موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - پرسپوليسي ها - رياست جمهوري - واكسن كرونا - همسان سازي حقوق - متناسب سازي حقوق بازنشستگان - جامعه مدرسين حوزه علميه قم - وزير ارتباطات - مرحله يك چهارم نهايي جام حذفي - دارالامان - شهرستان چرام - فيلم نفس عميق - هواپيما اوكرايني - آرمن نازاريان - جدايي محمدحسين كنعاني زادگان - گرافيتي - مخابراتي - جانشين استراماچوني - اي پي تي - خريد گاوصندوق - صدرنشيني سپاهان - آزمون يوس

مطالب مرتبط:
مسأله محوری انتخابات پیش رو »کارآمدی« است
مشارکت حداکثری برای روی کار آمدن اصلح مهم ترین مسأله در انتخابات آینده است
برنامه ای تازه برای برگزاری انتخابات
رونمایی از نامزدان انتخابات 1400
حضور حداکثری در انتخابات در سرنوشت سیاسی مردم تاثیرگذار خواهد بود
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 19 اردیبهشت 1400 ساعت 05:002021-05-09سياسي

مسأله محوری انتخابات پیش رو«کارآمدی» است


ایرنا- عباس سلیمی نمین در گفت وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: مسأله اصلی انتخابات پیش رو بحث کارآمدی است.

امروز مجموعه عوامل ضرورت کارآمدی یک دولت جدید را پیش روی ما قرار داده است.

- روزنامه ایران یکشنبه 19 اردیبهشت در گفت وگو با عباس سلیمی نمین تحلیلگر اصولگرا نوشت: مسأله انتخابات پیش رو چیست یا چه باید باشد؟ به عبارت دیگر، اگر بخواهیم کلیدی را برای حل مشکلات کشور مطرح کنیم که به عنوان کلیدواژه انتخابات از سوی مردم، نامزدها و هواداران و جریان های آنها مطرح شود، چه باید باشد؟ پیش از این حسین مرعشی، سخنگوی حزب کارگزاران سازندگی مهم ترین مسأله انتخابات پیش رو را در گفت وگو با ایران اقتصاد دانسته بود.

کیومرث اشتریان، استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران هم تقابل دیپلماسی با دیپلماسی هراسی را برجسته دیده بود و حالاعباس سلیمی نمین از چهره های شاخص اصولگرا در گفت وگو با ایران ، کارآمدی را مسأله انتخابات می داند.

این تحلیلگر سیاسی البته از اینکه هنوز نامزدهای اصلی مشخص نشده اند ابزار نگرانی می کند و می گوید این امر باعث می شود تا مردم فرصت کافی برای تأمل و تعمق در برنامه ها و سوابق نامزدها نداشته باشند و باز هم هیجان، به فضای غالب در انتخابات تبدیل شود.

به نظر شما در سال جاری مسأله نخست انتخابات چیست و مردم چه دغدغه ای درباره نامزدها و اساساً نتیجه انتخابات برای خودشان دارند؟ به باور من مسأله اصلی انتخابات پیش رو بحث کارآمدی است.

امروز مجموعه عوامل ضرورت کارآمدی یک دولت جدید را پیش روی ما قرار داده است.

به عبارت دیگر در شرایطی که بدخواهان استقلال ملت ایران فشارهای زیادی وارد می کنند تا امور کشور در مسیر درستی حرکت نکند، علی القاعده باید دولت کارآمدی را انتخاب کنیم تا بتواند هم بر مشکلات ناشی از دشمنی های بیگانه غلبه کند و هم مسائلی را که به دلیل رقابت های داخلی کشور به وجود آمده است حل و فصل کند.

از این رو معتقدم دولت آتی باید بر این مشکلات فائق آید تا بتواند مسائل جامعه را به گونه ای رقم بزند که همه مشکلات را تا حد زیادی برطرف کند.

بنابراین فکر می کنم ما باید بر مسأله کارآمدی تمرکز کرده و درباره آن بیندیشیم.

بنابراین شما مسائل خرد کشور از قبیل اقتصاد و معیشت یا مسائل فرهنگی و اجتماعی را ذیل مسأله کارآمدی صورتبندی می کنید؟ من همه مسائلی را که امروز با آنها مواجه هستیم ذیل مسأله اساسی تر کارآمدی می بینم.

در شرایط کنونی کارآمدی به این دلیل مهم است که ما به دولتی با انگیزه قوی نیازمندیم.

