مطالب مرتبط:
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
درخواست کاندیداتوری دومین زن در انتخابات ریاست جمهوری سوریه/ شمار نامزدها به 11 نفر رسید
محمدجواد ظریف ناجی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
-37 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 04:002021-04-22سياسي

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!


در شرایطی که تنها طی همین هفته اخیر، 4، 5 چهره دیگر نیز رسما اعلام کاندیداتوری کرده اند، روی کاغذ چیزی در حدود یکصد نفر خود را در قد و قواره کاندیداتوری ریاست جمهوری و البته حضور در کابینه رییس جمهوری منتخب می بینند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازجماران؛ روزنامه اعتماد نوشت: بحث از انتخابات، بحث از رقابت جناح ها و چهره های سیاسی است.

بحث از اینکه راهبرد و رویکرد هر کاندیدای انتخاباتی نسبت به این و آن موضوع و مساله فرهنگ، جامعه، اقتصاد و سیاست چیست و در تقابل با راهبرد و رویکرد رقبا، در هر موضوع چه وضع و حالی دارد.

اما حاشیه این مباحث اصلی و به اصطلاح درجه یک انتخاباتی، همواره مباحث دیگری نیز مطرح می شوند که اگرچه در بررسی های کوتاه مدت و باتوجه به اهمیت کمیت زمان در هر رقابت سیاسی-انتخاباتی، معمولا چندان مورد توجه قرار نمی گیرند اما اتفاقا به جهاتی حتی می توانند از آن مباحثی که در شرایط خاص انتخابات در اولویت قرار گرفته اند نیز راهبردی تر و اثرگذارتر باشند.

مسائل و موضوعاتی چون تحزب و لزوم برگزاری انتخابات حزبی، گرفت وگیرهای قانون انتخابات و آسیب های ریز و درشت در مرحله نام نویسی کاندیداها، بحث پردامنه نظارت مبتنی بر استصواب در بررسی صلاحیت کاندیداها و البته چند و چون نظارت بر انتخابات غیرالکترونیک و سرکشی مقابل حرکت به سوی الکترونیکی شدن روند رای گیری و به تعاقب، شمارش آرای رای دهندگان، معضل هزینه های انتخابات و احتمال ورود پول های کثیف به کمپین ها و ستادهای این و آن کاندیدا و موضوعاتی چون اینکه بی شک هر کدام به تنهایی اگر به اندازه هر کدام از جنگ و جدل های کاندیداها و جناح های سیاسی در یک رقابت انتخاباتی حایز اهمیت نباشند، باید اعتراف کنیم که کم اهمیت تر نیستند؛ حال آنکه صحبت از انتخابات، به طور معمول و در اغلب مواقع، مترادف است با صحبت از صرف رقابت چند چهره سیاسی که در فقدان نظام انتخاباتی حزبی و در این ساختارِ سیاسی ماقبلِ تحزب، با اندکی اغماض و گشاده دستی می توان آن را تنها بحث جدی انتخاباتی نامید و مواردی که پیش تر، محض نمونه در حد طرح بحث و اشاره به سرفصل ها مطرح شد، محورها و موضوعاتی که معمولا در حاشیه قرار داشته و مورد بی اعتنایی واقع می شوند.

با این همه اما نگاهی به آنچه دست کم در این چند انتخابات ریاست جمهوری گذشته در حدود 2، 3 دهه گذشته از سر گذراندیم، می توان گفت که به نظر می رسد اینکه این گروه از مباحث در حاشیه بحث های خاص انتخاباتی و مباحث مشخصا مرتبط با رقابتِ کاندیداها و زد و خوردهای جناحی-سیاسی قرار گرفته و فراتر از این، از اساس در درجه چندم اهمیت قرار می گیرند، نه به دلیل اهمیت نازل و ناچیز آنها، بلکه احتمالا بخشی ناشی از این است که رسیدگی و پرداختن به آن، نیازمند کارِ کارشناسی و قاعدتا زمانبر است و به صرفِ طرح موضوع در کوران رقابت های انتخاباتی راه به جایی نمی برند.

