موضوعات داغ: - دانشگاه آزاد - ارديبهشت 1400 - بازي پرسپوليس - پرسپوليس و سپاهان - دانشگاه آزاد اسلامي - تيم فوتبال پرسپوليس - كنعاني زادگان - همسان سازي حقوق بازنشستگان - سپاهان و پرسپوليس - شوراي رقابت - رعايت استانداردها - تيم ملي واليبال برزيل - انتخابات رياست جمهوري سيزدهم - كالج سلطنتي لندن - فيلم جيب بر خيابان جنوبي - حوزه علميه شهرستان - انتهاي پيام/ع - طرح گفت و گوي ملي - نماينده مردم تربت حيدريه - رنگ و بو - كود كشاورزي - ومهوري خواهان - هواشناسي اردبيل

مطالب مرتبط:
نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد
جایزه گلستان در شب های رمضان برگزار می شود/ فرصتی برای قدردانی از سعدی شیرین سخن در فضای مجازی
آیین معرفی نخستین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر برگزار می ‎شود
نخستین نشست شورای بازرگانی ازبکستان و لتونی برگزار شد
نشست نقد و بررسی نخستین جلد کتاب «تفسیر معاصرانه قرآن» برگزار شد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 03:202021-04-21سياسي

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد


همزمان با یادروز سعدی، نخستین نشست از هفت شب بر خوان سعدی با سخنرانی سعدی پژوهان برگزار شد و هر یک از سخنرانان به وجهی از شخصیت ادبی و اخلاقی شیخ اجل سعدی، - شیراز ـ همزمان با یادروز سعدی، نخستین نشست از هفت شب بر خوان سعدی با سخنرانی سعدی پژوهان برگزار شد و هر یک از سخنرانان به وجهی از شخصیت ادبی و اخلاقی شیخ اجل سعدی، پرداختند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار مهر"، بها الدین خرمشاهی، سعدی پژوه و حافظ پژوه مطرح معاصر، سخنرانی خود را با موضوع سعدی سردار سخن آغاز کرد و با بیان اینکه سعدی سردار سخن است، اظهار داشت: ادبیات ایران همچون رشته کوهی با قله های متعدد در تاریخ این سرزمین می درخشد و سعدی شیرازی نیز یکی از این قله های رفیع و ماندگار فرهنگ و هنر این سرزمین است.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از نثر و نظم ادیبان در زندگی معاصر افزود: امروزه هرچه با بزرگان خود همچون سعدی، حافظ، فردوسی، رودکی و افرادی چون آنان مأنوس باشیم، بهتر می توانیم صحبت کنیم و با یکدیگر هم سخن شویم و در واقع ادب و فصاحت را می شود از فصیحان آموخت.

خرمشاهی همچنین با اشاره به تلاش برای نشر تصحیح کلیات سعدی محمدعلی فروغی در پیش از انقلاب و تأثیر انتشارات امیرکبیر به عنوان بزرگترین نشر کشور در این حوزه گفت: کلیات سعدی پس از انقلاب نیز در سال 75 با چندین تصحیح و اضافه شدن یادداشت و همچنین ترجمه 700 بیت عربی سعدی دوباره چاپ شد.

وی با اشاره به دیگر فعالیت های خویش در حوزه سعدی پژوهی عنوان کرد: در مقطعی از اینکه غزل سعدی خوانده می شود اما قصیده یا رباعیاتش خوانده نمی شود یا تک بیت ها و نامه هایش خوانده نمی شود، رنجیده خاطر بودم و به همین دلیل نیز کار دیگری با عنوان کم خوانده های سعدی جمع آوری و چاپ شد و در سال گذشته نیز کتابی شامل جستارها و مقالات بنده در رابطه با سعدی چاپ و روانه فضای فرهنگ و هنر شد.

