موضوعات داغ: - نيروگاه رامين - همسان سازي حقوق بازنشستگان - استان كرمانشاه - خلاصه بازي رئال مادريد - تقويت سيستم ايمني - پرسپوليس و سپاهان - بازي رئال مادريد - شبكه هاي اجتماعي - حقوق بازنشستگان - انفجار تروريستي - پرسپوليس ايران و الوحده امارات - كميسيون ويژه حمايت از توليد - فرمانداري مشهد - آرنولد شوارزنگر - شبكه نسيم - باج - حال همه ما خوب است - پاقلات - مصطفي كارخانه - كيانشهر - بچه دره - طبيعت گردي - شكار طعمه

مطالب مرتبط:
عودلاجان و لاله زار در خدمت زیست شبانه | حق شناس: اجرای این طرح، ظرفیت های شهر را 25 درصد افزایش می دهد
ضرورت اجرای طرح مدیریت هوشمند محدودیت ها از سوی ستاد های استانی مقابله باکرونا/تمدید اعمال محدودیت ها تا پایان هفته آینده در شهر های قرمز و نارنجی
جعفری: برنامه تهیه طرح جامع معدن سنگان در حوزه های تولید، زیرساخت و محیط زیست
طرح واکسیناسیون پاکبانان شهر اصفهان
طرح واکسیناسیون پاکبانان شهر اصفهان
-84 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 03:152021-04-21سياسي

پیچ و خم تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان


تهیه طرح جامع برای شهر گرگان همانند سایر شهرهای ایران از چند دهه پیش آغاز شد، اما تغییرات جمعیتی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگی موجب شد تا طرح جامع و تفصیلی جدیدی برای این شهر تهیه شود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایمنا"، شهر گرگان مرکز استان گلستان با جمعیتی بالغ بر 350 هزار نفر از جمله شهرهای پرجمعیت شمال ایران است که در شرق ناحیه خزری واقع شده است و سه منطقه شهری دارد.

پس از تهیه طرح جامع برای این شهر، طرح تفصیلی جدید گرگان در راستای ضوابط طرح جامع شهری تدوین و 14 فروردین ماه سال جاری رونمایی از طرح یکپارچه تفصیلی گرگان انجام شد.

این طرح شهری اهداف مشخصی را به منظور اصلاح نظام شهرسازی گرگان دنبال می کند.

در این زمینه گفت وگویی با مجید طاهری، معاون شهرسازی و معماری شهرداری گرگان داشته ایم که در ادامه می خوانید: اولین طرح جامع و طرح تفصیلی شهر گرگان در چه سالی تهیه شده است؟ تهیه اولین طرح جامع شهر گرگان در اسفند ماه سال 1352 توسط مهندسان مشاور امکو آغاز شد و در سال 1354 مرحله اول طرح (وضع موجود) به تصویب رسید.

با توجه به اتفاقات رخ داده در آن زمان و نهایتاً طولانی شدن طرح و برخورد به اتفاقات زمان انقلاب، مدتی طرح مسکوت باقی ماند و نهایتاً مرحله دوم و نهایی طرح در 29 مردادماه سال 59 در شورایعالی شهرسازی و معماری ایران به تصویب رسید.

طرح جامع مصوب گرگان اگرچه در سال 1359 به تصویب شورایعالی شهرسازی ایران رسید اما به این علت که مراحل مختلف و زمان تصویب آن بیشتر از حد معمول به طول انجامید، لذا پیش از آنکه طرح آماده ابلاغ به شهرداری باشد، 50 درصد زمان میان سال های 1355 – 1365 سپری شده بود.

با توجه به اثرات انقلاب و هجوم جمعیت به شهرها، نیاز به تهیه طرح جدید برای شهر گرگان احساس شد و در سال 1362 مهندسین مشاور طرح و ابداع، مأمور تهیه طرح تفصیلی جدید گرگان شدند و نهایتاً نخستین طرح تفصیلی شهر در سال 1363 به تصویب اداره کل مسکن و شهرسازی استان مازندران و پس از آن شورایعالی شهرسازی- معماری ایران رسید.

