مطالب مرتبط:
دعوت جمعیت آبادگران ایران اسلامی از آیت الله رییسی
تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، رونمایی شد
تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد
عکس | رونمایی از تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس
تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس رونمایی شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 05:302021-05-09سياسي

آیت الله لاری آغازگر عملی حکومت اسلامی در ایران بود


آیت الله عبدالحسین لاری از مخالفان سرسخت جدایی دین از سیاست بود و ولی فقیه را نماینده امام زمان (عج) می دانست که جامعه اسلامی را اداره می کند.

- وحید کارگر جهرمی گفت: آیت الله عبدالحسین لاری از مخالفان سرسخت جدایی دین از سیاست بود و ولی فقیه را نماینده امام زمان (عج) می دانست که جامعه اسلامی را اداره می کند.

خبرگزاری مهر"-گروه دین و آیین-عصمت علی آبادی: امروز سالگرد رحلت آیت الله سید عبدالحسین لاری، چهره درخشان روحانیت شیعه در سده اخیر است.

آیت الله لاری یکی از بزرگترین و کم نظیرترین فقهای دوران معاصر و از پیشتازان مبارزه روحانیت با استکبار و استعمار است.

اولین نمونه کوچک حکومت اسلامی در تاریخ معاصر به رهبری ایشان محقق شده است اما متأسفانه درباره آن کمتر صحبت شده است.

حضرت آیت الله خامنه ای در خصوص ایشان می گویند: مرحوم آیت الله آقا سید عبدالحسین لاری در میان علمای معاصر خود، از امتیازات ویژه ای برخوردار بوده است و به گمان زیاد، همین ویژگی ها موجب آن شده است که میرزای بزرگ مجدد شیرازی او را از سامرا و از حلقه ی گرم تعلیم و تعلم آن حوزه ی بزرگ، و از میان شاگردان خود برگزیده، به منطقه ی فارس و بوشهر، که خود از وضعیت حساس آن به خوبی مطلع بوده است، گسیل دارد.

آن روز منطقه ی فارس و بوشهر، اسیر سلطه ی جبار نظامیان انگلیسی بود.

و این قطعه ی خونین از میهن و ملت ما، از اشغال خشن و ظالمانه ی نظامیان و سیاستمداران انگلیسی، در رنج و مصیبت می زیست، مرحوم سید عبدالحسین لاری پرچم جهاد و مبارزه ی با اشغالگران را برافراشت؛ و اولین نمونه ی کوچک، ولی پرمعنا از حکومت اسلامی را، در این خطه تشکیل داد.

بدیهی ست که عِده و عُده ی اشغالگران انگلیسی و رجال سیاسی و درباری دست نشانده ی آنان، توانستند بر مجموعه ی کوچک و مؤمن، ولی تهیدست پیرامون سید بزرگوار فائق آیند و آن بزرگوار و خانواده اش را به محنتی سخت دچار کنند؛ ولی ندای حق طلبانه و ظلم ستیز آن عالم دینی راستین را نتوانستند خاموش سازند.

برای شناخت هرچه بیشتر شخصیت و جایگاه والای این فقیه عظیم الشان با وحید کارگر جهرمی پژوهشگر تاریخ معاصر و نویسنده کتاب آیت الله سید عبدالحسین لاری به گفتگو پرداختیم که در ادامه می خوانید: *آیت الله لاری متولد نجف اشرف هستند، چه شد که ایشان در جریان مشروطیت ایران به فعالیت گسترده پرداختند؟ آیت الله سیدعبدالحسین لاری، فرزند سید عبدالله دزفولی در 18 اسفند 1226 شمسی در نجف اشرف به دنیا آمد.

خانواده ایشان از روحانیون اهل دزفول بودند که قرن ها پیش به عراق مهاجرت کرده بودند.

آیت الله لاری در سن بیست و دو سالگی به درجه اجتهاد رسید و در جوانی به عنوان یکی از مدرسین حوزه علمیه نجف مطرح شد.