نقش سعدی در زبان فارسی غیرقابل انکار است علی اصغر دادبه، استاد فلسفه اسلامی و ادبیات عرفانی نیز در نخستین شب از آیین هفت شب بر خوان سعدی به بررسی ویژگی های زبان سعدی و تأثیر او بر خلق زبانی مانا و ماندگار در طول دوران پرداخت.

دادبه با اشاره به نقش سعدی در بازآفرینی زبان فارسی گفت: هنر سعدی خلق زبانی بود که هم اهل فن به سوی آن برود و هم مردم، اگرچه بازگشت سعدی به زبان فردوسی و رودکی بود اما زبان دیگری آفرید که تمام اقشار آن را می فهمند و این استاد سخن، زبان را به حدی از کمال رسانده که مانا شده است و زبان امروز ماست.

این استاد ادبیات عرفانی در ادامه یکسان سازی زبان شعر و نثر، ظاهر ساده و باطن هنری، ایجاز، طنز و ویژگی موسیقایی آثار سعدی را پنج ویژگی مختص به این شاعر بلندآوازه برشمرد و گفت: تا پیش از سعدی، زبان شعر روان تر و نثر دشوارتر بود اما سعدی جذابیت شعر را به نثر داد و روانی نثر را در شعر خلق کرد.

وی ادامه داد: ساده بودن ظاهر و باطن هنری یکی از مهمترین ویژگی های آثار سعدی است چرا که صنایع ادبی وقتی ارزشمند هستند که به طور طبیعی و نه ساختگی ظهور کنند.

دادبه، ایجاز در آثار سعدی را عین بلاغت عنوان کرد و گفت: این ویژگی جدی کلام سعدی است و شما نمی توانید چیزی را از گلستان حذف کنید و زائد باشد و به واقع سعدی این مسئله بلاغت را کاملاً درک کرده و شایستگی و توانایی به کارگیری آن را داشته است.

وی همچنین از طنز به عنوان خصیصه ای نام برد که سعدی خود در پایان گلستان به آن اشاره کرده و آن طرب انگیزی آثار اوست که تابع شرایط سیاسی و اجتماعی دوران زیست این سخنور بلندمرتبه بوده است.

این چهره ماندگار عرصه ادبیات عرفانی و فلسفه اسلامی، ویژگی موسیقایی در آثار سعدی را مهمترین دلیل بر مانایی آثار او دانست و گفت: این ویژگی می تواند زبانی را خلق کند که قرن ها پابرجا بماند و همچنان زبان ما باشد، زبانی که هم خواص را جذاب کند هم غیرخواص را و ویژگی موسیقی آزاد به بهترین وجه در کلام سعدی به ویژه در گلستان گنجانده شده است.

دادبه با تمجید از نحوه سخن سرایی سعدی اظهار داشت: مجموعه این ویژگی ها در کلام سعدی ظهور کرده است و تمام اینها در خصیصه سهل و ممتنع گویی سعدی است و از همین رو و به حق، سعدی را استاد سخن گفته اند و تنها سعدی، سعدی است و سعدی را باید یاد گرفت تا به سوی ادب فارسی رفت.

هدف مجالس سعدی هدایت مستمعان به سمت کمال و راه درست است منصور رستگار فسایی نیز در این مراسم با اشاره به بحث نثر مجالس سعدی اظهار داشت: روایت سعدی از مجلس گویی چنین است که می گوید؛ در جامع بعلبک وقتی سخن همی گفتم، با گروهی افسرده و دلمرده و از عالم صورت به عالم معنا نبرده دیدم سخنم در نمی ماند و آتشم در هیزم تر نمی گیرد اما در سخن باز بود و سلسله معنی دراز، سخن بجایی رسید که می گفتم دوست نزدیک تر از من به من است، لیک مشکل که من از وی دورم، چه کنم با که توان گفت که دوست در کنار من و من محجورم، من از شراب این سخن مست و قدح در دست، که رونده ای از کنار مجلس گذر کرد و دور آخر در او اثر کرد و نعره ای زد که دیگران به موافقت او در خروش آمدند و خامان مجلس به جوش گفتن ای سبحان الله دوران با خبر در حضور و نزدیکان بی بصر دور .

