موضوعات داغ: - بازنشستگان تامين اجتماعي - تامين اجتماعي - حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - همسان سازي حقوق - بانك پارسيان - حوزه و دانشگاه - رتبه بندي معلمان - واكسن كرونا - باشگاه پرسپوليس - اخبار اسپانيا - نيك سرشت - امام رضا عليه السلام - حزب همبستگي ايران اسلامي - بهزيستي شهرستان شيراز - علي توسلي - پرواز عبوري - حمايت از ولايتي - شوراي مسلمانان انگليس - حفاظت از منابع - اميلي بلانت - ابوبكر بغدادي زخمي - مسابقات كاراته وان

مطالب مرتبط:
حوزه قضایی بهارستان با کمبود نیروی انسانی مواجه است
چرا تشنه می شویم؟
چرا فلسطینیان خواستار برگزاری انتخابات در قدس هستند؟
چرا «مجمع تشخیص» گره کور FATF را باز نمی کند؟
چرا حقوق فروردین بازنشستگان تامین اجتماعی کم واریز شد؟
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 14:452021-04-22فناوري

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟


با تکثیر روزافزون روبات های مونثی چون سوفیا و دستیارهای مجازی مونث پرطرفداری همچون سیری (اپل)، آلکسا (آمازون) و کورتانا (مایکروسافت)، - خبرگزاری فارس ـ گروه غرب از نگاه غرب: با تکثیر روزافزون روبات های مونثی چون سوفیا و دستیارهای مجازی مونث پرطرفداری همچون سیری (اپل)، آلکسا (آمازون) و کورتانا (مایکروسافت)، به نظر می رسد که هوش مصنوعی با یک مسئله جنسیتی رو به رو باشد.

این عدم توازن جنسیتی در هوش مصنوعی گرایش فراگیری است که انتقادهای شدیدی را در رسانه ها برانگیخته است (حتی یونسکو نسبت به خطرات چنین رویه ای هشدار داده است)، چرا که کلیشه های موجود درباره شئ پنداری زنان را تقویت می کند.

اما چرا به اشیای هوش مصنوعی هویتی زنانه داده می شود؟ اگر قصد داشته باشیم استفاده گسترده از دادن جنسیت زنانه به اشیای هوش مصنوعی را مهار کنیم، باید ریشه های عمیق این پدیده را بهتر درک کنیم.

انسانی تر کردن چیزی غیرانسانی ما در مقاله ای که در نشریه روانشناسی و بازاریابی منتشر شده نوشته ایم که تحقیق در این مورد که چیزی از شخص انسان می سازد، می تواند دورنمای جدیدی را در این باره به دست دهد که چرا در حوزه هوش مصنوعی، به شکلی سیستماتیک از زنانه کردن اشیا استفاده می شود.

به اعتقاد ما اگر روال معمول این است که در هوش مصنوعی زنان بیشتر از مردان شی انگاری می شوند، به این دلیل نیست که مردان به عنوان دستیاری بی نقص تصور می شوند، بلکه به این دلیل است که مردم  پیش از هر چیز دیگری، انسانی بودن را بیشتر به زنان نسبت می دهند.

چرا؟ چون تصور بر این است که زنان به نسبت مردان گرم تر هستند و احتمال اینکه عواطف را تجربه کنند بیشتر است، به همین دلیل جنسیت زنانه دادن به اشیای هوش مصنوعی در انسانی تر کردن آنها نقش دارد.

گرم بودن و تجربه داشتن (اما نه توانمندی) در واقع به چشم کیفیات بنیادینی دیده می شوند که برای یک انسان کامل بودن لازم است و ماشین ها فاقد آن هستند.

