موضوعات داغ: - اينترنت ماهواره اي - رتبه بندي معلمان - دانشگاه آزاد - دانشگاه آزاد اسلامي - نقل و انتقالات - آموزش و پرورش - گلوله باران - صيانت از كاربران فضاي مجازي - فروش فوق العاده - خريد پرسپوليس - توت - رييس امارات - فداغ - كيفيت آب و فاضلاب - منطقه حفاظت شده باشگل - سعيد عالي پور - شرايط قرمز كرونايي - شهرك نبوت - هفته بيست و دوم ليگ برتر - خانه حسين - امير سامع - دادستان نظامي استان مركزي - سيد جمال الدين اسدآبادي

مطالب مرتبط:
آغاز ثبت نام مسابقه حفظ موضوعی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان
برتری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در طرح واکسیناسیون کرونا
رییس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج: مشاهده کرونای هندی و آفریقایی در استان های همجوار/ مردم بیشتر مراقب باشند
هشت رشته جدید به رشته های دانشگاه علوم پزشکی دزفول اضافه می شود
هشت رشته جدید به رشته های دانشگاه علوم پزشکی دزفول اضافه می شود
-3 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 10:202021-05-09پزشكي

ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد


برنامه ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی کشور آغاز شد.

- "، برنامه ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی کشور با توجه به اهمیت تقویت اثربخشی طرح های پژوهشی مصوب دانشگاهها در اولویت برنامه های معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت تقویت اثربخشی طرح های پژوهشی مصوب دانشگاه ها، برنامه ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی کشور از سوی چند دانشگاه علوم پزشکی اجرا می شود.

اهمیت و اهداف ارزشیابی شاخص های اثرات پژوهش اندازه گیری و بررسی اثرات پژوهش های سلامت در محدوده ای فراتر از دانشگاه و دانشگاهیان، مدت هاست مورد توجه کشورها قرار گرفته است.

سئوال برخی از کشورها این است که هزینه صرف شده برای انجام پژوهش چه فایده ای داشته است، برای برخی دیگر از کشورها چالش اصلی، کمبود هزینه های پژوهش است و نیاز دارند برای افزایش بودجه پژوهش، نشان دهند که انجام پژوهش فوایدی داشته است.

در ابتدا اثرات پژوهش باید تعریف شود و اینکه چگونه می توان آن را اندازه گیری کرد.

اثرات پژوهش های سلامت به منظور شفاف کردن اثرات پژوهش تعاریف محدودی ارائه شده است که مهم ترین تفاوت آن میزان تأیید تعاریف بر قابل اندازه گیری بودن و قابل انتساب بودن اثرات است.

دو تعریف موجود که این تفاوت را به خوبی نشان می دهند عبارتند از: اثرات پژوهش: اثر بر روی تغییر و یا ایجاد منفعت اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاست ها و خدمات عمومی، سلامت، محیط و کیفیت زندگی فراتر از دانشگاه و اثر پژوهش عبارت است از سهم قابل پژوهش در اقتصاد، جامعه، فرهنگ، امنیت ملی، سیاست های عمومی یا خدمات، بهداشت، محیط زیست یا کیفیت زندگی، فراتر از دانشگاه اهداف بررسی و اندازه گیری اثرات پژوهش در چهار حیطه کلی بیان می شود: حمایت طلبی: اثبات فواید حمایت از پژوهش، افزایش درک از پژوهش و فرایندهای آن، در سیاستگذاران و جامعه به منظور تغییر سیاست ها و رفتار ایشان.

پاسخگویی: نشان دادن اینکه بودجه پژوهش به صورت کارا و اثربخش مصرف شده است و پژوهشگران و نظام پژوهشی را مورد سؤال قرار می دهد.

تخصیص منابع: تعیین این موضوع که در آینده در کدام قسمت پژوهش سرمایه گذاری شود که بهترین استفاده از منابع محدود موجود انجام پذیرد.

تحلیل: درک این موضوع که چگونه و چرا پژوهش اثربخش است و چگونه می توان آن را بهتر حمایت نمود، با هدف تولید شواهد برای سیاستگذاری های پژوهشی.

برای بررسی اثرات پژوهشی در یک سیستم، ابتدا باید هدف آن به صورت شفاف مشخص شود، زیرا روش اجرا را متأثر می سازد.

