مطالب مرتبط:
تهدیدات ایران علیه امریکا/ کشته شدن آقای رییس جمهور
درخواست دیدار پوتین توسط رییس جمهور اوکراین
حذف رییس جمهور، تخریب برجام و مسخره کردن مردم؛ فعالیت یک روز صداوسیما
تاکید رییس جمهور عراق بر کاهش تنش در منطقه در دیدار با سفیر روسیه
موسوی لارگانی، رییس جمهور را به تحریک نیروهای مسلح متهم کرد
-176 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 01:302021-04-21اقتصادي

10 سوال مهم اقتصادی که باید از رییس جمهور احتمالی پرسید


رویداد24 امین کاویی در رونامه دنیای اقتصاد نوشت: از رییس جمهور احتمالی بپرسید: 1-«رشد اقتصادی چیست و چگونه حاصل می شود؟» از او این سوال را بپرسید تا مثلا روزی هنگام خداحافظی نگوید، - "امین کاویی در رونامه دنیای اقتصاد نوشت: از رییس جمهور احتمالی بپرسید: 1- رشد اقتصادی چیست و چگونه حاصل می شود؟ از او این سوال را بپرسید تا مثلا روزی هنگام خداحافظی نگوید، رشد اقتصادی صفر بود؛ اما در عوض بیکاری کمی کم شده است و مجموعا شرایط خوب است! مطمئن شوید که او و مشاوران اقتصادی اش می دانند که رشد اقتصادی و رشد درآمد ملی سرانه هدف یک اقتصاد برای به دست آوردن رفاه اقتصادی است و باقی پارامتر ها و شاخص ها همه و همه به دلیل افزایش و رشد آن است که اهمیت دارند.

مطمئن شوید او و مشاورانش می دانند که درآمد ملی و رشد اقتصادی تغذیه کننده همه حوزه های حکمرانی است تا بعد از دوره اش نگوید که در حوزه های اجتماعی و سیاست خارجی و داخلی و فرهنگی خوب بودیم؛ اما فقط در اقتصاد خیلی موفق نبودیم ؛ چون حکمرانی مطلوب در هیچ یک از آن زمینه ها بدون افزایش درآمد ملی ممکن نیست.

2- تورم چگونه ایجاد شده و چگونه کم می شود؟ از عمده دلایل بالا بودن ریسک سرمایه گذاری و رشد پایین اقتصادی، بالا بودن تورم در ایران است.

اگر وی در پاسخ به تورم چگونه ایجاد می شود و چگونه رفع می شود؟ به جای نقش کسری بودجه: ناشی از هزینه کرد اضافه دولت ها به دلیل حجم کارمندان، تصدی گری بنگاه های زیان ده دولتی و قیمت گذاری دستوری و کشیدن جور ضعف اداره و ناترازی صندوق های بازنشستگی و کسری بودجه: ناشی از کوچک بودن اندازه مالیات و عدم شناسایی و اصابت درست آن، به علاوه فروش دارایی های زیرزمینی حامل انرژی به قیمت ارزان ، فقط بر اهمیت نظارت بر قیمت ها ، مدیریت توزیع کالا ، مجازات گران فروشان ، نرسیدن نهاده های تولیدی به دست تولیدکننده واقعی و ممنوعیت صادرات در کم کردن تورم تاکید و ادعا کرد که این گونه قصد دارم تورم را از 50 درصد فعلی به زیر 3 درصد (مثل دوسوم کشور های جهان) بیاورم، حتما کاندیدای دیگری انتخاب کنید.

همچنین اگر کاندیدایی هم ادعا کرد که نسخه علمی و دوای این را که حداقل 170 کشور (از 180 کشور جهان) تورمی کمتر از ما که تورمی 50 درصدی داریم، دارند و 120 کشور هم تورم زیر 3 درصد دارند، می داند ، اما به ذی نفعان تورم موجود و نرخ بهره منفی 25 درصد فعلی، اعم از گیرندگان قبلی تسهیلات بانکی و افرادی که اخیرا سپرده ریالی خود را به ملک، دلار و طلا تبدیل کرده اند و طبیعتا از 3 درصد شدن تورم در آینده و مثبت شدن نرخ بهره حقیقی متضرر و ناراحت می شوند، اشاره ای نکرد ، در آن کاندیدا هم شک کنید.