ما با تهیه فرضیه های مختلف از غیرانسانی کردن تا شئ انگاری کردن زنان، پنج مطالعه را با نمونه کاملی مرکب از بیشتر از سه هزار شرکت کننده انجام داده ایم که نشان داده اند: 1) زنان به طور کلی و در مقایسه با موجودیت های غیرانسانی، انسان تر از مردان تصور می شوند 2) در مقایسه با روبات های مذکر، روبات های مونث واجد کیفیات انسانی مثبت تری هستند و در مقایسه با هم حیوانات و هم ماشین ها، انسان تر از روبات های مذکر تصور می شوند 3) انسانیت"ی که از روبات های مونث استنباط می شود، منحصر به فرد بودن رفتاری را که از آنها در زمینه درمان سر می زند افزایش می دهد و در ارتباط با راه حل های هوش مصنوعی به نگرش های مطلوب تری منجر می شود.

ما از چندین اندازه گیری مختلف برای انسان فرض شدن روبات ها هم در مقایسه با حیوانات و هم ماشین ها استفاده کردیم.

برای مثال برای اندازه گیری انسان بودن بارز روبات های مذکر و مونث در مقایسه با حیوانات، از افزایش دادن مقیاس انسانی کردن  بر اساس تصویر کلاسیک سیر تکامل استفاده کردیم.

ما به تلویح از پاسخگویان آنلاین خواستیم تا بر اساس نمودار تکامل از میمون های باستانی تا انسان های مدرن، مشخص کنند که روبات های مونث یا مذکر را چقدر تکامل یافته می دانند.

برای اندازه گیری انسان بودن بارز روبات های مونث و مذکر در مقایسه با ماشین ها، مقیاسی را درست کردیم که انسانی شدن (نشدن) مکانیکی بارز را با نموداری از تکامل انسان از روبات ها به انسان (به جای میمون به انسان) اندازه گیری می کرد.

البته ما نسخه ای مونث و مذکر هر دو این مقیاس ها را طراحی کرده بودیم.

سایر اندازه گیری ها، با پرسیدن سطح عواطفی که پاسخگویان به روبات های مذکر و مونث نسبت می دادند، برداشت هایی محسوس و تلویحی از انسان بودن را به دست می داد.

گفته می شود برخی عواطف وجه تمایز بین انسان با ماشین است (مثلا رفتار دوستانه داشتن و میل به سرگرمی و تفریح ) و برخی عواطف دیگر بین وجه تمایز بین انسان و حیوان است (مثل سازماندهی ، مودب بودن ) سرانجام ما از یک تست نسبت دادن تلویحی نیز برای بررسی این استفاده کردیم که آیا بیشتر احتمال دارد مفهوم انسان به جای ماشین به روبات های مونث نسبت داده شود یا روبات های مذکر.

  شبحی در ماشین هرچند ما دریافتیم که در اکثر اندازه گیری های محسوس و تمام اندازه گیری های بارز و تلویحی زنان و روبات های مونث انسان تر  تصور می شوند، این را نیز دریافتیم که روبات های مذکر و مونث از نظر ابعاد منفی اندازه گیری های محسوس انسان بودن، انسان تر تصور می شوند.

با در نظر گرفتن این نکات، نتایج حاصله نشان می دهند که به نسبت روبات های مذکر، روبات های مونث نه تنها کیفیات انسانی مثبت تری را انتقال می دهند (جنسیت گرایی خیرخواهانه) بلکه انسان تر نیز تصور می شوند و از آنها انتظار می رود برای توجه به نیازهای منحصر به فرد ما در یک بستر خدماتی، مستعدتر باشند.

این یافته ها ممکن است به توضیح احتمالی جدیدی اشاره داشته باشد که چرا روبات های مونث  به همتایان مذکر خود ترجیح داده می شوند و به این دلیل که این ماشین ها با قدرت بیشتری حامل مفهوم انسانیت هستند، مردم ماشین های هوشمند مونث را ترجیح می دهند.

