مطالب مرتبط:
خوش بینی به آینده قیمت های مسکن
مطالبه مردم| دستگاه های نظارتی جلوی افزایش نجومی قیمت مسکن و اجاره مغاره ها در خرم آباد را بگیرند
پیش بینی قیمت دلار/ روند کاهشی در بازار ارز ادامه دارد؟
مشکل قیمت زمین برای طرح اقدام ملی مسکن در بندر امام خمینی(ره) رفع می شود
میانگین قیمت مسکن در منطقه یک 5 برابر ارزانترین منطقه تهران است
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 اردیبهشت 1400 ساعت 10:252021-05-06اقتصادي

خوش بینی به آینده قیمت های مسکن


حسگر بازار ساخت وساز از تغییر نگاه سمت عرضه به آینده مسکن خبر می دهد.

شاخص انتظارات فعالان ساختمانی از فاز بدبینی وارد فاز امیدواری شده است.

- نمایشگر رفتار مدیران بخش مسکن در واکنش به دو رویکرد مهم بازار ملک در ابتدای سال جاری، به رنگ سبز تغییر وضعیت داد.

بررسی ها با استناد به شاخص نشان دهنده انتظارات فعالان ساختمانی از آینده بازار مسکن نشان می دهد، شاخص انتظارات این گروه از فعالان بازار مسکن نسبت به یک ماه آینده وهفته های پیش رو از رنگ قرمز در ماه پایانی سال گذشته به رنگ سبز در ابتدای اردیبهشت ماه تغییر کرده است.

این تغییر رنگ ناشی از بهبود انتظارات فعالان ساختمانی در راستای واکنش آن ها به بروز اثر دو رویداد بر تحولات بازار ملک به نظر می رسد.

شاخص انتظارات فعالان ساختمانی از جزییات ارائه شده در گزارش مربوط به شاخص مدیران خرید در بخش ساختمان (شامخ صنعت ساختمان) قابل مشاهده است.

در گزارش ماهانه مربوط به اعلام انتظارات مدیران خرید از آینده پیش روی بازار مسکن وساختمان که در هر ماه با عنوان گزارش مربوط به شاخص مدیران خرید در بخش ساختمان (شامخ صنعت ساختمان) منتشر می شود، مدیران و فعالان بخش ساختمان، انتظارات و تحلیل خود از روند یک ماه گذشته و همچنین وضعیت پیش روی مسکن وساختمان را اعلام می کنند.

در واقع این شاخص با توجه به تجربه ها وحس سازنده ها و فعالان ساختمانی (مدیران خرید ساختمانی) از آنچه طی یک ماه گذشته در بازار مسکن به وقوع پیوسته و همچنین شرایط پیش رو در این بازار، محاسبه و اعلام می شود.

در این گزارش که به صورت ماهانه منتشر می شود در صورتی که عدد شاخص زیر 50 باشد نمایانگر شرایط قرمز یا وضعیت نامطلوب (بدبینانه) از دیدگاه فعالان ساختمانی است، اما چنانچه عدد شاخص بالاتر از 50 باشد نشان از شرایط مطلوب و پیش بینی وضعیت قابل قبول (خوش بینانه) برای بازار ساخت و ساز و مسکن در آینده دارد.

این شاخص که می توان از آن با عنوان شاخص انتظارات سازنده ها وفعالان ساختمانی یاد کرد در حالی در اسفند ماه- ماه پایانی سال گذشته- با قرار گرفتن روی عدد 8/ 41 در وضعیت قرمز و نامطلوب (شرایط بدبینانه) از نگاه سازنده ها قرار گرفت که هم اکنون در ابتدای اردیبهشت، به عدد 5/ 61 افزایش یافته است.

این وضعیت نشان دهنده تغییر نگاه سازنده ها وفعالان ساختمانی از شرایط نامطلوب به انتظارات خوش بینانه است.

در ماه های آذر و دی ماه 99 تحت تاثیر فروکش کردن ریسک های غیراقتصادی به عنوان عامل مهم و بیرونی موثر بر سطح قیمت ها و فروکش کردن جهش قیمت مسکن، نمایشگر رفتار سازنده ها یا همان شاخص انتظارات فعالان ساختمانی به میزان قابل توجهی بهبود یافت و به رنگ سبز یعنی عدد 72 که نشان دهنده خوش بینی بی سابقه آن ها در آذرماه 99 بود، تغییر وضعیت داد.

این میزان از مهر 98 تا آذر 99 بالاترین سطح از خوش بینی سازنده ها به آینده بازار ساختمان بود، اما همزمان با کمرنگ شدن علائم کاهش پایدار ریسک های غیراقتصادی، در اسفندماه، این انتظارات از حالت سبز به قرمز تغییر وضعیت داد و به عدد 8/ 41 در انتهای سال گذشته رسید.

