های خلوت عبور می کنم، توجهم جلب زنانی می شود که بدون ماسک و با آرامش کنار هم نشسته اند و در حال خرد کردن پیازهای زهرا هستند، زهرا دختر جوانی است که به تازگی ازدواج کرده و حالا همسایه ها دارند کمک می کنند تا برایش پیاز سرخ کنند، دختر کوچکی در حالی که سوار بر دوچرخه صورتی اش است کوچه را بالا و پایین می رود و گاهی با حرکاتی سعی دارد توجه ام را به خودش جلب کند.

اینجا همه چیزش مشکل است از زنان محله در مورد مشکلات می پرسم یکصدا و بدون هماهنگی سه نفرشان می گویند اینجا پر از مشکل است صدای خنده در کوچه می پیچد، همسایه انتهای کوچه درب خانه اش را باز می کند و می گوید: صغری خانم این خانم مهمون شماست؟ چرا تو کوچه نگهش داشتی ببرش تو هوا گرمه ، در حالی که چادرش را دور کمرش سفت می کند به سمت من می آید تا این چهره غریبه تازه وارد به محل را شناسایی کند، چند قدمی ام که می رسد زهرا می گوید خبرنگاره میخواد مشکلاتمون را بگه، شما هم بیا بگو اما زن راهش را کج می کند و به سمت پله ای که در گوشه ای از کوچه است می رود، آنجا می نشیند و رو به همسایه ها می گوید فلان خانمِ مسئول عروس فامیل ماست، فائزه را که می شناسید فامیل اونهاست، پشت سرش بد نگید بالاخره عروس فامیل ماست انگار که چیزی گیرش نیامده است دوباره به خانه برمی گردد.

زنی که از بقیه مسن تر است می گوید: خانم، گفتن ما چه فایده ای دارد دوای درد نیست، همین جوب مشکل همه محل هست، آب فاضلاب و آب حموم مستقیم وارد این جوب می شود و همه محله از بوی بد فاضلاب آسی شده اند، شما مگر می توانید کاری کنید؟ همسایه اش می گوید: اگر می توانید کاری کنید به فکر اتوبوس ها باشید، برای سوار شدن اتوبوس باید برویم سر محل داخل محله نمی آیند، ساعت 19 که بشود اصلاً این طرف نمی آیند، در حالی که می خندد با حرکات چشم و ابرو می گوید: اینجا ایستگاه عشقی است هر وقت داشان بخواهند نگه می دارند مثلاً اگر کسی بخواهد پیاده شود؛ خیلی وقت ها باید چند ساعت منتظر اتوبوس باشیم اگر سرکوچه باشیم و دست تکان دهیم هم نگه نمی دارد چون نمی خواهند که وقتشان را اینجا تلف کنند.

زهرا در حالی که با حرص پیازها را خرد می کند، می گوید: اینجا که تاکسی اصلاً پیدا نمی شود ما که زن و دختر هستیم نمی توانیم به تنهایی ماشین شخصی سوار شویم اینجا خطرناک است، همین پارسال می خواستم بروم مدرسه امتحان نهایی داشتم، اما اتوبوس نیامد و دیگر به امتحانم نرسیدم.

خانم همسایه در حالی که با شانه اش طعنه ای به زهرا می زند، می گوید خوب شد دیگه به جاش شوهر کردی اگر امتحان می دادی که باید درست را ادامه می دادی .

مطهره خواهر کوچک زهرا اما نگران تر است و می گوید: من دلم می خواهد درس بخوانم، برای امتحان زبانِ من هم اتوبوس نیامد زنگ زدیم آژانس تا بیاید و برویم دیر شد، اسنپ هم که اصلاً اینجا را قبول نمی کند و نمی آید، از این اتوبوس ها دل خوشی نداریم یا نمی آیند، یا نگه نمی دارند، گاهی هم می گویند اگر تا بهار بیایم ساعت کاریمان تمام می شود و خودتان با آژانس بروید، یک بار می خواستم به شماره شکایت اتوبوسرانی زنگ بزنم اما بابا می گوید این ها همه باهم هستند و پیگیری شکایت نیاز به پول دارد.

مادرشان می گوید: اینجا محیط خوبی دارد و همه با هم دوست هستیم، اما امکانات و بهداشت ندارد، اصلاً رسیدگی ندارند مثلاً این لامپ کوچه را چند روز است که دزدها برده اند هر چه زنگ می زنیم کسی از شهرداری نمی آید.