اگر زنانگی برای انسانی کردن موجودیت های غیرانسانی مورد استفاده قرار می گیرد، این تحقیق نشان می دهد که شئ پنداری زنان در حوزه هوش مصنوعی، شاید دقیقا به چنین معنایی نباشد.

فرض پرطرفدار این است که ضرورت دارد اعضای این زیرگروه پیش از شئ انگاری آنها، به عنوان حیوانات یا ابزارها دیده شوند.

به عبارت دیگر غیرانسانی کردن در وهله اول یک پیش شرط برای شئ انگاری است، چون چیزی که هدف شئ انگاری قرار می گیرد نوعا انسانیت آن از آن سلب می شود.

برعکس این دیدگاه غالب، تبدیل کردن زنان به اشیا در هوش مصنوعی به این دلیل رخ نمی دهد که زنان در جایگاهی پست تر از انسان فرض می شوند، بلکه به این دلیل انجام می شود که از همان ابتدا  فرا انسان تصور می شوند.

شئ انگاری زنان در جهان واقعی؟ این تحقیق بر اساس چیزی بنا شده که در مقایسه با ماشین ها، انسان ها را وامی دارد ریشه های عمیق  دادن جنسیت مونث به هوش مصنوعی را بهتر درک کنند.

از آنجا که احساسات برای انسان بودن ما اهمیت اولیه ای دارد و به این دلیل که زنان بیشتر احتمال دارد احساسات را تجربه کنند، به اعتقاد ما به اشیا هوش مصنوعی کسوتی زنانه پوشانده می شود تا آنها را انسان تر کنند و در نظر گرفتن نیازهای منحصر به فرد ما از سوی آنها محتمل تر به نظر آید.

با این حال این روند تبدیل کردن زنان به اشیا، با دلالت این ایده که زنان شی و ابزارهای ساده ای هستند که برای ارضای نیازهای مالک آنها طراحی شده اند، می تواند به شئ انگاری زنان بینجامد.

این امر به طور بالقوه می تواند به شئ انگاری و غیر انسان پنداری زنان در دنیای غیردیجیتال دامن بزند.

در نتیجه این تحقیق سردرگمی اخلاقی را که طراحان هوش مصنوعی و سیاستگذاران با آن مواجه هستند روشن می کند: گفته می شود که در هوش مصنوعی زنان به شئ تبدیل می شوند، اما تزریق انسانیت زنان به اشیای هوش مصنوعی کاری می کند تا این اشیا انسان تر و قابل قبول تر به نظر آیند.

این نتایج برای آینده برابری جنسیتی در هوش مصنوعی و همچنین برای خاتمه دادن به شئ انگاری زنان در هوش مصنوعی به طور خاصی دلگرم کننده نیست.

تکامل صداهای از نظر جنسیتی خنثی می تواند راهی برای دور شدن از دادن جنسیت زنانه به هوش مصنوعی و دست برداشتن از این جنسیت گرایی خیرخواهانه باشد.

یک راه حل دیگر می تواند شبیه تجربه اخیر گوگل در ساختن یک صدای جنسیتی پیش فرض باشد که به طور تصادفی  و با احتمال برابر، یک روبات هوشمند مذکر یا مونث را برای کاربران  فعال کند.


کلید واژه ها: هوش مصنوعی - مصنوعی - مونث - روبات - جنسیت - خبرگزاری فارس - زنان - زنانه - مجازی - عدم توازن - داده - سیری - خبرگزاری - رسانه ها - استفاده - گسترده - یونسکو - تقویت - هشدار - خطرات - توازن - گرایش - رسانه - گروه - ظاهر - عمیق - مهار - فارس - چگاه

آخرین اخبار سرویس:
دسترسی کاربران به واتس اپ مسدود نمی شود

صفحهٔ درخواستی شما یافت نشد.

فرصت یک ماهه برای استفاده از ظرفیت نامحدود رایگان گوگل فوتو

تصویر زیرخاکی از نویسنده معروف و نوه اش

دایرکت های اینستاگرام را بی آنکه ارسال کننده متوجه شود، بخوانید!