از جمله استادان معروف او می توان به آیت الله سید محمدحسن حسینی شیرازی معروف به میرزای شیرازی اشاره کرد که در جریان جنبش تنباکو در زمان ناصرالدین شاه قاجار فتوای تحریم تنباکو را صادر کرد.

آیت الله سیدعبدالحسین لاری پس از رسیدن به مقام اجتهاد، به دعوت گروهی از بزرگان لار، در سال 1270 شمسی به یکی از شهرهای جنوبی استان فارس کنونی، برای رسیدگی به امور دینی و مذهبی مردم و جلوگیری از ظلم و ستم حاکمان محلی عزیمت کرد و به علت طول اقامت در آنجا، منسوب به آن شهرستان گردید.

سید از زمان ورود خود به ایران تا شروع نهضت مشروطه، اقدامات و فعالیت های زیادی در جهت احیای احکام اسلامی و ارتقای سطح آگاهی سیاسی و اجتماعی مردم جنوب انجام داد.

یکی از مهمترین اقدامات او در این راستا تأسیس مدارس علوم دینی و حوزه ی علمیه و جذب شاگرد از نواحی مختلف جنوب ایران بود.

این اقدام سید باعث افزایش قدرت او حتی فراتر از شهر لار شد و حوزه اقتدار او حتی به مناطقی مانند شیراز، بوشهر، بندرعباس، جهرم داراب و سیرجان نیز رسید.

آیت الله سید عبدالحسین لاری از مخالفان سرسخت جدایی دین از سیاست بود و در کنار پرداختن به امور دینی و مذهبی مردم همواره درصدد جلوگیری از ظلم و ستم حاکمان به آنان بود، در همین راستا به دفاع از انقلاب مشروطه پرداخت و با مخالفان آن در فارس به نبرد برخاست او از هواداران انقلاب مشروطیت بود و از جمله اقدامات او بعد از پیروزی انقلاب مشروطیت می توان به تشکیل انجمن اسلامی و نبرد با مخالفان انقلاب مشروطیت در فارس مانند محمدرضا قوام الملک (قوام الملک سوم) اشاره کرد.

نبرد و درگیری بین آنها سرانجام منجر به کشته شدن قوام الملک سوم و البته تعدادی از مشروطه خواهان و هواداران سید لاری مانند آیت الله شیخ محمدباقر اصطهباناتی شد.

* اقدامات و مبارزات آیت الله لاری از استبداد صغیر به چه شکلی دنبال می شد؟ با به توپ بستن مجلس توسط محمدعلی شاه، بار دیگر ایالت فارس مانند دیگر مناطق کشور دچار آشوب و ناامنی شد.

آیت الله لاری این اقدام محمدعلی شاه را به شدت محکوم کرد و حتی از مردم خواست تا از پرداخت مالیات به حکومت خودداری کنند.

ظل السلطان از حکومت فارس عزل شد و پسران قوام الملک که در تهران بودند، دوباره به شیراز آمدند و قدرت را در دست گرفتند.

شرایط برای سید لاری و هوادارانش بعد از کشتار مشروطه خواهان در تهران بسیار سخت شد.

او با آمدن قوام الملک مجبور به بازگشت به لار شد.

اما فرزندان قوام الملک که سید لاری را در قتل پدر سهیم می دانستند، تلاش کردند تا سید لاری را برای همیشه از صحنه سیاسی فارس حذف کنند.

بنابراین با نیروی زیادی و با حمایت محمدعلی شاه قاجار به لار حمله کردند.

در مقابل هواداران لاری از شهرهای مختلف جنوب کشور به کمک او آمدند.

نبرد بین آنها دو ماه طول کشید و سرانجام با پیروزی مشروطه خواهان پایان یافت.

شهر لار در این زمان در نتیجه اقدامات آیت الله لاری به همراه شهرهای تبریز، رشت و اصفهان به عنوان مراکز مهم مشروطه خواهان به منظور مبارزه با استبداد محمدعلی شاه قاجار مطرح شده بود.