انگار که فراموش کردند من کنارشان هستم شروع می کنند از همسایه ای غیبت کردن که برای بوی بد سطل آشغال زنگ زد شهرداری، همان روز آمدند سطل را برداشتند بدون اینکه به بقیه همسایه ها فکر کنند، آخر همسایه شان فامیل آقای فلانی است اما تماس های این ها همیشه بی پاسخ می ماند.

مرکز بهداشتی، درمانی، فرهنگی و آموزشی نداریم جمعشان را ترک می کنم، در کوچه ای دیگر تعدادی از زنان همسایه در حال شستن فرش و تعدادی دیگر نیز در حال پشم ریسی هستند، آن ها نیز از صمیمت محیط راضی هستند اما از عدم دسترسی به امکانات شهری ناراحت، مریم خانم می گوید: ما اینجا فقط دو سوپرمارکت داریم، اگر مهمان بیاید برای خرید میوه باید برویم بازار، تاکسی که نداریم اتوبوس هم که به سختی نگه می دارد، مجبوریم از همسایه ها میوه قرض کنیم، اینجا نه میوه فروشی داریم نه قصابی، سوپرمارکت هم که می داند ما مجبور هستیم خرید کنیم گاهی اجناس را با قیمت بیشتری به ما می فروشد حتی گران تر از قیمتی که روی آن نوشته شده است.

مریم خانم ادامه می دهد: آن زمان که مرغ و روغن کمیاب شده بود ما خبر نداشتیم، اینجا توزیع نمی شود که باید یکی برود بازار متوجه شود تا به ما خبر دهد، تا با خبر شویم هم تمام شده است، نگاه نکنید ما داخل شهر زندگی می کنیم زندگی ما از زندگی یک روستایی هم سخت تر است.

زن دیگری که در حال پارو کشیدن فرش است، می گوید: خانم ما اینجا سطل آشغال نداریم یعنی دو تا داریم یکی کنار مسجد یکی هم کوچه دیگری، یعنی باید هر روز کلی راه برویم تا آشغال را داخل سطل بیاندازیم از طرفی هم شهرداری فقط آشغال ها را جمع می کند و سطل زباله را نمی شوید همین باعث می شود که بوی بدی در محل پیچیده شود.

همسایه دیگری می گوید: اینجا ما داروخانه، مرکز بهداشت و درمانگاه نداریم، ای کاش برای ما درمانگاه می ساختند، قبل از انتخابات تیم پزشکی آمدند اینجا و همه را معاینه کردند و گفتند اگر رأی بیاوریم اینجا درمانگاه می سازیم اما یک سال گذشته و خبری نشد.

دختر کوچکی نیز می گوید: اگر می توانید برای ما پارک بسازید، اینجا پر از سگ ولگرد است و ما نمی توانیم بازی کنیم جایی برای بازی نداریم، اگر بخواهیم آن سمت محله که باغ است برویم معتادان هستند و ممکن است ما را بدزند یا سگ گازمان بگیرد، پس ما کجا بازی کنیم! مادرش می گوید: خانم خودتان را خسته نکنید هیچ اتفاقی نمی افتد، امام جماعت مسجد خیلی تلاش کرد اما هیچ اتفاقی نیافتد، وقتی انتخابات می شود برای رأی جمع کردن می آیند و بعد یادشان می رود که چه وعده هایی دادند.

به سمتی که دخترک نشانم داده حرکت می کنم، زمین های سر سبز خالی در میان خانه ها توجه ام را جلب می کند، سگ های ولگردی در حال بازی با هم هستند، استخوان های سفید لا به لای چمن ها خودنمایی می کند، لباس ها و کفش های پاره شده در وسط باغ نشان می دهد که امنیت اینجا چقدر پایین است.

خلافکاران کنار باغ مواد می کشند گروهی از پسران نوجوان دور هم جمع شدند و با تفنگ بادی در حال نشانه گیری کلاغ ها هستند، پسر نوجوان دیگری در حالی که دستش بر اثر نارنجک دستی روز چهارشنبه سوری صدمه دیده است، سگ شناسنامه دارش را با خود به این ور و آن ور می برد، به آن ها نزدیک می شوم و می خواهم که از مشکلاتشان بگویند؛ مهدی که 17 ساله است تفنگ را زمین می گذارد و می گوید: خانم من شما را دیدم تعجب کردم، گفتم کدام دختری جرئت کرده به این سمت باغ ها بیاید، پس خبرنگار هستید که نمی ترسید، ما خودمان نمی رویم باغ مگر اینکه بخواهیم پسته یا چاقاله بادام بدزدیم و بخوریم.

