مطالب مرتبط:
روزه داری و چند روش مناسب برای جوان سازی پوست
روزه داری و چند روش مناسب برای جوان سازی پوست
متن خداحافظی با ماه رمضان و جملات وداع با ماه روزه داری و عبادت
گام بیست و پنجم روزه داری؛ خدایا محکم ترین دستگیره ایمان را داشته باشم
روزه داری باعث اُفت عملکرد ورزشکاران می شود؟
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 19:202021-05-08سياسي

روزه داری، حفظ حرمت و آیین همسایه داری در «کاسم سا»


ایرنا- مسلمانان روزه دار که به دستگیری از مستمندان به عنوان الگوی رفتاری با محوریت سنت همسایه داری توجه کرده اند، بخشش و انفاق به همسایگان را برای رنگین شدن سفره های سحر و افطار آنها با حفظ حرمت و شخصیت شان در آیین «کاسم سا» به نمایش می گذارند.

- تهران- ایرنا- مسلمانان روزه دار که به دستگیری از مستمندان به عنوان الگوی رفتاری با محوریت سنت همسایه داری توجه کرده اند، بخشش و انفاق به همسایگان را برای رنگین شدن سفره های سحر و افطار آنها با حفظ حرمت و شخصیت شان در آیین کاسم سا به نمایش می گذارند.

تاریخ، پیشینه و به بیان ساده تر اگر نگویم عامیانه تر، سن و سال آیین و کنش های آیین مند با کتاب قطور تاریخ تمدن بشر یکسان و هم تراز است.

در حقیقت در طول شکل گیری و تکوینِ فرهنگ و تمدن بشر از نخستین گام های پیمایش مسیر توسعه و پیشرفت، خرده فرهنگ ها و در ادامه کنش های فرهنگی و رفتارهای آیینی، بخشی جدایی ناپذیر از نحوه زیست و زندگی انسان در تواتر تاریخ بوده است.

با شکل گیری مفهوم پژوهش و جایگاه نگاه های علمی و آکادمیک در حوزه شکل گیری و تکوین مفهوم فرهنگ و تمدن که یکی از اصلی ترین انگاره های آن بر مفهوم دین استوار است، ثابت شده شکل گیری رفتارهای آیینی و کنش مند دینی ریشه ای عمیق در نخستین گام های بشر در حوزه شکل دهی فرهنگ و تمدن در قالب خرده فرهنگ های آیینی داشته است.

به همین سبب با ظهور و بروز ادیان و آموزه های خداوند در قالب وحی و سخنان رسولان هدایت بخشش برای تبیین مسیر سعادت و رستگاری انسان ها، در اغلب مناسک دینی، شاهد رفتار آیین مند از سوی مردمان دین باور در طول تاریخ بشر بوده ایم.

ایران به عنوان یکی از کشورهای شکل دهنده تمدن جهانی دارای یکی از غنی ترین رفتارهای آیین مند در تمامی مناسبت های ملی و مذهبی است.

حتی پیش از شکل گیری مفاهیم ملی و مذهبی، با مداقه در رفتارها و کنش های منطبق با نحوه زیست نیاکان و پیشینیان مان در این سرزمین پهناور و گسترده به ویژه در ارتباط با مفهوم طبیعت و ستایش پروردگار شاهد کنش های آیینی و شکل گیری خرده فرهنگ های آیین مند بودیم.

به گونه ای که در گران سنگ ترین کتاب های تاریخ تمدن جهان نیز می توان ریشه رفتارهای آیینی بیش از پنج هزار ساله (تا 6 هزار سال) را در رفتار ایرانیان آیین مند به خوبی رصد کرد.

تطبیق آیین ها و رفتارهای آیین مند ایرانیان همزمان با پذیرش اسلام هم زمان با ورود اسلام و پذیرش این دین هدایتگر و مبین توسط ایرانیان، بسیاری از رفتارهای آیینی با رویکرد مذهبی راه خود را به سمت باورها و بنیان های آداب، رسوم و شعائر دین مبین اسلام در زیست ایرانیان باز کرد.