با اینکه شهر لار در حمله دوباره مستبدین اشغال شد؛ اما تهران مدتی بعد به تصرف مشروطه خواهان در آمد.

آیت الله لاری در جریان جنگ جهانی اول حکم جهاد علیه انگلیس صادر کرد و از مردم خواست با اشغال ایران توسط آنها به مخالفت بپردازند.

در این زمان مناسبات حکومت مرکزی با آیت الله لاری نیز حسنه نبود و در نتیجه انگلیسی ها با کمک حکومت مرکزی به لار حمله کردند و سید لاری به سختی و به شکل معجزه آسایی توانست از لار فرار کند.

او ابتدا به فیروزآباد و سپس به شهر جهرم رفت و مورد حمایت مردم این شهر قرار گرفت.

آیت الله لاری به مدت پنج سال در جهرم اقامت کرد و سرانجام در تاریخ 15 اردیبهشت 1303 شمسی مصادف با 4 شوال 1342 قمری درگذشت.

امروزه مقبره او در جهرم به نام مقبره آقا معروف است و زیارتگاه اهالی مردم این شهر است.

*از نگاه آیت الله لاری، جایگاه سیاست در اسلام کجاست؟ آثار سیاسی ایشان در چه حوزه هایی است؟ آیت الله لاری مهمترین هدف پیامبران، امامان و حاکمان اسلامی را رهبری و اداره جامعه بر اساس وحی الهی که همان هدایت انسان ها به سوی خداوند است، می داند.

بنابراین سیاست از نگاه او اداره جامعه و هدایت مردم به سوی خداوند است.

از جمله آثار سیاسی آیت الله لاری می توان به رساله آیات الظالمین (نصایح و فضایح)، رساله قانون مشروطه مشروعه، رساله قانون در اتحاد ملت و دولت، رساله فقهی، سیاسی موسوم به احکام قانون اداره بلدیه، رساله سوال و جواب فقهی و بیانیه دفاعیه جهاد با اجانب در جنگ جهانی اول اشاره کرد.

آیت الله لاری در اکثر آثار خود بر لزوم مبارزه با استبداد و ظلم تأکید کرده است.

سید به خصوص با انتشار رساله های آیات الظالمین و احکام قانون اداره بلدیه همکاری مسلمانان با حکومت های استبدادی را نامشروع دانست.

در این میان، برخورد آیت الله لاری با مستبدین در جریان انقلاب مشروطیت بسیار برجسته و تعیین کننده بود.

البته او تنها به موضع گیری علمی درباره مشروطیت نپرداخت؛ بلکه مردم را به مقابله نظامی در جهت مقابله با استبداد داخلی و سلطه خارجی تشویق کرد.

مبارزات او با مستبدین در جریان انقلاب مشروطیت نیز این موضوع را اثبات می کند.

*از دیدگاه سید لاری، حکومت چند نوع است و منشأ و اهداف آن چیست؟ آیت الله سید عبدالحسین لاری در رساله قانون در اتحاد ملت و دولت ، حکومت را به دو دسته استبدادی و مشروطه مشروعه تقسیم می کند.

او مستبدین را در زمره مفسدین فی الارض و محاربین با مسلمین قرار داده و با استناد به آیه های قرآن معتقد است مستبدین با خدا و رسول او به ستیز برخاسته اند.

او تنها به موضع گیری علمی درباره مشروطیت نپرداخت؛ بلکه مردم را به مقابله نظامی در جهت مقابله با استبداد داخلی و سلطه خارجی تشویق کرد.

مبارزات او با مستبدین در جریان انقلاب مشروطیت نیز این موضوع را اثبات می کند او حتی در رساله احکام قانون اداره بلدیه حکم قتل مستبدین را صادر کرده است و در رساله آیات الظالمین، از همه خواسته تا حکومت های استبدادی را تحریم کنند و هر گونه همکاری مؤمنان با این حکومت ها را نامشروع دانسته است.

