موضوعات داغ: - ميزان مشاركت - انتخابات رياست جمهوري - نقل و انتقالات - رياست جمهوري - انتخابات رياست - فرهاد مجيدي - مشاركت در انتخابات - مرجانه گلچين - محمدحسين كنعاني زادگان - فدراسيون فوتبال - كشورهاي آفريقايي - مطالبات بانك ها - جمعيت حاميان انقلاب اسلامي - كمپين - سعدالله نصيري قيداري - رضا كرمي محمدي - مرتضي فرشباف - اموال فرهنگي - مسجد صورتي - فولاد يزد - آرام هايراپتيان - نژادپرستي در فوتبال - ثروتمندترين ورزشكار

مطالب مرتبط:
بن بست سیاسی در رژیم صهیونیستی در آستانه روز قدس 1400
امیرعبداللهیان: رژیم صهیونیستی با بن بست سیاسی و اجتماعی روبروست
 قالیباف در پیامی به مناسبت روز جهانی قدس: عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی ملت های مسلمان را از آرمان فلسطین منحرف نخواهد کرد
روز جهانی قدس موجب تضعیف رژیم صهیونیستی شده است
پیش بینی رهبری در خصوص از بین رفتن رژیم صهیونیستی در حال تحقق است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 17 اردیبهشت 1400 ساعت 00:252021-05-06سياسي

رژیم صهیونیستی در نقطه اوج بحران سیاسی


چندین عامل اصلی و فرعی شرایطی را در فضای سیاسی رژیم صهیونیستی ایجاد کرده که انسداد سیاسی را باید از این پس یک پدیده درازمدت در این رژیم بدانیم.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه بین الملل خبرگزاری فارس، چهارمین انتخابات پارلمانی رژیم صهیونیستی در عرض دو سال گذشته در تاریخ سوم فروردین برگزار شد تا شاید گشایشی در گره سیاسی این رژیم پدید آید، اما نتایج نشان از پیچیده تر شدن این بحران داشت و شاید مقامات صهیونیست تصمیم به برگزاری پنجمین انتخابات بگیرند.

ماجرای انتخابات تکراری نیز این است که هیچ فراکسیون و حزبی توانایی کسب اکثریت آراء را ندارد تا بتواند اقدام به تشکیل دولت کند و از این رو در دو سال گذشته ائتلافی برای تشکیل کابینه شکل نگرفته یا همچون کابینه سال گذشته پایدار نمانده است.

سؤال این است که ریشه های این بحران سیاسی که گویی همچنان دامن گیر صهیونیست هاست، چیست؟ رژیم صهیونیستی در سال های گذشته با بحران های داخلی متعدد مواجه بوده که شرایط خاصی را برای این رژیم ایجاد کرده است، عمده تهدیدات متوجه صهیونیست ها در ده ها سال گذشته از بیرون سرزمین اشغالی بوده و فضای داخلی شرایط آرامی را سپری کرده است، اما تهدیدات داخلی در سال های گذشته به طور کم سابقه ای خود را بر فضای سیاسی این رژیم تحمیل کرده و سایه تهدیدات خارجی و داخلی همزمان بر سر صهیونیست ها سنگینی می کند.

با بررسی چند عامل شاید بتوان پاسخ چرایی بحران سیاسی در رژیم صهیونیستی را واکاوی کرد.

1- تاخت و تاز راستگراها سیستم حکومتداری در رژیم صهیونیستی بر پایه سیستم پارلمانی است.

سیستمی که به طور عمده زمانی که احزاب از بلوغ سیاسی ناکافی برخوردار باشند، موجب پدید آمدن بن بست سیاسی می شود.

در رژیم صهیونیستی به نظر می رسد، افول احزاب چپ و تاخت حزب راستگرای لیکود در 12 سال گذشته، یکی از عوامل بن بست سیاسی کنونی باشد.