3- نقدینگی چیست و چرا زیاد می شود؟ اگر وی به جای حرف زدن از ناترازی نظام بانکی به دلیل نکول تسهیلات بانک ها و انواع اضافه برداشت بانک ها ، گسترش هرچه بیشتر اعتبارسنجی و تدقیق در نحوه و میزان پرداخت تسهیلات به بنگاه های خود بانک ها و به روزرسانی استاندارد های حسابداری بانکی کشور و عدم تعیین دستوری نرخ پایین بهره و فروش اوراق در بازار ثانویه هنگام تورم در پاسخ سوال فوق فقط به لزوم هدایت نقدینگی ایجاد شده به سمت تولید اشاره کرد، ابدا امیدی به کم شدن تورم فعلی از وی نداشته باشید و هر چه سریع تر فرد دیگری را انتخاب کنید.

4- تجارت آزاد به چه معناست و آیا مردم را بیکار می کند؟ کشور ما در کنار چند کشور فقیر و کم درآمد از دهه ها پیش، سنگین ترین نظام های تعرفه ای و ممنوعیت های وارداتی مختلف را به اسم حمایت از تولید داخلی دارد.

همچنین کشور ما هرگز در هیچ اتحادیه گمرکی یا تجاری مهمی با کشور های جهان عضو نبوده است.

اگر در پاسخ به سوال فوق به جای وعده عضویت در پیمان های دوجانبه/ چندجانبه لغو تعرفه و ممنوعیت های واردات و صادرات و انواع اتحادیه های گمرکی و عضویت هر چه سریع تر در سازمان تجارت جهانی و ایجاد اشتغال با رشد اقتصادی با تجارت آزادتر بر جلوگیری از واردات بی رویه تاکید کرد و ادعا کرد برنامه ما حمایت از هر نوع تولید داخلی است و وعده ممنوعیت واردات کالا های دارای مشابه داخلی (از صنایع خودروسازی بگیر تا گندم و شکر و آبنبات!) را داد، فرد دیگری را انتخاب کنید.

5- یارانه های پنهان انرژی چقدر است، چرا باید حذف شوند و چرا این قیمت های فعلی بنزین و گاز و برق و.

، برداشت غیرمستقیم از جیب کم درآمد ها به جیب پردرآمدهاست؟ دولت ایران بزرگ ترین حجم یارانه پنهان انرژی جهان را در مقیاس 5/ 1 تا 2 برابر کل بودجه عمومی دولت پرداخت می کند.

اگر در پاسخ به سوال به جای لزوم حذف قیمت گذاری دستوری بنزین، گازوییل، برق و گاز یا لزوم اعطای سهمیه های قابل معامله بنزین و گازوییل بین تمام مردم و تعیین قیمت در بازار ، کاندیدای مورد نظر به توضیحاتی درباره لزوم فشار نیامدن به مردم در شرایط فعلی و به اینکه گران شدن بنزین باعث تورم می شود پرداخت یا احتمالا گفت: قیمت بنزین باید دستوری و با درآمد مردم هماهنگ باشد حتما کاندیدای دیگری انتخاب کنید.

بر فرض مثال اگر کاندیدای مورد نظر در پاسخ احیانا گفت که توزیع سهمیه قابل معامله بنزین و گازوییل بین همه مردم (و نه خودروها) لازم است؛ اما در هر صورت باید بنزین 3000 تومانی برای جلوگیری از فشار به هیچ کس، همچنان عرضه شود (!) ، باز هم فکر کاندیدای دیگری باشید.

6- چرا سرمایه گذاری خارجی نداریم؟ سوای مشکلات تحریم، اگر فرد مورد نظر به جای برنامه های خود برای اصلاحات حقوقی رفع موانع سرمایه گذاری به خصوص قانون تجارت ، لزوم تسهیل ثبت شرکت ها و حذف مجوزها ، لزوم حضور بانک ها و نهاد های مالی خارجی در ایران و بالعکس ، شفافیت مراحل مناقصه و قرارداد های دولتی با شرکت های داخلی و خارجی و الزام کمک رسانی سرمایه گذاری خارجی به سیاست خارجی نه لزوما بالعکس ، فقط از لزوم دوری از سرمایه گذاری های بیگانگان و لزوم استفاده از منابع بی کران داخلی گفت، در انتخاب فرد مزبور تجدیدنظر کنید.