برای برخی از اهداف، نیاز به امتیازدهی به اثرات پژوهش و رتبه بندی آن است (مانند حمایت طلبی و تخصیص منابع) ولی برای برخی اهداف، تعیین عوامل مؤثر بر ایجاد اثرات و نوع اثرات اهمیت دارند (مانند تحلیل).

همچنین تعیین اهداف بررسی اثرات پژوهشی، رویکرد آن (رویکرد اکولوژیک و یا مطالعات موردی) را تعیین می کند.

روش های اندازه گیری اثرات پژوهش به منظور بررسی اثر پژوهش ها، دو روش کلی معرفی شده است: روش مطالعات بالا به پایین و روش مطالعات پایین به بالا.

در مطالعات بالا به پایین، متغیرهای مورد استفاده در سطح کلی و جمعی جمع آوری می شوند، مثلاً ارزیابی رابطه میزان هزینه صرف شده برای انجام پژوهش ها و اثر آن پژوهش ها بر کاهش مرگ ومیر ناشی از بیماری های خاص.

این گونه مطالعات بیشتر با هدف برآورد پولی اثرات پژوهش انجام می پذیرد.

در مطالعات پایین به بالا، تعدادی از پژوهش ها برای بررسی اثرات، مورد ارزیابی قرار می گیرند.

به این ترتیب که گروهی از پژوهش ها انتخاب شده و اثرات آن ها در طول زمان مورد بررسی قرار می گیرند.

برای ارزیابی اثرات پژوهش های سلامت به روش پایین به بالا چارچوب هایی معرفی شده اند که یکی از مهم ترین و جامع ترین مدل های پیشنهاد شده، مدل payback است در این چهارچوب منافع حاصل از تحقیقات در پنج طبقه؛ شامل تولید علم، ظرفیت سازی، اثر بر سیاستگذاری، اثر بر سلامت و اثر بر اقتصاد معرفی می شوند.

در ایران هم با توجه به چهارچوب payback پرسشنامه ای تهیه شد و اثرات پژوهش ها در 6 دانشگاه علوم پزشکی کشور مورد بررسی قرار گرفت.

در این پروژه از طرح هایی که در سال های 1387 و 1388 خاتمه یافته بودند تعدادی به صورت تصادفی انتخاب شد و پرسشنامه برای محقق اصلی آن فرستاده شد تا آن را تکمیل کند.

برای انتخاب مناسب ترین شاخص ها برای ارزیابی اثرات پژوهش ها باید دو نکته را در نظر گرفت؛ سطح تجمعی (aggregation level) و گروه دانشی (Pillars) .

در سطح تجمعی باید مشخص شود که بررسی اثرات در کدام سطوح شامل فردی، گرنت و گروه پژوهش، سازمان/ دپارتمان، سازمان تأمین کننده اعتبار، دانشگاهی/ استانی/ ملی و یا بین المللی قرار است انجام پذیرد.

در گروه دانشی باید مشخص شود که چه گروهی شامل علوم پایه، علوم بالینی، علوم ارائه خدمت، علوم جمعیتی و بهداشت عمومی و علوم بین رشته ای قرار است بررسی شود.

در دنیا تجارب متعددی درباره بررسی اثرات پژوهشی در سطوح ملی وجود دارد.

هدف نهایی ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس شاخص اثرات پژوهش های سلامت، ترویج استفاده از نتایج پژوهش های سلامتی در تصمیم گیری های مرتبط با سلامت است.

این ارزشیابی با رویکرد مطالعه موردی و با استفاده از چارچوب بازدهی پژوهش (payback) انجام می پذیرد.

در این ارزشیابی از پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی (شامل دانشکده ها، پژوهشگاه ها و مراکز تحقیقاتی) درخواست می شود چنانچه یکی از پژوهش های ایشان طی سال های 1397، 1398 و 1399 منجر به تاثیر شده اند، فرم مربوطه را تکمیل کرده و به کارشناس ارزشیابی دانشگاه خود ارسال کنند.

سال تصویب پژوهش و خاتمه آن اهمیت ندارد.

مهم زمانی است که تاثیر گذاری رخ داده است.