حال آنکه طی 2، 3 دهه عمدتا در همین حد و حدود سطحی به این دست مقولات ورود شده و تلخ تر آنکه بحث از این مقولات و موضوعات، صرفا در آستانه هر انتخابات، آن هم به طور جزیی و باز در حاشیه مباحث مربوط به رقابت انتخاباتی صورت گرفته و به جای آنکه پس از برگزاری انتخابات با نگاهی کارشناسی بر آن تمرکز شود، به فراموشی سپرده می شود تا انتخاباتی دیگر و فرصت مختصری دیگر که طبیعتا جز طرح موضوع، امکان دیگری برای بررسی فراهم نخواهد بود.

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400 فارغ از مواردی که پیش تر به عنوان برخی مصادیق این دست مباحث انتخاباتی مورد اشاره قرار گرفت اما حالا در آستانه برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در حالی که عملا هیچ یک از موارد مورد اشاره به طور دقیق و عمیق به بحث و فحص گذاشته نشده، معضل دیگری نیز سربرآورده و اگرچه در ادوار گذشته نیز تا حدودی به چشم آمده بود، اما این دوره، به طرزی فراتر از انتظار بروز و ظهور کرده است.

معضلی که شاید بتوان با تعبیر عطش کاندیداتوری یاد کرد؛ عطشی که طی ماه های گذشته چنان بالا گرفته که دیگر نه تنها چهره های درجه یک و دو، بلکه حتی بسیاری از چهره های درجه سه و چهار نیز خود را به طور مستقیم یا غیرمستقیم به عنوان کاندیدای احتمالی مطرح می کنند.

چنانکه به عنوان مثال، همین حالا در میان نمایندگان مجلس یازدهم که هنوز یک سال هم از آغاز به کارش نگذشته و از قضا حدود دوسوم اعضایش، نخستین تجربه نمایندگی شان را پشت سر می گذارند، چندین و چند نفر خود را در قد و قواره کاندیدای انتخابات مطرح کرده و اگرچه مثل روز روشن است که اغلب راه به جایی نخواهند برد و حتی بعید نیست با فرا رسیدن بزنگاه نام نویسی، در ستاد انتخابات نیز حاضر نشوند اما فضای رسانه ای پیش از انتخابات را مغتنم یافته و برای خود به قول یک کنشگر رسانه ای اصولگرا، پرستیژ سیاسی دست و پا می کنند.

شأن سیاسی؟ کاندیدای ریاست جمهوری! این را محمدصادق کوشکی چندی قبل در یک اظهارنظر مطبوعاتی مطرح کرده و ضمن ابراز تاسف از این شرایط، به پایگاه خبری-تحلیلی نامه نیوز گفته که کاندیداتوری ریاست جمهوری در کشور ما به اشتباه به یک پرستیژ تبدیل شده چراکه به گفته او، افراد با این نگاه وارد می شوند که اگر تایید صلاحیت شوند، تریبونی به دست می آورند و می توانند موقعیت و جایگاه خود را در عرصه سیاست ارتقا بدهند.

حال آنکه علت بروز این پدیده به باور این چهره فرهنگی منتسب به جناح راست از این قرار است: از آنجا که در ادوار قبلی انتخابات شاهد تایید صلاحیت افرادی بوده ایم که به هیچ وجه شایستگی لازم برای حضور به عنوان نامزد ریاست جمهوری را نداشتند و بعضا در مناظرات و تبلیغات انتخاباتی موجب نوعی مضحکه شدند، بسیاری امروز خودشان را با آنان مقایسه کرده و چون به این نتیجه می رسند که نسبت به آنان برتری دارند، به این فکر می افتند که با اعلام کاندیداتوری و حضور در این موقعیت، رتبه و جایگاه خود را در حوزه سیاست ارتقا دهند.

او البته به نام هیچ یک از کاندیداهای تایید صلاحیت شده چند دوره اخیر اشاره نکرده اما احتمالا مخاطب این گفتار، بی نیاز به اشاره صریح و مستقیم به نامِ این یا آن چهره سیاسی، درخواهد یافت که مقصود کدام کاندیدا یا کاندیداهای انتخابات اخیر یا یکی، دو دوره گذشته است و جالب آنکه برخی از این چهره ها، حالا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر از عزم جزم خود برای ورود مجدد به صحنه انتخابات گفته و در شرایطی که گزینه های احتمالی درجه یک، تقریبا هیچ کدام تاکنون به طور صریح در این باره صحبتی نکرده اند، این دست چهره های سیاسی اغلب به طور صریح و مکرر اعلام کاندیداتوری کرده اند؛ نکته ای که به نحوی نشان دهنده این است که کوشکی نیز به آن اشاره کرده و علت و دلیل این دست اعلام کاندیداتوری را به تعبیری، استفاده از فضای رسانه ای پر شر و شوری خوانده بود که معمولا در آستانه انتخابات ایجاد می شود و چهره های سیاسی می توانند از این فضا برای ارتقای رتبه خود و اعتلای جایگاه سیاسی شان نزد افکار عمومی و البته جریان های سیاسی بهره برداری کنند.