او به همین علت با حکومت پادشاهان مخالف بود و از مردم خواست تا به دنبال جایگزین کردن آن با حکومت اسلامی باشند.

به همین علت بود که تبدیل سلطنت قاجاریه به دولت حقه اسلامیه را واجب دانست.

آیت الله لاری در جریان انقلاب مشروطیت از برقراری حکومت مشروطه مشروعه دفاع می کرد.

از نگاه او این حکومت می بایست بر قوانین شرع اسلام منطبق باشد.

او تفاوت حکومت مشروطه مشروعه با حکومت استبدادی را مانند تفاوت اسلام و کفر، حلال و حرام، حق و باطل و بهشت و جهنم می دانست.

حفظ نظام سیاسی اسلام، از بین بردن ظلم و ستم در حکومت اسلامی و برقراری عدالت در جامعه اسلامی از مهمترین اهداف حکومت مشروطه مشروعه از نگاه آیت الله لاری بود.

*از نظر لاری مجلس چه ویژگی ها و اهدافی باید داشته باشد؟ آیت الله لاری با اینکه تشکیل مجلس به منظور حفظ و حراست از حقوق مردم را واجب کفایی می دانست، اما مخالف قانون اتخاذ شده از غربیان بود.

او در رساله قانون مشروطه مشروعه تأکید کرد که قانون مجلس باید منطبق بر شریعت اسلامی باشد.

جلوگیری از وضع قانون غیر اسلامی و گسترش عدالت در جامعه از مهمترین اهداف آیت الله لاری از تشکیل مجلس شورای ملی بود.

او به همین علت، با تأسیس نخستین مجلس شورای ملی در پیامی تشکیل مجلس را تبریک گفت و حمایت خود از تشکیل مجلسی که مبتنی بر قوانین اسلام باشد را اعلام کرد.

لاری حتی اعتقاد داشت که ریاست مجلس باید بر عهده فقیه عادل جامع الشرایط باشد تا از این طریق از نفوذ جریان های انحرافی در مجلس جلوگیری شود.

*دیدگاه لاری درباره ولایت مطلقه فقیه و قلمرو اختیارات آن چگونه است؟ آیت الله سید عبدالحسین لاری از نخستین کسانی بود که اصل ولایت مطلقه فقیه را در رساله ولایت الفقیه ارائه کرده است.

از دیدگاه لاری، اجرای قوانین اسلامی در هیچ زمانی تعطیل بردار نیست.

به همین علت او فقیه جامع الشرایط را نماینده قانونی امام عصر (عج) می داند که می بایست زندگی مسلمانان را در عصر غیبت و بر اساس موازین قرآن و سنت‏ نبوی و احادیث اهل بیت (ع) اداره کند.

به همین علت معتقد است بر مردم نیز واجب است که از او پیروی کنند.

از مهمترین اختیارات و مناصب ولی فقیه از دیدگاه سید لاری می توان به: تشکیل حکومت اسلامی، دخالت در امور حسبیه، إفتاء (فتوا دادن)، اقامه حدود، قضاوت، اقامه نماز جمعه، امر به معروف و نهی از منکر، مالکیت بیت المال و اموال عمومی و دولتی، اختیار مطلق در چگونگی مصرف بیت المال مسلمین، مبارزه با استعمار خارجی، امر به جهاد اسلامی علیه استعمارگران و حتی باز پس گیری سرزمین های اسلامی تصرف شده اشاره کرد.

*نظرات سیاسی آیت الله لاری با علمای معاصر چه تفاوت هایی داشت؟ تفاوت های اساسی بین مشروطه مورد نظر آیت الله لاری با علمای طرفدار مشروطه وجود داشت.

مشروطه مورد نظر سید کاملاً جنبه دینی و غیر عرفی داشت؛ اما اکثر علمای مشروطه خواه، به عرفی بودن مشروطه اعتقاد داشتند و معتقد بودند مشروطه دخالتی در امور شرع نخواهد کرد.