ابتدا نگاهی به تاریخچه احزاب سیاسی در سرزمین اشغالی می اندازیم؛ چراغ احزاب چپ در رژیم صهیونیستی از سال 2009 بدین سو به تدریج به افول گراییده تا جایی که در انتخابات اخیر در مارس 2021 احزابی که با برند چپگرایی فعالیت می کنند جمعا 13 کرسی (هفت کرسی حزب کارگر و شش کرسی حزب میریتس) به دست آوردند.

از سال 1949 تاکنون احزاب چپگرا مجموعاً 14 بار توانسته اند به قدرت رسیده و تشکیل کابینه دهند.

در حالی که در تمام این سال ها احزاب راستگرا (همگی به رهبری لیکود) صرفاً شش بار به قدرت رسیده اند.

بنابراین عمده حیات سیاسی رژیم صهیونیستی در دست چپگراها بوده است.

بدین صورت که حزب چپگرای ماپای (بنیان اولیه حزب کارگر) اولین حزبی بود که در رژیم صهیونیستی به رهبری دیوید بن گورین تشکیل کابینه داد و چهار بار پشت سر هم توانست در رأس دولت باشد.

پس از آن تا 30 ژوئن 1977 که مناخیم بگین از حزب لیکود به قدرت رسید، تمامی دولت ها در دست حزب کارگر بود.

پس از آن تا سال 2009 نیز این حزب کارگر بود که اکثر کابینه ها را می چید و حزب لیکود همان طور که گفته شد تنها شش بار توانست در رأس قدرت باشد.

دو بار نیز حزب ائتلافی کادیما (جداشده از لیکود و ائتلاف کننده با چپ ها) موفق به چیدن کابینه شد.

اما از سال 2009، با استعفای ایهود اولمرت (از حزب کادیما) و ناتوانی زیپی لیونی (چپگرا و از حزب کادیما) در تشکیل دولت ائتلافی، با برگزاری انتخابات با اینکه حزب کادیما 28 کرسی و حزب لیکود 27 کرسی از آن خود کرده بودند، اما شیمون پرز رییس رژیم صهیونیستی یهودیت" افراطی افزایش یافته است.

  یهودیان افراطی امتیازات ویژه ای برای خود دو دست"گی میان آن ها افزایش یافته و افراطی ها تا چه حد خود را محق دخالت در امور زندگی و روزمره دیگر گروه های اجتماعی می دانند.

مرکز مطالعاتی دموکراسی در اسراییل (IDI) از معتبرترین مراکز نظر سنجی در این رژیم است که در پایان سال 2020 با انتشار گزارشی حقایق قابل توجهی را از وضعیت ساکنان سرزمین اشغالی ارائه کرد.

براساس آمار منتشرشده از سوی این مؤسسه، 92 درصد از یهودی های افراطی، اسراییل را جای مناسبی برای زندگی می دانند، اما این آمار برای سکولارها به 65 درصد کاهش یافته است.

در حیطه سوگیری سیاسی نیز 84 درصد راستگراها به این سؤال پاسخ مثبت داده اند، در حالی که تنها 55 درصد چپ گرایان گفته اند که اسراییل مکان مناسبی برای زندگی است.

در همین راستا 68 درصد حریدی ها وضعیت اسراییل را خوب یا عالی می دانند، در حالی که این احساس در میان سکولارها تنها 27 درصد و سنتی های غیرمذهبی تنها 33 درصد است.

این اختلاف فاحش در نوع نگرش درخصوص وضعیت کنونی رژیم صهیونیستی می تواند نشان دهنده وجود شکاف اجتماعی عمیق در اجتماع های گوناگون اسراییل باشد.

می توان گفت که شکاف و چنددستگی و بن بست سیاسی در رژیم صهیونیستی تا حد قابل توجهی بازتابی از شرایط گروه های اجتماعی در جامعه است.

اما نمی توان انحصار قدرت در دست یک جریان و تشتت درونی در جامعه را تنها دلیل بن بست سیاسی دانست.

این مسأله یک شرط تکمیلی است.

