مطالب مرتبط:
روانی و آسانی در شعر سعدی موج می زند/ بوستان کتابی اخلاقی
استخدام کارشناس تضمین کیفیت در شرکت مهندسی کاوش اندیشان سپهر در تهران
امنیت منطقه با حضور سپاه پاسداران تضمین شده است
حضور در انتخابات چگونه امنیت ملی را تضمین می کند؟
تکمیل بخش عظیمی از بوستان 1000 هکتاری قم در سال 1400
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 01:002021-04-22سياسي

آموزه های معرفتی موجب ماندگاری و تضمین بوستان شده است


استاد ادبیات دانشگاه شیراز تاکید کرد: کوچکترین تردیدی وجود ندارد که ماندگاری اثری همچون بوستان سعدی و برجستگی آن در برابر سایر منظومه های تعلیمی و اخلاقی ترازمندی بی همانند بوستان است و آن آموزه های معرفتی اگر با شهد ظرافت نیامیخته بود هرگز ماندگاری .

- ایسنا/فارس استاد ادبیات دانشگاه شیراز تاکید کرد: کوچکترین تردیدی وجود ندارد که ماندگاری اثری همچون بوستان سعدی و برجستگی آن در برابر سایر منظومه های تعلیمی و اخلاقی ترازمندی بی همانند بوستان است و آن آموزه های معرفتی اگر با شهد ظرافت نیامیخته بود هرگز ماندگاری بوستان را نمی توانست تضمین کند.

دکتر کاووس حسن لی شامگاه پنج شنبه دوم اردیبهشت در دومین شب از سلسسله برنامه های "هفت شب بر خوان سعدی" با موضوع هنر ترازمندی سعدی در بوستان به این ویژگی برجسته استاد سخن پرداخت و سعدی را همچون بندبازی افسونگر خطاب کرد که با میله ای جادویی بر روی ریسمانی نامریی حرکت می کند و بدین صورت هنر خود در ترازمندی تعادل و آراستگی را به رخ می کشد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه سعدی در بوستان از یکسو به دنبال پیام های اخلاقی و انسانی و از سوی دیگر به دنبال آفرینش متنی برجسته و شاعرانه است و این خصلت را ناشی از همان هنر ترازمندی سعدی دانست.

حسن لی در ادامه مواردی همچون چیدمان های هنری،پرسش های انگیزشی و مراعات بی نظی، جایجایی های هدفمند در ارکان جمله، گفتگومندی، گره افکنی، فراز و فرودهای انگیزنده و کشمکش های تعلیق انگیز را بخشی از ویژگی های هنری بوستان دانست و گفت: سعدی خداوندگار سخن است و در کارگاه خیال خود اکسیری دارد که روایت ها را همچون مسی کم بها به گنجی گرانبها تبدیل می کند و همزمان با معنایی که در ذهنش شکل می بندد اثر خود را ترازمند می کند.

او در بخش دیگری از سخنان خود پرسش و جمله های پرسشی را یکی از روش های انگیزشی سعدی ذکر کرد و گفت: به عنوان مثال در بوستان که حدود 4000 بیت است بیش از 400 مرتبه جمله پرسشی داریم که همین جمله ها عاطفه سخن را افزایش داده و انگیزش سخن را بالا می برد.

حسن لی همچنین با طرح این پرسش که چگونه است که بسیاری از سعدی پژوهان ما بوستان را تنها یک کتاب اخلاقی می پندارند؟ گفت: بوستان به لحاظ مراعات بی نظیر و نشانه های روشن یک اثر برجسته، یک اثر هنری شاهکار و برجسته است و این سعدی است که در فراخوانی واژه های متناسب با دامنه بسیار گسترده، توانی جادویی دارد و رفتار هنری سعدی در آمیزش این واژه های ساده افسونگرانه و بی مانند است.