انگیزه قوی یعنی این دولت باید ریسک پذیری، ایثارگری و توان کارشناسی داشته باشد، در عین حال قدرت تحمل فوق العاده داشته باشد تا بتواند در این شرایط مسائل را به پیش ببرد.

اگر این گونه دولتی روی کار بیاید که بتواند مسائل را پیش ببرد، در ذیل آن مسائل دیگر نظیر مشکلات اقتصادی هم حل و فصل خواهد شد، اشتغال تا حد زیادی ایجاد خواهد شد و سایر امور نیز به همین ترتیب.

بنابراین اصل در انتخابات پیش رو و اساساً مهم ترین خصلتی که دولت آینده باید داشته باشد، کارآمدی است، یعنی دولت بعد باید بتواند از همه امکانات کشور، آن طور که شایسته است برای حل مسائل مردم بهره بگیرد.

شاخص های شما برای کارآمدی چیست و آیا جهت گیری های سیاسی افراد را برای کارآمد بودن دخیل می دانید یا خیر؟ قطعاً دخیل می دانم، زیرا جهت گیری سیاسی در انگیزش افراد بسیار تأثیر دارد.

به عنوان مثال، اگر من به نظام برآمده از رأی مردم اعتقاد جدی نداشته باشم یا به الگوهای وارداتی توجه کنم و معتقد باشم زمانی می توانیم به موفقیت نائل شویم، کارآمد باشیم یا نظام ما پیشرفت کند که الگوهای غربی را در دستور کار قرار دهیم، فردی با چنین نگرشی تلاش زیادی برای حل مشکلات مردم و کشور نخواهد کرد.

توجه و اهتمام چنین فردی این خواهد بود که در قدرت، اساس قانون اساسی را زیر سؤال ببرد و سست کند، یا تغییراتی را که در برخی سال های اخیر پیشنهاد شد مطرح کند، غیر از اینها انگیزه قوی برای حل مشکلات در قالب و چارچوب نظام جمهوری اسلامی نخواهد داشت.

موضوع انگیزه نداشتن برای حل مسائل در چارچوب نظام را براساس چه شواهد یا عللی مطرح می کنید؟ چیزی که بعضاً امروز در یک جناح سیاسی شاهد هستیم، همین مشکل است یعنی افراد براساس قانون اساسی روی کار می آیند، اما بعد مواضعی اتخاذ می کنند که در واقع به ناکارآمدی منجر می شود، زیرا وقتی شما به یک مسیر یا یک اصلی باور نداشته باشید، علی القاعده در آن مسیر هم تلاش نمی کنید.

بنابراین موضع گیری ها و جهت گیری های سیاسی در کارآمدی تأثیر بسزایی دارد و تعیین کننده است.

وقتی شما کارآمدی را مسأله انتخابات می دانید، این طور به نظر می رسد که این دیدگاه یک نخبه سیاسی است که سعی دارد نگاهی همه جانبه به مسائل کشور داشته باشد؛ اما آیا مردم هم مسأله انتخابات پیش رو را کارآمدی می دانند یا به مسائل خردتر توجه دارند؟ اگر به صورت موردی از مردم درباره دغدغه ها و مشکلات شان بپرسیم، قطعاً هریک دلیل و راه حل خاص خود را مطرح می کنند.

اما نکته اینجا است که درباره این دغدغه ها و مشکلات، به سادگی می توان به یک جمع بندی رسید.

به عنوان مثال، در قضیه بنزین، آیا نگرانی مردم جز این بود که شاهد یک ناکارآمدی بودند؟ به عبارت دیگر، مردم معتقد بودند اگر می خواهید تصمیمی بگیرید، چرا از خودتان ناکارآمدی نشان می دهید؟ چرا تلاش نکردید همه جوانب امر را بسنجید و کاری کنید تا یک مشکل و شوک برای جامعه ایجاد نکنید؟ یعنی اگر وزارت محترم نفت و ریاست محترم جمهوری در این زمینه پیگیر بودند و سؤال می کردند که آیا ابعاد تأثیرات این قضیه را دیده و برای آن تدبیری اندیشیده شده یا خیر، اگر این انگیزه وجود می داشت، قطعاً مشکلاتی که بعداً برای جامعه ایجاد شد، ایجاد نمی شد.

به عبارت دیگر، اگر تصمیماتی که بعد از یک فاجعه اتخاذ شد، قبل از فاجعه اتخاذ می شد، اصلاً در این زمینه مشکلی نمی داشتیم.