اما به صورت مجدد و همزمان با مطرح شدن انتظاراتی نظیر احتمال توافق بین ایران و جامعه بین المللی، ابتدای اردیبهشت ماه، براساس نظر فعالان ساختمانی این شاخص بار دیگر در وضعیت سبز قرار گرفته و به 5/ 61 رسید.

این عدد در واقع نمایانگر حس و تحلیل سازنده ها نسبت به آینده بازار با تاکید بر تحولات فروردین ماه است، اما در این زمینه دو رویکرد مهم موثر بوده است؛ اولین رویکرد یا عامل مهم در تغییر جهت انتظارات سازنده ها و فعالان ساختمانی و مشاهده علائم خوش بینی نسبت به آینده بازار، به کاهش تورم فصلی مصالح ساختمانی به عنوان یکی از دو جزء مهم و موثر در قیمت تمام شده واحد های مسکونی مطرح است.

اگرچه وزن هزینه مصالح ساختمانی به عنوان جزیی از قیمت تمام شده مسکن در مقایسه با وزن هزینه تامین زمین در فرآیند ساخت وساز همچنان کمتر است، اما طی دو سال اخیر تحت تاثیر تورم بالا در بازار مصالح ساختمانی، وزن مصالح در قیمت تمام شده ساخت نسبت به قبل، بالا رفته است، اما کاهش سرعت رشد قیمت مصالح ساختمانی (تورم فصلی مصالح) در زمستان امسال، شاخص انتظارات سازنده ها را بهبود بخشید، در واقع می توان گفت تورم فصلی مصالح ساختمانی در زمستان 99 سقوط کرد.

این میزان در بهار 99 برابر با 17 درصد، در تابستان 99 معادل 30 درصد، در پاییز 99 برابر با 22 درصد ودر زمستان 99 به 6 درصد رسید.

درحالی که میانگین قیمت مصالح ساختمانی در شهر تهران در سال گذشته 75 درصد افزایش یافت و این میزان افزایش نسبت به تورم سالانه مصالح در سال 98 که برابر با 35 درصد بود در حکم جهش قیمت محسوب می شود، اما سرعت رشد فصلی قیمت مصالح در زمستان در مقایسه با سه فصل قبل از آن، سقوط کرد و به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

سازنده ها و فعالان ساختمانی این رویداد را به عنوان یک نشانه مثبت برای هفته ها و روز های پیش روی بازار مسکن وساختمان پیش بینی کرده و این موضوع در بهبود شاخص انتظارات آن ها از آینده بازار موثر بوده است.

چرا که سازنده ها می دانند کاهش سرعت رشد قیمت مصالح و ثبات قیمت در بازار مصالح یکی از عوامل مهمی است که می تواند در خاتمه بخشیدن به جهش قیمت مسکن موثر واقع و باعث شود فاصله بین قدرت خرید متقاضیان و قیمت تمام شده مسکن بیش از شرایط فعلی نشود و خریداران توان ورود به بازار و خرید داشته باشند.

بهبود فضای بیرونی موثر بر بازار مسکن دومین رویداد مهم و موثر در بهبود انتظارات سازنده ها از وضعیت بازار در روز ها و هفته های پیش رو است.

در شرایطی که به نظر می رسد تحت تاثیر تحولات بیرونی فضا برای ادامه جهش قیمت مسکن فراهم نیست، هم اکنون احساس سازنده ها نسبت به آینده بازار بهبود پیدا کرده است؛ چرا که آن ها نیز دریافته اند که ادامه جهش قیمت ها در بازار نه تنها به زیان سمت تقاضای مسکن بلکه به ضرر سمت عرضه نیز هست، چرا که به دلیل ناتوانی خریداران در تامین هزینه مسکن، رکود در این بخش عمیق تر خواهد شد و واحد ها به فروش نخواهند رسید.

از سوی دیگر امیدواری برای تعدیل قیمت زمین تحت تاثیر کاهش ریسک های غیراقتصادی و ریزش نرخ در بازار های اقتصادی از دیگر عوامل موثر در این زمینه است، چرا که کاهش ریسک های غیراقتصادی نه تنها منجر به تعدیل قیمت مسکن و مصالح ساختمانی می شود بلکه از ناحیه تعدیل قیمت زمین هزینه های ساخت را برای سازنده ها کاهش می دهد.

از سوی دیگر، موضوع مهمی که در این زمینه موثر است به وضعیت قیمت تمام شده مسکن برمی گردد.

شاخص مربوط به قیمت تمام شده مسکن نشان می دهد در فاصله انتهای سال گذشته تا ابتدای اردیبهشت ماه امسال شاخص قیمت تمام شده مسکن تقریبا ثابت بوده است.