گروهشان می خندند، علی که دانشجو است سریع جو را بر می گردانند و می گوید: بچه ها قرار است از مشکلات بگوییم، ما اینجا سالن ورزشی نداریم و روی زمین خاکی فوتبال بازی می کنیم؛ اینجا محیط فرهنگی و خوب است و آسیب اجتماعی نداریم! وی ادامه می دهد: ما اینجا به ساده ترین چیزها هم دسترسی نداریم، باران که می بارد آب جمع می شود، محله چند شب تاریک است چون دزدها لامپ ها و سیم برق را دزدیدند، ما در محل معتاد نداریم یک نفر مواد می فروشد همین باعث می شود که خلافکاران پشت دیوار مسجد کنار باغ مواد بکشند و رفت و آمد کنند، اینجا محل خانوادگی است و همه خانواده ها محترم هستند.

علی خاطرنشان می کند: اینجا اجازه ساخت و ساز نمی دهند، به هر حال باید تکلیف روشن شود که محله باغ نشین یا مسکونی است، اینجا به ما اجازه نمی دهند کارهای فرهنگی اجتماعی انجام دهیم مثلاً می خواستیم پایگاه بزنیم اما مجوز ندادند یک سالن ورزشی برای ما تأسیس کنند کافی است دیگر بچه ها به سمت خلاف نمی روند.

محمد 18 ساله است در حالی که سعی دارد جدی باشد، می گوید: چرا دروغ میگویی معتادهای پشت دیوار آسیب نیستند؟ خانم، اینجا هر آسیبی که فکر کنید هست، ما کلی معتاد تزریقی تو این باغ دیدیم، سیگار هم دست بچه ها هست، اگر حواست نباشد خفت می شوی! یکی از پسران می گوید: مشکل اصلی ما در این منطقه این است که محلی برای تفریح نداریم، نه پارکی، نه سالنی، نه فرهنگسرایی، هیچ چیز نداریم که بتوانیم سرمان را گرم کنیم؛ گاهی دور هم جمع می شویم و با این تفنگ بازی می کنیم و گاهی هم در زمین خاکی فوتبال بازی می کنیم، قبل از کرونا هم با هم جمع می شدیم 20 تا 30 نفر می شدیم در قزوین سالن اجاره می کردیم و ورزش می کردیم، اگر ورزش کنیم که معتاد نمی شویم، دوباره صدای خنده هایشان بالا می رود.

مسئولان را فقط در انتخابات دیدیم به سمت سوپر مارکت می روم، زن صاحب سوپر مارکت تنها کسی است که در این محله ماسک به صورتش زده، او هم از امنیت محله ناراضی است و می گوید: اینجا معتاد و دزد زیاد شده است، معتادها به اینجا می آیند و به صورت آشکار در ماشین شیشه مصرف می کنند، هفته ای دو بار سیم های برق را می دزدند، یخچال و تلویزوین چند تا از همسایه ها سوخت.

وی ادامه می دهد: از چه بگویم وقتی اینجا سرتاسر مشکل است، مدرسه نداریم، مرکز درمانی نداریم، داروخانه نداریم، نانوایی سنگکی و بربری نداریم، قصابی نداریم، زحمتتان ندهم اینجا هیچی نداریم، ما نه روستا هستیم و نه شهر فقط موقع انتخابات است که مسئولان را میبنیم و بعد از آن همان آش و همان کاسه.

پیرمردی که از ابتدا نظاره گر من است، می گوید: شما برای سرشماری آمدید؟ می گویم نه می خواهم امکانات اینجا را بدانم، می گوید همه چیز خوب است اما باید دید اینجا بالاخره منطقه شهری است یا نه، اگر منطقه شهری حساب شده چرا گوسفند در خانه ها نگه می دارند، چرا فاضلاب درستی نداریم و ازنظر بهداشتی وضعیت نامناسبی داریم.

اینجا همه اش مشکل است، یک محله دورافتاده که می گویند زیر نظر شهرداری منطقه یک است اما فقط می گویند چون نسبت به قبل هیچ تغییری نکرده است.