به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه اما ارتقا و اعتلای جایگاه سیاسی، تنها انگیزه ای نیست که برخی چهره های سیاسی را این طور به اعلام کاندیداتوری واداشته و بعضا این روش با انگیزه هایی در ظاهر مشابه اما در واقع متفاوت دنبال می شود.

به بیان دیگر هستند چهره هایی که اگرچه خود می دانند که تجربه و کارنامه سیاسی-مدیریتی شان در قد و قواره کسانی نیست که می خواهند رییس قوه مجریه شده یا به تعبیری نفر دوم در ساختار سیاسی جمهوری اسلامی باشند اما صرفا به این دلیل که چند صباحی در فضای رسانه ای روی بورس حاضر باشند یا در قامت کاندیدای احتمالی مطرح شده و از فردای انتخابات، برگی دیگر به کارنامه سیاسی خود پیوست کنند، نام شان را شخصا یا با واسطه در گمانه زنی های رسانه ای مطرح می کنند؛ بلکه ممکن است اتفاقا اهدافی کوتاه مدت در سر داشته باشند.

درواقع هستند کسانی که هدف شان از اعلام کاندیداتوری در یک انتخابات، به نحوی کسب سهمیه در کابینه دولتی است که پس از همان انتخابات و توسط رییس جمهوری منتخب تشکیل خواهد شد.

نکته ای که از قضا این یکی نیز اخیرا از جانب یک چهره رسانه ای اصولگرا مورد اشاره قرار گرفته است.

عبدالله گنجی، مدیرمسوول روزنامه جوان اخیرا در حساب کاربری خود در توییتر از این مهم گفت و با لحنی توام با کنایه نوشت: یکی از راه های وزیر شدن در ایران کاندیدای ریاست جمهوری شدن است.

دستور طبخ کرسی ریاست! گنجی البته احتمالا به اقتضای چارچوب و قاعده اظهارنظر توییتری که بیش از هر چیز ایجاز کلام می طلبد و همزمان شاید به دلیل برخی ملاحظات سیاسی-جناحی از شرح و بسط بیشتر این ترفند دستیابی به کرسی وزارت در جمهوری اسلامی پرهیز کرده اما واقعیت آن است که درک مقصود پشت این توییت کنایه آمیز دانش سیاسی چندانی نمی خواهد.

قاعده نانوشته مدنظر مدیرمسوول روزنامه جوان ، همان طور که پیش از این نیز به دفعات در سطور و بین سطور گفته های چهره های سیاسی چپ و راست خوانده ایم، از این قرار است که ابتدا به اتکای چند سال کار سیاسی به هر بهانه درباره هر موضوع اظهارنظر و طوری رفتار می کنید که از سکنات تان انتقاد به وضع موجود برداشت شود و البته اینکه کلید و راهکار ساختن فرداهای روشن را نیز در جیب دارید.

آنگاه کمی تحمل می کنید و به نظاره می نشینید که تحولات سیاسی-رسانه ای مربوط به انتخابات چگونه رقم می خورد و آیا اساسا کسی به گفتار و رفتارتان توجه کرده یا نه.

اگر چنین شد و احیانا رسانه ای به نقل از تحلیلگری سیاسی یا حتی بنا بر تحلیل نویسندگان خود، از این نوشت که شما هم در زمره کاندیداهای احتمالی قرار دارید که هیچ، نیمی از راه را رفته اید.

اما اگر چنین نشد، کار اندکی دشوار خواهد بود، چراکه ناگزیرید آستین ها را بالا زده، نشستی خبری برگزار کنید و شخصا از کاندیداتوری خود رونمایی کنید و بعد منتظر تحولات اصلی انتخابات بمانید.

ادامه مسیر در هر دو حال اما مشابه است.

