مطالب مرتبط:
مسیر جدید «گاندو» در سریال سازی
نقش اهالی فرهنگ و هنر در کیفیت بخشی برنامه های تولیدی
فوتبالیست همدانی در مسیر آماده سازی برای المپیک تابستانی ناشنوایان
برنامه ریزی برای ارائه تسهیلات به پروژه های نهضت ساخت داخل
جذب سرمایه گذاران خارجی با قراردادهای هوشمند
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 2 اردیبهشت 1400 ساعت 00:352021-04-21دانش

مسیر فعالیت انجمن های علمی تسهیل شود/ لزوم جذب دانشجویان با فرهنگ سازی و برنامه بلندمدت


دبیر انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز تأکید کرد: جایگاه انجمن های علمی باید در تمام ارکان دانشگاه فهمیده و درک شود و عوامل باید کمک کنند تا مسیر فعالیت انجمن های علمی تسریع و تسهیل شود.

- " ـ حسین بوذری؛ انجمن های علمی دانشجویی متشکل از دانشجویان فعال، باانگیزه و با ظرفیت های بالا هستند که موجب تجمیع و متمرکزشدن دانشجویان مشتاق به فعالیت های پژوهشی و علمی می شوند.

بخش عمده این ظرفیت ها، ابتدای کار به صورت بالقوه هستند و اگر دانشگاه ها بستر مناسبی را برای فعالیت انجمن ها فراهم آورند؛ بالفعل شدن این ظرفیت ها دور از دسترس نخواهد بود؛ بنابراین در راستای ترویج روحیه علمی، توانمندسازی و ایجاد انگیزه در دانشجویان، دانشگاه باید انجمن های علمی دانشجویی را فعال و حمایت کند.

انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز از سال 1382 فعالیت رسمی خود را با هدف ارتقای سطح علمی و دانش دانشجویان آغاز کرد.

حیطه کاری انجمن علمی بسیار گسترده و متشکل از بازدیدهای علمی، سمینارها، کارگاه ها، مسابقات نشریه و .

است.

انجمن علمی معماری با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب که باید نیروهای متخصص و جوان و انقلابی وارد تمام عرصه ها شوند، فعالیت های خود را با تمرکز بر تحقق این هدف بیش از پیش ادامه داده است.

بیشتر بخوانید: انجمن های علمی با دید بیانیه گام دوم به مسائل نگاه کنند" خبرنگار آنا در راستای بررسی فعالیت های انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز و در شماره 46 از پرونده توسعه دانش های نو با انجمن های علمی گفت وگویی را با اسماعیل قربانی نژاد دبیر این انجمن ترتیب داده است که مشروح آن در پی می آید: آنا: انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز را با ذکر جزییات، چگونگی تشکیل، نوع و حیطه کارکرد آن (زمینه های کاری) معرفی کنید.

قربانی نژاد: انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی شیراز از سال 1382 فعالیت رسمی خود را آغاز کرد و از سال 1397 تاکنون توفیق دبیری این انجمن علمی را بر عهده داشته ام که با همکاری اعضا، مدیر گروه وقت و رییس دانشکده معماری در این راستا برنامه ها و اهداف خود برای مجموعه را پیش برده ایم.

انجمن علمی مکانی است که فارغ از هرگونه فعالیت ها و عقاید سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان در آن گرد هم می آیند تا با همکاری یکدیگر، استادان و مجموعه به ارتقای سطح علمی و دانش یکدیگر کمک کنند.

دانشگاه آزاد اسلامی موظف است تا بستری را برای دانشجویان فراهم کند که کارخانه تولید مدرک نباشد، متأسفانه گاهی دانشجویانی وجود دارند که فقط برای اخذ مدرک به دانشگاه مراجعه می کنند؛ اما با راه اندازی سراهای خلّاق و نوآوری، همکاری با انجمن های علمی و اقدامات دانشگاه در راستای رسیدن به دانشجویان کارآفرین، موضوع مدرک گرایی به ندرت قابل رؤیت خواهد شد.