چرا به خراسان سفینه ای از پارس می رود، دلیل تری شعر سعدی محمود فتوحی، استاد دانشگاه فردوسی مشهد نیز در این برنامه با تصریح بر اینکه مراد سفینه در شعر سعدی همان مجموعه شعرش است و همیشه با تریوروانی قرین است، گفت: غالبا سعدی هر گاه نظرری به خراسان می کند می تواند دو دلیل داشته باشد یکی اینکه شعر پارسی از دیر باز مرکز و پایتختی داشته است بنام خراسان، همانگونه که ناصر خسرو و خاقانی نیز خراسان را خواستگاه ادبی و مرکز شعر پارسی می دانسته اند و این سنتی دیرینه بوده است.

او که معتقد است روانی، تری و سهل و آسانی که در شعر سعدی موج می زند دلیل فرستادن سفینه شعر او به خراسان بوده است، تصریح کرد: در غزلیات سعدی سنگینی نحو دیده نمی شود و آنچه در شعر سعدی دیده می شود طبیعی بودن و روانی است که به سوی گفتار مردم می رود و نزدیک می شود.

این سعدی پژوه به رقص ضمیر در شعر سعدی هم اشاره مرد و افزود: اگر رقص ضمیر را در شعر سعدی و فردوسی مقایسه کنیم، می بینیم که لطافت، غافلگیری و تاثیرات عاطفی که این رقص ضمیر دارد در شعر سعدی معانی افزودی ایجاد می کند در حالی که معانی افزوده هرگز در شعر فردوسی دیده نمی شود.

ویژگی نحوی در شعر سعدی از بین رفته است فتوحی ادامه داد: ویژگی نحوی که در شعر خراسانی است و در اشعار بسیاری از شاعران نیز به وفور دیده می شود در شعر سعدی از بین رفته است، زیرا ویژگی های نحوی خراسانی شعر را سقیل و با درنک میکند و روان نیست اما در شعر سعدی تری، روانی و شیرینی قرار است ایجاد شود.

این استاد دانشگاه فردوسی مشهد همچنین معتقد است در شعر سعدی یک انرژی در جمله است؛ انرژی و نیروی عاطفی که منطبق با مقاصد گوینده است و این بهم ریختگی منجر به انطباق عواطف با ساخت نحو می شود و روانی از اینجا نشأت می گیرد.

او که سعدی را شاعری شیرازی می داند، گفت: شیراز مهد علم و نحو است و این دلاور ترزبان ما شیراز و آگاه از اهمیت علم نحو است و اگر به دقت بکاویم او با رندی کامل تمام مفاهیم نحوی که در جهان عرب شهرت دارد از هر کدام چیزی گرفته است و بخوبی بهره برده است.

این سعدی پژوه با بیان اینکه سعدی وقتی می گوید " از پارس به خراسان می رود سفینه ای " مرادش همین تکنیکپهای نحوی است، گفت: سعدی بخوبی با جابجایی و بازی با آن، عواطف می آورد در حالی که در شعر هیچکدام از شاعرانی چون رودکی، ناصرخسرو و فردوسی اینگونه نیست.

سعدی همدل و همزبان مخاطب است دکتر مجدالدین کیوانی، مترجم و استاد ادبیات فارسی نیز در این برنامه در سخنان خود که به بررسی زبان و بیان سعدی پرداخت و دلایل شهرت سعدی به شیرین سخنی را مورد بررسی قرار داد.

او گف: اگرچه سروده های شیخ حائز تمام ویژگ های شعر ناب است اما باز تمایل به این داریم که او را شیرین سخن بنامیم و این تمایل از دو منبع سرچشمه می گیرد؛ اول اینکه سعدی لفظ شیرین را خود در توصیف سخنانش فراوان به کار می برد و دوم آن که حس و ذوق همزبانان سعدی لفظ شیرین را مناسب ترین صفت برای زبان و بیان و لحن او یافته است.

این پژوهشگر ادب فارسی در تشریح چرایی روی آوردن مخاطبان به استفاده از لفظ شیرین برای آثار ادبی گفت: در فارسی و چه بسا زبانهای دیگر برای ملموس تر کردن کیفیات و هویتهای انتزاعی از نام رنگها و مزه ها استفاده می کنند و انتقال یک معنای مجرد به کمک معنای مجرد دیگر آن اثر را ندارد که بیان معنای انتزاعی به کمک چیزی محسوس.

او افزود: هیچ کس منکر شخصیت هنری، توانایی های فکری، هوشمندی، زیرکی، آگاهی های سیاسی، اجتماعی و در یک کلام جامعیت سعدی نیست اما این حلاوت گفتار شیخ است که به او امکان داده تا این همه امتیازهای هنری و قابلیتهای فکری و ذوقی را به جذابترین شکل ممکن عرضه کند و خود نیز بارها به ارزش لحن موسیقایی آثار خود تاکید کرده است.

روانی بیان و همدلی و همزبانی با مخاطب دلیل اصلی مولفه های حلاوت گفته های سعدی است کیوانی در ادامه دو عامل روانی بیان و همدلی و همزبانی با مخاطب را دلایل اصلی مولفه های حلاوت گفته ها و آثار سعدی دانست و راز سهل و ممتنع بودن او را همین موضوع دانست و گفت: سعدی از معدود گویندگانی است که به یمن قوت طبع و احاطه به سطوح مختلف فارسی توانسته میان معیارهای ادبی این زبان با زبان توده های مردم تعادل برقرار کند یعنی ادیبانه و شاعرانه بنویسد و بسراید ضمن اینکه از زبان رایج جامعه خود چندان فاصله نگیرد و قدر معقول با زبان آنها سخن بگوید.

او خاطرنشان کرد: سعدی گرچه در علوم ادبی و عربیت سرشته داشته و تحصیلات او در شهرها و مراکز علمی مختلف مستلزم زبانی متفاوت با زبان معمول و مرسوم جامعه آن روزگار بوده اما به واسطه وعظ و ارشاد مردم در شهرهای مختلف با لایه های وسیع تری از جامعه سر و کار پیدا کرد و لابد از زبان ساده تری نیز استفاده می کرد.

سعدی به نسل های متوالی فرصت صحبت داده است کیوانی با اشاره به همدمی و مصاحبت سعدی با تمام خانواده های ایرانی از زمان حیات خود تاکنون گفت: این مهم به این دلیل است که وی به نسل های متوالی بیشتر فرصت داده تا با او حرف بزنند و در مصاحبتش باشند، نثر و نظم وی را راحت تر بفهمند و او را همزبان و همدلی شیرین گفتار بیابند و سخن او آنچنان تاثیری داشته که بسیاری از گفته های او و سروده هایش در حافظه آنها نقش بسته و پاره ای از نظم و نثرش در میان آنها به امثال و حکم تبدیل شده است.

انتهای پیام
کلید واژه ها: بوستان - ماندگاری - دانشگاه شیراز - بوستان سعدی - سعدی - کوچکترین - استاد - دانشگاه - ادبیات - منظومه - برابر - شیراز - سایر - اردیبهشت - برنامه - پرداخت - موضوع - ویژگی - خطاب - شنبه - خوان - دکتر

آخرین اخبار سرویس:
کریمی: ردصلاحیت نکردیم، ردصلاحیت شدند/ امینی: ردصلاحیت اصلاح طلبان به دلیل فساد را می پذیریم

راه اندازی مرکز تجمعی واکسیناسیون در مصلی قم

آغاز عملیات اجرایی 270 هزار شغل جدید در سال جاری

آغاز به کار نخستین بانوی ملوان ایرانی در دریای خزر

تسلط بر مسلمانان جهان از اهداف صهیونیسم است

عباسی: افرادی که از دولت فعلی کاندید شدند حرفی برای گفتن ندارند/ ارتباطات کشور را به دیپلماسی سیاسی محدود کردیم

نقش راهبردی روابط عمومی در مأموریت خطیر زندان و زندانبانی

عملکرد سازمان زندان ها در بازدید از خانواده زندانیان در ماه رمضان

برگزاری همایش بین المللی «صنعت منظر» در دانشگاه محقق اردبیلی

ماجرای غم انگیز شورای امنیت و موضوع فلسطین

پشت صحنه ساخت آگهی تبلیغاتی ساعت (فیلم)

ارسال 5 پرونده برای ثبت در فهرست میراث جهان اسلام

جهانگیری نامزد پوششی لاریجانی در انتخابات 1400 است؟

هرگونه تجمع تبلیغاتی توسط داوطلبان انتخابات ممنوع است

فیلم کامل درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین غفاری

سیما باید برنامه های مناسب برای همه اقشار داشته باشد

دولت در جهت حمایت از فعالان اقتصادی و کارآفرینان همه تلاش خود را انجام خواهد داد

امثال احمدی نژاد رییس جمهور شوند، چیزی از جمهوری اسلامی باقی نمی ماند/ طرفدار رایزنی اصلاح طلبان با حاکمیت ام

یک نمایشگاه عکس متفاوت از هفته آینه در گالری شیرین

عفو و تخفیف مجازات 94 محکوم تعزیرات حکومتی با موافقت رهبری

دعوت رسمی عراق از ایران برای نجات «طاق کسری»

رسیدگی به مشکلات زندانیان تهران بزرگ با حضور دو نفر از دادیاران دیوان عالی کشور در پی دستور دادستان کل کشور

تدوین کتاب نقش مردم و رزمندگان رامسر در دفاع مقدس

خبر خوش نوبخت از همسان سازی حقوق بازنشستگان

«احسان قاضی زاده» عضو کمیسیون نظارت بر تبلیغات انتخابات شد

سلفی گری سید جمال متفاوت از سلفی گری وهابیت بود

در ایران با فوبیای فرزند آوری مواجه هستیم

دانشگاه ها باید از دل قراردادهای صنعتی مقاله تولید کنند

دیدار ظریف با رییس مجلس نمایندگان ایتالیا

رسیدگی به مشکلات زندانیان تهران بزرگ

آخرین اخبار سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری

زاکانی و جلیلی و رضایی به نفع رییسی کنار می کشند!

دوره آموزشی معارف مهدویت باهدف تربیت مدرس و مبلغ مهدویت(ویژه خواهران)

فناوری اطلاعات موتور محرک توسعه و تحولات بنیادی در جوامع است

وعده کاندیدای انتخابات 1400 برای منتفی شدن فیلترینگ /خرید بیت کوین اقتصاد کشور را قمارباز می کند /اینستاگرام فیلتر نمی شود

مجازات «مادر» بابک خرمدین از مجازات «پدر» سنگین تر نیست

هرگونه تجمع تبلیغاتی توسط داوطلبان انتخابات ممنوع است

احکام شرکت در انتخابات

حسین دهقان کیست؟

کاهش بخشنامه های سازمان تأمین اجتماعی با هدف خدمت رسانی مطلوب به بیمه شدگان

برگزاری هر گونه تجمع تبلیغاتی ممنوع است

کسب رتبه برتر بهزیستی استان اصفهان در شانزدهمین جشنواره روابط عمومی ها

گلایه یک حقوقدان اصلاح طلب از کاندیداتوری ابراهیم رییسی

کاهش نرخ باروری و رشد جمعیت /خطر چاله عمیق جمعیتی

آنچه باید درباره فیلر بینی بدانید

تاکید بر ضرورت تمهید زیرساخت های مناسب جهت برگزاری هر چه بهتر انتخابات تمام مکانیزه درشهر ساری

هرگونه تجمع تبلیغاتی داوطلبان انتخابات ممنوع است/ تهران ویترین انتخابات کشور است و تخریب سبب کاهش مشارکت می شود

سخنگوی ستاد انتخابات کشور: شیوه نامه های بهداشتی ویژه انتخابات تصویب نهایی شده است

50 برنامه به مناسبت سوم خرداد در خرمشهر اجرا می شود

ارتش در بهترین وضعیت خود قرار دارد/ همه ابزارهای لازم برای رزم زمینی در داخل کشور تولید می شود

روحانی: قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است

آقازاده های ناخلف مسئولان چند تابعیتی، در خارج مشغول عیش و نوش اند

انتخابات انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه خوارزمی 12 تا 14 خرداد برگزار می شود

افزایش رضایتمندی دانشجویان از کیفیت آموزش مجازی/ بازنگری 80 برنامه کارشناسی

محرومیت زدایی و کمک به دیگران در اقدامات سپاه قرار دارد/شورآفرینی جهادگران برای خدمت بی منت به مردم محروم قابل تقدیر است