وی افزود: بدین ترتیب سعدی به مجلسی رفته است که عده ای در آنجا نشسته اند و او سخن را آغاز کرده و داستان را چنان بیان کرده و سعدی به این حالت، مجلس می گوید و مجالس سعدی حاصل این پنج گفتار و پنج منبری است که او در جاهای مختلف ارائه کرده و مجلس در لغت، به معنی نشستن است اما از نظر ادبی نوعی خطابه است که این خطابه منظوری خاص دارد و هدفی معین و آن، هدایت مستمعان است به سمت کمال و راه درست.

مجالس سعدی یعنی سخنرانی های سعدی که گاهی توسط مریدان و مستمعان با خبر، مکتوب می شده است و بعد به دست خود سعدی یا مریدان، ویرایش می شد و می ماند برای ابد و امروز ما از آن می گوییم و استفاده می کنیم.

رستگار فسایی عنوان کرد: مجلس گویی در دوره اسلامی به عنوان یکی از زیباترین آثار ادبی وجود دارد، از جمله مولوی و پدر وی که هر دو به منبر می رفتند و مریدان سخنان ایشان را مکتوب کرده اند و به یادگار گذاشته اند.

وی ادامه داد: از خود مولوی مجالس هفت گانه باقی مانده است، این مجالس باید مستمعان نزدیک و دلسپرده داشته باشد، واعظ در این موارد می خواهد در دل مخاطب نفوذ کند بنا براین گوینده در کلام از آهنگ استفاده می کند و از الفاظ قابل فهم برای مردم استفاده می کند و سعدی چنان زیبا سخن می راند که گویی دارد گلستان را می نویسد، سعدی در مجالس خود ساده گو است، در عین سادگی بلاغتی ممتاز و سهل و ممتنع دارد یعنی در عین وعظ سخنانش کاملاً قابل فهم، آهنگین، زیبا و مؤثر است چنانکه کسی که از دور سخنش را می شنود، فریاد بر می آورد و ذوقی چنان می یابد که خامان مجلس را نیز به جوش می آورد.

آخرین برنامه شب نخست، برنامه سعدی خوانی بود که توسط دکتر جعفر موید شیرازی انجام شد و بدین ترتیب دفتر نخستین شب برخوان سعدی را بست.


کلید واژه ها: سعدی - سخنرانی - نخستین - برگزار - سخنرانان - شیراز - ادبی - نشست - سرزمین - خوان - ادبیات ایران - سعدی شیرازی - سردار - فرهنگ و هنر - شخصیت - حافظ پژوه - حافظ - خبرنگار - ماندگار - استفاده - ادبیات - بزرگان - شیرازی - یکی از - فرهنگ - گزارش - اهمیت - زندگی - تاریخ - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
اقامه نماز عید سعید فطر در مساجد و مصلاهای البرز بلامانع است

ببینید | کنسرت برای مخاطبی خارج از کره زمین

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران

افزایش تعداد بیماران بستری کرونایی در اسلام آبادغرب

لایحه همسان سازی حقوق بازنشستگان تاهفته آینده تحویل دولت می شود

رویداد های خبری دوشنبه 20 اردیبهشت ماه 1400؛ مرکز لرستان

طرح جامع پدافند غیرعامل خراسان جنوبی تدوین شد

وصیت شهید علی اکبر بیگلری، چهار روز قبل از شهادت/ مراسم ختمم را ساده بگیرید!