اصول اولیه در ارزشیابی حاضر عبارت است از نظام انگیزشی: جهت دهی به فعالیت های حرفه ای در سطح فردی و سازمانی ، برابری و عدالت: فراهم آوردن امکان مشارکت همه محققین و دانشگاه ها (و به دنبال آن همه انواع طرح ها) ، شفافیت: تمامی فرایندهای ارزشیابی درسطوح دانشگاهی و ستادی در دسترس ذی نفعان قرار می گیرد ، تضاد منافع: جلوگیری از تأثیر منافع فردی و سازمانی در شناسایی و در امتیازدهی به طرح هایی که اثر داشته اند.

حیطه های ارزشیابی حیطه های ارزشیابی اثرات پژوهش ها: عبارتند از اثر بر تصمیم گیری ، اثر بر سلامت و اثر بر اقتصاد .

حیطه اجرایی شدن نتایج پژوهش ها به عنوان مرحله ضروری برای ایجاد اثرات سلامتی و اقتصادی به چارچوب بازدهی پژوهش اضافه شده است.

تولید مستندات کمک به تصمیم گیری در سطوح بین المللی، ملی و استانی: محتوی آموزشی برای سیاستگذاران و مدیران (مانند: ارزیابی فناوری سلامت، خلاصه سیاستی، اسناد سیاستی، دستورالعمل ها و یا مصوبات سازمان های تصمیم گیر)، ارائه دهندگان (مانند: راهنمای های بالینی و بهداشت عمومی)، بیماران (ابزار کمک تصمیم بیماران)، مردم و دانشجویان.

اجرایی شدن نتایج پژوهش: استفاده از نتایج پژوهش ها در سیاستگذاری های استانی، دانشگاهی و شبکه بهداشت و درمان شهرستان.

چنانچه مستندات کمک به تصمیم گیری مورد استفاده قرار بگیرند و یا هرگونه دستورالعمل اجرایی مبنی بر اجرایی شدن نتیجه پژوهش در یک جمعیت مشخص صورت گرفته باشد.

ایجاد اثرات سلامتی: به معنی اثر بر شیوع و بروز بیماری، کیفیت زندگی و یا طول عمر.

در این بخش، باید با استفاده از انجام پژوهش و یا آنالیز داده های روتین نشان داده شود که نتایج پژوهش که اجرا شده اند، منجر به ایجاد اثرات سلامتی شده اند.

ایجاد اثرات اقتصادی: اثر بر درآمدزایی و افزایش کارایی در سطح فرد و سازمان.

در این بخش، باید با استفاده از انجام پژوهش و یا آنالیز داده های روتین نشان داده شود که نتایج پژوهش که اجرا شده اند، منجر به ایجاد اثرات اقتصادی شده اند.

مراحل انجام ارزشیابی دانشگاه های علوم پزشکی بر اساس شاخص تأثیرگذاری پژوهش ها در سه مرحله انجام می گیرد و ابتدا ارسال نامه، راهنما و فرم ارزشیابی برای دانشگاه ها از طرف ستاد، دوم شناسایی و بررسی اعتبار و غربالگری پژوهش های تأثیرگذار توسط دانشگاه و ارسال طرح های منتخب به ستاد و سوم ارزیابی پژوهش های تأثیرگذار به منظور بررسی اعتبار و امتیازدهی است.

امتیاز تعلق گرفته به ایجاد اثرات سلامتی و اقتصادی، بیشتر از امتیاز حیطه اثر بر تصمیم گیری می باشد، زیرا ایجاد اثرات سلامتی و اقتصادی نیازمند اجرایی شدن نتایج پژوهش ها هستند و نیاز به تعاملات و مداخلات بیشتری دارد.

امتیازاتی که به هر یک از حیطه های اثرات تعلق می گیرد، بعد از برگزاری جلسات تخصصی با کمیته داوران آگاهی رسانی خواهد شد.


کلید واژه ها: دانشگاه های علوم پزشکی - دانشگاه - علوم پزشکی - پژوهش - پزشکی - طرح های پژوهشی - برنامه - کشور - علوم - درمان و آموزش پزشکی - دانشگاه علوم پزشکی - تحقیقات و فناوری - اهمیت - پژوهشی - کشورها - درمان و آموزش - دانشگاه علوم - آموزش پزشکی - اندازه گیری - تقویت - قرار - آغاز - مصوب - تحقیقات - معاونت - اولویت - فناوری - هزینه - سلامت - آموزش

آخرین اخبار سرویس:
آغاز واکسیناسیون مددجویان و کادر درمان مراکز ماده 16

آنچه شما باید قبل، حین و بعد از زدن واکسن کرونا بدانید

جزییات ثبت نام بیماران نادر و دیابتی های دریافت کننده انسولین برای واکسیناسیون کرونا

روایت یک پزشک از وحشتناک ترین روزهای کرونا

ماجرای چمن خوابی اطراف بیمارستان های کرونایی / لامبدا بیخ گوش ایران

آغاز واکسیناسیون خبرنگاران استان مرکزی / فراخوان 3 هزار راننده

نوبت دهی واکسیناسیون کرونای بیماران دیابتی آغاز شد + جزییات

پخت و پز با زغال خطر ابتلا به بیماری های چشمی را افزایش می دهد

تمهیدات جدید برای افزایش تخت های بیماران کرونایی خراسان شمالی/عمل های غیرضروری فعلا لغو خواهد شد

کمبود سرم در استان ایلام جدی نیست

آژیر قرمز در مراکز انتقال خون اصفهان به صدا درآمد

تزریق بیش از 90 هزار دوز واکسن در منطقه جنوب استان/نزدیک به 70 درصد موارد مثبت وبستری در بیمارستان ها

پلمب چهار قلیان سرا در اهواز

عوارض جدید ابتلا به ویروس کرونا

روایت یک پزشک از وحشتناک ترین روزهای کرونا

حدود 80 پرستار گنبدی به کرونا مبتلا شدند/ 42 درصد بستری بیمارستان های گنبد از شرق گلستان هستند

آخرین خبر از وضعیت کرونا در سیستان و بلوچستان

خطر ابتلا به سرطان را با این نوشیدنی کم کنید

شما هم موقع ظرف شستن پیشبند نمی بندید؟

بیمارستان سینای کوت عبدالله در پیک جدید کرونا

ماجرای چمن خوابی اطراف بیمارستان های کرونایی صحت دارد؟

اختراعاتی که زندگی را راحت تر می کنند

پخت و پز با زغال خطر ابتلا به بیماری های چشمی را افزایش می دهد

کام تلخ شیرینی یک عروسی در خراسان جنوبی

رکوردشکنی کرونا در ایلام / کمبود تخت خالی در مراکز درمانی

استخدام کارشناس دفتر فنی در یک شرکت معتبر پیمانکاری ابنیه از گلستان

واکسن نورا با چه قیمتی به فروش می رسد؟

ماجرای چمن خوابی اطراف بیمارستان های کرونایی

هزینه کفن، دفن و خرید قبر در پایتخت / فوت 36 هزار تهرانی به دلیل کرونا

بدن خود را با عدس مقابل کرونا مقاوم کنید

پیشگیری و درمان پارکینسون با مصرف میوه ها

سموم محیطی، قدرت باروری مردان را کاهش می دهند

چه افرادی تحت تاثیر بیماری های روانی ناشی از همه گیری قرار دارند؟

غربالگری کرونایی بیش از نیم میلیون مسافر ورودی به کشور

استخدام کارمند اداری خانم با بیمه و مزایا در مرکز معتبر سلامت اول در تهران

244 بیمار در بخش های کرونایی استان کرمان بستری شدند

پوکه معدنی چه کاربردی دارد؟

نشستن طولانی مدت و بلای خطرناکی که سرتان می آید!

تزریق بیش از 43 هزار واکسن در شهرستان خمینی شهر

حتی سرم و آب مقطر هم پیدا نمی شود/ قیمت نجومی داروهای کرونا در بازار سیاه

این نقطه های مرگبار بدن را بشناسید !

مرگ ستایش 10ساله و اقدامی که همه را شوکه کرد!

حدود 80 پرستار گنبدی به کرونا مبتلا شدند/ 42 درصد بستری شدگان در بیمارستان های گنبدکاووس از شرق گلستان هستند

