موضوعات داغ: - دانشگاه آزاد - ارديبهشت 1400 - بازي پرسپوليس - پرسپوليس و سپاهان - دانشگاه آزاد اسلامي - تيم فوتبال پرسپوليس - كنعاني زادگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - سپاهان و پرسپوليس - شوراي رقابت - رعايت استانداردها - تيم ملي واليبال برزيل - انتخابات رياست جمهوري سيزدهم - كالج سلطنتي لندن - فيلم جيب بر خيابان جنوبي - حوزه علميه شهرستان - انتهاي پيام/ع - طرح گفت و گوي ملي - نماينده مردم تربت حيدريه - رنگ و بو - كود كشاورزي - ومهوري خواهان - هواشناسي اردبيل

مطالب مرتبط:
پیچ و خم تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان
عودلاجان و لاله زار در خدمت زیست شبانه | حق شناس: اجرای این طرح، ظرفیت های شهر را 25 درصد افزایش می دهد
ضرورت اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها از سوی ستاد های استانی مقابله باکرونا/تمدید اعمال محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی
جعفری: برنامه تهیه طرح جامع معدن سنگان در حوزه های تولید، زیرساخت و محیط زیست
طرح واکسیناسیون پاکبانان شهر اصفهان
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 03:252021-04-21سياسي

از موانع تا تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان


تهیه طرح جامع برای شهر گرگان همانند سایر شهرهای ایران از چند دهه پیش آغاز شد، اما تغییرات جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موجب شد تا طرح جامع و تفصیلی جدیدی برای این شهر تهیه شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، شهر گرگان مرکز استان گلستان با جمعیتی بالغ بر 350 هزار نفر از جمله شهرهای پرجمعیت شمال ایران است که در شرق ناحیه خزری واقع شده است و سه منطقه شهری دارد.

پس از تهیه طرح جامع برای این شهر، طرح تفصیلی جدید گرگان در راستای ضوابط طرح جامع شهری تدوین و 14 فروردین ماه سال جاری رونمایی از طرح یکپارچه تفصیلی گرگان انجام شد.

این طرح شهری اهداف مشخصی را به منظور اصلاح نظام شهرسازی گرگان دنبال می کند.

در این زمینه گفت وگویی با مجید طاهری، معاون شهرسازی و معماری شهرداری گرگان داشته ایم که در ادامه می خوانید: اولین طرح جامع و طرح تفصیلی شهر گرگان در چه سالی تهیه شده است؟ تهیه اولین طرح جامع شهر گرگان در اسفند ماه سال 1352 توسط مهندسان مشاور امکو آغاز شد و در سال 1354 مرحله اول طرح (وضع موجود) به تصویب رسید.

با توجه به اتفاقات رخ داده در آن زمان و نهایتاً طولانی شدن طرح و برخورد به اتفاقات زمان انقلاب، مدتی طرح مسکوت باقی ماند و نهایتاً مرحله دوم و نهایی طرح در 29 مردادماه سال 59 در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید.

طرح جامع مصوب گرگان اگرچه در سال 1359 به تصویب شورایعالی شهرسازی ایران رسید اما به این علت که مراحل مختلف و زمان تصویب آن بیشتر از حد معمول به طول انجامید، لذا پیش از آنکه طرح آماده ابلاغ به شهرداری باشد، 50 درصد زمان میان سال های 1355 – 1365 سپری شده بود.

با توجه به اثرات انقلاب و هجوم جمعیت به شهرها، نیاز به تهیه طرح جدید برای شهر گرگان احساس شد و در سال 1362 مهندسین مشاور طرح و ابداع، مأمور تهیه طرح تفصیلی جدید گرگان شدند و نهایتاً نخستین طرح تفصیلی شهر در سال 1363 به تصویب اداره کل مسکن و شهرسازی استان مازندران و پس از آن شورایعالی شهرسازی- معماری ایران رسید.

رونمایی از طرح تفصیلی جدید شهر با چه هدفی انجام شد و مطالعات آن طی چند سال انجام گرفته است؟ طرح تفصیلی طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی و طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر، موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویت های مربوط به مناطق، بهسازی، نوسازی، توسعه و رفع مشکلات شهری و موقعیت تمامی عوامل مختلف شهری در آن تعیین و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی، تهیه و تنظیم می شود.

طرح جامع گرگان که در سال 1392 به تصویب رسید، دارای اهدافی است که در طرح تفصیلی به عنوان اولویت مطرح می شود و این اولویت ها برای صیانت از طرح جامع است.

