موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - سرمربي سپاهان - ترك فعل مديران - افزايش حقوق بازنشستگان - پرسپوليس و استقلال - ترلان پروانه - مسابقه نقاشي هيكاري ژاپن - بني هاشم - پروژه گردشگري و ميراث فرهنگي - انتخابات رياست جمهوري ونزوئلا - سامانه پدافند هوايي سوريه - ياري - فرهاد شاهميري - خيرساز - احياي كارخانه ها - راه هاي روستايي - الطيران - ورزش و نرمش - چهارده جفته

مطالب مرتبط:
محمدجواد ظریف ناجی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری 1400 است
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری 1400
چشمک لاریجانی به انتخابات ریاست جمهوری
میزان حقوق و شغل فرزندان 2 کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری
طرح اصلاح ماده 100 قانون شهرداری در کمیسیون عمران مجلس بررسی می شود
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 3 اردیبهشت 1400 ساعت 00:102021-04-22سياسي

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری


محمدمهدی احمدی: در زمان تشکیل مجلس یازدهم زمزمه هایی از برخی نمایندگان تازه ورود به بهارستان به گوش می رسید که قصد دارند قوانین انتخابات را اصلاح کنند که قانون انتخابات ریاست جمهوری هم از این اصلاحات مستثنی نبود.

- اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری " اولین اقدام مجلس در سال جدید رفع ایرادات قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا در این زمان کوتاه تا انتخابات خردادماه این قانون را بتواند به انتخابات 1400 برساند از این جهت دوباره بعد از تصویب اصلاحیه ها این قانون روانه شورای نگهبان شد، اما باز این اصلاحیه ها مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته شد گروه سیاسی خبرگزاری دانشجو- محمدمهدی احمدی: در زمان تشکیل مجلس یازدهم زمزمه هایی از برخی نمایندگان تازه ورود به بهارستان به گوش می رسید که قصد دارند قوانین انتخابات را اصلاح کنند که قانون انتخابات ریاست جمهوری هم از این اصلاحات مستثنی نبود.

از این رو بعد از تشکیل شدن کمیسیون شورا های مجلس به ریاست محمد صالح جوکار اولین دستورکار این کمیسیون اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا این قانون را به انتخابات ریاست حمهوری 1400 برسانند.

در همین راستا کمیسیون شورا های مجلس یازدهم جلسات متعددی را برگزار کرد تا اصلاحات اساسی را بر روی این قانون اعمال کند.

در همین موضوع محمدصالح جوکار رییس کمیسیون شورا ها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در شهریور سال گذشته در تشریح جزییات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری تصریح کرد: 6 ماده از 94 قانون انتخابات ریاست جمهوری در این طرح، اصلاح شده است.

وی افزود: موضوعات مربوط به شرایط عمومی داوطلبان انتخابات، استعفای مسئولان اجرایی به هنگام نامزد شدن، مدارک و اسنادی که افراد باید به مراکز ثبت نام و شورای نگهبان ارائه کنند و همچنین زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان در شورای نگهبان، از جمله مواد اصلاحی در این طرح است.

همچنین رییس کمیسیون شورا های مجلس گفت: بر اساس این طرح؛ تعیین مصادیق رجل سیاسی، زمان رسیدگی به صلاحیت داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در شورای نگهبان از 10 به 15 روز تغییر کرده است و سن داوطلبان بین 40 تا 70 سال و حداقل مدرک لازم نیز کارشناسی ارشد در این طرح لحاظ شده است که البته پیشنهاد شده است که حداقل سن 45 سال تعیین شود.

جوکار تاکید کرد: رهبر معظم انقلاب در سال 95 سیاست های کلی انتخابات را ابلاغ و تکلیف بسیاری از مسائل را روشن کردند.

براساس این سیاست ها، تعیین دقیق معیار ها و شاخص های شرایط عمومی داوطلبان بر عهده قانونگذار است.

این در حالی بود که عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان در گفتگو با روزنامه اطلاعات نسبت به طرح اصلاحیه مجلس واکنش نشان داده بود و اظهار داشت: اگر اختیارات شورای نگهبان را برخلاف قانون اساسی توسعه دهند، قطعاً شورا با آن مخالف است، زیرا تشخیص رجل سیاسی و مذهبی بودن یک فرد برعهده شورای نگهبان است.

این موضوع زمانی مطرح شد که مجلس اقدام به ترسیم معیار برای نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده بود، اما باتوجه به مخالفت شورای نگهبان نمایندگان مجلس مصر بودند تا این معیار ها را ترسیم کنند که حتی این اقدام مجلس صدای مجمع تشخیص مصلحت نظام را هم در آورد، زیرا مجمع معتقد بود که این اصلاحیه مجلس صراحتا در تضاد با قانون اساسی کشور است، اما مجلس بدون توجه به مخالفت ها در 11 ابان 99 با کلیات طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری موافقت کرد و در 23 دی سال گذشته بعد از تصویب جزییاتش این قانون را راهی شورای نگهبان کرد.

