موضوعات داغ: - فوق العاده ويژه - رتبه بندي معلمان - كميسيون آموزش - لايحه رتبه بندي معلمان - مربي ايتاليايي - كميسيون آموزش و تحقيقات - هواداران استقلال - اتوبوس پرسپوليس - حقوق بازنشستگان - شهرداري تهران - نور - محمد رضا رضايي كوچي - عمل بيني - لايك ها - اوقاف و امور خيريه البرز - تحريم هاي نفتي ايران - ستاد مقابله با بيماري كرونا - سازمان جهاد دانشگاهي - باري - بادامي - دانشگاه علوم پزشكي سبزوار - عادي - المپياد علمي علوم پزشكي

مطالب مرتبط:
امام جمعه آستارا: دولت ها برای ریشه کنی رژیم صهیونیستی تلاش کنند
برجام نامه-8| تلاش دولت برای حصول توافق به هر قیمتی/ تحریف واقعیت های وین توسط روزنامه دولت
تیراندازی دختر 11 ساله در آمریکا
در مبارزه با سلطه طلبی آمریکا، دولت چین درکنار ایران است
آلومینیوم در تلاش برای بازگشت پروژکتورها
-2 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 18 اردیبهشت 1400 ساعت 06:152021-05-08سياسي

دولت الکترونیک با تلاش 8 ساله در نقطه مطلوب قرار دارد


ایرنا- بهنام ولی زاده در گفت وگو با روزنامه ایران اظهار داشت: با توجه به امکانات موجود، بودجه و توان نیروی انسانی کشور و همکاری اجرایی سه قوه و نهادهای دیگر نمره قابل قبولی دارد و در مقایسه با 8 سال قبل مطلوب می دانیم.

- روزنامه ایران شنبه 18 اردیبهشت با بهنام ولی زاده معاون دولت الکترونیک سازمان فناوری اطلاعات ایران، درباره دولت الکترونیک که یکی از مهم ترین اقدام های دولت تدبیر و امید است، به گفت و گو پرداخت و نوشت: با روی کار آمدن دولت یازدهم دولت الکترونیک در چه وضعیتی قرار داشت؟ دقیقاً در نقطه صفر قرار داشت و به معنای واقعی خبری از دولت الکترونیک نبود و بیشتر کارها در قالب اتوماسیون اداری و مراجعات حضوری و به روش های سنتی انجام می شد.

مهم ترین بخش دولت الکترونیکی که در این دولت عملیاتی شد، کدام بخش است.

مرکز قلب دولت الکترونیکی یعنی مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) مهم ترین بخش دولت الکترونیکی است.

8 سال قبل اگر دستگاهی هم به صورت جزیره ای الکترونیکی شده بود برای برقراری ارتباط با دستگاه های دیگر نیاز به راه اندازی خطوط ارتباطی متعدد و هزینه بر داشت ولی با راه اندازی گذرگاه خدمات دولت (GSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات؛ تبادل خدمات بین دستگاهی تنها با یک خط ارتباطی و به صورت وب سرویس براحتی در حال انجام است.

امروز بیش از یک هزار و 20 خدمت الکترونیکی در این مرکز پیاده سازی شده و انتظار داریم تا پایان دولت به 1200 خدمت بین دستگاهی برسد.

در این مدت راه اندازی نیز نزدیک به یک و نیم میلیارد تبادل تراکنش در این مرکز اتفاق افتاده و به همین میزان از مراجعه حضوری و نامه نگاری بین دستگاهی کم شده است؛ البته تبادل اطلاعات بین بخش دولتی و غیردولتی هم با راه اندازی گذرگاه عمومی خدمات دولت (PGSB) در مرکز ملی تبادل اطلاعات میسر شد که ماهانه نزدیک به 40 میلیون تراکنش بین دولتی و بخش غیردولتی تبادل می شود.

چه اقدام های دیگر روی بستر دولت الکترونیکی انجام شده است؟ کارهای بسیاری انجام شده است که توضیح همه آنها در این مجال میسر نیست اما اگر بخواهیم به مهم ترین آنها اشاره کنم باید بگویم با افزایش ضریب نفوذ تلفن همراه، دولت همراه در سال 95 رونمایی و تاکنون سرویس های زیادی به آن اضافه شده و به صورت مرتب در حال افزایش سرویس است.

به عنوان مثال اگر کاربری نیاز دارد تا وضعیت بیمه خود را از سازمان تأمین اجتماعی و.