به گونه ای که غنی ترین تجلی آن رفتارهای آیینی را می توان در دو ماه محرم و رمضان به عنوان ماه های بسیار مهم برای مسلمانان و شیعیان به خوبی مشاهده کرد.

رمضان 1400 خورشیدی مطابق با (1442 قمری) دومین سالی است که ایرانیان همسو با تمام مسلمانان سراسر جهان روزه خود را در سایه ویروس لجوج، سمج و مرگ بار کرونا به افطار می رسانند.

این بحران، بخش مهمی از رفتارهای آیینی مردمان مسلمان ایران زمین در این ماه را دست خوش تغییر کرد.

شاید مهم ترین آن ها آیین های مرتبط با پهن کردن سفره های نذری و سفره های افطاری برای اقوام، خانواده، دوستان و نیازمندان است.

همچنین مفهوم صله رحم نیز در سایه قرنطینه خانگی، فصلی دیگر از آیین های ایرانیان باورمند به سیر و سلوک عارفانه ماه صیام را دست خوش تغییر قرار داد.

اما تعدد و تکثر و آیین های مرتبط با ماه رمضان آن چنان زیاد است که با فروکاست تعدادی از آن ها شاهد پررنگ شدن برخی دیگر هستیم و از آن برخی دیگر که در سلسله گزارش هایی در ایام ماه مبارک رمضان به بازتاب آن ها می پردازیم به آن دست از رفتارهای آیینی اختصاص دارد که این روزها در سایه خانه نشینی و قرنطینه خانگی می تواند خود رهیافتی برای بهره بردن از فرصت و زمانی باشد که مؤمنان روزه دار این بار فصلی از لحظات و دقایق حاضر در منزل خود و پای سفره های سحری و افطار را با همان کنش های آیین مندی گره بزنند که پیش از این پدران و مادران و نیاکانمان بر آن نمط استوار بودند.

پس در این سلسله گزارش ها در کنار رصد آیین ها به بازتاب آن دسته از آیین های نمایشی ماه رمضان خواهیم پرداخت که امکان انجام آن، امروز نیز توسط خانواده ها در محیط خانوادگی شان مقدور باشد.

احترام به همسایه و همسایه داری در کاسم سا یکی از مهمترین خصوصیات ایرانیان که در تمام اقوام مختلف متجلی است، همراهی، اتحاد، مشارکت و تعامل در رویدادها و رخدادهای ملی و مذهبی است.

ماه مبارک رمضان به عنوان یکی از مهمترین ماه هایی که ارج و قرب آن میان ایرانیان مسلمانان بالاست در بطن خود مملو از آیین ها و سننی است که با مداقه و تمرکز بر هر یک از آنها می توان، مشارکت، تعامل، همراهی، اتحاد و حمایت مردم کشورمان از یکدیگر را به خوبی رصد کرد.

قوم لُر به عنوان یکی از مهم ترین اقوام شکل دهنده فرهنگ و تمدن غنی کشورمان در بطن رویدادهای ملی و مذهبی، آیین های نمایشی متعددی را به نام خود ثبت کردند که یکی از مهم ترین آیین های نمایشی آمیخته با مبانی دینی در میان اقوام لُر کشورمان را می توان در آیین کاسم سا رصد کرد.

احترام به همسایه و همسایه داری به عنوان یکی از مهمترین سنت های کهن و باستانی میان ایرانیان شناخته می شود.

با ورود و پذیرش دین هدایتگر اسلام و توصیه های آن بر حرمت، احترام، همراهی و همنشینی با همسایه، تجلی رفتار همیشگی ایرانیان با همسایگان را در تمامی رفتارها و آیین های مردمان ایرانی از جمله اقوام لُر می توان با وضوح بیشتری به نظاره نشست.

یکی از آیین های مشترک و مهم ماه میهمانی خدا در میان مسلمانان، نشستن سر سفره میزبانی پروردگار زمین و آسمان است.

خداوندی که نعمات زندگی مخلوقاتش از جمله انسان ها را بی چشم داشتی به عنوان فدیه و هدیه الهی به آنها ارزانی داشته است.