7- ریشه فساد و اختلاس در کجای ساختار حکمرانی است و راهکار چیست؟ اگر فرد مورد نظر به جای پیشنهاد حذف یا کاهشِ رفع تصدی گری و بنگاه داری دولت ، شفافیت و انتشار همه قرارداد های پیمانکاری دولتی، شرکت های دولتی و شبه دولتی و شهرداری ها و اعلام حقوق، مزایای کارمندان رسمی و قراردادی شان ، رفع مقررات و مجوز های بیهوده تولید، توزیع، صادرات و واردات و حذف امضا های طلایی و رفع انحصار های قانونی در اتحادیه ها و اصناف شغلی وکلا، مهندسان، پزشکان و.

و حذف قیمت گذاری دولت در بازار های محصول اعم از نهاده، واسطه، محصول نهایی و کاهش دخالت دولت در بازار های سرمایه، پول و کار تنها و تنها راهکارش فقط شناسایی و برخورد جدی و سخت با افراد متخلف و اختلاسگر است یا فقط به دنبال یافتن مفسدان در نزدیکان رقبای انتخاباتی است، در انتخاب او تجدیدنظر کنید.

8- خصوصی سازی چرا لازم است و چگونه باید بهینه تر شود؟ اگر به جای تاکید بر اینکه خصوصی سازی اولویت کشور و نظام است و با رفع نواقص قانونی و اجرایی باید با عرضه شفاف بنگاه های دولتی چه زیان ده و چه سودده در بورس (به جای مزایده یا واگذاری در جلسات و مذاکره) و آزاد گذاشتن خریداران بنگاه در زمینه کاری و با مختار بودن شان در فروش یا تقویت ماشین آلات و پرسنل باید خصوصی سازی ادامه یابد فقط بر لزوم نظارت بر خصوصی سازی های انجام شده یا لزوم تضمین به عدم تعطیلی بنگاه زیان ده یا به تنهایی فقط بر برخورد با متخلفان تاکید کرد، کاندیدای دیگری انتخاب کنید.

9- نرخ ارز چگونه باید تعیین شود؟ اگر به جای ارائه برنامه برای دلار های نفتی به سرمایه گذاری در زیرساخت عمرانی یا دارایی های بین المللی و نحوه اجرایی شدن صندوق های ثبات ساز درآمد های نفتی و به روزرسانی مداوم نرخ ارز با توجه به اندازه اسمی اقتصاد و واقعیات ترازنامه بانک مرکزی و نظام بانکی فقط به این پرداخت که: قیمت واقعی ارز پایین تر از اینهاست و ما این قیمت را قبول نداریم ، درآمد های نفتی باید بر سر سفره مردم احساس شود ، ارز متعلق به دولت است و تعیین قیمت آن هم حق دولت است ، قیمت دلار نباید هیچ وقت گران شود تا خدای نکرده قیمت ها افزایش یابد و پرداخت دلار 4200 تومانی باید ادامه یابد تا مبادا قیمت ها افزایش یابد یا عنوان کرد که تورم ما در درازمدت و کوتاه مدت به خاطر فشار هزینه است و ما باید دلارپاشی کنیم تا با واردات ارزان کالا ها ارزان شود که البته مشابه حرف هایی از این قبیل نزدیک به 60 سال است توسط همه دولت ها زده می شود، فی الفور کاندیدای دیگری را انتخاب کنید.

10- برای حمایت از آسیب دیدگان و کم درآمد ها در شرایط فعلی چه باید کرد؟ مالیات بیشتر لازم را از چه کسانی باید گرفت؟ اگر در پاسخ برای به جای لزوم تسریع حذف یارانه های پنهان با توزیع کوپن های سهمیه انرژی قابل معامله بین مردم و استفاده از پایگاه داده ایرانیان برای شناسایی نیازمندان و توجه به رشد اقتصادی ، همچنان فقط به فکر تداوم پرداخت مبالغ ناچیز 45500 تومان و 55000 تومان و 110 هزار تومان با چاپ پول های تورم زا بود یا وعده های نشدنی مثل پرداخت نفری 5/ 2 میلیون تومان یا همچنان تداوم کمک از صندوق توسعه ملی (= چاپ پول و تورم در شرایط فعلی) را ارائه و پیشنهاد داد، به فکر کاندیدای دیگری باشید.

همچنین اگر در پاسخ به جای لزوم کاهش مالیات بنگاه ها در شرایط رکودی ، لزوم جایگزینی مالیات بر مجموع درآمد خانوار به جای مالیات ناکارآ فقط بر فیش حقوقی ، حذف معافیت های غیرضروری کشاورزان و دامپروران، برخی روستاییان و موسسات آموزشی و صنایع دستی از پرداخت مالیات فقط به دنبال مالیات و عوارض گمرکی صادرات و واردات بود یا فقط پیگیر مبالغ مالیاتی خرد و ناچیز و کم اهمیتی مثل مالیات بر سلبریتی ها و مالیات بر خانه های بالای 10 میلیارد تومان بود، باز هم فکر یک کاندیدای دیگر باشید.