این شاخص که در انتهای اسفندماه برابر با 62 بوده است هم اکنون به 5/ 63 درصد رسیده که می توان اعلام کرد تحول چندانی نداشته و تقریبا ثابت باقی مانده است.

این موضوع نیز عاملی است که به خوش بینی سازنده ها نسبت به آینده بازار کمک کرده است.

بررسی نشان می دهد از نگاه سازنده ها در صورتی که وضعیت بیرونی بازار مسکن به روال یک ماه اول این بازار ادامه داشته باشد یعنی نرخ ها در سایر بازار ها کاهشی باقی بماند، زمینه های سفته بازی در بازار از بین برود که امیدواری برای فراهم شدن زمینه تعدیل قیمت مسکن نیز افزایش می یابد.

این موضوع منجر به ورود تدریجی خریداران به بازار مسکن و کمک به کاهش عمق رکود در این بازار به نفع هر دو سمت عرضه و تقاضای ملک می شود.


کلید واژه ها: ساختمان - انتظارات - ساختمانی - فعالان - ساخت - بازار - شاخص - تغییر - آینده - مسکن - بازار مسکن - بازار ملک - مدیران - بخش ساختمان - گزارش - واکنش - تغییر رنگ - ساخت وساز - بینی - نشان - اردیبهشت - بخش مسکن - رنگ قرمز - نمایشگر - مشاهده - بدبینی - استناد - رویداد - رفتار - گذشته

آخرین اخبار سرویس:
ارزهای دیجیتال را بهتر بشناسید + ترید ارز دیجیتال در 5 مرحله

پیش بینی مهم بانک مرکزی از بازار ارز

تاکید بر مدیریت مصرف، مهمترین رویکرد هفته صرفه جویی آب

قیمت گوشی در محدوده 7 میلیون تومان

فروش ارز دیجیتال چینی در عابربانک ها آغاز شد

استخدام بازاریاب و ویزیتور در قطب ایران در خوزستان

امور نظافت منزل

استخدام راننده همراه با مینی بوس یا اتوبوس در شرکت گلسار فارس

فنی کار مرغداری

استخدام نقشه کش صنعتی و کارمند اداری در صنعت پرداز دنا در تهران

استخدام کارشناس منابع انسانی در شرکت نیلپر در شهرک صنعتی پرند

استخدام برنامه نویس وب در شرکت پاشازر در منطقه 12 تهران

جذب نیرو در شرکت بیمه زندگی خاورمیانه

استخدام راننده با خودروی سواری دوگانه سوز

استخدام بازاریاب حضوری لوازم تحریر در بازرگانی پخش سام تحریر در تهران

استخدام کارمند فروش (مواد غذایی) در شرکت پخش سایه سمن در تهران

استخدام کارمند فروش تلفنی در شرکت وارنا ابزار کاسپین در تهران

استخدام طراح صنعتی آقا در شرکت میلان کالا پلاست در محدوده پرند

استخدام حسابدار ارشد در شرکت توسعه وشه خاورمیانه در فارس

مشارکت همدانی ها در انتخابات چند درصد بود؟

خبر بد برای بازار ارزهای دیجیتال / هشدار، اوضاع رمزارزها بدتر خواهد شد

رمز ارزها چقدر برق مصرف میکنن

بانک مرکزی انگلیس به بیت کوین تاخت

استخدام کارشناس فروش و بازاریابی با مزایا در تهران

استخدام یک آشپز فرنگی و دو کمک آشپز در فیروزکوه

نیروی آقا جوان جهت کار در کارگاه صنعتی

استخدام کارشناس فروش در شرکت اتحاد صنعت صدرا در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور قطعات خودرو و راننده نیسان با بیمه در مازندران

منشی ، خدمتکار ومهماندار جهت مدیرعامل شرکت معتبر

استخدام آبدارچی جهت موسسه ثبتی

پیش بینی بازار مسکن بعد از انتخاب رییسی

چالش های پیش روی نظام بانکی در پیشرانی مؤثر جهش تولید و شکوفایی اقتصادی کشور

فرصت شغلی کار با گوشیت تو اینستاگرام

استخدام کارمند فروش و کارشناس فروش با مزایای عالی در شرکت آتلانتیک در تهران

استخدام سرپرست واحد فنی، سرپرست تضمین کیفیت و کارشناس تدارکات در مازندران

استخدام کارشناس تولید و کارشناس تامین و امور قرادادها در تهران

استخدام کارشناس لیزینگ در شرکت پرشیا خودرو در تهران

جذب مشاور مبتدی و حرفه ای میدان کاج

استخدام خانه داری هتل و آشپز در هتل آپارتمان پاتاق در کرمانشاه

پرداخت 70درصد از پول گندم و 65درصد پول کلزا

نحوه پیدا کردن موضوع برای تولید محتوا

افزایش اکتشافات و شناسنامه دار شدن فعالیت در زمینه گوهرسنگ ها/ استفاده از منابع طرح تام تا سقف 500 میلیارد تومان برای ارتقاء صنعت گوهرسنگ