عناوین روزنامه های اصفهان در بیستم اردیبهشت

صفحه نخست روزنامه های دوشنبه 20 اردیبهشت ماه

8 صبح فردا سه شنبه؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

نرخ اعتیاد در استان ایلام پایین است

آتش ‎زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا (فیلم)

پاسخگویی به روند صدور مجوزهای ساختمانی سرعت می یابد

ترتیل خوانی قرآن کریم در زندان مرکزی شیراز

همکاران قالیباف چقدر در انتخابات 1400 شانس دارند؟

آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان ونوجوانان در ژاپن راه اندازی می شود

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

«محسن مهرعلیزاده» نامزد ریاست جمهوریِ حزب راه ملت

خبر مهم نوبخت در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان در 1400+ جزییات

آتش‎زدن دیوار خارجی کنسولگری ایران در کربلا (فیلم)

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران

تصویب طرح تفحص از مرکز بررسی های استراتژیک ریاست جمهوری در کمیسیون امنیت ملی

موج چهارم کرونا در زنجان خیز بسیار بلند و فاجعه آمیزی داشت

بایدها و نبایدهای تزریق واکسن کرونا

طرح جامع پدافند غیرعامل خراسان جنوبی تدوین شد

تشکیل شورایی در اطلاعات سپاه و وزارت اطلاعات برای بررسی صلاحیت نامزدهای شورای شهر/ اصل بر تأیید صلاحیت داوطلبان است

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان+ متن و ترجمه

آغاز دومین دوره مسابقات کشوری آنلاین دارت بیماران خاص و پیوند اعضا در مشهد

برنامه محوری یکی از انتظارات جدی جامعه از داوطلبان ریاست جمهوری است

آموزش مجازی زبان فارسی ویژه کودکان و نوجوانان راه اندازی می شود

آغاز دومین دوره مسابقات کشوری آنلاین  دارت بیماران خاص و پیوند اعضا در مشهد

صوت / تندخوانی جزء بیست و هفتم قرآن کریم + متن و ترجمه

محمدشریعتمداری،پیرو راه سیدمحمدخاتمی؟ / در دولت اصاحات با زندانیان سیاسی دیدار می کردم

زمان آغاز ثبت نام از داوطلبان ریاست جمهوری

فواید و فضایل دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان

وضعیت ممنوعیت تردد عیدفطر در تهران چگونه است؟

چالشی برای زیست فناوران

رسالت بسیج و سپاه تلاش برای حضور حداکثری مردم در پای صندوق رای است

سردار سعید محمد: بدون حمایت سپاه در انتخابات حاضر می شوم /هیچ انتظاری از سپاه ندارم

چرا عارف به جبهه اصلاحات برنامه نداده است؟

چگونه کیف مجلسی انتخاب کنیم؟

مسکن و یارانه، نقطه مشترک نامزدها

پانزدهمین شماره دوماهنامه «مفاخر ماندگار» منتشر شد

نماینده ایلام: مهران دروازه ورود کشور به بازارهای مدیترانه شود

نرخ اعتیاد در استان ایلام پایین است

جهانگیری و شریعتمداری از ظرفیت لازم برای اداره کشور برخوردار هستند

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری 8 صبح فردا 21 اردیبهشت + مدارک ثبت نام

انتخاب فرد اصلح همچون شرکت در انتخابات یک وظیفه است

واکنش سخنگوی شورای شهر یزد به سخنان عضو هیأت نظارت بر انتخابات

دست گیری از نیازمندان به همت نیروهای جهادی

ویژگی شیعیان به روایت امیرالمومنین علی علیه السلام

مجوز تردد خودروها طی سه روز آینده در زنجان صادر نمی شود

8 صبح فردا؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

چگونه فرزندانی مقتدر و با جرأت تربیت کنیم؟

بررسی تخلفاتِ انتخابات شرکت های تعاونی سهام عدالت

آخرین خبر از روند تولید واکسن های ایرانی کرونا

میزان فطریه سال 1400 چقدر است؟

تولیت آستان قدس حمله تروریستی به کودکان در کابل را به ملت افغانستان تسلیت گفت

راهپیمایی مردم ارمنستان در حمایت از ائتلاف رییس جمهوری سابق پیش از انتخابات

جدول داوطلبان نامزدی در انتخابات 1400

آمادگی جامعه هنرمندان یزد برای حضور در انتخابات

طرح جامع پدافند غیرعامل خراسان جنوبی تدوین شد

طرح نامه استیضاح شهردار کرمانشاه/ هفته آینده جلسه استیضاح برگزار می شود

زندگی پس از زندگی؛ وقتی شبکه چهار بیننده دارد!