آنا: حیطه کاری انجمن علمی معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز چیست؟ قربانی نژاد: حیطه کاری انجمن علمی معماری بسیار گسترده و متشکل از بازدیدهای علمی سمینارها، کارگاه ها و مسابقات نشریه است؛ انجمن علمی معماری با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب که باید نیروهای متخصص و جوان و انقلابی وارد تمام عرصه ها شوند، فعالیت های خود را با تمرکز بر تحقق این هدف ادامه داده است.

وظیفه انجمن علمی معماری ارتقای علمی و عملکردی دانشجویان است.

معماری یکی از رشته های پرکاربرد در زندگی شهرنشینی بوده و درصد زیادی از دانشجویان و مهندسان در کشور را به خود اختصاص داده است.

جایگاه و وظایف انجمن های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی رشته معماری در حوزه فناوری نرم افزاری همگام با سایر کشورها در حال پیشرفت است و تحقق این پیشرفت می تواند سطح کیفی این حرفه را در کشور اعتلا ببخشد، در این راستا انجمن علمی با همکاری مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی دانشگاه آزاد اسلامی شیراز به برگزاری کارگاه های مهارت افزایی اقدام کرده است.

آنا: جایگاه و وظایف انجمن های علمی در دانشگاه آزاد اسلامی را چگونه ارزیابی می کنید؟ قربانی نژاد: انجمن های علمی نقش بسیار مؤثری در تولید علم دارند.

این انجمن ها در صورتی که بتوانند خوب و اثربخش عمل و دانشجویان را در دوران تحصیل جذب خود کنند، پل ارتباطی مؤثری میان اعضای هیئت علمی، دانشجویان و مسئولان خواهند بود.

ارتباط مداوم و تنگاتنگ اعضای هیئت علمی، دانشجویان و مسئولان زمینه ساز پیشرفت علمی کشور از طریق بازدید از مراکز صنعتی و علمی، برگزاری دوره ها، کارگاه ها، کنفرانس های جانبی و تعریف طرح های پژوهشی عملیاتی خواهد بود.

آنا: انجمن های علمی به عنوان هسته های تخصصی چه نقشی در پیشبرد علمی و توسعه علم و دانش به ویژه دانش های نوین دارند؟ قربانی نژاد: با توجه به اینکه فعالیت های آموزشی و پژوهشی در انجمن ها داوطلبانه است، فرآیند کسب دانش در انجمن های علمی از جذابیت بیشتری برای دانشجویان برخوردار است؛ بنابراین هرچه بیشتر بتوانیم اطلاع رسانی کنیم تا دانشجویان بیشتری داوطلبانه در فعالیت های علمی و پژوهشی شرکت کنند در این صورت ایده ها و توانایی های بیشتر و مدرن تری شناسایی خواهند شد.

از سوی دیگر ارتباط بیشتر انجمن ها با حوزه های تخصصی و کاربردی خارج از دانشگاه و اقتضای نیاز و مشکلات این حوزه توسط دانشجویان و استادان می تواند آنان را در راستای تلاش برای رفع این مسائل و توسعه دانش های نوین و کاربردی ترغیب کند.

آنا: حمایت از انجمن های علمی دانشجویی را چگونه ارزیابی می کنید و مشکلات و چالش های مسیر فعالیت خود را چه چیزهایی می دانید؟ قربانی نژاد: بالاترین نهاد تصمیم گیری آموزش عالی کشور (وزارت علوم) قطعاً می تواند با ایجاد ارتباط میان انجمن ها و دانشگاهیان همه مراکز دانشگاهی دولتی و غیردولتی و مراکز صنعتی، نگاه ویژه ای به انجمن های علمی و دانشجویی مراکز دانشگاهی غیردولتی داشته و با افزایش بودجه ها و برنامه ریزی های بیشتر، گام مؤثری در تقویت این انجمن ها و اعتلای سطح دانش کشور بردارد.

وظایف نهادهای صنعتی در تحقق پیوند علم و صنعت در این راستا نهادهای صنعتی نیز می توانند با همکاری دانشگاه ها گام مؤثری در پیوند علم و صنعت برداشته و دانشجویان را در کسب تجربه های علمی و عملی برای ورود به بازارهای کار یاری کنند.

بازدیدها، دوره های تقویت توانمندی های دانشجویان، مسابقات، سمینارها، تشکیل تیم ها و کارگروه های تخصصی و فعالیت های پژوهشی نیز با همکاری سایر واحدهای دانشگاهی می تواند به تقویت جایگاه انجمن علمی دانشگاه ها کمک کند.

مهم ترین مشکل پیش رو بحران کرونا و عدم امکان انجام این فعالیت ها به صورت مجازی است.

جایگاه انجمن های علمی باید در تمام ارکان دانشگاه فهمیده و درک شود و عوامل باید کمک کنند تا زمینه فعالیت های انجمن های علمی تسریع و تسهیل شود.

در نگاه ویژه تر لازم است دانشجویان، استادان و اعضای هیئت علمی زمان بیشتری برای انجمن های علمی صرف کنند، این موضوع موجب افزایش روحیه و نشاط دانشجویان و رشد قابل توجه فعالیت های پژوهشی این انجمن ها می شود.

جذب بیشتر دانشجویان به سمت انجمن های علمی نیاز به فرهنگ سازی برنامه دار و بلندمدتی در محیط دانشگاه دارد تا بتواند این ارتباط مداوم را در عالی ترین و مؤثرترین سطح خود حفظ کند.

با توجه به قدمت انجمن علمی معماری که از سال 1382 تاکنون فعالیت دارد با همکاری باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد شیراز و مرکز تحقیقات معماری و شهرسازی این واحد دانشگاهی برنامه هایی برای تحقق هرچه قوی تر گام دوم انقلاب طبق سخنان رهبر معظم انقلاب درباره دانش افزایی و تخصص جوانان کارگاه های مهارت افزایی وبینارها درصدد اجرا و برگزاری است.

انتهای پیام/4078/4062/
کلید واژه ها: انجمن های علمی - دانشگاه آزاد اسلامی شیراز - انجمن های علمی دانشجویی - انجمن - دانشجویان - علمی - دانشگاه آزاد اسلامی - دانشگاه - فعال - فعالیت - دانشگاه آزاد - ظرفیت ها - انجمن علمی - دانشجویی - فعالیت های پژوهشی - ظرفیت - معماری - اسلامی - انگیزه - ایجاد انگیزه - توانمندسازی - تسهیل - شیراز - فرهنگ سازی - دانشگاه ها - آزاد - سازی - مسیر - برنامه - پژوهشی

آخرین اخبار سرویس:
کارگروه آینده پژوهی آموزش عالی در دانشگاه ها تشکیل شد

بن تخفیف در نمایشگاه قرآن به دانشجویان و طلاب اختصاص می یابد

اتاق های همکاری های علمی بین المللی راه اندازی می شود

آزمون جامع دکتری دانشگاه معارف مهر 1400 برگزار می شود

جشن پیروزی کارگران هفت تپه برگزار شد

جزییات بازگشایی مدارس و دانشگاه ها در تهران، اصفهان، مشهد و ...

درخواست تعویق زمان برگزاری امتحان جامع دکتری آزاد

همکاری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با دانشگاه علمی کاربردی

تولید پارچه ای که بدن را هم گرم و هم سرد می کند!

هدیه 20 گیگابایتی ایرانسل برای استادان حوزه و دانشگاه فعال شد

شعب آینده پژوهی در دانشگاه ها فعال شد

اولین کنفرانس ملی مدیریت سبز پسماند در دانشگاه محقق اردبیلی برگزار می شود

فرصت های همکاری علمی بین دانشگاه بجنورد و موسسه زبان های خارجی ترکمنستان بررسی شد

از هر تجمع و دورهمی عید فطر در خوزستان خودداری شود

طرح جامع راه مهندسی / ماهنامه «افق دانش» ناحیه بسیج دانشجویی استان کرمانشاه منتشر شد

امکان ثبت نام مجدد کنکور ارشد 1400 فراهم شد

جزییات واکسیناسیون دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی

تصاویر هولوگرام اکنون می توانند در هوا حرکت کنند

14 ایده تحقیقاتی برای توسعه محصولات شناختی عرضه شد

ادامه اعتراض دانشجویان آزاد به تاریخ برگزاری آزمون جامع

ایتالیا سیلیکون ولی خود را می سازد

کارگروه آینده پژوهی آموزش عالی در دانشگاه ها تشکیل شد

ایران در بخش آموزش عالی جایگاه خوبی در جهان دارد

استایل از مد افتاده » فرزاد فرزین»/ عکس

منصور اوجی به روایت تصویر

دبیر شورای نظارت و هماهنگی سمای استان سمنان منصوب شد

آغاز مهلت مجدد ثبت نام در آزمون علوم پزشکی

آزمون جامع دکتری دانشگاه معارف مهر 1400 برگزار می شود

عکس های برتر هفته در جهان

برگزاری رزمایش کمک های مومنانه بسیج اساتید دانشگاه آزاد به مناسبت عید فطر

انجام بیش از 103 هزار ماموریت اورژانس آذربایجان شرقی در سال گذشته

رشد چشمگیر انتشار مقالات در دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد

فردا آخرین مهلت ثبت نام برای حضور در جلسات پیش دفاع دکتری

به دنبال مهارت آموزی منجر به نوآوری و کارآفرینی هستیم

تصاویر هولوگرام اکنون می توانند در هوا حرکت کنند

اعلام آمادگی دانشگاه شهرکرد برای برگزاری کنکور سراسری

کشف نوع جدیدی از شفق قطبی

ادامه ثبت نام بدون آزمون دانشگاه تهران در مقطع دکتری

رژیم غذایی افراد روزه دار از افطار تا سحر چگونه باید باشد؟

فردا آخرین مهلت ثبت درخواست حضور در دومین دوره جلسات پیش دفاع دکتری دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

آغاز امتحانات دانشگاه پیام نور خوزستان از اول خرداد

آیات حقوقی قرآن

تجهیز بیمارستان جدیدالاحداث سید الشهدا در جهرم

فردا؛ آخرین مهلت ثبت درخواست حضور در دومین دوره جلسات پیش دفاع دکتری دانشگاه آزاد

مهندسی معماری و عمران از دانشگاه تا بازار کار

تحقق رویداد های استارت آپی دانشگاه علمی کاربردی در سال 1400

اندازه گیری کنترل خوردگی لوله های انتقال نفت و گاز در ایران

آموزش با طعم نوآوری و کارآفرینی

کدامیک از آزمون ها به تعویق افتاده اند؟ + زمان برگزاری

شرایط اجاره نامه و پرداخت وام مسکن متأهلی دانشجویان

موفقیت دانشگاه آزاد کرمانشاه در مرحله مقدماتی رویداد ملی کرسی های آزاداندیشی

در جلسه رییس و دبیر جدید کانون کارآفرینی اصفهان اعلام شد: کانون نقش اتاق فکر کارآفرینی استان را برعهده دارد

تبدیل معدل ایران به ایتالیا، اولین گام در مسیر مهاجرت تحصیلی

آیین نامه های همیار دانشجو و انتقال دانشجویان بزودی به ابلاغ می شود

همکاری برای توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع خرد، کوچک، متوسط