افزایش ناوگان کشاورزی استان

پیش بینی مهم بانک مرکزی از بازار ارز

اصفهان اول تیر میزبان نمایشگاه تخصصی قطعات خودرو

تعدادی نیروی ماهر،نیمه ماهر و کارگر ساده نیازمندیم

یک ادمین برای پیج اکسسوری

نیروی کار نگهبان

استخدام منشی خانم در شرکت خصوصی (شیفت عصر)

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت مواد مهندسی مکرر در قزوین

استخدام تعمیرکار لوازم خانگی

استخدام سرپرست دفتر فنی و انباردار در شرکت نگین بنا پردیس در اصفهان

نیروی سرایداری زن و شوهر بدون بچه

*کارگرساده*

خودرو، کالای مناسبی برای ورود به بورس نیست

روند نزولی چک های برگشتی همچنان ادامه دارد

استخدام کارشناس فروش خانم در شرکت دایو پارس در قم

خبر خوش نفتی برای دولت رییسی

اجرای طرح «نذر اشتغال امام هشتم» برای حمایت از خانواده زندانیان نیازمند

پیش بینی برداشت 3200 تن آلبالو و گیلاس در شاهرود

پورشه 911 جی تی 3 تورینگ 2022+قیمت و عکس

فرصت کسب درآمد تسویه روزانه برای کار خرید و فروش

جذب نیرو داخلی فروشگاه

به دونفر نیرو کار نیازمندیم زدن برچسب

استخدام نیروی خدماتی مسلط به اصلاح و وکس

یک نفر اقا مجرد باسواد برای سرایداری و نگهبانی

استخدام منشی و مشاور

استخدام تکنسین فنی مکانیک در یک شرکت معتبر در تهران

اوپراتور ساده - کارگر ساده بطری سازی

استخدام انباردار در یک شرکت معتبر تولیدی در تهران

رایزنی خودروسازان برای آزادسازی قیمت ها

انتصاب در استانداری خوزستان

پیش بینی مهم بانک مرکزی از بازار ارز

پیش بینی مهم بانک مرکزی از بازار ارز 

کدام نماد های بورسی افزایش سرمایه دارند؟ | درصد افزایش سرمایه شپنا تغییر کرد

پیش بینی قیمت طلا فردا یکشنبه 30 خرداد 1400

افزایش اکتشافات و شناسنامه دار شدن فعالیت در زمینه گوهرسنگ ها

906 هزار و 546 نفر دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کردند

استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت مواد مهندسی مکرر در قزوین

3 هزار و 472 نفر در تصادفات اصفهان آسیب دیدند

لغو روادید عراق فعلا برای پروازهای اربعین است/مسافران ویزا بگیرند

نوسان شدید بازار ارزهای دیجیتال نسبت به بازارهای دیگر

«کاپ» در میان پروژه های برتر شهری جهان | طرح شهرداری تهران در وبسایت متروپولیس منتشر شد

صدور موافقت اصولی و مجوز فعالیت 5 نهاد مالی

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، شفاف ترین دستگاه در بین 140 نهاد

اختصاص6500 میلیارد تومان برای پروژه های کوچک مقیاس |مجید فراهانی: دفاتر توسعه محلی و شورایاران محرک توسعه محلات هستند

تقاضای سوخت هند در حال بهبود است

احتیاط بانک های خصوصی اسپانیا در رابطه ایران

دستِ باز اوپک در مدیریت بازار نفت در سال جاری

بانک های خصوصی اسپانیا در رابطه با ایران احتیاط می کنند

60 میلیون نفر از جمعیت بالای 18 سال باید واکسینه شوند

دعوت به همکاری در فست فود

کارمند خدماتی - نظافتی در شرکت

نیروی خانوم فنی

کارآموز طراحی وب

استخدام راننده ایسوزو و وانت (بدون ماشین) در شرکت زعفران سحرخیز در تهران

استخدام back-end developer در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب در شرکت بازرگانی کاسپین کاغذ ارکید در تهران

ثبات در بازار ارز حاکم می شود/نقدینگی در اردیبهشت 30 درصد رشد کرد

سینماها در پایان بهار چقدر بلیت فروختند؟

خوش بینی به آینده قیمت های مسکن

خوش بینی به آینده قیمت های مسکن