این در حالی بود که در اندیشه سیاسی آیت الله لاری، قانون گذاری در حوزه عرف جایی نداشت و تأکید می کرد قانون مجلس می بایست قانون اسلامی و شرعی باشد.

در واقع او قائل به حاکمیت مطلقه فقیه بود که در آن احکام شریعت اسلام جاری و ساری شود.

*از نظر سید لاری رابطه سیاست و دین چگونه است؟ آیت الله لاری از مخالفان سرسخت جدایی دین از سیاست بود.

او جدایی دین از سیاست را از شعارهای استعمارگران می دانست و معتقد بود فقیه جامع الشرایط دارای ولایت در امور سیاسی است.

لاری به همین علت همان طور که گفته شد اختیارات و مناصب زیادی برای فقیه در دوران غیبت قائل بود.

*راز علاقه خاص رهبر معظم انقلاب اسلامی نسبت به آیت الله لاری چیست؟ آیت الله سیدعبدالحسین لاری و فرزندانش نقش مهمی در تربیت اسلامی و انقلابی مردم جنوب ایران و به خصوص مناطقی مثل جهرم و لار داشتند.

همچنین او از کسانی است که به شکل نظری و البته عملی به مبارزه با مستبدان داخلی و استعمارگران خارجی پرداخته است.

او حتی معتقد بود که حاکم اسلامی باید برای خودکفایی داخلی به منظور رها شدن از وابستگی به بیگانگان تلاش کند.

به همین علت در رساله سوال و جواب جنس خارجی، مصرف خوراکی ها و اجناس خارجی را به منظور جلوگیری از خارج شدن سرمایه و فراهم شدن استقلال اقتصادی و خودکفایی کشورهای اسلامی تحریم کرد.

او معتقد بود که کشوری که از لحاظ اقتصادی به بیگانگان وابسته شود حتی از نظر سیاسی نیز به آنها وابسته می شود.

آیت الله لاری حتی اولین شخصی به شمار می آید که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، حکومت ولایت فقیه را به شکل عملی در لارستان به اجرا گذاشت و به عنوان آغازگر عملی حکومت ولایت فقیه در ایران مشهور است.

به نظر بنده مجموعه مطالب ذکر شده در علاقه رهبری به آیت الله لاری نقش داشته است.


کلید واژه ها: آیت الله - الله - لاری - اسلامی - جامعه اسلامی - حکومت اسلامی - حضرت آیت الله خامنه ای - امام زمان - آیت الله خامنه ای - ولی فقیه - روحانیت - مخالفان - نماینده - آیت الله سید - تاریخ معاصر - جامعه - اداره - جدایی - حکومت - سیاست - ایشان - زمان - فقیه - بزرگترین - خبرگزاری - امام - خامنه ای - در ایران - استکبار - استعمار

آخرین اخبار سرویس:
نظام آموزشی ما منفعل است/ نگاه به آموزش عالی باید عمیق باشد

نهضت خانه سازی ایرانیان را راه اندازی می کنیم/ دولت اقدام و تحول پایان دهنده وعده های بی پشتوانه است

لزوم احیای هنرستان ها و توجه به مهارت آموزی

قرار نیست تهران استان ها را استثمار کند/واگذاری اختیارات به مناطق

زیرساخت های گردشگری استان سمنان معیوب است/ ضرورت تمرکز زدایی

استعفای کوچکی نژاد از هیئت نظارت بر انتخابات شورای شهر و روستا در گیلان

لزوم اتمام ساخت ساختمان دانشگاه کوثر بجنورد در سال جاری

کمال علیپور نائب رییس هیأت نظارت بر انتخابات شهر و روستاهای مازندران شد

هیچ کدام از نمایندگان نگاهی برای حضور در دولت ندارند / رشد اقتصادی کشور در هشت سال گذشته صفر بوده است

دستورالعمل تبدیل وضعیت استخدامی ایثارگران را پیگیری می شود

بیانیه هیأت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز پیرامون انتخابات