در جراحی های اقتصادی اینچنینی باید یک ایثار و فداکاری جدی وجود داشته باشد و به همین دلیل باید روزهای متوالی کار کرد تا هیچ مشکلی برای جامعه ایجاد نشود، اما درعین حال این جراحی هم انجام شود.

بنابراین معتقدم در موضوعاتی که بشدت مردم را ناراحت کرده، می توانیم به سهولت این را بفهمیم که گرایش مردم و مسأله اصلی انتخابات از نگاه مردم، چیست.

آیا در جناح ها هم چنین نگرشی را می بینید که آنان هم در شعارها و برنامه های انتخاباتی خود، به دنبال حل ریشه ای مسائل کشور از طریق توجه به کارآمدی باشند؟ همان طور که گفتم، من همه مسائل خردتر جامعه از قبیل صف مرغ، اشتغال یا گرانی و سختی معیشت را ذیل مسأله کلان کارآمدی می بینم.

کسانی که امروز به عنوان نامزدهای انتخاباتی مطرح هستند یا طرفداران آنان هم چنین نگاهی دارند و مشکلات کشور را ذیل مسأله کلان کارآمدی دسته بندی می کنند، یا اینکه آنان نگاه خرد و جزیی دارند؟ متاسفانه برخی ها مشکلات جامعه را به صورت خرد مطرح می کنند.

کما اینکه در برخی شعارها می بینیم که مسائل مردم را بسیار خرد می بینند که به نظر من پسندیده نیست.

اکنون طیفی از روشنفکران و اساتید بدون وارد شدن به بحث های اصلاح طلبی و اصولگرایی، دغدغه افزایش کارآمدی نظام را دنبال می کنند.

آیا می توان امیدوار بود که افرادی مانند شما و آن چهره ها بتوانند یک اجماع گفتمانی در کشور ایجاد کنند؟ ما ارتباطات تشکیلاتی نداریم و خود من در این زمینه به پژوهش مشغول هستم.

لذا نمی توانم چنین وعده ای را بدهم یا چنین دورنمایی را ترسیم کنم.

کسانی می توانند این دورنما را ترسیم کنند که توان و کار تشکیلاتی دارند و دلسوز هستند، علی القاعده باید این کار را انجام دهند.

برخی ها مسأله کارآمدی را به مسائل سیاسی و گاه مبنایی نظام ارتباط می دهند.

دیدگاه شما چیست؟ به باور من، هر فردی می تواند به یک ساختار ایراداتی داشته باشد، این حق آنها است و اشکالی ندارد.

اما امروز هر انسان دلسوزی می داند که ما باید در قالب این ساختار فعلی کار کنیم.

تا زمانی که این ساختار وجود دارد و مردم در آن چارچوب مشارکت و افراد را برای نشستن روی صندلی های مسئولیت انتخاب می کنند، باید به این ساختار پایبند بود و از ظرفیت های آن استفاده کرد، اما بعضی از آقایان باوجود اینکه می دانند در چه چارچوبی نامزد می شوند و می دانند در چه چارچوبی انتخاب شوند، اما وقتی انتخاب می شوند، سعی می کنند بحث سست کردن چارچوب ها را دنبال کنند تا تقویت چارچوب ها را.

البته به عنوان یک کنشگر سیاسی و شخص حقیقی معتقدم که حق آنان است که بحث های نظری خود را مطرح کنند، اما حتی وقتی می خواهیم تغییری در جامعه ایجاد کنیم و جامعه را به جلو ببریم، باید در چارچوب قانون موجود عمل کنیم.

واقعاً هم ظرفیت های فوق العاده ای در این چارچوب وجود دارد، اما برخی از آقایان که به غرب گرایش دارند، اصلاً به ظرفیت های داخلی نمی اندیشند و زحمتی به خود نمی دهند تا این ظرفیت ها را درک کنند و در چارچوب این ظرفیت ها گام بردارند.

کارشناسان، یک مانع کارآمدی را رقابت های فرسایشی داخلی می دانند.

دیدگاه شما چیست؟ البته بعضاً رقابت های غلطی هم در داخل داریم، یعنی گاه دیده می شود که سعی می کنیم از کارآمدی یکدیگر بکاهیم یا به گونه ای همدیگر را مورد فرسایش قرار دهیم.

با وجود همه این مشکلات، ما باید به این رشد برسیم که اگر رقیب ما در دولت هست، ما نباید به جای تقویتش، سعی کنیم او را در چاله چوله های مختلف قرار دهیم.