کلید واژه ها: اقتصاد - اقتصادی - رشد اقتصادی - رییس جمهور - دنیای اقتصاد - خداحافظی - جمهور - رییس - سوال - مطمئن - درآمد - هنگام - روزی - حوزه - حکمرانی - شاخص ها - افزایش - بیکاری - شرایط - تغذیه - اهمیت - سرانه - شاخص - رفاه - دوره - باقی

آخرین اخبار سرویس:
پیش بینی بورس 21 اردیبهشت 1400 / تاثیر روند نزولی قیمت دلار بر بازار سرمایه

چگونه خواب به افزایش سلامت روان کمک می کند؟

استخدام اپراتور دستگاه تزریق پلاستیک با حقوق و بیمه در کمالشهر البرز

استخدام برنامه نویس Javascript Full Stack در شرکت فرتاک نگاه آسیا در اصفهان

داستان دنباله دار آلودگی های معدنی

ترفند هایی برای تهیه «دسر کایزر»

راه اندازی نظام ارجاع منجر به کاهش هزینه های تحمیلی به بخش سلامت می شود

نرخ بیکاری ترکیه بلاخره کم شد

خانه های 40 تا 60 متری در تهران چند؟

استخدام کارشناس بازرگانی در شرکت صنایع ایلیا کو در البرز

پیشنهاد عراق برای خرید 350 میلیون دلاری سهم اکسون

استوری نگران کننده داور بین المللی فوتسال ایران/عکس

واکسن تولید مشترک ایران و کوبا با ایمنی بالا می آید

استخدام انباردار و مهندس صنایع در روشنا نورانه آپادانا در اصفهان

بورس در انتظار برجام

اصرار دولت به برگزاری انتخاباتی غیرقانونی علیرغم مشارکت صفر درصدی

رقم پول های بلوکه شده ایران در دیگر کشور ها اعلام شد

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از کردستان

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از همدان

راه اندازی نظام ارجاع منجر به کاهش هزینه های تحمیلی به بخش سلامت می شود

اصرار دولت به برگزاری انتخاباتی غیرقانونی با مشارکت صفر درصدی

مرگ مشکوک زنبورهای عسل در سراب

تمهیدات دولت آینده برای نجات اقتصاد کشور/ از چگونگی مهار تورم تا تفکیک اقتصاد از سیاست!

افزایش شدید شکاف طبقاتی در دولت روحانی/ ضریب جینی به سمت سطوح بحرانی بالا رفت

استخدام کارشناس حسابداری در مدیریت سرمایه نکسا هزاره سوم در تهران

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت تامین صنعت آمن در اصفهان

ایستگاه بعدی طلا پس از ثبت بزرگ ترین رشد

چند راهکار برای کاهش قیمت گوشت

استخدام استادکار مبل شویی و فاکتور نویس فرش و مبل در زنجان

استخدام خیاط و راسته دوز در بافندگی تاپتکس در کمالشهر

استخدام کارشناس فروش در الکو پارس در البرز

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از یزد

استخدام تحصیل دار در توسعه ایده های مجازی نود (پینکت) در تهران

راه هست-22| راهکارهای دولت آینده برای مبارزه با سوداگری و فرار مالیاتی چیست؟+ویدئو

استخدام کارشناس کنترل کیفیت یارد و کارشناس تولید از کرمان جهت مازندران

استخدام کارشناس کنترل کیفیت یارد و کارشناس تولید از کهگیلویه و بویراحمد

استخدام 7 عنوان شغلی در شرکت پیشگامان معماری آریا در تهران

5 راز که افراد بسیار موفق هر روز از آن ها پیروی می کنند

استخدام کارشناس فروش و توسعه بازار در خوزستان

اشتغالزایی 80 درصدی برای زندانیان تا پایان 1400/ کاهش قیمت ارز در ترازوی واقعیت های اقتصادی

راهکار تقویت ارزش ریال چیست؟

ریزش و رویش خطوط هوایی

استخدام معامله گر بازار سرمایه در یک کارگزاری معتبر در تهران

تفاوت های نمایشگاه مجازی با نمایشگاه فیزیکی قرآن/ افزایش فروش کتاب در نمایشگاه مجازی