آیت الله جنتی: مردم بدانند بار سنگینی بر دوش داریم

بیانیه جامعه مدرسین در خصوص انتخابات

بسترهای حمایتی رشد جمعیت فراهم شود

عفو و تخفیف 94 محکوم تعزیرات حکومتی با موافقت رهبر انقلاب

کادر اجرایی

مشاور املاک در الهیه

جذب نیرو در مجموعه فست فود مزرعه ( farm)

استخدام طراح سایت و برنامه نویس وب

استخدام کارشناس سئو در شرکت نیک بینش کارن در البرز

بانک مرکزی بالاخره مستقل می شود؟

فرمایشات امام خامنه ای چراغ راہ مقاومت است

بزرگداشت مرحوم عبدالرحیم حائری برگزار می شود

بانک مرکزی بالاخره مستقل می شود؟

همایش تجلیل از فاتحان خرمشهر در سمنان برگزار می شود

دیدار آقای ظریف با رییس کمیسیون سیاست خارجی سنای ایتالیا

لذت زندگی در گرو تولید نسل

محسن هاشمی: 32 سال قدرت در دست ماست به همین دلیل می گویم اوضاع خوب است!

پیگیر واکسیناسیون جامعه دانشگاهی هستیم

قاضی زاده هاشمی سِمت جدید گرفت

بیانیه 200 نفر از نمایندگان درخصوص مذاکرات وین

نرخ رشد جمعیت ایران در حال رسیدن به صفر! / ازدواج و فرزندآوری باید به مطالبه ملی تبدیل شود

جنگ زرگری برای تخریب نامزدهای جبهه انقلاب

جلسه کمیسیون های تخصصی مجلس

ایجاد 220 هزار شغل در سال 99 و آغاز عملیات ایجاد 270 هزارشغل جدید در سال 1400

رییس مجلس: مسائل مربوط به عشایر باید در برنامه هفتم توسعه بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد

توسعه کمی و کیفی صنعت ریلی کشور با تکیه بر توان داخل

انتقاد سخنگوی دولت از برخی نامزدها و واکنش به بغض جهانگیری

رسیدگی به مشکلات زندانیان تهران بزرگ با حضور دو دادیار دیوان عالی کشور

امهال اقساط دریافت کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب دیده از کرونا و تحریم ها

گروه رسانه ای «روشنا» آماده شفاف سازی نامزد های شورای شهر همدان است

لزوم اصلاح و جایگزینی مدیران ضعیف

تصویب تاسیس یک بخش جدید در استان مرکزی

پیگیری وزارت علوم برای واکسیناسیون دانشگاهیان/ برگزاری کلاسهای حضوری در صورت واکسیناسیون

مسئولان اجرایی کشور از نمایندگان مجلس تذکر کتبی گرفتند

انتخاب نماینده شورای نظارت بر صدا وسیما در کمیسیون تبلیغات انتخابات

هرگونه تجمع تبلیغاتی توسط داوطلبان انتخابات ممنوع است

زیست دیجیتالی موزه ها در پساکرونا/ توفیق اجباری در تسریع فناورانه

پیام دولت به غرب برای ادامه تحریم ها!

ظهره وند: انتخابات ایران برای غرب اهمیت زیادی دارد

نخستین کنفرانس بین المللی پژوهش های نشر افتتاح شد

بیانیه بیش از 200 نماینده مجلس درباره مذاکرات وین

طرح بیمه فراگیر مجلس؛ گشایشی برای کارگران روز مزد و فصلی؟

اسامی داوطلبان تأیید صلاحیت شده انتخابات میان دوره ای پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری

تصاویر / تجمع روحانیون و مردم تبریز در حمایت از ملت مظلوم فلسطین

2 میلیون زائر در اربعین حسینی به عتبات عالیات اعزام می شوند

آموزه های معرفتی موجب ماندگاری و تضمین بوستان شده است

آموزه های معرفتی موجب ماندگاری و تضمین بوستان شده است