ابتدا درگوشی و پشت پرده به چند کاندیدای اصلی و ستادهای شان پیغام و پسغام می دهید که حاضرید آرا و سرمایه اجتماعی-سیاسی تان را بگذارید پشت سر آنان و در ادامه هر کدام چراغ سبز نشان داد، کارتان رسما آغاز شده؛ حالا باید چمدان سفر به این شهر و آن روستا را بسته و در حالی که ظاهرا سفرهای انتخاباتی و کمپین تبلیغاتی خود را دنبال می کنید، در هر نطق و هر دیدار و نشست، چند کلامی هم از لزوم اتحاد و انسجام گفتمانی بگویید و نیز اینکه اگر احیانا شرایط به نحوی بود که فلان کاندیدا به صحنه آمد، حاضرید برای وطن و هموطن از خود بگذرید و فداکارانه، مسیرتان را به سوی وزارتخانه مطلوب و البته فهرستِ همکاران آینده تان را در آن وزارتخانه ترسیم و تدوین کنید.

بهشتِ نقد به جای پاستورِ نسیه آنچه همه، از یکایک شهروندان تا بلندترین مقامات سیاسی مملکت، از احزاب اصلاح طلب و اصولگرای بزرگ و کوچک تا شورای نگهبان و ستاد انتخابات وزارت کشور و نیز از رسانه های برخط و مکتوب تا انبوه کاربران شبکه های اجتماعی متن محور و عکس محور و صوت محور می دانیم، آن است که مملکت در نهایت بیش از یک رییس جمهوری نمی خواهد.

اما همان یک رییس جمهوری خواه ناخواه باید دست پایین 50 نفر را در قامت وزرا، معاونان، روسای سازمان ها و مدیریت های کلان همراه با خود به پاستور ببرد.

آن هم در حالی که همین انتخابات ریاست جمهوری همزمان است با انتخابات شوراهای شهر و این یعنی در ادامه دست کم باید برای یک کرسی شهرداری پایتخت نیز گزینه ای را انتخاب کرد؛ سازمانی مهم که به باور بسیاری از ناظران عملا در حد و حدود یک یا حتی چند وزارتخانه است و همین حالا هستند کاندیداهایی که اگرچه می گویند جز به ریاست جمهوری نمی اندیشند اما بعید نیست در ادامه بهشتِ نقد را به پاستورِ نسیه ترجیح داده و به مسیر دیگری بروند و واقعیت آنکه دست کم تا قانون انتخابات، قانون انتخاباتی کنونی است و شیوه نظارت بر صلاحیت کاندیداهای احتمالی، همین شیوه استصوابی مطلوبِ شورای نگهبان، چاره ای برای رفع این معضل نیست.

آنچه اما اکنون قابل بحث و گفت وگوست، این است که کمتر از 2 ماه دیگر انتخاباتی احتمالا با حضور تعداد معدود کاندیدا برگزار می شود و در حالی که میانه سال 99 در گزارشی از فهرستی حدودا 50 نفره از کاندیداهای احتمالی گزارش دادیم، در شرایطی که تنها طی همین هفته اخیر، 4، 5 چهره دیگر نیز رسما اعلام کاندیداتوری کرده اند، روی کاغذ چیزی در حدود یکصد نفر خود را در قد و قواره کاندیداتوری ریاست جمهوری و البته حضور در کابینه رییس جمهوری منتخب می بینند!
کلید واژه ها: کاندیداتوری - ریاست جمهوری - جمهوری - روزنامه اعتماد - چهره های سیاسی - راهبرد - رییس جمهوری - سیاسی - موضوع - ریاست - رقابت - چهره - دیگر - تابستان - روزنامه - اعتماد - کابینه - اقتصاد - گزارش - حاشیه - دیگری - اهمیت - تقابل - اعلام - منتخب - سیاست - بررسی - کوتاه - مورد - قرار

آخرین اخبار سرویس:
مصوبه شورای نگهبان برای دفاع از نامزدهای واقعی انتخابات است

عراقچی: مذاکرات وین ربطی به انتخابات ندارد

انتفاضه راه حل است؛ سال ها مذاکره به آزادی فلسطین منجر نشد

کریس مورفی: از تحریم های ترامپ ضد ایران هیچ چیز به دست نیاوردیم

ای کاش همیشه نزدیک انتخابات بود/نقطه تعادل در داده و ستانده نشست وین/توصیه های روزنامه جمهوری اسلامی برای انتخابات حداکثری