بررسی کند، دیگر نیازی به مراجعه حضوری و گشتن به دنبال سایت ها نیست و براحتی از طریق این اپ قابل انجام است.

سامانه کارپوشه ملی ایرانیان راه اندازی شد.

این سامانه برای ارسال و دریافت الکترونیکی اعلان ها و مکاتبات بین دستگاه های اجرایی و مردم و شرکت ها و افراد حقوقی است که این مستندات با توجه به کدملی یا شناسه ملی شرکت ‎ها به کارپوشه آنها ارسال می شود.

مدتی است این ارتباط هم دوطرفه شده به صورتی که امکان ارسال مدارک از سوی کاربران به دستگاه های اجرایی هم وجود دارد و تاکنون هم 83 دستگاه به این سامانه متصل شده اند.

مدیریت زمین از دیگر پروژه های دولت الکترونیکی است.

وقتی شهروندی درباره زمینی نیاز به استعلام داشته باشد، می تواند از سامانه کمک بگیرد.

پنجره واحد درگاه ملی مجوزهای کسب و کار (G4B.

IR) از دیگر پروژه هایی است که روی بستر دولت الکترونیک اجرایی شده و هر شهروندی که به دنبال راه اندازی کسب و کار است می تواند از این سامانه براحتی با ثبت نام و درخواست اولیه و شفاف اقدام کند.

راه اندازی سامانه داده های باز کشور با بیش از 3 هزار دیتا از دیگر اقدام هاست که در حال تکمیل است و بزودی نسخه جدید آن به بهره برداری می رسد.

احراز هویت دیجیتال و آنلاین را برای شهروندان اجرایی کردیم به طوری که حتی به بانک ها تسری یافت و دیگر کاربران برای احراز هویت نیازی به خروج از خانه ندارند.

البته از 23 پروژه اولویت دار مانند سامانه مکان محور، هویت هوشمند، امضای الکترونیکی، سامانه ستاد مناقصات سلامت الکترونیکی، مالیات الکترونیکی، بیمه الکترونیکی، اعتبارسنجی مدارک، پنجره واحد اطلاعات کشور، نظام خزانه داری، سامانه یکپارچه تبادل اطلاعات، استانداردسازی نشانه آدرس اخذ مستندات کاغذی و قرائت کنتور آب و برق و گاز و.

برخی شان پیاده سازی شده و برخی دیگر پیاده سازی خواهد شد.

در کنار اینها برای پایش ارائه خدمات الکترونیکی از سوی دستگاه های اجرایی پروژه ارزیابی خدمات الکترونیکی شروع شده و در حال انجام است و تاکنون 6 دوره وضعیت خدمات دستگاه ها پایش و رتبه بندی و از برترین ها تقدیر شده و خود عاملی برای ایجاد رقابت بین دستگاه ها برای الکترونیکی شدن بوده و اکنون دور هفتم در حال انجام است.

برخی از تکمیل نشدن دولت الکترونیک سخن می گویند آیا پایانی برای آن وجود دارد؟ دولت الکترونیکی یک پروژه نیست که صددرصد کامل شده و تمام شود.

بلکه هر روز خدمتی به آن اضافه می شود.

اگر مسئولی انتظار دارد روزی بگوییم دولت الکترونیکی 100 درصد تمام شده، معلوم است از دولت الکترونیک چیزی نمی داند.

یا اگر بگوید اقدام های کافی انجام نشده بی انصافی است.

اگر درباره پیشرفت دولت الکترونیک سخن می گوییم براساس پیشرفت پروژه های اولویت دار است.

مهمتر اینکه برای توسعه دولت الکترونیک باید وضعیت دستگاه های مرتبط را هم سنجید اگر دستگاهی از نظر اعتباری آماده نباشد اجرای پروژه های دولت الکترونیک به کندی پیش می رود.

راه اندازی دولت الکترونیک فقط محدود به وزارت ارتباطات نیست و همکاری همه دستگاه های اجرایی اعم از قوه مجریه و سایر قوا و نهادها و نهادهایی مثل نیروی انتظامی را نیاز دارد.

آیا دولت الکترونیکی را که هم اکنون وجود دارد ، مطلوب می دانید؟ در مجموع با توجه به امکانات موجود، بودجه و توان نیروی انسانی کشور و همکاری اجرایی سه قوه و نهادهای دیگر نمره قابل قبولی دارد و در مقایسه با 8 سال قبل مطلوب می دانیم.

از سوی دیگر مردم باید قضاوت کنند.