رونمایی از طرح تفصیلی جدید شهر با چه هدفی انجام شد و مطالعات آن طی چند سال انجام گرفته است؟ طرح تفصیلی طرحی است که بر اساس معیارها و ضوابط کلی و طرح جامع شهر، نحوه استفاده از زمین های شهری در سطح محلات مختلف شهر، موقعیت و مساحت دقیق زمین برای هر یک از آنها، وضع دقیق و تفصیلی شبکه عبور و مرور، میزان تراکم جمعیت و تراکم ساختمانی در واحدهای شهری، اولویت های مربوط به مناطق، بهسازی، نوسازی، توسعه و رفع مشکلات شهری و موقعیت تمامی عوامل مختلف شهری در آن تعیین و نقشه ها و مشخصات مربوط به مالکیت بر اساس مدارک ثبتی، تهیه و تنظیم می شود.

طرح جامع گرگان که در سال 1392 به تصویب رسید، دارای اهدافی است که در طرح تفصیلی به عنوان اولویت مطرح می شود و این اولویت ها برای صیانت از طرح جامع است.

از جمله آن می توان به استخوان بندی شبکه معابر به عنوان سلسله مراتب اصلی شهر اشاره کرد که پیشنهاد طرح جامع بوده که تا حد امکان حفظ و در برخی موارد تقویت شده است.

در حوزه کاربری ها نیز اصل و مبنا در تدقیق سطوح و سرانه های شهری و تعیین تکلیف اراضی بوده که ترجیحاً به صورت مجموعه ای و تعاونی، یا زمین های یکپارچه است تا بتوان سهم و سرانه ها را در این اراضی منظور کرد.

قرارداد طرح تفصیلی شهر گرگان به کارفرمایی شهرداری گرگان در اردیبهشت ماه سال 1393 با مهندسین مشاور پارت منعقد شد و در 27 اسفندماه 1399 نهایتاً توسط معاونت عمرانی استانداری به منظور اجرا به شهرداری گرگان ابلاغ شد.

چه تغییراتی در طرح تفصیلی شهر گرگان انجام شده است؟ عموماً تغییرات صورت پذیرفته در طرح تفصیلی جدید، در شبکه معابر و به صورت خط پروژه های مصوب در حوزه معابر بوده که توسط شهرداری تهیه و اجرایی شده بود.

بعضاً در برخی موارد این خطوط پروژه در کمیسیون ماده 5 شهر مصوب شده است.

رویکردی که در این طرح در حوزه تغییر کاربری اراضی انجام شده، برگرفته از توافقاتی بوده است تا خصوصاً بازگشایی معابر یا پرداخت حق و حقوق سهم و سرانه، طبق ماده 101 شهرداری انجام بگیرد و در این طرح توسط مشاور جانمایی شد.

چه ابعادی در طرح جدید تفصیلی گرگان مدنظر قرار گرفته است؟ در طرح جامع جدید، تغییرات در حدود کالبدی، اجتماعی - اقتصادی و توسعه آتی شهر انجام شده است.

به لحاظ کالبدی مشاور سعی کرده تا حد امکان با توزیع کاربری ها و سرانه های شهری در محله، ناحیه و منطقه شهری و توزیع خدماتی با توجه به جمعیت محلات و نواحی شهر، مدیریت سرانه های شهری در حد نرمال و استاندارد سطوح و سرانه های شورایعالی شهرسازی انجام شود.

همچنین در مناطقی که از لحاظ اجتماعی کم برخوردار بوده و ساخت و ساز غیرمجاز در آن مشاهده می شود، به منظور ارزش افزودن به اراضی منطقه و اهمیت دادن به این ساخت و سازها و همچنین تعیین تکلیف تفکیکی های غیر مجاز، بافت کالبدی همراه با وضعیت اجتماعی ارتقا یافته و به این اراضی نامبرده سندیت و اعتبار بخشیده شده است که از آن جمله می توان به ساخت و سازهای شهرک بنفشه در کوی اوزینه، تفکیکی های غیرمجاز چناران، الغدیر و انجیراب اشاره کرد.