از جمله آن می توان به استخوان بندی شبکه معابر به عنوان سلسله مراتب اصلی شهر اشاره کرد که پیشنهاد طرح جامع بوده که تا حد امکان حفظ و در برخی موارد تقویت شده است.

در حوزه کاربری ها نیز اصل و مبنا در تدقیق سطوح و سرانه های شهری و تعیین تکلیف اراضی بوده که ترجیحاً به صورت مجموعه ای و تعاونی، یا زمین های یکپارچه است تا بتوان سهم و سرانه ها را در این اراضی منظور کرد.

قرارداد طرح تفصیلی شهر گرگان به کارفرمایی شهرداری گرگان در اردیبهشت ماه سال 1393 با مهندسین مشاور پارت منعقد شد و در 27 اسفندماه 1399 نهایتاً توسط معاونت عمرانی استانداری به منظور اجرا به شهرداری گرگان ابلاغ شد.

چه تغییراتی در طرح تفصیلی شهر گرگان انجام شده است؟ عموماً تغییرات صورت پذیرفته در طرح تفصیلی جدید، در شبکه معابر و به صورت خط پروژه های مصوب در حوزه معابر بوده که توسط شهرداری تهیه و اجرایی شده بود.

بعضاً در برخی موارد این خطوط پروژه در کمیسیون ماده 5 شهر مصوب شده است.

رویکردی که در این طرح در حوزه تغییر کاربری اراضی انجام شده، برگرفته از توافقاتی بوده است تا خصوصاً بازگشایی معابر یا پرداخت حق و حقوق سهم و سرانه، طبق ماده 101 شهرداری انجام بگیرد و در این طرح توسط مشاور جانمایی شد.

چه ابعادی در طرح جدید تفصیلی گرگان مدنظر قرار گرفته است؟ در طرح جامع جدید، تغییرات در حدود کالبدی، اجتماعی - اقتصادی و توسعه آتی شهر انجام شده است.

به لحاظ کالبدی مشاور سعی کرده تا حد امکان با توزیع کاربری ها و سرانه های شهری در محله، ناحیه و منطقه شهری و توزیع خدماتی با توجه به جمعیت محلات و نواحی شهر، مدیریت سرانه های شهری در حد نرمال و استاندارد سطوح و سرانه های شورایعالی شهرسازی انجام شود.

همچنین در مناطقی که از لحاظ اجتماعی کم برخوردار بوده و ساخت و ساز غیرمجاز در آن مشاهده می شود، به منظور ارزش افزودن به اراضی منطقه و اهمیت دادن به این ساخت و سازها و همچنین تعیین تکلیف تفکیکی های غیر مجاز، بافت کالبدی همراه با وضعیت اجتماعی ارتقا یافته و به این اراضی نامبرده سندیت و اعتبار بخشیده شده است که از آن جمله می توان به ساخت و سازهای شهرک بنفشه در کوی اوزینه، تفکیکی های غیرمجاز چناران، الغدیر و انجیراب اشاره کرد.

از منظر شرایط اقتصادی- اجتماعی در طرح تفصیلی جدید، تغییرات در حوزه ضوابط و مقررات ساختمانی و شهرسازی مبنا بوده که سیاست های مناسبی در خصوص ساماندهی بافت فرسوده و ارائه مشوق های ساخت و ساز و ایجاد رونق انجام گرفته که نهایتاً منجر به بازآفرینش و احیای این گونه بافت ها چه از لحاظ کالبدی و چه از منظر بافت اجتماعی و ارزش یابی اراضی منطقه خواهد شد.

رویکرد بعدی طرح، جلوگیری از تفکیک اراضی به قطعات ریزدانه و تشویق به تجمیع و خرد شدن اراضی بوده که در قالب نصاب تفکیک های اصولی و تشویق در قالب ضوابط ساختمانی به صورت طبقات مازاد بر تراکم دیده شده است.

با توجه به آنکه سیاست اصلی در طرح جامع گرگان، توسعه درونی شهر بوده و توسعه به صورت افقی کمتر مطرح شده است و به منظور رونق صنعت ساختمان در طرح تفصیلی جدید، در قطعات بزرگ مقیاس توسعه عمودی شهر تا هشت طبقه ارائه شده است که خود اتفاق بزرگی در حمایت از مجموعه سازی و گرایش به بلند مرتبه سازی است.