چرا قانون انتخابات توسط شورای نگهبان رد شد؟ قانون انتخابات بعد از بررسی در شورای نگهبان مغایر با قانون اساسی شناخته شد و دوباره به مجلس ارجاع داده شد.

در همین رابطه هادی طحان نظیف عضو حقوقدان شورای نگهبان در تشریح مغایرت ها گفت: یکی از ایرادات شورای نگهبان، در مورد سابقه تصدی سمت های مذکور در این مصوبه بود که منحصر نمودن به آن ها مغایر اصل 115 قانون اساسی شناخته شد به این معنا که در احصاء صورت گرفته، برخی مناصب در نظر گرفته نشده بودند به عنوان نمونه، برخی از مناصب اجرایی یا قضایی همتراز شامل مصوبه نمی شود که این امر تضییع حقوق برخی از افراد را به دنبال خواهد داشت.

وی افزود: ایراد دیگر شورای نگهبان در مورد امکان ثبت نام اساتید دانشگاه با رتبه استاد تمامی یا دانشیار با ده سال سابقه تدریس و مدرسین حوزه علمیه با ده سال سابقه تدریس در سطوح عالی بود.

در این خصوص مساله این بود که با در نظر گرفتن شرایطی که در اصل 115 قانون اساسی آمده است، داوطلبان ریاست جمهوری باید از میان رجال مذهبی و سیاسی و مدیر و مدبر در حد اداره کشور باشند این بدان معناست که داوطلبان باید از برخی سوابق اجرایی و مدیریتی کلان برای اداره کشور برخوردار باشند و صِرف اینکه داوطلبان از میان اساتید حوزه و دانشگاه باشند، کافی به نظر نمی رسد.

همچنین طحان نظیف گفت: در مورد افرادی که مستقیما با حکم رهبر معظم انقلاب منصوب شده اند نیز وضعیت به همین ترتیب است چرا که ممکن است اساسا برخی منصوبان رهبر معظم انقلاب، برای امور غیراجرایی منصوب شده باشد.

عضو حقوقدان شورای نگهبان بیان کرد: یکی دیگر از ایرادات در خصوص اخذ یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشور های بیگانه توسط داوطلب، والدین، همسر و فرزندان او بود که مصوبه آن را از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب دانسته بود.

هرچند ممکن است چنین اقدامی از سوی داوطلب از مصادیق عدم التزام باشد، ولی انتساب اخذ یا داشتن تابعیت یا اقامت دائم از کشور های بیگانه از سوی والدین، همسر و فرزندان داوطلب به شخص وی لزوماً صحیح نیست و نمی توان از مصادیق عدم التزام و تعهد به انقلاب اسلامی داوطلب تلقی شود چرا که ممکن است داوطلب اساسا با این اقدام اعضای خانواده خود مخالف باشد و این امر به نوعی احجاف در حق برخی افراد تلقی شود.

اصرار مجلس برای چیست؟ اولین اقدام مجلس در سال جدید رفع ایرادات قانون انتخابات ریاست جمهوری بود تا در این زمان کوتاه تا انتخابات خردادماه این قانون را بتواند به انتخابات 1400 برساند از این جهت دوباره بعد از تصویب اصلاحیه ها این قانون روانه شورای نگهبان شد، اما باز این اصلاحیه ها مورد مخالفت شورای نگهبان قرار گرفته شد که در این رابطه سخنگوی شورای نگهبان در فضای مجازی نوشت: طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات ریاست جمهوری به دلیل باقی ماندن برخی ایرادات مطرح شده از سوی هیات عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مغایر بند 2 اصل 110 شناخته شده و مراتب به مجلس اعلام خواهد شد.

این گفته سخنگوی شورای نگهبان تا این لحظه آخرین اخبار از قانون انتخابات ریاست جمهوری است و به نوعی هنوز توپ در زمین مجلس قرار دارد.

در نهایت سوالی که پیش می آید این است که چرا مجلس اصرار دارد بدون کار کارشناسی شده و بررسی دقیق، قانون انتخابات را به سرانجام برساند؟ حتی این اصرار مجلس سبب شده است قانون انتخابات که برای یک حکومت دموکراسی طور جزء واجبات است و باید اصولی نهادینه شود همانند یک بچه بین این قوه و شورای نگهبان دائما درحال پاسکاری باشد.


کلید واژه ها: قانون انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات ریاست جمهوری - انتخابات - انتخابات ریاست - قانون انتخابات - شورای نگهبان - ریاست جمهوری - اصلاح قانون انتخابات - اصلاح - قانون - نگهبان - جمهوری - مجلس یازدهم - اصلاح قانون - مجلس - ریاست - شورای - نمایندگان - بهارستان - محمدمهدی - پایداری - اصلاحیه - یازدهم - قوانین - زمان - انتخابات 1400 - تشکیل - خبرگزاری - هایی - ورود

آخرین اخبار سرویس:
تغییر موازنه به نفع دنیای اسلام/معجزه سیاسی در آلمان؟/لغو ممنوعیت پرواز های عتبات/پیشخوان

برای برگزاری انتخابات با مشارکت بالا تلاش کنیم 

ببینید | بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از اول مهر!

پژمانفر: مجلس یازدهم در حوزه نظارت بهتر از مجلس دهم نبوده است / اقدامات بی برنامه و نابسامان داخلی دولت، عمدی است

یونس ژائله / اولین کارآفرین و صادر کننده نمونه ملی

توصیه کدخدایی به نامزدها

آب چالش مشترک مردم در نقاط مختلف شهرستان دشتستان است

غلط زیادی شبکه سعودی درباره شرط روابط با ایران /ثبت نام داوطلبان ریاست جمهوری از سه شنبه

ایمان؛ نشانه زینت انسان / ایمان و استقامت بر آن، دو شرط آرامش روحی است

افشای طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریست های آمریکا

شورای نگهبان نوک پیکان تیر دشمن قرار گرفته است

آب گل آلود بدافزار ها برای مجرمان سایبری

اصلی ترین هدف طاغوت بزرگ ناامیدی مردم از آینده است / تشریح نتایج میدان دادن به جوانان

تصاویر دیده نشده از حجرالاسود

احزاب طرفدار استقلال اسکاتلند اکثریت کرسی های پارلمان را بدست آوردند

آب چالش مشترک مردم در نقاط مختلف شهرستان دشتستان است

بازداشت 433 نفر در مدیریت شهری و روستایی

استقبال 5 هزار دانش آموز از نخستین جشنواره سواد رسانه ای

عکس دختر شیرازی

چگونه وب سایت خود را رفع فیلتر کنیم؟

انتقاد یک مسئول از انتشار آمار رد صلاحیت ها

تاریخ بهره برداری از واکسن های «کوپاستور» و «برکت»

شورای نگهبان برنامه نامزدهای ریاست جمهوری را بررسی می کند

مسأله محوری انتخابات پیش رو »کارآمدی« است

مراحل گام به گام فشرده سازی عکس

ترمز گرانی خودرو در دست بهارستانی ها /ایران ما و انتخابات 1400 /پیشخوان

تبعات بی توجهی به دوره دکتری در دوران پساکرونا نمایان می شود

همایش «وین نان نمی شود»|حاجی دلیگانی: دولت سلامت مردم را به تحریم گره نزند/نجابت: دولتی که در تامین مرغ عاجز است چطور می خواهد مذاکره کند؟

تبدیل سنگ به موشک نقطه زن از نتایج مجاهدت شهید سلیمانی ها است

کاندیدا ها باید هم برنامه هایشان را ارائه کنند، هم مشاورانشان را / سوابق سوء امنیتی در حوادث سال 88 هم نباید داشته باشند

افشای طرح ترور ناجوانمردانه سردار سلیمانی بدست تروریستهای آمریکا

وعده سردار دهقان برای حذف ارز دولتی /مذاکره یا تقویت توان دفاعی؟ +فیلم

رونمایی از نامزدان انتخابات1400

افشای جزییات جدید از ترور سردار سلیمانی

️ 10 راهکار برای سر به راه کردن افرادی که همیشه دیر به جلسات می آیند!

روزنامه های یکشنبه 19 اردیبهشت 1400

حاج ناصر جدلی درگذشت + عکس و فیلم

داروی Esoral مجوزی از سازمان غذا و دارو ندارد

دیپلماسی هوشمند در وین و منطقه

نگاهی به مبانی قرآنی برگزاری انتخابات

دنبال دیده شدن در فضای مجازی نبودیم/تدارک ویژه «مثل ماه» برای عید فطر امسال

صوت تحدیر ( تندخوانی ) جزء بیستم و هشتم قرآن کریم | تلاوت جزء 28 قرآن مجید

درخواست جامعه فرهنگیان مازندران برای وحدت و اجماع بر حمایت از نامزد واحد در انتخابات ریاست جمهوری

شکواییه فعالان میراثی به قاضی القضات

نظر کاندیدای انتخابات درباره خواننده های خارج از کشور

المان شهدای گمنام در زنجان تکمیل می شود

نظریه مدیریت ایرانی دکتر احمدی نژاد؛ مقدمه ای بر مبانی ایده مدیریت محور + فیلم

دانشجوی اخراجی دانشگاه پهلوی؛ فرمانده عملیات آزادسازی خرمشهر شد

چند راه اساسی برای کنار آمدن با ناامیدی

پیروزی احزاب طرفدار استقلال در انتخابات پارلمانی اسکاتلند

اعلام نتیجه بررسی پرونده صلاحیت داوطلبان انتخابات شورای شهر تبریز

هجوم پرندگان عامل قطعی برق در گلستان

نمره دولت روحانی در کارنامه اصلاح طلبان

نجابت: دولت توانایی مذاکره با نهادهای ذیل خود را هم ندارد / قانون اقدام راهبردی یک قانون مترقی و پیشرو است

جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید

مطهری: رد صلاحیت من خطای شورای نگهبان بود

روحانی: تقریباً تمام تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده است

احتمال بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهرماه

یادبود خلبان شهید عبدالکریمی حافظ کل قرآن برگزار شد + زندگینامه

همایش ضدبرجامی «وین نان نمی شود» در تهران

تمدید نخستین نمایشگاه مجازی قرآن تا 29 رمضان

شرح و تفسیر نامه پنجاه و سوم نهج البلاغه جلسه سوم

«پرنده شکارچی تور پَران»؛ شکارچی ریز پهپاد های مهاجم دشمن

ماجرای عجیب پناه بردن یک سگ به اورژانس جاده ای باشت! +فیلم

چراغ قرمز 11 ماهه پاستور نشینان برای حناچی/دلیل عدم حضور در جلسات هیات دولت از زبان آقای شهردار!

26 استان کشور از قله پیک کرونا عبور کردند

نظرات علی مطهری درباره خواننده های خارج از کشور، عملکرد اطلاعات سپاه و پرونده اعترافات مازیار ابراهیمی

ماجرای عجیب پناه بردن یک سگ به اورژانس جاده ای باشت! +فیلم

هجوم پرندگان عامل قطعی برق در گلستان

80 درصد ردصلاحیت های شورای شهر توسط دولت انجام شد/ سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح طلب از مدیریت شهری

معلمان نمونه آموزش و پرورش دیواندره تجلیل شدند

عبور 26 استان کشور از قله پیک چهارم کرونا

چگونه با نگاه به چهره کسی متوجه شویم که دروغ می گوید؟

روحانی: تقریبا تمام تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده است

دست وپا زدن رژیم غاصب صهیونیستی در منطقه پایان عمرش را نزدیک تر می کند

رجل سیاسی به تشخیص ملت

برنامه ریزی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها از مهر/ واکسن انتخابی نداریم

تردید های ابراهیم/ دوقطبی ائتلاف نظامیان و رییسی در انتخابات 1400 چقدر جدی است؟

80 درصد ردصلاحیت شدگان شورای شهر توسط دولت انجام شد/ سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح طلب از مدیریت شهری

صوت دعای روز بیست و ششم ماه مبارک رمضان + دانلود، ترجمه

433 نفر در مدیریت شهری و روستایی در 3 سال گذشته بازداشت شدند

ورود رییسی و ظریف به انتخابات قطعی شده است؟

26 استان کشور از قله پیک کرونا عبور کردند

همایش ضدبرجامی «وین نان نمی شود» در تهران

مصادیق ترک فعل مدیران دولتی زیاد شده است؛ دادستان ها به ترک فعل مدیران ورود کنند

تردید های ابراهیم/ دوقطبی ائتلاف نظامیان و رییسی در انتخابات 1400 چقدر جدی است؟

اوقات شرعی امروز یکشنبه به افق شهرکرد

تلویزیون اینترنتی «رواق میقات» راه اندازی شد

433 نفر در مدیریت شهری و روستایی در 3 سال گذشته باز داشت شدند

80 درصد رد صلاحیت شدگان شورای شهر توسط دولت انجام شد/ سهم خواهی پدرخوانده های اصلاح طلب از مدیریت شهری!

جزییات مصوبه جنجالی شورای نگهبان

چراغ راه دلها

ترتیل جزء 26 قرآن کریم+صوت و متن آیات

مخالفت علی مطهری با رییس جمهور اقتصاددان

تقریبا همه تحریم های اصلی برطرف شده است

حاج ناصر جدلی درگذشت

چین و پرفروش ترین خودروهای مبتنی بر انرژی های نوین در سال 2020 (+عکس)

اخبار 24 شبکه 5 سیما؛ 18 اردیبهشت

14 شهرستان استان گیلان در وضعیت نارنجی کرونایی

بررسی فایل صوتی ظریف در جلسه غیرعلنی مجلس

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری

اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری؛ از مجلس پافشاری از شورای نگهبان پایداری