از پیرمرد فاصله می گیرم، پسران کوچکی کنار درب یک خانه ایستاده اند و نوبتی با تابی که با بند آبی به ورودی درب خانه وصل شده است تاب می خورند، می گویند: ما اینجا نیاز به پارک داریم، پسر تپلی که همه برای صحبت او را جلو می اندازند، می گوید: خانم؛ پارک نیاز اساسی این محله است، حتی پیرمردها هم به پارک نیاز دارند، چون تفریح نداریم آب رودخانه می آید ما شیرجه می زنیم، گاهی می رویم دریچه کانال را باز می کنیم و باغبان با سگش دنبالمان می آید ولی می ارزد به شنا کردن، پسری که لاغر است او را به زور به دیوار می کوبد و می گوید: کل جامعه را باخبر کن! اگر بابام بفهمه چی! دعوایشان بالا می گیرد و من آنجا را ترک می کنم تا به کل جامعه بگویم شهرک بهار از ابتدایی ترین حقوق شهری اش بی نصیب است.

بافت نوگرای شهر هم کمبود امکانت شهری دارد به سختی اسنپ گیرم می آید، یک ربع در انتظار می مانم بالاخره سوار بر اسنپ از شهرک بهار خارج میشم، این بار سر از کوچه های بهار محله پونک در منطقه 3 سر درآوردم، اینجا یکی از گران ترین محله های قزوین است بافتی منظم، متشکل از بلوک های آپارتمانی و فضاهای بزرگ مشاع، تازه ساخت محسوب می شود و اغلب افراد متمکن ساکن این محله هستند.

در محله سکوت محض است انگار کسی درون خانه ها زندگی نمی کند، هر از چند گاهی صدای ماشین در گوشم می پیچد اما خبری از بازیگوشی بچه ها و دورهمی زنان محله نیست، خانه ها اغلب چندطبقه هستند، گاه وبیگاه افرادی در حال حرکت هستند و همه ماسک دارند و تمایلی به صحبت ندارند.

اینجا شمال شهر است اما گویا مشکلات آن همان است که در محله بهار بود، خانمی که باعجله در حال حرکت است می گوید: من یک ساله اومدم اینجا، مشکل اصلی ما این است که اینجا تعداد میوه فروشی ها کم است، شیرینی فروشی هم کم داریم اگر بخواهیم دارو بگیریم و درمانگاه برویم باید حتماً برویم خیابان پیروزی، تاکسی هم که کم پیدا می شود ولی خب دیگر همه از اسنپ استفاده می کنند.

کوچه های محله که سربالایی است را به سختی طی می کنم، کنار یک لوازم التحریر نفسی تازه می کنم، پسر جوانی که در حال چک کردن تلفن همراهش است و می گوید: من اینجا ساکن نیستم ولی مغازه لوازم التحریرفروشی ام همین جاست، اینجا که مشکلی ندارد به جز اینکه بانک و خودپردازی ندارد، مدرسه هم که تعداد زیادی دارد اگر هم کسی بخواهد برود جایی همه این ها ماشین دارند یا اسنپ می گیرند پس فقط مشکل اصلی نبود خودپرداز است.

زن جوانی درحالی که کالسکه فرزندش را حمل می کند، می گوید: من اینجا کسی را نمی شناسیم و نمی دانم چه مشکلاتی هست، فقط می توانم بگویم که آسفالت کوچه مان خراب شده است، اینجا اسمش بالا شهر هست به همین خاطر دختران و پسران جوان در خانه های خالی پارتی برگزار می کنند و مثل نقل ونبات مواد مصرف می کنند، مثلاً آمدیم شمال شهر بنشینم از آسیب دورباشیم اما دوروبرمان را که نگاه می کنیم آسیب های اجتماعی جدیدی را می بینیم که قابل بازگو شدن نیست، شما هم قطعاً نمی نویسد پس وقتمان را تلف نکنیم، این را می گوید و با سرعت به راهش ادامه می دهد.

در کوچه ها قدم می زنم اما خبری از کسی نیست که بخواهد با من هم صحبت شود، مرد جوانی که متوجه می شود خبرنگارم به سراغم می آید و می گوید: اینجا اگر ماشین نداشته باشی زندگی خیلی سخت است، فضایی برای تفریح پیش بینی نشده است جز چند تا کافی شاپ، مگر چقدر می توانیم برویم کافی شاپ؟ ساختمان ها را نگاه کنید هرکسی هر چیزی که خواسته ساخته اصلاً به جنبه بصری محله توجه نکردند یکی طرح رومی زده و درکنارش از طرح آجر استفاده شده است.

وی ادامه می دهد: اینجا رستوران، استخر و سالن ورزشی دارد اما تنها یک مسجد در حال ساخت دارد و یک حسینیه، مراکز فرهنگی مثل فرهنگسرا ندارد؛ از طرفی اگر بخواهی با تاکسی رفت وآمد کنی به سختی تاکسی پیدا می کنی و باید زیاد پیاده بروی.