به طور کلی سیاست اصلی در طرح تفصیلی جدید در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، جهش بزرگی نسبت به طرح جامع پیشین و طرح تفصیلی قبلی شهر داشته است و اگر بتوان آن را به صورت صحیح مدیریت کرد و تمامی دستگاه های دخیل در این امر را با امتیازات آشنا کرد، یقیناً تا افق طرح جامع و همچنین تفصیلی شهر، اتفاقات مثبتی را در وجهه شهرسازی شهر گرگان می توان مشاهده کرد.


کلید واژه ها: گرگان - شهر گرگان - جامع - تفصیلی - طرح تفصیلی - شهرسازی - شهرداری گرگان - شهری - شهرهای ایران - استان گلستان - تدوین - ایران - اولین - شمال ایران - جدید - تغییرات - خبرنگار - فروردین - شهرداری - رونمایی - معماری - گلستان - فرهنگی - تفضیلی - گزارش - منطقه - اصلاح - سیاسی - استان - موانع

آخرین اخبار سرویس:
فعالیت بیش از 5 هزار نفر در جمعیت هلال احمر سیستان و بلوچستان

ثبت نام ترم تابستان دارالقرآن شهید علیزاده آغاز شد

جشنواره سراسری «حرف آورد» ویژه بانوان در ایلام برگزار می شود

همزمان با محاکمه سیف؛ مردم در «فارس من» خواستار پاسخگویی کدام مقامات دیگر دولتند؟

سرخط مهمترین خبر های لرستان در 19 اردیبهشت ماه

تشریح جلسه مجلس در خصوص مجامع شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت

همه ما بازماندگان شهداییم

عدم مشاهده کرونای هندی و آفریقایی در فارس/ معرفی 7 مدیر متخلف

بیش از سی هزار زیارت نیابتی در لیالی قدر انجام شد

افتتاح دفتر ستاد انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم جبهه انقلاب در مازندران

مقتدی صدر: ترور روش بزدلان است/ دولت در سریعترین زمان جنایتکاران را تحویل عدالت دهد

مطرح کنندگان دوگانگی مقاومت و دیپلماسی عالم متهتک هستند

آیا می توان به رای غیابی نفقه اعتراض کرد؟

مصوبات سفر رییس قوه قضاییه به همدان

سعید محمد: سپاه در انتخابات 1400 از من حمایت نخواهد کرد

مسکن و یارانه، نقطه مشترک وعده های نامزدها

دهستان های ضیابر و طاهرگوراب به بخش ارتقا پیدا کردند

محمدرضا فربود اعتکاف در هواخوری خدا

بسیج همگام با کشاورزان/ لایه روبی 3 هزار متر کانال های کشاورزی در بویراحمد و دنا

رسانه ها آرامش را فدای لایک و بازدید در شهریار نکنند/ محلی برای ارائه برنامه داوطلبان شورا تشکیل شود

به دانش پزشکانمان برای تولید واکسن نجات بخش اعتماد داریم

پرواز های فرودگاه رشت

برگزاری جشنواره شعر فروغ امید در تبریز

جشنواره سراسری «حرف آورد» ویژه بانوان در ایلام برگزار می شود

شغل جدید دانشجویی در چین! +عکس

پیوستن به FATF با وجود تحریم ها موثر نیست/ طناب دار بر گردن اقتصاد کشور نیندازیم

اعمال محدودیت های کرونایی در آستانه عید فطر

فرماندار تالش از نقض بهداشت کرونا در تاکسی ها انتقاد کرد

عضو کمیسیون اصل 90 مجلس : هفت تپه نماد ظلم و رانت و فساد در عالی ترین سطوح دولت بود

انتخابات ریاست جمهوری 1400 از ثبت نام تا برگزاری

عملیات الی بیت المقدس؛ آزادسازی پنج هزار و 500 کیلومتر سرزمین ایران و تعجب دنیا

چه مؤلفه هایی برای مصاحبه در دوره دکتری مورد نیاز است؟

کرسی تلاوت تسنیم در ماه مبارک رمضان

سردار سعید محمد: بدون حمایت سپاه در انتخابات 1400 حاضر می شوم/ هیچ انتظاری از سپاه ندارم

تحقیق و تفحص از پرداخت پاداش به دولتیها؛ بهترین محمل شفاف سازی اعتبارات

تأیید رییس جمهور برای دریافت کمک هزینه سازمان پسماند از دولت

انتخابات با مشارکت حداکثری

اقامه نماز عید سعید فطر در مساجد و مصلاهای البرز بلامانع است

ببینید | کنسرت برای مخاطبی خارج از کره زمین

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران

افزایش تعداد بیماران بستری کرونایی در اسلام آبادغرب

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

رویداد های خبری دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400؛ مرکز لرستان

طرح جامع پدافند غیرعامل خراسان جنوبی تدوین شد

وصیت شهید علی اکبر بیگلری، چهار روز قبل از شهادت/ مراسم ختمم را ساده بگیرید!