مشی رهبری همواره این بوده است که هر دولتی با هر گرایشی که روی کار می آید، تقویت کنند تا از طریق این تقویت، کارآمدی نظام افزایش یابد.

اگر همه نیروها به این فهم مشترک برسند، تأثیر بسیاری در کارآمدی خواهد داشت.

در این دوره، به نظر شما میان نامزد انی که بحث کارآمدی را مطرح می کنند و نامزدهایی که روی موارد جزیی یا شعارهای پوپولیستی تمرکز می کنند، گرایش مردم به کدام سمت خواهد بود؟ من امروز قدری نگران هستم، زیرا بسرعت به زمان انتخابات نزدیک می شویم، اما هنوز نامزدهای اصلی مشخص نیستند و معلوم نیست که تمرکز اصلی جریان های سیاسی روی چه افراد و اشخاص یا برنامه هایی است.

این امر باعث خواهد شد شرایط انتخابات، آن طور که شایسته است پیش نرود زیرا باید فرصتی برای مردم قائل بود تا بتوانند نسبت به منتخبان خود کلان نگری داشته باشند و آنان را از یک زاویه وسیع تری بررسی کنند، اما این طور که اکنون دارد پیش می رود، قطعاً در انتخابات پیش رو احساس، بیشتر نقش آفرینی می کند یعنی برانگیختن، احساسات را تحریک کردن و کارهای تبلیغاتی و هیجانی کردن در دستور کار خواهد بود.

اما اگر فضا به صورت دیگری بود، یعنی دو ماه قبل از انتخابات، نامزدها و برنامه هایشان مشخص باشد تا برای مردم زمان تأمل ایجاد کنند، قطعاً مردم فرصت تفکر بیشتری خواهند داشت تا به کارآمدی فکر و بررسی کنند که کدام یک از نامزدها روی کارآمدی تمرکز خواهند کرد، کدام یک دو برابر برای حل مسائل کشور وقت خواهند گذاشت، نه اینکه کسی را انتخاب کنند که حتی حاضر نیست وقت معمول را هم برای حل مشکلات بگذارد.

بنابراین در این صورت فرصت اندیشیدن و تفکر برای جامعه فراهم خواهد بود، اما اکنون عده ای عامدانه دارند شرایط را به گونه ای پیش می برند که بازهم احساسات در انتخاب مردم غلبه دارد.

اگر مانند انتخابات سال 96 احساسات را تحریک کنیم و چند حرف تبلیغاتی بزنیم، طبیعی است که نتیجه خوبی از انتخابات یا شرایط مطلوب عاید نخواهد شد.

امیدوارم چهره های دلسوز کشور و مردم فرصت های این روزها را غنیمت بشمارند و سعی کنند رشد را بیشتر دامن بزنند تا اینکه برخی بخواهند دریچه آگاهی بخشی جامعه را باز نکنند یا اصلاً عامدانه نگشایند.


کلید واژه ها: عباس سلیمی نمین - انتخابات - گفت وگو با ایران - سلیمی نمین - عباس سلیمی - کارآمدی - گفت وگو - روزنامه ایران - حزب کارگزاران سازندگی - ایران - کارگزاران سازندگی - دیپلماسی - سلیمی - اصولگرا - روزنامه - حل مشکلات کشور - حزب کارگزاران - دانشگاه تهران - عباس - چهره های شاخص - نمین - مشکلات کشور - علوم سیاسی - کارگزاران - حل مشکلات - اردیبهشت - هواداران - مهم ترین - دانشگاه - سازندگی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مشاوره تحصیلی

به چن نفرهمکارساده نیازمندیم

مردم با اغماض از نگاه قومیتی، در انتخابات شورای شهر شرکت کنند

مجید انصاری: جمهوری اسلامی بدون انتخابات آزاد بی معناست/ مصلحی کیست که انتخاب آیت الله هاشمی را مصلحت ندانست؟

صندوق های رای در فارس پر از آرای مفید برای جمهوری اسلامی می شود

سلامت مردم خط قرمز ماست/ معرفی 19 نفر به مراجع قضایی

عجیب ترین تبلیغ خیابانی انتخابات 1400

آماده سازی یک نقاشی با موضوع امام کاظم (ع)