از منظر شرایط اقتصادی- اجتماعی در طرح تفصیلی جدید، تغییرات در حوزه ضوابط و مقررات ساختمانی و شهرسازی مبنا بوده که سیاست های مناسبی در خصوص ساماندهی بافت فرسوده و ارائه مشوق های ساخت و ساز و ایجاد رونق انجام گرفته که نهایتاً منجر به بازآفرینش و احیای این گونه بافت ها چه از لحاظ کالبدی و چه از منظر بافت اجتماعی و ارزش یابی اراضی منطقه خواهد شد.

رویکرد بعدی طرح، جلوگیری از تفکیک اراضی به قطعات ریزدانه و تشویق به تجمیع و خرد شدن اراضی بوده که در قالب نصاب تفکیک های اصولی و تشویق در قالب ضوابط ساختمانی به صورت طبقات مازاد بر تراکم دیده شده است.

با توجه به آنکه سیاست اصلی در طرح جامع گرگان، توسعه درونی شهر بوده و توسعه به صورت افقی کمتر مطرح شده است و به منظور رونق صنعت ساختمان در طرح تفصیلی جدید، در قطعات بزرگ مقیاس توسعه عمودی شهر تا هشت طبقه ارائه شده است که خود اتفاق بزرگی در حمایت از مجموعه سازی و گرایش به بلند مرتبه سازی است.

به طور کلی سیاست اصلی در طرح تفصیلی جدید در بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، جهش بزرگی نسبت به طرح جامع پیشین و طرح تفصیلی قبلی شهر داشته است و اگر بتوان آن را به صورت صحیح مدیریت کرد و تمامی دستگاه های دخیل در این امر را با امتیازات آشنا کرد، یقیناً تا افق طرح جامع و همچنین تفصیلی شهر، اتفاقات مثبتی را در وجهه شهرسازی شهر گرگان می توان مشاهده کرد.


کلید واژه ها: گرگان - شهر گرگان - جامع - تفصیلی - طرح تفصیلی - شهرسازی - شهرداری گرگان - شهری - شهرهای ایران - استان گلستان - تدوین - ایران - اولین - شمال ایران - جدید - تغییرات - خبرنگار - فروردین - شهرداری - رونمایی - معماری - گلستان - فرهنگی - تفضیلی - گزارش - منطقه - اصلاح - سیاسی - استان - ناحیه

آخرین اخبار سرویس:
ایجاد اشتغال مهمترین دغدغه نمایندگان استان کرمانشاه است

ممنوعیت تردد بین استانی عید سعید فطر فارغ از رنگ بندی کرونا در استان

فردا 21 اردیبهشت، ثبت نام داوطلبان انتخابات 1400 آغاز می شود

جدول پخش برنامه های سیمای چهارمحال و بختیاری

کشف بقایای 9 انسان نخستین در یک غار در ایتالیا

عاشقانه روز بیست و هفتم ماه ضیافت خدا

شاهکارهای قالیباف ادامه دارد: هنوز4300میلیارد تومان از پول شهرداری را پس نداده اند!

جدول پخش برنامه های صدای چهارمحال و بختیاری

21 اردیبهشت ماه ثبت نام داوطلبان انتخابات 1400 آغاز می شود

اعلام آتش بس 3 روزه طالبان افغانستان برای عید فطر

تحلیل امنیتی غرب از وین تا هفت تپه

تصاویر/شادی کارگران هفت تپه پس از خلع ید مالک قبلی

هفت شبکه همیاران طبیعت در شهرستان لردگان ساماندهی شد

علما و شیوخ خوزستان برای جلوگیری از دید و بازدید عید فطر ورود کنند

کوی «شیخ جراح» 

تحقیق و تفحص از ظریف کلید خورد / ادعای جدیدی که ذوالنوری درباره فایل صوتی مطرح کرد