بر همین نمط است که مسلمانان نیز همراهی، دستگیری و حمایت از مستمندان را به عنوان الگوهای رفتاری خود به ویژه زیر چتر و سنت همسایه داری همواره مورد توجه قرار داده اند.

آیین کاسم سا که مردمان قوم لُر به ویژه در استان لرستان به اجرای آن می پردازند بر این اساس است که خانواده ها بخشی از وعده های غذایی خود در سفره های سحری و افطار را برای همسایگان شان کنار می گذاشتند و به آنها تقدیم می کردند.

همسایگانی که شاید از نظر توان مالی، قدرت برپایی سفره های رنگینی مانند آنها را نداشته باشد.

در حقیقت آیین کاسم سا ، استوار بر فرستادن بخشی از قوت روزانه به ویژه خوراک پای سفره سحر و افطار به در منزل همسایگانی است که شاید از نظر مالی، وسع و توان آنها کمتر است.

یکی از مهمترین ویژگی های این آیین برای حفظ احترام و شأن همسایه هایی که شاید از نظر مالی در طبقه فرودست قرار دارنداین است که همسایه هایی که بخشی از سفره افطار و سحر خود را در قالب آیین کاسم سا به همسایگان خود هدیه می دادند عموما توجه داشتند که این خوراک و اطعمه و اشربه نذری خانواده آنهاست، نه هدیه ای برای کمک کردن به رنگینی سفره همسایه های شان.

آنها تلاش خود را به کار می بستند تا شأن، جایگاه و شخصیت اجتماعی و حرمت انسانی همسایه هاشان رعایت شود.

اجرای برنامه های مذهبی به شکل گروهی در آیین شو نشینی شو نشینی (شب نشینی) یکی دیگر از آیین ها و سنن مردمان قوم لر است.

آیین و سنتی که همسو با تمام مسلمانان کشورمان ذیل اجرای آیین های افطار تا سحر از قرائت قرآن و برگزاری جلسات دعا و نیایش گرفته تا جلسات وعظ و منبرهایی که در مساجد و خانه های بزرگان هر منطقه برگزار می شد.

آیین شو نشینی علاوه بر ادای سنت صله رحم، سبب می شد مسلمان روزه دار، ساعات عبادت خود را نیز در کنار یکدیگر بگذرانند و بر همین اساس در چنین جمع ها و گعده ها، علاوه بر برگزاری مراسم آیینی، عبادی و مذهبی خاص ایام ماه رمضان، مردم حاضر در آیین شو نشینی طی همدلی و هم کلامی با یکدیگر از سلامت، کسب و کار، زندگی و حال و روز همسایگان و اقوام و فامیل خود آگاه می شدند.

مراسمی چون قران خوانی و برگزاری محفل های ذکر، دعا و نیایش در کنار سخنرانی روحانی یا بزرگان هر قوم و منطقه با آیینی به نام شو نشینی میان اقوام لر گره خورده است.


کلید واژه ها: همسایه داری - آیین - الگوی رفتاری - همسایه - مستمندان - مسلمانان - همسایگان - داری - فرهنگ - تمدن بشر - دستگیری - روزه - محوریت - گیری - حرمت - نمایش - تاریخ - انفاق - شخصیت - افطار - خرده فرهنگ - تمدن - بخشش - سفره - نخستین - پیمایش - فرهنگی - توسعه - حقیقت - ادامه

آخرین اخبار سرویس:
تجمیع انبارهای نگهداری کالا در سطح استان تهران با هدف پیشگیری از جرم