آنها باید بگویند در این 8 سال چقدر از کارهایشان را بدون خارج شدن از خانه و محل کار، الکترونیکی انجام داده و می دهند.

دولت برای توسعه دولت الکترونیک با چه موانعی دست به گریبان است؟ ابتدای دولت یازدهم متولی دولت الکترونیک مشخص نبود که این موضوع در دولت با تقسیم وظایف حل شد و بخش فنی آن به سازمان فناوری اطلاعات ایران و شناسنامه دار کردن دستگاه های اجرایی و استانداردسازی فرایندها به سازمان امور اداری و استخدامی سپرده شدند.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات به عنوان بازوی لازم برای هماهنگی بین دستگاهی و تصویب دستورالعمل ها و آیین نامه ها و.

تشکیل شد.

کارگروه فراقوه ای تعامل پذیری دولت الکترونیکی از سوی شورای عالی فضای مجازی برای هماهنگ سازی دستگاه ها برای تبادل اطلاعات و رفع موانع موجود تشکیل شد؛ البته موانعی چون مقاومت در دستگاه ها با الکترونیکی شدن به علت عادت به روش های سنتی و مشکلات قانونی دست و پاگیر و بعضاً قدیمی و حتی نبود قوانین را برای برخی فناوری های جدید نیز باید به موانع اضافه کرد.

کدام دستگاه ها در توسعه دولت الکترونیک همکاری نکرده اند.

نمی توان گفت نهادی خارج از دولت اصلاً همکاری نکرده ولی همکاری ها کند یا دیر انجام شده است.

از سوی دیگر قوانین دست و پاگیر هم مانع بود چون بخش مربوط به دولت با پیگیری رییس جمهوری قابل پیگیری بود ولی بخش خارج از دولت و موانع و مقررات در اختیار دولت نبوده و نیست ولی با شکل گیری کارگروه تعامل پذیری دولت الکترونیک همکاری سه قوه درکارها سرعت می گیرد.

به نظرتان چرا برخی از دولت الکترونیک انتقاد می کنند؟ شاید منافع برخی با توسعه دولت الکترونیک به خطر می افتد که انتقاد می کنند.

چون دولت الکترونیک جلوی امضاهای طلایی، فساد و رانت را می گیرد و دیگر با دولت الکترونیک امکان قانون شکنی، دور زدن و.

وجود ندارد.

بحث کرونا چقدر به شتاب گرفتن پروژه های دولت الکترونیک کمک کرد؟ باعث شد دستگاهی که برای دوسال آینده برنامه الکترونیکی کردن را در ذهن داشت خیلی سریع تر آن را اجرایی کند.

شخص رییس جمهوری چقدر در پیشرفت و توسعه دولت الکترونیک بخصوص در دوران کرونایی نقش داشتند؟ در یک سال گذشته شخص رییس جمهوری تقریباً در همه جلسات شورای اجرایی فناوری اطلاعات حضور داشت و با جدیت پیگیر تکمیل پروژه های دولت الکترونیک بود و اگر پیگیری های ایشان نبود، این پیشرفت شتاب کمتری داشت.

مجلس چه کمکی می تواند در تسریع توسعه دولت الکترونیک انجام دهد.

ما به کمک مجلس نیاز داریم چند لایحه برای این کار در کمیسیون های دولت است که بزودی به مجلس فرستاده خواهد شد، امیدواریم این لایحه ها را که برای تدوین آن 3-4 سال وقت گذاشته شده، بسرعت بررسی و تصویب کنند.

در کنار این بعضاً طرح هایی در مجلس مطرح می شود که نیاز به بررسی و کار کارشناسی دارد چون برخی از این طرح ها در صورت تصویب توسعه دولت الکترونیکی در کشور را کند خواهد کرد.


کلید واژه ها: دولت الکترونیک - الکترونیک - دولت - دولت الکترونیکی - روزنامه ایران - الکترونیکی - سازمان فناوری اطلاعات - دولت تدبیر و امید - ولی زاده - مهم ترین - ایران - اتوماسیون اداری - اطلاعات - روزنامه - فناوری اطلاعات - تبادل اطلاعات - قرار - نیروی انسانی - تدبیر و امید - دولت یازدهم - مطلوب - دولت تدبیر - اتوماسیون - زاده - نقطه - اردیبهشت - امکانات - گفت و گو - عملیاتی - گفت وگو