تعمیر نفتکش آرگو به اتمام رسید

استخدام مدیر مالی در شرکت پدیده آذران در البرز

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از گلستان

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از لرستان

استخدام استادکار مبل شویی و فاکتور نویس فرش و مبل در سیستان و بلوچستان

سوت قطار تا دو ماه دیگر در کردستان به صدا در می آید

هلدینگ توسعه توکا، کارآمدترین هلدینگ فولاد مبارکه

افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی

اعلام میزان دقیق فطریه و کفاره

فاز نخست بیمارستان 531 تختخوابی بندرعباس تا پایان تیرماه تکمیل می شود

صعود ضریب جینی به منطقه بحرانی

رشد اجاره بها علیرغم شرایط کرونایی

مظلومیت شهدای گمنام در هویزه ثانی/ وعده تکمیل یادمان 10 ساله شد

آسیب های کاهش نرخ ارز با اهداف سیاسی

استخدام پیمانکاری سرویس و نگهداری ماشین آلات سنگین از آذربایجان غربی

استخدام کارشناس فروش با بیمه و مزایا در شرکت هیدرو پردازش صنعت در تهران

جزییات عملکرد بودجه 99/ دولت تنخواه بانک مرکزی را پس نداد+ جدول

استخدام 3 عنوان شغلی در شتاب آذر شرق در تهران

استخدام سرپرست فروش با بیمه و مزایا در کارخانه سالار شیراز

استخدام کارشناس کنترل کیفیت آقا (رشته شیمی پلیمر) در نظر آباد

استخدام کارشناس کنترل کیفیت یارد و کارشناس تولید از خراسان جنوبی

لزوم اولویت بخشی به مشکلات و تعیین وضعیت آبی خرمشهر

هیچکس زورش به غول ناقص الخلقه ی خودروسازی نمی رسد

افزایش اثر آسترازنکا با کم شدنِ فاصله دو تزریق

استخدام کارشناس مانیتورینگ در گروه نرم افزاری پارت در خراسان رضوی

استخدام کارمند اداری خانم در شرکت تابلو صنعت توان در تهران

استخدام بازاریاب و ویزیتور داروخانه ( آرایشی-بهداشتی) در مازندران

استخدام کارشناس IT در گروه صنعتی لینا در قم

عبور کریدور نفتی از میدان شهر از معضلات بندر ماهشهر است

لزوم اولویت بخشی به مشکلات و تعیین وضعیت آبی خرمشهر

شرایط نقل و انتقال معلمان در شهر تهران

استخدام منشی و مسئول دفتر در بازرگانی بزرگ عالی منتخب نیاوران در تهران

استخدام 7 عنوان شغلی در سپاهان ماشین رهیار در شهرک صنعتی مورچه خورت

گره کور جذب سرمایه در اکتشاف

تزریق 21هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک ها

شرایط نقل و انتقال معلمان در شهر تهران

تزریق 21 هزار میلیارد ریال نقدینگی به بانک ها

استخدام مدیرعامل در صنایع آرایشی و بهداشتی سبز گلسار در تهران و البرز

استخدام مهندس عمران آقا در شرکت هندسه پارس در تهران

استخدام کارشناس فروش خانم در بازرگانی اوج گوهر گیتی در پاسداران تهران

افزایش اثربخشی آسترازنکا با کم شدنِ فاصله دو تزریق

کشف «فسیل زنده» 273 میلیون ساله در کف اقیانوس

برق جایگزین نفت می شود

نفت زیر سایه خورشیدمحو می شود

قیمت جهانی نفت امروز 99/12/16

سناریوهای سه گانه تورم تا پاییز

سنجش ارزپاشی در دولت ها

استقراض دولت از بانک مرکزی صحت ندارد

واکسن تولید مشترک ایران و کوبا با ایمنی بالا به بازار می آید

استخدام 5 عنوان شغلی در فروشگاه های زنجیره ای سلام در تهران

کاهش نرخ بیکاری در ترکیه

آزادی هفت تپه درسی به مدعیان بود

پدیده «کوه خواری» در شهر ایلام

هزینه رهن و اجاره آپارتمان در محدوده توحید

واحد رسیدگی به شکایات از کسب و کارهای اینترنتی راه اندازی شد

اجرای پنج طرح جهادی در مناطق محروم اردستان

10 سوال مهم اقتصادی که باید از رییس جمهور احتمالی پرسید

10 سوال مهم اقتصادی که باید از رییس جمهور احتمالی پرسید