پنجمین کنگره ملی آبیاری و زهکشی ایران به میزبانی دانشگاه بیرجند برگزار می شود

هیچ چیزی نمی تواند در انسجام و یکپارچگی ملت ایران خللی وارد کند

جهانگیری با رییس جمهور منتخب دیدار کرد

حمایت از عدالت خواهان نقش مهمی در موفقیت دستگاه قضایی دارد

دیدار جهانگیری با رییس جمهور منتخب

انتقاد نوروزی از عملکرد شورای عالی نظارت بر انتخابات شوراها

حمایت از عدالت خواهان در موفقیت دستگاه قضایی نقش دارد

اجاره ماشین با راننده ایسنا

سیره عملی امام رضا(ع) بررسی شد

مراکز نگهداری موقت از معلولان و سالمندان تهرانی راه اندازی می شود

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با آیت‎الله رییسی دیدار کرد

دیدار رییس دفتر مقام معظم رهبری با رییس جمهور منتخب

اداره کل امور مالیاتی استان اردبیل از بیمه آسیا تقدیر کرد

استخدام مسئول دفتر حرفه ای در یک شرکت معتبر در تهران

حضور کاروان زیر سایه ی خورشید در ساوه

ایران اسلامی افتخارات دست نیافتنی را ثبت کرده است

به شکایت همه نامزدهای انتخابات شوراها رسیدگی می شود

تبریک رییس دفتر مقام معظم رهبری به آیت ‎الله رییسی

ولایت فقیه ادامه ولایت رسول الله (ص) و ائمه معصومین(ع) است

تواضع و فروتنی؛ از ویژگی های شخصیتی و تربیتی امام رضا(ع)

دیدار رییس ستادکل و فرماندهان ارشد نظامی با آیت‎ الله رییسی

آشنایی با جاهای دیدنی در نصف جهان

جهانگیری با رییسی دیدار کرد

تابستانه های شبکه های سیما

بازیگر مشهور جایگزین شهاب حسینی در همرفیق می شود/ عکس

45 درصد از پرونده ها در زنجان منجر به سازش شده است

تاکید روحانی بر ورود منابع ارزی آزاد شده به تبادلات مالی

چند نکته مهم پیرامون تبلیغات اسلامی که انبیاء الهی بنیان نهادند

تکمیل پنجره فولاد شبستان حضرت زهرا(س) همزمان با دهه کرامت

تبریک رییس دفتر مقام معظم رهبری به رییسی

ظهور شناسی و تخلف ناپذیری آن از منظر امام رضا(ع)

جهانگیری با رییسی دیدار کرد

برای ریاست شورا تابع دوستان هستم/ هنوز درباره گزینه شهردار تصمیم نگرفته ایم

رییس ستاد کل نیروهای مسلح با رییسی دیدار کرد

سازمان تبلیغات جشن 40 سالگی اش را گرفت/ الگوی نشر خوبی ها رونمایی شد

نخستین فرمانده جنگ های نامنظم ایران چه کسی است؟

گسترش فرهنگ حفاظت و حمایت از عرصه های منابع طبیعی در جامعه با جلب و مشارکت حداکثری مردم

برخورد قضایی با 108 مدیر متخلف در استان سیستان و بلوچستان

تماس تلفنی نیچروان بارزانی با آیت الله رییسی

اجاره ماشین با راننده

حکم افساد فی الارض برای همکاری کنندگان با اقدامات کشورهای متخاصم علیه امنیت ملی

جزییات نهمین دوسالانه ملی نقاشی تشریح شد/ جایزه بزرگ نقاشی معاصر

جهانگیری با آیت‎ الله رییسی دیدار کرد

تبریک رییس دفتر مقام معظم رهبری به آیت ‎الله رییسی

سازمان نظام پزشکی جولانگاه سیاسی شده

میزان مشارکت مردم در انتخابات معقول و منطقی بود

خبر مهم سرلشکر باقری درباره واکسن کرونای تولید سپاه

ضرورت ترویج سیره رضوی توسط روحانیون و تشکل های دینی

«شهروند دیپلمات» به چتر حمایتی فعالیت های بین المللی تبدیل شده است

پروژه های عمرانی،فرهنگی و توانبخشی بنیاد شهید و امور ایثارگران در تهران، اصفهان و یزد افتتاح شد

ربیعی: آمریکا صلاحیت اظهارنظر درباره فرآینده انتخابات در ایران را ندارد/ توافقات در این دولت به نتیجه می رسد