از مرد جوان دور می شوم، باید مسیر زیادی را پیاده بروم تا به خیابان اصلی برسم شاید بتوانم تاکسی پیدا کنم، فکر می کنم که عدالت شهری به چه معناست؟ فرقی نمی کند در گران ترین خانه های شهر باشی یا در ارزان ترین آن، بهره برداری از حقوق شهروندی و خدمات شهری حق اولیه تو است، ای کاش مدیران شهری قبل از این که ساخت محله ای را آغاز کنند کلیه زیرساخت های شهری، فرهنگی، اجتماعی، مذهبی و ورزشی شهر را در نظر بگیرند و دسترسی به خدمات حمل ونقل عمومی را برای همه محلات فراهم آورند امکاناتی که باعث می شود برخی از آسیب های اجتماعی کاهش پیدا کند.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ایستگاه اتوبوس - ایستگاه - تبعیض نژادی - تبعیض - بهار - اتوبوس - نسیم شمال - قزوین - بهاری - نسیم - همان - میان - دروازه - 22 بهمن - میدان - میانه - ادامه - جاده - کوچه - بهمن - شمال - خانم - کانال آب - کشورمان - خیابان - کانال - عدالت - جهانی - اقامه - تابلو

آخرین اخبار سرویس:
آسمانی صاف و آفتابی در انتظار آسمان استان سمنان

اجرای 52 طرح عمرانی در بقاع متبرکه اصفهان

استخدام برنامه نویس وردپرس در تهران، خراسان رضوی و آذربایجان شرقی

مهندس اجرا و hse

استخدام ادیتور مسلط به پریمیر و افترافکت در اصفهان

استاندار: افزایش مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان نگران کننده است