بازتاب گسترده بیانات رهبر انقلاب در رسانه های بالکان

مصوبه جنجالی شورای نگهبان/ رونمایی از کاندیداهای اصلاح طلبان

کلاف سردرگم تشکیل کابینه در لبنان؛ چرا بحران سیاسی لبنان پایانی ندارد؟

در محکومیت صدور حکم ناعادلانه برای عالم روحانی در باکو محکومیت صدور حکم ناعادلانه برای حجت الاسلام حاج الهام علی اف در زنجان

امروز دو راه انتفاضه و حمایت جامعه بین الملل پیش رو فلسطینیان است

مراسم نمایندگی های فرهنگی ایران در پاکستان به مناسبت روز جهانی قدس

پژوهشی جدید در باره نهج البلاغه

ببینید | نماهنگ ویژه سایت رهبر انقلاب از فعالیت های سردار سلیمانی از دفاع مقدس تا دروازه های فلسطین

مصوبه جنجالی شورای نگهبان/ رونمایی از کاندیداهای اصلاح طلبان

جزییات تصویب حق مسکن کارگران 1400

بررسی همکاری های ایران و بولیوی

شاعر، مرگ خویش می داند

رضایی: مردم نسبت به کاندیدای دولتی و اصلاح طلب استقبال نشان نخواهند داد

انقلاب اسلامی توازن قوا را به سود آرمان فلسطین تغییر داد

رضایی: مردم نسبت به کاندیدای دولتی و اصلاح طلب استقبال نشان نخواهند داد

پیگیری ها برای ورود محموله های بعدی واکسن کرونا ادامه خواهد داشت

ارائه خدمات درون و برون سازمانی در آزمایشگاه مرکزی دانشگاه چمران اهواز

اولین شهید عملیات خیبر

عناوین روزنامه های سیاسی 18 اردیبهشت 1400/ شرط مهم باشگاه برای ترانسفر قایدی +تصاویر

رضایی: مردم نسبت به کاندیدای دولتی و اصلاح طلب استقبال نشان نخواهند داد

دفتر کار افراد مشهور؛ از مرکل و کلینتون تا ایلان ماسک و وارن بافت (+عکس)

بررسی همکاری های ایران و بولیوی

رهبر انقلاب: اسراییل یک پادگان تروریستی است

بایدن: ایران در مذاکرات جدی است؛ نمی دانیم تا چه حد

رییس قوه قضاییه به همدان سفر می کند

آغاز فعالیت دستگاه های اجرایی لرستان از ساعت 9 صبح

افراد مثبت و موفق از چه برنامه ای استفاده می کنند؟

نکته تربیتی از زبان آیت الله حائری شیرازی

تغییر موازنه به نفع دنیای اسلام/آتش در لانه عنکبوت/پیشخوان

تکرار حماسه دهقان فداکار در فیروز کوه

تعداد مناطق آزاد و ویژه به 62 منطقه رسید

آغاز فعالیت دستگاه های اجرایی لرستان از ساعت 9 صبح

کمال طلبی تا سرحد مرگ!

دوقطبی موافقان و مخالفان مذاکره سناریوی تکراری اصلاح طلبان پیش از انتخابات

دفتر کار افراد مشهور؛ از مرکل و کلینتون تا استیو جابز و وارن بافت (+عکس)

همه مواد لایحه تجارت باید مجددا بررسی شود

یک ادعای عجیب درباره مناظره های انتخابات 1400

میدان مغناطیسی زمین قطب نمای کوسه هاست

ببینید | رونمایی از تندیس سردار شهید سلیمانی در تهران

آخرین خبرها از جابجایی ساکنان حاشیه «کمندان» / آبگیری از سد تا پایان خرداد

سوال معنادار علی مطهری درباره مصوبه جنجال برانگیز شورای نگهبان

رد صلاحیت تا لحظه آخر انتخابات

فیلم | بدون تعارف انتخاباتی با سخنگوی شورای نگهبان

کمپین «دست از حجابم بردار»/عکس

پرچم رژیم اشغالگر قدس در گناوه به آتش کشیده شد

پست نفیسه روشن برای چهلم آزاده نامداری+ عکس

رهبر معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی تلویزیونی به مناسبت روز جهانی قدس: گسترش فساد و ناامنی تنها بهره ی عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی است