برادر سوپراستار سینما نامزد انتخابات شورای شهر شد

پایان نتانیاهو؛ فردی که رویای حمله به ایران را داشت

همتی :اگر در کار رییس جمهور دخالت نشود، اختیاراتش کافی است

اعلام نتایج دیدار هیات های آمریکا و روسیه درباره برجام

طرح مطالعات جامع پدافند غیرعامل استان سمنان رونمایی شد

حمایت علی مطهری از همتی

انتخاب و انتصاب مدیران مدارس + آزمون

توصیه مهدی کروبی به اصلاح طلبان: در انتخابات ریاست جمهوری نامزد معرفی کنید/ جریانی کوچک قصد دارد اندک باقی مانده ی جمهوریت نظام را از بین ببرد

واکنش کرباسچی به پیام انتخاباتی کروبی

ایجاد رفاه طبقات محروم، وظیفه ای همگانی است/ آنان صاحبان انقلاب اند

رضایی: گرانی را با رونق تولید مهار می کنیم

واکنش تند مجید انصاری به اظهارات مصلحی

حمید وکیلی نشست صمیمی سعید جلیلی با جمعی از نوجوانان

مجید انصاری: جمهوری اسلامی بدون انتخابات آزاد بی معناست/ مصلحی کیست که انتخاب آیت الله هاشمی را مصلحت ندانست؟

نامه اصلاح طلبان به بزرگان جریان اصلاحات

گام محکم شهرداری آمل برای بهبود سیمای شهری، کاهش قطع درخت و پایداری برق شهری

نامه محسن هاشمی به رهبر انقلاب درباره شورای نگهبان

ستاد محسن رضایی می گوید او «تا آخر رقابت ها» در انتخابات می ماند

مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح ناجی وضع موجود

محمد سلطانی مجاوری جشن بزرگ دهه کرامت و حامیان سید ابراهیم رییسی با حضور نیکزاد

عملیات شناسایی نیروهای علی هاشمی

حمایت قاطع کردستانی ها از آیت الله رییسی/مردم برای تغییر مدیریت کشور به صحنه آمدند

پسر کروبی: پدرم به همتی رای می دهد

عضو کمیسیون برنامه و محاسبات مجلس: آیت الله رییسی می تواند در کشور تحول ایجاد کند

پخش برنامه تلویزیونی «توحیدخانه» با تبیین جلوه های تمدنی در فرهنگ و سیره رضوی

علی دایی: از هیچ کاندیدایی حمایت نخواهم کرد

حمایت علی مطهری از همتی: از مردم عزیز درخواست میکنم برای بهبود اقتصاد، سیاست خارجی و محدود نشدن آزادی ها، به همتی رای دهند

مشارکت حداکثری و ایجاد نشاط انتخاباتی اولویت مهم برنامه های ستاد مردمی سمر

ستاد محسن رضایی می گوید او «تا آخر رقابت ها» در انتخابات می ماند

ببینید | روایت رهبر انقلاب از صحبت وزیری که به ایشان گفت احداث بزرگراه ها و آزادراه ها جز با مهندس خارجی امکان پذیر نیست!

حمایت علی مطهری از همتی: از مردم عزیز درخواست میکنم برای بهبود اقتصاد، سیاست خارجی و محدود نشدن آزادی ها، به همتی رای دهند

اجرای پویش همدلی مؤمنانه در اردبیل/ بسته های معیشتی بین خانواده زندانیان توزیع شد + فیلم

محسن رضایی: نگذارید فضای انتخابات، سرد و یکسویه شود

فوق العاده ویژه معلمان در صورت تصویب پرداخت می شود

پیش بینی عجیب مدیر مسئول کیهان از میزان مشارکت

مشاور وزیر اطلاعات: مردم با رأی خود در انتخابات مانع حضور مسئولین بی کفایت شوند

بهزاد نبوی: در هر انتخاباتی که مردم حضور پیدا نکرده اند شکست خورده ایم؛ الان هم اگر مردم حضور پیدا نکنند شکست خواهیم خورد / برای نجات ایران، در انتخابات شرکت کنید

برگزاری مراسم ستاد مردمی حامیان آیت الله سید ابراهیم رییسی

اعلام حمایت گروه جهادی ایران سربلند از آیت الله رییسی

آخرین وضعیت رتبه بندی معلمان/ آیا فوق العاده ویژه برای فرهنگیان اعمال می شود؟

مشارکت حداکثری و انتخاب اصلح ناجی وضع موجود

مهرعلیزاده: به هیچ وجه کنار نمی کشم

لغو مجوز فعالیت یک دفتر خدمات مسافرتی و گردشگری در مشهد

روایت مربوط به رد صلاحیت آیت الله هاشمی نشان دهنده بی سامانی سیاسی است

نامزدهای انتخاباتی از زاویه خانواده ایرانی به اولویت های جامعه نگاه کنند

قاضی زاده هاشمی: محکم خواهم ماند و کنار رفتنی در کار نیست

رضایی: نگذارید فضای انتخابات، سرد و یکسویه شود

محسن رضایی در استودیو المیادین: تا لحظه آخر در انتخابات هستم

بیانیه مشترک ائمه جمعه شمالغرب کشور

استخدام نیروی اقا در مواد غذایی

استخدام نیروی ماهر و نیمه ماهر قالب بند

رهبر انقلاب: ما سازنده توربین هستیم؛ چرا وارد میکنیم؟

همایش اصلاحات در میدان ولیعصر تهران

زاکانی: تمرکز زدایی از اولویت های دولت اقدام و اصلاح است

حذف اثر انگشت از انتخابات 1400

اجتماع حامیان رییسی در میدان هفت تیر تهران

صندوق های رای در فارس پر از آرای مفید برای جمهوری اسلامی می شود

مهدی کروبی: به همتی رای می دهم

آمادگی مردم سیستان و بلوچستان برای حضور در عرصه مهم انتخابات

مشارکت حداکثری در انتخابات به مثابه پدافند غیرعامل است

ضعف در مدیریت با انتخاب درست حل می شود

میزان مشارکت در انتخابات از نگاه شریعتمداری

مردم با اغماض از نگاه قومیتی، در انتخابات شورای شهر شرکت کنند

درخواست منوچهر متکی از کاندیداهای اصولگرا/ نگران تکرار تجربه سال 92 هستیم

جنبش نجبا: حذف حشد شعبی توهمی محال است

ارسال گزارش ترک فعل گمرک به دادستانی تهران

کارآمدی شورای شهر در گرو مطالبات مردم

ببینید | رهبر انقلاب به دکتر روحانی چه گفت؟

مشارکت حداکثری درانتخابات به مثابه پدافند غیرعامل است

دعوت جمعی از اساتید دانشگاه شریف به حضور در انتخابات

انتقاد تند وحید دستجردی از تصمیمات دولت در تعطیلات نوروزی / تعطیلات را رها و پس از آن اعلام تعطیلی کردند تا اقتصاد مردم نابود شود

فیلم | جشن بزرگ دختران رأی اولی در قم

همتی: منتظر انصراف نامزدهای پوششی هستیم

نیرو کار کانتر دار

پیتزازن،دُنرچی(برش کار)،نیروی ساده

کارآموز جهت کار اجرایی ساختمان

همتی :اگر در کار رییس جمهور دخالت نشود، اختیاراتش کافی است

شورای شهر تهران با این بدنه و ترکیب کمیسیون ها کارآیی ندارد

اصناف استان مرکزی در دوران کرونا دچار آسیب ها و ضررهای جدی شدند

کار تایپ و ترجمه و...

حضور حداکثری در انتخابات اقتدار جمهوری اسلامی را تقویت می کند

مشارکت در انتخابات سبب تقویت عزت و اقتدار کشور است

انتخابات بارزترین نماد جمهوریت نظام

وزیر آموزش و پرورش: فوق العاده ویژه معلمان در صورت تصویب پرداخت می شود

همتی :اگر در کار رییس جمهور دخالت نشود، اختیاراتش کافی است

نامه ستاد انتخاباتی قاضی زاده هاشمی در پی اظهارات اخیر وزیر بهداشت

مهدی کروبی در انتخابات 1400 به چه کسی رای می دهد؟

محسن رضایی: گرانی را با رونق تولید مهار می کنیم

فیلم// چرا هم داستانی شورای شهر فعلی تهران با دولت گره ای از مشکلات تهران باز نکرد؟

واکنش کرباسچی به بیانیه انتخاباتی مهدی کروبی /ابطحی: من رأی می دهم

قاضی زاده هاشمی: تک تک شهرستان ها را پایتخت می کنم / به اشتغال مرزنشینان ورود جدی خواهم کرد

اظهارات عجیب حسین شریعتمداری: مشارکت در این انتخابات صددرصدی خواهد بود

مسأله محوری انتخابات پیش رو«کارآمدی» است

مسأله محوری انتخابات پیش رو«کارآمدی» است