بهزاد نبوی: در هر انتخاباتی که مردم حضور پیدا نکرده اند شکست خورده ایم

موافقت شورای حقوق و دستمزد با افزایش فوق العاده ویژه فرهنگیان

برگزاری آیین تجلیل از هنرمندان پویش بیا که بی تو به جان آمدم

ظهور دولت مقتدر مولود مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است

سخنان علیرضا زاکانی با مردم استان همدان

11 ابربدهکار بانکی چه کسانی هستند و چقدر بدهی دارند؟/ اسامی

فیلم|جشن ویژه دختران رای اولی همزمان با دهه کرامت

فیلم دیده نشده از هاشمی رفسنجانی درباره ماجرای احراز صلاحیت در سال 92

زاکانی: جهش تولید در شهرها میتواند محور تحول کشور باشد

تشریح نقش حاکمیت، مردم و فعالان سیاسی در صیانت از «مردم سالاری دینی»

انتخابات یکی از جلوه های بارز مشارکت سیاسی افراد به ویژه جامعه زنان در امور کشور است

انعقاد 225 موافقت نامه با نهادهای مختلف در راستای عدالت جنسیتی

خانم جهت مرتب کردن واشپزی منزل

چرخکار و اتو کار.کارگاه خیاطی مانتو دوز

جذب نیرو توسعه پروژه

فتوشاپ کار

امروز مبارزه با فساد گفتمان غالب کشور شده است

بازار سرمایه در دولتم رونق پیدا می کند

چرا گاهی از یکدیگر متنفر می شویم؟

رضایی: برنامه ریزی اقتصاد کشور را تغییر خواهم داد

جشن تکلیف سیاسی دختران در میبد

وضعیت کنونی کشور قابل قبول نیست

چگونگی برگزاری انتخابات ایران در قزاقستان

فرمانده سپاه استان مرکزی: تشکیل دولت قوی مسیر ورود جوانان و نخبگان را به عرصه های مدیریتی را باز می کند

توزیع 79 هزار وسیله سرمایشی میان خانواده های تحت حمایت/ آغاز توزیع 14 هزار جهیزیه برای نوعروسان نیازمند

بهزاد نبوی: در هر انتخاباتی که مردم حضور پیدا نکرده اند شکست خورده ایم

بازار سرمایه در دولتم رونق پیدا می کند

چهار هزار و 500 نفر برگزاری انتخابات در شادگان را برعهده دارند

بانوان برای افزایش مشارکت در انتخابات پای کار بیایند

نبود واحدهای صنعتی مادر مانع توسعه خراسان جنوبی

بیست و نهمین آیین پویش ره سلامت - اراک

امدادگران دارای درجه ایثار تا پایان خردادماه تبدیل وضعیت شوند

31 سند اقتصادی برای 31 استان

سخنرانی تلویزیونی رهبر انقلاب، چهارشنبه ساعت 20

مشارکت 140 هزار حامی سلامت هلال احمر در انتخابات

معاون پارلمانی رییس جمهور: تصمیم به افزایش قیمت بنزین در سال 98 تصمیم حاکمیتی بود

فیلم دیده نشده از واکنش هاشمی به ردصلاحیتش

مجلس پیگیر تکمیل ساختمان دانشگاه کوثر بجنورد خواهد بود

رضایی: برنامه ریزی اقتصاد کشور را تغییر خواهم داد

حمایت امام جمعه اهل سنت زاهدان از آیت الله رییسی

مسؤولان فعلی، اعتقادی به رفع مشکلات با استفاده از توان داخلی ندارند

ویدئوی دیده نشده از واکنش مرحوم هاشمی رفسنجانی به ردصلاحیت خود در سال 92

دعوت 4 عالم برجسته اهل تسنن از مردم برای مشارکت در انتخابات

محسن مهر علیزاده با مردم خراسان رضوی سخن گفت

روایتی واقعی و دقیق از دستاوردهای جهاددانشگاهی در حضور مقام معظم رهبری

انتظارات مردم از نامزدهای انتخابات

اثر انگشت از انتخابات امسال حذف شد

گفتگوی علیرضا زاکانی با مردم آذربایجان غربی

سعید جلیلی: می توان به امید خدا ملت را به رفاه، تعالی و حتی معنویت رساند

جنبش نجباء، استحاله و حذف حشد الشعبی را محال دانست

واکنش وزیر بهداشت به ادعای مهرعلیزاده برای واردات 160 دوز واکسن در 3 ماه / آقایان در عمل ادعایشان را ثابت کنند + فیلم