جبهه مقاومت بیش از همیشه نیرومندتر شده است

پست نفیسه روشن برای چهلم آزاده نامداری+ عکس

کلیپ | انقلاب مساجد

پست نفیسه روشن برای چهلم آزاده نامداری+ عکس

ایران ما و انتخابات 1400

نگرانی خانواده ها از امتحانات حضوری دانش آموزان/ 2 پیشنهاد به ستاد مبارزه با کرونا

نماینده چین: موارد اجماع و اختلاف در گفت وگوهای احیای برجام شفاف تر شده است

پرچم رژیم اشغالگر قدس در گناوه به آتش کشیده شد

پناهیان: افراد ساده لوح می گویند برجام خوب است

امام جمعه شهرستان لاهیجان: حاج الهام علی اف فقط بخاطر حمایت از قدس به شانزده سال زندان محکوم شد

چرا دستمزدها «مطلوب» نیست؟

تصاویر | تقدیر از نیروهای جهادی قرارگاه شهید مدنی همدان

واکنش علی مطهری به مصوبه جنجالی شورای نگهبان

دیدار نماینده ولی فقیه در کردستان با امام جماعت مساجد شهر سنندج

کسانی که قبلا صلاحیت شان تایید نشده، در انتخابات ثبت نام نکنند

ترمیم بینی با غضروف مصنوعی

تصاویر | رژه موتوری بانوان تبریز در روز قدس

آهنگساز سرود ملی ایران: از کره ای ها کپی نکردیم

10 نکته کاربردی برای مواجهه با «آزاردیده جنسی»

بازخوانی شرایط حاکم بر مذاکرات وین و الزامات پیشِ رو

عکس نوشت | بیانات مقام معظم رهبری در روز جهانی قدس

مسیر پاستور از بهارستان بود یا نبود؟ قالیباف چقدر شانس دارد؟

اصل برای جبهه اصلاحات مشارکت در انتخابات است

تصاویر| رونمایی از تندیس سردار سلیمانی در تهران

اصل برای جبهه اصلاحات مشارکت در انتخابات است

راه های فرار تنهایی در روزهای کرونایی

تعلل پیمانکار 2 خطه کردن راه آهن زنجان - قزوین پذیرفتنی نیست

2 بسیجی در نیکشهر دردرگیری با اشرار مسلح به شهادت رسیدند

بسته خبرهای کوتاه خراسان رضوی

سخنان تند و جنجالی همسر آزار نامداری/ با مکر و حیله تو را به قربانگاه فرستادند/ با بچه ای در شکم درگیر دادگاه آن از خدا بی خبر بودی!

واکنش علی مطهری به مصوبه شورای نگهبان

کنایه سخنگوی شورای نگهبان به احمدی نژاد

میدان، تنها مسیر فتح قدس / آزادی فلسطیم مقدمه ظهور حضرت، ولی عصر (عج) است

قدس سرفصل تمام نشدنی زندگی حاج قاسم بود

واکنش عجیب ابراهیم تاتلیس به خبر ازدواجش با گلچین کاراکایا

دفاع کدخدایی از مصوبه انتخاباتی شورای نگهبان

توییت مهناز افشار در واکنش به طلاق بیل گیتس و همسرش

آخرین وضعیت مذاکرات وین از زبان عراقچی

شأن نماینده جمع کردن امضا برای دعوت از رییس جمهور نیست/ رییسی برای قوه قضاییه مفید است نه ریاست جمهوری

کدخدایی: آیت الله جنتی حرف آخر را نمی زند

روایتی از فریب و تظاهر حناچی شهردار تهران

برگزاری مراسم روز قدس به همت رایزنی فرهنگی کشورمان در باکو

دشمن می گوید رأی ندهید، مردم برای رونق انتخابات قربانی می کنند!

روایتی از فریب و تظاهر حناچی شهردار تهران

عکس دو نفره گلزار با برادرش در خارج کشور+عکس

دعوت انجمن متخصصان ایران از علی لاریجانی

عراقچی: همه طرف ها برای احیای برجام جدیت دارند

میدان نبود، تیم مذاکره کننده نمی توانست پشت میز بنشیند

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!

عطش کاندیداتوری پیش از تابستان 1400/ به نام ریاست جمهوری، به کام وزارتخانه!