انتخاب آیت الله رییسی با مشارکت حداکثری مردم دشمنان را مایوس کرد

شرکت های دانش بنیان با مدیریت بانوان حمایت می شوند

کتابخانه های عمومی کردستان عضو رایگان می پذیرد

ورود ماهانه 4800 پرونده به دادسرای کرمانشاه/ وضعیت استان در وقوع انواع جرایم بحرانی نیست

رسانه چه نقشی در الگوسازی برای جوانان دارد؟  

یک پژوهشگر فضای مجازی: دولت جدید مرزبانی سایبری را جدی بگیرد

اعلام نتیجه انتخابات مجلس خبرگان رهبری در تهران

سوره انشراح با صدای عبدالباسط عبدالصمد

لزوم رفع موانع توسعه رسانه های دیجیتال، خدمات فرهنگی و تولید محتوا

یادآوری نعمات و شکر الهی در «رحل نور» + صوت

به شایعات کنکوری توجه نکنید

رسیدگی به مشکلات حقوقی مراجعان در ملاقات مردمی رییس حوزه ریاست دادگستری تهران

پیام تسلیت حجت الاسلام والمسلمین رییسی درپی شهادت سروان باغبان زاده

جهانگیری با رییسی دیدار کرد

لزوم تسریع در رسیدگی به پرونده های قضایی

آغاز به کار نخستین مرکز واکسیناسیون خودرویی در منطقه 15

نتایج کامل انتخابات شورای شهر تهران

برخویش لازم می دانم همگام با برادرعزیز حضرت آیت الله رییسی، نقشی سازنده ایفا نمایم

حضور مردم در انتخابات موجب اقتدار بیشتر کشور شد

امیر عبداللهیان در گفتگو با سی ان ان تشریح کرد: سیاست خارجی ایران در دولت جدید

هنوز درباره گزینه شهردار تصمیم نگرفته ایم

لزوم رفع تبعیض در میان بازنشستگان مشاغل سخت و زیان آور

اخبار نیمروزی 14 شبکه یک سیما؛ 1 تیر

استخدام شیرین عسل

دنبال نیروی کاری در رستوران

پذیرش در آموزشگاه و موسسه زبان

ولایتی: بیمارستان مسیح دانشوری در خط مقدم مبارزه با کروناست

5مورد ساخت وساز غیرمجاز در باغستان قزوین تخریب شد

چمران: درمورد انتخاب شهردار تصمیم گیری نشده/ مدیرانی که کار نمی کنند می گویند نیروی شهرداری مازاد است

جهانگیری با آیت الله رییسی دیدار کرد

استخدام نماینده علمی در یک شرکت معتبر در آذربایجان غربی

منابع آزمون وکالت مرکز وکلای قوه قضاییه اعلام شد

بازدید رییس مجلس از کارخانه تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا

دستگاه قضا، حافظ سرمایه عظیم انسانی است

کارگاه های مجازی دانش افزایی برگزار می شود

زیارتی که باعث بخشیده شدن گناهان می شود

استاندار گلستان: تهدید کرونا را به فرصت تبدیل کردیم

کابینه ی رییسی شگفتی آور خواهد بود

سه هزار پرونده در تعزیرات حکومتی قزوین رسیدگی شد

ارزان ترین موتورسیکلت های صفر بازار را بشناسید

استخدام خدمتکار منزل خانم آشنا به امور منزل در تهران

با هیچ منطقی نمی توان اهل بیت(ع) را از زندگی کنار گذاشت

دیدار رییس دفتر رهبر انقلاب با آیت الله رییسی

اهدا جهیزیه به نوعروسان گراشی

اعلام نتیجه انتخابات مجلس خبرگان در تهران

وام ازدواج فرزندان بازنشستگان کشوری امروز واریز می شود

نشست نقد کتاب تقریر تفصیلی برگزار شد

جهانگیری با ابراهیم رییسی دیدار کرد

روزه داری، حفظ حرمت و آیین همسایه داری در «کاسم سا»

روزه داری، حفظ حرمت و آیین همسایه داری در «کاسم سا»