عناوین روزنامه های اصفهان در بیستم اردیبهشت

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 20 اردیبهشت ماه

8 صبح فردا سه شنبه؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

نرخ اعتیاد در استان ایلام پایین است

آتش ‎زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا (فیلم)

پاسخگویی به روند صدور مجوزهای ساختمانی سرعت می یابد

ترتیل خوانی قرآن کریم در زندان مرکزی شیراز

همکاران قالیباف چقدر در انتخابات 1400 شانس دارند؟

آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان ونوجوانان در ژاپن راه اندازی می شود

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

«محسن مهرعلیزاده» نامزد ریاست جمهوریِ حزب راه ملت

خبر مهم نوبخت در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان در 1400+ جزییات

آتش‎زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا (فیلم)

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران

تصویب طرح تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در کمیسیون امنیت ملی

موج چهارم کرونا در زنجان خیز بسیار بلند و فاجعه آمیزی داشت

بایدها و نبایدهای تزریق واکسن کرونا

طرح جامع پدافند غیرعامل خراسان جنوبی تدوین شد

تشکیل شورایی در اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات برای بررسی صلاحیت نامزدهای شورای شهر/ اصل بر تأیید صلاحیت داوطلبان است

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان+ متن و ترجمه

آغاز دومین دوره مسابقات کشوری آنلاین دارت بیماران خاص و پیوند اعضا در مشهد

برنامه محوری یکی از انتظارات جدی جامعه از داوطلبان ریاست جمهوری است

آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان راه اندازی می شود

آغاز دومین دوره مسابقات کشوری آنلاین  دارت بیماران خاص و پیوند اعضا در مشهد

صوت / تندخوانی جزء بیست و هفتم قرآن کریم + متن و ترجمه

محمدشریعتمداری،پیرو راه سیدمحمدخاتمی؟ / در دولت اصاحات با زندانیان سیاسی دیدار می کردم

زمان آغاز ثبت نام از داوطلبان ریاست جمهوری

فواید و فضایل دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران چگونه است؟

چالشی برای زیست فناوران

رسالت بسیج و سپاه تلاش برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق رای است

سردار سعید محمد: بدون حمایت سپاه در انتخابات حاضر می شوم /هیچ انتظاری از سپاه ندارم

چرا عارف به جبهه اصلاحات برنامه نداده است؟

چگونه کیف مجلسی انتخاب کنیم؟

مسکن و یارانه، نقطه مشترک نامزدها

پانزدهمین شماره دوماهنامه «مفاخر ماندگار» منتشر شد

نماینده ایلام: مهران دروازه ورود کشور به بازارهای مدیترانه شود

نرخ اعتیاد در استان ایلام پایین است

جهانگیری و شریعتمداری از ظرفیت لازم برای اداره کشور برخوردار هستند

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 8 صبح فردا 21 اردیبهشت + مدارک ثبت نام

انتخاب فرد اصلح همچون شرکت در انتخابات یک وظیفه است

واکنش سخنگوی شورای شهر یزد به سخنان عضو هیأت نظارت بر انتخابات

دست گیری از نیازمندان به همت نیروهای جهادی

ویژگی شیعیان به روایت امیرالمومنین علی علیه السلام

مجوز تردد خودروها طی سه روز آینده در زنجان صادر نمی شود

8 صبح فردا؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

چگونه فرزندانی مقتدر و با جرأت تربیت کنیم؟

بررسی تخلفاتِ انتخابات شرکت های تعاونی سهام عدالت

آخرین خبر از روند تولید واکسن های ایرانی کرونا

میزان فطریه سال 1400 چقدر است؟

تولیت آستان قدس حمله تروریستی به کودکان در کابل را به ملت افغانستان تسلیت گفت

راهپیمایی مردم ارمنستان در حمایت از ائتلاف رییس جمهوری سابق پیش از انتخابات

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

آمادگی جامعه هنرمندان یزد برای حضور در انتخابات

از موانع تا تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان

از موانع تا تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان