مطالب مرتبط:
پاسخ شرکت ملی صنایع پتروشیمی به گزارش خبرگزاری فارس
شرکت صنایع غذایی خرم آباد وارد مدار تولید می شود
شرکت بازرگانی پتروشیمی عاملیت توزیع محصول در بورس کالا شد
اعلام ممانعت شرکت ملی نفت برای بازرسی به قرارگاه کرونا/تعطیلی تهران منوط به تصمیم ستادملی
استخدام مونتاژ کار ساده خانم در شرکت سامانه آزمای قائم در خلج آباد کرج
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 1 اردیبهشت 1400 ساعت 12:552021-04-21اقتصادي

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب


شرکت ملی صنایع پتروشیمی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس با عنوان «5 دلیل غیر اقتصادی بودن پتروشیمی اسلام آباد غرب / تخته گاز زنگنه برای پروژه تراشی در اواخر دولت» توضیحاتی را ارائه کرد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، شرکت ملی صنایع پتروشیمی در واکنش به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس با عنوان 5 دلیل غیر اقتصادی بودن پتروشیمی اسلام آباد غرب / تخته گاز زنگنه برای پروژه تراشی در اواخر دولت" توضیحاتی را ارائه کرد.

در این توضیحات آمده است: یکی از مهم ترین زنجیره های ارزش در صنعت پتروشیمی که به خاویار پتروشیمی شهرت دارد زنجیره پروپیلن و مشتقات آن است که دانش فن آوری و کاتالیست و بخش اعظمی از تجهیزات آن در اختیار کشورهای بیگانه بوده و استعمار با وضع تحریم های ظالمانه، از ارائه تکنولوژی تولید این محصول و همچنین کاتالیست آن به عنوان قلب واحد خودداری می نماید و اگر چه در سال های گذشته بیش از 25 طرح تولید انواع محصولات GTO ، GTP در سراسر کشور مجوز گرفته است، لیکن هیچیک وارد مرحله عملیاتی و اجرا نشده است.

در این راستا شرکت ملی صنایع پتروشیمی، طرح قدیمی تولید پروپیلن از متانول را که زنجیره ارزش نبوده و علیرغم اخذ مجوز شورای اقتصاد در سال 1395، به دلیل مکان یابی نامناسب و عدم توجیه اقتصادی برای مدت 4 سال، بدون اقدام و راکد مانده بود را این بار با تکمیل زنجیره ارزش در منطقه محروم اسلام آباد غرب و در محلی که قبلاٌ مجوز ساخت مشابه همین طرح ولی با تکنولوژی آمریکایی به شرکت ماهان شیمی داده شده بود و بهدلیل تحریم ها متوقف بود را با تکیه بر دانش متخصصین جوان ایرانی احیا نمود.

بلافاصله و در کمترین زمان ممکن و علیرغم مخالفت های زیاد جهت اجرای این طرح در استان کرمانشاه، شرکت ملی صنایع پتروشیمی همزمان با تجاری سازی فن آوری تولید زنجیره کامل خاویار پتروشیمی از گاز طبیعی به پلی پروپیلن، مکان یابی و اخذ مجوزهای لازم را از دستگاه های ذیربط پیگیری نمود و در کوتاه ترین زمان ممکن، کلیه مجوزهای لازم جهت اجرای این طرح ارزشمند اعم از مجوز خوراک گاز، مجوز برداشت آب از سد پر آب آزادی، مجوز پدافند غیرعامل، محیط زیست، مجوز شورای اقتصاد، مجوز کمیسیون های تخصصی و اصلی وزارت اقتصاد، وزارت صمت و سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور و در نهایت مجوز هیات دولت را اخذ نمود و بر پایه بیش از 1000 صفحه گزارش کارشناسی مکان یابی، در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس در شهرستان اسلام آباد غرب، زمین طرح خریداری گردید و بلافاصله آماده سازی زمین را آغاز نمود.

از آنجا که با توجه به رشد شرکت های برای تولید پروپیلن را از لحاظ فنی و اقتصادی توجیه پذیر می کرد، استفاده از ظرفیت متانول مازاد در کشور برای تولید پروپیلن در واحدهای MTP بود، ولی در طرح پروپیلن اسلام آباد غرب از گاز طبیعی برای تولید پروپیلن در واحد GTPP استفاده می شود.

به بیان دیگر در این طرح نه تنها متانول مازادی مصرف نمی شود، بلکه اتفاقا با اجرای این طرح به تولید متانول مازاد کشور به اندازه 235 هزار تن در سال افزوده نیز خواهد شد.

پاسخ : 1- محصول اصلی طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب به عنوان اولین نمونه صنعتی با تکنولوژی بومی  ایرانی، 120 هزار تن پلی پروپیلن در سال می باشد لیکن در طی فرآیند تولید ایرانی، 230 هزار تن متانول هم تولید می شود که در مقایسه با ده میلیون تن متانول تولیدی فعلی در کشور بسیار ناچیز است و در سال 1404 نیز که بنا بر پیش بینی ها، ظرفیت تولید متانول در کشور به بیش از 23 میلیون تن در سال می رسد این میزان متانول خالص شده در پتروشیمی اسلام آباد غرب تنها به میزان یک درصد تولید متانول کشور در سال 1404 می باشد و چالشی نخواهد بود.

2- اگر چه همین مقدار متانول ناچیز نیز قابل حذف در فرآیند تولید مذکور می باشد، لیکن به منظور تقویت اقتصاد طرح و توسعه صنایع پایین دست متانول، از زنجیره ارزش کسر نگردیده و با صدور  مجوزهای تخصیص خوراک متانول توسط شرکت ملی صنایع پتروشیمی به سرمایه گذاران متقاضی در منطقه ویژه اقتصادی زاگرس، توسعه صنایع پایین دست متانول نیز در منطقه محروم اسلام آباد غرب رقم خورده است که نه تنها باعث مصرف متانول تولیدی می گردد، بلکه توسعه صنایع پایین دست پتروشیمی را بدنبال خواهد داشت و  این منطقه را تبدیل به هاب پتروشیمی نموده و اشتغال زایی پایدار را به دنبال خواهد داشت.

3- همچنین متانول مازاد تولیدی می تواند مورد استفاده واحدهای مصرف کننده متانول در نیمه شمالی کشور، به عنوان خوراک قرار گیرد و علاوه بر کوتاه کردن فاصله حمل خوراک موردنیاز صنایع پایین دست متانول در نیمه شمالی کشور و تقویت اقتصاد این کارخانجات با کم شدن هزینه حمل، به کاهش تردد ترافیکی جاده ای تانکرهای حمل مواد نیز کمک نماید.

موضوع دوم : بحران تامین خوراک پایدار خبرگزاری فارس : خوراک طرح پروپیلن اسلام آباد غرب، گاز طبیعی است و احداث این واحد GTPP در منطقه در حالی در دستور کار قرار گرفته است که کشور در سال های آینده با بحران کمبود گاز مواجه خواهد شد و ضرورت دارد در تعریف پروژه های پتروشیمی به این موضوع توجه شود.

با توجه تعداد پرشمار طرح های متانولی که در سال های آینده به بهره برداری می رسند که خوراک آنها نیز گاز طبیعی است، از وزارت نفت انتظار می رود در طرح های جدید به گونه ای برنامه ریزی کند که مصرف گاز طبیعی در بخش های غیرضرور پتروشیمی افزایش نیابد تا در آینده به مشکل قطعی گاز پتروشیمی ها مواجه نشویم و پدیده ای که در زمستان سال 99 به وقوع پیوست و تکرار آن نیز قطعی است، حداقل تشدید نشود.

پاسخ : 1- خوراک این طرح دانش بنیان، 1.

2 میلیون متر مکعب گاز طبیعی در روز است و مجوز خوراک برای این طرح اخذ شده  ضمن اینکه از دو منبع  پالایشگاه ایلام و خط سراسری گاز تامین می شود که به نسبت طرح مشابه تعریف شده در همین منطقه، مصرف خوراک گاز کمتری دارد.

2- همچنانکه اشاره شد فن آوری این طرح دانش بنیان بر پایه گاز طبیعی می باشد و برای اولین بار در کشور اجرا می شود و نه تنها خوراک به این طرح دانش بنیان تخصیص می یابد بلکه به واسطه تکمیل زنجیره ارزش، مشمول تخفیف قیمت خوراک نیز می گردد که بر اقتصاد طرح تاثیر مثبت دارد.

موضوع سوم : مکان یابی نادرست طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب خبرگزاری فارس: یکی دیگر از ایرادات طرح پروپیلن اسلام آباد غرب و دو طرح دیگر مربوط به مکان یابی آنها است.

معمولا پتروشیمی ها در نزدیکی منابع هیدروکربوی و مبادی صادراتی تعریف می شود، ولی در طرح پروپیلن غرب این موضوع رعایت نشده است.

در این راستا مجتبی توانگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس و رییس کمیته اقتصاد انرژی مجلس گفت: انجام هر فعالیت تولیدی و صنعتی وابسته به تامین خوراک است و دسترسی به خوراک مزیت اصلی در تولید به شمار می رود.

در ساخت مجتمع های پتروشیمی، دسترسی به خوراک ارزان و فراوان عامل اساسی در مکان یابی است .

وی افزود: اجرای پرهزینه خط اتیلن غرب و تجربه های شکست خورده خطوط اتیلن دنا و اتیلن مرکزی نشان داد که پروژه ها فقط زمانی اقتصادی هستند که در مجاورت خوراک قرار داشته باشند و در نتیجه نباید این اشتباهات مجدد تکرار شود.

این در حالی است که در طرح پروپیلن غرب، فاصله منبع تامین خوراک تا اسلام آباد غرب حدود 1000 کیلومتر است.

انتقال صدها و گاه هزاران کیلومتری خوراک از مناطق دارای ذخایر نفتی و گازی به سایر مناطق کشور نه تنها منطبق بر آمایش سرزمین نیست، بلکه در شرایط کمبود ارز، اتلاف منابع و سرمایه های ملی محسوب می شود .

پاسخ: 1- احداث کارخانجات پتروشیمی در نزدیکی منابع هیدروکربونی و مبادی صادراتی زمانی تعریف می شود که خوراک در دسترس نباشد .

وقتیکه خوراک این طرح ، گاز طبیعی است و خطوط لوله سراسری گاز در سراسر کشور اجرا شده است و از طرف دیگر، برنامه ای برای صادرات محصولات تولیدی این طرح از مبادی صادراتی جنوب کشور نمی باشد، احداث کارخانه مذکور در مبادی صادراتی مزیت خاصی نخواهد داشت، لیکن اجرای این طرح در استان کرمانشاه و شهرستان اسلام آباد غرب با توجه به  بالاترین آمار بیکاری، قطعا تحول قابل توجهی را در منطقه مذکور ایجاد خواهد نمود .

2- هدف از اجرای طرح دانش بنیان اسلام آباد غرب علاوه بر بومی سازی فن آوری ایرانی و تقویت ساخت داخل و بی اثرسازی تحریم ها، کاهش واردات محصول ارزشمند پلی پروپیلن و توسعه صنایع پایین دستی می باشد و لذا آمایش سرزمینی برای محل احداث طرح صورت پذیرفته است.

3- علاوه بر موارد فوق، طرح پروپیلن اسلام آباد غرب، دارای مطالعات جامع مکان یابی است و موقعیت جغرافیایی، مطالعات هواشناسی، مطالعات زمین شناسی و لرزه خیزی، مطالعات منابع آب، مطالعات اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، بررسی زیرساخت ها و مطالعات محیط زیست به طور کامل انجام شده و گزینه های انتخاب محل اجرای سایت، ارزیابی شده و در نهایت محل اجرای طرح در اسلام آباد غرب مشخص گردیده است.

4- طرح در منطقه ویژه اقتصادی اجرا می شود و از مزایای معافیت های گمرکی و مالیاتی بهره مند است.

5-  فاصله محل احداث طرح تا خط لوله سراسری گاز طبیعی به عنوان خوراک، تنها یک کیلومتر است و همچنانکه اشاره شد این خط ،از دو منبع تغذیه می گردد.

موضوع چهارم: فقدان بازار مصرف و هزینه برای انتقال محصولات به مبادی صادراتی جنوب کشور خبرگزاری فارس: در انتخاب این مکان نه تنها ملاحظات مربوط به نزدیکی به خوراک و مبادی صادراتی رعایت نشده است، بلکه نزدیکی به بازار مصرف داخلی نیز مدنظر قرار نگرفته است، زیرا صنایع تکمیلی که از مشتقات پروپیلن به عنوان خوراک خود استفاده می کنند عمدتا در کلان شهرها قرار دارند نه اسلام آباد غرب.

ممکن است در پاسخ به این سوال گفته شود که هدف از احداث پتروشیمی در این منطقه، توسعه واحدهای پایین دستی و صنایع تکمیلی ذیل این پتروشیمی است تا معضل اشتغالزایی در این منطقه را حل کند.

اما با توجه به اینکه توسعه صنایع تکمیلی بر عهده وزارت صمت است آیا وزارت نفت هماهنگی لازم با این وزارتخانه را برای تکمیل زنجیره انجام داده است؟ در این راستا هادی بیگی نژاد دبیر کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی" گفت: در حالتی احداث واحدهای میان دستی پتروشیمی در شهرهای مختلف و غیر از مبادی صادراتی توجیه پیدا می کند که هدف ما ایجاد صنایع پایین دستی آن محصول باشد.

وظیفه سیاست گذاری برای احداث واحدهای پایین دستی پتروشیمی (صنایع تکمیلی) نیز بر عهده وزارت صمت است.

اما آیا وزارت نفت برای اجرای این طرح هماهنگی با وزارت صمت انجام داده است؟ آیا وزارت صمت برنامه در این باره دارد؟ متاسفانه پاسخ این پرسش ها منفی است .

همچنین محمد زیار رییس اسبق دفتر توسعه صنایع تکمیلی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به مکان یابی نادرست وزارت نفت در طرح اسلام آباد غرب می گوید: بازار مصرف 120 هزار تن در سال پلی پروپیلن در منطقه اسلام آباد غرب و مناطق همجوار، محل تردید است و بیم اضافه شدن هزینه انتقال پلی پروپیلن (PP)  با حدود تنی 40 تا 50 دلار به مبادی صادراتی، به هزینه های دوره بهره برداری وجود دارد.

در نتیجه احداث طرح GTPP در منطقه اسلام آباد غرب به مصلحت اقتصاد کشور نیست و توجیه آمایشی و اقتصادی ندارد .

در نتیجه اگر قرار است با احداث این پتروشیمی، تولیدات آن با هزینه گزاف دوباره به مبادی صادراتی منتقل شوند، آیا بهتر نیست این طرح در ماهشهر یا عسلویه و در نزدیکی سواحل آب های آزاد تعریف شوند؟ کاری که همه کشورهای دنیا برای توسعه پتروشیمی های خود انجام می دهند.

واقعا کدامیک از کشورهای دنیا پتروشیمی های خود را در کل کشور توزیع می کنند که در ایران این اتفاق می افتد؟ پاسخ: 1- هدف از اجرای طرح پتروشیمی اسلام آباد، تامین نیاز داخل کشور و بی نیازی از واردات می باشد و بازار هدف، داخل کشور می باشد، ضمن اینکه در صورت صادرات،  محصولات از مبادی غرب کشور صادر خواهند گردید و علاوه بر اینکه در انتخاب مکان طرح، فاصله تا محل خوراک، بسیار نزدیک و در حد یک کیلومتر مد نظر قرار گرفته است.

اساساٌ موضوع صادرات محصولات طرح در مبادی صادراتی جنوب کشور نیز مطرح نبوده است و حتی اگر روزی بنا بر صادرات محصولات میباشد قطعا این صادرات از مبادی صادراتی غرب کشور که صد کیلومتر با محل اجرای طرح فاصله دارند انجام خواهد شد.

2-  در خصوص موارد مطرح شده توسط نماینده محترم ملایر مبنی بر عدم هماهنگی با وزارت صمت در حال حاضر سرمایه گذاران متعددی جهت سرمایهگذاری در پایین دست این طرح در منطقه مذکور مراجه نموده اند و مجوز تخصیص خوراک برای تعدادی از آنها صادر شده است که جهت صدور پروانه کار به وزارت صمت اقدام شده است.

موضوع پنجم : چالش تامین آب مصرفی مورد نیاز طرح خبرگزاری فارس: طبق برآوردها آب مصرفی موردنیاز برای طرح اسلام آباد غرب بین 7 تا 10 میلیون متر مکعب در سال است که در منطقه چنین حجم آبی وجود ندارد.

ظاهراً مقرر است آب موردنیاز این طرح با احداث خط از آبِ سدِ آزادی تامین شود که فاصله این سد تا طرح اسلام آباد غرب حدود 100 کیلومتر است.

با توجه به وضعیت مالی نامناسب وزارت نیرو، امکان هزینه کرد برای احداث خط انتقال آب و تامین آب این طرح در هاله ای از ابهام قرار دارد و خود وزارت نیرو نیز با این کار مخالف است.

اگر هزینه های احداث خط انتقال آب نیز به عهده طرح قرار گیرد، توجیه اقتصادی طرح را از محدوده استاندارد خارج خواهد کرد.

پاسخ: 1- آب دوران بهره برداری طرح ، 5 میلیون متر مکعب در سال از سد پر آب آزادی میباشد و مدعیان چالش کمبود آب ، میتوانند با بازدید از سد مذکور ، از حجم آب ذخیره شده در این مخزن آبی مطلع شوند و ادعای نیاز به 10 میلیون متر مکعب آب برای این طرح کذب است.

2- مجوز تخصیص آب برای این طرح از معاونت آب و آبفای وزارت نیرو با تمامی ملاحظات اخذ گردیده و ادعای مخالفت وزارت نیرو کذب است.

3- فاصله سد آزادی تا محل اجرای طرح 100 کیلومتر نمی باشد ضمن اینکه هزینه انتقال آب تا محل سایت، با پتروشیمی اسلام آباد غرب نیست و در چارچوب مشارکت در اجرای خط مذکور، هزینه های آن با هزینه آب بهای طرح، تهاتر شده و بر اقتصاد طرح، بی تاثیر است.

در مجموع طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب ، مجوز شورای اقتصاد را به لحاظ اقتصادی بودن اخذ نموده و اقتصادی بودن طرح، ماه ها در کمیسیون های تخصصی، فرعی و اصلی دولت، به دقت بررسی شده و در نهایت، جلسه هیات دولت تشکیل و طرح پتروشیمی اسلام آباد غرب، مصوب و صورت جلسه تنظیم گردیده است.

متعاقباٌ مراسم آغاز عملیات اجرایی در تاریخ 18 بهمن 1399 با حضور معاون محترم رییس جمهور، وزیر محترم نفت، معاون محترم وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی، استاندار محترم کرمانشاه، نماینده محترم مردم شریف اسلام آباد غرب و مقامات استانی، برگزار و در تاریخ 19 بهمن، صورتجلسه مذکور، شماره و تاریخ شده است که امری کاملاٌ طبیعی می باشد.

لازم به ذکر است که  هدف اصلی اجرای طرح، ضمن توجه به موضوعات اقتصادی، اجرای طرح دانش بنیان ایرانی تولید پلی پروپیلن از گاز طبیعی است که برای اولین در کشور انجام خواهد گردید و رونق اقتصادی غرب کشور را به دنبال خواهد داشت و علاوه بر تقویت ساخت داخل، آمار بیکاری و بالطبع معضلات اجتماعی در این منطقه را نیز کاهش خواهد داد.

در پایان شرکت ملی صنایع پتروشیمی بر اساس منویات مقام معظم رهبری مد ظله العالی مبنی بر دانش بنیان کردن صنعت نفت و همچنین تحقق شعار تولید، پشتیبانی ها، مانع زدایی ها، قطعا در اجرای طرح دانش بنیان پتروشیمی اسلام آباد غرب، نه تنها شتاب نموده بلکه در جهت رفع موانع و پشتیبانی از طرح مذکور، حداکثر اهتمام خود را به کار خواهد گرفت .

انتهای پیام/
کلید واژه ها: شرکت ملی صنایع پتروشیمی - پتروشیمی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - صنایع پتروشیمی - اسلام آباد غرب - خبرگزاری فارس - اسلام آباد - توضیحات - خبرگزاری - شرکت ملی - اقتصادی - کاتالیست - گزارش - اسلام - صنایع - خاویار پتروشیمی - صنعت پتروشیمی - شرکت - زنجیره - فارس - آباد - پروژه - واکنش - زنگنه - تکنولوژی - تخته - مهم ترین - پروپیلن - خبرنگار - استعمار

آخرین اخبار سرویس:
استقرار دستگاه حفاری 40 فتح در میدان نفتی سیاه مکان

آغاز برداشت هندوانه در جویم

قیمت محصولات ایران خودرو در 26 اردیبهشت 1400/ کاهش نرخ دنا

ورود بیش از 1.4 میلیون دُز واکسن آسترازنکا ساخت ایتالیا به کشور؛ امشب

بنزین 20 هزار تومانی چقدر جدی است؟

کمک کمیته ی امداد به خانواده های پر نوزاد

اختصاص 47 میلیارد برای توسعه تأسیسات گردشگری در لرستان

حرکت بانک دی به سمت سودآوری شتاب می گیرد

اختصاص اعتبار برای نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی رشته های فنی و حرفه ای کهگیلویه و بویراحمد

آزادسازی 6 هزار محدوده و معدن غیرفعال/برگزاری مزایده از 8 خردادماه

همه چیز درباره کیا سراتو آپشنال سایپا | قیمت، مشخصات فنی و آپشن ها

تزریق 50 میلیون دلاری به بورس

روایت نجف زاده از نقطه عطف سریال «بوتیمار»/کاغذ گران می شود

حسرت نوبرانه ها بر دل کارگران ماند

معادل ریالی 50 میلیون دلار به «صندوق تثبیت بازار سرمایه» واریز شد

قرارداد 200 میلیارد تومانی با شرکت بهره برداری مترو امضا شد | تامین ماشین آلات و تجهیزات قطارهای شهری از اروپا

احتمال برداشت 510 تن سیر از سطح مزارع سوادکوه

وفور میوه های تابستانه در بازار از خردادماه

بازگشت رونق تولید به واگن پارس اراک

کاهش 10 تا 15 درصدی قیمت حبوبات

زیباسازی شهر دهدشت

انتقاد از اعطای امتیاز به برخی واردکننده های خاص!

یک شرکت معتبر در عفیف آباد -کارشناس فروش

استخدام کارشناس فروش با حقوق و مزایا در آرمان حساب اسپادانا در اصفهان

استخدام دو خانم و یک آقا در مشاور املاک

استقرار دستگاه حفاری 40 فتح در میدان نفتی سیاه مکان

کالاهای اساسی توسط پیله وران از مرزهای سیستان و بلوچستان وارد می شود

مشاوره و نکات مهم خرید دستگاه تصفیه آب خانگی

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

کمک کمیته ی امداد به خانواد های پر نوزاد

بیمه شدن 50 درصد زراعت و باغ های استان

امضای 4 تفاهم نامه تجاری سازی در حوزه فناوری

رونمایی از طرح آزادسازی معادن غیرفعال؛ واگذاری شش هزار محدوده و پهنه معدنی در سراسر کشور از طریق مزایده

قیمت آپارتمان در شرق تهران

افزایش تعداد خانوارهای تک نفره زنان/ زنان سرپرست 12 درصد خانوارهای ایرانی

آخرین جزییات از طرح مسکن ملی در استان بوشهر

توزیع 3500 بسته معیشتی بین نیازمندان اصفهانی

چالش رییس جمهور آینده با قیمت بنزین؛ آزادسازی تا مرز 20 هزار تومان امکان پذیر است؟

قیمت انواع گوشی شیائومی 26 اردیبهشت 1400+ جدول

قیمت عجیب تابلوی پیکاسو که از نظرها پنهان بود!