آخرین اخبار سرویس:
افزایش حمایت قانونی و بهبود معیشت محیطبانان

شیوع کرونا 10 الی 19 درصد مشارکت در انتخابات را کاهش داد

شرایط کارآمدی یک دولت

فرمانده ناجا: هیچ مشکل امنیتی در انتخابات نداشتیم

آیین خطبه خوانی خادمیاران رضوی در مرقد مطهر امام خمینی(ره)

همسر جانِ حسن معجونی /عکس

بی تدبیری در برگزاری انتخابات 1400؛ سنگی پیش پای مشارکت مردم

مهدی بلوکات قائم مقام شبکه سه سیما شد

ترتیل صفحه 130 قرآن/لجاجت بزرگترین مانع هدایت+فیلم، متن و مفاهیم

از آتش به اختیاری دانشگاه آزادی ها تا کورکردن نطق دشمن در کرسی های آزاداندیشی

دادستان کل کشور: با رفتن آیت الله رییسی رویکرد قوه‎قضاییه تغییر نمی‎کند

همکاری با ناسا در 30 پروژه مهم فضایی/ «اکتبر آسمان» فیلمی که دنیای مرا دگرگون کرد

چرا این صفحات اینستاگرامی آسیب زاست؟

برنامه سیاست خارجی دولت رییسی ؛ از حرف تا عمل

عدالت و مبارزه با فساد، دو بال لازم و ملزوم همدیگر هستند

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 1 تیر

جذب نیروی همکار آقا و خانوم پوشاک

استخدام مشاور املاک در شرکت مهندسی

اکیپ پیراهن اسپرت مردانه

استخدام مشاور حرفه ای املاک خانم و آقا

استخدام کارمند روابط عمومی در مرکز استعدادیابی وارستگان در مشهد

یک نفر نظافتچی خانم یا آقا جهت هتل

پیش به سوی اجرای عدالت

حجت الاسلام منتظری: گلایه ما از وضعیت فضای مجازی ربطی به فیلترینگ ندارد

حسین معمری عکس | کاروان خودرویی حماسه حضور در بجنورد

دولت آینده باید در گام اول برای رفع بحران ناشی از شیوع کرونا تدبیری بیندیشد

نرجس دختر سردار سلیمانی در انتخابات شورای شهر چند رای آورد؟

دولت آیت الله رییسی دولت مبارکی است/برای خدمت به مردم نیش ها را به جان می خرم

ناگفته های مسئول سابق حفاظت مسعود رجوی

مستند داستانی گره| روایتی از کرامت ویژه امام رضا(ع) نسبت به کودکی با بیماری لاعلاج

فرمانده ناجا: هیچ مشکل امنیتی در انتخابات نداشتیم

بررسی آخرین خبرها از دستگاه قضا توسط دادستان کل کشور

گلایه ما از وضعیت فضای مجازی ربطی به فیلترینگ ندارد

محمود احمدی نژاد: زیرآب من را زدند

عکس نوشت | دیدار رییس دفتر مقام معظم رهبری با رییس جمهور منتخب

تصاویر/ حال و هوای حرم حضرت عباس (ع) در سالروز ولادت امام رضا (ع)

توصیه های مجلسی ها به دولت آینده

شیوع کرونا 10 الی 19 درصد مشارکت در انتخابات را کاهش داد

تصاویر/ جشن ولادت امام رضا (ع) در حرم حضرت امیرالمومنین (ع)

درگیری نمایندگان مجلس کویت

امیرعبداللهیان: سیاست خارجی دولت رییسی، پویا و منطقی خواهد بود

نحوه دریافت فیش حقوقی بازنشستگان فولاد www.irsbf.ir

طلاب باید سرمایه توحید علمی را به عینی تبدیل کنند

آقای رییسی برنامه های قاضی زاده هاشمی را هم تورقی بکنید

بایدن و معمای جدیدِ ایران؛ رییسی تحریم باشد یا نباشد؟!

هیات نظارت: نتایج انتخابات شورای شهر اهواز در خوشبینانه ترین حالت، چهارشنبه اعلام می شود

نماینده ولی فقیه در قم: مردم با رأی خود نشان دادند که رییس جمهور حوزوی می خواهند

هفته قوه قضاییه؛ فرصتی مناسب برای تبیین خدمات

برگزاری انتخابات الکترونیکی در سمنان تجربه ای موفق برای کشور بود

شورای شهر تهران هم به اصولگرایان رسید

زاکانی: انقلاب به ما یاد داد که مردم آقای ما هستند

فرمانده ناجا: هیچ مشکل امنیتی در انتخابات نداشتیم

حمایت عجیب عضو شورای نگهبان از ابراهیم رییسی!

گلایه ما از وضعیت فضای مجازی ربطی به فیلترینگ ندارد/ تدوین پیش نویس قوانین مربوط به حقوق عامه

دولت آینده افق های امیدوار کننده ترسیم کند

معاون راهبردی قوه قضاییه: 7 ماموریت اساسی باعث تحول در دستگاه قضا شده است

هیات نظارت: احتمال اعلام نتایج انتخابات شورای شهر اهواز در عصر چهارشنبه

چرا این صفحات اینستاگرامی آسیب زاست؟

سخنرانی رییس جمهور منتخب در حرم مطهر رضوی

وحید عبدی شکرانه انتخاب انتخابات 28 خرداد در تبریز

پیش بینی علی مطهری در مورد کابینه دولت رییسی

برگزاری انتخابات الکترونیکی در سمنان تجربه ای موفق برای کشور بود

دلبستگی شهید مدافع حرم به ضامن رئوف/ خاطرات امام رضایی فرمانده از زبان همسرش

واکنش عربستان سعودی به پیروزی سید ابراهیم رییسی در انتخابات ایران

پیش بینی مشارکت در انتخابات حداکثر 24درصد بود

نتایج نهایی آزمون استخدامی 4 سازمان اعلام شد

تکلیف فوق العاده ویژه فرهنگیان مشخص شد

توضیح ستاداجرایی فرمان امام درباره قیمت واکسن های ایرانی

حرکت اقیانوسی سطح سیاره زهره

امام جمعه تهران: کرونا تأثیر منفی بر انتخابات گذاشت

احمدی نژاد: زیرآب من را زدند

ناگفته های مسئول سابق حفاظت مسعود رجوی

مهمترین دیپلماسی میدانی حاج قاسم تبعیت از ولایت بود

پیش بینی مطهری در مورد کابینه دولت رییسی

رضایی: برنامه راهبردی انقلاب اقتصادی را در اختیار رییسی قرار می دهم

برگزاری 2 کنکور از سال 1402 کلید می خورد

توضیح ستاداجرایی فرمان امام درباره قیمت واکسن های ایرانی

حضور خادمان حرم مطهر رضوی در حرم امام خمینی(س)

خبر خوش نوبخت درباره فوق العاده ویژه معلمان

رای خاتمی در انتخابات آینده قابل تکرار است؟

پیام تبریک معاون نخست وزیر کردستان عراق به آیت الله رییسی

پیش بینی شده بود میزان مشارکت در انتخابات حداکثر 24 درصد است

سامانه رخداد شنبه آینده به سامانه دادسرا متصل می شود

رأی هیأت عمومی دیوان عالی در خصوص غرامات ناشی از مبیع مستحق للغیر

درگیری نمایندگان مجلس کویت بر سر بودجه + فیلم

امام جمعه موقت تهران: پیش بینی شده بود که میزان مشارکت مردم در انتخابات حداکثر 24 درصد است/ کرونا در میزان مشارکت مردم تأثیر بسیاری گذاشت

کتاب «علم امام از دیدگاه شیخ مفید و آیت الله جوادی آملی» رونمایی شد

پیام تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت فرزند علیرضا محجوب

سوال مهمی که اصلاح طلبان باید به آن پاسخ دهند

حمله حسن عباسی به احمدی نژاد و حمایت از خاتمی!

پیام تسلیت رهبر انقلاب خطاب به محجوب

دولت خدمت گزار مردم است نه منت گزار مردم / حفظ کرامت مردم شرط خدمت در دولت جدید است

بیانیه شورای وحدت اصولگرایان پس از پایان انتخابات 1400

چند و چون سند تحول قضایی

اجرای 80 درصد مصوبات ستاد کرونا توسط ناجا/رضایت رهبری از امنیت انتخابات بزرگترین دستاورد ناجا

چرا این صفحات اینستاگرامی آسیب زاست؟

سبلان پارچه جانی دوباره گرفت

مردم مهمترین سرمایه اجتماعی برای نیروی انتظامی هستند

روحانی درگذشت فرزند محجوب را تسلیت گفت

فرهاد رهبر کیست و چه سمتی در کابینه رییسی می گیرد؟

دولت الکترونیک با تلاش 8 ساله در نقطه مطلوب قرار دارد

دولت الکترونیک با تلاش 8 ساله در نقطه مطلوب قرار دارد