آرایش متفاوت شبنم فرشادجو + عکس

بازگشایی تمامی بوستان های شهری و جنگلی قم

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان + متن و ترجمه

8 صبح فردا؛ آغاز ثبت نام از داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری

بازگشت 2 فروند بالگرد «ام آی 171» به چرخه عملیات امداد هلال احمر

رییس قوه قضاییه: یک کارآفرین چرا باید برای گرفتن یک مجوز به 18 مرکز و ساختمان مراجعه کند / بازرسی کل کشور مسئول تسهیل راه ها برای فعالان اقتصادی شد

آغاز ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری از فردا

منطقه آزاد بوشهر با پشتوانه 70 سال نگرانی

مدیرحوزه های علمیه شهادت دانش آموزان افغانی را تسلیت گفت

فلاحت پیشه: هجمه های داخلی به توان دستگاه دیپلماسی آسیب می زند

وعده انتخاباتی عجیب آقای بازیگر

سعید جلیلی در آرزوی باز کردن پرونده هسته ای «مذاکره برای مذاکره»

5 میلیارد تومان بسته معیشتی در نقاط محروم گلستان توزیع می شود

مجلسی که خود را در رأس امور نمی داند/سناریوی رقیب هراسی در انتخابات با ادبیات جدید/زنده ماندن یا زندگی کردن؛ یادداشت انتخاباتی آذری جهرمی

ذره بین دستگاه قضایی استان مازندران بر عملکرد دستگاه های اجرایی در حفظ اراضی ملی

منطقه آزادی با 70 سال نگرانی!

فقط یک شهرستان فارس در وضعیت قرمز کرونایی است

خاتمی برای تبلیغ کاندیداهای اصلاح طلب وارد میدان می شود؟

فعالیت گروه های جهادی شعار عدالت اجتماعی را تحقق می بخشد

فرماندار مهریز: مردم با هر نوع سلیقه فکری در انتخابات شرکت کنند

نقایصِ طرح توانمندسازی تأمین اجتماعی را قبول داریم/ در مورد بخش هایی از این طرح باید تجدیدنظری جدی صورت گیرد

محمد آهنگر مراسم احیا به میزبانی شهدا

نقد های سیاسی به یک اقدام قانونی/ مصوبه جدید شورای نگهبان حرف جدیدی نزده است

2073/شهید محمد سلگی: امام و انقلاب را یاری کنید

عناوین روزنامه های بیستم اردیبهشت ماه خراسان رضوی

دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان+صوت

خانه کارگر از ابتدای واگذاری «هفت تپه» بر ابطال آن تاکید داشت/ آقای رییسی از زمان استقرار در قوه قضاییه به موضوع حساس بودند/ در مجلس یازدهم نمایندگان سازمان خصوصی سازی مخالفت کردند

تقویم تاریخ؛ از درگذشت علامه مجلسی تا ورود مورگان شوستر به تهران

اخبار بامدادی شبکه یک سیما؛ 20 اردیبهشت

لاجوردی: برداشتن تحریم ها کارکرد انتخاباتی دارد

واکسن های ایرانی کرونا در مراحل نهایی تولید قرار دارند

تولیت آستان قدس حمله تروریستی به کودکان در کابل را محکوم کرد

کاندیداتوری رییسی خیال بسیاری را راحت می کند/اصلاح طلبان مُهره کلیدی ندارند

پیام امام جمعه تبریز و استاندار آذربایجان شرقی به مناسبت درگذشت همسر و مادر شهیدان ابراهیمی

ببینید | تکنولوژی نوین جمع اوری زباله ها از سطح دریا

شرط دوستی و محبت اهل بیت (ع) و پیامبر (ص) اطاعت پذیری است

5 میلیارد تومان بسته معیشتی در نقاط محروم گلستان توزیع می شود

اختصاص 110 میلیارد تومان بودجه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان همدان