روایت تلاش ها برای لبخند به زندگی در پای چوبه ی دار

ایجاد منطقه آزاد مهران؛ ایلام را به دروازه تجارت به مدیترانه تبدیل می کند

چگونه فرزندانی مقتدر و جرأتمند تربیت کنیم؟

صدور حکم سنگین برای متهمان 6 پرونده کلان اقتصادی در قم با 7 هزار شاکی / متهمان به زندان های طولانی مدت محکوم شدند

میز خبر | 20 اردیبهشت 1400 |

بسیج سازندگی ملایر زمینه اشتغال 30 زن سرپرست خانوار را مهیا کرد

چه کسی مسئول است؟ ایسنا

ببینید | شیوه پارک کردن تریلی ها بر روی لنچ

هرگونه تخلف از سوی کاندیداها در فضای مجازی رصد و با آن برخورد قانونی می شود

جزییات زمان، مکان و فرصت برای ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

برخورد عالمانه دانشگاه ها و حوزه های علمیه با تفکرات انحرافی

گروه طالبان برای عید فطر 3روز آتش بس اعلام کرد

انتقاد فعالان سیاسی اصلاح طلب همدان از اظهارات ظریف / شهید سلیمانی پیش برنده سیاست های میدانی ایران بود

صفحه اول روزنامه های دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

واکسن های ایرانی در مراحل نهایی تولید قرار دارند

وضعیت رویت پذیری هلال ماه شوال و زمان عید فطر

حل مشکلات کشور با انتخاب فردی کارآمد و مدبر/ عدم تحقق وعده های دولتمردان در 8 سال گذشته

هنگام راه اندازی فرهنگسرای بهمن، چندین دادگاه هم زمان علیه من کار می کرد/ روشنفکران هستند که نهادسازی را در ایران برنمی تابند/ در سال های اول انقلاب، شبی نبود که بدون گریه از تهمت ها بخوابم/ روشنفکر در ایران کسی است که غر بزند!

بازگشت 2 فروند بالگرد «ام آی 171» به چرخه عملیات امداد هلال احمر

فطریه 1400 چقدر است؟

کرونا بیشترین آسیب را به سلامت روان مردم زد

رسومی با رنگ و بوی وداع با ماه مبارک رمضان در یزد

چه کسی مسئول است؟

اختلاف ساعت ایران با کشورهای مختلف چقدر است؟

کیهان به نقل از الویری:در انتخابات 88 صدهامیلیاردتومان صرف خرید رای برای احمدی نژاد شد

وضعیت ممنوعیت تردد عید فطر در استان تهران

لوازم اخذ رای برای مناطق سخت گذر هرمزگان تامین شده است

ایجاد اشتغال مهمترین دغدغه نمایندگان استان کرمانشاه است

ممنوعیت تردد بین استانی عید سعید فطر فارغ از رنگ بندی کرونا در استان

فردا 21 اردیبهشت، ثبت نام داوطلبان انتخابات 1400 آغاز می شود

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

کشف بقایای 9 انسان نخستین در یک غار در ایتالیا

عاشقانه روز بیست و هفتم ماه ضیافت خدا

شاهکارهای قالیباف ادامه دارد: هنوز4300میلیارد تومان از پول شهرداری را پس نداده اند!

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد

نخستین نشست از «هفت شب بر خوان سعدی» در شیراز برگزار شد