بنابراین باید به فاکتورهای دیگری پرداخت که پازل معمای ما را تکمیل کنند.

ملت سازی دروغین همان طور که ذکر شد، شرایط سیاسی بازنمایی از وضعیت اجتماعی است اما در دید کلان تر و ریشه ای تر، باید گفت که جامعه برساخته اسراییل در صورت عدم ملت سازی و یا ملت سازی دروغین، باید همواره شاهد تنش های اجتماعی و سیاسی باشد.

ملت سازی عبارت است از فرایندی که در یک محیط جغرافیایی معین و در طول تاریخ بر اساس باورها و فرهنگ و خواسته های مشترک شکل می گیرد.

عدم تکامل این فرایند در رژیم هایی که تلاش شده به طور تصنعی ایجاد شود، هنوز منشأ مشکلات بسیاری است.

رژیم صهیونیستی نیز یک پدیده و زایش استعماری است.

جامعه ای به نام اسراییل تا سال 1945 وجود خارجی نداشت و چنین نامی با کشتار و زور و پول و فریب، جعل شد.

علی عبدی کارشناس حوزه رژیم صهیونیستی در گفت و گو با خبرنگار فارس در این خصوص می گوید: اشاره کرد که گسل های موجود در جامعه صهیونیستی را فعال کرده است.

2- نتانیاهو شخص نتانیاهو را می توان یکی از عوامل بن بست سیاسی رژیم صهیونیستی دانست.

او بازیگر سیاسی فریبکاری است که هر بار موفق شده با وجود مخالفان پر تعداد خود چه در سطح جامعه و چه در میان احزاب و گروه های سیاسی، دست به تشکیل کابینه بزند، گروه های سیاسی مخالف وی بی اخلاقی سیاسی را اصلی ترین عامل موفقیت وی در امر تشکیل کابینه می دانند؛ بدین گونه که ارزشی برای توافقات خود با دیگر گروه ها پیش از تشکیل کابینه قائل نیست و پس از تشکیل دولت و رسیدن به مقام نخست وزیری هم تعهدات پیشین خود را کنار می گذارد.

این امر بیش از هرچیزی در سال گذشته خود را نمایان ساخت.

در انتخابات دوم مارس 2020 حزب لیکود و آبی سفید به رهبری بنی گانتز ائتلاف کرده و کابینه تشکیل شد اما روزی نبود که حزب آبی و سفید، نتانیاهو را به خلف وعده متهم نسازد تا اینکه کابینه بر سر بودجه بندی فروپاشید.

آخرین اختلاف میان دو حزب نیز در 26 آوریل زمانی که نتانیاهو می خواست فردی همسو با خود را به عنوان را نیز از آن خود کرد.

گانتز سپس در سخنانی در جمع اعضای حزب خود گفته بود: به قانونگذارانی که هنوز در حال ارزیابی اوضاع هستند، می گویم؛ نتانیاهو توافق ما را مکرراً زیر پا گذاشته و چنین کاری را درباره هر توافق دیگری انجام خواهد داد.

حرف های او ذره ای ارزش ندارد و ملاحظات شخصی اش بر ملاحظات دیگر سایه انداخته است.

یکی از ویژگی های نتانیاهو طی 12 سال نخست وزیری اش این بوده که هرچه را خواسته بدون توجه به نظرات دیگر اعضای کابینه یا کنست به تصویب رسانده است.

در کابینه هایی که وی در رأس آن قرار داشته، عموماً خبری از مشورت با دیگر وزرا نیست و مصوبات کابینه همان خواسته های نتانیاهو به شمار می رود.

این عملکرد سیاسی در طول سال ها موجب تشکیل لشکری از وزرای مخالف نتانیاهو شده که اکنون هرکدام در قالب حزب و تشکل جداگانه به رقابت با وی برخواسته و عامل انسداد سیاسی شده اند.

نتانیاهو در داخل حزب لیکود نیز خواستار اطاعت بی چون و چرای دیگر اعضاست، این روند تاکنون باعث انشقاق های بسیاری شده است، به گونه ای که گیدعون سعر در سال گذشته با خروج از لیکود، حزب امید جدید را تأسیس کرد و سپس تعدادی از اعضای لیکود به او پیوستند.

در خارج از حزب لیکود نیز کسانی چون اسحاق هرتزوگ، یَییر لَپید، موشه یعلون، گابی اشکنازی"، آویگدور لیبرمن و در کابینه اخیر بنی گانتز که مدتی در کابینه نتانیاهو حضور داشتند، اکنون به رقبا و چه بسا دشمنان او تبدیل شده اند.

مسأله دیگر در ارتباط با نتانیاهو، پرونده های فساد وی است.

نخست وزیر رژیم صهیونیستی به فساد، خیانت در امانت و دریافت رشوه در این پرونده ها متهم است و این ها اتهاماتی است که در صورت اثبات، سال ها زندان برای نتانیاهو در پی خواهد داشت.

به گفته علی عبدی ، نتانیاهو هراس این دارد که در صورت خارج شدن قدرت از دست وی، به طور جدی محاکمه شده و به زندان بیفتد و شاید در صورت دریافت تضمین از رقبای خود در خصوص عدم محاکمه اش، پست نخست وزیری را واگذار کند.

تضمینی که تاکنون هیچ حزبی و جریانی به او نداده و چه بسا درخواست ها در میان رقبای وی برای محاکمه اش روز به روز بیشتر می شود.

جمع بندی سه عامل اساسی را می توان در چرایی بن بست سیاسی پیچیده رژیم صهیونیستی مورد توجه قرار داد: ملت سازی جعلی، تاخت و تاز راستگراها و یهودیان افراطی که موجب انشقاق در جامعه صهیونیستی شده و مورد سوم نیز شخصیت سیاسی بنیامین نتانیاهو است.

این انسداد به طور طبیعی تبعاتی را در سیاست و جامعه رژیم صهیونیستی از جمله افزایش ناکارآمدی دولت و بروز مشکلات اقتصادی و افزایش نارضایتی ها را موجب می شود.

ماهیت رژیم صهیونیستی به گونه ای است که پس از این نیز باید انتظار راستگرایی بیشتر را داشته باشیم، چرا که یکی از دلایل افزایش راستگرایی، می تواند تهدیدات خارجی و قدرت یابی روزافزون جبهه مقاومت و تحولاتی باشد که در نزدیکی مرزهای سرزمین اشغالی از برای این رژیم و کلید زدن طرح هرچند نافرجام معامله قرن بود و این در حالی است که دموکرات ها به رغم دوستی قوی و قرابت با تمامی کابینه ها و نخست وزیران رژیم صهیونیستی، بیش از احزاب راستگرا و افراطی، با گروه های دارای گرایش سکولار در داخل این رژیم، احساس قرابت بیشتری می کنند.

در پایان، شرایط سیاسی در رژیم صهیونیستی با این اوصاف همچنان دورنمایی از تنش و انسداد بیشتر را نشان می دهد و احتمال اینکه پنجمین انتخابات پارلمانی در عرض دو سال برگزار شود، کم نیست که این به معنای تداوم تنش ها و معضلات ساختاری این رژیم در آینده خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رژیم صهیونیستی - صهیونیست - صهیونیستی - سیاسی - انتخابات - رژیم - بحران سیاسی - گذشته - برگزار - انتخابات پارلمانی - بحران - برگزاری - کابینه - تشکیل کابینه - دو سال - تشکیل - تشکیل دولت - عامل اصلی - بین الملل - فراکسیون - پارلمانی - خبرگزاری - دولت کند - فروردین - توانایی - انسداد - مقامات - پایدار - تکراری - پدیده

آخرین اخبار سرویس:
سجاد طلوعی بازدید استاندار تهران از فرایند اخذ رای در مسجد لرزاده تهران

محمد آهنگر انتخابات 1400 - اهواز

مشارک هرمزگانی ها در انتخابات از 40 درصد گذشت

فیلم | 9هزار صندوق رای در شهر و استان تهران فعال هستند

زمان رای گیری تا ساعت 22 تمدید شد

سخنگوی شورای نگهبان: اخذ رأی تا ساعت 24 امشب تمدید شد

حضور گسترده مردم گلبهار در پای صندوق های رأی

وزارت کشور انتقال صندوق رأی به بیمارستان ها را پیگیری کند

سخنگوی شورای نگهبان: اخذ رأی تا ساعت 24 امشب تمدید شد

رأی سعید جلیلی به سبد قاضی زاده هاشمی رفت یا رییسی؟ /ادعای مشاور سابق احمدی نژاد درباره دو مرحله ای شدن انتخابات

لزوم تمدید زمان انتخابات تا ساعت 2 بامداد برای جبران کم کاری در رای گیری صبح جمعه

فیلم| شور انتخابات در آخرین ساعات رای گیری

انتخابات استان یزد با کمترین مشکل و حداکثر تعامل

میران مشارکت در کرمانشاه مطلوب است

مورد خاصی از تخلف انتخاباتی در خراسان جنوبی گزارش نشد

تمدید رای گیری تا ساعت 24

اتخاذ تمهیدات ویژه برای رای گیری از معلولان در شیراز

استمرار حضور پرشور مردم گلستان در شعب اخذ رای

مشارکت کرمانشاهیان از مرز 40 درصد گذشت

کانون خانواده مهم ترین عامل افزایش مشارکت در ساعات پایانی انتخابات است

بیش از 350 نفر امنیت انتخابات در مهاباد را بر عهده دارند

تمدید زمان رای گیری تا ساعت 24

خبر شهادت یک مرزبان در سراوان تکذیب شد

یهودی های آمریکا اسراییل را به اندازه کافی دوست ندارند

مشارکت مردم استان کرمان در حال عبور از مرز 50 درصد است

انتخابات 28خرداد روز حضور

کدخدایی از تمدید اخذ رای تا ساعت 24 خبر داد

افزایش ساعت کار متروی تهران تا ساعت 24 امشب

کدخدایی از تمدید اخذ رای تا ساعت 24 خبر داد

مشارک هرمزگانی ها در انتخابات از 40 درصد گذشت

ساعت اخذ رای تا ساعت 24 امشب تمدید شد

تمدید زمان رای گیری تا ساعت 22

هشدار بهاروند درباره سیاسی کردن سانحه هواپیمای اوکراینی

فرماندار: تنور انتخابات در شادگان داغ است

نماهنگ | صندوق رای چه هست؟

حماسه حضور در دارالارشاد

تمدید زمان رای گیری تا ساعت 22

برآورد کدخدایی از میزان مشارکت مردم در انتخابات

اخذ رای در سراسر کشور تا ساعت 24 تمدید شد

فرزند آیت الله منتظری به همتی رای داد

گوترش در سمت خود ابقا شد

اطلاعیه مهم قرارگاه قدس سپاه درباره ادعای شهادت مامور محافظ صندوق رأی / شورای نگهبان نیازمند یک خانه تکانی مهم است

ویدئو | پیرزن تبریزی دست سرباز حوزه رای گیری را بوسید

فرزند آیت الله منتظری به همتی رای داد

نماهنگ | روز جشن ملت ایران

حمله منافقین به شهروند ایرانی به خاطر شرکت در انتخابات + فیلم

امام جمعه ایلام: مشارکت حداکثری تضمین کننده امنیت و اقتدار کشور است

زمان رای گیری تا ساعت 24 تمدید شد!

ببینید | پای انتخابات ایران به رسانه های ترکیه هم باز شد

مشارکت 1.5 میلیون نفری مردم خراسان رضوی در انتخابات

یک فقره تخلف در آمل گزارش شد/ کمبود تعرفه نداریم

امام جمعه ایلام: مشارکت حداکثری تضمین کننده امنیت کشور و اقتدار کشور است

ظریف با وزیرخارجه افغانستان دیدار کرد

برای اعلام درصد مشارکت در انتخابات صبر کنید/مشکلی از نظر تعداد تعرفه در استان اصفهان وجود ندارد

نظارت استصوابی تا پایان انتخابات ادامه خواهد داشت

شبکه العربی قطر: انتخابات ایران اهمیت زیادی در سطح منطقه دارد

تمهیدات ویژه برای رای گیری از معلولان در شیراز

حضور متفاوت مردم دیار حاج قاسم در انتخابات 1400

بازدید دادستان کل از هیات مرکزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری

رأی مهرعلیزاده در انتخابات فاش شد

اخذ رای تا ساعت 22 تمدید شد

توضیحات ستاد انتخابات کشور درباره آمار مشارکت در انتخابات 1400

مشارکت هرمزگانی ها تاکنون بالا بوده است

انتخابات ایران تا ساعت 22.00 تمدید شد

تاخیر در آغاز رأی گیری شعب، به دستگاه های احراز هویت مرتبط نبوده است

پاسخ معاون وزیر خارجه به ادعاهای وزیر کانادایی

برآورد کدخدایی از میزان مشارکت مردم در انتخابات 1400

کلانتری: مشارکت مردم در انتخابات خوب است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد: هرگونه تخلف انتخاباتی مستندسازی شود

وحدت زیر سایه جمهوریت

سپاه: خبر شهادت یک مرزبان در سراوان صحت ندارد

تمدید زمان رای گیری تا ساعت 23

حضور پرشور و حماسی مردم سمنان در انتخابات 1400‎

استاندار کهگیلویه و بویراحمد:از تجمع در شعب اخذ رای خودداری شود

نتایج آراء استان مرکزی تا قبل از ظهر روز شنبه به وزارت کشور اعلام می شود

پرسش از مردم درباره نامزد مورد نظر تخلف است

ادامه انتخابات تا ساعت23 در استان مازندران

پایتخت تاریخ و تمدن ایران بار دیگر حماسه ساز شد / حضور با شکوه مردم استان همدان در انتخابات + فیلم

ایران آماده برگزاری کمیسیون اقتصادی با افغانستان

کمبود تعرفه در استان اصفهان نداریم

پایان رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در قزاقستان

زمان رای گیری تا ساعت 24 تمدید شد

مودت: دانش آموزان رای اولی با آگاهی و بصیرت رای بدهند

مودت: دانش آموزان رای اولی با آگاهی و بصیرت رای بدهند

رأی گیری از ساعت 24 تا 2 بامداد تنها در داخل شعب امکان پذیر است

فرزند آیت الله منتظری به همتی رای داد

اعزام 111شعبه سیار اخذ رای به مراکز مختلف مشهد

تمدید زمان اخذ رای در سراسر کشور تا ساعت 19

خورشید باشکوه 28 خرداد 1400 غروب نمی کند

دادستان کل کشور: تخلفات انتخاباتی زیاد نیست

ادامه انتخابات تا ساعت 23 در استان مازندران

مشارک هرمزگانی ها در انتخابات از 40 درصد گذشت

روایت خبرنگاران از شور حضور در تبریز

تمدید زمان رای گیری تا ساعت 22 امشب

تخلفات انتخاباتی در مازندران ویژه رسیدگی می شود

دادستان قزوین: مردم حضور پر شوری در انتخابات دارند

پایان رای گیری سیزدهین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در قزاقستان

پیگیری حادثه تعرض به شهروند ایرانی در بیرمنگهام

مشارکت بیش از 22 میلیون نفر در انتخابات تا ساعت 19:30

استاندار کرمان: مشارکت مردم استان کرمان از مرز 50 درصد گذشت / مردم توجهی به فضاسازی های مجازی نداشتند

رژیم صهیونیستی در نقطه اوج بحران سیاسی

رژیم صهیونیستی در نقطه اوج بحران سیاسی