اجرای حدنگاری کشاورزی از اولویت های سال 1400

افزایش ده برابری تولید میگو در خوزستان با اجرای طرح نرسری

توسعه خدمات دندانپزشکی تامین اجتماعی در مشهد

اختصاص 50 میلیارد ریال برای تکمیل ساختمان تحقیقات هواشناسی قم

کاهش سرعت حرکت قطارها در منطقه مسکونی پهرآباد مراغه

حذف چاله های خطرناک در بیش از 40 نقطه از بزرگراه آزادگان

امروز در بازار جهانی ارزهای مجازی چه گذشت؟

پهنای باند اینترنت 23 روستای غرب مازندران افزایش یافت

ساخت ابررایانه «مریم» با ظرفیت 100 برابر سیمرغ آغاز شد

واکسیناسیون بیش از 3 میلیون رأس دام روستایی و عشایری لرستان

مساحت جنگل های همدان پایین تر از استان های دیگر است

جمع آوری بیش از 6 میلیارد تومان زکات فطریه در مازندران

آماده سازی کلینیک درمانی سگ های بدون صاحب در آراد کوه

ضرورت بهره گیری از مزیت دریا برای توسعه اقتصادی مازندران

برنامه های آسیا برای بازگشایی مرزها غیرواقع بینانه است

نحوه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی ابلاغ شد

کوبیدن دولت بر طبل گرانی کالاهای اساسی در روزهای پایانی؛ نان و شکر چراغ خاموش گران شد

دلایل توزیع یارانه بین تمامی مردم ایران در سال 89

مرحله دوم فروش خودرو دیگنیتی فردا آغاز می شود

رشد فزاینده اقتصادی در منطقه آزاد ارس

توسعه راه ها و ایمن سازی معابر روستایی قشم

سرپرست شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه منصوب شد

قطع 6 هزار و 700 اصله درخت بلوط در کهمان سلسله

اجرای حدنگاری کشاورزی از اولویت های سال 1400

واکسیناسیون بیش از 3 میلیون رأس دام روستایی و عشایری لرستان

اتصال ریلی ایران به چین از مسیر افغانستان

رصد و پایش از 28 فروشگاه سموم نباتی محمودآباد

دلایل توزیع یارانه بین تمامی مردم ایران در سال 89

50 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی به بورس واریز شد

قیمت جدید انواع روغن خوراکی در بازار

قیمت محصولات سایپا در 26 اردیبهشت 1400/ کاهش نرخ ساینا و کوییک دنده ای

هیوندای آزرا 2021؛ خودرویی با ظاهری لوکس و جذاب + تصاویر

امروز در بازار جهانی ارزهای مجازی چه گذشت؟

آپارتمان های دو خوابه شرق تهران چند؟

آبرسانی پایدار به 60 روستای دیگر در استان اصفهان

قیمت جدید انواع روغن خوراکی

پژو 207 صفر و کارکرده چند؟ +جدول

راه اندازی بزرگترین سایت پرورش آهو شرق کشور در کلاته رودبار

قیمت میوه و تره بار در میادین شهرداری امروز 26 اردیبهشت

ظرفیت فروشگاه های آنلاین بزرگ در مبارزه با قاچاق کالا

حق مسکن 450 هزار تومانی کارگران از فروردین

جریمه 29 میلیاردی برای قاچاق خودرو در اردبیل

امسال قیمت مسکن جهش نخواهد داشت

محموله 12 میلیاردی قاچاق در سواحل ماهشهر

قیمت میوه و تره بار در میادین شهرداری امروز 26 اردیبهشت

وراث متوفیان سهام عدالت چه کنند؟

فاجعه جدید و رونمایی از حضور میلیونی ایرانیها در بازار رمز ارز

بخشنامه افزایش حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی صادر شد

قدردانی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی از اجرای مقررات ایمنی و سلامت نیروی کار در ایران خودرو

زمینه آزادسازی 16 زندانی در شاهین دژ فراهم شد

اعطای تسهیلات بانکی به طرح های اقتصادی دزفول

واکسیناسیون 80 سال به بالا ها در زیلایی

استخدام بازاریاب تلفنی خانم با حقوق ثابت و پورسانت

استخدام کارشناس تولید محتوا (خدمات نوین بانکی) در خراسان رضوی

استخدام پارکبان و نظافت چی در هایپرمیوه

استخدام تعدادی منشی خانم دفتر فنی مهندسی معتبر

خانم منشی حسابدار تمام وقت

همکاری با مشاور املاک

ریزش شاخص بورس در دومین روز معاملات هفته

تخصیص 3.4 میلیارد تومان اعتبار برای روستاهای فاقد دهیاری مراغه

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب

توضیحات شرکت ملی صنایع پتروشیمی درباره احداث پتروشیمی اسلام آباد غرب