شرایط ثبت نام در سامانه امریه قوه قضاییه اعلام شد

اخبار 18:30 شبکه 5 سیما؛ 24 خرداد

وزیر ارتباطات: فیلترینگ در کشور منقرض خواهد شد

دعوت به همکاری در زمینه صداپیشگی

کارآموز حسابداری

منشی یا حسابدار

استخدام نقاش اتومبیل

درخواست فوری مهدی کروبی از اصلاح طلبان

برجام، FATF و تحریم؛ دولت اصولگرایان چگونه می خواهد با دنیا تجارت کند؟

حمایت مولوی عبدالحمید از آیت الله رییسی در انتخابات 1400

7 سوال اقتصادی دانشجویان از همتی

مهرعلیزاده: به هیچ وجه کنار نمی کشم

انتظارات مردم بوشهر از نامزدهای انتخابات

برنامه های انتخاباتی صداوسیما «فست فودی» است

رعایت پروتکل ها در ستادهای انتخابات در سطح «قابل قبول»

رضایی اسناد راهبردی برای انقلاب اقتصادی در 31 استان کشور را منتشر کرد

آغاز بهره برداری از 240 نیروگاه خورشیدی در کردستان/ 5000 واحد در کشور به نیروگاه خورشیدی مجهز می شوند

دیپلماسی محیط زیست؛ گفت وگو برای جهانی قابل زیست

آماده باش کامل توزیع برق تهران بزرگ تا پایان شمارش آرا

انصراف رییس شورای عالی استان ها از کاندیداتوری شورای شهر تهران

جبهه اصلاحات:مردم به هرکس که دوست دارند رأی بدهند اما پای صندوق بیایند.

حرکت نمادین مرد زباله گرد در میتینگ انتخاباتی

دعوت بهزاد نبوی از مردم برای شرکت در انتخابات

توضیحات ربیعی درباره فیلترینگ تلگرام

تاکید باهنر بر لزوم انسجام کاندیداهای جبهه انقلاب

انتظارات مردم از نامزدها چیست و چرا حضور مردم در انتخابات ضروری است؟

زاکانی در واکنش به اظهارات روحانی: یا واقعیت ها را نمی بینید یا نمی خواهید ببینید

مبارزه با مفاسد اولویت دولت «اقدام و اصلاح» است/ دولت باید پاسخگو باشد و چالاک

هادی هیربدوش بازدید سعید جلیلی از کارگاه معلولان

نبیه بری: پیروزی اخیر مقاومت در فلسطین، مایه امیدواری امت اسلامی و وحدت فراگیر شد

دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان: تصمیم شورای هم اندیشی اهل سنت مورد تایید است

انتظارات مردم از نامزدهای انتخابات چیست و چرا حضور مردم در انتخابات ضروری است؟

جلیلی: هرمزگان قطب صنعتی، تجاری، اقتصادی و صیادی کشور است

رییسی نقشی در فیلترینگ تلگرام نداشت

تغییر ساعت سخنرانی رهبر انقلاب

درخواست فوری مهدی کروبی از اصلاح طلبان و نهاد اجماع ساز

بازگشت 88 زندانی جرائم غیر عمد در روز میلاد امام رضا(ع) به آغوش خانواده

لزوم ارتقاء رضایتمندی عمومی از خدمات قضایی

آیت الله لاری آغازگر عملی حکومت اسلامی در ایران بود

آیت الله لاری آغازگر عملی حکومت اسلامی در ایران بود