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

پیش بینی دمای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

استخدام کارمند در دفترپیشخوان

ترافیک در محور چالوس سنگین است

هفته ای گرم و خشک، پیش روی گلستان

استخدام جوشکار

کار در منزل با گوشی

ترافیک در محور چالوس سنگین است

استخدام نقشه کش صنعتی در شرکت میراب در شهرک صنعتی شمس آباد

آشپز یا علاقه مند به آشپزی / سالنکار

آتش سوزی در 35 هکتار از مراتع سمیرم / اطفا حریق 4.5 ساعت طول کشید

ساخت 40 کلاس درس در لرستان

دلربایی «سپیده خداوردی» با استایلی شیک/ عکس

جشن های مردمی و معنوی زیر سایه خورشید در 2000 نقطه کشور

آتش سوزی در 35 هکتار از مراتع سمیرم / اطفا حریق 4.5 ساعت طول کشید

استخدام منشی خانم در یک شرکت معتبر در تهران

6 تیر؛ دریافت کارت ورود به جلسه آزمون سراسری

استخدام عکاس خانم ثابت برای سالن زیبایی

واکنش جالب نخست وزیر هلند به واژگون شدن لیوان قهوه اش + فیلم

استخدام سرپرست فنی در شرکت یاس ارغوانی در مازندران

استخدام خانم مجرب به کار فروشندگی در فروشگاه لباس زیر

استخدام صندوقدار، فروشنده ماهر، گرافیست، ادمین وبسایت و ادمین اینستاگرام

واکسیناسیون معلمان، استادان و دانشجویان در خراسان رضوی از ابتدای مرداد

کاهش دمای هوای اصفهان/کاشان، گرم ترین نقطه استان

پیش بینی وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

تقدیر سازمان منطقه آزاد کیش از تلاش فرهنگیان جزیره

ببینید | خبر خوب برای رانندگان در رابطه با جریمه ها

استخدام کارگر تخلیه در شرکت تیپاکس اکسپرس پارس در آذربایجان شرقی

تقدیر سازمان منطقه آزاد کیش از تلاش فرهنگیان جزیره

استخدام برای بخش بندی های مختلف هتل و تور مسافرتی

کاشان، گرم ترین نقطه استان اصفهان

استخدام کارمند ثبتی (ثبت شرکت) و کارآموز حسابداری در تهران

پرستار کودک با شرایط قابل قبول و ویژه

محدودیت تردد شبانه امشب هم اعمال نمی شود

آسمانی آفتابی در اغلب شهرها/باد و گرد و خاک در چندین استان کشور تا روزهای آینده

جزییات برگزاری کنکور 1400 اعلام شد

استخدام منشی در شرکت مارال پروفیل ارس در تهران

استخدام سرپرست کارگاه تراشکاری و حسابدار در نور محور فارس

پیش بینی دمای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

پیش بینی دمای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

استخدام مدرس زبان انگلیسی در موسسه آموزش زبان در شهرک مدنی - همدان

پیش بینی دماهای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

پیش بینی وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

پیش بینی وقوع دماهای 49 درجه و بالاتر در خوزستان

مهلت شرکت در جشنواره بین المللی قصه گویی کانون تا 10 تیر تمدید شد

چشمان خسته در هنگام رانندگی، راه را به چاه می برند

بررسی زوایای موزه مردم شناسی و تاریخ شفاهی از دید صاحبنظران

استخدام شاپ کار (شاپیست) در سازه افلاک پارسیان انرژی در کرج

استخدام آبدارچی در شرکت شیرآلات راسان در تهران

اهداء سه هزار و500 تبلت و تلفن همراه به دانش آموزان البرزی

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت بنیز نهاده ایرانیان در تهران

آسمانی صاف و آفتابی در لرستان

پیامک های ممنوعیت تردد شبانه بررسی شد

تکریم 210 همسایه دو ایستگاه مترو

راه اندازی پایگاه های تخصصی سنجش پیش دبستانیها

استخدام مهندس کامپیوتر آقا در شرکت طراح داده پیشرو در تهران

استخدام مسئول دفتر مدیریت خانم با حقوق و مزایای توافقی در تهران

استخدام کارشناس تعمیرات و نگهداری ( فنی ) در تهران

راه اندازی پایگاه های تخصصی سنجش بینایی پیش دبستانی ها

جزییات برگزاری کنکور 1400 اعلام شد

هلال احمر تاکنون چند دوز واکسن وارد کشور کرده؟

راه اندازی پایگاه های تخصصی سنجش پیش دبستانیها

چطور تلخی سبزی قورمه را بگیریم؟

استخدام بازاریاب و ویزیتور با پورسانت بی نظیر و مزایا در تهران

قرارگیری هوای 7 شهر در شرایط ناسالم

کاهش سرفاصله حرکت قطارها در خط شش مترو

استخدام طراح لباس خلاق در مزون رویسا در محدوده زعفرانیه

استخدام کارشناس بازارگانی خانم در مرکز تخصصی آرک اپلای در گیلان

هوای گرم بر کردستان حاکم می شود/ احتمال آتش سوزی در جنگل ها

رخ نمایی تابستان در آستانه ورود

هوای قم در شرایط خطرناک قرار گرفت

پرستار کودک

استخدام منشی مطب با روابط عمومی بالا

استخداک کار در منزل بانوان بوشهر ساخت تاج

استخدام نیروی دفتر (رو به رو کوروش) خانم و آقا

غربالگری بیش از 600 هزار نوآموز پیش دبستانی در برنامه سنجش

میوه های استوایی که می توان در ایران کاشت

قرارگیری هوای 7 شهر در شرایط ناسالم

باغ آسمانی ایرلند؛ پیامی از تمدن های باستان

استخدام سرپرست نگهداری و تعمیرات، تکنسین برق و کارشناس مکانیک در اصفهان

رنگ آمیزی دومین کوچه دوستی در محله اسلام آباد

کارتخوان کارت خوان استخدام نیروی کار اداری

آلودگی هوا، تهدیدی جدی برای اروپایی ها

استخدام کارشناس منطقه در شرکت پرشیا خودرو در آذربایجان شرقی

سرسره خروج اضطراری برای مدارس

استخدام کارگر ساده در شرکت مهندسی الکترو نیرو تابان کنترل در البرز

استخدام کارپرداز در شرکت آسمان بهرام علیشاه در آذربایجان شرقی

سنجش بیش از 600 هزار نوآموز پیش دبستانی

ادغام شیوه های مجازی و حضوری، راهکار آموزشی پساکرونا

سنجش بیش از 600 هزار نوآموز پیش دبستانی در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی سال جاری

جشن میلاد امام رضا(ع) با حضور خانواده شهدای فاطمیون برگزار شد

کاهش سرفاصله حرکت قطار ها در نیمه غربی خط شش متروی تهران

استخدام منشی در فروشگاه ایران الکتریک در فارس

استخدام کارمند اداری در کشت وصنعت ماریان در البرز

تبعیض شهری در بهاری همین حوالی...

تبعیض شهری در بهاری همین حوالی...