زمان برگزاری آزمون نظام مهندسی ساختمان اعلام شد

کاندیداتوری رییسی خیال بسیاری را راحت می کند/اصلاح طلبان مُهره کلیدی ندارند

فهرست پرواز های فرودگاه اصفهان در دوشنبه 20 اردیبهشت

وظیفه ما برگزاری انتخاباتی سالم است

چراییِ افزایش هجمه های سنگین علیه ظریف

مشارکت دستگاه های اجرایی آذربایجان شرقی با بسیج سازندگی در اجرای طرح های محرومیت زدایی

نماینده مجلس: منطقه ویژه اقتصادی قوچان توسعه بخش تجارت خارجی است

پنج میلیارد ریال اعتبار به مرکز آموزش فنی و حرفه ای مریوان اختصاص یافت

استاندار زنجان: ورود و خروج خودروها در تعطیلات عید فطر ممنوع است

شرط دوستی و محبت اهل بیت (ع) و پیامبر (ص) اطاعت پذیری است

مجلسی که خود نمی خواهد در رأس امور باشد!

لاجوردی: برداشتن تحریم ها کارکرد انتخاباتی دارد

رفع تحریم؟

دعای روز بیست و هفتم ماه رمضان+صوت

ترتیل جزء بیست و هفتم قرآن کریم با صدای شهریار پرهیزکار+صوت

10 نظریه جالب درمورد ساخته شدن اهرام باستانی

مروری بر زندگی شهیدان «ابراهیمی هراب»

شرافت و اخلاص در کار مهمترین مساله اساتید و معلمان است

هاشمی طبا: نهضت «ظریف کوبی» راه افتاده!

آتش بی توجهی بر جان خانه های تاریخی نیشابور

مجلسی که خود را در رأس امور نمی داند!

گروه طالبان برای عید فطر 3 روز آتش بس اعلام کرد

مروری بر زندگی شهیدان «ابراهیمی هراب»

انتخابات 1400 یا رقابت خودی ها!؟

صبرکن حافظ به سختی روز و شب

شاخص ها رعایت شود به لیست شورای وحدت پایبند خواهیم بود

بده بستان های میلیاردی پرابهام/ سرانجام یک پرونده تحقیق وتفحص از قراردادهای شهرداری تهران قرائت شد

کنایه یک روزنامه به مصوبه جنجالی شورای نگهبان

دعوت 2 هزار نفر از سران اقوام و متنفذین اجتماعی از آیت الله رییسی برای حضور در انتخابات 1400

نتایج انتخابات در بریتانیا ؛شکست حزب کارگر و پیروزی استقلال طلبان اسکاتلند 

پیگیری مصوبات ستاد ملی مدیریت کرونا درخصوص ممنوعیت سفر بین استانی در تعطیلات عید سعید فطر

چرا عارف به جبهه اصلاحات برنامه نداده است؟ 

مشارکت حداکثری در انتخابات به توسعه کشور می انجامد

جایگاه متزلزل رژیم صهیونیستی در منطقه و در مقابله با جبهه مقاومت

ماجرای بده بستان های میلیاردی پرابهام

مداحان هیچ گاه در زمان حیات امام(ره) به جماران راه پیدا نکردند

با قابلیت های جنگنده بومی قاهر آشنا شوید | آخرین دستاورد نیروهای مسلح در حوزه پهپادی چه بوده است؟

دعوت 2 هزار نفر از سران اقوام و متنفذین اجتماعی از آیت الله رییسی برای حضورت در انتخابات 1400

فارس من| تردد خودروهای معدن طلا در مسیر قنوات روستاهای هدک و سربرج محدود شد

احکام رمضانیه | نکاتی پیرامون فطریه ماه مبارک رمضان

همکاران قالیباف چقدر شانس دارند؟

اهانت صداوسیما به رهبری

جلسه علنی برای حمله به ظریف

لزوم استفاده از ظرفیت تعاونی های توسعه عمران شهری و روستایی

واکاوی هدف آمریکا از طرح «تحریم های قابل مذاکره»

چگونه با اخراج شدن کنار بیاییم؟

پیچ و خم تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان

پیچ و خم تهیه و تدوین طرح تفضیلی شهر گرگان