تصویر دیدنی از کویر کرمان+عکس

واتساپ چه کسانی محدود می شود؟

امکان بازبینی پیام های صوتی قبل از ارسال در واتساپ

دلیل واتساپ درباره محدود کردن دسترسی های کاربران چیست ؟ + بیانیه

دلیل شرکت واتساپ درباره محدود کردن دسترسی های کاربران چیست ؟ + بیانیه

عذرخواهی رییس اینستاگرام به دلیل پاک شدن استوری های روز قدس

هدیه ی 20گیگابایتی ایرانسل برای استادان حوزه و دانشگاه فعال شد

هدیه 20 گیگابایتی ایرانسل برای استادان حوزه و دانشگاه فعال شد

واتساپ این کاربرانش را محدود می کند / عکس

بد افزاری برای خالی کردن حساب

هدیه ی 20گیگابایتی ایرانسل برای استادان حوزه و دانشگاه فعال شد

هدیه ی 20 گیگابایتی ایرانسل برای اساتید حوزه و دانشگاه فعال شد

نتایج اولین تست ها از عملکرد سیستم عامل HarmonyOS هواوی | چالشی برای اندروید خواهد بود؟

دانلود آهنگ جدید محمد زرنوش بنام موجوع قلبی

شهرداری رفسنجان به سامانه هوشمند 137 مجهز شد

واتساپ برای چه کسانی محدود می شود؟

مشکل اینترنت در سجاد شهر بیرجند

امنیت کاربران اندروید افزایش می یابد

افزایش سهم رایتل از بازار اپراتورهای ارتباطی

نام خلیج فارس در گذرنامه بنیانگذار امارات + عکس

شمشیر سامورایی هدیه یک هنرمند به آقای رییس جمهور!؟ +فیلم

عمر باتری موبایل 4 برابر می شود

بیانیه جدید واتساپ درباره محدودشدن دسترسی های کاربران چه می گوید؟

نتایج اولین تست ها از عملکرد سیستم عامل HarmonyOS هواوی ، سرعت بالاتر و مصرف بهینه تر باتری

بخش حجاب و عفاف به نمایشگاه مجازی قرآن اضافه شد

تجهیز 100 درصدی کتابخانه های عمومی استان یزد به اینترنت رایگان

رشد سهم رایتل از بازار اپراتورهای ارتباطی

نرم افزار های قرآنی در حوزه آموزش قرائت قرآن را بشناسید

تجهیز کتابخانه های عمومی استان یزد به اینترنت رایگان بی سیم

مادری کردن حیرت انگیز قوی سیاه برای ماهی ها +فیلم

تلاش وزارت ارتباطات برای ایجاد انحصار در پایانه ها فروشگاهی

آمار کرونا در ایران و جهان (1400/02/18)

معرفی نسخ خطی فارسی در ترکیه

بهترین قالب سایت فروشگاهی

دسترسی برخی کاربران واتساپ محدود می شود

نرم افزار های قرآنی در حوزه آموزش قرائت قرآن را بشناسید

کتابخانه های عمومی یزد مجهز به اینترنت رایگان بی سیم شدند

اتصال به شبکه ملی اطلاعات و ایجاد پوشش اینترنت پهن باند در روستای علا سمنان

هاب مجازی کارآفرینی تاسیس می شود

بهترین قالب فروشگاهی

تصویر حجر الاسود با رزولوشن بالا

مخابرات به دنبال افزایش تعرفه ها/ ثابت بودن قیمت ها جلوی توسعه زیر ساخت را می گیرد