لاغری سریع با 3 روش علمی

بزم کرونا در بحبوحه سهل انگاری مردم

نابودی سلول‎ های سرطانی بدون نیاز به جراحی

امکانات بهداشتی سیستان و بلوچستان متناسب با جمعیت رشد نکرده است

کودکان می توانند ناقل کرونا برای زنان باردار باشند

پاسخ های علمی به شایعات عوارض واکسن

طرز تهیه رب آلوچه خوشمزه

جایگزین نمک چیست؟

منجیان غریق در خطر ابتلا به کرونا

آخرین وضعیت سلامت مهران مدیری بعد از ابتلا به کرونا

خواص ضدویروسی عدس در مقابله با کرونا

تزریق واکسن مانع انتشار ویروس نیست

چگونه بخوابیم و لاغر شویم؟

سامانه نوبت دهی واکسن کرونا برای خبرنگاران باز شد

وقتی کرونای دلتا با مردم سفر می کند

افزایش اشتها چه دلایلی می تواند داشته باشد؟

چرا هنوز بازار خرافات کرونایی داغ است؟

ثبت نام از مبتلایان به بیماری های نادر و دیابتی های انسولینی برای دریافت واکسن کرونا

بلایی که نشستن طولانی مدت بر سر شما می آورد

ورود محموله سرم تزریقی؛ به زودی/ جزییات ثبت نام دیابتی ها برای تزریق واکسن کرونا

چه کسانی باید کرم ضد آفتاب بزنند؟

آغاز واکسیناسیون سنین بالای 50 سال در قم

حدود 80 پرستار گنبدی به کرونا مبتلا شدند/ حدود 42 درصد بستری شدگان در بیمارستان های گنبدکاووس از شرق گلستان هستند

هرمزگان درگیر چند گونه از کرونا است/قرنطینه کامل برخی مناطق استان

همه مراکز درمانی گیلان آماده پذیرش بیماران کرونایی

آمار جانباختگان کرونا در لرستان از مرز 2 هزارنفر گذشت/ افزایش تعداد مبتلایان و بستری شدگان

حتی سرم و آب مقطر هم پیدا نمی شود/ قیمت نجومی داروهای کرونا در بازار سیاه

شبیخون کرونا به مازندران

با این ترفند معده و روده را شستشو دهید

فیلم| روزهای بسیار سخت کادر درمان در شرایط بحرانی کرونا/ تخت خالی نداریم!

توقف واکسیناسیون بیماران دیابتی/ واکسیناسیون خبرنگاران شروع شد!

روایت یک پزشک از وحشتناک ترین روزهای کرونا!

برای فرار از یبوست انجیر بخورید

محققان: ورود ویروس کرونا به DNA بیماران صحت ندارد

بدن خود را با عدس مقابل کرونا مقاوم کنید

مراقبت های بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد و سنین مختلف/ افراد میانسال تب را تحمل کنند

فیلم| روزهای بسیار سخت کادر درمان در شرایط بحرانی کرونا/ همه تخت ها پر شده اند

ورود محموله سرم تزریقی؛ به زودی

مرگ های کرونایی خیز پنجم از 500 نفر در روز فراتر می رود

گیاهان هم می توانند به سرطان مبتلا شوند!

طرز تهیه خورش پسته کوهی

دکتر ملیحه عرب: واکسیناسیون کووید19 برای زنان باردار توصیه می شود/ هنوز برنامه واکسیناسیون کشوری زنان حامله اعلام نشده است

کاهش آمار ابتلا و مرگ ومیر کرونا در سیستان و بلوچستان

استخدام سرپرست دفتر فنی مکانیک و سرپرست ایمنی و بهداشت در کرمان

استخدام ویزیتور حضوری با پورسانت بالا،بیمه و پاداش در گیلان

تعداد بستری ها به 3304 نفر رسید

ابلاغ 275 میلیارد ریال اعتبار به دانشگاه علوم پزشکی یاسوج/ اختصاص20 هزار دُز واکسن به استان

بازی دلتا با اعداد مرگ/ تزریق واکسن معادل ایمنی قطعی در برابر کرونا نیست

آشنایی با پرورش مرغ گوشتی در باوی

ظرفیت بیمارستان امام حسن بجنورد تکمیل شد

برنامه ریزی واکسیناسیون کرونا در حوزه غرب اهواز

کودکان با سینه خیز رفتن موقعیت های خطرناک را درک می کنند

راهکار جدید دانشمندان برای درمان صرع

آخرین آمار جهانی کرونا سه شنبه 12 مرداد 1400

10 کشور جهان رکورد مبتلایان کرونا را شکستند

چگونه رابطه جنسی پوست شما را از آکنه و چروک پاک می کند؟

خروش کرونا؛ نقطه سرِخط

ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد

ارزشیابی تاثیرات پژوهش های انجام شده در دانشگاه های علوم پزشکی آغاز شد