تولید نانو پوشش ضدخش سطوح تزیینی با ضمانت ماندگاری 20 ساله

آیین نامه های همیار دانشجو و انتقال دانشجویان بزودی به ابلاغ می شود

ثبت نام بدون آزمون دانشگاه تهران تا 24 اردیبهشت ادامه دارد

کدام دانشجویان در دیدار با رهبر انقلاب سخن خواهند گفت؟ + اسامی

احتمال برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم وجود دارد

پذیرش دوره DBA مالی و سرمایه گذاری دانشگاه تهران

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

فارغ التحصیلان دانشگاهی کارآفرین و متکی بر توان های روزآمد تربیت شوند

نوع جدیدی از شفق قطبی کشف شد

تلسکوپ هابل شاهد انفجار یک ستاره بود

پوشش های تزیینی ضدخش شیرآلات با فناوری نانو تولید شد

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در صنایع باهمکاری 2 دانشگاه

رویدادهای استارت آپی دانشگاه علمی کاربردی تثبیت و فراگیر می شود

آموزش شیوه یادگیری و مطالعه متون حقوقی

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان از ابتدای مهر | تقاضای وزیر علوم برای اولویت قراردادن دانشجویان در تزریق واکسن کرونا

سطح بندی دانشگاه های دولتی اعتبار قانونی ندارد

دانشگاه آزاد اسلامی دماوند در قاب تصویر

اعلام نتیجه طرح ساماندهی کنکور 1401، به زودی

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها به هردلیلی فاقد اعتبار قانونی است

امتحانات پایان ترم دانشگاه آنلاین شد!

هشت هزار سالمند کردستانی علیه کرونا واکسیناسیون شدند

امکان برگزاری پیش از موعد آزمون های پایان ترم پیام نور

کالج هندی موفق به ثبت اختراع ساخت نانوذرات فلزی شد

مدارس و دانشگاه ها از اول مهر بازگشایی می شوند

برگزاری مجازی کنفرانس مهندسی برق ایران

«منصور اوجی» شاعر پیشکسوت درگذشت

توسعه نوآوری های کارآفرینانه در بین صنایع کوچک و متوسط

تجهیز بیمارستان جدیدالاحداث سید الشهدا در جهرم

شوهر واقعی مهشید جوادی بازیگر مرضیه در بچه مهندس!+عکس

آغاز مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی

آموزش با طعم نوآوری و کارآفرینی

80 درصد خدمات سازمان امور دانشجویان به شیوه الکترونیکی ارائه می شود

معلمی شغلی سنگین با ظاهری ساده و باطنی پیچیده است

ثبت نام شرکت در انجمن های علمی دانشجویی مدیریت ورزشی دانشگاه الزهرا(س) آغاز شد

نتایج انتخاب رشته کنکور دکتری 1400 هفته آینده اعلام می شود

مهلت مجدد ثبت نام در آزمون دکتری تخصصی علوم پزشکی آغاز شد

واکنش وزیر علوم به حضوری شدن دانشگاه ها

طرح پیشنهادی استقرار دانشکده های دانشگاه خوارزمی در یک مکان تصویب شد

استفاده از سطح بندی دانشگاه ها فاقد اعتبار قانونی است

آمادگی دانشگاه ها برای پذیرش حضوری دانشجویان

آشنایی با توپولوژی جبری در نشستی دانشجویی

استقبال گسترده از برنامه «زندگی پس از زندگی»

همکاری دانشگاه آزاد اسلامی و هلال احمر اصفهان با تعریف 6 کارگروه در فاز نخست

سمپوزیوم ژنتیک و سلول های بنیادی پایان اردیبهشت ماه مجازی برگزار می شود

کرونا درخواست انتقالی دانشجویان از خارج را کاهش داد/ بازنگری 4 آیین نامه دانشجویی

مسیر فعالیت انجمن های علمی تسهیل شود/ لزوم جذب دانشجویان با فرهنگ سازی و برنامه بلندمدت

مسیر فعالیت انجمن های علمی تسهیل شود/ لزوم جذب دانشجویان با فرهنگ سازی و برنامه بلندمدت