100 درصد کتابخانه های عمومی استان یزد به اینترنت رایگان مجهز شد

افشاگری درباره قابلیت خودروهای خودران تسلا/ ایلان ماسک دروغ گفته است؟

دانلود آهنگ جدید سینا صدفی و مجتبی یداللهی بنام ماه من

تمام کتابخانه های عمومی یزد مجهز به اینترنت رایگان بی سیم شدند

بررسی مزایای استفاده از خدمات مشاوره آنلاین در مقایسه با خدمات مشاوره حضوری

برپایی نمایشگاه مجازی عکس قدرِ قدر در آران و بیدگل

راه اندازی مرکز راهنمایی ومشاوره تلفنی سماح

معرفی سیستم عامل های موبایل

بهترین فضای ذخیره سازی ابری

الزامات حاکم بر اینترنت اشیاء در شبکه ملی اطلاعات چیست؟

واتساپ محدود کردن اکانت ها را به تأخیر انداخت

شاتل موبایل مجددا به اساتید دانشگاه بسته اینترنت اعطا کرد

چطور اپلیکیشن ها را در آیفون مخفی کنیم؟

در برخورد با جرائم سایبری نیاز به قوانین جدید داریم

واتس اپ مهلت محدود کردن حساب کاربران را به تأخیر انداخت

مشهد نارنجی شد (امروز 18 اردیبهشت 1400)

شماره های موبایل خود را در سامانه جامع مشترکین آبفا به روز رسانی کنید

دانلود آهنگ جدید علیرضا کیارشی بنام جدایی

امنیت کاربران اندروید افزایش می یابد

کرونا در مشهد رنگ باخت/ 4 شهر خراسان رضوی همچنان در وضعیت قرمز

تمام روستاهای استان تا پایان دولت به اینترنت پرسرعت مجهز می شوند

گالری مجازی «فلسطین تنها نیست» راه اندازی شد

فیبرنوری در مسیر روستاهای محروم

وضعیت کرونایی شیراز از قرمز به نارنجی تغییر کرد

وضعیت کرونایی شیراز از قرمز به نارنجی تغییر کرد

کدام گوشی ها از اندروید 12 پشتیبانی خواهند کرد؟

جزییاتی از طرح جدید توزیع سیم کارت دانش آموزی

خرید آنلاین و اینترنتی کتاب کمک درسی هم داریم ؟

راه اندازی سامانه ثبت نام آنلاین واکسیناسیون کرونا

ثبت نام سالمندان جامانده از واکسن؛ امروز

طرز تهیه عرق نعنا خانگی

تحلیل وضعیت بازار ارتباطات سیار؛ پرچمدار سیم کارت های دائمی فعال کدام اپراتور است؟

استخدام مدیر فروش در شرکت بیمه سامان در فارس

استخدام کافی من، کمک آشپز و گارسون در مازندران

کارگر ساده جهت آماده سازی یک رستوران ایتالیی

استخدام آشپز ،کمک آشپز و ساده

منشی بخش فروش با حقوق و بیمه

مهندس عمران در شرکت ساختمانی ، تاسیساتی

منشی و فروشنده خانم

چرخکارشلوارزنانه دوزووردست واطوکاروسطکارنیازمندیم

فرزکارماهریانیمه ماهر.

رونمایی از نسخه جدید موبایل بانک سینا با امکان ثبت، تایید و انتقال چک های صیادی

امنیت کاربران اندروید افزایش می یابد

همکارخانم .کاردر منزل.پاره وقت جهت تولید تابلوهای آینه ای

تعدادی همکار خانوم زیگزال دوز،میاندوز کار و چرخکار

استخدام سفیر (پیک موتوری) با حقوق وبیمه

استخدام خیاط و چرخکار و....

برنامه نویس سی شارپ استخدام با قرارداد بلند مدت

استخدام راننده با وانت

«»اشپز ماهر جهت کار در رستوران

مراقبت و نگهداری از کودک 7ساله وامورات منزل

جذب همکار آقا املاک آراک

نیرو خانم جهت کار در فست فود

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟

روبات های مونث ظاهر انسانی تری دارند. چرا؟